PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dumas Big Swamp Buggy

red_fin
07-12-2007, 12:08
Bu modelin kitini 2007 başında almıştım. Yapımına Ağustosta başlayabildim. Araya iş-güç girdiği için kesintilerle inşaatına devam edebiliyorum. Umarım 2008 sezonuna yetiştirebilirim. İnşaat hikayesini burayada aktarayım forumdaki durağanlığı biraz hareketlendirmiş oluruz belki :D.

Aşağıdaki resim Dumas firmasının web sitesine koyduğu temsili resimdir. Teknenin bitmiş halinin nasıl olacağı konusunda fikir vermesi açısından koydum.

red_fin
07-12-2007, 12:12
Aslında herşey elimdeki 75'lik Super Tigre motoru kullanabileceğim bir model uçak arayışı ile başlamıştı. Ancak bu motorla uçabilecek modeli koyabileceğim bir yer olmadığı için uçaktan vazgeçtim. Tam bu sırada da tesadüfen bir arkadaşımın yıllar önce alıp, kutusunu bile açmadan sakladığı bu güzel airboat geçti elime. Hem uçak motoru ile kullanılabilecek, hem de inşaatı güzel bir tecrübe sağlıyacak bir model olduğunu düşündüğüm için fazla düşünmeden aldım. Dediğim gibi ancak, Ağustosta kutusunu açabildim.

Bu model, uçak modellerinin aksine, tepetaklak olacak şekilde inşaa ediliyor ve de plan üzerinde değil, planda verilen ölçülere göre monte ediliyor. Uçak inşaatına alışkın olanların ilk başta yadırgıyacağı bir durum. Ama inşaat mantığını kavradıktan sonra hızla devam edebiliyorsunuz.

Öncelikle parçaları, plana göre tesbit edip guruplayarak işe başladım.

Daha sonra altı parçadan oluşan güverteyi bir araya getirdim. Tepetaklaktan kastım resimde görülen güverte parçalarının güvertenin altı yüzü olacak şekilde monte edilmesi ve sinirlerin bunun üzerinde dizilerek inşaatın devam etmesi...

red_fin
07-12-2007, 12:14
Üst güverte parçalarının birbirlerine tam olarak oturacak şekilde tesfiyelerini bitirdikten sonra epoksi ile yapıştırdım.

Güverte yanları ile epeyce uğraşmak zorunda kaldım. Kit uygun bir şekilde muhafaza edilmediği için gövde ve tünel yanlarının uzun kontraplakları eğilmiş. Buharda bekleterek elimden geldiği kadar düzelttim. Sinir parçalarını yapıştırmadan gövde yanlarına geçirdim, ve gövde yanlarını güverteye yapıştırdım. Sinirlerden sadece 1 ve 7 dışarıdan yapıştığı bunları şimdilik takmadım.

red_fin
07-12-2007, 12:17
Maun ağacından motor yatağı desteklerini ve 7. sinirini monte ettim.

red_fin
07-12-2007, 12:18
Tünel yanlarını iç taraftan destekleyen ıhlamur çıtaların montajı. Çıtalar omurga sinirlerinde bulunan yuvalara oturuyor. 1 numaralı sinirde bu yuva görünüyor.

red_fin
07-12-2007, 12:19
Planda belirtildiği gibi 1/8" lik artık kontraplaktan 3/4 x 10 inç uzunluğunda bir parça kesip kenarlarına destek çıtalarının oturacağı yuvaları hazırladım ve 4.üncü omurga sinirinin önüne yapıştırdım. Bu parça diğerlerine göre çok daha ince olan 4. üncü sinirin güçlendirilmesi için yapıştırılıyor.

red_fin
07-12-2007, 12:20
Radyo kutusunun kapak destekleri 2 adet 1/8" kontraplak çerçeveden oluşuyor. Bu çerçeveler birbirlerine yapıştırılarak 1/4" kalınlığında bir çerçeve elde ediliyor.

