Kıl Testere Makinası Seçimi Araştırması

Konu Bilgileri;

•  » Konudaki mesaj sayısı : 41
  •  » Şu anda 3 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 3 misafir)

Bu Sayfayı Paylaşın :

Toplam 41 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu

Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
    May 2010
    Nereden Nereden
    İstanbul
    Yaş Yaş
    54
    Hobilerim arasında olan Scroll Saw (Kıl Testeresi ile çalışmalar) ile ilgili takip ettiğim bir dergide makina seçimi ile ilgili bir araştırma yapıldı. Ben de tercüme ettim. Forum için uygunmudur emin olamadım. Eğer ilginizi çeker ise uygun yere taşırsınız

Karar sizin.

++++++++++++++

Uzun yıllardan beri abonesi olduğum ScrollSaw Dergisi son sayısında doğru testereyi bulmak için alıcılara yönelik bir çalışma yayınladı.

Dergi’nin Editörü Bob Duncan tarafından hazırlanan bu çalışmada 23 Adet testere birbirleri ile karşılaştırıldı.

Her ne kadar ülkemiz koşulları ile bire bir uymasa da dünyada oldukça yaygın kullanılan markaların birbirleri arasındaki farkları ve ihtiyaçlarınızı mukayese etmek açısından güzel bir çalışma olduğunu düşünüyorum.

Bu nedenle yapılan çalışmayı dilimin döndüğünce çevirmek ve sizler ile paylaşmak istedim. Bunu yapmamım bir nedeni daha vardı. Eylül ayı içinde veya en geç Ekim ayı başında Türkiye de satışa sunulacak olan Excalibur Marka testerenin bu raporun neresinde olduğunu görmek istemiştim.

SCROLL SAW SEÇİMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR.

Scroll Saw seçimi ne yapmak istediğiniz ile doğru orantılı olarak yapılmalıdır. Bu işe yeni başlayanlar genelde fiyata endeksli kararlar vermeğe çalışırlar. Genelde düşük fiyatlı testereler kullanılması oldukça zor testerelerdir. Yeni başlayanları bıktırır ve bitirirler. Daha kötüsü bu hobiye başlamadan soğumalarına sebep olurlar,

Bu çalışmada seçilen testereler fiyat ve özellikleri açısından çok değişiklik göstermektedirler. Bu testerelerin fiyatları 100.$ ile 2.500.$ arasında değişmektedirler.

Kişiler genelde yapacakları işlere göre seçim yapmalıdırlar.Bazıları sadece kalın ahşap kesmek için seçim yaparlar. Burada asıl kriter makinanın gücü ve kesim kalınlığı olmalıdır.

Desen ve portre sanatçıları için, geniş kol derinliği, kolay değişebilir bıçak düzenekleri, yumuşak ve vibrasyonsuz kesimlerde ahşabı düzgün kesebilme en önemli kriterlerin başında gelmelidir.

Bıçak Tutucu (Blade Holder) :Bazı testereler sadece Pin Sonlu, bazıları Pim’ siz, bazıları ise hem Pim Sonlu, hem de Pim’ siz testereleri kullanabilirler. Pim siz bıçaklar en ince deliklere girebildiği için oldukça avantajlıdırlar. Bu bıçakları kullanabilen testereler ile oldukça hassas kesimler yapmak mümkün olabilir.

Diğer önemli bir özellik ise bazı testerelerde bıçaklar el ile değiştirilebilirken, bazı bıçaklar bir alet kullanılarak değiştirilebilirler. Burada bıçağın değiştirme hızı ve kolaylığı çok önemlidir.

Yüksek fiyatlı testerelerde genelde sadece Pim Sonsuz bıçaklar kullanılarak , hızlı ve kolay bir şekilde değişim sağlanmıştır. Bu sınıf testerelerin bazılarında bıçaklar bir alet kullanılarak da değiştirilmektedirler. Ancak bu testerelerde çok fazla zaman kaybı yaşanmamaktadır.

