PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yeni Baslayanlara "Radd's School of Rotary Flight" Kursu Turkcesi burada

yellowaircraf
30-04-2008, 01:05
4 kanallilari atlayip direk 6 kanaldan baslayan arkadaslar icin (ben de onladan biriyim) "Radd's School of Rotary Flight" i oneriyorum.. 10 pil sarzinda bayagi bir yol katedebilirsiniz. Tabi yazanlara HARFI HARFINE uymak sartiyla (Gayet ciddi olarak) .... Baslangicta sIkIcI gelebiliyor ama iyi ogretiyor...
Iste linki:

http://www.dream-models.com/eco/flying-index.html

Birince Ders Turkcesi..... Turkce' ye cevirirken, bazi esprileri ve deyimleri de Turkcelestirdim, cunku tam Turkce' ye cevrildiginde bir anlam ifade etmiyor... Surc-i lisan ettikse affola..

HOSGELDINIZ - UCUS ONCESI AYARLAR ve UYARILAR

Onumuzdeki ikibucuk gun icinde kendinize disiplinli olacaginiza dair soz vermenizi istiyorum. Aynen ilkokuldaki ogretmeninizin size vermeye calistigi gibi bir disiplin olmasi gerek. Ama tabi yaninizda bunu kontrol edecek bir ilkokul ogretmeniniz ya da bebek bakiciniz olmayacagindan bu disiplinin olcusu tamamen size kalmis. Kaytarirsaniz siz bilirsiniz… Sizden size cok aptal, cocukca ve bosa zaman harcamak gibi gelen seyler yapmanizi isteyebilirim. Bunlari yapmak icin nedenlerim var, ve inanin hepsi ise yariyacak ve size haftalarca yorgunluk, kizginlik ve bikkinlaktan kurtaracak. Sonunda daha iyi ve daha hizli olacaksiniz. Helinizin kuyrugunu istediginiz yerde tutacak ve hover kabiliyetiniz bir iki aydir saga sola hoplatip ziplatan caylaklardan daha iyi durumda olacak. Siz digerleri gibi hoplama ziplama calismasi yapmayacaksiniz. Siz ucus egitimi alacaksiniz. Arada cok buyuk bir fark var. Iyi bir ucus hocasi sizin kotu bir ucus yapip bundan siyrilmaniza ya da dersi hizli bir sekilde gecistirmenize izin vermez. Fakat bu egitim esnasinda yaninzda bir ucus hocasi olmayacagindan, kurallara uyup uymamak tamamen sizin elinizde. 3 gun icinde ucmayi ogrenmeyi mi istersiniz yoksa 3 haftada sadece hoplama ziplamayi mi ogrenmek istersiniz?
3 gun boyunca helimizi havalandirmayacagimizdan, 112 acili arayip ambulans cagirma sansimiz cok az. Bu demek degildir ki guvenligi elden birakacagiz. Siz gene de telefonunuzu el altinda bulundurun.(Saka yapiyorum…)
Bu kadari yeter… Simdi yaninizda olsaydim ensenize bir tokat atip dikaktinizi ilk dersimize cekerdim. Dikkatsizlige yer yok.
Bu ilk dersimizde, helinizin ilk ayarlariyla basliyacagiz. Butun mekanik kontroller notr pozisyonda hersey duzgun duruyor mu, Balans ayarlariniz yapilmis mi ona bakacagiz. Servolariniz ve servo linkleriniz fabrika ayarlarinda mi, pallerinizin ve flybarinizin balansi tam mi. Helikopterinizi havalandirana kadar ayarlarini tam yapamazsiniz ama pallerini dondurmeye baslayinca bir cok ayarin yapilmasini gerektigini goreceksiniz. Bu bolumde surekli tekrarliyacagim sey, helinizle daha yeni tanisiyorsunuz, herseyi kontrol edececeksiniz, bir daha kontrol edeceksiniz, mekanik aksami taniyacaksiniz, heliden bir bombaymis gibi korkacaksiniz ozellikle helinizi saga sola gobek atarken ya da sara nobeti gecirir gibi titrerken gordugunuzde. Ama merak etmeyin hersey duzelecek.
Egitimimiz ard arda yapilmalidir ve muhtemelen uc gun icinde tamamlanacaktir. Siz her ders icin 3 adet pilinizi sarzli olarak hazirlasaniz iyi olur. Ama dusunmek ve dinlenmek icin sIk sIk ara vereceginizden “3 tane pilim yok” diye sakin vazgecmeyin. Ilk ders icin 3 adet pil diyorum cunku ilk ders yuksek derecede konsantrasyon gerektiriyor.
Oncelikle adim adim “baslangic listesi” ne girmemiz gerekiyor. Bu cok ama COK onemli. Helinizi calistirmadan once mutlaka “baslangic listesi” kurallarini uymamiz gerekir.

1. Helinizin on/off dugmesinin kapali oldugundan emin olun
2. Pili helinize koyun ama baglantiyi yapmayin.
3. Pallerinizi elinizle duzeltin.
4. Kumandanizi calistirin.
5. Kumandanizda varsa throttle hold u calistirin yoksa throttle kolunun en altta oldugundan emin olun.
6. Helinizin on/off dugmesinin kapali oldugunu bir kez daha kontrol edin.
7. Pili helinize takin
8. Kumandanizda varsa throttle hold u calistirin yoksa throttle kolunun en altta oldugunu bir kez daha kontrol edin
9. Helinizi on/off dugmesini on durumuna getirin.
10. Gyro nun gorevini yapmasini bekleyin.
11. Kumandanizdan aileron ve elevator cubugunu hareket ettirerek helinizde bu hareketleri test edin.
12. Kumandanizdan kuyruk cubugunu bir kac kez saga sola oynatarak kuyruk aksamini hareket ettirin. (Bu hareket gyronuzu ucusa hazir hale gelmesine yardimci olacaktir.)

Bu 12 adimlik “baslangic listesi” sizi bankaya gidip kirilan parcalar icin para yatirmak, gunlerce parca beklemek ve acil servisi ziyaret gibi bir cok hayal kirikligindan kurtaracaktir. Bu listeyi aliskanlik haline getirirseniz, her seferinde zaten otomatik olarak bunlari yapmaya baslayacaksiniz. Ayrica bu liste ucus alaninda sizi gulunc duruma dusurmekten de kurtaracaktir.

Simdi onumuzdeki 3 gun icin sizin ucus alaninizi ya da baska bir deyisle “yeni evinizi” kuralim. 2x2 metre bir yerde yuzeyi olabildigince puruzsuz bir zemine tebesirle 30 cm x 30 cm’lik bir kare cizin. Tebesir kullanin, bant vs gibi helinizin inis takimlarinin takilabilecegi bir sey kullanmayin. Iste bu kucuk kare sizin ucus pistiniz !. Biliyorum kucucuk bir alan degil mi? Inanin bana bu 3 gun sonunda bu 30x30 cm’lik kare size bir futbol alani kadar buyuk gelecek. Simdi bunu duyan bir suru heli pilotu “bu kadar sacmalik olmaz” diyecek. Ama ne ben ne de benim ogrencilerim bunlara asla kulak asmaz ve eminim ki siz de bunu pistte helinizle tur atarken sonuna kadar savunacaksiniz. Guvenin bana bu islem ise yariyor. Kulagi kesik heli pilotu arkadaslarim beni kizdirmak ve sizin yapabildiklerinizi yapamayacaklari icin bunun ise yaramayacagini soyleyecekler. Onlarin yapamayip sizing yapabilmezin ne anlama geliyor? Sizin cok daha fazla disiplin ve kontrole sahip oldugunuz!! Iste bu en buyuk gelisme !!!

Simdi sira ikinci bomba haberde. Simdi sizden yapmanizi isteyecegim seye nasil bir tepki vereceginiz hakkinda kaygilarim var.. Iste geliyor: “EGITIM AYAKLARINI CIKARIN”. Aman Tanrim be ne dedim? Evet egitimin ilk bir-iki gunu ogrencilerime egitim ayaklarini kullandirtmam. Neden diye soracaksiniz. Seyyy. Ilk olarak ben ogrecilerimin yaninda oldugum icin ve her seyi yavas yavas ve guvenli bir sekilde yaptirdigim icin. Ilk gaza basmalari yavas hizda yaptirip sonra kapattirip, onlarla konustugum, tekrar yaptirdigin ve mola verdigim icin.. Dusuk hizlarda egitim ayaklarini kullanmak rotorlari yere civilemek gibi bir seydir. Ogrencilere ogretmek istedigim ve onlarda henuz gelismemis olan hassasiyeti azaltir. Onlarin sadece aylakliklari ve dikkatsizlikleri gelismistir. Simdi size soruyorum, egitim ayaklarini takmak mi yoksa takmadan derse baslamak mi lazim? Bu sorunu cevabini sadece siz biliyorusunuz. Panik oldugunuzda ne yapacaginizi biliyor musunuz? Hayatinizda hic uzaktan kumandaya dokundunuz mu? Gercekten herseyi yavas yavas yapabilir misiniz? Sorumluluk alabilir misiniz? Kabiliyetiniz nedir? Eger gercekten bu dersleri sindire sindire ve yavas yavas, hic acele etmeden yaparim diyorsaniz egitim ayaklarina ihtiyaciniz yok. Eger hayatinizda hic uzaktan kumandaya dokunmamissaniz, size tavsiyem en kucugunden bir egitim ayagi takmanizdir. Bu belki de ilk gunlerde sizin herseyi iki kere yapmanizi saglayarak egitiminize katkida bulunacaktir. Ama unutmayin siz bir helikopterci olkacaksiniz.. Bir pilot olacaksiniz. Aglamanin ve korkak cocuklar gibi zirlamanin hic zamani degil… Eger daha once bir kumandaya dokunduysaniz, kendizi cesaretlendirin, kemerleri takin ve baslayalim….

Sakin unutmayin, simdilik daha heliyi yeni tanimaya basladigimiz ve egitim ayaklarini cikardigimiz icin herseyi COOK YAVASTAN alacagiz. Yaninizda bakiciniz yok, o yuzden cok iyi bir sekilde konsantre olmaniz gerekecek. Cok zorlamayacaksiniz, benim dur dedigim yerde durmazsaniz basarisiz oldunuz demektir. Kendinizi kandirdiniz demektir. Heliyi DUSURDUNUZ demektir. “DUSURDUNUZ” terimini ogrencilerim kontrolu ve konsantrasyoun kabettiklerinde kullanirim, gercekten dusurmemislerse bile. Bu terimi iyice bellemeniz gerekiyor. Eger helinizin ayaklari 30x30 cm’ lik kareden cikarsa bu “DUSURDUNUZ” anlamina gelir. Bu durumda gazi tamamen kesip, heliyi kendi ellerinizle tekrar karenin icine goturmeniz gerekir. Yaninizda bakinciniz yok. Ben de yaninizda degilim size azarlayip ve ensenize vurup kendinizi kandirdiginizi soylemek icin. Ama helinizin kirilmis parcalari size bunlari hatirlatacaktir. Bunu sakin unutmayin. Ve benim hayaletim size yedek parcalariniz gelene kadar kovalayacaktir.. Booooooo….

Kumandanizin nasil calistigini anlamaniz ve kumandada neyin ne ise yaradigini bilmeniz gerekiyor. Bilemezseniz heliniz havadayken, Inek Saban gibi aradiginizi bulamazsaniz ve neyin en oldugun tahmin edecek zamaniniz olmaz, ama buna karsilik parcalanmis helinizin parcalarini toplayacak zaman bulursunuz. Kumandamizi kesinkes tanimamiz gerek. Bunun icin de ben ogrencilerime ders verirken sonradan kotu olaylara neden olmamak icin oncelikle motoru pilden ayirip sonra pili heliye takip sadece kumanda kollariyla hasir nesir olmasini saglayarak kumandadaki kollarin ve dugmelerin helilerinde neyi kontrol ettigini ogretirim. Bu da kendimize olan guvenimizin artmasini saglar.