Çerçeveleri yapıştırıp tesfiye ettikten sonra gövde içerisinden radyo kutusu kapağının altına yapıştırdım.

Kapak tesfiye edilip takılınca tam sıfır oturacak.

red_fin
07-12-2007, 12:23
Teknenin alt gövdesi toplam 4 parça kontraplaktan oluşuyor. Arka alt gövdeyi yapmak için 2 tane 1/8" x 5 x 16 7/8" inç kontraplağı yanyana yapıştırıp 1/8" x 10" x 16 7/8" inç ölçülerinde tek bir parça elde ettim.

Aynı şekilde ön alt gövde için 2 tane 1/8" x 5 13 x 1/4" kontraplağı yanyana yapıştırdım.

Daha sonra alt gövdenin arka parçasını tesfiye edip deneme amaçlı yerine oturttum.

red_fin
07-12-2007, 12:24
Bu arada omurga sinirlerinin gövde altına yapışacağı yerleri işaretlemek gerekiyor ki, gövde altı parçalarını sağlamlaştırmak için epoksilerken buraları boş bırakalım.

Aynı şekilde ön alt gövde parçasını da tesfiye edip deneme amaçlı yerine yerleştirdim. Ön ve arka parçalarının birbirine yapışacağı yerde gövde öne doğru eğim gösteriyor. Bu yüzden bu parçaların birbirine tam oturacak şekilde tesfiye edilerek düzeltilmesi çok önemli.

red_fin
07-12-2007, 12:27
Güverte'de radyo kutusunun hemen önündeki boşluk planda "Kokpit" olarak belirtilmiş. Plana sadık olunacaksa bu kısmın boş bırakılması gerekecek. Ancak daha önce bu modeli çalışanların tecrübesine göre bu kısıma sıçrayan suların dolması söz konusu.

Bu nedenle plan dışına çıkıp kokpit bölümünüde kapatmaya karar verdim. Stoğumdaki 2 mm kontraplaktan kullandım. Tam oturdu.

Güvertenin ve genel olarak gövdenin tüm iç kısımlarını inceltilmiş epoksi ile kapladım. Aslında epoksiyi inceltirken en iyi sonucu denature alkol veriyor. Ama ben elimdeki isopropril alkolü kullandım. İsopropril alkolle inceltildiği zaman epoksi daha lastiksi bir doku alıyor ve zımparalanması güçleşiyor. Ama iç taraf olduğu için çok bir sakıncası yok.

Epoksileme işlemi tamamlandıktan sonra tünel yanlarını deneme amaçlı olarak yerlerine oturttum.

red_fin
07-12-2007, 12:35
Tüm parçaların yerli yerine oturduğundan emin olduktan sonra, önce kalın CA ile tünel gövde yanlarını yapıştırdım, daha sonra epoksi ile tekrar sağlamlaştırdım. En son üst parçaları (mecburen) sadece kalın CA ve hızlandırıcı kullanarak yapıştırdım.

Ve ciddi bir tesfiye operasyonuna giriştim. Bu aşamada tüm ev talaş ile kaplandığı için hane halkı ile de epeyce mücadele etmek durumunda kaldım. Bu yüzden tesfiye işlemi uzadı da uzadı...

En son olarak çam burun takozunu yapıştırdım ve zımpara ile şekillendirdim. Bu aşamada da kitin içerisinden, olması gerekenin iki katı kalınlıkta çıkan takoz epey bir talaş yarattı.

koka
07-12-2007, 12:41
harika bir çalışma olmuş Egemen abi.hatta yapım aşamasını bile resimlendirmişsin :)
aldıgım yakıtlı motorumla uçacak bir uçak yapmayı beceremezsem bende böle bir tekne yapıcam ve o motoru degerlendircem :) yüzerkende görmek isteriz bu modeli.saygılar kolay gelsin

red_fin
07-12-2007, 12:45
Gövdeyi ince zımpara aşamasına kadar getirip bir tarafa koydum ve motor yatağının yapımına başladım.