Bıçak Besleme Yöntemi (Feeding Method) : Testerelerde bıçak beslemesi testerenin özelliğine göre yukarıdan veya aşağı kısımlardan yapılabilir.

Aşağıdan Besleme : Bu sistemde Bıçak aşağıdan sabit bırakılarak üst taraf sökülür ve keseceğimiz malzeme yukarıdan aşağıya doğru testere üzerinde kaydırılarak kesim tablasına oturtturulur. Bu yöntem de deliğin çapına ve testerenin kalınlığına bağlı olarak zaman zaman sıkışmalar ve testere kayıpları olabilir.

Yukarıdan Besleme :Bu sistemde Bıçak yukarıdan sabit bırakılarak aşağı taraf sökülür, üst kol yukarı kaldırılır ve keseceğiniz malzeme kesim tablasından kaldırılmaksızın bıçak deliğin üstünden geçirilerek alt parçaya bağlanır. Bu sistem uygulama açısından Aşağıdan Besleme Sistemine göre daha kullanışlı ve uygundur. Ancak gene bu sistem sadece 3 marka tarafından sağlanabilmektedir (Dewalt/Delta – Hawk – Excalibur)

Kol Derinliği (Saw Size) : Testere kol derinliği eğer spiral bıçak kullanılmıyor ise yapılacak işe göre çok önemlidir. Büyük parçalar ile çalışanlar için en önemli parametrelerin başında gelir. 20 – 21 – 26 – 30 İnch derinliğe sahip 8 marka bulunmaktadır. (Dewalt/Delta – Proxxon – Excalibur – Hawk – PS Wood – Shopsmith – Eclipse – Hegner). Bu markalar içersinde 30 inch (76,2.cm) kol boyu ile Excalibur ‘ un EX30 modeli bulunmaktadır.

Tabla Yatış Derecesi (Tilting Table) : Pek çok testere tablası açılandırılacak şekilde geliştirilmişlerdir. Bu sistemin en önemli özelliği kesim tablası ile testere bıçağının hassas olarak 90 derece olmasının sağlanabilmesidir. Yapılan istatistiklerde çoğu projede 90 derece nin kullanıldığı görülmüştür. Bazı projelerde ise 10 derece açı gerekmektedir.

Bu sistemler içinde sedece Excalibur modellerinde Kesim Tablası sabit dururken kol açılandırılarak kesme işlemi yapılır. Bu sistem kesim esnasında parçanın kaymasını engellediği ve tutuş kolaylığı sağladığı için diğerlerine göre oldukça avantajlıdır.

Sürat ve Kontrol (Speed and Control) : Günümüzde pek çok testere de hız kontrolü kullanılmaktadır. Bu hız kontrol sistemi ağırlıklı elektronik olarak sağlanmakta olup bazı az sayıda model de hala kayışların değiştirilmesi ile sağlanmaktadır.

Testere kullanıcılarının bazıları parçaya göre sürat değiştirmezken, bazıları da parçaya ve yapılan işin hassasiyetine göre devir hızı ile sürekli oynamaktadırlar. Bu tip kullanıcılar için devir kontrol düğmesinin nerede olduğu son derece önemlidir. (Özellikle solaklar için) Genelde en kullanışlı olanlar Önde olan sistemlerdir.

Titreşim (Vibration) : Sessiz çalışma çok keyiflidir. Titreşen makina parçayı sorlar ve hatta yaralar, kullanıcının daha fazla dikkat ve kuvvet harcamasına sebep vererek çabuk yorulmasını sağlar. Bu sessizlik ve düşük titreşim ancak üst seviye testerelerde sağlanabilmektedir. Bunun ne demek olduğunu bir bardak içine koyacağınız sıvıyı kesim tablasına koyarak testereyi çalıştırdıktan sonra anlıyabilirsiniz. Titreşim seviyesi en düşük olan (1) yaklaşık 5 marka bulunmaktadır. (Excalibur – Hawk – Shopsimith – Eclipse – Hegner) Bu sırayı 2 ile Dewalt/Delta takip etmektedir.

