PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yeni Heli Alımı: Align Trex 600 Nitro

Sayfa : [1] 2

MCK
08-01-2009, 15:40
Trex 600 ün yeni modeli olan ESP modeli için çok güçlü ve inanılmaz derecede iyi bir performans verdiği söyleniyor. ama kullanmakta olduğu bataryaların fiyatları oldukça yüksek. en iyi 3D cilerin kullandığı piller 8S bu pili bulmak hem çok zor hemde çok masraflı ha 6S ile uçmazmı gayette güzel uçar zaten bana tavsiyede bulunan kişi de 6S ile kullanıyor, ve önerdiği model nitro değil ESP modeli.ama şu faktörü de göz önüne alırsanız en az elinizde bulundurmanız gereken pil sayısı 3 adet olunca bu masrafları da katarsanız ESP ile NSP arasında hiçbir fark kalmıyor tabi NSP ile kıyaslamamın sebebi aynı CNC parçaları kullanıyor olması maliyeti düşürmek için Nitro yada Nitro pro lara da bakabilirsiniz. ha bukadar söyledikten sonra öneren kişiyi saklamak zaten olmaz sponsorumuz Technomodel in sahibi Sinan bey ve Cem bey

PhnX
08-01-2009, 17:49
Anlamadim, Sinan bey veya Cem bey size 600 almak istiyorum dediginizde ESP'mi alin dedi yoksa uzun bir sohbet sonrasi esp'nin 600'ler arasinda iyi bir model oldugunu mu soyledi?

onder82
08-01-2009, 19:14
Ne söyledigini bilmiyorum ama saklamaya gerenk yok MCK 600NSP yi patlattı umarım bana kızmassın söyledigim için Mustafaa :)
Şimdiden hayırlı olsun senin kadar bende çok sevindim dostum güle :) güle :) kullan kırımsız olsun her uçuşun hakkını verecegine eminim...

MCK
08-01-2009, 20:36
Anlamadim, Sinan bey veya Cem bey size 600 almak istiyorum dediginizde ESP'mi alin dedi yoksa uzun bir sohbet sonrasi esp'nin 600'ler arasinda iyi bir model oldugunu mu soyledi?

600 alıcam dedim gittim baya bi muhabbet ettik ellerinde ikisi de vardı satma amaçlı dediklerini zannetmiyorum zaten öyle insanlar değiller ben hayran kaldım 700 den bile güçlü bu boyutta elekrtikli bir heli ile bu performansı beklemiyorduk bence ESP alın dediler. Cem bey le önce muhabbet ettik daha sonra Sinan bey geldi 700 den güçlü olduğunu o söyledi ha Önderin de söylediği gibi bugün verdim 600NSP siparişimi umarım bir terslik olmadan elime geçecer. sonra sizin başınızı biraz ağrıtıcam Sarper bey :D Nitro seçme amacım da pil şarj derdinden dolayı,fiyat olarak çok fark yoktu arasında olmuşken nitro olsun istedim. elektrikli zaten var elimde, NSP olmasının sebebi de herşey dahil combo kit olması 600NSP/4x Align DS610 servo / Align GP750 + DS620 Servo kargo dahil toplam 978 dolar :)
ilgilenen olursa bu siteyi de yeni buldum maillaştım paypal da var, adamlar ilgililer baya, fiyatlar süper
www.helipross.com

onder82
08-01-2009, 21:50
Mustafa Dostum 600 gelince bizi terk etmezsin degilmi yine buralara ugrarsın 450 leri terk etme Mustafa unutma herşeyini 450 ye borçlusun :lol::lol::lol::lol:

MCK
08-01-2009, 22:00
hehe terkedilirmi Önder 450 duruyor tam gaz devam devam :D

onder82
08-01-2009, 22:37
hehe olee :)