Kumanda kontrolleri icin cok guzel ve kolay bir sistemim var. (Adi da Radd’ in Caylaklar Icin Aptal Kumanda Kolu ve Saat Yonu Numaralandirma Sistemi ya da kisaca RCIAKKSYNS) Her iki kumanda kolu da bir saatin rakamlari gibi numaralandirilr. Ve iki rakam “ve” baglaci ile ayrilir. Ornegin 4 ve 10. Kollar ortada oldugunda rakam “0” dir. Tabi bunu kumandaniz Mode 1 (throttle sagda) ya da Mode 2 (throttle solda) ye gore ayarlamak gerekir. Biz Amerika’ da Mode 2 yani throttle ve kuyruk kumandasi solda kullaniriz. Aileron ve elevator da sagdadir. Ise Radd’ in saat rakamlari, “12” kol tam yukarda, “6” kol tam asagida. Tam sol “9”, tam sag “3”. Diagonal numaralar da (1,2,4,5,7,8,10,11) kollarin diagonal hareketi icin. Kollar ortadayken ya da notr ken “0” olarak adlandiriyorum. Bir ornek vermek gerekirse, ileri dogru bir ucus yaparken helinizi saga kaydirmak istiyorsaniz throttle kolu “0” da ve Aileron kolu “3” konumunda olmasi gerekir, ya da throttle yarim ileri aileron saga dogru… Tabi bu sadece ornek ve bu hareketler sizin kumanda ayarlarinizla da orantili, Ozellikle throttle kolu. Throttle kolunun hareketi hayati onem tasir ve “0” ceyrek gaz, “yarim gaz” ve tam gaz diye ayri olarak adlandirilacaktir. Kollarin boyle adlandirilmalarinin bir faydasi da profrsyonel heli pilotlari bir hareketi dusunurken ya da bir arkadasina anlatirken kollarin hareketleriyle anlatir. Eger saga bir donusu anlatiyorsa heli havada degilken gerekli kolu saga hareket ederek gosterir. Diger bir tiyo ise helinizi herhangi bir yonde (kuyruk size donuk, kep size donuk, heli saga ya da sola donuk) ucuruyrosaniz bu saat sistemi sizin o yone konsantre olmaniza cok katkida bulunacaktir.Ayrica heliciler kendi aramizda saat yonu sitemiyle birbirimizle anlasiriz. Benim bu sistemi yaratmamdaki en onemli neden ise ogrencilerimi heliyi ucururken onlara ne yapmasi gerektigini en basit olarak anlatabilmemdir. Bu sekilde komutlar cok kisa ve basite indirgenmis olur. (“0” ve “4”), (“0” ve “3”).. Gelecegi bir dusunun, havada ters takla attirma.. (“12” ve “6”), (“6” ve “12”) sonra (“0” ve “0”)…

Birinici dersin sonu…..

yellowaircraf
30-04-2008, 01:07
BIRINCI PIL
Bu dersin adi “DONDURME"

Eveeeeet simdi basliyoruz….. Hey basliyoruz dedim!!!!!

Helinizi 30x30 cm lik karenin tam ortasina yerlestirin ve “baslangic listesi” ni uygulayin. Bu kare sizin butun ucus alaniniz. Baska bir yer dusunmeyin bile. Karenin disina cikarsaniz “DUSMUS” sayilirsiniz!
Helinizin ayarlarini orta derece olarak varsayiyorum. Bir heli yaklasik throttle kolu ortadayken havalanir. Biz bunun cok altinda calisacagiz.
Cook yavas kolu yukari kaldiralim, ve motorun tirmalayan sesini duymaya baslayalim. Merak etmeyin bu islem motorunuza zarar vemez. Eger pallerinizi elinizle duzelttiyseniz heliniz fazla titremeden ceyrek gazda palleri donmeye baslayacaktir. Simdi cook yavas yavas gaz vererek pallerin yavas yavas puruzsuz bir sekilde dondurelim. Henuz paller yavas dondugu icin kuyrukta saga sola bir oynama gormemeniz gerekir. Eger kuyrukta bir hareket gorurseniz yavas yavas gazi keselim. Bunlari yaparken motordan ani guc artma sesi ve pallerden IslIk sesi gelmemesi lazim, geliyorsa bu demektir ki gazi yavas yavas degil ani bir sekilde artiriyorsunuz. Tekrarliyorum, su anda sadece kumandanin kollarina alismaya calisiyoruz. Evet simdi yavas yavas gazi kesiyoruz.. Biliyorum henuz dogru duzgun birseyler yapmadin. Ama emirlere uy asker!!!.. Evet benim sana bagiran, senin ogretmenin…Dinliyor musun, pilot?..
Tekrar yavas yavas gazi verin ve gazi kesin… Unutmayin ceyrek gazi gecirmeyin.. Bunu bir kac kere tekrarlayin. Artik yavas yavas throttle kolunun hassasiyetine alismaya baslamissinizdir.Ileride ucmaya basladiginizda controller size nefes almak kadar dogal gelecek ve helinizde ayni sekilde buna uyacaktir. Pratik yapmaya devam ettiginiz sure icinde kuyrugun saga dogru oynamak icin can atacagina sahit olacaksiniz. (Aslinda simdiye kadar bunu gormussunuzdur bile, heyecandan dedigimden biraz daha fazla gaza yuklenmissinizdir. Cook kotusunuz cooook.)
Egere beni dinleyip (ha ha eminim dinlemissinizdir) yavas yavas gaz verip kuyrugu kimildatmamissaniz simdi kimildayinca yapacaklarimiza bakalim. Kuyruk palleri ana pallerden 4kat daha hizli doner. Ana pallerin hizi arttikca heliniz saga donmeyi isteyecektir. Eger gyronuzun ayari duzgunse ve yavas yavas gaz verirseniz bir “Heading Hold gyro” daha cok gaz verdiginizde kuyrugu sabit tutmakta zorlanmayacaktir. Bunlari soyledikten sonra, tekrar gaz verelim ama bu sefer biraz daha gazi artiralim. Unutmayalim gaz kolu hala yarim gazdan cook daha altta. Yavas yavas kuyrugun saga donmek istedigini hissedeceksiniz. Simdi “rudder” kolunu yavasca saga dogru yani “2” ya da “3” yonune (saat yonu.. bir onceki dersten hatirlayin) cevirin.
Bir kac kez gaz verip kesin ve kuyrugu “rudder” koluyla sabit tutmaya calisin. Unutmayin hala gaz (throttle) kolunun hala yarim gazin cooooook altinda olmasi gerekiyor ve helinizin ayaklarinin yerden kesinlikle kesilmemesi gerekiyor. Daha ilk pili bitirmeden helinizi kirmanin bir anlami yok di mi?..(ve tabi beni aptal duruma dusurmenizin.. ha ha)
Bir muddet sonra ilk gazi verirken helinin kuyrugunun saga, burnunun sola gitmesini hatirlamak kolay olacaktir. (KUYRUK SAGA, BURUN SOLA).. Bunu akliniza kaziyin…
Hala sabriniz kaldi mi? Her sey cok yavas mi gidiyor? Dersi harfi harfine takip ediyor musunuz? Sabirli olun, hersey cok daha hizli gelisecek.
Gaz ver, kuyrugu sabit tut ve gazi kes…
GAZ VER, KUYRUGU SABIT TUT VE GAZI KES…
Pilinizde hala biraz mecal kalmistir. Su an itibariyle 3 seye konsantre olmus olmaniz gerekir. Ilk olarak gaz (throttle) kolu. Ikincisi kuyruk ve son olarak da helinizin icinde bulundugu 30x30 cm lik kucuk kare. Heliniz mutlaka karenin icinde kalmali. Biraz ileride az biraz daha gaz verdigimizde ve ana paller daha hizli donmeye basladiginda heliniz sola dogru yatmaya baslayacaktir. Burada bir yandan kuyrugu dik tutmak icin rudder kolunu hareket ettirirken bir yandan da “aileron” kolunu da hareket ettirerek helinin sola devrilmesini engelliyecegiz.
Simdi durun ve dusunun gaz koluna alistiniz mi? Artik daha fazla gaz verirken kendinizi biraz daha rahat hissediyor musunuz?

Not:Bu noktada ogrencimle oturup kumanda kollarini ve heliyi kumanda kollariyla nasil hissetiklerini sorarim. Heli kollara verdiginiz komutlara uydu mu? Bunun nedeni sonraki derslerde daha cok gaz verip heliyi daha cok kontrol altina alacagiz.
Ayrica bu noktada bir de “ceza” olarak nitelendirdigim olayi tekrar tanitirim. Kisaca, gazi sifira indirip heliyi, yanina giderek elle karenin icinde tekrar duz konuma getirtirim. Gercekten iyi bir pilot olmak istiyorsaniz bundan sonra kendi kendinizi “ceza” landirmaya baslayacaksiniz. Tipki gercek bir helikopterin pilotu gibi. Bu “ceza” sizin belki de omur boyu surecek heli pilotluguna bakis acinizi tamamen degistirecek, en iyi arkadasiniz olacak, size iyi davranacak ve koruyacaktir. Tabii sizi ne kadar parca parasindan kurtaracagini soylemiyorum. Yillar sonra bile kulaginiza “SAKIN UCURMA, DIKKATLI OL, COK TEHLIKELI” diye fisildayacaktir.

UYARI: Eger herhangi bir anda heliniz sizin dedikleriniz yapmiyorsa, kumanda koluna dokunmadan donuyorsa (ki bu da kontrol sizde degil demektir) kendinizi mutlaka “ceza”landiracaksiniz. Gazi sifira indirin, gidin heliyi elinizle duzeltin. Sakin ve sakin cezadan kacmayin ve helinizi kumandayi kullanarak duzeltmeye calismayin. Bunu yapmak helinizi “DUSURMEK” demektir. Eger kontrol sizde degilse heli de demektir ve bu da heliyi “DUSURDUNUZ” anlamina gelir. Egitimin bu evresinde geriye donus ve tamir yok! Sadece “DUSURMEK” var. O yuzden kesinlikle ve kesinlikle kontrolu kaybetmeyeceksiniz. Helinizin her daim sizin kontrolunuz altinda olmas gerekir.Istisna yok. Eger degilse, kendinizi cezalandiracaksiniz. Kuyruk size dik durmuyorsa kendinizi cezalandirmaniz gerek. Gazi tamamen kesin, helinin yanina gidip elinizle duzeltin. Bu butun derslerimizdeki temel egitimdir, bunu unutmayin. Ben sizin yaninizda degilim, eger olsaydim bunu 5000 kere tekrar ederdim. DUR! VE ISIN DOGRUSUNU YAP!. Bu yuzden eski kulagi kesikler karenin icinde durmayi sacma sapan buluyorlar. Cunku heliyi karenin icinde tutmak gercekten cok zor bir istir. Dinlemeyin onlari!! Bu egitim gercekten iyi bir egitimdir ve lutfen her hatanizda kendinizi”CEZA” landirin!!!!

Bir cok bolgede heli pilotlari helilerinin “davranislarini” belli bolgelerine odaklanarak gozlemlerler. Kimisi helinin burnuna bakar, kimisi ayaklarina, kimisi pallere, kuyruga, govdeye, kimisi de kafaya bakar. Simdi bir dusunelim. Helinizi calistirdiginizda burna bakarsaniz kuyrugun hareketleri size ters gelecektir. Eger ayaklara bakarsaniz (bu en populeri) bir cok hareket eden parcanin yaninda ayaklarda hic hareket yoktur ve bir suru seyi gozden kacirabilirsiniz. Kuyruga bakarsaniz kumandanizdaki kontrol kollarina ters hareket eder. Ayrica kuyruga bakarken burnun yukarda, kuyrugun yukarda yada helinizin saga sola yatik oldugunu gec farkedersiniz. Geriye paller ve kafa kaliyor. Egitiminizin bu bolumunde yuksek hizda donen pallere odaklanmak oldukca zor olacaktir. Kafaya gelelim. Kafa helinin mihenk tasidir. Kafa nereye dogru hareket ederse ya da yatarsa, heliniz de o tarafa dogru hareket edecek veya yatacak demektir. Kafa, kumandanizdan gelen komutlari alan ilk bolumdur. Kafanin hareketleri kucuk degisikliklerle gerceklesir. Helinin diger parcalari hareket etmeden once kafa hareket eder. Ucusta ya da hover da kafanin hareketleri helinin hangi yone dogru hareket edecegini gosterir. Kafayi gozlemleyerek, helinizin yapacagi hareketleri onceden tahmin edebilir ve ona gore tedbirinizi alirsiniz.

