PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : GP tekne yapmak istiyorum

rmnkrm
03-06-2006, 19:32
selamlar,

bir EP arabam varken bir de GP teknem olsun istedim. ve her şeyi kendim yapmayı planlıyorum, ahşap model deneyimim var.

tahtadan bir Ferrari Arno XI yapmayı düşünüyorum, uzunluk olarak da 50 cm düşünüyorum ama ne kadar olması gerek bilmiyorum..

Arno XI nedir diyenlere:
http://www.scaleautoworks.com/arnotranskitsideview.jpg

uzunluk kaç cm olmalı? pek uzun ve büyük olmasını istemiyorum parçalar sığsın yeter. ve motor seçimi ne olmalı? arabalardaki .12 lik motorlardan koysam olur mu? çünkü amacım bir GP antika tekne sahibi olmak, hız değil..

soğutmayı düşünmüyorum, motoru şoför kısmına koyarsam soğutmaya gerek kalmaz diye düşünüyorum..

yorumlarınızı bekliyorum.

demirci
03-06-2006, 19:45
motor varmı elinde

rmnkrm
03-06-2006, 19:46
hiçbirşey yok.. resimler ve çizimlerden başka

gunser
03-06-2006, 20:01
Hep fantezi peşindesin Arman . Cidden başlayıpta sıkılmıcaksan yapmaya başla. Bence hoş bir model.

RoyalFlush
03-06-2006, 20:36
bana biraz yalan olurgibi geliyor. Once şu drifter projeni bitir! :D

gunser
03-06-2006, 20:44
:)

rmnkrm
03-06-2006, 21:57
-drift projesi bitti, son parça yokomo motor yolda, bu 1,
-TA05 palet çizimler tamam, sonunda gerçekleştirilmesi mümkün bi çizimim ve projem var, fakat drift muhabbetinden sonra biraz tembellik ettim, yapmayabilirim, bu 2
-Arno F1 projem ile de yazın uğraşamam, sadece kabuğu yapabilirim, gerekli bilgileri topluyorum, şuan GP motorlar hakkındaki yazıları okuyorum, tekne ölçülerini hesaplamaya çalışıyorum, kışa doğru biter, bu da 3..

bizde yalan yok...... bekleyin

rmnkrm
03-06-2006, 23:02
planım bu, benzin deposunu öne koymak istiyorum, fakat ön tarafta motoru yeterince soğutmak için içeriden hava akışı gerekiyor, depo hava akımını keser. arkaya koyabilirim, fakat bu sefer de depo sığmayabilir. belki egsoz içeride de durabilir, taşlar yerine oturana kadar düşünmek lazım :D

RoyalFlush
03-06-2006, 23:43
sorması ayıp da bunu nasıl yapıcan? (teknenin kasasından bahsediorum)

rmnkrm
04-06-2006, 00:01
botun iskelet ve kabuk resimleri ve iç planı elimde mevcut.

RoyalFlush
04-06-2006, 01:12
Yalan olucak bu iş. Sen Yap bu projeyi ve sür bende görim gittigini sana en kralından bir motor alıcam!

rmnkrm
04-06-2006, 01:42
tamam can sen parayı biriktirmeye başla.....

rc tekne sahiplerine bir sorum var: illa marine motor mu gerekiyor? normal motor kullanamaz mıyım? çünkü sğutucu başlık dışarıda duracak şuanki plana göre.. ve kaçlık motor lazım?

tyido
04-06-2006, 20:09
Bence bunu sıfırdan yapmana gerek yok gidip MMy hobby den aynı ahşab gövdeyi alıp dilediğin motoru takabilirsin bence bunu sıfırdan yapmak biraz fantazi gibi... anca ağaçı oyarak yapabilirsin...
kolay gelsin.......

rmnkrm
04-06-2006, 20:15
haftasonu mmy a gideceğim zaten, şaft çıkışını öğrenmek için, oradan almak iyi bir fikir aslında :) fakat elimde 300 ytl var ve 200 ü motora gidecek. elimle yapmak ekonomik olarak ve zevk olarak daha hoşuma gider, yazın kullanabileceğim bir tersane de varken...

gunser
04-06-2006, 20:20
Arman güzel haberlerini bekliyorum kardeşim. İnşallah istediğin bir sonuca ulaşırsın. Kolay gelsin.