Hareketli Merkez Deliği (Slotted Table and İnserts) : Bıçağın kesim tablasından geçtiği kısım bazı modellerde sabit iken, bazı modellerde değiştirilebilir şekilde yapılmışlardır. Bu sayede çok küçük kesimler yapılırken parçanın delikten aşağıya düşmesi kısmen engellenebilmektedir. Ayrıca değişken modellerde kullanıcılar kendi kullanım alanlarına göre bu parçayı kendileri yapmaktadırlar. Bu parça değişmeyen modellerde çok hassas ve küçük kesimlerde ise kesim tablasının üzerine sabitlenecek ve sadece testerenin geçebileceği kadar deliği olan ayrı bir parça ile çözüm sağlanmaktadır.

Tüm bu ön kriterlerden sonra testeleri fiyat ve özelliklerine göre 4 ayrı kategori içinde değerlendirmek gerekiyor. Bu çalışmayı yapan ScrollSaw Dergisi Editörü Bob Duncan her kategori içinde kendi tercihini de belirtmeyi unutmamış.

1 – Fiyatı 200.Usd nin Altında Olan Modeller

Bu seviyenin Editör Tercihi Porter Cable. Bu testere için alınabilecek başlangıç seviyesi tanımı yapılmış. Ayrıca bıçak değiştirme kolaylığının ve Titreşim seviyesinin kendi kategorisi (200.Usd Altı) içindeki testerelere göre daha iyi olduğu söylenmiş.

2 – Fiyatı 201.Usd ile 600.Usd Arasında Olan Modeller

Bu seviyenin Editör Tercihi Delta 40-690. Bu testere için Dewalt ile Delta’ nın aynı firma üretimi ve Delta’ nın Dewalt ile nerdeyse ikizi kadar benzemesi nedeni ile sırf Amerika pazarında stand ve ışık veriliyor diye böyle bir seçim yapılmış.

Dewalt’ ında aynı kampanyaları yaptığı düşünüldüğünde bu kategori için her iki model de değerlendirilebilir diye düşünüyorum.

3 – Fiyatı 601.Usd ile 1.250.Usd Arasında Olan Modeller

Bu seviyenin Editör Tercihi Excalibur EX-21. Bu testere için kategorisinin en sessiz ve vibrasyonsuz çalışması ve kesim tablasının sabit kalarak kesim kolunun açılanır hale geliyor olması daha doğrusu bu özelliğin tüm markalar içinde tek olması oldukça büyük bir etken olmuş.

4 – Fiyatı 1.251.Usd den Yüksek Olan Modeller

Bu kategori için Editör herhangi bir yorum da bulunmamış. Bunun en büyük nedeni tüm testerelerin kalitesi ve birbirlerine benzer özellikleri.

GENEL DEĞERLENDİRME :

Açıkçası bu raporu okuduktan sonra yaklaşık 5 yıldır Dewalt – DW788 kullanıcısı bir kişi olarak , fiyat ve teknik özellik açısından Excalibur Markası’nın oldukça öne çıktığını görüyorum. Bu hobiye gönül veren, çalışmalarında ihtisaslaşmak ve özel desenler üretmek isteyenler için yapılacak seçim belli. Aynı şekilde bu makinaları sıradan testere olarak kullanacak veya sınırlı seviyede desen çalışması yapacak olanlar için de burada anlatılanlardan yola çıkarak bütçe ve uygulamalarına uygun Türkiye içi modelleri seçimlerinde kendilerine fikir edinebileceklerini düşünüyorum.