Simdi gene yarim gazdan cok daha az bir yere gelecek sekilde helikopterimizi yavas yavas calistiralim. Kumandadan aileron kolunu saga ya da sola yavasca (“3” ya da “9”) cekin ve kafadaki “swash plate” in hareketlerini gozleyin. Eger yarim gazin cook altindaysaniz aileron kolunu tam sol ya da tam sag yapabilirsiniz. Boylece helinizin aileron koluna nasil tepki verdigini gormus olacaksiniz.. Bu isi yaparken yarim gazin cooooook altinda oldugunuza emin olun.
Daha once de soyledigim gibi kuyruk saga donmek heli sola yatmak isteyecektir. Kollari harekete hazirlikli olun. Kumanda kollarini “rudder” ve “aileron” (“3” ve “3”) yonunde hareket ettirmeye hazirlanin. Heliyi calistirin, (tabiiki yarim gazin altinda) ve rudder ve ailerion kollarini heli hareket etmeye calistikca gerektigi kadar kullanin, kuyruk size dik ve sabit kalacak; heli de yere parallel konumda kalacak. Kollari sadece 1 SANIYE kadar tutun ve gazi yavas yavas sifira getirin. Sakinnn, ama sakinnn zorlamayin. Derin bir nefes alin ve dusunun ne kadar kucuk hareketlerle bu isi yaptim diye.
Pilin geri kalan sarziyla yumusak bir sekilde gaz verin ve gazi kesin… Kumandanizdaki kontrollere artik alismaya baslamissinizdir. Unutmayin, kontrol sizde degilse helidedir!!
Kuyrugu size dik (saat “6” yonunde) , helinizi de karenin icinde tutun!!!
BIRAK MIZMIZLANMAYI!!! VE BANA EFENDIM DIYE HITAB ET!! “KUYRUGU TUTAMIYORUM.. EFENDIM!!! DIYE.. MIZMIZLANMAYI BIRAK ASKER!!! KAFAYA KONSANTRE OL, SAGA DOGRU YATIYOR, AILERON KOLU SAAT “10” YONUNE.. KUYRUGU DIK TUT!!! GAZI KONTROL ET!!! SAKIN GAZI ARTIRMAAAA!!!!!
Tamaaaam.. Gazi yavasca kes ve derin bir nefes al… sakinles….
Evet nasil gitti? Beni askerdeki egitim cavusun gibi ensende hissettin mi? Saka bir yana, hic kendinizi kandirdiniz mi? Soyledigim seylerden disari ciktiniz mi? Benim soyledigim kadar gaz verip, gaz kestiniz mi? Hala sarzini bitirmeniz gereken bir suru pil var. Egitimi harfi harfine uyguluyor musunuz? Umarim oyledir.
Gazi kesebildigin her an bir sonraki gaz vermenizi daha cok etkileyecek. Guvenlik tedbirlerini artirdikca tamir masraflari dusecek. Ilerledikce kontrolunuz jilet gibi keskin ve kumanda kollari da parmaginizin bir uzantisi gibi olacak. Helinizle artik tanismaya basladiniz. Ben kus diye cagiririm ama biraz komik kacabilir. Keske yaninizda olup ta size biraz daha azarlayabilseydim, bu da baya komik olurdu!!

UYARI:Bu arada helinizde bir gariplik hissetiniz mi? Olmamasi gereken bir hareket ya da ses? Eger oyleyse gozle ve elle linkleri, kafayi ve diger bolumeri yeni pili takmadan bir kontrol edin.Cok basit de olsa pili degistirirken bile uyulmasi gereken bir liste var.

1. Kumandanizda varsa throttle hold u calistirin yoksa throttle kolunun en altta oldugundan emin olun
2. Helinizi tasirken on/off dugmesinin kapali oldugundan emin olun
3. Kumandayi kapatmadan once mutlaka heliden pili cikartin
Yeni pili takin ve “baslangic listesi” ni uygulayin.
Birinci pilde ne yaptiysak ikinci pilde de AYNISINI yapin…. Haha gene mimizlanmaya basladigini duyar gibiyim…. Ne var ki bunda, bir pil en fazla 15 dakka gidiyor!!!!!

Ikinci dersin sonu...

yellowaircraf
30-04-2008, 01:07
IKINCI PIL
Bu dersin adi: “BIRINCI ILE AYNI”

Bir ogrencimin hic gereginden fazla hizli olarak yol almasini ister miyim? Cevap HAYIR!!.. Neden mi? Cunku kullandigin bu makina adam olduren, kedi kovalayan ve herseyi kirip dokebilen bir makina da onun icin!!!

UNUTMA HELIYI UCURMUYORSUN. UCURMAYI OGRENIYORSUN. HELIYE VE KUMANDAYA ALISIYORSUN VEE DIGER CAYLAKLAR GIBI HELIYI HOPLATMIYORSUN. HOPLATIP ZIPLATIP DAHA SONRA SARA NOBETI GECIREN HASTA GIBI RUHUNU TESLIM ETTIRMIYORSUN!!!!

Biliyorum bu ikinci pilde icinizden bi sey “gazi biraz daha artir, biraz daha artir” diye size seslenip duruyor. Tamam artirin ama dedigim gibi coooook az, ve tabi yari gazin cok altinda. Tabi helinizi hala yerde tutmak sartiyla… Eger kendinizi frenliyemiyor ve kendinize yalan soylemiyorsaniz o zaman cok hizli gidiyorsunuz demektir. Ne kadar acele ederseniz ogrenme surecinizi o kadar geciktirirsiniz. Bu hobide coplerde, tavan aralarinda, bodrum katlarinda bir suru parcalanmis heli cesetlerinin yattigini unutmayin.

Evet ikinci pilde… KUYRUGU DIK TUT, KAFAYI IZLE. KENDINI CEZALANDIR. KENDINI SORGULA. DUR VE DUSUN. DUR VE MOLA VER. DUR VE DERIN BIR NEFES AL, EN AZINDAN HER 1-2 DAKIKADA BIR. GAZI KES VE TEKRAR KONSANTRE OL..

Ucuncu dersin sonu….

yellowaircraf
30-04-2008, 01:08
UCUNCU PIL
Bu dersin adi “SWASH’ I HAREKET ETTIR”

Helinizi calistirin ve gaz verin tabii ki yarim gazin yine cook altinda. Bul pil zamaninda kafanin hareketlerine ve kumandada kafa kontrol kolu olan “aileron” ve “elevator” a alismaya calisacagiz. Kollari cok sert bir sekilde hareket ettirecegimizden gaz kolunuz yarim gazin cok altinda olmasi ama helinin de titrememesi icin cok da dusuk olmamasi gerekiyor. Yoksa helinizin parcalarini etraftan toplarsiniz haberiniz olsun. Iyice konsantre olun.

Yeterince hizlandiktan sonra “aileron” kolunu saat “3” yonune getirin. Sonra “0” ve daha sonra “9”. Eger heliniz asiri dercede saga yatacak gibi olmuyorsa biraz “9” konumunda kalin. Sonra kolu “3” ila “9” arasinda bir kac kez gidip getirin. Henuz kumandanin kolunu yukari ve asagiya oynatmayin. Kolu saga sola oynatmada kendinizi rahat hissetmeye basladiginiz anda gazi kesin ve kolun nasil davrandigini ve helinizin buna nasil tepki verdigini dusunun.

Bir mola verdikten sonra tekrar helinizi calistirin. Yanliz bu sefer azzzzz daha fazla gaz verin. Bu sefer kafayi ve benim “plate” olarak adlandirdigim, fly-barin ve pallerin hizli donusuyle olusan tabak seklinde pallerin goruntusunu gozlemleyin. “Plate” paller hizlandikca gumus rengini alir. Simdi tekrar kafaya odaklanin. Linklere ve kafanin nasil oynadigini gozleyin. Merak etmeyin hala helinin havalanma devirinden cok daha asagida oldugunuz icin heliniz ve siz hala guvendesiniz. Bu arada butun bunlari yaparken kuyrugu unuttunuz degil mi? Kuyrugu dik tutuyor musunuz?. Kendinize bir kac dakika verin ve kumandanin kolunun helinizle olan iliskisini dusunun. Kafayi ve “plate” i izleyin. Ve bir kez daha hatirlayin, kontrol sizde degilse helidedir!! Kafayi gozledikten sonra “plate” in saga sola yatisini biraz daha dikkatli izleyin. Butun bu yaptiklarinizdan sonra pilinizde bir kac dakikalik sarz kalmis olmasi gerek. Gazi kesin ve bir mola verin.

Simdi helinizi ne kadar kontrol ettigini dusunun. Eger derse baslamadan once bu yaziyi okuduysaniz, “bunun neresinde heyacan var?” diye dusunmussunuzdur. Ama eminimki su anda heyecandan elleriniz titriyordur. Size tavsiyem, derse baslamadan once o dersle ilgili bolumu bir kac kez okumanizdir.

Tekrar heliniz calistirin, yine heliniz titremeyecek kadar ama yarim gazin cok altinda olmak sartiyla. Simdi ileri ve geri hareketleri calisacagiz. Gazi verdiniz, tabi kuyrugu dik tutmayi unutmuyorsunuz. Tekrar bir iki kere “aileron” u saga ve sola hareket ettirin. Bundan sonra yavaaaaaaasca kolu one dogru yani “12” istikametine hareket ettirin. Tamamen one getirmeyin, biraz one gelse yeter. Yaptiginiz hareketi helinizde baariz olarak farketmeyeceksiniz. Helinizde bu hareketle havalanma istegi dogacaktir ve ayaklarda hareket hissedebilirsiniz dikkatli olun. Sakin olmazsaniz kuyrugu yere carparsiniz. Biraz sonra kumandanin kolunu dairesel sekilde hareket ettirecegiz. Ama simdilik sadece once saga ve sola, ileri ve geriye hareketleri calisin. Kuyrugu dik tutun, heliyi 30x30 cm’lik karenin icinde tutun. Bu hareketleri yaparken kendinizi biraz daha rahat hissediyorsaniz gazi biraaaaaaaaaz daha artirin.

Unutmayin:
1. Kuyrugu dik tutun
2. Kafayi ve “plate” i izleyin.
3. Gazi kesin ve kendinize her zamanki sorulari sorun.

