PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motoru Soğutmak Için Su Pompası

onturk
17-03-2008, 00:08
Arkadaşlar zenoah 260 pum motorumun yeterince soğumadığını düşünüyorum su akımını hızlandırmak için bir su pompası kullanmayı düşündüm bana fikir verebilirmisiniz? nasıl bir pompa ve nereden temin edilir.

şimdiden teşekkürler.

emo23
17-03-2008, 01:04
uçak yada heli lere yakıt basmak için kullanılan elektrikli yakıt pompası veya arabaların silgeç su pompması... 12V luk standart akü ile çalışır...

M_tech
17-03-2008, 01:24
Tekne yeterince hızlı giderse gereğinden fazla bile su geçer motor üzerinden. Ekstra bir pompaya gerek olduğunu sanmıyorum. Motorun içinde devamlı bir yanma olduğunu düşünürsek sıcak olması normal.

emo23
17-03-2008, 01:27
:hımm: hııım pardon ben seyir halinde gereken ekstra soğutma için düşünmemiştim soruyu. karada iken soğutma diye aklıma geldi... bencede hızlı seyir ile soğutma derdi olmaz...

Tekne yeterince hızlı giderse gereğinden fazla bile su geçer motor üzerinden. Ekstra bir pompaya gerek olduğunu sanmıyorum. Motorun içinde devamlı bir yanma olduğunu düşünürsek sıcak olması normal.

red_fin
17-03-2008, 10:47
Seyir halinde iken ekstra bir soğutmaya gerek yok. M-tech'in de dediği gibi kafadan geçen su fazla fazla yeter.

Su pompaları tekne rölantideyken motora su pomplamaya yarar. O da sadece debriyajlı zenoh modellerinde kullanılır. Motorunuzda debriyaj yoksa, su pompasına da ihtiyacınız yok.

Ama muhakkak bir pompa almak istiyorsanız O'neil Brothers'tan temin edebilirsiniz.

http://www.oneillbrothers.com/rcboat/pumps.htm

onturk
27-05-2008, 23:13
tşk red fin bahsettiğin pompasyı aldım ve tekneye uyguladım gayet güzel oldu ancak bir sorum olacak emme manifoldundan yaptığım bağlantının içine yakıt doldu bu normal mi? bir sorun yaşarmıyım ???

red_fin
28-05-2008, 09:29
Nasıl bir bağlantı yaptın? Fotoğraf koyabilir misin? Ezbere birşey söylemek çok zor.

karatayk
28-05-2008, 09:59
selamlar, su emişini nereden yapıyorsunuz? dümenden mi yoksa ayrı mı? eğer dümenden ise delikleri genişletin ve daha geniş bir silikon hortum ile besleyin derim, eğer ayrı ise emiş borusunun ucunu biraz daha teknenin burun tarafına doğru eğin, fark edecektir.
bence pompalık bir durum yoktur ancak zenoah 260 pum un manifolt bağlantısını soğutmak randımanı arttıracaktır bilginize;)
oradan su geçiyor mu? eğer geçiyorsa esas oraya kafadan ayrıca başka bir hortum ile yeni bir tesisat yapmanızı öneririm.

onturk
05-06-2008, 17:24
Nasıl bir bağlantı yaptın? Fotoğraf koyabilir misin? Ezbere birşey söylemek çok zor.

bağlantıyı anlatayım karburatörün motorla arasında bulunan siyah plastik malzemenin altına bir delik açtım buradan çıkarttığım hortumu su pompasında ilgili yere bağladım hortumun uzunluğu yaklaşık 10 cm resimlerini ekleyeceğim teşekkürler zaten pompanın kurulum klavuzundada aynen bu şekilde tarif ediliyordu

onturk
05-06-2008, 17:31
selamlar, su emişini nereden yapıyorsunuz? dümenden mi yoksa ayrı mı? eğer dümenden ise delikleri genişletin ve daha geniş bir silikon hortum ile besleyin derim, eğer ayrı ise emiş borusunun ucunu biraz daha teknenin burun tarafına doğru eğin, fark edecektir.
bence pompalık bir durum yoktur ancak zenoah 260 pum un manifolt bağlantısını soğutmak randımanı arttıracaktır bilginize;)
oradan su geçiyor mu? eğer geçiyorsa esas oraya kafadan ayrıca başka bir hortum ile yeni bir tesisat yapmanızı öneririm.

