PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Balık avlamak için tekne motoru tavsiyesi ricası

Saltuk
18-10-2008, 17:38
Merhaba arkadaşlar , ben amatör bir balıkçıyım ve geçenlerde arkadaşlarla aklımıza ilginç bir yöntem geldi . Kıyıdan kamış ile olta atmak yerine , model tekne ile oltayı açığa kadar taşımak ve hatta orda gezdirerek balığın ilgisini çekmek . Model tekneler hakkında kör cahil olduğumdan en iyisinin bu konuyu konunun uzmanlarına sormak olarak gördüm .
Benim amacım hızlı giden bir tekne değil , bu sebeple motor tavsiyelerinizde performans çok önemli değil . Asıl ihtiyacım eğer balık ani olarak asılırsa ve büyük bir balıksa motorun suya girdiğinde bozulmaması . Bu tip su geçirmez motorlar varmı ? Tabi motor'un yanında su geçirmez alıcılar ve şarj edilebilir pillerde mevcutmu ? Şimdiden fikir ve yardımlarınız için teşekkür ederim .

Sevgi ve Saygılarımla

burak93
18-10-2008, 21:30
valla kumandalı tekneyle balık avlandıgını bir iki video izledim ama bilginiz ve yeterli miktarda paranız yoksa kakışmayın

navy55
22-10-2008, 16:05
aynı videoyu bende izledim, gayet güzel avlanıyor balık, ama bence sizin burda sormanız gereken su geçirmez motor, alıcı vs. değil, bunların hepsi sudan etkilenir, sizin yapmanız gereken tekneyi su geçirmez hale getirmeniz..

Roadrunner
22-10-2008, 23:26
Teknenin su geçirmezliği kadar yakalamayı düşündüğündüğüz balık ile teknenin boyu doğru orantılı. Hangi balığı avlamayı düşünüyorsunuz?

myssba
22-10-2008, 23:57
Tekne yapmak sorun değil. Perfonmans istemediğinize göre fırçalı bir motor tekne büyüklüğü göz önüne alınarak seçilebilir ve motora göre esc.
Iki kanal bir kumanda işinizi görür.
Asıl önemli olan sahte yada gerçek yeme balık geldiğinde ne olacağı. Bunun içinde daha önce denemiş biri olarak teknenin yada elektroniklerin su geçirmezliği vs. pek önemli değil.(Kısmen sızdırmazlık elbet faydalı)
Yapılacak olan: Tekneye, taşıyabileceği ve rüzgardan fazla etkilenmeyecek bir şamandra yükleyip bunu olta ile ilişkilendirmeniz ve belli bir yük binip tekneyi sürüklemesi durumunda yaylı bir mekanizmanın şamandrayı ve oltayı serbest bırakmasına dayalı.
Daha sonra şamandrayı yakalamak için gerçek bir tekne bulundurmak gerek.:)
Zira oltanıza ne kadar büyük bir balık gelecek bilemezsiniz.

navy55
23-10-2008, 17:05
size bahsettiğim videoyu buldum, ama buraya nasıl ekleyeceğimi bilmiyorum..

ceb76
23-10-2008, 17:32
Fotoğraftakiler bile RC'ye çevrilebiliyorsa:), bence şekilden ziyade işlevsellik ve güç ön plana çıkacaktır:hımm:

Açıkcası tamamıyla su yalıtımı yapılmış, içine 2 veya 3 tane 12 V ışıldak aküsü yerleştirilmiş, herhangi bir elektirikçiden alınmış 550 veya 600 bir motorun bağlı olduğu, en ucuzundan 30 Amp lık esky esc ile kontrol edilen 3 veya 4 palli 4-4,5 veya 5lik pervane ile yol alan bir tekne ile en az 2-3 kglik (tekne ağırlığı hariç, yoksa total çekiş tahminin rahatlıkla en az 8-9kg dir) bir çekme gücü elde edilebileceğini, üstelik en az 45 dakkika suda gidebileceğini düşünüyorum:hımm:

Ama işin oltayı atma, toplama kısmı tamamıyla kurulacak sisteme bağlı. Bu yine bir motor sistemi olabileceği gibi (receviera bağlanacak bir on/of swich'i ile), direk kuvvetli bir servo kullanılarakta olabilir.

