PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : homemade rc gp hover craft hkknda.

rcgkn
06-12-2006, 23:16
konu teknelere biraz daha yakın old. için burda açtım. hover craft yapımı hakkında bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.

cox tip gp uçak motoru kullanmayı planlıyorum.
motor önerilerinizide alabilirim.
benzerlerine google da aratarak göz gezdirebilirsiniz.

roxx0rs
06-12-2006, 23:24
hovercraft ı ep yaparsanız -ki yapabilirseniz ep motor kullanırsanız daha iyi olur cunku ilerlemesi için ayrı hovercraft ın şişmesi için ayrı motor kullanmanız gerek li gibi geliyor bana ayrıca gp motorda cok agır gelebilir heleki ucak motorları...boyut olarak ne dusunuyorsunuz? ve hovercraft sismiş kaucuk hava yastıklarının ustunde ileryeyen bir alette ibaret degil o eteklerin içi bos yani sadece etrafını "0" biçiminde ceviriyor o kadar ortasında birsey yok ordanda hava ufleniyor yapmanız imkansız gibi birsey bence...cok ince hesap ustun muhendislik bilgisi gerektiricek bişey...yani hovercraft nerdeyse havada ucuyor o etekler uflenen havanın dagılmamasını istendigi gibi gitmesini birde aracın yukselmesini saglıyor...hazırları varsa oyle birsey almanızı oneririm...

rcgkn
07-12-2006, 01:32
hovercraft ı ep yaparsanız -ki yapabilirseniz ep motor kullanırsanız daha iyi olur cunku ilerlemesi için ayrı hovercraft ın şişmesi için ayrı motor kullanmanız gerek li gibi geliyor bana ayrıca gp motorda cok agır gelebilir heleki ucak motorları...boyut olarak ne dusunuyorsunuz? ve hovercraft sismiş kaucuk hava yastıklarının ustunde ileryeyen bir alette ibaret degil o eteklerin içi bos yani sadece etrafını "0" biçiminde ceviriyor o kadar ortasında birsey yok ordanda hava ufleniyor yapmanız imkansız gibi birsey bence...cok ince hesap ustun muhendislik bilgisi gerektiricek bişey...yani hovercraft nerdeyse havada ucuyor o etekler uflenen havanın dagılmamasını istendigi gibi gitmesini birde aracın yukselmesini saglıyor...hazırları varsa oyle birsey almanızı oneririm...

1. si ben bu hovercraftı yapıcam.

2. si hovercraftın şişmesi için extra motor kullanmıcam

3. sü gp motorun ağırlığı verdiği performansından az olucak

4. sü imkansız diye bişi yok. sadece vakit harcar. örnek olarak ekteki resimleri
incele. konumuzla alakası yok ama bu aletide yapamazsın demişlerdi
gördüklerinde baya bi şaşırmışlardı. o aleti yaparken 17 yaşında
olduumu hatırlatırım.

5. si hazır almıycam. önerin için teşekkür ederim.
konuda bahsettiğim gibi yapmaya karar verdim ve gp motor kullanıcam cox tip uçak motoru üzerinde düşünüyorum. hemde ucuz eğer gp motorlar konusunda bişi önerceksen yada herhangi bir konuda her zaman yardıma açığım. bu konuyuda bilgi toplamak amacıyla açtım.

6. sı bu işin mühendislikle alakası yok. marsa insanlı uzay gemisi göndermiyorum.
motor ağır gelirse ön tarafa bi ağırlık koyarım olur biter. az çok moment almayı da biliyoruz.
bilgin olsun ben mühendislik eğitimi alıyorum.
ve hiçbir mühendis böle basit bir işe deneyimlerini kullanarak vakit harcamaz.
işin ucunda ticari boyutu ve insanlığın hayatını kolaylaştırcak bir sonuç yoksa.

hobi ve gönül işi bence
mesela ben o gördüün motorsikleti yaparken elimi kağıt kaleme sürmedim bile. aldım elime kaynak makinasını ve kesme aletini başladım imalata. üstün hesap ve mühendislik deneyimine gerek olmadığını gördün.

dediğim gibi sadece gönül ve hobi işidir diye düşünüyorum.

o gördüğün motorsikleti de ben daha ne mühendislik eğitimi, lise eğitimimi
bitirmedn yapmıştım.yapamazsın kelimesi üzerine cevap budur.

