PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yolda Bulduğum Walkera35 Z400

walkera35
09-07-2008, 15:33
arkadaşlar okulun 2.döneminde okula giderken yolda helikopter buldum.
sabah okula giderken bi baktım bi binanın önünde çöplerin konulduğu yerde bi dragonfly helikopter kutusu tam o zamanlarda bende küçük picco helikopterlerden almayı düşünüyodum kutu biraz dikkatimi çekti neyse dedim ki içimden biri heli almış kutusunu atmış neyse geçtim ordan gittim sonra akşam okuldan eve dönerken baktım hala orda duruo bide kutunun ucundan arka pervanenin ucunu gördüm gidip bi baktım kutuya herşeyi içinde kullanım klavuzuna kadar dağılmış bi şekilde içinde bi tek şarj aleti eksik.tam kutuyu aldım bakıyodum orda bi hurdacı geldi o ne fln diye sordu bende bişi diil bişi diil diye geçiştirip aldım heliyi:D:D:D:fifufifu::eeeeyoo:
eve götürdüğümde babamı yolda bulduğuma zor inandırdım zaten bi kaç gün öncedende küçük heli almaya kadar verdiğimde onlardan gizli aldığımı zannettiler ama sonradan inandılar

şarj aleti olmadığından walkeranın bataryasını elektrikçiye götürüp 12v lik onun amperine yakın bi şarj aleti aldım 2-2,5 saat şarj ettim helikopter çalışıyo fakat uçmuyo pervane vantilatör gibi çalışıyo yani uçması lazım ama uçmuyo biraz arkaya devrilcek gibi oluyo bi kaç kezde yana devrildi ama uçmadı:bye::fisdua:

bunu nasıl uçurcam yardımlarınızı bekliyorum
Resimleri:
http://farm4.static.flickr.com/3097/2560861826_d501ce2ac8.jpg?v=0
http://farm4.static.flickr.com/3064/2560041001_faf5d0bc1a.jpg?v=0
http://farm4.static.flickr.com/3132/2560861566_06239a3194.jpg?v=0

GuNeSh
09-07-2008, 16:26
haha yolda walkera çok iyi ya hoşuma gitti doğrusu :D:D:D:D:D.

keşke t-rex 600 falan bulsaydınız ya :D

hakankirca
09-07-2008, 16:32
Gunes senin kide tam olmus ya hem bedava helikopter bulucan hemde senin istedigin model olacak :)

walkera35
09-07-2008, 16:33
:D:D
http://www.youtube.com/watch?v=b8cDCI6p7hk
buda videosu

GuNeSh
09-07-2008, 16:39
anladığım kadaı ile ni-mh pil ve fırçalı bir motor var. uçmaması normal bu ekipman ile.

diğer muhtemel sorunlar;
pitch çok fazla geli bana o yüzden yeterli kalkışı alamıyor heli. motora çok negatif güç biniyor yani. swach 120 derece ise servo kollarının bıyunu değiştirin. 90 derece ise pitch servosunun daha az pğth vermesini sağlayın.

walkera35
09-07-2008, 17:24
bugün elektrikçiye götürdüm
bataryayıda götürdüm avometreyle bataryaya baktı full 12 volt dolu gözüküyodu ama motor fln çalışmıyodu servolarda zoruna zoruna böyle çalışmaya çalışıyodu.kısa devremi var diye helinin üstündekilere baktı avometreyle
receiverı içini açıp baktı adam receiver da iki tane büyük siyah bişi var hani receiverın altında hava alması için açık bırakılmış iki delik olan parçalar onlardan birinde kısadevre olmuş dedi o yüzden motor çalışmaz dedi halbuki o avometrede full gözüken bataryayı ben 1 daha saat şarja takarak az önce evde çalıştırdım

walkera35
09-07-2008, 17:26
anladığım kadaı ile ni-mh pil ve fırçalı bir motor var. uçmaması normal bu ekipman ile.

diğer muhtemel sorunlar;
pitch çok fazla geli bana o yüzden yeterli kalkışı alamıyor heli. motora çok negatif güç biniyor yani. swach 120 derece ise servo kollarının bıyunu değiştirin. 90 derece ise pitch servosunun daha az pğth vermesini sağlayın.
bu swach fln nerden ayarlanıo 120 derece fln
pzt bide plt ayarları var onlardan mı

bide ni-mh ile fırçalı motorun çalışması için ne yapabilirim
bataryam bundan:http://www.ehirobo.com/shop/product_info.php?cPath=82_95&products_id=2194

arif_87
09-07-2008, 23:12
çook şanlısın gerçekten. Anlaşılan bu heliyi alanın canını baya sıkmış sinirden basmış çöpe :D :D :D

B_B_B
09-07-2008, 23:15
Hay allahım :) ilk kez yolda yürüken helikopter bulan biri olarak tarihe geçtiniz sanırım. :D çok ilginç gerçekten.