Bunlar sadece şu anda aklıma gelenler, yoksa fikir çok daha fazla geliştirilebilir veya yeni sistemler düşünülünebilinir:)

wrcgs
06-04-2009, 22:30
rc helicopterle bile balık yakalayan var

atamert
27-04-2009, 19:49
s.a senin dediğini ben yapıyorum tekneyi kendim yaptığım için balığı çekebilcek ayrda yapıtım ama böle bir tekne için kenara en azz 500 TL koymalısın hadi rastgele

marcoscimbom
01-05-2009, 13:54
sen de herşeyi yapıyosun.

ritzmoe
01-05-2009, 21:04
balığı tekne çekmek zorunda değil ki aslında

balık yemi alıp çektiği zaman misinayı tekneden kurtaran bir sistem yapabilirsin, bu sebeple tekne balığın çekmesiyle karşılaşmaz suya batmak zorunda kalmaz

ayrıca internette bait boat olarak modeller var hem mazmoz yaparsın hem de oltanı gezdirtirsin

kolaygelsin

xxademxx
06-06-2009, 18:36
merhaba biz oklda hoclar ve arakdaslarla birkaç balık tutbilen tekne yaptık şuan bir tekne yapım aşamasındayız ,biz motor olarak 970 type 5000 devir yuksk torku bi motor bulduk yaklasık 6-7 cm pervane düşünüyoruz 2 haftaya kadar biter heralde ,, bir teknenin balık tutbilmesi için su almamsı lazm eğer balıkçılıkla aranız warsa şamandıralı sırtılar wardır balık yakalanır şamandıra atılır balık 1-2 dk sonra yorulur ve çatlar şamandıra yı batırsa bile yuzeye çıkar bizim amacımız burda hareketli şamandıra yapmak gbi bişe oluyor teknelirn hızdan çok torka ihtiyacı war en basıt ornegi rmorkor de saatde en fazla 8-10 mil gider ama koca tankeri arkasında çeker bnce agır devir yuksk torklu bi motor işinizi görur teknenin resimlerinide en kısa surede koyucagım birz uzun oldu inş yardımcı olabilmişimdir...

Pasific
08-07-2009, 16:59
adem kardeşim balık yakalama teknen ne alemde resimleri nezaman ekliyceksin merak etmeye başladım bende yarı profesyonel bir balıkçıyım model tekne ile sırtı gezdirmek çok ilgimi çekdi açıkçası denemek isterdim..

xxademxx
16-07-2009, 23:33
Merhabalar ,şu aralar biraz teknnin üstüne düşemiyorum , sebebi ise bir adet kaplinin bir tanesininn hala gelmemesi ve arayışlarıma reğmen internetteki hiç bir sitede de bulamamam, nedense hep stokta yok gözüküyor ,aradıgımda ise daha gelmedi diyorlar açıkçası biraz da canım sıkıldı bu konuya ,çünkü 3 ay ugraşıp bi yıgın emek verdikten sonra 5 liralık bi maldan sebep beklemek tav ediyor beni, ama 1 haftaya kalmaz bi şekilde suya atıcagım ve denemelere başlıyacagım , balık tutmakta sıkıntı cekmicem çünkü tekneyi direk balık kafesine atıcam :D:D 1 kilodan 4 kiloya kadar balık var :D,, artık tekne batana kadar balık tutarım .şimdilik diyebilceklerim bu kadar ,tekrar göüşmek üzere kolay gelsinnn........

Pasific
15-08-2009, 02:38
adem kardeşim tekne ne alemde kaplini ayarayabildinmi eğer tekne bittiyse resimler ve videolarını isteriz :)

xxademxx
15-08-2009, 20:08
merhaba ,hem yaz tatili hem iş güçderken bir yaz bitmekte ve ben hala o kapklini ne bulmuş nede görmüş deilim, benzinli bir motor buldum nerdeyse o tekneyi yapıcagım ama hala bu tekne yürümüş deil, birde bizim buralarda hava birtürlü durulmuyor surekli esiyor, saten bı biraz prototip gibi bişe oldu + ları ve - leri iyi öğrendim
en önemlisi çift makina demek 2 kat dert demek
çift makina olunca akülerde çift 7 amkrlerik aküleri tam doldurmak nerdeyse 2 günümü alıcak çnkü 14 saatte şarj oluyor
teknede en cok canımı sıkan kamara yalıtımıydı bir agacı yamuk oturtmuşm ve sürekli su yapıyor