(el yapımı motorsiklet hakkında soru sormayın ve yorum yaopmayın, konu
dağlmasın.)
8756

8757

8758

emrenergiz
07-12-2006, 01:34
hovercraftlar adından da anlaşılacağı gibi hover yapan araçlardır, yani havada asılı kalabilen araçlardır. alttaki hava yastığı değil sadece etektir, şişip bırakılmaz sürekli hava pompalamak ve basıncı iyi ayarlamak gerekir. eger düz bir gövdenin üstüne pervane koyup tekneyi iticekseniz, o hava tahrikli kayıcı tekne olur. Gerçekten bi hovercraft modeli yapmak baya zor gorunen bir iştir ama roxxors un da dedii gibi baya bi hesap kitap ve el becerisi ile yapılamıycak şey yoktur.
şimdiden kolay gelsin..

roxx0rs
07-12-2006, 02:24
1. si ben bu hovercraftı yapıcam.

2. si hovercraftın şişmesi için extra motor kullanmıcam

3. sü gp motorun ağırlığı verdiği performansından az olucak

4. sü imkansız diye bişi yok. sadece vakit harcar. örnek olarak ekteki resimleri
incele. konumuzla alakası yok ama bu aletide yapamazsın demişlerdi
gördüklerinde baya bi şaşırmışlardı. o aleti yaparken 17 yaşında
olduumu hatırlatırım.

5. si hazır almıycam. önerin için teşekkür ederim.
konuda bahsettiğim gibi yapmaya karar verdim ve gp motor kullanıcam cox tip uçak motoru üzerinde düşünüyorum. hemde ucuz eğer gp motorlar konusunda bişi önerceksen yada herhangi bir konuda her zaman yardıma açığım. bu konuyuda bilgi toplamak amacıyla açtım.

6. sı bu işin mühendislikle alakası yok. marsa insanlı uzay gemisi göndermiyorum.
motor ağır gelirse ön tarafa bi ağırlık koyarım olur biter. az çok moment almayı da biliyoruz.
bilgin olsun ben mühendislik eğitimi alıyorum.
ve hiçbir mühendis böle basit bir işe deneyimlerini kullanarak vakit harcamaz.
işin ucunda ticari boyutu ve insanlığın hayatını kolaylaştırcak bir sonuç yoksa.

hobi ve gönül işi bence
mesela ben o gördüün motorsikleti yaparken elimi kağıt kaleme sürmedim bile. aldım elime kaynak makinasını ve kesme aletini başladım imalata. üstün hesap ve mühendislik deneyimine gerek olmadığını gördün.

dediğim gibi sadece gönül ve hobi işidir diye düşünüyorum.

o gördüğün motorsikleti de ben daha ne mühendislik eğitimi, lise eğitimimi
bitirmedn yapmıştım.yapamazsın kelimesi üzerine cevap budur.

(el yapımı motorsiklet hakkında soru sormayın ve yorum yaopmayın, konu
dağlmasın.)
8756

8757

8758

abi madem bu kadar biliosun iki kişinin dediginede kulak asmıosun ve hovercraft ın muhendislik harikası oldugunu reddedip denge mucizesi el yapımı motorunla karsılastırıosun ustune birde evde yaparım diosun bu konuyu nie acıosun?

rpmvekmh
07-12-2006, 03:17
abi madem bu kadar biliosun iki kişinin dediginede kulak asmıosun ve hovercraft ın muhendislik harikası oldugunu reddedip denge mucizesi el yapımı motorunla karsılastırıosun ustune birde evde yaparım diosun bu konuyu nie acıosun?