Ben de bir gün yolda yürürken trex 600 bulurum umarım. :)

GuNeSh
09-07-2008, 23:34
bu swach fln nerden ayarlanıo 120 derece fln
pzt bide plt ayarları var onlardan mı

bide ni-mh ile fırçalı motorun çalışması için ne yapabilirim
bataryam bundan:http://www.ehirobo.com/shop/product_info.php?cPath=82_95&products_id=2194

swash sabittir zaten ya 90 derecedir yada 120 derece walkeraların swash ı 90 olması gerek. verdiğiniz likteki pil nikel metal hydrate. pek iyi güç sağlamaz. pili li-po ve motoru fırçasız motora çevirin ancak o zman iyi bir uçuş elde edersiniz.

BaTuHaN 06
09-07-2008, 23:36
gerçekten çok şanslısınız.:D

walkera35
09-07-2008, 23:39
Hay allahım :) ilk kez yolda yürüken helikopter bulan biri olarak tarihe geçtiniz sanırım. :D çok ilginç gerçekten.

Ben de bir gün yolda yürürken trex 600 bulurum umarım. :)
:):):):fifufifu::eeeeyoo: Bide Uçarsa Tam süper olcak :):):):fifufifu::eeeeyoo:

walkera35
09-07-2008, 23:40
swash sabittir zaten ya 90 derecedir yada 120 derece walkeraların swash ı 90 olması gerek. verdiğiniz likteki pil nikel metal hydrate. pek iyi güç sağlamaz. pili li-po ve motoru fırçasız motora çevirin ancak o zman iyi bir uçuş elde edersiniz.
fırçasız motor alırken bide yanında activator fln almak gerekiyor mu?
ehiroboda fln brushless motor activator diye bişi var

ehirobodan baktımda
brushless motor + lipo pil =74 dolar ediyo:confused:
aynı zamanda ehiroboda walkera 36 tamamen 136 dolar zaten:rolleyes:

he bide helikopterin motorunun dişlisinin yanındaki dişli yani arkaya motorun hareketini aktarın dişlininde dişleri gitmiş bide onu yenilemem gerekcek

yama©©©
09-07-2008, 23:49
nerde oturuyosunuz bızde oralarda takılalım kım bılır bızde baska bı rc buluruz belkı revo olur savage olur jato olur uyar bana valla ayırtt etmem ben hemen alırım yanı sorun degıl benım ıcın :::):):):) ıns problemlerı cozersınız ıns cope atanın yapamadıklarını yapabılırsınız de cope atmassınız :):):)

B_B_B
10-07-2008, 00:01
:):):):fifufifu::eeeeyoo: Bide Uçarsa Tam süper olcak :):):):fifufifu::eeeeyoo:
Lipo olmadan zor sanırım.

hajji
10-07-2008, 00:25
Hehehhee Valla Şanşınız bayaa açık acaba neden atmışlar ?

GuNeSh
10-07-2008, 02:06
fırçasız motor alırken bide yanında activator fln almak gerekiyor mu?
ehiroboda fln brushless motor activator diye bişi var

ehirobodan baktımda

he bide helikopterin motorunun dişlisinin yanındaki dişli yani arkaya motorun hareketini aktarın dişlininde dişleri gitmiş bide onu yenilemem gerekcek

activator den kasnınız ESC mi?

walkera35
10-07-2008, 09:30
activator den kasnınız ESC mi?
evet : http://www.ehirobo.com/shop/product_info.php?cPath=82_95&products_id=2666

walkera35
10-07-2008, 09:33
http://www.ehirobo.com/shop/index.php?cPath=134_138
burada ehirobonun diğer walkera için bataryalar sayfasında daha ucuza lipo piller var bunlarda benim helikoptere olur mu?
örneğin:http://www.ehirobo.com/shop/product_info.php?cPath=134_138&products_id=4005

ten_don
10-07-2008, 12:28
yanlışlıkla atılmış olabilir sormadan etmeden eve götürmenin takdir edilecek bi tarafı yok atmasalardı da bu işin bahanesi olamaz !!

hakankirca
10-07-2008, 12:39
Bu kadar negatif bir yaklasimla da hayata bakmanin alemi yok !