Forever79
08-01-2009, 23:32
600 alıcam dedim gittim baya bi muhabbet ettik ellerinde ikisi de vardı satma amaçlı dediklerini zannetmiyorum zaten öyle insanlar değiller ben hayran kaldım 700 den bile güçlü bu boyutta elekrtikli bir heli ile bu performansı beklemiyorduk bence ESP alın dediler. Cem bey le önce muhabbet ettik daha sonra Sinan bey geldi 700 den güçlü olduğunu o söyledi ha Önderin de söylediği gibi bugün verdim 600NSP siparişimi umarım bir terslik olmadan elime geçecer. sonra sizin başınızı biraz ağrıtıcam Sarper bey :D Nitro seçme amacım da pil şarj derdinden dolayı,fiyat olarak çok fark yoktu arasında olmuşken nitro olsun istedim. elektrikli zaten var elimde, NSP olmasının sebebi de herşey dahil combo kit olması 600NSP/4x Align DS610 servo / Align GP750 + DS620 Servo kargo dahil toplam 978 dolar :)
ilgilenen olursa bu siteyi de yeni buldum maillaştım paypal da var, adamlar ilgililer baya, fiyatlar süper
www.helipross.com

Mustafa bey, siteyi ilk defa gördüm, fiyatlar gerçekten uygun gibi. Siparişinizin durumu ile ilgili gelişmeleri paylaşırsanız seviniriz.

MCK
08-01-2009, 23:43
Oğuzhan bey siteyi bende sipariş vermeden önde buldum zaten :D kara kara nasıl alırım diye düşünürken ilaç gibi geldi paypal ı da görünce, siparişi vermeden önce biraz maillaştım adamlarla anlaşabiliyormuyuz diye
gerçekten flyingdekilerle bukadar kolay anlaşamamıştım. hatta ücreti 2 parçaya böldürdüm 2 ayrı karttan ödedim. hatta 2. ödememde paypal da bir problem oldu onun yerine başka parça alın dedi ona sayalım size kargo bedelini gönderelim dediler bende kargo bedeli kadar indirim kodu istedim hemen gönderdiler. o şekilde hallettim yani. şimdi yarın bizden tracking bekleyin dediler artık kargoya verildikten sonra akıbeti hakkında bilgi veririm hatta yeni bir konu açıp başlığı buradan link olarak veririm.
Saygılar

emo23
08-01-2009, 23:44
www.helipross.com (http://www.helipross.com)

http://www.heliproz.com/ da çalışıp ayrılanlar açmış bu siteyi :)

MCK
08-01-2009, 23:51
http://www.heliproz.com/ da çalışıp ayrılanlar açmış bu siteyi :)

gerçektenmi? :rolleyes: :eek:

Forever79
08-01-2009, 23:59
Yarım yamalak anladığım ingilizcemle araştırmam sonucu, küçük bir firma olduklarını ve tedarikte birascık zorlandığını anladım. Siz moralinizi bozmayın sakın bu arada, sonuçta paypal var.

Sizin alışveriş tamamlanınca bizde bir tane T-rex 600 ESP gyro combo ludan alabiliriz.

MCK
09-01-2009, 00:02
evet bende şimdi farkettim neyse gerekeni yaparız :D çok uğraştık zamanında :D

MCK
09-01-2009, 00:13
şimdi biraz canım sıkılmaya başladı eline geç gelen ve zamanında geçen olmuş bakalım ben hangisine denk gelicem. dediğiniz gibi küçük bir işletme, umarım bi terslik olmaz
ben şu heriflere bi mail atayım bari bi yamuk yapma eğer yarın bana adam akıllı bir tracking numarası göndermezsen paypal dan dispute açarım diyim bakalım ne olacak.
ben almaya kalktım ya kesin bi terslik çıkar :D

onder82
09-01-2009, 00:29
aman canını sıkma ya yeni firmalar yanlış yapmamaya özen gösterirler arkanda aslan gibi paypal var :)