+1000 :aovvvv:Kesinlike katılıyorum ve bukadar celallenmenin gereği yoq ''rcgkn'' arkadaşım yaparsınız çalışır hatta düzgün çalışır bizde sizi tebrik ederis bu kadar yani...

deepdrastic
07-12-2006, 17:11
evet polemik yapmaya hic gerek yok yap arkadasim modelini cek videosunu gorelim yersiz cikismalara ne gerek var roxx0rs kardesimiz dusunduklerini yazmis yorum yapmis

bekliyoruz videoyu dimi arkadaslar

demirci
07-12-2006, 19:36
arkadaşlar üzülerek söylüyorum, forumumuzda birileri ben bişeyler yapıcam bu konu hakkında bilgisi olan veya yardım edebilecek olan arkadaşlar varmı diye bir soruyla çıktığı zaman çıktığına çıkacağına pişman oluyor.. ben bu arkadaşımız için konuşmuyorum bu bir genelleme, benzer hadiseler yaşanıyor neyazıkki.. "keşke" diyorum böyle hadiseler olmasa ve "keşke" diyorum hiç bişey yapmayacak olan arkadaşlar buraya çıkıpta ben şunu yapıcam bunu yapıcam diye atıp tutmasa....
burda ahmet , mehmete sert çıkmış, ali , veliye kızmış gibi bi durum söz konusu değil zaten, olması gerektiği gibi fikirler beyan edilmiş ne güzel, ama herhez o anki ruh haliyesi ne ise o şekilde anlıyor bu kötü..

neyse gelelim konuya
''rcgkn'' hovercraft benim deneyimli olduğum bi konu ben öyle "ep" yada "cox" motorla falan da başlamadım benim yaptığım alette 23cc lik benzin motoru vardı, ama emin ol hiçde göründüğü gibi bi model değil gerçekten çok zorlayıcı noktaları var ağırlık dağılımı ve hava debisi, yastığın malzemesi ve parmakların uzunluğu gibi önemli fakat görünmeyen noktalar var, tabi bunları tecrübeylede halletmek mümkün:) asıl önemli olan sabırdır on ölçüp bir biçmek lazım gelir, sen boyutlar ve şekil olarak bi model belirle ondan sonra sana hangi cins ve güçteki motorlar lazım karar verelim hep beraber, unutmaki yanlız veya ilk değilsin :)
hade kolay gele....

rcgkn
07-12-2006, 22:36
teşekkürler demirci, bende bugun bu konu hakknda önemli bir gelişme katettim. saygıdeğer hocam bu konu hakkında zamannda araştırma yapmış ama elinde herhangi bir modelleme yok. bana ortak yapma teklifinde bulundu. yani ortak derken sen bir rc modelleme yapıp bana gel sonra berber büyüğünü yapalım dedi. araştırmalarımız devam ediyor. oda eski bir rc uçakçdır ve artık ultralight home built uçak üretimi ile ilgileniyor. 35 senedir bu işin işindeymiş. web siteside var ilginenler bkabilir

http://www.altintabak.com/

freesky
08-12-2006, 01:09
Sistem olarak sanırım sarjlı kucuk el supurgelerinin ters mantıgı ile calısacak.Yani emiş yerine ufleme yapacak.
Kolay gelsin.

rcgkn
08-12-2006, 01:19
bir matematik problemi her zaman baştan sonda doğru gidilerek çözülmüyor mesela bi kerede tersten düşünmek lazım. kesinlikle işe yarıyor. bu arada elimde tam olarak bir adet şarjlı el spürgesi motoru var:)

freesky
08-12-2006, 02:11
Ben nette biraz araştırdım,umarım faydalı olur senin için.