walkera35
10-07-2008, 12:56
yanlışlıkla atılmış olabilir sormadan etmeden eve götürmenin takdir edilecek bi tarafı yok atmasalardı da bu işin bahanesi olamaz !!
yazdıklarımı tamamen oku da öyle yorum yaz 8 saat hiç almadım diyorum okula gittim geldim diyorum alırken hurdacı gördü o ne fln diye sordu diyorum dediğin lafa bak

ten_don
10-07-2008, 13:06
bence yazdıklarını bir daha oku...!

sabah giderken gördüğün şey helikopter değil sadece büyük boş değersiz bir kutu:D

olaylar helinin kuyruğunu farketmenle gelişiyor ve çöpçüye bile fırsat vermeden indiregandi yapılıyor ben ortada 8 saat bekleyen birini göremedim açıkçası..

kimseyle paralel doğrultuda mesaj atma kaygım yok başka mesaj atılmıyacaktır başkasının olası mağduriyeti üzerinden geyik yapılmıyacaktır;oleeea:

Enewwss
10-07-2008, 13:13
bence TEN_DON haklı bu konuda. sonuçta 3-5 kuruşluk bişi deil değerli bir araçtan söz ediyoruz. bence oradaki atması muhtemel dairelere sorulup alınmalıydı. ama neyse artık olan olmuş. hayırlısı demek lazım.

muratbiber
10-07-2008, 13:23
bence belediyeye anons yapılması gerekiyor.
çöplere helikopter atılmaması için yoksa çöp vergilerini artırırız denmesi gerekir.
bu ne yaa millette para bol alın atın olurmu kardeşim. bu heli kolaymı geliyor türkiyeye bence atan adamı yargılamak lazım.:)
adam bulmuş heliyi güvenlik soruşturmasımı yapcak yani.
oldu... bütün apartmanlara girecek çıkacak bu heliyi sizmi attınız. millet deli der adama ya defol git çöpçümüsün nesin der. bende olsam kimseye sormadan indiragandi yapardım çünkü helinin motor şaşe numarası ve trafiye tescilli plakası yok hahahhahaha alemsiniz yaa güle güle kullan....ama sen sen ol çöpe atma. işin bitince benzin dök yak.modelcilikte kural bu. kırılan model yakılır delil bırakılmaz :):):)

walkera35
10-07-2008, 13:26
bence yazdıklarını bir daha oku...!

sabah giderken gördüğün şey helikopter değil sadece büyük boş değersiz bir kutu:D

olaylar helinin kuyruğunu farketmenle gelişiyor ve çöpçüye bile fırsat vermeden indiregandi yapılıyor ben ortada 8 saat bekleyen birini göremedim açıkçası..

kimseyle paralel doğrultuda mesaj atma kaygım yok başka mesaj atılmıyacaktır başkasının olası mağduriyeti üzerinden geyik yapılmıyacaktır;oleeea:
ne 8 saat orda beklemesi nası yani ne kastediyosun anlamadımki
helinin kuyruğunu dönüşte farkettim 8 saatdir orda bekliyo heli demekki gidip bi baktım kutunun içine heli fln var dağılmış bi şekilde duruyodu o sırada bi hurdacı geldi o ne fln diyo sordu bende bişe sölemeden geçiştirdim aldım heliyi napsaydım yani hurdacı alcaktı ben almasam adamın sölediğine bak 8 saattir heli orda yani yanlışlıkla mı olcak sabah gördüm kutusunu akşam okuldan dönerken hala ordaydı okula 6:30 da yola çıkıyorum 4 gibi bitiyo okul sen hesap et artık

walkera35
10-07-2008, 13:28
bence belediyeye anons yapılması gerekiyor.
çöplere helikopter atılmaması için yoksa çöp vergilerini artırırız denmesi gerekir.
bu ne yaa millette para bol alın atın olurmu kardeşim. bu heli kolaymı geliyor türkiyeye bence atan adamı yargılamak lazım.:)
adam bulmuş heliyi güvenlik soruşturmasımı yapcak yani.
oldu... bütün apartmanlara girecek çıkacak bu heliyi sizmi attınız. millet deli der adama ya defol git çöpçümüsün nesin der. bende olsam kimseye sormadan indiragandi yapardım çünkü helinin motor şaşe numarası ve trafiye tescilli plakası yok hahahhahaha alemsiniz yaa güle güle kullan....ama sen sen ol çöpe atma. işin bitince benzin dök yak.modelcilikte kural bu. kırılan model yakılır delil bırakılmaz :):):)
helal olsun sana yaa. ne diyo bunlar anlamadımki saatlerce orda kalmış heli bide gidip sahibini arıycam.sahibi o zamana kadar nerdeydi yani eğer çöpe atmadıysa ki
zaten atılan yerin yakınında oturuyorum öyle bişi olsa yani çöpe atılmamış yada yanlışlıkla atılmış haberim olurdu

