PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Enıgma(whıldthıng) Ilk Yakıtlı Teknem Bitti

Husso
18-04-2008, 22:41
Selamlar,ilk yakıtlı teknemin yapımını bitirdim,ilk fırsatta deneyeceğim ve en çok merak ettiğim şey ise ne kadar sürat yapacağı.Teknenin planında ufak tefek değişiklikler yaptım,omurga kontraplak,dış yüzeyi balsa,boyu 70 cm,ağırlık 1200gr civarı,üzerinde 2.5 cc os max15 motor var,tecrübeli arkadaşların yorumlarını bekliyorum.

sitil
19-04-2008, 13:10
Tekne güzel olmuş eline sağlık. Resimlerden tam anlaşılmıyor ama bu şeklide suya indirme, sebebleri.
dış yüzey balsa demişsin en küçük darbede balsa parçalanır hatta sürat yaparken oluşan su basıncı bile kırabilir.Dış yüzeyi ince konraplak ile tekrar kapla. Dümen ve flapları bağladığın arka parçayı içerden kalın kontraplakla takviye et. (yüzerken dümen ve flaplarınla vedalaşabilirsin) Şaft kovanını içerde birkaç noktadan yan gövdeye yada tabana bağla, bütün yük çıkışa binmesin ve kovan çıkışını mutlaka içerden takviye et. Motorun su soğutma sistemini resimler yanıltmıyorsa yapmamışsın. Motor üstünde kapak olmasa dahi su soğutma hortumlarını tak.
Yazımda fazla emir kipi oldu galiba onun içinde kusura bakma,
kolay gelsin.

Husso
19-04-2008, 19:39
Estağfurullah kusura bakacak birşey yok arkadaşım,şaft kovanı içeriden destekli,su hortumlarını takacağım, yalnız kafama takılan nokta;tekne dümeninin ve flapların bağlı olduğu yer 3+3 6mm kontraplak daha fazla güçlendirmem gerekirmi? ve dış yüzey 3mm balsa su basıncı gerçekten kırılmasına sebep olurmu?
Yorumların için teşekkür ederim,saygılar.

ceb76
20-04-2008, 01:44
Selamlar:)

Evvelki sene, rc tekne konusunda daha hiç birşeyi tam olarak bilmeden, ilk modellerimizi yaptığımız zamanlarda, bir büyüğümüzün yaptığı 3 mm balsa ve kontraplak Criss Craft'a arkadaşla beraber, iki ufak motoru, oynar şaft ile bağladık. Bunları da oyuncaktan söktüğümüz sistemle, 10 adet kalem pilden aldığımız güçle kumanda etmeyi denedik.

Sonuç...

10 saniyede, balsa zemin kırıldı, şaft attı, tekne tek motorlu kaldı. Bir sonraki denemede 2 motorda iptal, sonraki hafta ise kuvvetlendirdiğimiz balsa zemin yine dağıldı.

Yanlış anlamayın bu sistem, sadece 180 lik 2 motor ile oyuncaktan sökülmüş sistemle kumanda edilen bir 'ilk deneme' idi ve şu anda 'ilk heves olarak' çöpte. Sizin teknenin gücü fersah fersah ötede, yorum sizin;)

Husso
20-04-2008, 21:05
Selam :) Emrah abi,yanlış anlama lütfen ama bu işte bir yanlışlık olmalı,bundan önce 3 tane elektrikli tekne modeli yaptım ve yüzdürdüm,üçüncü yaptığım elektrikli teknem tamamen balsadan,90 cm uzunluğundaydı ve üzerinde double shotky diyot üzerinden paralel bağlı 11.1v 2200mah +11.1v 1800 mah li-po pil ile beslediğim iki adet 660 lık motor vardı ve birçok kez kullandım teknenin üzerinde tek bir çatlak bile olmadı ve hala kullanıma hazır şekilde duruyor.
Yorumun için teşekkür ederim saygılar.

ceb76
21-04-2008, 00:09
Eh, o zaman rast gele...
İnşallah bir aksilik çıkmaz:)