Heliniz tahmin ettiginiz gibi mi tepki verdi? Kollari hareket ettirmek icin ne kadar guc uygulamaniz gerekiyor? Ve en onemlisi helinizin ayaklari yere ne kadar saglam basiyordu? Heliniz havalanmayi denedi mi?.. Denediyse siz coooook kotu bir ogrencisinizzzzzzzzzz…

Aman Tanrim dorduncu pile geciyoruzzzz….
Dorduncu dersin sonu……….

yellowaircraf
30-04-2008, 01:08
DORDUNCU PIL
Bu dersin adi “GAZ VER”

Bu sarz da bir onceki dersteki hareketleri tekrar edecegiz, tek farkla gazi biraz daha artiracagiz… Evvet ayni seyleri yapacagiz. Hizi artirdikca egitim cavusunuzun kafanizin icinde size bagirdini hissedeceksiniz. AYAKLARI KARENIN ICINDE TUT ASKER!!! Eger ayaklara havalanirsa, ozellikle sag ayak , hemen gazi kesin ve heliyi sakinlestirin. Helinizin ayaklarini yerde tutmak ve “plate” in yana yatmasi icin aileron kolunu ne kadar hareket ettirmeniz gerektigini hesaplayin. HELIYI YERDE TUT!!! KAREYE DIKKAT ET!!! KUYRUGU DIK TUT!! HELIYI KARENIN ICINDE TUT!! HELIYI KARENIN ICINDE TUT!! HELIYI KARENIN ICINDE TUT!! …. Rahat asker… smid gazi kes ve derin bir nefes al… Tansiyonun normale donunce tekrar gaz ver…

Kontroller yuksek hizlarda daha hassas olur ve kuyrugu dik tutmak icin de artik o kadar caba sarfetmezsiniz. Kuyruk kolunu kumanda eden bas parmaginizi artik daha az kullaniyor olmalisiniz. Bunun nedeni kuyruk hizi ile ana pallerih hiz oranlari birbirini dengelemeye baslamasi ve gyro nun tam olarak isini yapmaya baslamasidir. Fakat demin de soyledigim gibi yuksek hizlarda controller daha da hassaslasir, o yuzden henuz rahatlama moduna gecmeyin. Cunku heliniz yeni yeni hayata canlanmaya basladi.

Heliniz 30x30 luk karenin disina cikarsa kendinizi “CEZA” landirmayi sakin unutmayin. Gazi kesin helini yanina yuruyun ve elle tekrar karenin icine koyun. Helinizin tek ayagi karenin disina cikarsa sorun yok, ama iki ayagi birden cikarsa “CEZA” zamani geldi demektir.

Bu egitimi tekrarladikca, yani gazi artirip azaldikca sizinde heliyi kumanda etme yetiniz yani kuyrugu dik tutma ve “plate” i yere paralel tutma kapasiteniz artacaktir. Yapmaniz gereken “plate” i olabildigince yere parallel tutmaya calisirken “aileron” kolunu yeteri kadar hareket ettirmenizdir. Bu noktada dikkat etmeniz gereken helinizi karenin icinde tutmaktir. Eger ayaklarsallanmaya ya da havalanmaya basliyorsa gazi biraz kesin, burda biraz bekleyin ve tekrar gazi artirin. Bunu 3 dakikalik aralarla tekrar edin.. Eger sarzin sonun dogru gaz verip gazi kesme egitimi yapacaksaniz bu size fayda saglayacaktir, Ama eger sarzi sonuna kadar kullalacagim diyorsaniz da siz bilirsiniz. Herseyi yavastan alin ve sindirin, bu sizin sadece dorduncu sarziniz. Henuz it dalasina hazir degilsiniz. Biraz sakin olun ve cuzdaninizi dusunun. Derin bir nefes alin, rahatlayin ve helinizin ne yapmaya calistigini ve buna karsilik onu kontrolde tutmak icin sizing ne yaptiginizi goz onune getirin. EGER KONTROL SIZDE DEGILSE HELINIZDEDIR. UNUTMAYIN…

UYARI: Bu hizda bir an bile olsun konsantrenizi kaybetmemeniz gerek. Tamamen helinize odaklanmaniz gerek. Siz hareket edince o da size izler, siz dusununce o da sizin gibi dusunur.. (Bu biraz komik oldu). HIC HIC HIC HIC HIC HIC HIIIIIC BIR ZAMAN GOZLERINIZI HELINIZDEN AYIRMAYIN.

Besinci dersin sonu…

yellowaircraf
30-04-2008, 01:09
BESINCI PIL
Bu dersin adi “SWASH’ I HAREKET ETTIR”

Yav, bu dersi yapmamis miydik?

Evet yapmistik.. Ama ben cook KIL bir hocayim ve tekrar yapmanizi istiyorum!. Bu derste biraz daha pratige ihtiyaciniz var cunku altinci pil size kalp krizi gecirtebilir !!! Bu sarzda oyle surekli gazi verip gazi kesme olayi yapmayacagiz. Iki seye daha uzun zaman diliminde odaklanacagiz. (Daha once gaz vermeler ve gazi kesmeleri kisa araliklarla yapmaniz lazimdi ama yapmadiniz di mi? Sizi uckagitcilar siziiii)

Simdi helinize gaz verin, ayaklar biraz hafiflesin ama yerden kesilmesin. Kuyrugu dik tutun, ayaklari yerde tutun ve karenin icinde kalin. Heliniz havalanmaya kalkarsa biraz gazi kesin. Simdi azar azar “plate “ile oynayacagiz. Helinizi “aileron”la saga ve sola, “elevator” la da one ve arkaya dogru COK DIKKATLI SEKILDE AZAR AZAR yatirin. Ama yavaaaaas, yavaaaas yapin. KIME SOYLUYORUM? YAVASCA DEDIM!!. Kontrolu kaybetmeyin, ve heliyi sakin havalandirmayin!. Eger kuyruk saga sola donerse kendinizi “CEZA” landirin. SAKIN KENDINIZI KANDIRMAYIN!!!

Altinci dersin sonu…

yellowaircraf
30-04-2008, 01:09
ALTINCI PIL
Bu dersin adi “EGITIM AYAKLARINI TAK”

Aman Tanrim!!! Dogru mu duydum? Evvet, egitim ayaklarini helinize takin!!!

Su anda sizin haliniz gozumun onune geliyor.. “Evvvet tam alti derstir bu ani bekliyordum.. Yasasin!!!” Ama tabi kazin ayagi oyle degil… Ama yaklastiniz sayilir. Takacaginiz egitim ayaklarinin agirliyla helinizin kontrolleri biraz daha farklilasacaktir. Ve tabi biz bu kontrollere takrar alismaya calisacagiz. Kizgin boga gibi kopurmeyin, zirlamayi da birakin.. Ucmaya cok az kaldi, o yuzden cocuklasmayin, eglence yeni basliyor…

Heliniz biraz daha agirlik kazandigindan kontroller biraz daha himbillasacaktir. Tahmin edin bakalim bunun icin ne yapacagiz? Daha cok gaza basacagiz!! Daha cok gaz, paller daha hizli, vucudunuza daha cok adrenalin pompalanacak ve bu gucu ve hizi icinizde hissedeceksiniz. Sakin unutmayin, helinizi kesinlikle havalandirmayacaksiniz. Iste yapacaklarimiz: Daha onceki derslerden biraz daha fazla gaz verin, ayaklari yerden kesmeyin ama biraz hafiflesin, kuyrugu tutun, ve swashi saga, sola, once ver arkaya yavasca hareket ettirin.

Uyari : Adrenalinin aski adina lutfen DIKKATLi OLUN ve YAPTIGINIZ HAREKETLERE ODAKLANIN..Unutmayin, eger control sizde degilse helinizdedir!!! Onun icin LUTFEN, LUTFEN , LUTFEN ODAKLANIN!!!

Bir acemi icin geri donus, kurtarma yoktur sadece HELIYI DUSURME VARDIR. Kontrol surekli sizde olmalidir. Kendiniz kandirmayin ve dikkatsizliginiz icin kenidinizi “CEZA” landirin…

Heliniz calistirin, ayaklarini biraz hafifletin, Tanri askina kafanin hareketlerini gozleyin.. Karenin icinde kalin.. KONTROLU SAKIN SAKIN SAKIN KAYBETMEYIN

Evet, karenin icinde kalin.. Az sonra gercekten guzel seyler yapmaya baslayacagiz. Aklinizi kullanin, durun ve dusunun. SIk sIk durun ve dusunun neler yaptiginizi. Helinizi sakin havalandirmayin.

Evet simdi yapacagimiz su: Helinizi tekrar calistirin, ayaklari hafifletin, kuyrugu saat “6” yonunde yani dik tutun. Simdi helinizi karenin icinde tutmaya calisirken, kuyrugu YAVAAAS bir sekilde saat “8” yonune getirin. Helinizin burnu bu konumda sag capraza bakmasi gerekir. Kuyrugu saat “8” yonunden daha fazla cevirmeyin cunku yonler bir anda karisabilir. Yaptiginiza odaklanin ve kuyrugu tekrar YAVASCA saat “6” yonune getirin. Yine YAVASCA kuyrugu saat “8” yonune getirin.. Bu hareketin zor yani kuyrugu dondururken heliyi karenin icinde tutmaktir. Bu isi yapmak anlatmaktan cok daha zordur. Bes alti kere ayni hareketi yaptiktan sonra gazi kesin, kendiniz ve heliniz icin bir mola verin. Dinlendikten sonra ayni hareketi, bu sefer kuyruk saat “4” yonune gelecek sekilde tekrarlayin. Zaaflarinizi ancak bol pratik yaparak yokedebilirsiniz. Ne demisler “ZAAFLARINIZA ASIK OLNUN KI GUCLU YANLARINIZ SIZI ODULLENDIRSIN” . Kisacasi bu saga ve sola donusleri ayni sayida yapacagiz.

Bu hareketleri yaptiktan sonra bir molaya ihtiyaciniz olacak. Her zamaki sorulari kendinize sorun. Hareketleriniz yumusak bir sekilde mi gerceklesiyor? Kontrol sizde miydi yoksa helinizde mi? Simdi swashi hareket ettirecegiz. Helinizi calistirin, fakat az onceki gibi fazla gaz vermeyin, kuyrugu dik tutun.. kafayi dairesel bir sekilde YAVASCA hareket ettirin. Helinizin govdesinin de yumusak bir sekilde dairesel hareket ettiginin goreceksiniz. “Plate” in de hareketleri bir UFO gibi dairesel bi sekilde yukari ve asagi hareket edecektir. Artik sarzinizin sonuna dogru yavas bir sekilde dairesel hareketler yaparken, bir yandan da kuyrugu yine YAVASCA saat “8” ve “4” yonune hareket ettirin, Yanliz bu hareketleri demin de dedigim gibi biraz daha az hizda yapmaniz gerekiyor. Buraya kadar uzun bir yol katettiniz. Bundan sonr hersey daha da iyiye gidecek. HIC KENDINIZI KANDIRDINIZ MI?. Kandirdiysaniz geri donus icin hala zamaniniz var. Dikkatli olun, kendinize karsi durust olun ve odaklanin. Cok yakinda asil eglence baslayacak.

Not: Unutmayin hala kumanda kollarinin ve helinizin swashinin hareketlerine alisiyorsunuz. Soyle bir dusunun. Ne kadar yol kattetiniz ve ilk bastaki korkularinizin ne kadarini yendiniz?
Helinizin kontrol etmeniz daha da gelisti mi? Kendinize guveniniz gelisti mi?. Paller donmeye basladikca artik sakin durabiliyor musunuz? Ikinci gunun ve sonunda ve yedinci pile baslarken ilk gunku halinizden eser kaldi mi?. Eger sabirli davarinip hersey harfi harfine yerine getirdiyseniz, iyi ve uzun bir yol geldiniz demektir.

Yedinci dersin sonu….

yellowaircraf
30-04-2008, 01:10
YEDINCI PIL
Bu dersin adi “SCOOTER”

Neden mi “Scooter” ?. Cunku oglumu bu adla cagiriyorum. Onun icin bu derse scooter adini taktim. Arti bu derse helinizi biraz hareket ettireceksiniz. AMA havalanmak kesinlikle yok!! Sakin havalandirmaya kalkmayin henuz helinizi havalandirmak icin hazir degilsiniz. Bu ders kesinlikle sizin icin heyecanli gececek. Yani bu ders yaslilar ve kalbi olanlar icin uygun olmayabilir. Su ana kadar vucudunuzda adrenalin dolasmaya baslamadiysa, sizde bir sorun var demektir. O zaman boga guresi ya da parasutsuz atlamayi denemeniz gerekli. :)

Bu derste helinizi havalanmadan onceki en son guce getireceksiniz. Unutmayin havalandirmak yok. Gazi yeterince verin ve “elevator” kolunu hafifce one dogru itin, heliniz sadece 40-50 santim kadar ileri gitsin. Helinizi geri getirmeye calismayin cunku geri getirmek daha cok guc gerektirecek ve biraz da hoplatmak gerekecek. O yuzden ileri gittikten sonra gazi kesin ve elinizle heliyi tekrar karenin icine getirin. Kuyrugu dik tutun, tekrar helinize ileri hareketini yapin, gazi kesin ve elinizle tekrar kareye goturun. Bunu bir kac kez tekrarlayin.

