PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : balık tutmak için rc tekne

papiraov
23-12-2008, 23:45
arkadaşlar bazı forumlarda görüyorum.bende yapabilrmiyim diye balık tutmak için denizde teknenin arkasına kıç üstüne takılacak şekilde sahte yem olacak gibi yada denizde sonar balık bulucu takmak işlerinde kullanmak için güçlü bir tekne yapabilrmiyim malzeme varmı.yada hazır bir sistem varmı .varsa tavsiyeleriniz ne olur.

mco
24-12-2008, 00:39
Bir zamanlar deniz kıyısı bir kentte yaşarken yapılabilirliğini düşündüğüm, sadece düşünmekle kalan hayalim (:censor::censor::censor::censor::censor::censor:: censor::censor:im benim aklıma gelmişti :)

mco
24-12-2008, 00:42
pardon, forumun ahlakını bozmak gibi bir niyetim yoktu..."Deli Emin"den özür dilerim.

rmnkrm
24-12-2008, 01:32
misina pervaneye dolanmasın?

papiraov
24-12-2008, 14:18
sanırım bu işten anlayan yok.kusura bakmayın yanlış yerde soru sordum.

myssba
24-12-2008, 15:04
arkadaşlar bazı forumlarda görüyorum.bende yapabilrmiyim diye balık tutmak için denizde teknenin arkasına kıç üstüne takılacak şekilde sahte yem olacak gibi yada denizde sonar balık bulucu takmak işlerinde kullanmak için güçlü bir tekne yapabilrmiyim malzeme varmı.yada hazır bir sistem varmı .varsa tavsiyeleriniz ne olur.

Olmaz diye birşey yok. Olur ve zaten yapılmıştırda.
Önemli olan yapacağınız teknenin boyutu.
Boyut ve ağırlık önemli, oltaya ne büyüklükte bir balık geleceğinin garantisi yok.:)
Bu tarz bir çalışma için en az 100 cm boy bir tekne düşünmelisiniz ve 4-5 kg agırlık.
Sürat lazım değil belli bir hızla sahte balık yada kaşık çekeceksiniz. Bu yüzden ucuz fırçalı motorlar ve küçük kurşun asit akü kullanmak makul görünüyor.(uzun süreli çalışması için)
Tekne ve motorlarının çekme gücünü yenecek ve tekneyi sürükleyecek büyüklükte bir balığın oltaya yapıştığını düşünürsek, misinanın teknede kalan ucuna bir şamandra bağlı olması ve çekme gücü ile şamandrayı serbes bırakacak bir yaylı kanca planlamak gerek.

ceb76
24-12-2008, 15:33
Bu başlığa bir göz atın isterseniz...

http://www.hobbyrc.com/forum/showthread.php?t=33494&highlight=olta

ahmet60
11-03-2009, 15:21
bende öyle balık tutmak için tekne yapıyorum fibergılas tan yaptım boyadım kumandamda hazır motor alıp takıcam :D bitince fotoları koyucam

DeV1453
11-03-2009, 17:12
PIC devresi gerek burada :S PIC programlama bilseydim yardımım dokunurdu ama malesef bilmiyorum ama çalışma prensibi olarak 3-5 bişiler söylüyebilirim.Basınç kontrol butonu ile misinayı çeken balığın çekme kuvvetine göre PIC devresi hesaplama yaparak misinanın bağlı oldugu makarayı sardırarak balıgı yakalar, gerçi bi PIC programlama yapan benden daha iyi şeyler çıkartabilir.Bence PIC programlama bilen birisi ile konuşun ama biraz pahalı olucagından emin olun PIC i 20-30ytl porgramlamıyorlar.