MCK
09-01-2009, 00:30
yazdım bakalım sizin hakkınızda çok iyi yorumlar okumadım eğer bir problem varsa baştan söyleyin parayı geri iade edin mesajlara cevap ta vermiyormuşsunuz eğer bana bugün gerçek tracking numarası ve bu mesaja cevap vermezseniz dispute açıcam dedim hadi hayırlısı bakalım :) içimden bir his uğraşıcaksın gene diyor ama hahaha kader işte
:D

onder82
09-01-2009, 00:37
Yok Yok öyle olsa paypal arada olmazdı dostum sen canını sıkma içini rahat tut 600 geliyor :)

MCK
09-01-2009, 00:50
valla bunlar gönderirlerse de bana çok pis yamuk yapacaklar gibi geliyor ama neyse hadi yarın ola hayrola :D

PhnX
09-01-2009, 07:28
MCK,
980 dolara 600NSP, 4 adet servo ve gyro+ servo aldim demissiniz. Fiyat icine motor dahil degil o zaman ? 600NSP'nin motorlu hali 900-1000 dolar civarinda geziniyor cunku normalde?

600esp'nin 700'den guclu olmasi durumuda ilginc bayagi :). O zaman 3D masters'ta butun Align takimi neden 600 esp kullanmiyor?
700'un buyuk ve daha agir olusu kesinlikle buyuk avantaj, daha stabil ve ruzgar vb. az etkilenen bir model oluyor 700 haliyle. 600 esp'ye pil yetistirmekte bambaska bir sorun zaten. Gercekten 600 esp, 700'den guc\agirlik orani olarak daha yuksekse bile 700 cok daha keyif verecektir diye tahmin ediyorum.

Birde, 600nsp yerine neden 700 almadiniz madem o kadar para verecektiniz? :D .

MCK
09-01-2009, 09:54
700 istemiyorum tail boom u çok uzun geliyor gözüme 600 benim için ideal zaten 600 ü zor denkleştirdim parasını. ve 700 den de güçlü olduğu konusunda benm hiçbir iddam yok ne duyduysam onu söyledim. kitte motor da mevcut işte bu da link i
http://www.helipross.com/trex-600-nitro-super-pro-align-combowith-all-p-994.html
ve gönderdiler paketi bugün tracking i de verdiler

PhnX
09-01-2009, 11:59
Yeni modeliniz hayirli olsun,

Model gyro olarak GP700 ile geliyor, resimdeki GP750 ancak yazida GP700 denmis. Zaten Rex600 icin bu bir sorun teskil etmiyor.

Fiyat olarakta gayet uygun bulmussunuz. Urunun elinize ulasmasi, ne kadar sure tuttugu, gumruk vb. detaylardan bahsederseniz seviniriz.

MCK
09-01-2009, 12:03
Teşekkürler Sarper
siparişi verirken 750 ile değiştirebilirmisiniz aradaki farkı veriyim diye yazdım 700 eski sistem zaten elimizde yok dediler sonrasında düzelttiler zaten site de de, 750 ile göndericekler parantez içerisinde 750 diye gözüküyor. ve fiyatı 47 dolar arttırmışlar
şu an itibari ile postaya verdiler tracking ten görebiliyorum umarım bir terslik çıkmaz ayrıntılı detayları gelişmeler oldukça paylaşacağım
saygılar

Clio172
09-01-2009, 13:20
Mustafa Bey hayırlı olsun, güzel bir model, kırımsız uçuşlar şimdiden.

Yurdumuza giriş ya da teslimat sırasında yaşanacakları da paylaşırsanız referans olur.

Teşekkürler.