Enewwss
10-07-2008, 13:30
seri numarası olmayan herşeyi indregandi ozaman öylemi? belki yanlışlıkla bırakılmış bişey olabilir.

mesela genç arkadaş heliyi tamir etmek için uraşmayıp kutuya koyup kaldırmış üniversiteye gitmiş annesi de odasını temizlerken onu çöpe atmış olabilir veya benzer bir dünya senaryo olabilir. yani istenmeden atılmış olabilir...

hep iyi taraftan düşünmeyeleim bide kendimizi o kişinin yerine koyalım. bugün hiçbir usta nekadar zengin olursa olsun o heliyi çömpe atmaz en kötü durumda yedek parça için saklar. bu size biraz garip gelmedimi?

muratbiber
10-07-2008, 13:33
ben burda belediyeden şikayetçiyim arkadaş
belediyeye bu sene 2009 martında oy vermiyeceğim. o çöp orda 8 saat dururmu allahaşkına o mahalle kokuşmuş helikopterin kokusuylamı durucak ayıp valla. bu ne biçim yönetim bu nebiçim idarecilik sabahın 8 zinde toplasaydın çöpü bu polemikler olmıyacaktı. bence burda belediye çöpçüleri haksız bence çöpçülerin maaşına zam işine son verilmesi lazım.konuya birde çöpleri karışrtıran o hurdacı tarafından bakmak lazım. bence o da işini yapmıyor. sen saat 4 e kadar nerdeydin kardeşim hurdacı sana diyorum. niye daha önce gelmedin. allahın hurdacısı işte böyle kaptırırsın heliyi ( gerçi o hurdacının ne işine yarıyacaksa üzerinde demir yok ha birazcık bakır var motora sarılı bakır tel haaa unuttum birazda aliminyum var arka kuyruk borusu 2 lira etmez bile :))))

Enewwss
10-07-2008, 13:36
neyse bu iş iyice zevzekliğe vuruldu. bunlar benim görüşlerim. sonuçta aynı görüşü paylaşmak zorunda deiliz. herkes kendi fikirlerinden sorumludur. iyigünler....

Scorpion_King
10-07-2008, 13:36
Bence cebe atmakla sen doğrusunu yapmışsın. Atan adam dikkatli olsaydı ne yapalım yani. En azından bunu hobiye meraklı bir arkadaşımızın bulması bence bir şans. Diğer yandan çok az kişi dandik walkeram kayboldu diye hobiyi bıraqkır ama birçok kişi oley dandik te olsa bir walkeraa buldum diye hobiye başlar.Hurdacı nın eline geçseydi ne yapardı kimbilir. Ve çöp arabası gelipte presleseydi dahamı iyi? Ayrıca burası köy olsa tamam 2-3 tane çevre haneye sorarsınız, hepside tanıdık insanlar onlarıdna bir teşekkürünü alırsınız. Yerde 100lira bulsanız heryere sorcakmısınız 100lirasını kaybeden varmı diye? Heralde sorduğunuz herkes kaybetmiş olacaktır..

muratbiber
10-07-2008, 13:40
çocuk hangi bölümde okuyor üniversiteye giden falan filan heralde tiflis üniveristesi yada kazakistanda okuyor heralde anasına odayı bi bırakmış pir bırakmış.çocuğun ağzından yazıyorum = anne odamda gördüğün bütün kutulu helileri çöpe at. arkana dahi bakma. at ve uzaklaş ordan.bi arkadaş önünden geçerken o kutuyu görecek ve almıyacak ama 8 saat sonra kafası dang edecek ve alacak. sen o 8 saat sonra o arkadaş kutuyu görüp alması için çöpe in kutudan azıcık helinin kuyruğunu çıkart görünsün. tamammı annecim. dedi ve tiflis üniveristesine yola çıktı bir dahada gelmemek üzere

hakankirca
10-07-2008, 13:43
Kimse kimsenin görüşlerini paylaşmak zorunda değil ama sizler yinede gelip arkadaşın yaptığı hareketi eleştirer tarzda yorumlar yapma hakkınızı kendinizde buluyorsunuz. Arkadaş hiç bu konudan bahsetmeden bu başlığı açıp yardım talebinde bulunabilirdi ama şimdi olay tu kaka ya döndü sayenizde. Eğer sizce yanlış bir hareket ise konuya karışmaz yorumlarda bulunmaz ve yapılan yorumları da okuma zahmetine girmezsiniz ama yok olmaz illa ki birilerine laf söylenmek zorunda nasıl yaparsın bunu demek zorundasınız.