Önce Servo ve depo yatağının üzerine rudder şaftlarının gireceği yuvaları deldim.

Ardından Motor Yatak parçalarının alt kısımlarına maun destek çıtalarını yapıştırdım. Bu arada biraz reklama girecek ama yapıştırma işleminde UHU'nun yeni çıkarttığı Super Power yapıştırıcısını kullandım. Hakikaten super bir güçle tutuyor. Titreşime ve neme dayanıklı. Ve de kurumadan önce düzeltmek için yaklaşık 20-25 saniye kadar bir süre tanıyor. Başarılı bir yapıştırıcı.

En son servo ve tank yatağını dik açı ile yapıştırıp, motorun altına gelecek maun çıtaları ekledim.

Motor yatağı gövdeye daha sonra vida ile tutturulacak.

red_fin
07-12-2007, 12:50
harika bir çalışma olmuş Egemen abi.hatta yapım aşamasını bile resimlendirmişsin :)
aldıgım yakıtlı motorumla uçacak bir uçak yapmayı beceremezsem bende böle bir tekne yapıcam ve o motoru degerlendircem :) yüzerkende görmek isteriz bu modeli.saygılar kolay gelsin

Teşekkürler Naci,

Yapım aşamasını elimden geldiği kadar adım adım fotoğraflamaya çalışıyorum. İş ve eş durumu yüzünden yavaş gidiyor ama şu ana kadar yaklaşık %80 oranında tamamlandı. Çoğu bitti azı kaldı yani. Motor yatağı tamamlandıktan sonra sırada gövdenin ince zımparası ve verniklenip macunlanarak boyaya hazırlanması, elektroniklerin monte edileceği sehpaların yapımı boyama ve montaj kaldı. Bakalım, dediğim gibi her adımı mümkün mertebe buraya koymaya çalışacağım.

ceb76
07-12-2007, 14:26
Çok şık ve güzel bir çalışma, modelin yapımı aşamasındaki özen ve kalite zaten fotolarda kendini belli ediyor. Evdeki toz, boya kokusu konusunu çok iyi bilen birisi olarak kolay gele diyorum. Sonuda hayırlı biter inşallah. Elinize,emeğinize ve zamanınıza sağlık.

demirci
07-12-2007, 15:03
model çok güzel egemen abi, ve harika gidiyor eline sağlık, senden beklendiği gibi ince işçiliğini bu modeldede esirgememişsin:) naci'nin de söylediği gibi bu modeli yüzerken görmek bizi tabii olarak seni oldukça keyiflendirecektir, umarım sorunsuzca biran evvel biter. baktın olmadı bikaç modifiyeyle bu modeli hovercraft'a çevirmek olası bi durum gibi görünüyor ama sen nedersin..
buarada "iş ve eş" çok önemli iki etken:):) ben henüz biriyle meşgulüm ama "eş" etkeninide tahmin edebiliyorum sana kolay gelsin..

red_fin
07-12-2007, 15:10
Güzel yorumlarınız için teşekkürler,

Demirci, çok şükür oldukça anlayışlı bir eşim var. Yoksa çoktan kendimi modellerimle beraber kapının önünde bulurdum herhalde. :D

Yine de tesfiye esnasında bir elimde zımpara bir elimde elektrik süpürgesi çalışmak zorunda kalıyorum. Eh ben de buna anlayış gösteriyorum doğal olarak. Kim ister ki oturma odasında iki parmak ahşap tozu (ben isterim gerçi ama herkes ben değil haliyle)

Ama tabii işten gelip hemen modelin başına çökmek olmuyor haliyle... Ancak geceleri birkaç saat zaman ayırabiliyorum. Böyle olunca da model oldukça yavaş ilerliyor.

