PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Nihayet Offshore Teknem Bitti

onturk
19-02-2008, 22:47
Evet arkadaşlar nihayet offshore teknem bitti

1.70cm boy
13 kg ağırlık
zenoah 260 pum motor
kavrama
v.b.

Yorumlarınızı bekliyorum

CmrHun
19-02-2008, 23:06
Bu konuda bilgim yok ama sokaktaki vatandaş gözüyle söyliyeyim çok güzel:)
elinize sağlık.

M_tech
19-02-2008, 23:08
Çok güzel olmuş kyosho blade runner modeline benziyor.

kitmanrappy
19-02-2008, 23:31
Bu gövde Türkiyede yapılıyo yanılmıyosam öyle değilmi? Outdrive bonzisports. Elinize sağlık. Ağırlık merkezine dikkat etmişsinizdir eminim. Tahminim 35 mil civarı yapar tekneniz. Kazasız belasız günlerde kullanın.

Outdrive olarak ben de aynı sistemi kullanmıştım bir zamanlar ama aslında hızı olumlu etkileyecek daha iyi seçenekler var.
Bide yakıt tankı çok şık bir bisiklet matarası sanırım:). Ağırlığı çok değilmidir onun?

Bu tekneye 35cc lik bir quick draw tam olur.Ayrıca baya derin bir deep vee. Sanırım deniz için düşünülmüş.

kitmanrappy
19-02-2008, 23:52
Pardon resme dikkatli bakmamışım catamaran tarzı bir tekneymiş. İlginç bir tasarım.:)

demirci
19-02-2008, 23:54
obaa :):) 170cm.. 13 kg.. tek zenoah yetiyormu ??
ben uzak durmaya çalışıyorum bu aletlerden ama aklımın bi köşesinde hep var, sizin gibi değerli üyelerimizin böyle paylaşımları oldukca, herhalde daha fazla uzak kalamayacağım. çok ama çok güzel bi modeliniz var umarım kırımsız güzel günlerde galonlarca kullanırsınız:)

kitmanrappy
20-02-2008, 00:00
Madem benzinli bir tekne geldi bu da benim yeni topladığım;

Boyası bana ait değil emin olabilirsiniz.:) Body yi Amerikada boyatıp getirttim.

Aeromarine XXX OUTER LIMITS

16799

demirci
20-02-2008, 00:09
bahadır bey sizin modelinizde güzel görünüyor, ayrıca bi konu açıp bizimle paylaşırsanız sevinirim. özellikle boddyi ön plana çıkaran bol pixelli resimlerle:):)

kitmanrappy
20-02-2008, 00:16
bahadır bey sizin modelinizde güzel görünüyor, ayrıca bi konu açıp bizimle paylaşırsanız sevinirim. özellikle boddyi ön plana çıkaran bol pixelli resimlerle:):)

Fazla detay verirsek hacı murat gibi bitane çıkarırsınız 2 hafta sonra diye korkuyorum. :)

Yeni bir motor bekliyorum gelsin içini dışını hertarafını fotoğrafını çekicem merak etmeyin.

kitmanrappy
20-02-2008, 00:23
Konuyu saptırdık biraz ama malesef deniz seviyesinin baya bir üstünde yaşayan biz Ankaralılar daha az hızla yetinmek zorundayız. Bu sebeple motor ve egzoz sistemini Amerikada daha çok yarış teknelerinde uygulanan bir sistemle yaptım. İnşallah sonuç alıcaz :):)

abaza77
20-02-2008, 02:16

Boyası bana ait değil emin olabilirsiniz.:) Body yi Amerikada boyatıp getirttim.

16799

Wowwwwwwwww.:eek:
Bu teknedenn türkiyede hazır satılıyomu acaba? Satılıyosa fiyat nedir? Çok güzel görünüyo:agla:

emo23
21-02-2008, 08:23
merhaba önturk
benimde Aquacraft Super-Vee 27 Nitro teknem var. yeni aldığım için henüz daha motorunu bile çalıştırmadım. yazı bekliyorum. fakat o kadar bekleyemeceğim galiba, sabırsızım.
tekne konusunda yabancıyım tamamen. resimlerinde gördüm. yanında su dolu kova var. sormak istediğim motor su soğutma hortumlarını bu kova içine sallayıp, tekneyi sehpası üzerinde çalıştırma şansım varmı acaba ?
sadece 3-4 dk. çalıştıracağım sonra ve after-oil leyip rodaj için yazın gelmesini bekleyeceğim.
yorumun nedir acaba ?

