FPV Anteni: el yapımı

Konu Bilgileri;

•  » Konudaki mesaj sayısı : 28
  •  » Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Sayfayı Paylaşın :

Toplam 28 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu

Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
    Oct 2007
    Nereden Nereden
    Isparta
    Yaş Yaş
    24
    Son kırımda 1.3 verici antenimi kaybettim.Bende alıcının antenini,vericiye taktım.Alıcıya deneme amaçlı bir anten yapacağım,elimde modem için aldığım ama iş görmeyen 2.4ghz 9db omni fpv anteni var.Onun kablosu ve konnektörünü kullanacağım,yapımı basit olan cubuk anteni hemen gözüme kestirdim.Yanlız ölcüler 1280 mhz göre verilmiş,ben 1360 mhz frekans kullanıyorum.1280mhz tek bacak boyu: 2.191 inç = 5.57 cm. Bu ölcüleri 1360 göre nasıl çevirebiliriz acaba?

Ayrıntılı bilgi: http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1159968

Antenin hazır haldeki birkaç resmi..
    Eklenen Resim Ön İzlemesi
    artık FPV...

2. # Reklam

İnverted vee anten yapmak istersen aşağıdaki linki kullanabilirsin.1360mhz için tek çubuk boyu 52.3mm olarak çıktı.
    http://www.birdeyeview.dk/categories...8-Ghz-antenne/

Oct 2007
    Nereden Nereden
    Isparta
    Yaş Yaş
    24
    Alıntı nicholas Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İnverted vee anten yapmak istersen aşağıdaki linki kullanabilirsin.1360mhz için tek çubuk boyu 52.3mm olarak çıktı.
    http://www.birdeyeview.dk/categories...8-Ghz-antenne/
    Teşekkürler nicholas.. Sayende anten yapımına başladım..
    artık FPV...

Oct 2007
    Nereden Nereden
    Isparta
    Yaş Yaş
    24
    1 saatte kullanılır hale geldi anten,52mm olarak 22awg bakır telden kestim parçaları.Artık antenimiz deneme uçuşuna hazır..
    artık FPV...

Her frekansın belli bir anten boyu vardır. İnternette bir çok anten hesabı yapan program bulabilirsiniz. frekans ile anten boyu uyuştuğunda rezonans oluşur ve çok düşük güçle uzun mesafelere görüntü aktarabilirsiniz. ancak hesapla bulunan anten boyları kullanılan telin çapı ile de alakalıdır. nadir de olsa nette tel çapı ve frekansa göre hesap yapan bir kaç programa rastlamıştım.
    ben de Vee anten tasarlamıştım ama bu işi yaparken hesaba kitaba çok fazla bağlı kalmaya gerek yok. yaklaşık anten boyunu biliyorsanız biraz daha uzununu yapıp vericiye takın sonra vericinin çektiği akımı ölçün. telin ucundan azar azar kesin ve akımı not edin. tel boyunu kestikçe akım azalmaya başlayacak bir noktadan sonra da artmaya başlayacak. akımın dibe vurduğu anten boyu sizin kullanmanız gereken anten boyudur tel çapı kalın oldukça rezonans daha iyi olur ve dibe vuran akım daha az olur ( yani rezonans daha iyi gerçekleşir). örneklendirmek gerekirse 1,20mm çaplı bakır telle yapılan antende bendeki vericinin çektiği akım 0,21A. 0,60 telle yaptığım antende akım 0,25A oluyor. tabi bakır teli çok da kalın yapmak ekstra ağırlık demek oluyor. bendeki video vericisi 900MHz 500mW ama ben 3. kanalı kullandığım için frekansım 1010Mhz.