Roadrunner
21-04-2008, 00:24
Öncelikle teknen çok hoş görünüyor. Boyası çok güzel olmuş. Boyanın üzerine vernik attın galiba.
Tekne ile ilgili birkaç yorumum olacak. Bu teknenin aynısını ben de yapıyorum ama elektrikli versiyonunu. Muhtemelen 700 kasa motor ve 14 cell ile yüzecek. Ben genelde kontraplak kullanmadan yanayım. Omurga 4 mm veya 6 mm, kaplama için 2 mm kullanırım.
Teknenin aynası için kullandığın 3+3 mm kontraplak yeterli. Ancak merak ettiğim bir konu, teknenin dış yüzeyine herhangi bir koruyucu madde sürdün mü? ekpoksi+bez veya poliüretanlı yat tutkalı. Ben deneme amaçlı balsanın dış yüzeyine yat tutkalı sürdüm. Dana doğrusu yat tutkalını balsaya emdirdim. İç tarafını da epoksi kapladım.
Senin yaptığın teknede nitro motor var. Aklıma takılan motor çalışırken oluşacak titreşim ekyerlerini açar mı? Teknenin montajında ne tür bir yapıştırıcı kullandın? Eğer epoksi kullandıysan epoksi esnemeye ve titreşime dayanıklıdır ancak japon vb. CA yapıştırıcılar kırılgan olduğu için motorun çalışması esnasında balsa parçaların yapışma yerinden ayrılma ihtimali var. Bunun sebebi de balsanın lifli ve lifleri yönünde kolayca esneyip kırılabilme özelliği. Eğer uğraşırım diyorsan Still arkadaşımızın dediği gibi teknenin dış yüzeyini 1 mm kontraplak ile kapla. Kaplarken de epoksi kullan. Eğer bunu yapacak olursan tekneye 15'lik 21'lik motor bile takabilirsin. Bu motor için tekne yeterince uzun.
Yok yapamam diyorsan şaft, dümen vs. hiçbir şey sökme sadece motorsök ve yerine güçlü bir elektrik motoru kullan, Graupner 700 Neodym veya Robbe 710/12 gibi.
Gelişmelerden bizi haberdar et. ;)

Husso
21-04-2008, 01:41
Selam Roadrunner abim,yapım aşamasından birkaç bilgi vereyim;
yapıştırıcı olarak çift komponentli hızlı yapıştırıcılardan kullandım,teknenin gövdesi bittikten sonra,tabiri caiz olursa güvertesi yani üst kısmını yapıştırmadan önce,içine 4 kat dolgu verniği atıp teknenin omurgasındaki kullanılmayan boşlukları poliüretan köpük (sista) ile doldurdum taşan köpüğü tamamen kuruduktan sonra traşladım,tabi poliüretanın şişme özelliği olduğu için bütün yüzeyleri içeriden destekliyor ve çok hafif bir malzeme ,ben bu işlemin yeterli mukavemeti sağlayacağını düşünüyorum
motorun kaidesini m6 vibrasyon takozuyla bağladım(takozun lastik kısmını yeterli esnekliği sağlayana kadar için traşladım) tekneyi boşta çalıştırıp testini yaptım şu an için herhangi bir problem görünmüyor inşallah sudada problem çıkmaz saygılar

sitil
21-04-2008, 13:42
Tekrar merhaba, tekne ile ilgili endişelerim 2 iken 3 oldu, balsa tekne elektrikli olarak suda gayet rahat yüzer bir yere çarpmadığın sürece. Burundaki bölümü sista köpük doldurmuşsun ilk anda güzel ama köpük zamanla içinde nem tutar buda tekneyi içeriden çürütür,bu ileride doğabilecek sorun. Teknenin burnunu korumuşsun ama yan yüzeyler hala zayıf, teknen yandan darbe alırsa tamamen parçalanır, birde resimler yanıltmıyorsa kullandığın kaplin robbe nin 35 lik kaplini, inşallah yakıtlı motora dayanır parçalanmaz, bana sorarsan daha sağlam bir kaplinle değiştir.
kolay gelsin