su emişi 2 ayrı yerden yapılıyor

1. hat: dümen pompa motor kafası ve dışarı atılım.
2. hat teknenin altından eksozun çevresini aleminyum boru ile dolaşıp dışarı eksozun uç kısmından boru içine vererek atılıyor

resimlerini daha detaylı eklerim

http://www.hobbyrc.com/forum/attachment.php?attachmentid=19264&d=1209060349

size sorum dümendeki delikleri genişletin demişsiniz sadece dümenin altındaki giriş delikleri mi yoksa tüm hattı mı?

emo23
27-06-2008, 14:52
arkadaşlar konu ile alakası yok biliyorum apa pompma lafı geçince burası olabilir diye düşündüm... fuzulu konu açmak tarzım değil ;)

ekte göreceğiniz üzere motor kafasına bir su pompası bağladım. teknenin rodajını yapacağım karada. bu yol sağlıklı mıdır acaba ? yorumlarınız nelerdir.

http://i296.photobucket.com/albums/mm176/emrahtezer/modellerim/Aquacraft%20SV%2027%20Nitro/su%20pompasi/P6270001.jpg

diğer resimler için tıklayınız... (http://s296.photobucket.com/albums/mm176/emrahtezer/modellerim/Aquacraft%20SV%2027%20Nitro/su%20pompasi/?albumview=grid)

red_fin
27-06-2008, 15:05
Kullanılan bir yöntem. Ancak pompayı çalıştırıp su çıkışını muhakkak bir kontrol edin. Bir de devri daim sırasında su giderek ısınacaktır. Sürekli kontrol edin, fazla ısınmaya başladığı zaman motoru durdurup suyu değiştirin.

Kolay gelsin.

emo23
27-06-2008, 15:13
egemen bey bu sıcaklarda damacana içine buz kalıpları koyabilirsiniz diyorsunuz yani :P

Kullanılan bir yöntem. Ancak pompayı çalıştırıp su çıkışını muhakkak bir kontrol edin. Bir de devri daim sırasında su giderek ısınacaktır. Sürekli kontrol edin, fazla ısınmaya başladığı zaman motoru durdurup suyu değiştirin.

Kolay gelsin.

red_fin
27-06-2008, 15:15
Buz kalıbı da pek işe yaramaz, bu motorlar suyu bir su kaynatıcısından daha çabuk kaynama noktasına getirebilirler...

swhere
27-06-2008, 15:20
ilginç bi yöntemmiş..

karatayk
27-06-2008, 17:57
size sorum dümendeki delikleri genişletin demişsiniz sadece dümenin altındaki giriş delikleri mi yoksa tüm hattı mı?

evet sadece suyun giriş yaptığı deliği genişletmeniz yeterlidir. bence pompalık bir durum yok.

ekte göreceğiniz üzere motor kafasına bir su pompası bağladım. teknenin rodajını yapacağım karada. bu yol sağlıklı mıdır acaba ? yorumlarınız nelerdir.

motoru fazla soğuk rodaj yapma emrah, canını okursun. 80-90 derecelerde tutmaya çalış. sarar kalır okadar soğuk çalışırsa. o silecek suyu pompası çok fazla su geçirir kafadan abicim. bence emme basma yap, bidonu 20cm yükseğe koy kendi aksın yavaş yavaş.

red_fin
27-06-2008, 18:14
motoru fazla soğuk rodaj yapma emrah, canını okursun. 80-90 derecelerde tutmaya çalış. ...