Oct 2007
    Nereden Nereden
    Isparta
    Yaş Yaş
    24
    Alıntı lazuri Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Her frekansın belli bir anten boyu vardır. İnternette bir çok anten hesabı yapan program bulabilirsiniz. frekans ile anten boyu uyuştuğunda rezonans oluşur ve çok düşük güçle uzun mesafelere görüntü aktarabilirsiniz. ancak hesapla bulunan anten boyları kullanılan telin çapı ile de alakalıdır. nadir de olsa nette tel çapı ve frekansa göre hesap yapan bir kaç programa rastlamıştım.
    ben de Vee anten tasarlamıştım ama bu işi yaparken hesaba kitaba çok fazla bağlı kalmaya gerek yok. yaklaşık anten boyunu biliyorsanız biraz daha uzununu yapıp vericiye takın sonra vericinin çektiği akımı ölçün. telin ucundan azar azar kesin ve akımı not edin. tel boyunu kestikçe akım azalmaya başlayacak bir noktadan sonra da artmaya başlayacak. akımın dibe vurduğu anten boyu sizin kullanmanız gereken anten boyudur tel çapı kalın oldukça rezonans daha iyi olur ve dibe vuran akım daha az olur ( yani rezonans daha iyi gerçekleşir). örneklendirmek gerekirse 1,20mm çaplı bakır telle yapılan antende bendeki vericinin çektiği akım 0,21A. 0,60 telle yaptığım antende akım 0,25A oluyor. tabi bakır teli çok da kalın yapmak ekstra ağırlık demek oluyor. bendeki video vericisi 900MHz 500mW ama ben 3. kanalı kullandığım için frekansım 1010Mhz.
    Çok aydınlatıcı oldu bu bilgi teşekkürler.. Peki alıcı veya vericinin çektiği akımı nasıl ölçeceğiz,voltmetre bu işe yararmı?
    artık FPV...

Voltmetrelerin akım ölçme kademesi mevcut. akımın nasıl ölçüldüğünü biliyormusun bilmiyorum ama ölçü aletini devreye seri bağlaman gerekiyor. basitçe anlatmak gerekirse; ölçü aleti akım kademesindeyken kırmızı kabloyu pilin artı ucuna, ölçü aletinin siyah kablosu ise vericinin artı ucuna bağlayacan. pilin eksi ucu ile vericinin eksi ucunu normal bağlayacan. yalnız dikkat et akım modunda gerilim ölçmeye kalkışırsan içindeki sigorta atabilir eğer sigorta yoksa güzel bir yanma sahnesi oluşabilir

Yaman üzgünüm ama anten olmamış.Senin antenle dipol arasında 120 derecelik bir açı oluşturman gerekiyor.Lazuri verdiğin pratik bilgi içinde çok teşekkürler.

Oct 2007
    Nereden Nereden
    Isparta
    Yaş Yaş
    24
    Alıntı nicholas Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yaman üzgünüm ama anten olmamış.Senin antenle dipol arasında 120 derecelik bir açı oluşturman gerekiyor.Lazuri verdiğin pratik bilgi içinde çok teşekkürler.
    Ben linkte verdiğim anteni yaptım,orada düz olarak gösteriliyordu.
    Konu ymn tarafından (02-07-2011 Saat 15:45 ) değiştirilmiştir.
    artık FPV...

Oct 2007
    Nereden Nereden
    Isparta
    Yaş Yaş
    24
    11db Bi-quad anten,kullanıma hazır.!

http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1328260
    Konu ymn tarafından (30-12-2011 Saat 15:43 ) değiştirilmiştir.
    artık FPV...

Aug 2008
    Nereden Nereden
    Lefkoşa
    Yaş Yaş
    33
    Alıntı ymn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Yaman anten test sonuçları nedir verim alabildinmi.
    T-Rex 600esp, T-rex 450pro, fpv: skywalker + ET graund station + ET osd pro auto pilot RTH. TX: 9xII , Dx 7, chainlinkdare LRS, fpv 500 quadcopter

Oct 2007
    Nereden Nereden
    Isparta
    Yaş Yaş
    24
    Alıntı Thypoon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yaman anten test sonuçları nedir verim alabildinmi.

Anten denemesini yaptım,anteni ucuş yönüne cevirdim. 1.5km civarı uçuşlar yaptım,görüntü parazitsizdi..
    artık FPV...

Aug 2008
    Nereden Nereden
    Lefkoşa
    Yaş Yaş
    33

Anten denemesini yaptım,anteni ucuş yönüne cevirdim. 1.5km civarı uçuşlar yaptım,görüntü parazitsizdi..
    Yaman
    süper, fpv kamerası olarak gopronun canlı çıkışınımı kullanıyorsun videoda parazit yok
    T-Rex 600esp, T-rex 450pro, fpv: skywalker + ET graund station + ET osd pro auto pilot RTH. TX: 9xII , Dx 7, chainlinkdare LRS, fpv 500 quadcopter

Aug 2007
    Nereden Nereden
    kayseri
    Yaş Yaş
    33

bu sayfadaki 11db Bi-quad anten yapımını malz. söyleyebilirmisin bende yapmak istiyorum ama ingilizcem yok Ve google çeviri ile bişey anlamadım . kısaca söylesende bende 40 dolar vermekten kurtulsam. tel ve ana gövde arasındaki yükselik kaç cm olacak telin kalınlığı ve plakanın hangi maddeden ve ölçüleri

biliyorum uzun oldu ama türkçe kaynak olması açısından da iyi olur gibi inş. yazıyı görür ve eklersin pm attım ama kutun doluymuş ulşamadı sana
    HEDEF: Kendin Yap Kendin Uçur ..........................