Roadrunner
21-04-2008, 22:46
Tekrar merhaba Husso, sitil arkadaşımız olaya farklı bir yönden bakmış.
Samimi olmam gerekirse teknen çok güzel olmuş. Boyası ve görünümü çok çok hoş. Bir kırım yaşamandan endişe ediyorum. Halen patlarlı motorlu bir teknede balsa çok zayıf. Kaplin kullansan bile motor ve şaft tam çizgide olması gerekiyor. Bence bu tekne sıkı bir elektrik motoru ve lipo pil ile güzel gidecek gibi.
Sakın yanlış anlama, amacım bu güzel tekneyi keyifli kullanman öneride bulunmak, moralini bozmak değil ;)

Husso
22-04-2008, 07:41
Selamlar,şu an en çok düşündüğüm ve vah ettiğim şey;keşke bu siteye tekneye başlamadan önce üye olmuş olsaydım.Yorumlarınızı gerçekten çok ciddiye alıyorum çünkü bu benim ilk yakıtlı teknem,ama bir yandan düşünüyorum ki modifikasyon yapınca o kadar emeğim boşa gidecek hele hele boya ve yazılar için o kadar çok özen göstererek çalıştım ki,modifikasyon yerine yeniden inşaaya başlamak daha kolay gibi görünüyor,demek ki iki alternatifim var,ya tekneye elektrik motoru takacağım,yada herşeyi göze alıp suya indireceğim,en mantıklısı elektrik motoru takmak ama şu an gönlüm ikinci seçenekten yana,ne yapalım kaderde varsa üzülmek üzüleceğim ama ölüm yok ki sonunda.
Not:Sitil arkadaşımızın dediği gibi,mafsal ilk boşta çalıştırma denememde gaza yüklenince dağılmıştı,yerine flexible bi kaplin uydurdum ve denedim,kaplin probleminide hallettmiş bulunuyorum.
saygılar...

sitil
22-04-2008, 11:04
yada herşeyi göze alıp suya indireceğim,

bizde sana çok güzel olmuş ya da geçmiş olsun diyeceğiz ;)

Roadrunner
22-04-2008, 11:07
...yada herşeyi göze alıp suya indireceğim...

Aman bordasında şampanya kırmayı deneme :P:)

ceb76
22-04-2008, 11:14
Dediğim gibi, rast gele... Şampanya konusunda hem fikirim, ama illa gerekliyse de bitirmeye yardımı seve seve veririm :D

Husso
22-04-2008, 21:42
:) :) :) inşallah tekneyi suya indirdikten sonra,sonuç beni şampanya şişesini kendi kafamda kırmaya yönlendirmez:) :) :)

Roadrunner
29-04-2008, 14:59
Tekne suay indi mi? Deneme yaptın mı?

Husso
07-05-2008, 13:48
Selamlar,kaplin problemini çözdüm sanıyordum ama son boşta denememde yine parçalandı,motoru şaftla aynı eksenede alamadığım için tekneyi elektrikli yapmaya karar verdim,içinde ne var ne yok söktüm,aylardır bi kenarda duran 660 lık motorum vardı onu takıyorum,şu an montaj aşamasındayım,bi terslik çıkmazsa bu hafta sonu denemeyi düşünüyorum.

Roadrunner
09-05-2008, 11:30
Selamlar,kaplin problemini çözdüm sanıyordum ama son boşta denememde yine parçalandı,motoru şaftla aynı eksenede alamadığım için tekneyi elektrikli yapmaya karar verdim,içinde ne var ne yok söktüm,aylardır bi kenarda duran 660 lık motorum vardı onu takıyorum,şu an montaj aşamasındayım,bi terslik çıkmazsa bu hafta sonu denemeyi düşünüyorum.