Ceb76;
Senin ölçekli modellerle kıyas bile kabul etmez benim işçiliğim. Yeni sezonda artık senin modellerden birkaçını da görürüz umarım Harikalar Diyarı havuzunda.

ersunsoz
07-12-2007, 15:20
Egemen abi çok güzel olmuş eline sağlık:)
Bu kiti geçenlerde tower kataloğunda gördüm ilgincime gitmişti artık ankarada yüzdürürken bir görürüz:)

ceb76
07-12-2007, 16:54
Ufaklıklar hiç olmaz ,ama büyük olanlarla bende niyetliyim. Zaten bir kaç güne bitirmeyi planladığım çift elektirik motorlu bir PT im var, onu daha büyük bir alanda yüzerken görmeyi çok istiyorum...

KLL
07-12-2007, 17:33
kar yağarsa ve yerler buz olursa bu aleti kullanabilirsin kapının önünde.

red_fin
07-12-2007, 18:27
İlkbaharda çimenlerin üzerinde de kullanılabilir aslında..

hako d
08-12-2007, 10:33
Egemen çok güzel bir tekne seçmiş ve almışsın.Çok dengeli dönüşleri olan bir makina.İyi bir motorla çokda süratli gidiyor.biraz dümene alışmak gerekiyor, dönmek için gaz basmak ilk başta bayğı zorluyor.Ama çok keyiflive eğlenceli.Affına sığınırak Çok yakın arkadaşım Murat Göksel'in teknesinden birkaç resim koymak istiyorum

red_fin
08-12-2007, 11:36
Resimler için çok teşekkürler Hakan. Murat Göksel'in teknesinin videolarını da seyretmiştim. Müthiş gidiyor. O modelin üzerindeki motor kaçlık?

ceyhun34
08-12-2007, 11:43
resimlerden gördüğüm kadarı ile çok harika bir çalışma oluyor....ayrıca yapım aşamalarını resimleyip anlatmış olmanızda ayrı bir güzel...bu muhteşem çalışmayı modelin bitiminde hoş bir video ile bizlerle paylaşırsanız çok mutlu oluruz..:)
kolay gelsin..

adomen
08-12-2007, 13:41
Egemen Bey elinize sağlık. Geç başlamışsınız ama ortaya güzel bir çalışma çıkmış.

hako d
08-12-2007, 14:51
Resimler için çok teşekkürler Hakan. Murat Göksel'in teknesinin videolarını da seyretmiştim. Müthiş gidiyor. O modelin üzerindeki motor kaçlık?
Tam bilemiyorum kaçlık olduğunnu ama teknenin kullanma klıavuzunda yazan ve izin verilen en büyük motor olduğunu hatırlıyorum

red_fin
08-12-2007, 17:48
O zaman 60 ya da 61 olsa gerek. Ben 75 takıyorum, dur bakalım noolacak :D

Adomen, Ceyhun; teşekkürler. Video ancak bahara artık... Hele bir bitireyim de. Bu gün gövdenin ince zımparasını tamamlayıp birinci kat verniğini attım. Fotoğraflar vernik kuruduktan sonra :)

red_fin
08-12-2007, 18:52
Gövdeyi vernikleyip kuruması için kaldırdıktan sonra dümenlerin yapımına başladım.
Dümenler die-cut plakadan çıkarttım (1. resim) ve tesfiye ettim (2. Resim).

red_fin
08-12-2007, 18:56
Dümen şaftlarının oturacağı çentiklerin önüne ve arkasına yapışacak destek plakalarını kesip yapıştırdıktan sonra, dümenin şaft etrafında rahat hareket etmesi için dremel ile yatakları derinleştirdim. Böylece dümen şaftları yataklara tam sıfır olarak oturuyor ve rahat rahat hareket edebiliyor.