Bu arzuladığın GP motorlu Hovercraft (fakat plan vs yok,ancak sayfanın altında verdikleri linklerde baya faydalanacagın siteler mevcut,ancak sayfa fransızca): http://pageperso.aol.fr/mitchpits1/index.htm Bu arada bu sitede en ilgimi ceken olay,Golf GTI radyator fanı ve ızgarası kullanmıslar :)

Bu asagıdaki site baya bi ilgimi cekti.Amcalar olayı asmıs,yaptıkları modellerin icine binip,kullanıyorlar,geziyorlar ve cesitli aktiviteler duzenliyorlar :) Bu sitenin guzel yanı,ayrıntılı planlar var,hocanın dedigi ''buyugunu yaparız'' olayı.Fransızca iyi ise cok faydalanırsınız bu planlardan.

Site linki: http://aeroloire.free.fr/index.htm

Video müthiş,seyretmenizde fayda var: http://aeroloire.free.fr/video/campuac.avi

Bu sitedeki makinaların fransızca ayrıntılı planları: http://aeroloire.free.fr/plan_tornado/jpg/jpg.htm

İnsallah Hocan ve sen amacınızı gerceklestirirsiniz,bir ara da biz bir tur atarız artık :) :ahhahyt:

rcgkn
08-12-2006, 02:28
çok teşekkür ederim. hocam bu işte ingilizler çok iyi demişti. devasal hovercraftlar yapıyolarmış. fransızcam yok ama resimlere bakıp bişiler çıkartmaya çalışçaz artık. bu arada bende hurdalıkları gezmeyi planlıyorum. zira araba parçalarından faydalanamak şart. bulduum parçaların ayrıntılı resimlerini buraya koymayı planlıyorum.

serhat__06
22-02-2011, 16:21
sanırım biraz geç oldu ama ilgilenen arkadaşlara hovercraft konusunda yardımcı olabilirim :) kendi yapmış olduğum bi hovercraftım var yaklaşık 2 hafta önce bitirdim ve oldukça güzel bişey oldu.

demirci
22-02-2011, 18:06
Serhat bey çalışmanızı görmek isteriz, ben bu modellere özel bir ilgi duyarım ve farklı çalışmaları görmek hoşuma gider..

jacakal
24-02-2011, 01:29
hovercraft gerçekten büyüleyici bir makina, umarım projeniz başarılı olur, bu konuda benimde bir düşüncem vardı , bisiklet iç lastiğinden etek yapıp ona uygun bir şase yapmak, yani ilk eteği sonra ona göre şaseyi yapmakdı ,tam orta kısmından bir fan motoru ve arkaya yön vermek için bir motor daha, arkadaki yön veren motoru servo ile dödürüp yön hareketini vermek, Bence bu projedeki en önemli nokta ağırlık merkezi diye düşünüyorum,

tbatuk
24-02-2011, 11:21
sanırım biraz geç oldu ama ilgilenen arkadaşlara hovercraft konusunda yardımcı olabilirim :) kendi yapmış olduğum bi hovercraftım var yaklaşık 2 hafta önce bitirdim ve oldukça güzel bişey oldu.

videosu var mı? Kendi yaptıklarımı hep rüzgarlı havalarda denediğimden, düz bir hat üzerinde gidip gitmediklerini çözememiştim. Etekleri de kısa sürede parçalandığından, malzemeleri başka projelerde kullanılmıştı. Sizinkinin videosunu ve etek yapımının fotoğraflarını (malzemesi ile) görmek isterim. tabi eğer mümkünse.

onuralpozsoy
03-03-2011, 00:34
merhabalar, bende bu dönemki proje ödevim olarak hovercraft yapmaya karar verdim ve bilgilerinizi, tecrübelerinizi, tavsiyelerinizi duymak isterim :) aklımda bir çok soru var sormak istediğim. :)

tbatuk
03-03-2011, 21:39
bu aralar işlerim yoğun değil ve oldukça boş vaktim var. elimden geldiğince destek vermek isterim.

onuralpozsoy
04-03-2011, 19:10
boyut olarak 30cm uzunluk 20 cm genişlik düşündüm. malzeme olarak da defron kullanmayı düşünüyorum. ama motor hakkında fazla bir bilgim yok :(