İsabetli bir kara verdiğini düşünüyorum. 600 kasa ufak gelecektir fikrindeyim. 700 kasa motor daha iyi olacaktır. Kolay gelsin

Husso
10-05-2008, 00:34
Selamlar,tekneyi bitirdim bence elektrikli bi canavar oldu,teknede normal esc kullanmadım onun yerine elektronik çarşısından 36 volta kadar çalışabilen motor sürücü devresi aldım,devre üzerinde modifikasyon yaptım (bec devresi ekledim,hız ayar potunu servoya adapte edip üzerine bir microswitch yerleştirdim ,yani hız ayarı servo ile oluyor servo tam gazda iken switch motor sürücüyü devreden çıkarıp batarya enerjisini direkt olarak motora gönderiyor yani mosfetlerde ısı olarak açığa çıkan güç kaybınıda engellemiş oluyorum)
beslemede 2 adet 2250mah-11.1v 20c li-po seri bağlı(22.2v.)fakat dezavantajı
bu voltajda tam gaza geçince motor fırçaları doğal olarak çok fazla ark yapıyor yani çok yüklenince motorun cırtlması kaçınılmaz ve tabi motor ömrü az olacak ilk önce 11.1 volt ta deneyeceğim sürati beni tatmin etmezse 22.2 volt :) ama herşey sürat için ara sıra risk almak lazım,teknenin üst kısmına yeniden boya ve vernik attım ,yeni vinyl deseni boyadım,boşta testlerini yaptım güç kaynağımdan 24 volt verip denedim,li-po larla denedim herhangi bir sorun görünmüyor,inşallah pazar günü ilk deneme sürüşünü daha doğrusu yüzüşünü yapacağım herkese selamlar saygılar.(son halinin fotoları ekte)

Husso
12-05-2008, 13:08
Selamlar,sonunda teknemi suyla buluşturdum,li-po ları paralel bağlayıp denedim,ilk kullanımdan sonra motoru elleyince pilleri seri bağlamaktan vazgeçtim :),videosu aşağıdaki linkte,herkese selamlar,saygılar.

http://video.google.com/videoplay?docid=4220173022957890805&q=h%C3%BCseyin+i%C5%9Fbilir&ei=uRIoSMz6J4aIjQLAioDaCQ

ceb76
12-05-2008, 13:17
Temiz iş... :D

Keyifli seyirler:)

DeLLyCeM
12-05-2008, 13:35
İyi bir motor, ESC, uskur üçlüsüyle çok daha iyi sonuç verecektir. Şu anki sürati teknenin tarzına yakışmamış bence.

sitil
12-05-2008, 14:46
Selamlar,sonunda teknemi suyla buluşturdum,li-po ları paralel bağlayıp denedim,ilk kullanımdan sonra motoru elleyince pilleri seri bağlamaktan vazgeçtim :),videosu aşağıdaki linkte,herkese selamlar,saygılar.

http://video.google.com/videoplay?docid=4220173022957890805&q=h%C3%BCseyin+i%C5%9Fbilir&ei=uRIoSMz6J4aIjQLAioDaCQ

Tekne nihayet su ile buluştu eline sağlık, yanlız bir iki eleştirim olacak.
Teknenin pervanesi çürük su yapıyor.(arkasında bıraktığı bol köpüklü su) Bu yüzden tekne sudan kopamıyor. Şaftı biraz daha uzat yada pervanenin çapı ile oyna. (pervanenin suya olan açısını değiştir diyecem kulaklarım çınlayacak ;) )
Birazda ağır kalmış sanki tekne hafifletsen en azından pillerin birini çıkarırsan daha iyi olacakmış gibime geliyor,

Husso
12-05-2008, 16:52
Selam,teknenin sürati benide tatmin etmedi zaten,ikinci denememde tek li-po ile denedim sürat arttı ama pil şişti neredeyse gümlüyordu,biri bana şu çürük su olayını tam olarak anlatırsa sevinirim.Saygılar

sitil
12-05-2008, 17:25
Selam,teknenin sürati benide tatmin etmedi zaten,ikinci denememde tek li-po ile denedim sürat arttı ama pil şişti neredeyse gümlüyordu,biri bana şu çürük su olayını tam olarak anlatırsa sevinirim.Saygılar

Kısaca şöyle anlatayım çürük suyu. Tekne ilerlerken suyu yarar ve gövde boyunca iki yana iter. Gövdeden sonrada bu itme olayı devam eder. Eğer pervane bu itme olayının gerçekleştiği yerde kalırsa tekneyi hareket ettirmek için yeterli su bulamaz ve tam olarak verimli çalışmaz. Çürük su nerde tam olarak nerde oluşur derseniz bu teknenin gövde yapısı ile doğrudan ilgilidir. Kıça doğru daralan gövde yapısına sahip teknelerde pervane biraz daha gövdeye yaklaşırken sizin tekne gibi düz hatlara sahip teknelerde kıçtan uzaklaştırılması gerekir. Umarım anlatabilmişimdir.