yani kısacası bu tekneyi suya atmak yerine yeni bir tekne yapacagım en iyiy o olacak buda raftaki tozlu yerine gidecek,,,,

en çok beni rahatsız eden şeyde butür hobilerle ugraşa bileceğim bir yerim olmaması
ne diyeyim balkonda yapılan tekne ancak bu kadar oluyr ,,amma ağladım bee :D
şimdilik bu kadar ama haftaya tek motorla bile olsa denize atıcam :D videoları o zman eklerim kolay gelsinn.....

Pasific
15-08-2009, 21:54
inşallah ademcim hayırlısı olsun kardeşim bendede bir gövde var 130 cm lik şaftı dümen servosu ve motoru üzerinde takılı vaziyette rcpano.net sitesinden aldım 1 hafta önce bende onunla uğraşıyorum tekne fiber şuan üzerindeki eski yağlı boyayı çıkartmaya çalışıyorum fakat çok uğraştırıcak boya eski olduğu için zorlanıyorum selülozik tiner kullanıyorum boyayı çıkartmak için fakat boya çok inatçı çıktı pazartesi günü oto boyacıların kullandığı boya sökücülerinden kullanıcam ufak görünmeyen bir yerine fibere zarar vermesse hertarafına aynı uygulamayı yapıcam teknenin güverte kısmını lüks yatlar gibi yapmayı planlıyorum ama tasarım ve çizimleri lazım olucak bu konuda sizlerden yardım istiyorum ademcim özellikle sen tekne konusuyla yakından aşina olduğun için az çok fikirlerin benim için önemli eğer çizimler konusunda da yardımcı olursan çok memnun olurum sevgiler saygılar...

xxademxx
16-08-2009, 01:29
hayılı olsun yeni tekneniz 1.30 m baya büyük bişemiş ,boyayı sokmek için araba yıkmacıulardaki tazikli suyu denedinizmi bence o da sökebilir biz teklerde paslı boyayı sökmek için kullanıyoruz ,gerçi tekneye zarar verirmi bilmem ama denenebilir, birde o boya sökücü muthemelen boyayı cıkarır.teknenin birkaç resmi warsa birkaç çalışma yapabilirm.benim yaptığım tekneyide tek motora düşürmeye karar verdim yarın kesip biçmeye tekrar başlıyorum :D
kolay gelsinn....

Pasific
17-08-2009, 00:07
tazikli suyla yıkamayı hiç düşünmemiştim birde o şekilde denerim bakalım inatçı boyaya neler yapıcak :) yeni teknen için başarılar hadi bakalım inşallah bu sefer daha istediğin formu yakalarsın kolay gelsin...

burak93
17-08-2009, 00:32
motor yaglarından dot 3 veya dot 4 çıkartıyordu boyayı şişesi en fazla 8lira falandır ikisininde ama iyice araştıyrın hangisi çıkartıyo die

burak93
17-08-2009, 00:41
abi sana bi link attım detaylı anlatım için gelmediyse söyle msnden atarım

Pasific
17-08-2009, 01:08
kardeşim linke ulaşamıyorum e-mail yoluyla göndermeyi denermisin

bela
07-09-2009, 18:03
[QUOTE=xxademxx;403822]merhaba biz oklda hoclar ve arakdaslarla birkaç balık

merhaba, bende geçen sene ilk kez yaptım sonra öğrendikçe birz daha geliştirdim, ama açık denize yollamaya cesaret edemedim . benim gemide 550 motor, iki tane 12v akü kullanıyorum. misinayı sarma- salma sistemide yaptım.(misina gerilince uyarı veriyo sesli) bi de kumanda kontrollü yemleme kutusu var,,(sabit değil, isteyince çıkarılabiliyo). aydınlatma sistemi de var, geceleri de çok keyifli. hepsi iyi hoş ama çok fazla tecrübe edemedim .malum balık sezonu yeni yeni açıldı. balığa gidece k yerim de imkanım da pek yok. ama inşalllah bir haftaya gideceğim.

