PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : raptor 50 se+O.S 50 SX-H Hyper motor - FUTABA CAP9 75 MHZ acemi olarak sorularım

emo23
04-11-2007, 00:18
merhaba,
yeni bir raptor 50 se+O.S 50 SX-H Hyper motor ve FUTABA CAP9 75 MHZ kumanda sipariş ettim dün.
yaklaşık 1 haftadır sessiz sedasız bu formu okuyorak kafama kazıdım gibi. Anlaşılan bu heli yi yerden 1-2 ay kaldırmadan yine yeni aldığım E-FLY FMS Uçuş Simulatör Setinde bol bol egzersiz yapacağım. Acelem yok ilk uçuş için ama çok heves var. Zaten ilkokuldada kelimeleri yazmayı öğrenemeden harfleri öğrenmiştim herkes gibi sanırım.
Bu site biz amatörler için bulunmaz bir kaftan. Harika olmuş, her üyenin klavyesine sağlık. Bende umarım sorunlar ve sorularım için sizleri sıkmam yetirince. Sizin gibi prof. arkadaşların yardımına ihtiyacım var.

yukarıda özellikli donanımlarım için ;
* normalde uçuş süresi ne kadardır ? hyper motorlar performans motorları olması nedeniyle sanırım çok çabuk ısınıyorlar. yoksa benzin deposu bitene kadar havada kalabilirmi bu heli ?
* herkes gözün gördüğü mesefa diyecek ama yinede soracağım. kumandanın menzili ne kadardır ? (diyelim dürbün kullanıyorum)
kumanda pili yada helideki bataryalar bitince ne gibi bir durum olur ? kumanda pili biter ise ansızın heli ne gibi bir pozisyon alıyor ? yada heli pili bitince havada yakıt bitene kadar asılı mı kalıyor ? ::)))
* diğer merak ettiğim bir konu ise ben bu heliye kablosuz mikro kamera http://www.amedya.com/store/product.asp?urunkodu=33 takabilir miyim ? yani heli 9V pil ve düğme kadar bir parçayı dengeyi bozmadan kaldırabilir mi ?

Yanıtlarınız için hepinize şimdiden teşekkür ederim.

fatal1ty
04-11-2007, 10:38
Selamlar Foruma hoş geldiniz, Heliniz hayırlı olsun...
Pro değilim ama size yardımcı olmaya çalışayım;

Sizinde okuduğunuzu tahmin ediyorum ama bu helileri ilk başta tekbaşına uçurmanız zor. Neden derseniz elektrikli helilerden faklı olarak rodaj safhası var. Eğer bu safhayı gerektiği şeklinde halledemezseniz motrun ömrünü yoktan yere yemiş olursunuz. Hele bunu; heliyi ilk kez uçuracak birisi yaptımı, işler dahada zor olacaktır. Çünkü heli havada bazen tekliyebiliyor.

Sorularınıza gelince;
*Uçuş süresi rodajı tammamen bittikten sonra 20dk 'yi bulur. Ama başlarda 12 ile 16dk arası uçar. Bende bu motordan kullanıyorum; güvenle en az iki uçuş yapıyorum. Fakat yinede bi ısı ölçer ile ölçmekte fayda var.

* Bu tür sorular gerçekten meraktan soruluyor ve bazı insanlar bunun için hemen mualefet oluveriyor. Ama siz önleminizi almışsınız ( dürbün:)) 1.5km'ye kadar çektiği söylenir ama ben denemedim şahsen :D

*Kumanda pili bitince benim alıcı motor gaz kanalını 3sn sonra kesiyor. Stop edecek kadar kapatıyormu bilemiyorum.

*Alıcı pili biterse sanırım önce GYRo devreden çıkıyor. Gyro devreden çıkarsada geçmiş olsun zaten:)

*Kamera bağlayabilirsiniz, 1.5kg kaldırabiliyor sanırm....

Şimdiden kolay gelsin...
Saygılar...