Ateş
12-05-2008, 17:42
Elinize sağlık gerçekten güzel olmuş...

"Emek verilen herşey güzeldir...."

Husso
12-05-2008, 17:50
Selam,bilgi için teşekkür ederim,o zaman benim tekne kesinlikle çürük su yapıyor,şaftın açısını değiştirmek çok teferruatlı olacak,ben en iyisi şaftı uzatayım,peki bunun hesabı yada bi formülü falan varmıdır acaba,şaftın açısı,pervanenin kıça olan uzaklığı,vs.,pervaneden maksimum verim alabileceğimiz nokta neresidir,biryerlerden bulabilirmiyiz?
Konuyu yanlış anlamadıysam,çürük su olayı sadece mono tekneler için problem oluyor galiba? hydro,tunnel,katamaran modellerde çürük su olayı söz konusu değil o zaman.

sitil
12-05-2008, 17:59
Selam,bilgi için teşekkür ederim,o zaman benim tekne kesinlikle çürük su yapıyor,şaftın açısını değiştirmek çok teferruatlı olacak,ben en iyisi şaftı uzatayım,peki bunun hesabı yada bi formülü falan varmıdır acaba,şaftın açısı,pervanenin kıça olan uzaklığı,vs.,pervaneden maksimum verim alabileceğimiz nokta neresidir,biryerlerden bulabilirmiyiz?
Konuyu yanlış anlamadıysam,çürük su olayı sadece mono tekneler için problem oluyor galiba? hydro,tunnel,katamaran modellerde çürük su olayı söz konusu değil o zaman.

Şaft açısı için zaten yazmıştım değiştir dersem kulaklarımı çınlatırsın ;). Kısaca pervanesi, tekne kıçının arkasında kalan tüm teknelerde çürük su riski vardır. Sizin teknede şaftı uzatmaktan başka yol yok gibi görünüyor. Şaftı uzattığınızda zaten pervanenin tekne ile yaptığı açı değişecektir. Ne kadar uzatayım derseniz o da deneme yanılma yolu ile bulunabilecek bir nokta. Benim görüşüm 5 cm kadar uzarsa yeterli olur gibi geliyor.

Husso
12-05-2008, 18:17
Şaft açısı için zaten yazmıştım değiştir dersem kulaklarımı çınlatırsın ;). Kısaca pervanesi, tekne kıçının arkasında kalan tüm teknelerde çürük su riski vardır. Sizin teknede şaftı uzatmaktan başka yol yok gibi görünüyor. Şaftı uzattığınızda zaten pervanenin tekne ile yaptığı açı değişecektir. Ne kadar uzatayım derseniz o da deneme yanılma yolu ile bulunabilecek bir nokta. Benim görüşüm 5 cm kadar uzarsa yeterli olur gibi geliyor.

Teşekkürler.

Roadrunner
13-05-2008, 00:40
Çürük su için bir yorumda benden, pervane itecek su bulamadığı için olduğu yerdeki suyu köpürtüyor, suyu yakalayamadığı için itecek su bulamıyor. Değişik açılı pervaneler ilk denemen olabilir. Örnek vermek gerekirse, ilk yaptığım katamaranda 40mm 1,4 adeım pervane kullanıyordum. Birgün 35mm 1,2 adım pervane kullanmaya karar verdim ve tekne neredeyse %50 hızlandı.

Motoru ve pervaneyi çok zorlamadan daha büyük bir pervane değiştirmeyi deneyebilirsin. Pilleri biz arkaya alarak teknenin kıçının biraz daha suya batmasını sağla. Veya flapları biraz yukarı kaldır. Bir de birisinin yardımı ile tekneyi suya ileri doğru atarak indirmeyi dene. En azından tekne ivemlenmeyi dışarıdan bir güç ile sağlamış olacağı için etkisi olabilir. Bu yöntem outtrigger'lar için kullanışmakta.