İsterseniz olayın sosyokültürel ekonomik ve psikolojik sonuç ve etkilerinide tartışalım ve Türk halkının neden böyle bir eğilim içinde olduğu sorusuna da cevaplar arayalım hep beraber ...

Enewwss
10-07-2008, 13:49
ben kendi görüşlerimi gayet saygılı bir şekilde belirttim hakan bey olabilecek durumları anlatmaya çalıştım ama anlamamak isteyen arkadaşlar var.

benim buraya yorum yazmaktaki amacım yerine arkadaşın başından geçenleri buraya yazması sorgulanmalı sadece iyi yorumları yazacaksak işin ELEŞTİRİ kısmı nerde kaldı? sonuçta herkes onun sırtını sıvazlayıp iyi yapmışın diyecek değildi ya... elbet bunu doru bulmayanlarda çıkabilir di benim gibi.

muratbiber
10-07-2008, 13:55
arkadaşlar çöpe atılmış bir heli çokmu şaşırtı hepinizi allahaşkına insanların böbrekleri alınıp organları sökülüp atılıyo çöp kutularına böyle bir türkiyede yaşıyoruz ki avrupada insanların çöpüne bakın içinden siz belki 20 sene daha kullanırım dediğiniz bilgisayarlar laptoplar çıkıyor. yada televizyonlar çıkıyor avrupa kültüründe yada boşverin kültürü zengin bir arkadaş durumu iyi bir vatandaş almış bu heliyi yakmış motorunu atmış çöpe bitti gitti hepsi bu sanki
arkadaş çöpte transatlantik buldu. adam motoru nasıl onarırım diyor siz polis kesildiniz müftü oldunuz yok caiz değil haramdır yok ayıptır. atan memnun bulan memnun adamın sorusunu cevaplayın
motoru nasıl yapcak bu adamcaz

Enewwss
10-07-2008, 13:59
bulan memnun da atanı bilmem artık... heliden anlamam geçerken bi fikrimi yazıyım dedim... hadi kalın salıcakla...

Clio172
10-07-2008, 14:04
ehirobodan baktımda

Benim görüşüm bu modele para harcamayın. Özellikle kuyruk dişlileri ile baş edemiyeceksiniz. Metal dişli upgrade'leri dahi anında bitiyor. En önemlisi de kumandanın sağ üstündeki switch'i "Flight 1" konumuna kesinlikle getirmeyin. Her ne kadar motor fırçalı, pil nikel ve pallerde plastik kaplı strafor olsa da motor %100 çalışacak ve pal bir yerinize çarptığında 1 aydan uzun süre ile mordan yeşile dönen walkera amblemi dolaşmak zorunda kalacaksınız :). 5 sene önce benim başıma gelen gibi. (Sonuç daha ciddi olabilir, aman dikkat !!)

"plt" hover throttle, "pzt" hover pitch ayarı.

Bu modeli yedek parça olarak saklayın ve kuyruğuyla hiç uğraşmayın. Sonuçta benimki de çöpe gitti :)...

Kolay gelsin.

Sümer Yamaner
10-07-2008, 14:25
Burası RC hobilerimizle ilgili bilgi alışverişi yapılan bir platform. Konu olmadık yerlere gitmiş. Soruyu soran arkadaşımız da gerekli teknik desteği aldı sanıyorum.
Bence daha baştan konuyu açarken hatalı davrandı ne yazık ki. Burada bizim helikopterine nasıl sahip olduğu konusuyla bir ilgimiz yok. Olmaması da gerekiyor. Burada tartışılacak şey teknik sorunlarıdır. O nedenle ilk mesajında çöplükten helikopter bulmaya değil de basit ve yalın bir şekilde teknik sorunlarına dikkat çekmeliydi. Belki kendisi açısından ilginç olabilecek "çöplükten helikopter bulma" olayını daha farklı bir yerde paylaşabilirdi.
Öyle ya da böyle, bölüm yöneticisi olarak bu konudaki tartışmaların daha da kırıcı olmadan bitirilmesini uygun buluyorum. İzninizle kapatıyorum...