Sevgi ve saygılarımla,,
    Burdan İndir
    Konu MURAK tarafından (15-07-2010 Saat 00:14 ) değiştirilmiştir.
    Murat Kılıççöte

2. # Reklam

Apr 2008
    Nereden Nereden
    K.K.T.C./Ankara
    Yaş Yaş
    28
    Murat Bey ;

Gerçekten hiç ilgilenmediğim bir konuda değişik bilgiler edindim. (Zamanında Kıl testeresi ilen bir çok çalişma yapmiştim öyle kalmişti Lise dönemlerimde).. O zamanlar bi testere ile ne kadar çok uğraştığım aklıma gelmidi sabunla Tekrar yavaş yavaş tel kırılsın yeni tel tak falan.. O zamanlar iyi eğlendirmiş güzel objeler meydana çıkarmışti. Zaman ayırıp Burayada yazdığınız için teşekkür ederim.
    My Race Setup
    Serpent S411 Sanwa M11x Speed PassionGt Pro2.0\Citrix Stok/\5.5r\7.5r\13.5r
    LRP
    Pulsar3/LRP 14a Adaptör-Speed Power 5000mah 45-80c 2s

Jan 2007
    Nereden Nereden
    Izmir
    Yaş Yaş
    38
    Turkiyede hangilerini bulabiliyoruz ?

Turkiye fiyatlari ile ilgili bilgisi olan var mi ?

May 2010
    Nereden Nereden
    İstanbul
    Yaş Yaş
    54
    Alıntı gumush Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Turkiyede hangilerini bulabiliyoruz ?

Turkiye fiyatlari ile ilgili bilgisi olan var mi ?
    Bu makinalar içersinde şimdilik Proxxon bulunabiliyor Türkiye de yaklaşık 500-600.TL mertebesinde fiyatlara. Yıl sonuna doğru bir rivayete göre Excalibur gelebilir. Gümrüğe gelmeden bir şey demek istemiyorum. Eğer böyle bir şey olursa bu muhteşem bir fırsat olur. Eğer ileri seviyede desen çalılmaları ile ilgileniyorsanız ilginç olabilir. Onun haricinde sadece düz kesimler için malzeme marketlerde satılan çin malı makinaları bulabilirsiniz. Bunların fiyatları da 200.TL den başlar.
    Murat Kılıççöte

Apr 2006
    Nereden Nereden
    istanbul
    Yaş Yaş
    34
    Murat bey, bu çalışma için size teşekkür ediyorum.
    powered by DEMİ®©İ

Nov 2007
    Nereden Nereden
    Muğla - İzmir
    Yaş Yaş
    40
    Murat Abi
    Ellerine sağlık harika bir çalışma olmuş.

http://www.proxxon.com/eng/html/27088.php
    http://www.proxxon.com/eng/html/27172.php bunlarda bemim hayalimdeki aletler. TR den temin edilebiliyor.
    Konu emo23 tarafından (14-04-2011 Saat 14:35 ) değiştirilmiştir.

Dec 2007
    Nereden Nereden
    trabzon
    Yaş Yaş
    38
    Keşke bir atölyem olsa.... En azın dan bunlardan alamasam bile almayı hayal edebilirim o zaman...
    http://www.hobbyrc.com/forum/threads...andan-balsa-3D
    Mustafa/1976
    Hexacopter(FPV amaçlı)
    Edge540(TMpro)Trex 500 EFL
    Futaba 14SGH

Nov 2007
    Nereden Nereden
    Muğla - İzmir
    Yaş Yaş
    40
    boş zaman ve sadece bu işe ayrılmış mekan en önemli unsurlar. hem fikirim bu konuda bende

Dec 2006
    Nereden Nereden
    ADANA
    Yaş Yaş
    36
    Selam elimde daha önce bir yapı marketten aldıgım ancak kullanma fırsatı bulamadıgım kutusunda bir kıl testere makinası var ilgilenen olursa özelden mesaj atsın fiyatı çok uygun.