Dümenler tamamlandıktan sonra en son arka yüzlere de destek plakaları yapştırılarak şaft etrafında sabitlenecek.

red_fin
08-12-2007, 18:59
Deneme amaçlı olarak dümenleri motor yatağına taktım. Daha sonra dümen şaftları ayarlanarak depo yatağı ve dümen yatağındaki deliklere epoksi ile yapıştırılacak.

red_fin
11-12-2007, 10:40
Gövdenin 1. kat verniği kurudu. Burada Dyo'nun vernikli ahşap doyurucusunu kullandım. Bu vernik ahşabı doyururken haliyle biraz işlemesine sebep oluyor. Bu arada tesfiye sırasında aşırı incelmiş bir yer ahşabın daralması ile çatlamış. Mecburen çatlak kısmı kesip çıkarttım. Strafor köpüğünden dolgu yapıp üzerini epoksiledim. Daha sonra buraların üzerine macun çekileceği için bu tür dolgular yapmak sorun değil. Macun tüm kusurları giderecek :D

Hafta içi zımparasını bitirdikten sonra hafta sonu ikinci kat verniği atacağım. Ardından astar, macun, tekrar astar veee boyaa..
(Daha üç beş hafta var gibi görünüyor boya aşamasına kadar)

aranel
11-12-2007, 11:51
hayırlı olsun bitmiş halini merakla bekliyoruz.macun olarak ne kullanıyorsunuz ve tavsiye edeceğiniz bir karışım veya marka varmı.ben 94 yılında dzkk taşkızak tersanesinde model yaparken orda balmumu kullanıyorduk macundan ziyade.tabi gelişen sektörde yerini hazır kaliteli karışımlar almıştır eminim.model yapma konusuna bayağı bi uzak kaladım biraz bilgi verirseniz.hayırlı olsun tekrar.

red_fin
11-12-2007, 12:32
Aranel,
Dyo'nun deniz macununu kullanacağım. Özellikle su taşıtları için imal edilmiş bir macun. Ben de ilk defa kullanacağım gerçi. Nasıl sonuç vereceğini pek kestiremiyorum kullanmadan. Sonuçları buradan takip edebilirsin. :)

red_fin
31-12-2007, 12:39
Havaların balkonda çalışmaya müsait olmaması, ev içerisinde de vernik ve tiner kokusunun tahammül edilemeyecek düzeylere ulaşması nedeniyle Swamp Buggy'nin inşaatını ilkbahara kadar tatil ettim.

Şu anki durumuyla gövdenin 2. kat vernik ve zımparası tamamlandı. Motor yatağının 1. kat boyası atıldı. Gövdenin astar-macun-astar ve boya aşamaları ile motor yatağının 2. kat boyası ve montaj kaldı.

Havalar biraz ısınıp tekrar balkonda çalışılabilir bir hale gelince devam edeceğim.

KLL
11-01-2008, 13:22
"e abi gel ivedikte bizim atölyeye" diyeceğim de iş yaşamın buna mani olacak...

yarın uçuş yapıyormuyuz? yaparsak yanında bana 1 adet ~1000 ma 3s pil şarj edip getirebilirmisin? benimkileri şarj etmeyi unuttum.

red_fin
11-01-2008, 14:16
Sağol teklifin için, ama hakikaten iş güç içerisinde eve anca gidebiliyorum nerde kaldı atölyeye gitmek....

Aslında bu arada yapılacak daha işi var teknenin. Örneğin servo yataklarının ayarlanması ve monte edilmesi, radyo kutusu kapağının halledilmesi vs. vs. Havalar ısınana kadar yavaş yavaş onları yapacağım.

ercan913
08-03-2008, 02:11
selam ben bu tekneyi ve planlarını çok uzun zamandır arıyorum ayrıntılı plan ve açıklama yazarsan sevinirim şimdiden teşekkürler

nicholas
05-05-2008, 17:14
Planları bu linkten alabilirsiniz.
http://matthardwick.net/public/dumas_big_swamp_buggy/
Benim yaptığım modelin videoları
http://www.youtube.com/watch?v=cPMp1ELo078
http://www.youtube.com/watch?v=8KbprTax0hs
Aykut Abinin yapmış olduğu teknenin videosu
http://www.youtube.com/watch?v=DMWb8xkoTEQ
you tube engellenmiş bende google a yükledim
http://video.google.com/videoplay?docid=-886027554707319969&q=adana+swamp&ei=3hMoSPDpOJaCigKNitXNCQ