PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Stabilit Express Muadili

Roadrunner
23-02-2006, 14:18
Arkadaşlar,

Daha öncede söylediğim gibi Stabilit Express muadili yapıştırıcıların kartonlarını arkadaşımdan aldım ve buraya ekledim. Aşağıdaki resimde 2 adet yapıştırıcının kartonlarının resmi. Stabilit Express'in muadili olan Devcon Plastic Welder, resimde solda. Bu yapıştırıcının kokusu, yapıştırma özelliği ve karışım şeklide (bunda tek fark karışımlardan bir tanesi toz yerine sıvı) aynı Stabilit Express gibi. Piyasaya sürüm şekli Pattex veya Bison Epoxy gibi birbirine yapışık çift enjektör. Yapıştırıcının kullanım süresi 4 dk. yapıştırma süresi de 15 dk. Suya dayanıklı ve kuruduğunda bej-krem rengini almaktadır. Tutma gücü inçkareye 3500 lbs (180 kg / cm2 :igra: )
Resmin sağındaki kartonde uzun zamandan beri kullandığım (hatta bende 2 tane olduğunu gördüğünde motor ustamla 1 tanesini paylaştığım) JB Weld. Çoğu yerde soğuk kaynak olarak da geçmekte. Bu yapıştırıcı da çift karışımdır (2 ayrı tüp olarak satılmakta). Kullanım süresi 4 dk. yapıştırma süresi 20 dk. Suya ve diğer kimyasallara dayanıklıdır. Tam kuruma olduktan sonra matkapla delebilir veya eğe ile işleyebilirsiniz. Bu yapıştırıcıyı motor bloklarındaki çatlakları doldurmak için kullanıldığını duydum. Yapıştırma gücü Devcon'a göre birazcık daha az, 2500 lbs / inçkare (150 kg / cm2)
Vermiş olduğum kg/cm2 cinsinden değerlerden çok emin değilim ama lbs/inçkare değerleri kesinlikle doğru. Ama bu değerleri maketlerimizde aşacağımızı sanmıyorum, 1/1 ölçekte yapmıyorsak :yuppiyuv:
Bu 2 yapıştırıcıyı da Karaköy'de var. Tahminimce büyük yapımarketlerde de bulunması lazım.

Herkese kolay gelsin

http://www.roadrunnerz.com/images/maket/devcon.jpg

KLL
23-02-2006, 14:40
peki elastikliği olan parçaları yapıştırmanın yolu varmı? bu yapıştırıcılar esnemez çünkü donunca.

Roadrunner
23-02-2006, 15:37
Elastikliği olna parça derken bir örnek verebilmen mümkün mü?

Bunlar her ne kadar da donsa japon ve türevi cyanoacrylate tarzı (donunca kırılgan) yapıştırıcı olmadığı için esnek parçalarda kullanabiliriz. Ama ben genelde plastik için epoxy kullanıyorum.

viaconme
23-02-2006, 16:34
ben teknede JB kullandım oldukça iyi herhangi bir problemle karşılaşmadım...

MAD FOR TAMIYA
23-02-2006, 19:49
Roadrunner, bilgiler için çok teşekkür ederim. Büyük satış mağzalarında bu ürünleri bulmaya çalışacağım.

MAD FOR TAMIYA
31-03-2006, 17:59
"Roadrunner", "viaconme", "deejay" ve diğer arkadaşlar, yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Pattex marka stabilit ekpress "hobi2001" mağzasına (Taksim'deki) gelmiştir. isteyenler alabilir.

sevgilerimle

RoCCo
31-03-2006, 18:26
Sevindirici haber :)