Gazi tekrar verin, “elevator” kolunu yavasca ileri itin ve isi ana pallere birakin, kuyrugu dik tutun ve helinizin saga ya da sola gitmesini “aileron” koluyla engelleyin. Imkansiz gibi gorunebilir ama aileron kolunu yeterli derecede kullanirsaniz (Heliniz sola gitmek isteyecektir, kolu saga ve ileri iteceksiniz demektir) heliniz sadece ileri hareket edecektir. Dedigim gibi kuyrugu dik tutun, 40-50 santim ileri gidince gazi kesin ve elinizle heliyi kareye geri goturun.

Bu hareketi bir kac kez tekrarladiktan sonra bir mola verin, heyecaniniz biraz yatissin… Simdi helinizi hem ileri hem de yana hareket ettirecegiz. Biraz daha gaz verin ama ayaklar yerde kalsin, kuyrugu dik tutun. Simdi helinizi saga dogru hareket ettirin. Yanliz bu yaparken sol ayaga dikkat edin, havaya kalkmak isteyecektir. O yuzden sol ayagi olabildigince yerde tutun. Gazi bu ayarda tutmaya calisin. Yine heliniz 40-50 cm yana hareket ettiginde gazi kesin ve helinizi elinizle kareye geri dondurun. Bunu bu sarz boyunca tekrarlayin..

Sekizinci dersin sonu…

yellowaircraf
30-04-2008, 01:11
SEKIZINCI ve DOKUZUNCU PIL
Bu iki dersin adi “SIZIN PILLERINIZ”

Artik yavas yavas helinize alistiniz ve yerde hareket ettirdiniz. Elinizden geleni yapip, kendiniz kandirmadiysaniz ve karenin icinde durmaya gayret gosterdiyseniz (Ha ha, eminim oyledir.), kontrolun sizde oldugunu hissediyorsaniz ve iki sarz daha yerde kalmayi basarabilecekseniz bu iki batarya sizindir. Onceki derslerde yaptiklarinizi tekrar edin, kuyrugu saga saola dondurun, swash ile oynayin, helinizi istediginiz yone kaydirin.. Ama sogukkanli oldugunuzdan ve kontrolun sizde oldugundan emin olun ve bu iki sarzda keyfinize bakin.

Bir sonraki derste ucacagiz.. Ama soyle geriye donup bir bakin ve neler basardiginiz bir goz onune getirin. Heliniz calismaya basladiginda eskisi kadar heyecanlaniyor musunuz? Artik heliniz calismaya basladiginda onun ne yapacagini biliyorsunuz. Ne kadar gaz vermeniz gerektigini, “aileron” ve “elevator” kolu ile ne kadar oynayacaginizi ogrendiniz, Helinizi nasil yerde sabit tutacaginizi ve nasil saga, sola kaydiracaginizi biliyorsunuz. Bu son iki derste heyecaniniz biraz daha azalacak ve helinize kontrolunuz daha da artacak. Hala eglenebiliyorsaniz ne mutlu. Derin bir nefes alin ve helinizin yerden nasil yavas yavas havalandigini bir sonraki derste gorun.

Dokuz ve Onuncu dersin sonu…

yellowaircraf
30-04-2008, 01:12
ONUNCU PIL
Bu dersin adi “UCMA ZAMANI”

Simdi sira geldi ucmaya. Bu dersi vermesem bile su anda ucabileceginizi biliyorum. Eminim ki siz de ayni sekilde hissediyorsunuzdur. Eger tum dersleri harfi harfine takip ettiyseniz ve kendinizi kandirmadan durustce calistiysaniz, artik ucabileceginizi adiniz gibi bilmeniz gerekiyor. Sizin ve benim paylastigimiz en iyi sirlardan biri de artik ilk bastaki gibi korkmuyor olmanizdir. Artik iciniz rahat bir sekilde bir ay boyunca ogrenmeye calisip sadece hoplatmayi ve ziplatmayi basaran caylaklara bakabilir ver onlara aciyabilirsiniz. Sizin butun hissettiklerinizi eski ogrencilerimde gordugum icin bunlari burada rahatca yazabiliyorum.

Su an itibariyle helilerle ilgili bir cok sey sizin icin sonsuza kadar degisti. Artik onlari daha iyi anliyorsunuz ve onlardan korkmuyorsunuz. Kontrolun tamamen sizde oldugunu biliyorsunuz bu cok kucuk bir alanda olsa bile. Sizden 4 kat fazla tecrubesi olan caylaklar bile sizde olan guveni futbol sahasi buyuklugunde bir yerde ucuyor olsalar bile kendilerinde hissedemezler. Ve siz helinin butun kontrollerini 30x30 santimlik bir kare icinde ogrenmeyi basardiniz. Simdi iki seyden birini hissediyor olmalisiniz. Ya benim sizi kisitladigimi dusunuyorsunuz, ya da egitimde bir kac kez yerden ziplayarak havalandiniz ve kendinizi ucusa hazir hissediyorsunuz.

Size bir iyilik daha yapmanin zamani geldi. DURUN VE DUSUNUN. Durun ve bu son sarjda beni son kez dinleyin. Bu son sarzdan sonra tamamen kenid basinasiniz.

Geriye donup bir bakip ve bugune kadar neler ogrendiniz bir dusunun:
1. Helinizi calistirdiniz ve kuyrugu hep dik tuttunuz.
2. Kuyrugu dik tutarken swashinizi saga sola oynattiniz.
3. Gazi artirdiniz ve kontrolu hep elinizde tuttunuz.
4. Gazi artirip ayaklari hafiflettiniz ve kuyrugu dik tuttunuz.
5. Kuyrugu dik tuttunuz ve helinizi yerdeyken istediginiz yone kaydirdiniz.
6. Gazi kestiniz ve dusundunuz (En onemlisi kenidinizi disipline ettiniz)
7. 30x30 luk karenin icinde kaldiniz (Sizin gokyuzunuz)..

Simdi bunlara baska bir acidan bakalim (ucuyormus gibi dusunun)…

1. Helinizi havalandirdiniz ve kuyrugu size dogru dik tuttunuz.
2. Swashi saga oynatarak helinizi saga ve sola ucurdunuz.
3. Gazi ve helinizin hizini artirarak gaz kolunun ve diger kolun hassasiyetini ogrendiniz. Yukseklik kazanmak ve hover da tutmak icin ne gerektigini ogrendiniz ve kuyrugun hiz yukseldikce nasil davrandigini gordunuz.
4. Kuyrugu dim dik tutmayi basardiniz, kuyrugu yerde saga ve sola hareket ettirerek kuyrugu nasil hareket ettirmeniz nasil dik tutmaniz gerektigini ogrendiniz.
5. Helinizi yerde saga sola kaydirarak “aileron” ve “elevator” un havada nasil davrandandigini ogrendiniz
6. Ne zaman dikkatli olacaginizin ve ne zaman bir adim geri atacaginizin inceliklerini ogrendiniz.
Simdi bunlar size neyi anlatiyor?. Endise etmeden ucabileceginizi soyluyor mu? Aslinda tam olarak degil.. Ama siradan bir yeni baslayan ogrenciden kilometrelerce ileridesiniz. Helinizi ucurmaya baslayip ev halkinin ve komsularinizin size sopayla kovalamaya baslamasindan once bilmeniz gereken bir iki ufak nokta var.

Eveeeet basliyoruuuzz…. Veee… ucmaya baslamadan once pratik yapmaniz gereken bir iki ufak sey….
ONUNCU DERS..

1. Simdi “CANAVAR UCAN MAKINANIZI” disari cikartin.
2. SARZIN YARISINI yerde yakin. (Bu benim size tavsiyem… Bu yarim sarzi yerde pratik icin kullanirsaniz kendinizi ilk ucusunuzdan once biraz daha rahatlatirsiniz). Saga sola kaydirmaniza gerek yok sadece ayaklari hafifletin ve kendinizi rahatlatin. Yarim sarzi bitirdikten 30 saniye sonra omuzlarinizi gevsetin, derin bir nefes alin ve parmaklarinizi gevsetin. Bir kac dakika sonra ucusa hazir hale geleceksiniz.

Heliniz havalaninca ne yapacak?

Helinize gaz verip te ayaklari hafifleyince iki ayri sekilde havalanacaktir. Birincisi siz yavas yavas gazi verdikce helinizde yavas yavas havalanacak ama havalanana kadar sola dogru kayacaktir. Cok da yavas gaz verirseniz yeriniz yetmeyebilir ona gore. Ikincisi de ani gaz verip birden havalanmaktir. Helinizin ayaklari hafifleyince birden gaz verirsiniz heliniz aniden yukseklik kazanir ve ana pallerin hizi yuzunden asiri derecede sola kacar. “Aileron” kolunu saga cekmeniz ve sonra orta noktaya getirmeniz gerekecek. Simdi hangisi en iyi yontem? Ikisinin ortasi demek dogru olacak. Ne olursa olsun heliniz sola dogru kacacaktir. Onun icin “aileron” kolunu saga cekmeye hazirlikli olun. Isin gercegi bir kac yuz kalkistan sonra siz farketmeden (dogal olarak) kolu saga cekerek helinizin sola kaymasini engelleyeceksiniz. Tabi o kadar bagirmamim ve kizmamin sonucu olarak kuyrugu da dik tutacaksiniz ya da ben artik sizi birakip Loui Amcamin hamburger dukkaninda calismaya geri donecegim ve sizi bir daha hatirlamayacagim.
Demek ki heli sola “aileron” kolu saga… Basit degil mi? Hatirlayin heliniz kalkista sola cekecek (“Aileron” kolunu saga cekmeye hazirlikli olun)
3. BIRAZ TIRSIN….. Ne kadar bu an icin hazirlanmis olsaniz da heliniz havalandiginda feci sekilde tirsacaksiniz. Helinizi ucurmanin tilsimi size her zaman heyecan verecektir. Zaten bunca zaman bunun icin calismadik mi? Heliniz yerden havalandigi an iciniz tatli bir heyecanla dolacaktir. Tabi yasli bir egitmen olaraka benim gorevim de helinizi tek parca olarak kalmasini saglamaktir. Evet tahmin ettiginiz gibi gazi kesin… Biliyorum, ilk ucusunuzu ve helinizin nasil sonsuza kadar havada kaldiginizi yakinlariniza anlatmak isteyeceksiniz. Ne kadar kontrol sizde de olsa, ve ne kadar sogukkanli da olsaniz ilk kez ucmaya baslayan ogrencilerime havalandiktan hemen sonra gazi kesip yere inmelerini soylerim. Genellikle de ogrencilerim bana tek kelime soylemezler ve sadece bana bir bakis atarlar. Bana bagirmamak icin kendilerini zor tutar ve tekrar hemen havalanmak isterler. Bir fili biye yiyecek kadar acken sizi neden sekerci dukkanindan cikardigimi merak ediyorsunuz. Ilk kez havalandiginizda helinize o kadar yogun bir sekilde odaklanirsunuz ki, cevrenizde neler oldugunu (elektrik diregi, cop kutusu, arabalar hatta gelip gecen insanlar) goremezsiniz.
4. GOZUNUZU HELINIZDEN AYIRMAYIN… Simdi mutlaka ilk ucusa basladiginizi yakinlarinizla ve arkadaslarinizla paylasmak isteyeceksiniz. Onlara donup “heeey bakinn, nasil ucuyor” diye bagiracaksiniz. Bunu sakin yapmayin. Sakin ama sakin gozunuzu heliden ayirmayin.
5. VE ARTIK UCUYORSUNUZ… Simdi ne olacak… Her yeni baslayan gibi kareden cikip etrafta helinizi surukleyeceksiniz. Bir dakika “Kimse bana kareden bahsetmedi ?” Evet dogru ama bundan bahsetmek zorundayim… Ne kadar olabilir bu kare? 2x2 metre, ya da 3x3 metre. Ikisi de degil. Kendi kafanizda bir “KARE” olusturun. Yeni baslayan butun pilotlar kontrolun tamamen kendinde oldugunu soylecektir, ama tek yaptiklari sey, helilerini otoparkta bir koseden digerine kanguru gibi hoplatip ziplatmak olacaktir. Daha cok gaza gelmis olacaklardir ve kendileri ile ilgili butun yargilari sifira inmis olacaktir. Boyle bir ogrenciyle bu durumda ne yapilir? Onlari durdurmak icin yapilacak iki sey var. Birincisi ucuna yumusak bir deri sarilmis bir su borusuyla ensesine vurmak, ya da anlayana kadar bagirmak.
Dusunun ki siz gayet ciddi, yetenekli bir test pilotusunuz ve aklinizi kaybetmeden helinizi yukari, yukari ve daha da yukari ucuruyorsunuz. Peki durum boyleyken neden size helinizi yere indirmenizi istiyorum? Cunku bugun sizin egitiminizin son gunu ve hala ogreniyorsunuz. Haksiz miyim? Benim nedensiz isteklerim aslinda sizin kontrolu tamamen elinize almak icindir. Unutmayin size helinizi nasil kontrol edeceginizi ogretiyorum, kazadan kurtarmayi degil… Kontrol mutlaka ve mutlaka sizde olmali helinizde degil. Bu helinizi ucururken de yerde gezdirirken de gecerlidir, unutmayin. Heliniz havalandiginda istediginiz yerde kalmali ve ucarken de sizin emirlerinize uymalidir. Bunu da helinizin hareketlerini gozetleyerek yapabilirsiniz. Havalandiktan hemen sonra helinizi sabit tutun, emirlerinize uysun, kontrollu bir sekilde hover yapin. SIK SIK gazi kesin ve dusunun , durun ve bir daha dusunun.

