Model Tekne projesi

Konu Bilgileri;

•  » Konudaki mesaj sayısı : 12
  •  » Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Sayfayı Paylaşın :

Toplam 12 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 12 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
    Feb 2010
    Nereden Nereden
    Ankara
    Yaş Yaş
    28
    Öncelile selamlar

Model tekne yapmaya niyetleneli uzun süre oldu ama yavaş yavaş işler rayına giriyor gereken zaman açılıyor gibi neyse konuya gelirsek yabancı bi siteden bulduğum basit sayılabilecek bi planla işe başlamak istiyorum isterseniz bi yere upload edebilirim.
    sorularıma gelirsek:
    -Planın resim boyuları 9000x6000 küsür bu planı ozalitciye götürdüğüm zaman net olarakmı basacak yoksa belli oranda küçültecekmi? Çünkü üzeride rusca bişeyler yazıyor ölçek yazmıyor galiba hiçbirşey anlamadım açıkcası
    -statik bi model olacak ama sızdırmaz olarak yapmayı düşünüyorum çünkü ileride daha büyük modeli RC olarak yapmak, bu modeldede acemiliği atmak daha doğru olacağını düşünüyorum doğrumu acaba?
    -Kendim ahşapcıyım alet sorunum olmayacak ama neresine hangi malzeme kullanılacağı konusunda hiçbirşey bilmiyorum omurga, yüzey kapması, üst yüzey işlemleri gibi.
    şimdiden tşekkürler...

planın birinci paftasının resimi kendisi 5 mb civarında

2. # Reklam

ilk önce arkadaşım mistral ahsap bi tekne bunu rc olarak mı kullanıcaksın ? posta,omurga kontraplaktan yapılır 3 mm veya 2 mm sana kalmışbi durum sonra sarım işlemleri var bu konuda biraz zorlanabilirisn,kesimö işlemleri kıl testeresi ile oluyor.eğer denize bırakmayı düşünüyorsan en son boyadan sonra yat verniği sürebilirisn

Feb 2010
    Nereden Nereden
    Ankara
    Yaş Yaş
    28
    rc yapacak gibi suya karşı korumalı olacak ama bu model için rc düşünmüyorum el becerimi test edip eksik noktalarımı geliştirerek daha detaylı bi modelde rc daha uygun olur kanımca. Kontra kalınlığı çok fark etmiyorsa 3 mm tercih edecem galiba ama benim önemli olan şimdilik planın bastırılması plan 1e1 bastırsam büyüklüğü ne olur yoksa küçültmek gerekecekmi?

Nov 2009
    Nereden Nereden
    izmir
    Yaş Yaş
    39
    Alıntı supurman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    rc yapacak gibi suya karşı korumalı olacak ama bu model için rc düşünmüyorum el becerimi test edip eksik noktalarımı geliştirerek daha detaylı bi modelde rc daha uygun olur kanımca. Kontra kalınlığı çok fark etmiyorsa 3 mm tercih edecem galiba ama benim önemli olan şimdilik planın bastırılması plan 1e1 bastırsam büyüklüğü ne olur yoksa küçültmek gerekecekmi?
    Arkadaşım öncelikle konuyu gerçekten bilenlere danış. Eğer tekneni RC yapacaksan 70-80 cm üzeri olsun. Posta ve omurga 2 -3 mm kontraplak ile olmaz. 2-3 mm kontra ile RC tarzı sürat teknelerinde ve yat türlerinde gövde kaplama için kullanılır. Posta ve omurga en az 5-6 mm olmalı.

Nov 2009
    Nereden Nereden
    izmir
    Yaş Yaş
    39
    Yapmayı düşündüğün mistral'i 1/1 olarak ozalit çıktı alırsan modelinin boyu 124 cm olur. 124 cm için omurga ve posta planda 8 mm olarak verilmiş. Gövde sarımı ıhlamur yada ayous çıta ile 2x5 mm uygun olur. Yapıştırma için aktivatörlü japon yapıştırıcı kullanırsan seri ve hızlı iş çıkar. RC olacaksa su yalıtımı ve modelin sağlamlığı için astar ve macun öncesi gövdeyi deniz tutkalını inceltip boya gibi sürmelisin. Kolay gelsin.