sizin yazdıklarınız ben i heyecenlandırdı, baya büyük bişey olacak galiba. uzunlukları nedir? varsa resimleri yollarsanız sevinirim. korkmazisa@hotmail.com
şimdiden teşekkürler

atamert
29-09-2009, 20:05
benim üyelikte ortak birisi varda herşeyi ben yazmıyorum yani

sinekci-fly
14-10-2009, 11:30
arkadaşlar bende gölde oltayı uzağa bırakıp yemleme yapacak bir tekne almak veya yapmak istiyorum maket veya parçaları nerden bulabilirim

linux2ex
26-10-2009, 19:36
merhaba, bu tarz bir ürünü bende yapmak istiyorum. malzemeleri ayarlamaya başladım. yanlız sormak istediğim yaklaşık 150-200 m arası mesafe için nasıl bir kumanda kullanmalıyım. tavsiye ekonomik olursa sevinirim. thk nın sitesinden bazı kumanda setlerine baktım ama konuyu bilmediğim için karar veremedim.

bela
30-10-2009, 00:35
bütün kumandalar işinizi görür bence zira 100 metre gidince teknenin önü arkası bile belli olmuyo. en azından benim 70*25 gemi için öyle. denizde.

bela
13-06-2011, 00:37
Eskisine nazaran daha güzel oldu ama daha çook fırın ekmek lazım. Bu an için 6 ay bekle ve sonra "hımmm demekki ..." ile başlayan 23 cümle kur. Sabır...
Biraz tekneden bahsedeyim belki faydası olur . Autocad la çizip dışcephe kaplamacıda kestirdim. 12 v 7ah kuru akü. 12v 3000 rmp çift motor(zirai ilaçlama motoru diye yazıyo üzerinde) . sepet için 13kg spring servo (hedef kitlemdeki balıklar ufak olduğundan sorun olmayacaktır). makarada 15 kg spring servo var . motoru sabitlemek için inşaat köpüğü kullandım, gayet başarılı görünüyo ancak motor ısınırmı bilmiyorum , sorun olmaz inşallah . Esc leri su ile hiçbişekilde buluşmasın ve kolay soğuması için alimünyum levhalara yapıştırıp gövdeye gömdüm. (güneşli havada ters etki yapar mı ki:) ) . gövdenin kaplaması binaların cephelerindeki gibi kum kaplama , hız yapmayacağı için sorun olmayacağını düşündüm.( bu benim tercihim değildi ama yüzeyi sertleştirdi tahta gibi oldu, ufalanan kumlar dışında gayet iyi . Bi dahaki sefere sadece sadece yapıştırıcı sürdürüp üzerini boyayacağım) . balık vurunca ötecek olan alarm da 1tl lik meşhur kapı pencere alarmı.
Sanırım atladığım bişey yok. Gemiyi küçük havuzda bu akşam denedim ve anladım ki ağırlık merkezi göz kararı bulunmaz. video çektim ama paylaşmaya utanıyorum.

İlk gemimden beri sorularıma sabırla cevap yazan başta Egemen abi ve Emrah Barutçu abilerim olmak üzere diğer abi ve kardeşlerime teşekkür ederim.

erdinconar
17-07-2011, 04:10
merhaba arkadaşlar ben aslında model uçakla uğraşıyorum ama aynı zamanda balığada gidiyorum şimdi rc tekneyle balık tutma furyası başaldı bayağı video seyrettim ve neden olmasın dedim ve bir tekne yaptırdım fiberden yapan kişi iyiydi ama elektronik bilgisi yoktu bende bu konuda sıfır sayılırım neyse tahmini bir ekipman kurdu denemeye gittik büyük bir heyecanla tekne kendini zorla yüzdürdü yani hayal kırıklığına uğradım pil çok ısındı esc ve motorda öyle ters birşeyler oldu bu konu hakkında bayağı bir araştırmalarım oluyor şu anda size bir link vereyim sırf bu işle ilgileniyorlar hatta tekneler çok ucuz bilgi ve tavsiyelerinize ihtiyacım var arkadaşlar

selamlar....
http://www.rcfishingworld.com/

erdinconar
17-07-2011, 04:25
işte teknem 2 kg ağırlığında var herhalde tahmini
işte aradığınız video
sevgiler.......