6. KARENIZIN ICINDE KALIN… Yeni karenizde calisirken 30X30 luk karenizin icinde kalmak icin cabaladiginiz donemdeki displininizi, hareketlerinizi ve “CEZA” lari uygulayin. Simdi guluyor olabilirsiniz, ama size yanliz biraksam, etrafta zipalayarak, arabalara ve agaclara teget gecerek ve arabasina elinde cipsi ve kolasiyla giden adamin odunu patlatarak ucurursunuz helinizi. Bunlari yaparken de dusundugunuz tek sey helinizi ileri dogru ucurdugunuzu dusunursunuz. Tamam tamam peki… 1x1 metrelik bir kareniz olsun..
7. KISA KISA UCUN
8. KUYRUGU DIK TUTUN
9. 1x1 METRELIK KARENIZIN ICINDE KALIN
10. GUVENLI BIR SEKILDE UCUN.
11. KIRIMSIZ UCUN. Kafayi gozleyin, swash i gozleyin ve beni sakin unutmayin…..

Onbirinci ve sonuncu dersin sonu…

ten_don
30-04-2008, 04:30
İngilizceyle arası ''tırt'' olanlar icin güzel olmuş emek harcayanlara kocaman bir teşekkür..

Bu tür yararlı cevirilerin devamının gelmesi dilegiyle!

emin_emin
30-04-2008, 10:14
Elinize, emeğinize sağlık çok güzel bir çalışma olmuş. Bugün ucuzlarından bi heli aldım :). Bu yazı iyi geldi. En azından ilk günden heliyi parçalamam sanırım.

yellowaircraf
30-04-2008, 13:47
Tesekkurler ve kirimsiz ucuslar

yellowaircraf
13-05-2008, 23:04
Dersler bitmistir...

ata 1337
14-05-2008, 01:13
;oleeea:Bu akademik çalışmayı bizlere sunan arkadaşımıza gönül dolusu TEŞEKKÜRLER.

yellowaircraf
14-05-2008, 01:28
Rica ederim, sirada "Honey Bee King 2 ilk ucustan onceki ayarlar" bolumu var.

jakoben
14-05-2008, 10:25
Rica ederim, sirada "Honey Bee King 2 ilk ucustan onceki ayarlar" bolumu var.

ÇOK TEŞEKKÜRLER bu kadar emeği harcadığınız için
hbk 2 de burdamı olacak onuda bekliyorum saygılar kolaylıklar...

yellowaircraf
14-05-2008, 14:35
Heralde yeni bir baslik acarim...

wishms
17-05-2008, 12:06
Gerçekten sevimli ve güzel olmuş.
Ellerine sağlık

ukcomtr
25-05-2008, 21:54
:)okumaya başlamadan, peşinen teşekkür ederim...

yellowaircraf
25-05-2008, 23:23
Rica ederim...

ukcomtr
25-05-2008, 23:30
:) heli, kumanda ve gyro ayarlarının da türkçesini bekliyoruz...

crayzcom
27-05-2008, 23:47
lama 4 içinde uygulayacağım bakalım

dogus06
28-05-2008, 15:44
Böyle güzel bir çalışmayı okuyupta bir teşekkür bile etmemek büyük ayıp olurdu.Sonsuz teşekkürler.
Hani hep derler ya "Emeğe saygı" diye, emek link bulup da kopyalayıp yapıştırmak değildir; EMEK İŞTE BUDUR

EMEĞE SONSUZ SAYGILAR

tonaco
28-05-2008, 16:57
İlk helikopterim olan lama4 üme yarın kavuşuyorum ;tam da böyle bir yazıya ihtiyacım vardı.Bu metni printleyip harfi harfine uygulayacağım ;elinize gözünüze sağlık çok teşekkürler.;oleeea:

devilmc
28-05-2008, 18:17
her nekadar heli ile uğraşmasamda size çok ama çok teşekkür etmek istiyorum çünkü böyle bir yazı ne yapıcam endişesi ve sorusunu ortadan kaldırıp bilinçlendirip heliye teşvik ediyor insanı

yellowaircraf
28-05-2008, 19:04
Hepinize desteklerinizden dolayi tesekkur ederim arkadaslar...
Calismalarim devam edecek...

ataol
31-05-2008, 16:21
Çok güzel bir çalışma. Çok teşekkürler

denoxit
01-06-2008, 21:50
bunlaraı walkera 4#3 de uygulasak olur mu 4 kanallı bi model ve mikro sınıfında sayılır bi sorun çıkmaz herhalde bi de onun ayarları honey bee king 2 ayarlarına benziyor mu aynılarını uygulayabilirmiyim yoksa çok farklı modeller mi? hangisini tavsiye edersin pek bi bilgim yokda

denoxit
01-06-2008, 21:52
bi de tabi tebrikler süper olmuş

denoxit
01-06-2008, 21:56
eğer walkera nın ayarları tamamıyla farklıysa hakkında bilgi bulabileceğim bir yer biliormusun?

yellowaircraf
02-06-2008, 13:13
bunlaraı walkera 4#3 de uygulasak olur mu 4 kanallı bi model ve mikro sınıfında sayılır bi sorun çıkmaz herhalde bi de onun ayarları honey bee king 2 ayarlarına benziyor mu aynılarını uygulayabilirmiyim yoksa çok farklı modeller mi? hangisini tavsiye edersin pek bi bilgim yokda

Bu dersleri 4 kanalli helikopterler uygulayabilirsiniz.

4 kanalli helilerin ayarlari 6 kanallilara oranla daha basittir.. Eger ayarlarin mantigini anladiysaniz butun helilere biraz degistirerek uygulanabilir.

denoxit
02-06-2008, 17:04
peki başlamak için hangisi daha ii sence

yellowaircraf
02-06-2008, 17:21
4 kanalli bir heli ile baslamak daha mantikli. Ama boyle bir zorunluluk da yok. Sabriniz kuvvetliyse 6 kanal ile de baslayabilirsiniz.

ta2ad
03-06-2008, 23:47
Hocam çok faydalı bir çalışma olmuş, elinize sağlık ..

delphi911
15-06-2008, 22:54
Cenk Bey, sizin çalışmalarınız çok hoşuma gittiğinden burada yazılanları uygulayayım dedim. Tecrübeli bir acemi olarak, ilk söyliyeceğim yeni başlayan arkadaşların mutlaka bu yazıyı okumalarını ve uygulamalarını şiddetle tavsiye ediyorum.

Merak ettiğim bir şey var. Benim heli, gazı yavaşça açtığımda pallerin ilk dönüşünde kendi ekseni etrafında yaklaşık 300 derecelik bir dönüş yapıyor. Aynı gaz miktarını koruyarak rudder ile heliyi düzeltiyorum ve sonrasında kaçırmadan bu şekilde tutuyorum.

Ilk çalışma anında kuyruk pervanesinin pallerle aynı dönüş ritmini ilk anda yakalayamadığı için 300 derecelik dönüş medana geliyor şeklinde bir açıklama getirdim kendime. Yoksa yanılıyormuyum bende veya helide mi bir sorun var.

Ikinci merak ettiğim, benim heli sola çekmiyor :D Halbuki çekmesi lazım. Gaz miktarını arttırmama nerede ise havalanacak hale getirmeme rağmen başaramadım. Iki ihtimal geldi aklıma, ya swashplate ayarım fazla iyi olmuş, ya da ben farkına varamıyorum ama meleke olarak çekişi airelon ile talefi ediyorum. Gerçi çok gözlemeledim kendimi ama bana pek yapıyormuşum gibi gelmedi.

yellowaircraf
16-06-2008, 00:31
Cenk Bey, sizin çalışmalarınız çok hoşuma gittiğinden burada yazılanları uygulayayım dedim. Tecrübeli bir acemi olarak, ilk söyliyeceğim yeni başlayan arkadaşların mutlaka bu yazıyı okumalarını ve uygulamalarını şiddetle tavsiye ediyorum.

Merak ettiğim bir şey var. Benim heli, gazı yavaşça açtığımda pallerin ilk dönüşünde kendi ekseni etrafında yaklaşık 300 derecelik bir dönüş yapıyor. Aynı gaz miktarını koruyarak rudder ile heliyi düzeltiyorum ve sonrasında kaçırmadan bu şekilde tutuyorum.

Ilk çalışma anında kuyruk pervanesinin pallerle aynı dönüş ritmini ilk anda yakalayamadığı için 300 derecelik dönüş medana geliyor şeklinde bir açıklama getirdim kendime. Yoksa yanılıyormuyum bende veya helide mi bir sorun var.

Ikinci merak ettiğim, benim heli sola çekmiyor :D Halbuki çekmesi lazım. Gaz miktarını arttırmama nerede ise havalanacak hale getirmeme rağmen başaramadım. Iki ihtimal geldi aklıma, ya swashplate ayarım fazla iyi olmuş, ya da ben farkına varamıyorum ama meleke olarak çekişi airelon ile talefi ediyorum. Gerçi çok gözlemeledim kendimi ama bana pek yapıyormuşum gibi gelmedi.

Begendiginize sevindim. Umarim diger yeni baslayan arkadaslar da bunlari uygularlar, gercekten faydali bir eser yaratmis "Radd".

Eger yer dosemeniz seramik gibi kaygan bir zeminse helinizin donmesi normal. Onu da milim milim gazi artirarak ve rudder kolunu kullanarak ayarlayabilirsiniz.