Feb 2010
    Nereden Nereden
    Ankara
    Yaş Yaş
    28
    Tamamdır; plan yarı yarıya küçültüp bastırılacak., omurga malzemesi dikkatlice seçilecek, inşaa başladığında foruma tekrar danışılacak. Teşekkür ederim arkadaşlar kısmetse planı bu hafta sonu bastırırım haftaiçide başlangıç malzemelerini toparlarım.

Nov 2009
    Nereden Nereden
    izmir
    Yaş Yaş
    39
    planı yarı yarıya küçültürsen posta için kontraplakta yarı yarıya incelir. Tüm malzemeni tamamlamadan başlamanı tavsiye etmem. Sarma çıtalarını kestirebilirsin yada hazır alabilirsin. RC yapmayı düşünüyorsan şaftını hazırla. Planı kontaplak üzerine pritt tarzı yapıştırıcı ile yapıştır. Yada baskı alırken çizgileri en koyu tonda bastırt. Kağıdı kontraplak üzerine tesr kapatıp ütü ile ütülersen plan ahşap üzerine çıkar.

Nov 2009
    Nereden Nereden
    izmir
    Yaş Yaş
    39
    Şaftı kendin yapmak istersen yardımcı olurum. Bayanların kullandığı 8-10 numara alüminyum örgü şişi kovan olarak kullanışlı. içine 3 yada 4 mm krom mil ile şaft yapabilirsin. Tekne içinde kalan kısım su kesiminden yüksekte kalacağı için tekne içine su almaz. Su içinde kalan kısıma paslanmayan malzemeden (pirinç yada teflon, delrin gibi) yapabilirsin.

Feb 2010
    Nereden Nereden
    Ankara
    Yaş Yaş
    28
    RC Düşünmüyorum aslında ama kararsızım. Yarın planı bastırıp bi inceleyip tekrar karar versem iyi olcak ankarada deniz yok ama park çok yüzdürecek yer buluruz
    Sarma çıtalarını kendim temin ederim ama ağaç seçimi nasıl olmalı renk uyumu önemlimi? yoksa maun sapelli iroko gibi kahverengi-kırmızı tonda ağaç daha güzel durur gibime geliyor.

Nov 2009
    Nereden Nereden
    izmir
    Yaş Yaş
    39
    ilk modelin olacaksa boya ve macun öneririm. Tüm hataları kapatırsın. Elin alıştığı zaman boyasız sadece vernikli ahşap görünümlü modeller yapabilirsin. Daha sonra RC'ye çevirme planın varsa sadece şaft monte et. Daha sonra elektronik kompenenti yerleştirirsin.

Jun 2005
    Nereden Nereden
    Su kenarında bir yer
    Yaş Yaş
    43
    Tekne sarma olacak ve boyanacaksa, maun olabilir, gürgen olabilir. Sonuçta sarma her ne kadar birbirine yakın olsa da arada oşluk kalacaktır ve bu boşlukların macun ve boya öncesi doldurulması gerekir. Önerim micro ballon + epoksi veya ahşap tozu ve epoksi, başka bir yolda boşlukların olduğu yere japon döküp üzerine hemen (japon donmadan) zımpara yapmak. Sonrasında kalın zımpara, macun ve boya. Tekneyi ister statik yap, istter RC bu yöntem he zaman işe yaramaktadır. Çalışmlarında başarılar
    Emre Açan
    Aeromarine Scorpion powered by OS 46VXM
    Graupner / Key West&Key Biscayne
    Billing Boat / Coast Guard
    Scratch Built Yelkenli
    Plandan yapılmış tekneler
    Graupner 1/10 Mini Impuls 4WD

Feb 2010
    Nereden Nereden
    Ankara
    Yaş Yaş
    28
    Sağol hocam, bende kleiberit numarasını hatırlamıyorum d4 tutkal var. Biz helis küpeşteleri yaprak yaprak birleştirmekte kullanıyoruz. Ahşabın 2-3mm içerisine işliyor ve boşluklarda köpürüyor. Sarmaları hızlı yapıştırıcı+bu tutkal düşünüyordum olmazsa küçük bi parçada tecrübesini yapmak daha doğru olacak.

Facebook Comments

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)