GuNeSh
04-11-2007, 11:24
modeliniz hayırlı olsun ayrıca hobbyrc forumuna hoşgeldiniz.

fatal1ty arkadaşımızın yazdıklarına ek olarak bu tip helicopterler genelde uçuş dersi alınarak öğreniliyor. simulatör çok faydalı olacaktır kumandayı tanıma açısından ve pozisyonları algılama açısından. sim. de çalışmalardan sonra bence modeli uçurdamdan önce bir kaç uçuş dersi alın derim. zaten sim. de çalışmalarınız olduğundan dersler gayet başarılı geçecektir.

emo23
06-11-2007, 05:11
arkadaşlar yardımlarınız için bir daha teşekkür sizlere...
bugün elime sim.ler geldi ve gün içinde çalışma yoğunluğundan ancak akşam evde kurma imkanım oldu.
ilk iş olarak sim. programı için raptor 50 ve değişik manzara resimlerini plug-in olarak indirdim ve kurdum sim. programına... buraya kadar herşey süper...
daha sonra program ayarlarını kurcalmaya başladım...terimler ingl. ama birde teknik terimler. allah ne demek bunlar
1) Aileron, 2) Elevator , 3) Throttle, 4) Rudder, 5) Pitch, 6) Gyro
başladım bunları araştırmaya türkçe açıklamaları ile ve buldum... bu internetin gözünü seveyim valla... :-)
neyse bunları program ayarlarında tanımladım kumandaya..
başlattık mı sim. oyununu.. offffffff bir felaket
tak tuk tak tuk anca 50 deneme den sonra heli kalktı ve az buçuk yol aldım. sonra mı yine tak tuk...
açıkçası moralim acaip bozuldu. herhalde bu işi ben becerimicem dedim. neyseki gerçek raptor u ellemiyorum daha henüz.
durmadan 3 saat ekran başında savaştım, ellerim ter içinde.. en sonunda nihayet farkettim ki ilk başa nazaran oldukça yol almışım. baya bir kontrolü ele almışım. tabii bu arada sim. da rüzgar gibi dış etken parametreleri kapalı durumda..
kumanda üzerinde 2 kolada 4 ayrı yön olarak hakimiyeti kavramış bir durumdayım. üstüne üstelik ters sürüş vs. akrobatik hareketlere bile başladım. nede olsa oyun, çakıldımı sorun yok, yeniden başla :) bu işe hergün 1-2 saat ayıracağım ve 1 ay kadar sürecek yaptığım programa göre. bu sure içinde gerçek raptor a yemin billah dokunmayacağım.
arkadaşlar sonuç olarak uçuş esnasında şunu anladım.
1. kesinlikle dikkat dağıtıcı dış etkenlere karşı kullakları tıkamak
2. kumandayı sıkıca SIKMADAN, joystick lere çok hafif ve hassas ileri-geri-sağa-sola haretler uygulama,
3. mümkün mertebe çok yavaş bir hız ve alçak irtifada kalmama,
4. kesinlikle kumandayı kullanırken kumanda üzerine bakmama
5. akrobasi hareketlerden kaçınma,

evet aklıma gelenler bunlar... ama bu işi çok sevidm ben, baya bir hoşuma gitti.
hespinize çok selamlar.. kendinize iyi bakın

webiso
21-11-2007, 00:36
vallaha hocam ellerin dert gormesin harika işi ozetlemissin bu benim mikrosoftun similasyon programını kurup denedigim gunlerimi hatırlattı ucakgı kaldırmak içn 1 hafta ugrasmıstım sora da dedim len senin neyine ucakmıs ucurmak mıs sen git age of empires oyna diye.. :)))

simdi kafya taktım ilk işim bir heli almak ama benzinli olması sart dicekler ki hemen ya dur once bi pilli ucuz bişiler dene onlarda haklı ama ne edeyim benim cocukluk hayalim bu be

emo23
06-03-2008, 02:39
merhaba
helikopter RC ye yeni başlayanlar için ilginizi çekecek bir video hazırladım.
kumanda ile servo hareketleri, pal açı değişimleri ve swashplate in çalışması.