Heliniz sola donmuyorsa ve hover yaptiginizda da bir sorununuz yoksa ayarlarinizla oynamayin ;). Aileron kolunu muhtemelen cok az oynatiyorsunuzdur. Bunu anlamanin riskli bir yolu var. Bas parmaginizi cyclic kolundan cekin ve sadece gaz vererek havalanin eger sola kacmiyorsa demekki aileron u kullanmiyorsunuz heliniz guzel bir sekilde kalkiyor. Ama sola kaciyorsa toparlamak icin (parmaginiz cyclic kolda olmadigi icin) gec kalabilirsiniz.
Dedigim gibi BU RISKLI BIR DENEME. Bence yapmayin. Oyle havalaniyorsa ne mutlu size :D

delphi911
16-06-2008, 00:56
Eger yer dosemeniz seramik gibi kaygan bir zeminse helinizin donmesi normal. Onu da milim milim gazi artirarak ve rudder kolunu kullanarak ayarlayabilirsiniz.

Cilalı parke. Oldukça kaygan. Çalışmaya devam ettim. Ve 300 derecelik dönüşü 30 - 35 dereceye indirdim. Ama ya gazı yeteri kadar açmıyorum ( ortaya sıfır noktası dersek, sıfır noktası ile başlangıç noktasının hemen hemen tam ortasında iken gaz çalışıyorum. Biraz daha arttırdığımda havalanma sinyalleri veriyor.

Bu durumda bırakın 30 x 30 luk alanın dışına çıkmayı, merkezden dahi oyantmadan tutuyorum. İşin ilginci, gaz bir iki mm az açıkken elimi tamamen bıraktım, heli gayet güzel hiç kıpırdamadan kendi kendine durdu. Arttırdığımda, hafif kayma eğilimi göstermeye başlıyor onlarıda biraz rudder biraz cyclic komutlarla elimine edip heliyi tam merkezde tutuyorum. Bakalım ilerleyen bölümlerde neler olacak :)

Not: Bu çalışma sırasında 1000amp lık pili kullandım. Maça kadar saat tutrmadan çalışmıştım ama en az 15 dakika sürmüştür. Maçtan sonra(ileride okuyanlara Türkiye 3 - Çek Cumh. 2, çeyrek finale çıktık;oleeea:) pil bitene kadar devam edeyim dedim. Baktım 17. dakikaya gelmişiz artık dedim nolur nolmaz ben sonlandırayım. Yani 1000 amp lık pilin tek bir şarjı ile 3900 motorda 10T dişli ile en az 30 dakika yer hover ı yaptım. Şaşa kaldım.

yellowaircraf
16-06-2008, 01:16
Her zaman "iyi ayarlanmis heli, zevkli ucurulan helidir" savinin arkasindayim. Umarim zevk aliyorsunuzdur.

Kisa zamanda cok yol katettiniz. Pek yakinda tabiri caiz "meydan turlari" na baslarsiniz...

1000 mAh lik pili boyle kullanmaya devam ederseniz yakinda emekliye ayrilir. :D... 11.1 voltun altina dusmeyin..

Iyi ucuslar

mmc128
17-06-2008, 23:00
bu bilgileri kameraya çekip video ders olarak koysanız çok daha güzel olur

yellowaircraf
17-06-2008, 23:10
bu bilgileri kameraya çekip video ders olarak koysanız çok daha güzel olur

Fikir guzel...

"Yapacaklarim" listesine ekledim... Tesekkurler

mmc128
17-06-2008, 23:49
Fikir guzel...

"Yapacaklarim" listesine ekledim... Tesekkurler

bütün sorunlar üstüste geldi.
pal saftı plastik parça ilk çalıştırmada koptu.
kanopi ufak hasarlandı
kumanda yandı galiba (simulator denemesi için pc 'ye bağladım pili bitince şarj için verilen adaptor ile çalıştırınca yaklaşık yarım saat sonra koku gelmeye başladı) :( :( :bye: :bye:
şimdilik elveda

yellowaircraf
18-06-2008, 14:19
bütün sorunlar üstüste geldi.
pal saftı plastik parça ilk çalıştırmada koptu.
kanopi ufak hasarlandı
kumanda yandı galiba (simulator denemesi için pc 'ye bağladım pili bitince şarj için verilen adaptor ile çalıştırınca yaklaşık yarım saat sonra koku gelmeye başladı) :( :( :bye: :bye:
şimdilik elveda

Gecmis olsun...

B_B_B
01-07-2008, 11:11
Mükemmel bir çalışma daha, çok teşekkürler.

fert001
23-07-2008, 23:51
Çok yararlı bir çalışma olmuş. Teşekkürler.......

shelby_237
27-07-2008, 02:35
sonsuz teşşekkürler...çok ama çok yararlı bir çalışma olmuş...

lisker
02-08-2008, 18:33
çok teşekkür ederim bende nerden başlasam diye düşünüodm.. sizin sayenizde bir plan dahilinde kendimi geliştirebileceim..

atinczor
26-08-2008, 14:50
Merhabalar.
Gercekten cok cok guzel bir ceviri olmus. Ben bu yazinin orjinalini daha onceden Radd in sitesinden okumustum. Cok faydali buluyorm ve ceviri super.
Tesekkurler.

baral00
07-09-2008, 18:29
çok yardımcı olabilecek bir bilgi,güzel paylaşım,teşekkürler

canarig
10-09-2008, 23:00
Emeğinize sağlık.
Uçak tecrübem var ama Heli başka birşeymiş. Önce kara düzen beceririm dedim, maalesef vakit kaybı. Kontrol hemen kaçıyor. Dersleri ciddi uygulayınca hatalarımı anladım.

Tekrar teşekkür ederim,
Saygılar

tombulll
16-09-2008, 00:46
mükemmel bir paylaşım, çok teşekkürler

bluebar
19-09-2008, 19:52
Hocam çok yerinde ve harika bir çalışma olmuş çok teşekkürler :)

Yenicherry
10-10-2008, 02:48
Elinize yüreğinize sağlık. İngilizce ile boğuşmaktan kurtardınız beni.

osmank
17-10-2008, 00:46
Ellerinize sağlık, birkaç gecedir (çocukları uyuttuktan sonra) 4 kanallı ile evde denemeler yapıyordum. Bu gece yazdıklarınızı biraz uygulayayım dedim. Sanırım daha da iyi olacak zaman içinde. Tercümeniz de çok başarılı. Teşekkürler.
Osman

emo23
17-10-2008, 00:52
osman bey, biz modelcilerin kaderi bu olsa gerek ;) yakında yarasa olursak hiç şaşırmam :D

birkaç gecedir (çocukları uyuttuktan sonra)

osmank
17-10-2008, 01:56
Valla pil bitti, şimdi de forumlara daldım, Allah sonumuzu hayreylesin, ne diyelim. Artık yarasa mı oluruz, çocukları daha erken uyutmanın bir yolunu mu buluruz. Tabii bu arada hanımı da atlamamak lazım, boşar moşar bir de...

ercano
17-10-2008, 15:56
Mükemmel bir çalışma,benim gibi yeniler için çok iyi bir eğitim,elinize sağlık Sn.yellowaircraf, saygılarımla

Ercan Özkutan

bexx56
29-11-2008, 23:57
Cenk hocam elinize emeginize sağlık.süper bir çalısma tıpkı diğer video çalışmalarınız gibi cok eğitici.

quzii
28-12-2008, 19:56
Çevirinizi okumadan pal kırmış biri olarak yazılanların ne kadar doğru ve gerekli olduğunu kötü bir tecrübe edinerek yaşadım
umarım yeni başlayan herkes çevirinizi okuyarak bu hobby e başlar
elinize aklınıza sağlık..

yellowaircraf
28-12-2008, 20:02
Sagolun arkadaslar

Cyclone
21-01-2009, 22:11
çok teşekkürler :)

yellowaircraf
21-01-2009, 22:15
Vakit bulabilirsek olabilir. :)

savasaktulum
06-02-2009, 23:58
emeklerinden dolayı çok teşekurler cenk abi inanın hobyy ye boylle yaklasmanız benıve emınım diger hobby rc uyelerınıde mutlu edıyordur.hiçbir karsılık almadan bu kadar emek.... tebrikler ve teşekurler

swat11
07-02-2009, 12:50
çok teşekkürler uğraştığınız için.

proxy1
11-02-2009, 14:59
bu güzel tercüme için teşekkürler.

şimdi bu yazıları helikopterimizi almadan önce mi okuycaz, aldıktan sonra mı?

:)

kutbayh
23-02-2009, 11:22
arkadaşlar;
Derslere başladım... Aslında bütün dersi videoya almıştırm ama oldukça uzun ve sıkıcı olduğundan 2 kısa video yu paylaşmak istedim.
ilk video da helikopter oldukça sarsılıyor ve kuyruğu sağa sola kaçıyor... Bazen dengeleyebildim bazen de beceremedim. Sormak istediğim bu kadar sallantı normal mi?
http://www.videoturc.com/video/273/Radds-School-of-Rotary-Flight

Daha sonra helikopteri kaldırdım. Bir süre sonra dayanamadım tekrar kurup tekrar denemeye başladım. Ancak bu sefer helikopter çok daha stabil di. Kuyruğu sağa sola hiç kaçmadı. Bu acaba pilin zayıfladığının bir işareti mi yoksa ilk seferinde bişeyleri yanlış mı yapmışım..

http://www.videoturc.com/video/274/Radds-School-of-Rotary-Flight

son sorum pili şarza takacam yaklaşık kaç saat şarzda tutayım. ve ara adaptörde 1 A ile 0.3A arasında ayarama yapılabiliyor ama benim pilim 1300 mah yani 1.3 A hangi değerde doldurmam gerekiyor....

Kolay gelsin

resoo
17-03-2009, 01:58
bende caylaga aday bi ogrenci olarak hocalarin emeklerine cok tesekkur etmeyi borc biliyorum ellerinize saglik ..

ygul_1
17-03-2009, 12:10
elinize sağlık.çok detaylı bir yazım ve anlatım.Hemen sizden yardım isteyebilir miyim ?.Şu an elimde Douphin var çift kanat.ev içinbde uçurmaya çalışıyorum ama olmuyor.özellikle tek kanatlı bir heli alıp dışarıda denemek istiyorum.benim için dışarısı daha rahat.kullanabileceğim bir toprak alan var.alıştırmalarımı orada daha rahat yapabilirim diye düşünüyorum.bana esky belt cp v2 öneriyorlar.sizin bana önereceğiniz bir heli varmı?şarjı uzun süre giden,az kırım yaşanabilir ve biraz ileri kullanımlarda isteğimi karşılayacak ve ucuzundan bir heli ?

yellowaircraf
17-03-2009, 15:04
elinize sağlık.çok detaylı bir yazım ve anlatım.Hemen sizden yardım isteyebilir miyim ?.Şu an elimde Douphin var çift kanat.ev içinbde uçurmaya çalışıyorum ama olmuyor.özellikle tek kanatlı bir heli alıp dışarıda denemek istiyorum.benim için dışarısı daha rahat.kullanabileceğim bir toprak alan var.alıştırmalarımı orada daha rahat yapabilirim diye düşünüyorum.bana esky belt cp v2 öneriyorlar.sizin bana önereceğiniz bir heli varmı?şarjı uzun süre giden,az kırım yaşanabilir ve biraz ileri kullanımlarda isteğimi karşılayacak ve ucuzundan bir heli ?

Bence Dauphin inizi evde ucurabildikten sonra CCPM (6 kanal) helikoptere gecin...
Illa CCPM heli alacagim diyorsaniz asagidaki liste size yardimci olabilir. Butcenize gore birini secebilirsiniz...
1. Copter-X 450SE V2
2. HK450
3. Mini Titan
4. Trex 450SE V2
5. Trex 500

gurdalt
20-03-2009, 19:01
hocam gercekten ellerine saglık cok güzel bir calisma, hemen tek parca olarak kaydettim ve cıktısını alıp o sekilde calismayı planlıyorum...
ilk derside uygulamaya başladım bile , çalışmalarınızdada başarılar diliyorum...

badokan
25-03-2009, 14:48
teşekkurler abi, çok güzel döküman hemen kağıda döküp her aklıma geldiğinde okumak istiyorum. sağolasın, altın değerinde :)

mackali
03-04-2009, 01:01
çok teşekkürler hocam.
hk-450 aldım montajı bitti.
bütün eğitim konusunu okudum ve okuduklarımla çalışmaya başlayacağım.
bu konuyu bügün gördüm ve okudum, iyikide görmüşüm yoksa yarın direkt olarak kalkış yapmayı deneyecektim.

spepe
15-04-2009, 11:58
İyi günler... Ben bu hafta başı E-Sky Honey King 2 almıştım. ve bu gün sizin yazılarızı buldum çok sevidim. (Dün deneme yapayım derken pallerin ucunu kırdım. Heli kalkar gibi yapım sola doğru yattı hemen) Yazılarınızın hemen çıktısı aldım ve onları şimdi uygulamaya başlıyacam. Simülasyonu kurdum ama bir türlü çalıştıramadım.