Evet arkadaşlar nihayet offshore teknem bitti

1.70cm boy
13 kg ağırlık
zenoah 260 pum motor
kavrama
v.b.

Yorumlarınızı bekliyorum

Roadrunner
22-02-2008, 17:12

16799

Teknen hayırlı olsun, boyarı çok güzel olmuş, iyi günlerde, lırımsız kullanman dileklerimle.

Arkadaşın yazdığı gibi bol pixel'li bir kaç foto fena olmazdı, bu arada Hacı Murat benzetmen süperdi ;oleeea::eeeeyoo:

Resimleri heyecanla bekliyoruz

kitmanrappy
22-02-2008, 17:49
Suya indirmeye hazır olduğum an resim de çekerim.
Hac ı Murat ı küçümsediğimde değil. Bence süper. Espri olsun diye.:)

Roadrunner
22-02-2008, 18:16
Suya indirmeye hazır olduğum an resim de çekerim.
Hac ı Murat ı küçümsediğimde değil. Bence süper. Espri olsun diye.:)

Öyle düşünmedim zaten, Hacı Murat yaratıcılığın güzel bir ürünü. Teknenin resimlerini istememdeki amaç Hacı Murat kadar başarılı olmasada bitirmek üzere olduğum teknenin boyası için düşündüğüm tasarıma benziyor olması.

Bu arada Aeromarine teknelerinden Scorpion'da ben de var. Teknenin şekli ve tasarımı çok hoşuma gitmişti ve ben de boyamaya kıyamadığımda sadece bir kaç stcker ile süslemiştim. Ama yeni tasarımları (Aeromarine'in web sayfasında) gördükçe nasıl boyasam diye düşünmüyor değilim ;)

Bu teknenin ilk olarak 2-3 sene önce görmüştüm. Çok hoşuma gitmişti, özellikle renkleri. Ama sendeki tarasım tekneye çok farklı bir hava katmış.

kitmanrappy
22-02-2008, 18:46
Aslında tekne scale bir tekne görünümünde. Beyaz renk siyah kokpit ve sticker düşünüyodum ama dedim performansını zorlıyacaksam boyayıda dibine kadar yaparım. Sonunda böyle bişey çıktı. Scaleden çok çılgın bişey oldu. Ben çok beğendim renkleri. Gördüğünüz bordo metalik. Alevler üzerinde hafif kırmızı atılmış. Boyandıktan sonra delikleri delmesi falan çok stresli oldu ama sorunsuz hallettim.

Gördüğünüz resmin büyüğünü yüklüyorum hemen. İşinize yarayabilir.
Bende bir grapuner azimuth düşünüyorum bu sıra. Video arıyorum var mı bildiğiniz bir adres?

Boya işi bambaşka bir iş ben şimdilik düşünmüyorum. Çünkü proje çok önümde. İlerde belki.

Size kolay gelsin. Tekne işi ince iş.

16855

kitmanrappy
23-02-2008, 16:29
Youtube full mode zenoahlı bir XXX outer limits. Mono bir zenoahlı tekneden bu kadar hız alınıyo.

http://www.modelgasboats.com/Magazine_Content/Product_Reviews/XXX_Outerlimits.html

http://www.youtube.com/watch?v=ztcA8D4NgFI

Buda yarış tekneleriyle son zamanlarda başarı kazanmış Insane Boats tan İnsane Mono. Karşılaştırmayı size bırakıyorum.

http://www.youtube.com/watch?v=qpAUxogSNJ0

bonetty
23-02-2008, 18:15
zenoah 260pum yerine os max32 alsam ne kadar fark olur?

kitmanrappy
23-02-2008, 19:12
hangi tekneye?