May 2009
    Nereden Nereden
    Eskişehir
    bugün eskişehirdeki belli başlı elektronik ve elektirikçilere ava çıktım ancak hayal kırıklığı yaşadım... alıcı ve verici antenine takmak için SMA konnektör zar zor buldum ve tanesine 4,5 tl gibi bir fiyat vererek iki tane aldım.
    coaxial RG-58A/U kablodanda 1 metre kadar temin ettim. oda 1.50 tl gibi bir şey tuttu.
    dediğim gibi bir çok yere sormam rağmen 22 AWG bakır teli ve galvanize metal tabakaya kimse sahip değil. eski televizyonculara bobincilere sormama rağmen bulamadım... evdeki tesisat yapımında kullanılan yeşil izalasyonlu bakır kablunun izolasyonunu sıyırıp kullanmam bir sıkıntı yaratır mı? benzer şekilde metal tabaka yerine kullanılabilecek bir şey bulmak mümkün mü?

bi quad anten içinde benzer şekilde içteki tel o baklavalara diğer shield da alttaki metal levhaya mı lehimlenmeli?

birde rg-58 kablonun sma konnektöre ve dipole yada inverted vee deki uçlara lehimlenme kısmını tam anlayamadım. bir çubuk içteki tel çekirdeğe öbür çubukta telin dışındaki plastik silikon gibi şeyindede dışında bulunan shield a mı lehimlenecek?
    Kadir ÖZEN
    Eskişehir

ben kısaca cevap vereyim
    evet o kabloyu kullanabilirsin çapın bir önemi yok kalın olması şeklini koruması açısından faydalı olur arkadaki levha için cok zorlanmana gerek yok peynir tenekesinden keseceğin parcayı kullanabilirsin..

koaksiyel kablonun şasesini bu levhaya baglaman lazım bu antende en önemli kısm levha ile quad elamanın arasındaki mesafe tam milimetrik olmasada hesaplanan ölçüye yakın olmalı...

unutmayınki model antenin yanlarında ve arkasında olursa anten bir işe yaramaz o yüzden modeli hep antenin önünde tutun veya anten tracker yada bu işi yapacak bir arkadaş olmalı yanınızda :-)
    AHMET UÇAN

Alıntı jakoben Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu sayfadaki 11db Bi-quad anten yapımını malz. söyleyebilirmisin bende yapmak istiyorum ama ingilizcem yok Ve google çeviri ile bişey anlamadım . kısaca söylesende bende 40 dolar vermekten kurtulsam. tel ve ana gövde arasındaki yükselik kaç cm olacak telin kalınlığı ve plakanın hangi maddeden ve ölçüleri

biliyorum uzun oldu ama türkçe kaynak olması açısından da iyi olur gibi inş. yazıyı görür ve eklersin pm attım ama kutun doluymuş ulşamadı sana
    Merhaba,
    Burada dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım umarım işinize yarar...
    Saygılar,
    Onur.

http://www.rconur.com/2014/01/uzun-m...video-alc.html
    Skyhunter FPV:::WildCatPusher::140cmFPV_Zagi::MF450 FPV Quad w/Naza-GPS
    Fatshark Dominator-1.3-800TX/RX-Sony600TVLCam-EzUHF-Futaba 7C / 10C- Eagletree komple set-GoproHero2

May 2009
    Nereden Nereden
    Eskişehir
    Alıntı ta1dr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben kısaca cevap vereyim
    evet o kabloyu kullanabilirsin çapın bir önemi yok kalın olması şeklini koruması açısından faydalı olur arkadaki levha için cok zorlanmana gerek yok peynir tenekesinden keseceğin parcayı kullanabilirsin..

koaksiyel kablonun şasesini bu levhaya baglaman lazım bu antende en önemli kısm levha ile quad elamanın arasındaki mesafe tam milimetrik olmasada hesaplanan ölçüye yakın olmalı...

unutmayınki model antenin yanlarında ve arkasında olursa anten bir işe yaramaz o yüzden modeli hep antenin önünde tutun veya anten tracker yada bu işi yapacak bir arkadaş olmalı yanınızda :-)
    hızlı cevap için çok teşekkür ediyorum. antenler konusunda pratik bilgim ne yazık ki yok onlarıda sorup öğrenmeye çalışıyorum. ancak teorik bilgim yeteri kadar var zannediyorum. bahsettiğiniz Radiatin Pattern olayından haberim var. 11 dBi lik bu biquadın paternide aşağıdaki gibi.... patch anten gibi kullanılması gerekiyor yani.

