PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Cat tarzı catamaran - Dönüşler?

bonzipower4
04-05-2006, 15:18
Cat tarzı catamaranlara ne diyosunuz arkadaşlar? Mesela üzerinde 45 lik bir os olacak 75 cm uzunluğunda bir cat? :fisdua: Bence müthiş olur ama dönüşler söylenildiği kadar tehlikeli mi sizce?

rmnkrm
04-05-2006, 16:28
son sürat keskin dönüşlerde devrilebilir abi.

bonzipower4
04-05-2006, 16:59
Bence de ama bu aletin zevki sürat ve risk...

gunser
04-05-2006, 17:01
Tekne sürerken de 2. kendin içinde tekne olması şart ben hep korktugum o olmuştur. Tekne çok istiyorum ya gölde sürerken stop ederse. Haydi tekneye atla git tekneyi al. O yüzden biraz araştırmaya karar verdim . Ama yazın gölde sürmek için bir tane nitrolu çok istiyorum.

bonzipower4
04-05-2006, 17:06
Ben de kurtarma botu var Kyosho Twin Storm 800 electric. Sorun kalmıyo yani:D

rmnkrm
04-05-2006, 18:21
zuhaha süper ozaman :D bi kanca yaparsın ona, mis gibi kurtarır :D

catamaranın ön iç kısımlarına ağırlık koyunca (içinden çıkıyor sanırım) dengeyi kurması lazım

bonzipower4
04-05-2006, 18:36
bu aralar dengeyle bozduk hadi hayırlısı

DeeJay
05-05-2006, 11:07
Arkadaşlar hiç "OWERPOWER" diye bişii duydunuz mu ve sonuçlarını yaşadınız mı?

bonzipower4
05-05-2006, 12:47
Heralde olması gerekenden fazla güçlü bir motoru olan bir aletin yaşadıklarıdır. Aeromarinerc.com da gördüğüm kadarıyla bu ölçüde teknelere .21 - .45 arası yazmışlar bilemiyorum.

bonzipower4
05-05-2006, 13:32
İşte size söylediğim özellikte denenmiş seyredilmiş bir cat. Ben bu aleti harikalar diyarında seyrettim. Hiçbir sorun yoktu gayet dengeli gidiyordu son hızda bile. Dönüşlerde tabiki dikkatli olunacak.

bonzipower4
05-05-2006, 13:38
Bu da 85cm mono bir tekne OPS 45 lik var üzerinde. Yani Çok iyi bir tork ve güç.

Şuna katılırm bu alete 65 lik bir motor takarsanız gerçekten saçmalar suda. Kontrol edemezsiniz.
Ama 45 likle bu boyutta bir tekne harika oluyo 'bence

Timurt
05-05-2006, 14:34
Tekne sürerken de 2. kendin içinde tekne olması şart ben hep korktugum o olmuştur. Tekne çok istiyorum ya gölde sürerken stop ederse. Haydi tekneye atla git tekneyi al. O yüzden biraz araştırmaya karar verdim . Ama yazın gölde sürmek için bir tane nitrolu çok istiyorum.

Tekneye küçük bir elektrik motor aksamı takıp stop ettiğinde onun yardımıyla döndürülebilir belki... nası fikir? :)

DeLLyCeM
05-05-2006, 14:40
Tekneye küçük bir elektrik motor aksamı takıp stop ettiğinde onun yardımıyla döndürülebilir belki... nası fikir? :)

Timur abi dediğin sistem zaten Traxxasın marş motorlu teknelerinde var hem marş motoru hemde GP motor durduğunda tekneyi geri getirmek için....

bonzipower4
05-05-2006, 14:42
Var öyle bir sistem seri üretilen rtr lerin birinde. Traxxas Vee ydi sanırım. Kumandadaki frene bastiğınızda motor devreye giriyodu ve alıcının piliyle geri getirebiliyodu. Gerekenler basit bir elektrik motoru birkaç dişli. Ama ciddi teknelerin hiçbirinde görmedim ben bugüne kadar.

rmnkrm
05-05-2006, 14:46
mantıklı ama onun için de receiver/kumanda falan lazım. ve, ya ters dönerse? :D

bonzipower4
05-05-2006, 14:48
Sistem için özel receiver a gerek duyulmuyo. Mekanik bi şeklide devreye giriyo. Boşta duran dişli frene basmanızla motor dişlisinin üzerine düşüyo ve motor da çalışmaya başlamış oluyo zaten. Ters dönen bir tekne hiç görmedim gerçek catamaranlar hariç.

Timurt
05-05-2006, 14:49
Timur abi dediğin sistem zaten Traxxasın marş motorlu teknelerinde var hem marş motoru hemde GP motor durduğunda tekneyi geri getirmek için....

ya desene Cem patenti alamıycaz. Ben de sevinmiştim bu fikirden köşe olurum diye :)

DeLLyCeM
05-05-2006, 15:37
ya desene Cem patenti alamıycaz. Ben de sevinmiştim bu fikirden köşe olurum diye :)

:D :D :D :D :D

bonzipower4
05-05-2006, 16:01
Konu hakkında değerli ve yararlı görüşlerinizi de bekliyoruz:)

toxec
05-05-2006, 18:30
benim bi ara ep bi teknem vardi pilleri teknenin taban kismina yaymistim.ust kapagida silikonlamistim.kapak yuvasina oturdugunda iceride su almiyodu.takla attiginda tekne kendiliginden duzeliyodu.haci yatmaz misali.bu sistem nitrolardada kullanilabilir heralde...