bonetty
24-02-2008, 22:19
1.30 mono bir tekne. aslinda tekne isinde yeniyim arastirma yapiyorum hala. yani ayni ayar motorlar hangileri bu 260 pum a denk.ilerde modifiye de yapilabilecek bisey.disardan almayi dusunuyorum o yuzden tekrar tekrar motor almiyim simdilik

onturk
26-02-2008, 22:19
EVET Ben aynen öyle yaptım musluktan gelen suyu soğurma hortumlarının girişine bağlayıp çıkan sıcak suyuda kovaya boşalmasını sağladım. mükemmel soğutma sağlanıyor bu yöntemle bu şekilde istediğin kadar çalıştırabilirsin hatta rodajını bile soya indirmeden yapabilirsin ben aslında rodaj yapmayı planlıyordum bu şekilde fakat apartmanda oluşum ve motorun fazla gürültü çıkartması ve kapıcının uyarı atışı yapması :) beni engelledi. artık denizde yapcaz rodajı

merhaba önturk
benimde Aquacraft Super-Vee 27 Nitro teknem var. yeni aldığım için henüz daha motorunu bile çalıştırmadım. yazı bekliyorum. fakat o kadar bekleyemeceğim galiba, sabırsızım.
tekne konusunda yabancıyım tamamen. resimlerinde gördüm. yanında su dolu kova var. sormak istediğim motor su soğutma hortumlarını bu kova içine sallayıp, tekneyi sehpası üzerinde çalıştırma şansım varmı acaba ?
sadece 3-4 dk. çalıştıracağım sonra ve after-oil leyip rodaj için yazın gelmesini bekleyeceğim.
yorumun nedir acaba ?

kitmanrappy
26-02-2008, 22:48
"1.30 mono bir tekne. aslinda tekne isinde yeniyim arastirma yapiyorum hala. yani ayni ayar motorlar hangileri bu 260 pum a denk.ilerde modifiye de yapilabilecek bisey.disardan almayi dusunuyorum o yuzden tekrar tekrar motor almiyim simdillk"

Valla tabiri caizse o motor o teknenin ..çını kaldıramaz maalesef.:( 130 cm tekne en az 11-12kg civarı olurki öyle bir tekneyi koparacak pervaneyi os max32 çeviremez. Zenoah düşünmelisiniz. Ya da kawasakinin çim biçme makinelerinde kullandığı motorlar falan var. Ama zenoah kadar devir ve tork yok aletlerde.

karatayk
26-02-2008, 23:41
selamlar,
teknenizi bir eski tekneci gözüyle çok beğendim.
bu konuda oldukça bilgi sahibiyimdir, kesinlikle yanlışsız görünüyor..
size eski bir teknelerimden aşağı yukarı sizinkine denk olan birtanesinin fotolarını ekliyorum, scorpio kabuk zenoah 26cc B&H modified zenoah motor, detaylarını tam hatırlamıyorum. 5 senedir motor çalışmadı, herhalde kolay çalışmaz birdaha.
artık statik olarak kullanıyorum çünkü 3-4 depoda bir şaft keserdi, bu şaft ta hemen kopacaktır.
eskiden istanbul nişantaşında marine hobby vardı, orada ahmet abi, ali abi ben beraber toplamıştık, boyasınıda iranlı nadir yapmıştı..
anılar.
gözümde canlandılar..
:agla::agla::agla:

emo23
26-02-2008, 23:57
bende gürültü nedeniyle boş arazide yapacağım rodajını. sen soğutma hortumunun girişini musluğa bağlama önerisi yaptın. peki arazide musluk yok ise. yani ben su dolu bir kova içine hortumun her iki ucunu sallasam olurmu ?
su devir daim ile dolaşırmı ? birde şunu öğrenmek istiyorum. su soğutmalı motorlar su alışını nasıl yapıyor ? basıncı nereden alıyor acaba ?
çok teşekkürler onturk