1388497//

erolos
06-03-2008, 11:21
slm emrah bey

simdi raptorla ilgili bu sayfayi okudum ve baktim ki uzerinden epeyi bi zaman gecmis.ne oldu bu heli nin durumu ucurabildiniz mi merak ettim acikcasi?ben hic heli ucurmadim ama heli ile ugrasan cok sayida insanin yaninda bulundum o yuzden cok iyi biliyorum ki motorun rodaji ve sonrasinda uygun ayarda olmasi cok onemli ayrica gyro ayarlari ve ani gaz acis ve kapanisinda kuyrukta olusabilecek ani sapmalarin ayarlanmasi da bir o kadar dikkat istiyor!belki coktan ucmaya basladiniz ve isi ilerlettiniz bilemiyorum ama daha once yazdiginiz bir seye gordugum kadariyla duzeltme yapmak isterim!"mumkun mertebe alcak irtifada kalmama" demissiniz bence ilk ucuslar icin egitim ayakligi taktiktan sonra ki bu sart zaten olabildigince alcak irtifada (50 cm gibi) ilk hover denemelerini gerceklestirmeniz lazim ki olasi bir yan yatmayi yada kuyruk sapmasini toparlayamadiginiz durumlarda sadece gazi kisarak heliyi cok cok biraz sert bir sekilde ayakliklarin ustune guvenli sekilde indirebilesiniz!gorusmek uzere...

erolos
06-03-2008, 11:26
bu arada aklima gelmisken sizin sahip oldugunuz helikopteri gecenlerde bir magazanin vitrininde gordum ve inanilmaz cekici geldi bana.henuz heli ile ugrasabilecek seviyede hissetmiyorum kendimi ama bu makinadan cok etkilendigimi soylemeliyim.donup donup ona baktigimi farkettim magazada gecirdigim sure icerisinde:)

emo23
06-03-2008, 23:43
evet bundan yaklaşık 3 ay önce izmirden savaş kaya hocam dan bir gün ders aldım.
daha önceden savaş hoca sıfır motorun rodajını, helinin pitch ve gauge ayarları ile gyro sistemini, kumanda ayarlarını prof.ce tamamlamıştı.
derse sabah başladık ve öğlen olduğunda 2 depo uçuş yaptık. hower ve iniş çalıştık sadece.. savaş hocam tamam dedi eğitim bitmiştir. artık pistte dolaş dedi ama cesaret edemedim ve akşama kadar çiğlide elimde kamera diğer arkadaşların uçaklarını ve heli lerini çekmeye başladım. tabi soru sormaktan dilimde tüy bitti. herkes bilgi paylaşımına açıktı.

neyse sonra bodrum a geldim. 2 kere hower çalışması yaptım ve heli yi aktif olarak son 10 gündür kullanmaya başladım. hower ve iniş-kalkış olayı bitti artık pist üzerinde daireler ve sekiz hareketleri ile uçuşlara bile geçtim.
videolarım www.emrah.bodrumrc.com da mevcut.

hower çalışmaları için 50cm çok düşük bir irtifa... 3-4 m. ideal.. 2m. de pal rüzgar kuvveti ile heli altında aşırı basınç oluşturuyor ve yan rüzfarlardan çok etkileniyor. 4 m. de bu sorun kalmıyor ve ideal hower gerçekleşiyor.
eğitim ayağı konusu ise bence raptor 50 se gibi yakıtlı ve ağır heliler için gereksiz zaten hassas kumanda kontrolü ile heli çok rahat yere iniyior. diyelim bunla alıştınız. peki sonra ? çıkaracaksınız ayakları ve tekrar iniş eğitimi yapacaksınız. zaman kaybı. ayaklar bana kalırsa stabil olmayan akrobasi ayarları yapılmış yada EP heli lerde iş görür.