RoyalFlush
04-06-2006, 20:36
AMİİNNN :D hehe

tyido
04-06-2006, 21:42
valla abi Bence ahşap işine girme derim nekadar hazır alsanda kendin yapsanda bakımı zor hele crihstcraft tipi gövdeli teknelerde ahşapın saolmasını ve kararmasını önlemek biraz zor. Aslında sana tavsiyem orda bi yat var fiyatı 400dolar ve motor shaft dahil ama patlarlı değil yinede çok keyifli bi tekneye benziyo... bunu tavsiye etme nednim nitrolu teknelerde çok sıkıntı çekebileceğin. Şahsen 46lık o.s motorlu tekneye sahiptim ama ilk birkaç gün eylenceden çok acı çektim ve her tekneyi suya brakışımda stop etmesini izlemekten başka bişey yapamadım. onun için Alacaksan ya debriyajlı bir zenoah yada herhangi bir odun kesme motoru al derim hem maletyi az olur hemde sana keyifli bi sürüş yaşatırr.. tabi yinede karar seninnn..

rmnkrm
04-06-2006, 21:47
valla abi Bence ahşap işine girme derim nekadar hazır alsanda kendin yapsanda bakımı zor hele crihstcraft tipi gövdeli teknelerde ahşapın saolmasını ve kararmasını önlemek biraz zor. Aslında sana tavsiyem orda bi yat var fiyatı 400dolar ve motor shaft dahil ama patlarlı değil yinede çok keyifli bi tekneye benziyo... bunu tavsiye etme nednim nitrolu teknelerde çok sıkıntı çekebileceğin. Şahsen 46lık o.s motorlu tekneye sahiptim ama ilk birkaç gün eylenceden çok acı çektim ve her tekneyi suya brakışımda stop etmesini izlemekten başka bişey yapamadım. onun için Alacaksan ya debriyajlı bir zenoah yada herhangi bir odun kesme motoru al derim hem maletyi az olur hemde sana keyifli bi sürüş yaşatırr.. tabi yinede karar seninnn..

ben kararımı verdim zaten, en kötü ihtimalle satarım..

bu arada, MMY da tekneyi buldum, 240€ fiyatı.... EP kit... almam.

tyido
04-06-2006, 22:45
Karar senin ama ben sana elektrikli yada gasoline li tavsiye ederimm...

bonzipower4
05-06-2006, 00:01
Aşırı derecede ısınma yaşarsın benden söylemesi. Araba motoru zenoah nın rc motoru olsa biyere kadar olabiliyo. Çünkü devri ve torku marine motora çok yakın. Ama nitro araba motorları daha çok devire yönelik. Suda iyi sonuç almak için gerekli olan torktur. Su soğutma çok zor bi iş değil. 15 lik bir marine motor işini çok daha sağlıklı ve ekonomik çözer. Bence tekne o tekneyse nitroyla yakışıklılığını bozma. Elektrikli daha mantıklı o teknede.

RoyalFlush
05-06-2006, 00:13
ama bence Armanın istegi hem güzel görünüş hem ses hemde performans. Sonuç olarak birileri gelince Team SORU yapıcak ve Arman gururla "evet ben yaptım ve benzinli" diyecek :D

bonzipower4
05-06-2006, 15:50
Herşeyin bi oluru mantıklısı vardır. Şöyle bir team soruyla karşılaşmak da var abi bundan çok ses ve duman çıkıyo ama şu yandaki elektrikli daha hızlı ve zevkli nedenki :hııııııı:
O yüzden insanları boşyere uğraştırıp sonra da kötü sonuçlar alıp soğuyabilecekleri şeyleri (hele de eğer kendimiz de fazla teknelerle uğraşmadıysak) önermek hiç hoş değil. Keyif işi bunlar.
Normal nitrolu marine motorlarda bile bisürü sorun yaşanırken araba motorunu denemeye çalışırsanız sadece motoru yer ve zaman kaybedersiniz. Üstüne bi de estetik ağırlıklı güzeli tekne kimbilir ne hale gelir.

Neyse ben üstüme düşeni yapayım da gerisi sizin macera ruhunuza kalmış:)
Kolay gelsin.

rmnkrm
05-06-2006, 17:17
ilginize teşekkürler fakat ben bu tekneyi yapacağım....