EVET Ben aynen öyle yaptım musluktan gelen suyu soğurma hortumlarının girişine bağlayıp çıkan sıcak suyuda kovaya boşalmasını sağladım. mükemmel soğutma sağlanıyor bu yöntemle bu şekilde istediğin kadar çalıştırabilirsin hatta rodajını bile soya indirmeden yapabilirsin ben aslında rodaj yapmayı planlıyordum bu şekilde fakat apartmanda oluşum ve motorun fazla gürültü çıkartması ve kapıcının uyarı atışı yapması :) beni engelledi. artık denizde yapcaz rodajı

Roadrunner
27-02-2008, 00:05
selamlar,
size eski bir teknelerimden aşağı yukarı sizinkine denk olan birtanesinin fotolarını ekliyorum, scorpio kabuk zenoah 26cc B&H modified zenoah motor, detaylarını tam hatırlamıyorum. 5 senedir motor çalışmadı, herhalde kolay çalışmaz birdaha.
artık statik olarak kullanıyorum çünkü 3-4 depoda bir şaft keserdi, bu şaft ta hemen kopacaktır.
eskiden istanbul nişantaşında marine hobby vardı, orada ahmet abi, ali abi ben beraber toplamıştık, boyasınıda iranlı nadir yapmıştı..
anılar.
gözümde canlandılar..

Zenoah Motorlara o kadarda haksızlık etme Karatay, bence çalışır. Scorpion 36" olması lazım, bence az bir uğraşı ile motor sorunsuz çalışır ama şaft içn birşey diyemem. Benim tekne için önerim OS 46VXM OS 21 RZM motorlu Graupner Mega Dragstar'ın Graupner Key Biscayne, Graupner Taifun'un duruyormu halen?;)

karatayk
27-02-2008, 00:06
tekneler yürürlen, suyun akışına dik kesilmiş bir borudan (teknenin altına salınmalı) tahmin edebileceğinizden çok daha kuvvetli su basar, soğutma kusursuz olur.
arazi ortasında ise bir kovaya su doldurun ve su borusunu içine koyup motorun seviyesinden 10-20 santim yüksekte tutun, suyu bir kez emin, o suyun kendi akış hızı gayet yeterli olur.

karatayk
27-02-2008, 00:08
Zenoah Motorlara o kadarda haksızlık etme Karatay, bence çalışır. Scorpion 36" olması lazım, bence az bir uğraşı ile motor sorunsuz çalışır ama şaft içn birşey diyemem. OS 21 RZM motorlu Graupner Mega Dragstar'ın Graupner Key Biscayne, Graupner Taifun'un duruyormu halen?;)

hadi bakalım, tekne hastalarımızdan biri beni yakaladı..
kimdir? çokçok meraktayım.
diğer teknelerim yazlıkta artık. kullanmıyorum, arabalar la uğraşıyorum.

kitmanrappy
27-02-2008, 01:24
Rudder ı pervanenin arkasında olan bir outdrive yerine rudderın yanda kaldığı bir sistem tercih etsen daha iyi ederdin ama böyle iş görmez mi görür tabiki:)

Roadrunner
27-02-2008, 14:06
hadi bakalım, tekne hastalarımızdan biri beni yakaladı..
kimdir? çokçok meraktayım.
diğer teknelerim yazlıkta artık. kullanmıyorum, arabalar la uğraşıyorum.

Aeromarine Scorpion, Graupner Key West, Graupner Key Biscayne
Pazar sabahları Ali Abi ve ben seni almaya gelirdik, yıllarca önce
Bu kadar ipucu yeterli sanırım:fifufifu:

karatayk
27-02-2008, 14:11
Aeromarine Scorpion, Graupner Key West, Graupner Key Biscayne
Pazar sabahları Ali Abi ve ben seni almaya gelirdik, yıllarca önce
Bu kadar ipucu yeterli sanırım:fifufifu:

Emre desem nasıl?
key west i yıldız parkında batıracak kadar hırpalayan eski abilerimden!!
çok sevindim seni burada yakaladığıma.
pm e geçelim, telefon alış verişi için.
bu konuyu da bozmayalım, yeteri kadar saptırdık zaten.
herkesten özür dilerim konuyu kaydırdığım için.
selamlar.