May 2010
    Nereden Nereden
    İstanbul
    Yaş Yaş
    54
    Alıntı demirci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Murat bey, bu çalışma için size teşekkür ediyorum.
    Rica ederim ne demek. Beğendiğinize sevindim.
    Murat Kılıççöte

May 2010
    Nereden Nereden
    İstanbul
    Yaş Yaş
    54
    Alıntı emo23 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Murat Abi
    Ellerine sağlık harika bir çalışma olmuş.

http://www.proxxon.com/eng/html/27088.html
    http://www.proxxon.com/eng/html/27172.html bunlarda bemim hayalimdeki aletler. TR den temin edilebiliyor.
    Emrah merhabalar,,

İnşaat yapan her modelcinin olmaz ise olmazı hayalindekiler. Her ikisinin de yeri ayrı. Ve oldukça kaliteli bir marka seçimin. Dilerim tez vakitde hayaline kavuşursun..
    Murat Kılıççöte

Apr 2007
    Nereden Nereden
    İzmir
    Yaş Yaş
    36
    Gerçekten bu bilgilendirici yazınız için teşekkürederim. Bir laf vardır ''Alet işler el övünür diye'' yaptığımız çalışmalarda gittikçe mükemmeli arayan biriysek gerçekten ekipman seçimi ve modeli çok önemli bir hal alıyor. Bu cihazlar hakkında bana göre oldukça bilginiz var. Ancak ben size şunu sormak istiyorum. Ben ahşap işlemyi değilde genelde 2 - 6 mm arası kalınlıklarda aluminyum işlemek istiyorum diyelim. Bunun için olan modeller veya aynı modele farklı testereler takılarak istediğim çalışmayı yapabileceğim bir yöntem varmıdır ? Zira bende ev şartlarında malum demir testeresi, kalın metal kıl testeres, ve 0 numara metal testeresi ile elde işlemeye çalışıyorum. İŞlnenen malzemede deformasyon ve görsel açıdan beni tatmin etmediği içinde onları kesmekle harcadığım zamanın 5 katını eğe ve saatçi eğesi ve zımpara gibi ekipmalarla düzeltmek için harcıyorum. Buda yorucu ve sıkıcı bir işlem. Halbuki şöyle lazerle kesilmiş gibi kusursuz bir kesim yapabilmeyi isterdim. En azından daha az eğe ve zımpara işiyle uğraşmak isterdim

Selamlar

May 2010
    Nereden Nereden
    İstanbul
    Yaş Yaş
    54
    Alıntı hot rod Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Gerçekten bu bilgilendirici yazınız için teşekkürederim. Bir laf vardır ''Alet işler el övünür diye'' yaptığımız çalışmalarda gittikçe mükemmeli arayan biriysek gerçekten ekipman seçimi ve modeli çok önemli bir hal alıyor. Bu cihazlar hakkında bana göre oldukça bilginiz var. Ancak ben size şunu sormak istiyorum. Ben ahşap işlemyi değilde genelde 2 - 6 mm arası kalınlıklarda aluminyum işlemek istiyorum diyelim. Bunun için olan modeller veya aynı modele farklı testereler takılarak istediğim çalışmayı yapabileceğim bir yöntem varmıdır ? Zira bende ev şartlarında malum demir testeresi, kalın metal kıl testeres, ve 0 numara metal testeresi ile elde işlemeye çalışıyorum. İŞlnenen malzemede deformasyon ve görsel açıdan beni tatmin etmediği içinde onları kesmekle harcadığım zamanın 5 katını eğe ve saatçi eğesi ve zımpara gibi ekipmalarla düzeltmek için harcıyorum. Buda yorucu ve sıkıcı bir işlem. Halbuki şöyle lazerle kesilmiş gibi kusursuz bir kesim yapabilmeyi isterdim. En azından daha az eğe ve zımpara işiyle uğraşmak isterdim

Selamlar
    İltifatlarınız için teşekkür ederim. Bu konu ile ilgili yaklaşık 10 yıllık bir bilgi birikimim ve uygulama sürecim var. Özellikle kullnılan makinaların kalıtesine bağlı olarak yapılan işlerin de kalitesi artıyor. Herşeyden önemlisi de yorulma katsayınız iyice düşüyor.