Emeğinize sağlık. Harika bir çalışma...

emo23
15-04-2009, 12:40
sim de yaşadığınız soruınlar için heli ve uçak bölümündeki sim. başlıklarını inceleyin.
sorunun devam etmesi durumunda sim başlıkları altında yardımcı oluruz.

Simülasyonu kurdum ama bir türlü çalıştıramadım.

Emeğinize sağlık. Harika bir çalışma...

greko
20-04-2009, 00:53
yaklaşık olarak 1 aydır bu sitedeki bilgileri takip ediyorum elimde upgrateleri tamamlanma asamasında bir hbk2 var ve bu site ve bu bilgiler ısıgında işlerim tıkır tıkır yuruyor. su an sınav donemi old. için uçus calısmalarını erteliyorum bir diger sebep de bu iş ile teorik bilgilerimi tam olarak oturttuktan sonra ugrasmak istiyorum ve bu site bunun için mukemmel bir kaynak ve bu çalışma mukemmel bir calısma.. tüm yazarlara sonsuz tesekkurler. ellerine saglık. bu sitedeki bilgiler ısıgında herkes kendi kendinin teknik servisi olabiliyor... butun bu bilgiler için tekrardan tesekkurler!

yellowaircraf
20-04-2009, 01:07
Yaridimimiz dokunduysa ne mutlu bize ;)

muratdinc
20-04-2009, 11:11
simulatörüm gelsin hemen ben de başlayacağım... THK da yok diye yurt dışından sipariş verdim 45 TL ye iki gün sonra 30 TL ye ikinci elleri piysaya düştü.. herkes benim sipariş vermemi mi bekliyormuş anlamadım ki, kafadan 15 tL zarardayım...

helici
20-04-2009, 13:10
vallahi helal olsun kocaman bir teşekkür edeirm bu yazıyı bize çevirdiğiniz için

erdtur
14-05-2009, 01:42
Bende bugün THK 'dan Falcon 3D aldım. Gelince hemen uçurmayı denemerim diye düşünüyordum. Hemen uçurmaktan vazgeçtim.
Bu çeviriniz için ve Ayarlar ile ilgili yazınız için çok teşekkürler emeğinize sağlık.

kceyhan
20-05-2009, 13:39
Ellerinize sağlık...

snipeTR
04-06-2009, 22:03
biraz geç oldu..
ama hepsini okudum ve neredeyse ezberledim.
yapmayı planladıklarımı 3 aşağı beş kuyarı aynılarını anlatmış.
çok teşekkürler.

keremm
16-07-2009, 18:24
çok yararlı bir yazı olmş ancak benim heli (big lama) kalkış hızının altında manevraları yaptığımda çok tehlikeli açılarla sağa ve sola doğru yatıyor benun için ne yapmalıyım bilemedim

yellowaircraf
16-07-2009, 18:28
Kumandadan daha az komut vermeye calisin

CodeUnit
17-07-2009, 16:53
Emeğinize sağlık Cenk hocam.

atilla100
28-07-2009, 15:19
ilk rc helii seçimimi sizin lama v4 ayarları videolarınızdan güven alarak yaptım,iyikide öyle yapmışım helimi aldıktan sonra çok ama çok işime yaradı.Daha sonra kendi basıma ucurma calışmaları yaparken bu çevirinize rastladım.Bu özverili çalışmalarınız için çok tesekkurler...

kemikkurduy
07-10-2009, 21:41
Çok faydalı güzel bir ders,emeği geçen herkese teşekkürler.

keynes
09-10-2009, 02:58
atilla abi avatarda konuşuyo hani ;)

song_31
21-01-2010, 03:54
Bu da Radd's School of Rotary Flightın Videolu anlatımı.(yabancı)

http://www.youtube.com/user/harvesthunt#p/u/5/12rPnWsgvXs

emo23
21-01-2010, 10:15
barış
bilmiyordum bunu doğrusu. güzel paylaşım olmuş.
teşekkürler...

Beniiim
21-01-2010, 11:35
Hocam karşılıksız bilgilerin için ne kadar teşekkür etsek az, emeğine sağlık.

catxen
20-02-2010, 02:03
şimdiden okumaya başladım bakalım bakalım ne derecede uçurmarmamız gelişecek, bu yazıları hatim etmeden kullanmamk en mantıklısı birde yedeklerimiz yokkken başlamaktansa yedekleri de edinip olası kırımlarda şevkimiz kaçmadan devam edebiliriz ..

teşekkürler az kalır bu tarz yazıları hazırlayanlara ama genede teşekkürler nekadar az olsada :D

astral_45
05-03-2010, 02:20
bende 6 kanallı heliye yeni geçiş yapacak yeni bir üyeyyim. yaklaşık 1 haftadır kendime uygun bir model arıyordum ki bu yazı dikkatimi çekti. gerçekten bunu çeviripte bizlere sunan siz değerlli insana sonsuz teşekkürler ediyorum. bence çok yararlı bir ders ve harfiyen uyulması kanaaitndeyim. umarım 10 dersi sabırla geçebilirm

emo23
05-03-2010, 09:41
astral abi
cenk arkadaşımız sayesinde bu forumda zoru başaran çok kişi oldu. umarım sende sabır ve dikkat ile güzel sona ulaşabilirsin. kolay gelsin.

bende 6 kanallı heliye yeni geçiş yapacak yeni bir üyeyyim. yaklaşık 1 haftadır kendime uygun bir model arıyordum ki bu yazı dikkatimi çekti. gerçekten bunu çeviripte bizlere sunan siz değerlli insana sonsuz teşekkürler ediyorum. bence çok yararlı bir ders ve harfiyen uyulması kanaaitndeyim. umarım 10 dersi sabırla geçebilirm

durgutmurat
08-03-2010, 02:41
hocam mrb.
Esky honey bee cp2 aldım. burayı gormeden ucurmaya kalktım allahtan cok basıt kırım yasadım sımdıde burdakı derlerı yapıyorum.
allkah razı olsun sızden
bana sımulatorde lzım kablosunu aldım ama hangı yazılımı kullanmalıyım ve nerden ındıre4bılırım lutfen yardım

emo23
08-03-2010, 17:43
www.bodrumrc.com/sim i baştan sona kadar okursan eminim kafanda birşeyler canlanacaktır.

bana sımulatorde lzım kablosunu aldım ama hangı yazılımı kullanmalıyım ve nerden ındıre4bılırım lutfen yardım

abdullah_1897
22-03-2010, 09:12
Allah sizlerden razı olsun ellerinize kollarınıza sağlık emrah abi cenk abi

alhambra
01-05-2010, 03:43
Selam, aranıza yeni katıldım. Genel tavsiyelere uyarak "lama v4" turuncu modelinden aldım. Yine formu takip ederek, mavi ve gümüş renginden daha zor da olsa servo kolu ayarlarını yaptım. Öncelikle bir kaç pal hasara uğradı ama bu çeviri ile de daha kontrollü çalışmayı öğrendim sanırım. Teşekkür ediyorum..

gumush
01-05-2010, 14:12
Ray s Authoritative DVD bu DVD serilerine sahip olan var mi ?

targarts
30-07-2010, 15:51
süper çalışma elinize kolunuza sağlık....

raptorex
09-08-2010, 20:34
cenk hocam muhtesem bir calısma elinize emeginizi,yazarken ekrana bakmaktan yorulan gozlerinize saglık.Bazı seyleri yeni oldugum icin anlamadım lama 4 um gelince ilk yapacagım is bu derslere uymak.Ancak bir arkdasaımızında dedigi gibi derslerde yapılması gerekenlerin gosterildigi kısa kısa videolar benim gibi bazı seyleri anlamayanlarında isine cok gelir.Yeniden ocam emeginize saglık

-yusuf-
13-08-2010, 11:56
çalışma çok güzel olmuş.yalnız benim bir sorunum var.ben helimi daha dün aldım.Bu helide swashplate yok.ileri gitmek için arkada küçük bir pervane var.zaten sağa solada gitmiyor.sanırım 3 kanallı heliyi kaldırdığında hemen sağa doğru gidiyor.yani hemen sağa doğru yatıyor.kaldırmak için gazı birden max. yapmam gerekiyor.havadayken ben komut vermeden çok hızlı bir şekilde ileri-geri gidiyor.ayar yapana kadar mutlaka bir yere çarpıyor.bütün ayarları denedim yinede yan kalkıyor.Allahtan paller sağlam.kaç kere havadayken eşyalara çarptım.bişey olmadı.kısacası benim öğrenmek istediğim heliyi nasıl düz kaldırırım.

theonore
26-12-2010, 23:08
LAMA V4 ELEKTRPALLERİNİİKLİ HEL.MİN PALLERİNİ,HER İKİ MOTORUNU,LİPO PİLİNİ DEĞİŞTİRDİM.ÇALIŞTIRIP HOVER İÇİN GAZ VERDİĞİMDE HELİM YERDEN KALKMIYOR VE SANKİ PİLLER GÜCÜNÜ YİTİRMİŞ GİBİ OLUYOR.ANCAK SERVOLAR TAM ÇALIŞIYOR
ACABA:pillermi taM ŞARJ OLMUYOR,YOKSA BAŞKA NE GİBİ SORUN OLABİLR.AYDINLANMAK İSTİYORUM

keynes
27-12-2010, 00:14
aydınlatalaım senide bu turkce ile karanlıga itiyosun bizi haberin olsun :) 4 defa okumak zorunda kaldım anlamak için... pillerinden yada motorların ömrünü tamamlamak üzere olabilir..

zmurf
26-02-2011, 12:52
Heliyi aldığımda uymayı planladığım derslerdi ve Türkçesini bulduğuma göre rahat rahat burdan takip ederim. Eline sağlık.

refree78
07-08-2011, 15:27
futaba 10chg için bir trex 600 esp için video yapabilir misiniz?

emo23
07-08-2011, 23:54
arkadaşlar piyasada 10 larca model helikopter ve bir o kadarda kumanda mevcut.
hepsinde ayar mantığı ve terimler aynidir.

http://www.hobbyrc.com/forum/tags.php?tag=helikopter+ayar bu konuları yalayıp yutan kişinin elinden her iş gelir ;)

futaba 10chg için bir trex 600 esp için video yapabilir misiniz?

anilynclk
08-01-2012, 02:27
Bende yeni başladım,çok güzel bir kaynak teşekkürler :)

Alain
09-12-2012, 23:22
Konu uzun zamandır hareketsiz kalmıs ancak ben henuz 2 haftalık helici oldugumdan yeni gördüm
Ciddi emek vererek bu bilgileri bizlerle paylaştığınız icin tesekkur ederim

İyi uçuşlar

aburakco
10-12-2012, 22:15
çalışma iyi de küçücük kare de tutmak zor işmiş epey denedim zorluyor insanı :D

aburakco
10-12-2012, 22:15
bu arada çeviri için minnettarım..

burburx
22-04-2013, 12:24
teşekkürler.

can özduyar
24-05-2013, 22:27
bunların ders ders videolarını koyarsan işime daha çok yarar genede emeğin için çok teşekkür ederim

serkan34
22-06-2013, 21:12
hocam eline emeğine sağlık ben dahil bir çok kişinin duasını aldın :)