Roadrunner
27-02-2008, 14:57
Emre desem nasıl?
key west i yıldız parkında batıracak kadar hırpalayan eski abilerimden!!
çok sevindim seni burada yakaladığıma.
pm e geçelim, telefon alış verişi için.
bu konuyu da bozmayalım, yeteri kadar saptırdık zaten.
herkesten özür dilerim konuyu kaydırdığım için.
selamlar.

Eski dostlar buluşunca bir anda kendimizi kaptırıp konuyu dağıttık, Pardon:D

onturk
29-02-2008, 22:23
arazide işin biraz zor kovanın içine hortumları sallaman işe yaramaz çünkü teknenin gidiş hızının yada pervanenin tepkisinin yarattığı basınçla su devridaimini yaptırıyor bu sistemlerde sana 2 tansiyem olabilir arazi için

1. küçük bir elektrikli su pompası alıp koyadan devridaim yaptırabilirsin (arabaların silecek suyu pompaları gibi tabi bunun için birde elektrik problemin olabilir)
2. aynı hemşirelerin hastalara taktığı serum gibi bir pet şişeyi tekneden yüksek biryere asıp kapağına bağladığın hortumu motora girip bir sirkülasyon sağlayarak soğutma yapabilirsin.

karar senin

bende gürültü nedeniyle boş arazide yapacağım rodajını. sen soğutma hortumunun girişini musluğa bağlama önerisi yaptın. peki arazide musluk yok ise. yani ben su dolu bir kova içine hortumun her iki ucunu sallasam olurmu ?
su devir daim ile dolaşırmı ? birde şunu öğrenmek istiyorum. su soğutmalı motorlar su alışını nasıl yapıyor ? basıncı nereden alıyor acaba ?
çok teşekkürler onturk

emo23
01-03-2008, 01:21
yada ucus takım çantamda yakıt pompamı kullanabilirim. cantada elektrikli pompa ve akü ile yakıt yerine suyu kovadan devirdaim yaptırabilirim. ;)

arazide işin biraz zor kovanın içine hortumları sallaman işe yaramaz çünkü teknenin gidiş hızının yada pervanenin tepkisinin yarattığı basınçla su devridaimini yaptırıyor bu sistemlerde sana 2 tansiyem olabilir arazi için

1. küçük bir elektrikli su pompası alıp koyadan devridaim yaptırabilirsin (arabaların silecek suyu pompaları gibi tabi bunun için birde elektrik problemin olabilir)
2. aynı hemşirelerin hastalara taktığı serum gibi bir pet şişeyi tekneden yüksek biryere asıp kapağına bağladığın hortumu motora girip bir sirkülasyon sağlayarak soğutma yapabilirsin.

karar senin

DeeJay
01-03-2008, 02:01
hhöött nooluyo bakiim burda? eski tekne takımı muhabbetinizi özelden devam ettirin bakiim :D

onturk
04-03-2008, 23:01
peki tahminimce benimde şaft problemim olacaktır bu konuda ne önerirsiniz nereden bulabilirim yedek shaft elimde kilometre telinden aynı kalınlıkta bir tel var ama orjinal shaftın ucu presle 4 köşeli olarak ezilmiş bunu nerede ve kime yaptırabilirim bilgi verebilirmisiniz?

selamlar,
anılar.
gözümde canlandılar..

Driftways
05-03-2008, 00:10
guzel olmus :)

karatayk
07-04-2008, 15:29
peki tahminimce benimde şaft problemim olacaktır bu konuda ne önerirsiniz nereden bulabilirim yedek shaft elimde kilometre telinden aynı kalınlıkta bir tel var ama orjinal shaftın ucu presle 4 köşeli olarak ezilmiş bunu nerede ve kime yaptırabilirim bilgi verebilirmisiniz?

selamlar;
şöyle ki, kilometre telleri en son incelediğimde bizim şaftlara göre ters sarım bitişlidir. yani benrvane dönerken telin sıkışma yapması gerekirken gevşeme yapar. 2mm kalın tel alıp dışını soyarak işe başlayabilirsiniz. pres ile ezme işi yerine de şaftın girdiği kovana bir yan delik açtırıp diş açarak mafsal bağlantısı şeklinde bağlayabilir veya bir tornacıdan da pres için bilgi alabilirsiniz.
selamlar.