Yapılabilecek başka imkanlarda var. Pervaneyi biraz daha geriye almak. Pervane açısı değişebilen arnesson tipi kuyruk takımı ile değiştirmek. Motor için, daha yüksek devirli bir motoru redüksiyon ile kullanmak.

Bunları bana şimdi mi söylüyorsun diyebilirsin, haklısın ama bunlar video'yu seyrettikten sonra söyleyebileceğim şeyler.

Teknen suda çok güzel duruyor, kabin çok hoşuma gitti ;) Ellerine sağlık

Husso
14-05-2008, 07:42
Çürük su için bir yorumda benden, pervane itecek su bulamadığı için olduğu yerdeki suyu köpürtüyor, suyu yakalayamadığı için itecek su bulamıyor. Değişik açılı pervaneler ilk denemen olabilir. Örnek vermek gerekirse, ilk yaptığım katamaranda 40mm 1,4 adeım pervane kullanıyordum. Birgün 35mm 1,2 adım pervane kullanmaya karar verdim ve tekne neredeyse %50 hızlandı.

Motoru ve pervaneyi çok zorlamadan daha büyük bir pervane değiştirmeyi deneyebilirsin. Pilleri biz arkaya alarak teknenin kıçının biraz daha suya batmasını sağla. Veya flapları biraz yukarı kaldır. Bir de birisinin yardımı ile tekneyi suya ileri doğru atarak indirmeyi dene. En azından tekne ivemlenmeyi dışarıdan bir güç ile sağlamış olacağı için etkisi olabilir. Bu yöntem outtrigger'lar için kullanışmakta.

Yapılabilecek başka imkanlarda var. Pervaneyi biraz daha geriye almak. Pervane açısı değişebilen arnesson tipi kuyruk takımı ile değiştirmek. Motor için, daha yüksek devirli bir motoru redüksiyon ile kullanmak.

Bunları bana şimdi mi söylüyorsun diyebilirsin, haklısın ama bunlar video'yu seyrettikten sonra söyleyebileceğim şeyler.

Teknen suda çok güzel duruyor, kabin çok hoşuma gitti ;) Ellerine sağlık

Selam tavsiyeleriniz için teşekkür ederim,yaw kuyruk takımı redüksiyon falan derken aklıma geldi,Türkiye deki model sitelerinde ürün yelpazesi çok geniş değil diye düşünüyorum,siz yurtdışındanmı getirtiyorsunuz malzemeleri,eğer öyleyse hangi sitelerden alışveriş önerirsiniz?

Roadrunner
14-05-2008, 09:22
Selam. Yakın zamana kadar malzeme bulmak epeyce zordu. Halamın Almanya'da yaşaması ve senede 1-2 defa Türkiye'ye gelmesi malzeme temini açısından benim için bulunmaz fırsattı. Fakat son zamanlarda aranan malzemeler Türkiye'de de bulunmaya başladı. Ayrıca online satış yapan sitelerin çoğalması yurtdışından malzeme teminini de kolaylaştırdı. Reklam olmaması için isimleri burada vermiyorum. Ancak bana eacan@superonline.com adresime mail gönderirsen nereden ne bulabileceğine dair bir kaç adres verebilirim.

burak93
22-05-2008, 16:44
husso isimli abi bende catamaran tekne yaptım ve senin motordan alcam link bu abi acaba ben bunu milini nasıl uzatabilirim
http://www.rcmart.com/catalog/product_info.php?cPath=38_929&products_id=17594&pname=TEAM%20INFINITY%20(#EG1018)%20RTR%2018/Marine/Pull%20Start
yardım eden için tşk

Husso
23-05-2008, 10:03
Slm Burak arkadaş,motor milini uzatmak derken ne demek istediğini anlayamadım,ben patlar motoru iptal edip onun yerine elektrik motoru taktım,tekne elektrikli yani şu an,bence sorun için yeni başlık açarsan daha uygun olur,sitede tekne konusunda daha tecrübeli arkadaşlara danışmalısın bence.

haşmettt
01-06-2008, 18:45
arkadaşlar bende bitane toplamak istiyorum ve yardımlarınızı bekliyorum 1 metre mono fiber boş teknem var sadece