;) teşekkürler....

erolos
07-03-2008, 13:02
resimlerinize ve videolariniza baktim.sizi tebrik ediyorum.artik olayin icine girmissiniz ve bundan sonrasi cok daha hizli gelisecektir diye tahmin ediyorum!modele ilk gecisinizi ayakliksiz yapmaniz gercekten hizli bir baslangic olmus.artik simulasyonlarin varligi sayesinde bu tip avantajlari sonuna kadar kullanma sansimizin olmasi cok guzel.bu arada modelciligin her dalinda aktif oldugunuzu videolardan gormus oldum o konuda da sizi tebrik etmek isterim.gorusmek uzere iyi ucuslar...

emo23
07-03-2008, 22:55
evet sim.lar sağolsun hassas kumanda kullanımını ve yön kordinasyonunu çok iyi eğitiyor yeni başlayanlar için. ilk uçak ve heli kullanımımı dün gibi hatırlıyorum. sanki 40 yıllık pilot gibi rahattım. bu yüzden eğitim ayaksız heli kullanmaya başladım.
iltifatlarınız için çok teşekkür ediyorum. ama bir laf vardır bilir misiniz :D " ne kadar sallarsan salla düşer son damla dona" misali RC ile uğraşan prof. bir pilotta bile kırım bir gün kaçınılmazdır.

hızlı başlangıç konusunda haklısınız. bundan 9 ay önce RC hakkında hiç bir bilgim yoktu. inatla son 9 aydır sabahladım diyebilirim ve devamlı okudum, sim. çalıştım. bodrum dan can ve cem hocam ile tanıştım. onların büyük katkısı oldu elbette. kendilerine çok teşekkür edeiyorum.
her tür kara-hava-deniz araçlarından bir kaç tane sahip oldum. bunları kullanmak büyük tecrübe kazandırıyor bir yandan.

emo23
11-04-2008, 01:32
raptor 50 ile aldığımdan bu yana 6 kez uçuş yaptım... ama bu arada devamlı haftada 2-3 saat sim. çalışmalarına ara vermedim.
buda son 6. uçuşumun video su... her geçen gün helikopterle aramda uyuşmazlık sorunları kalkıyor... birbirimize alışıyoruz... ;)

1307175//

emo23
15-04-2008, 01:57
Raptor 50SE helim için yurtdışından yedek parça alacağım site adresleri bilen varmı acaba ?
uzak doğu tercihimdir. Bugüne kadar uzakdoğu firması olan http://www.helikraft.com dan alışveriş yapıyordum fakat ellerinde fazla yedek parça olmuyor.
Diğer USA firması http://www.heliproz.com ise zengin stoklu fakat fatura indirimi yapmıyorlar...
yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

kanat03
05-05-2008, 13:08
rc-expert den comet 500e ve futuba 6exhp kumandalı RTF bir set aldım.Ancak ilk hover denememde hayal kırıklığına uğradım.Çünkü heli tam havalanma aşamasına geldiğine kuyruk saat yönünde heliyi döndürmek istiyor.Gyronun gain ayarlarını oynadım bir değişiklik olmadı.
Lütfen acele yardım ediniz.
Teşekkürler

emo23
05-05-2008, 14:06
gyro ve kuyruk servosunun sağlam olduğundan emin misin ?
bahsettiğin olayın sorunu 10 larca neden olabilir...
konuyu elektrikli heli bölümünde açarsan daha çok yardım alabilirsin..

rc-expert den comet 500e ve futuba 6exhp kumandalı RTF bir set aldım.Ancak ilk hover denememde hayal kırıklığına uğradım.Çünkü heli tam havalanma aşamasına geldiğine kuyruk saat yönünde heliyi döndürmek istiyor.Gyronun gain ayarlarını oynadım bir değişiklik olmadı.
Lütfen acele yardım ediniz.
Teşekkürler