Neden acaba? İzah edebilir misin?

karatayk
27-06-2008, 18:30
Neden acaba? İzah edebilir misin?
Egemen Bey selam;
bende önemsemeden şuursuzca soğutarak bir rodaj yapmıştım 60-70 derecelerde, hem piston gömlekte gerekenden çok aşınma oldu ve kompresyon kaybı oldu hem de piston kolunun krank yatağı sardı ki daha 1 litre bile yakmamıştı. sebebi, silindirler 90-110 derecede çalışma aralığına göre töleransları ayarlanıyor, daha sıcakta veya soğukta çalıştırılırsa silindir sıkma yapıyor, soğuk çalışırsa gömek şişmiyor, sıcak çalışırsa piston fazla şişiyor. aşınması fazla oluyor ve piston koluna binen itme-çekme yükü artıyor. araba motorlarında 10-20 gram olan volan teknelerde ise 25 gram civarında olduğundan krank ta motoru dönmeye daha fazla zorluyor. bu sebeplerden özellikle rodaj sırasında 90 dereceyi korumak tavsiye ediliyor. ben tekne motoru rodajlarımı genellikle suda yaptım, rölantide kafadan geçen su miktarı az olduğu için istediğim sıcaklıkları tutturuyorum. bu sebepten dolayı uyarıda bulundum, motorun ısınmasına izin vermek konusunda. bir arkadaşımız bana önemli birşeyi farkettirdi, motorun rodaj sıcaklığı yanmadan değil sürtünmeden oluyor, nezaman ki 1 galon yakıt bitiyor, sonra ki ısınmalar yanma ağırlıklı oluyor ve motor açılmış oluyor.
selamlar.

karatayk
27-06-2008, 18:34
emrah o motor .20 fpm midir? eğer o ise gerçekten ısıya izin vermelisin, OS .20 FP-M motorlar rulmansızdır diye hatırlıyorum.

emo23
27-06-2008, 19:00
karatay , motor OS 18CV-RMX http://www.osengines.com/engines/osmg1610.html
şu anda ilk depo rodaj dayım. bir yandan da bir arkadaş video çekiyor. video lar yakında yeni bir başlık ile herşeyi anlatarak koyacağım.
su pompasını çalıştırmadım hiç çünkü ısı 45 der. üstüne çıkmıyor. iğne ayarı 2.5 turda rodaj DVD sinde anlattığı gibi. her depoda 1/8 tur kısın diyor bakalım ne olacak....
rodaja devam.....
bu arada pazar günü sahile götürürüm hesaplarım vardı ama gürültü felaket... beni kovarlar oradan. bir depo 10 dk civarı gidiyor 2.5 tur zengin karışımda. herşeyi not alıyorum bu arada :) kulaklarım ilk depo sonunda duymaz oldu inanın. gürültü felaket

karatayk
27-06-2008, 19:09
tamam rulmanlıymış, baktım parça listesine.kıstıkça ısınacaktır, bence bırak ısınsın abicim.

emo23
27-06-2008, 19:19
evet 2. depo az önce bitti 2.2 iğne ayarı ile çalıştırdım. ısı 55-60 der. civarlarında dolaşıyor. ilk depoya nazaran daha küt bir ses vermeye başladı. ama o felaket ses, kumsaldan herkesi kaçıracaktır eminim. yada beni kovalayacaklar büyük ihtimal.
vibrasyon çok fazla... motor mount vidaları gevşedi. onları sıktım bu arada.

emo23
27-06-2008, 20:04
3. - 4. depo yuda bitirdim en güzel sesi 2 turda veriyor ve popma çalışmadan ısı 50-55 der. civarlarında kalıyor.
çok az süreli %70 gaz veriyorum ısı 60-65 der civarına çıkıyor ama 4. depo sonunda 70 der. görmedim hiç.
stop etme eğilimi rolantde fazla, trimi açmak gerekiyor. Bu durumda da rolantide suda olduğu yerde durma eğilim olmayacak sanırım. Motor açılma aşamasında normal bir durum olarak düşünüyorum. Stop etmeyecek şekilde rolantide kalınca karb. aralığı 3/10 civarlarında. ilerleyen depolarda umarım 1-2/10 lara düşer. ses halen rahatsız edici derecede fazla. tuned piped dan yağ biraz fazla atıyor. 2 iğne turunun da altına düşürmek istemiyorum, ilk depolarda.