bonzipower4
05-05-2006, 18:36
Silikon derken? Sonra tekrar nasıl çıkarıyosun aleti. Geçici bir silikonmu bu?:confused:

toxec
05-05-2006, 18:39
benim teknede teknenin alt yuzeyiyle ustteki parcayi baglayan ve ara parca olarak gorev yapan bir lastik vardi onu ust kapaga silikonladim olce bice yapinca alt kapaga tam oturuyodu...yoksa pil bitirisinde sok takk...:hııııııı:

bonzipower4
05-05-2006, 18:49
Doğru benim de soruya bak:D
Zaten hatch coverlar bişekilde tutunuyo. Aralardan su geçmicek şekilde bişey ayarlarsan ters de yüzdürürsün aleti :lol:

bonzipower4
06-05-2006, 15:51
Catamaranı olan bir arkadaş vardı diye hatırlıyorum. Duy sesimizi :D

DeeJay
11-05-2006, 01:39
var bende catamaran 21 RZM var üzerinde efsane motorr... :D

bonzipower4
11-05-2006, 13:14
Abi selam resimlerini görme şansımız var mı? Bi de uzunluğuı?

bonzipower4
12-05-2006, 09:44
Bir tane ben koyayım bari:) Os 21 lik motoru olan 29" lik catamaran

6239

6240

oliviera
20-03-2009, 00:27
Arkadaşlar herkese selamlar bende sonunda foruma üye oldum

Konumuza gelelim bahsi geçen teknenin (c1 catlamborghini) sahibiyim şiddetle tavsiye ediyorum fakat avantajlarının yanında ciddi dezavantajları var bunlardan en önemlisi suyun ortasında stop etmesi sonunda batması:( çünki yapısı gereğince bir yandan su alıp bir yandanda suyu boşaltıyor ama ilelediği sürece tabi:) onun haricinde pürüzsüz suda ilerleyişini şiddetle görün derim çok dengeli ve kararlı ip gibi....

oliviera
20-03-2009, 01:00
Kyosho Lambo sahibiyim arkadaşlar dönüşler çok sert ve keskin denge olayını tam arada tutmak gerekiyor aerosu çok ii fakat cihaz çok süratlı... dönüşlerde biraz gaz kesmek gerekiyor

justuur
06-05-2009, 20:25
Arkadaşlar herkese selamlar bende sonunda foruma üye oldum

Konumuza gelelim bahsi geçen teknenin (c1 catlamborghini) sahibiyim şiddetle tavsiye ediyorum fakat avantajlarının yanında ciddi dezavantajları var bunlardan en önemlisi suyun ortasında stop etmesi sonunda batması:( çünki yapısı gereğince bir yandan su alıp bir yandanda suyu boşaltıyor ama ilelediği sürece tabi:) onun haricinde pürüzsüz suda ilerleyişini şiddetle görün derim çok dengeli ve kararlı ip gibi....

Bu stop etme ve batma olayı çok sık yaşanıyormu aceba?

idefix26
21-05-2010, 11:35
Modelleri hakkında henüz pek fazla bilgiye sahip değilim ama gerçek teknelerden hatta basit fizik kurallarından yola çıkarsak: Teknenin dönüşlerde devrilmesini azaltmak için ağırlık merkezinin dikey olarak yeri daha aşağıya çekilebilir.

Hacim merkezi ile ağırlık merkezi aynı noktalar olmadığı için tekne su yüzeyine paralel olmadığı zamanlarda moment oluşur. Ağırlık merkezi aşağıya, hacim merkezi de kaldırma kuvveti nedeniyle yukarıya kuvvet uygular. Tekne açılı bir şekilde durduğunda enine tekne merkezi düzlemine göre, bu kuvvetler farklı yönlerde olduğundan momenti arttırır. Ama ağırlık merkezi hacim merkezine göre aşağıda olursa, oluşan moment tekneyi düzeltmeye çalışır. Tabi hızlı teknelerde gövde sudan çıktığı için hacim azalır dolayısıyla da hacim merkezi aşağıya kayar. Ama bu durumda da ağırlık merkzi hacim merkezinden daha yukarıya çıkmadığı sürece, tekneyi düzeltmeye zorlar. Bunu çıkartmamak da RC modelciliğin zevki ve riski :)

Hacim merkezi geminin yapısıyla alakalı olduğundan değiştirilemez kabul edelim.
Bu durumda ağırlık merkezini aşağıya çektikçe tekne daha stabil olur. Ama çok da aşağıya inerse doğrultma tepkisi sert olur.

Yalnız; catamaran teknelerde (en azından gerçeklerinde) bu düzeltme teknenin yapısı nedeniyle çok sert olur. Hatta gemi 20 derece sancağa yattıysa bu doğrultma momenti gemiyi toparlayıp, iskeleye 15 derece yatırabilir :D

Aceleyle aşağıdaki gibi bir şey çizdim ama umarım açıklayıcı olur.
Çizimden de anlaşılacağı gibi ne kadar aşağıda olursa o kadar devrilmesi önlenir. Ama, ne kadar aşağıda olursa moment o kadar büyüyeceğinden tepkiler daha sert olur.