Ancak makina kadar önemli hatta belki de ondan daha önemli bir unsur da Kıl Testere Bıçakları. Aslında yapılan iş de en büyük pay bu bıçaklarda. İlk profosyonel makinamı 2004 yılında aldığımda (Dewalt DW-788) Kestiğim işlerin kötülüğü beni hayal kırıklığına uğratmıştı. Sonradan anladım testere bıçağınız iyi değilse makinanızın iyi olmasının hiç bir anlamı yok.

Dünya da bu işi üstlenmiş bir kaç marka var. Aklınıza bile gelmeyecek kalite ve sağlamlıkta her iş için çok değişik bıçaklar üretiyorlar.

Bu markalardan bir tanesi de OLSON Oldukça geniş bir ürün yelpazesi var. Ben Olson bıçaklarını uzun senelerdir kullanıyorum son derece de memnunum. Tek sıkıntım temin etmek. Epey bir süre Amerika dan getirttim. Sonunda Türkiye de bu işi yapan bir firma ile konuşup zorla bu markanın temsilciliğini aldırttım. Şimdi onlar getiriyorlar ben de onlardan alıyorum. Hem de benim mal ettiğim fiyatın altına.

Sizin sıkıntınız metal çalışıyor olmanız. Maalesef o kalınlıklarda kıl testeresi nasıl bir tepki verir çok emin değilim çünki o kalınlıkta metal çalışmıyorum. Forum banner larında ilanı olan site de OLSOn Bıçaklarını ve özelliklerini görebilirsiniz. Ancak o gurup içinde de metala uyacak 1 model var. Onun da incelerinden var. İsterseniz denemek için biraz alın belki işinizi görür.

Size denemenizi önerebileceğim bıçağın linkini veriyorum. Normal de yerli firmaların linkleri pek verilmiyor ancak bu firma üst benner da zaten olduğu için vermekte bir sakınca görmedim.

http://www.e-hirdavat.com/Olson-Doub...,PR-19118.html

Kolay gelsin,,
    Murat Kılıççöte

Murat Bey, vakit ayırıp, ülkemizde pek tanınmayan bu makinelerle ilgili çeviri gibi sıkıcı bir işi bizler için yaptığınızdan dolayı kendi adıma çok teşekkür ederim. Excalibur muhteşem bir makine, Gerçekçi olmam gerekirse Hegner gibi bir sanat eserini alma şansım hem maddi hem de bulmak açısından asla olmayacak, DeWalt/Delta çoğu ürünü varken nedense yine ülkemizde olmayan bir testere, Dremel'de ülkemizde bulunmaz oldu üretimden kalktı diye, geriye kalan Çin malları zaten malum kimisi sadece pimli kullanır, kimisini titreşiminden yerinde tutamazsınız o yüzden biraz sıkıntılı idi, çok hevesleniyordum kaliteli bir makine almak için ve eğer dediğiniz gibi Excalibur gerçekten gelirse -ki nette bir sitede buldum ancak stokta yok olarak görünüyor, muhteşem olacak. İnşallah gelir de o Amerikalı'ların ve Kanadalı'ların çalışmalarından daha güzellerini ülkemizde göreceğimizden şüphem yok. Bir de konu hakkındaki tecrübenizden faydalanmak amacıyla, forumlardan taikp ettiğim kadarıyla bahsettiğiniz Olson bıçakları gerçekten çok tutulan üst sınıf bir marka bunun yanında bir de Flying Dutchman markası var ve ikisi sürekli kıyaslanıyor sizin fikriniz nedir acaba? Tekrar yazınız için teşekkür ederim, saygılarımla.