micoz
27-07-2009, 01:29
merhaba forumda yeniyim.motor ve egzos su sogutmasi icin cozum ariyorum.elimde 26 cc benzinli venom king of the shaves var.performans olarak diyecek bir soz bulamiyorum fakat isinma problemi yasiyorum.cift sogutma kullanilmis.bir tane egik kesimli boru ile tekne altindan gelen su silindir kafasina gidiyor.ikincisi dumende her iki yonde deliklerden su once aluminyum manifold kafasina gidiyor ordan cikip manifold borusu uzerindeki alminyum bilezik icinden gecip disari atiliyor.(daha once egzosu dolasan su sogutma devirdaim yapmiyordu dumeni pervaneye yaklastirdim.)
yardimci olursaniz sevinirim.

sezgineo
28-07-2009, 16:42
Selam

Bende Venom King of Shaves modelini kullaniyorum ayni sorun bendede mevcut, tekne suya girdikten 5 dakika sonra motor susuyor. Su anda Spektrum DX3s Telemetry kumanda kullaniyorum ve surekli Over Temp mesaji da aliyorum. 2 ayri su girisi mevcut teknenin altinda bulunan aliminyum boruyu biraz daha asagi cektim. Silikon borulardan su akisi gayet iyi ama yine ayni problem mevcut. Ne yapmam gerekir acaba?...

micoz
28-07-2009, 23:18
sezgineo arkadasim harika bir tekne sahibisin.bunu soylemeden gecemeyecegim.tam bilgi verirsen birseyler paylasarak cozum bulabiliriz.tekneyi sifir mi aldin?ayrica ilk aldigin anda da mi basladi isinma problemi?denizde mi goldemi yuzduruyorsun?ayrica rudder uzerindeki delikler ile pervane hizasi ayni mi yukarimi asagidami?
alumunyum boru demissin.tekne altinda bir tane aluminyum icinde princten bir boru var onu kastetmis olmalisin??ayrica kumandadan over temp uyarisi demissin.kumanda hakkinda bilgi verirsen sevinirim.cozum buldum gibi eli kulaginda ve seninle de paylasacagimm.

micoz
18-08-2009, 23:33
Rudder daki delikleri buyutmek faydali olabilir fakat hassas kesimli ve olculerek yapildigi icin buyutmek negatif degerler kazandiriyor.birincisi yeni rudder fiyati.ikincisi hizda dusus oluyor.
bunun yerine silindir su girisleri ve su kafasindaki suyun dolastigi hacmi buyutmek cok daha mantikli.2 saatlik bir islemden sonra birebir hava kanallarina sahip daha hacimli su dolanimiyla kafada asla isinma olmuyor.bir depo kursunsuz benzin 40 dakika gidiyor ve 4 depo boyunca banamisin demiyor.

araclarin silecek suyu motorununda cok buyuk faydasi oluyor.bunu diger arkadaslarin dedigi gibi debriyajli modellerde kullanilmasi avantaj.bu pompalar cok guclu su devirdaimi sagliyor fakat 12 V ile calistiklarinda.4 lu bir kalem pil plastik yuvasindan alinip 6v ile calistiginda motoru yeterince orta sicaklikta tutacak isida devirdaim yapiyor.

karada tezgah uzeri rodaj yaparkende teknelerde kullanilan sintine pompalari var(40 tl ye bulunuyor)bunlarla rodaj yaptim ve 5 lt lik su sisesinde suyu hic degistirmeden 1 depo bitirdim.su kaynama noktasina bile ulasmamisti.
teknedeki piston veya yataklardaki hasar daha cok suyun cok isinmasi veya soguk olmasindan cok kurum olusturmasindan kaynaklaniyor.kaliteli bir deniz motor yagi ile bu gibi hasarlar ,genislemelerin onune gacilir.cunlu bu tur yaglar kurumun otor icinde kalmadan egzostan atilmasini sagliyor.
kalip almasindan,sulu egzos ve motor kafasi modifiyesine kadar fikir almak isteyen arkadaslara yardimci olmak isterim.