izninizle tekrar soruyorum. hatalı anladığım bir yer var ise yada şunu şöyle yap diyeceğiniz bir şey var ise lütfen çekinmeden alıntılayın.
    hem teyit olması hemde doğru ise ileride benzer şekilde anten yapmak isteyecek benim gibi pratik bilgisi zayıf kişiler için bir rehber olması niteliğinde...
    -----------------------------------------

elimizdeki erkek SMA konnektörün Pin kısmını elimizdeki coaxial kablonun D kısmına lehimleyip yuvasına oturtuyoruz. ardından sıyırdığımız B deki iletken örgü kılıfı SMA konnektörünün tırtıklı yüzeyinin üstüne koyup silindir şeklindeki parçayı SMA konnektörünün boş kalan yerine yerleştirdiğimizde kablonun alıcı yada verici deki dişi kısma girecek kısmını bitirmiş oluyoruz.

yaptığımız coaxial kablonun boşta kalan öbür ucuna inverted vee yada dipole yapmak istiyor isek. istediğimiz frekansın çeyrek dalga boyunda olacak şekilde tellerimizi kesip. bir tanesini D ye diğerinide B ye lehimleyip istediğimiz 120 derecelik açıda yada direk 180 derecelik açıda bırakıp toplamda yarım dalga boylu bir inverted vee yada dipole antenimizi yapmış oluyoruz.

benzer şekilde bi quad anten içinde D yi baklavalara B yide arkadaki levhaya lehimliyoruz.
    -------------

bahsi edilen akım ölçerek yapılan test içinde multimetreyi akım ölçere getirip bir ucunu liponun artısına diğerinide vericiye giden artıya değdirip. negatif-toprak uclarınıda bir baska kablo ile verici ve lipo bağlantısını yapıp. elimize penseyi alıp milim milim keserek multimetreyi kontrol ediyoruz. dip noktaya vardığımızda istediğimiz frekans için en optimize edilmiş antene sahip oluyor.

-------------
    anladığım bu yönde. dediğim gibi eksikleri yanlışları belirtirseniz çok sevinirim. hayırlı günler.

edit:
    internette bir kaç videoda ve yazılı dökümanda gördüğüm üzere bu sma konnektörü tamamlarken resimdeki aleti kullanıyorlar. elimde bu alet mevcut değil. ve fiyatıda hatrı sayılır bir düzeyde sanırım. rg58 kabloya sma yı takarken sabitlemek için alet kullanmadan yapmanın bir yolu var mı acaba?

Konu Kavil tarafından (23-01-2014 Saat 04:34 ) değiştirilmiştir. Sebep: ekleme
    Kadir ÖZEN
    Eskişehir

May 2009
    Nereden Nereden
    Eskişehir
    Alıntı onurboy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba,
    Burada dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım umarım işinize yarar...
    Saygılar,
    Onur.

http://www.rconur.com/2014/01/uzun-m...video-alc.html
    ben mesajımı atmadan yazmışsınız. hemen okudum. çok teşekkür ediyorum. bir soruda size sorayım o halde

yanlış anlamadı isem bu biquad antende. bir üstteki mesajımda attığım coaxial kablonu ilektken kılıf olan kısmı yani B kısmı hem alttaki reflektöre hemde yaptığımız çift baklavanın altta kalan ucuna lehimleniyor.. asıl içteki D kısmındaki tel ise baklava çiftinin ortada kesiştikleri üstte kalan kısıma lehimleniyor. yaparken bir birlerine temas ettirmemeye özen göstermemiz gerekiyor sanırım.
    Kadir ÖZEN
    Eskişehir

Kadir bey dipol ve/veya V dipol için yazdıkların aynen dogru yalnız amper metre ile anten ayarı yapıldıgını ilk senden duyuyorum yıllarca telsiz işi ile ugraştım hiç böyle bir şeyle çarşılaşmadım anten boyu ayarı SWR metre veya anten analizör ile yapılır

Konnectör sıkma panseleri pahalıdır onun yerine konnectörün orta kısmına lehim birez zor yapılır genelse pense ile kullanıldıgından ... bunun için kör bir yankeski kullanabilirsin hem uç kısmı hemde dış kısmı sıkabilirsin...
    AHMET UÇAN

Facebook Comments

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)