http://www.youtube.com/watch?v=n1684VOg0S8

bhobyyr
18-07-2011, 23:55
selamlar fiberden yaptırdığınız tekne baya güzel kime , nerede ve tahmini kaçliraya maloldu? bilgilendirebilirmisiniz?
saygılar

özelden de yazabilirsiniz , ben de fiberden yapmaya çalışıyorum

erdinconar
20-07-2011, 02:18
selamlar fiberden yaptırdığınız tekne baya güzel kime , nerede ve tahmini kaçliraya maloldu? bilgilendirebilirmisiniz?
saygılar

özelden de yazabilirsiniz , ben de fiberden yapmaya çalışıyorummerhaba tekneyi yaptırdığım arkadaş şu anda staj için gitti herhalde artık yapamaz ben 400 tl ye mal oldu yanlızca tekne elektroniğini beceremedik şimdide yanlız kaldım ve ben anlamıyorum yaptıramassam satıp hazır birşeyler almayı düşünüyorum
zor bulunan bir model burda olsaydınız yardım ederdiniz bakalım birini bulmaya çalışacağım ilginize teşekkürler

ekoim
07-08-2011, 13:16
s.a senin dediğini ben yapıyorum tekneyi kendim yaptığım için balığı çekebilcek ayrda yapıtım ama böle bir tekne için kenara en azz 500 TL koymalısın hadi rastgele
ma$allah kac kiloluk baligi cekebiliyor tekneniz?....??? teknenizin agirligi ne kadar,, motorunuz nasil motor veee nasil pervane kullaniyorsunuz acaba????

ekoim
07-08-2011, 13:23
Merhaba arkadaşlar , ben amatör bir balıkçıyım ve geçenlerde arkadaşlarla aklımıza ilginç bir yöntem geldi . Kıyıdan kamış ile olta atmak yerine , model tekne ile oltayı açığa kadar taşımak ve hatta orda gezdirerek balığın ilgisini çekmek . Model tekneler hakkında kör cahil olduğumdan en iyisinin bu konuyu konunun uzmanlarına sormak olarak gördüm .
Benim amacım hızlı giden bir tekne değil , bu sebeple motor tavsiyelerinizde performans çok önemli değil . Asıl ihtiyacım eğer balık ani olarak asılırsa ve büyük bir balıksa motorun suya girdiğinde bozulmaması . Bu tip su geçirmez motorlar varmı ? Tabi motor'un yanında su geçirmez alıcılar ve şarj edilebilir pillerde mevcutmu ? Şimdiden fikir ve yardımlarınız için teşekkür ederim .

Sevgi ve Saygılarımla

selam
buyuk balik aniden oltaniza asildiginda ,, teknenizin suya batmasindan korkuyorsaniz ,, oltanizda bir KAMI$ makinasi kullanin cunki ayarlanabilir fren sistemi var!!!! iki kiloluk bir balik gelip aniden asildiginda sizde teknenizi disari almaya basladigizda ,,, ayariniza gore fren sistemi misinanizin bosalmasini saglar.tekneniz suya batmaz, balik teknenizi zorlamaz veee sizde teknenizi sahile cikarip misinayi elinize almi$ olursunuz...

erdinconar
25-10-2012, 00:45
merhaba arkadaşlar yaptırdığım teknenin son hali elektroniğini bir arkadaşla birlikte tamamladım denemesi yapıldı gayet güzel ve güçlü
http://www.youtube.com/watch?v=UJGP4Uy_II4&feature=youtu.be

carpe
26-10-2012, 00:17
Harika olmuş.
Müsadenizle birkaç sorum olacak..
Plana göre mi yapıyorsunuz yoksa üretici kendisi mi kurguluyor.
İkincisi ,kimisi kalıp üzerine fiber yapıyor bazılarıysa direk kalıba fiber döküyor.Sizinkisi hangi yöntemle yapıldı acaba?
Teşekürler..

By_wisdom
09-12-2012, 17:34
Merhablar Bendebu konu hakkında Benzin ve nitroya konu açmıştım, henüz dönen arkadaş olmadı. Aynı fikri bende düşünüyorum, tekne ile balık avlama.

Bu konuda hertürlü elektronik yapabilirim.

ilginen arkadaşlar konuşalım.