May 2010
    Nereden Nereden
    İstanbul
    Yaş Yaş
    54
    Alıntı kanatsiz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Murat Bey, vakit ayırıp, ülkemizde pek tanınmayan bu makinelerle ilgili çeviri gibi sıkıcı bir işi bizler için yaptığınızdan dolayı kendi adıma çok teşekkür ederim. Excalibur muhteşem bir makine, Gerçekçi olmam gerekirse Hegner gibi bir sanat eserini alma şansım hem maddi hem de bulmak açısından asla olmayacak, DeWalt/Delta çoğu ürünü varken nedense yine ülkemizde olmayan bir testere, Dremel'de ülkemizde bulunmaz oldu üretimden kalktı diye, geriye kalan Çin malları zaten malum kimisi sadece pimli kullanır, kimisini titreşiminden yerinde tutamazsınız o yüzden biraz sıkıntılı idi, çok hevesleniyordum kaliteli bir makine almak için ve eğer dediğiniz gibi Excalibur gerçekten gelirse -ki nette bir sitede buldum ancak stokta yok olarak görünüyor, muhteşem olacak. İnşallah gelir de o Amerikalı'ların ve Kanadalı'ların çalışmalarından daha güzellerini ülkemizde göreceğimizden şüphem yok. Bir de konu hakkındaki tecrübenizden faydalanmak amacıyla, forumlardan taikp ettiğim kadarıyla bahsettiğiniz Olson bıçakları gerçekten çok tutulan üst sınıf bir marka bunun yanında bir de Flying Dutchman markası var ve ikisi sürekli kıyaslanıyor sizin fikriniz nedir acaba? Tekrar yazınız için teşekkür ederim, saygılarımla.
    Nazik yazınız için öncelikle teşekür etmek isterim. Dediğiniz gibi dünya da aslında bu işi yapabilecek makina sayısı bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar az. Diğerleri ise ucuz fiyatlı, yüksek kar marjlı ve sadece düz kesimler için yaratılmış modeller.

İlk olarak Dewalt-DW-788 i aldığım 2004 yılında gördüm ki iş sadece makina ile bitmiyor. Kullandığınız bıçak düzgün değil ise ne kullanırsanız kullanın sonuç hüsran olacak, bıçakları incelemeye başladım. Aslında bıçak üreticisi epey marka var;

Olson,
    Galaxy,
    Eberle,
    Shark,
    Pegas,
    Artisan,

ve sizin dediğiniz Flying Dutchman.

Açık olmam gerekirse içlerinde en fazla çeşit olson da olduğu için öncelikle bu markayı mercek altına aldım ve tüm modellerinden sipariş ederek kullanmaya başladım. Son derece memnun kaldığım için de başka modellere bakma ihtiyacı hissetmedim.

Dolayısı ile kullanmadığım, test etmediğim bir marka ile ilgili yorum yapmayı çok doğru bulmuyorum. Yukarıda listelediğim markaların hemen hemen hepsi isim yapmış markalardır. Açıkçası çok sorun olacağını düşünmüyorum.

Bahsi geçen e-ticaret sitesinin sahibi'nin bu hobiye verdiği amatör testek ve geliştirme çabaları neticesinde ısrarlarımı kırmayarak hem Olson bıçakları, hem de Excalibur' un Türkiye Temsilciliğini aldı. Olson lar bir müddettir artık Türkiye de satılıyor. Excalibur Kıl Testere Makinaları da ilk parti geldi ve piyasaya çıkmaya gün sayıyorlar. Yanlış bilmiyorsam ilk gelen 20 adet partinin 16 tanesi ön satış ile satılmış durumda.

Açık olmak gerekirse bu hobiye gönül verenlerin hayalinde bile göremiyecekleri bir fırsat olacak. Dilerim ilgi görür ve devamı olur.
    Murat Kılıççöte

May 2010
    Nereden Nereden
    İstanbul
    Yaş Yaş
    54
    Bu konuda bıçakları biraz daha tanımak mümkün.

http://www.hobbyrc.com/forum/threads...140#post690140
    Murat Kılıççöte

Alıntı MURAK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu konuda bıçakları biraz daha tanımak mümkün.

http://www.hobbyrc.com/forum/threads...140#post690140
    Merhaba,
    Öncelikle harcadığınız emek ve verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Sormak istediğim , bu makineler metal kesmek için uygun mudur ve metal kesmek için yapılmış bıçakları var mı ? 1-3 mm arasında metal kesmek , özellikle alüminyum kesmek istiyorum.