.15 lik O.S. max marine motor buldum onu kullanmayı düşünüyorum. zaten zevk için yapmasam gider hazırını alırım, amacım tahtadan kendim yapmak

RoyalFlush
05-06-2006, 17:29
Bahadır abi walla açıkcası sana katılıyorum ama Arman kararlı inşallah guzel sonuçlar elde ederiz :D

bonzipower4
05-06-2006, 17:47

.15 lik O.S. max marine motor buldum onu kullanmayı düşünüyorum. zaten zevk için yapmasam gider hazırını alırım, amacım tahtadan kendim yapmak

Marine motoruyla yap dedik hocam zaten. Zevk için yap tabi ama ben içine ne koyacağın hakkında sana yardımcı olmaya çalışıyorum. Araba motoru koycam diye ben yazmadım heralde di mi kardeş.
Neyse kolay gelsin sizlere:)

RoyalFlush
05-06-2006, 19:04
Aldığım bilgiler uzerine Arman sipariş etmiş marie motorunu. Dedigine göre .15cu ve 3hp miş. Ahşap tekne dayanıcakmıki o güce ve dalgalara ? :D

bonzipower4
05-06-2006, 19:50
Yok 15 lik os en az 10 hp dir. Devam arkadaşlar ;oleeea: :yuppiyuv:

RoyalFlush
05-06-2006, 20:09
Dalga geçme işte ben oyle duydum towerdada 2.5 hp yazıo :D

gunser
05-06-2006, 20:12

hayırlı olsun arman.

rmnkrm
05-06-2006, 21:35
teşekkür ederim. 15lik marine motor aldım.. yarın veya öbürgün elimde olacak

aaa can harbi, tekne parçalanmasın :D karinayı sağlam tutmak lazım..

rmnkrm
07-06-2006, 18:55
motor geldi...

bonzipower4
07-06-2006, 19:42
Dalga geçme işte ben oyle duydum towerdada 2.5 hp yazıo :D

:lol:

cyberguy
15-06-2006, 10:05
Selam,

Ahşap tekne fiber olanlar kadar dayanıklı olmasada düzgün yapıldığında hem estetik hem de dayanıklılık konusunda oldukça başarılıdır.

Elimde senin modele tam olarak benzemese de Hydromite (Miss butterfly) planı var. elektrikli için tasarlanmış ancak uyarlayabilirsen benzinliyede uygun. İlgilenirsen mesaj at sana göndereyim.

Bol Şans.

orbay
18-06-2006, 01:17
walla Arman çok merak ediyorum sonucunu ama bence çok iyi birşey çıkacak baksana çok karalısın. İyi Çalışmalar...

emrenergiz
18-06-2006, 21:13
selam arman, teknenin govdesini ahşaptan yapman cok akıllıca, govde planları elinde varsa eğer hele cok kolay olur, postaları (iskeleti) kestikten sonra omurga üzerine toplayıp, üzerini de 2-4 mm marin kontraplak ile kaplaman en kolayı olur. sağlamlık konusuna gelince, govde billikten sonra epoksi ile kaplarsın (fiber değil) taş gibi olur.
Dalgalara dayanma konusuna gelince, yapacagın 50-60 cmlik teknene en fazla 7-8 bilemedin 10 kg yuk biner bunu da govde rahat rahat kaldırır.
motor cok guzel, universal cıkısı da var, bunun ucuna flex şaft baglayıp govdeden kolayca cıkarırsın, direct drive denen pervane ve dumen sistemleri var, fiyatı uygun ve montajı da cok kolay.
Dikkat etmen gereken en onemli konu teknenin suda batmamasını sağlamak, bunu da poliüreten köpük ile motoru yerlestirdikten sonra bos kalan yerleri doldurarak yapabilirsin.
Bu kadar seyi neden anlattım bilmiyorum, ama içimde bu tür şeylerin gelişmesine yonelik buyuk bi istek var, zaten forum da bunun için değilmi...

rmnkrm
18-06-2006, 22:43
ok teşekkür ederim, bir kenara not alacağım ;)

OnurunveR
16-10-2006, 21:00
Ya arkadaslar ben fıkrı cok sevdım cunku cok yakın geldı bende aynı seyı yapmak ıstıyorum ama eskı tarz bıraz uzak bana.
İnsallah projenı gerceklestırebılırsın.

OnurunveR
16-10-2006, 21:02
Pekı bılgısı olan arkadaslar varsa sevınırım veya rmnkrm sen bılıyorsan butun bır agacı alıp ıcını oyup bu ıslemı yapma sanısımız nedır nasıl olur agac ne cesıt olmalıdır kolaylastırırmı yoksa zorlastırırmı

emredurmuş
23-06-2009, 16:40
merhaba bana bir elektrikli tekne tavsiye edebilirmisiniz ben bu işe daha yeni giriyorum tekne işine.