Nov 2004
    Nereden Nereden
    Ankara
    Yaş Yaş
    42
    Merhaba,

Öncelikle ellerinize sağlık. Hakikaten çok faydalı bilgiler barındıran bir konu olmuş. Ancak ne yazık ki, makalede değerlendirilen markaların çoğunu Türkiye'de bulmak mümkün değil. Bulsanız da fiyatları çok farklı oluyor. Türkiye'de, proxxon, dremel, scheppah ve de abidik gubidik çin mallarından başka marka çok nadir bulunuyor.

Bunların arasında, fiyat-performans oranı en iyi olanı bana göre scheppah. Sadece işim görülsün diyenler 100 lira civarına çin malı birşey alabilirler. İş görmeye görür, ama fazla birşey beklemek doğru olmaz.

Bir kere alayım, parası neyse vereyim, evladiyelik olsun diyenlere Dremel tavsiye ederim. Diğerlerinin 2-3 katı pahalı ama oldukça kaliteli.

Ara model alacak olanlar ise proxxon veya scheppah arasında tercih yapacaklar. Scheppah'ın kol derinliği, proxxon'a göre daha fazla. Ancak vibrasyonu da daha fazla. Fiyat olarak ise Scheppah, proxxon'un neredeyse yarı fiyatı.
    Aut dosce, aut disce, aut discede (*)

(*) Ya Öğret, Ya Öğren, Ya da Terket

May 2010
    Nereden Nereden
    İstanbul
    Yaş Yaş
    54
    Egemen Bey merhabalar,,,

Scroll Saw (Kıl Testere Makinası) aslında çok geniş bir konu. Bu çeviriyi yapmamdaki asıl amaç markaların bulunurluğundan ziyade yeni makina almak istiyenlere bir fikir verebilmesi içindi. Aslında konu olarak içerdiği mesajlar son derece net.

Kıl Testeresi sizin için sadece bir kesim aleti ise çan, çin, çon lardan başlayan çok geniş bir yelpaze var. Ayrıca sizin fiyat, kalite değerlendirmeniz de son derece mantıklı ve doğru. Dremel ile ilgili küçük bir düzeltme yapmak isterim. Üretimden kalktığı için artık bulunmuyor. Bulunsa bile tavsiye etmiyorum sona kalan teşhir ve sorunlu makinalar satılıyor genelde. Denemeden, görmeden almamak lazım.

Ancak desen işlemek, nitelikli işler yapacaksanız o zaman alacağınız makinanın belirli bir özellikte olması gerekiyor. O markalarda, Dewalt, Excalibur vs.

Not : Nitelikli işlerden kastım ;

Murat Kılıççöte

Nov 2004
    Nereden Nereden
    Ankara
    Yaş Yaş
    42
    Bu çeviriyi yapmamdaki asıl amaç markaların bulunurluğundan ziyade yeni makina almak istiyenlere bir fikir verebilmesi içindi.
    Murat Bey, bu bakımdan hakikaten eşi bulunmaz bir kaynak oldu bizler için. Tekrar ellerinize sağlık.

Dremel ile ilgili küçük bir düzeltme yapmak isterim. Üretimden kalktığı için artık bulunmuyor. Bulunsa bile tavsiye etmiyorum sona kalan teşhir ve sorunlu makinalar satılıyor genelde. Denemeden, görmeden almamak lazım.
    Bunu bilmiyordum. Bilgilendirme için de ayrıca teşekkürler.

Nitelikli işler olarak koyduğunuz resimdeki sanat eserleri beni kat be kat aşıyor. Benim "nitelikli işim" düzgün kesilmiş kanat siniri kalıbı ve gövde formerinden ileri gidemiyor şimdilik.
    Aut dosce, aut disce, aut discede (*)

(*) Ya Öğret, Ya Öğren, Ya da Terket

Facebook Comments

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 3 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 3 misafir)