MCK
09-01-2009, 13:31
Teşekkürler Hakan bey her aşamasından gelişme oldukça haberdar edicem :) şu an için işleme alındı tracking den görünen bu.

onder82
09-01-2009, 20:39
Mustafa bey bende birşeyler söylemek istiyorum öncelikle bugun yollamış oldugunuz pal ve fly bar kiti elime ulaştı bu kadar masrafın üzerine bu yaptıgınızı unutmıyacagım maddi yönden degil zaten çok fazla masraf ettim ama bu yaptgınız manevi olarak çok mutlu etti benii yanii bu hobby işinde demekki destek almak daha önemli imiş beni tanımadan yani yüz yüze.
yaptgınız karşısında mutlu oldumn umarım 600de de siz bnm kadar mutlu olursunuz mustafa bey :)
Sizi seviyorum :)

efehan
10-01-2009, 12:17
mustafa kardeş meraba
yazdıkalrı okudum ve bu konuda bayağı bir bilgiye sahipsin benim lama v 4 helikopteim var ve ben artık helimi büyütmek istiyorum fakat bu konuda hiç bilgim yok denecek kadar az şeyler biliyorum ve yardımına ihtiyacım var benim çinde bir arkadaşım va bu konuda yardımcı olacak biliyosun bu modeller hep çinden geliyor yanılıyorsam düzelt ben alıng trex 600 ü inceledim ve hoşuma gitti büyük bir helim olsun istiyorum şimdi yorumlarınızı ve yazdıklarınızı okuyorum fakat kafam karışıyor mesala şunuda aldım şunuda ladım demiisn ben sipariş ederken neler istemeliyim bunların hepsi heliyle birlikte geliyormu nasıl bir kumanda almalıyım bu konuda yardımını bekliyorum şimdiden tşk.

MCK
10-01-2009, 12:17
Arkadaşlar daha önce T-rex 450 Burda buluşalım konusu altında ilk yazışmaya başladığım heli alımı hakkındaki yazıları konu ile alakasız bir yerde olduğunu düşünerek yeni bir başlık açmak istedim.
09/01/2009 tarihinde artık kafamdaki soru işaretlerine bir son verip T-rex 600 Nitro Super Pro siparişimi verdim. ve heyecanlı bekleyişe girdim :) aldığım site hakkında çok iyi yorumlar okumadım bu biraz canımı sıktı. birkaç mail sonrası tedirginliğimi dile getirerek, eğer bir problem olacaksa siparişi iptal edelim dedim. fakat satıcı firma gereğini yaptı ve maillarıma cevap vererek siparişi kargoya çok kısa süre içerisinde verdi. ilk etapta baktığımda sadece siparişin verildiği tarih yazıyordu, kafamda sürekli acaba sahte bir takip numarasımı diye düşünceler oluşmaya başladı. kargonun gönderilmiş olduğu post office e mail atarak yardım istedim. kargonun 10/01/09 tarihinde çıkacağını öğrendim. an itibari ile baktığımda Kargo Türkiye ye yola çıkmış bulunmakta :) gelişmelerden haber aldıkça buraya ekleyeceğim...

PhnX
10-01-2009, 12:31
Mustafa Bey, modeliniz tekrar hayirli olsun.

Baslik acmaniz cok guzel olmus, forumda ozellikle 600n hakkinda fazla dokuman bulunmuyor. Daha once yaptigimiz gibi sizde 600n'i nereden aldiginizi, hangi ekipmani tercih ettiginizi, elinize ulasma, kurulum ve ucuslari hakkinda bizi duzenli olarak bilgilendirirseniz saniyorum ki guzel bir kaynakca yaratmis oluruz.
Yakin zamanda Gunes'te bir 600n alacak bildigim kadari ile. Beraber bu baslik altinda deneyimlerinizi paylasir bizi bilgilendirirseniz seviniriz.

23 Ocak'ta Istanbul'a donuyorum yaklasik 3 hafta oradayim, model hakkinda yardima ihtiyaciniz oldugunda aklinizda olsun.

Yeni modeliniz afiyet olsun :) .

MCK
10-01-2009, 13:08
Efehan bey merhabalar.öncelikle benim bilgilerim de kısıtlı daha iyi üstadların olduğu bir forumda herkesin bilgilerini paylaşacağından şüpheniz olmasın.
ilk önce nasıl bir heli almak istediğinize daha sonra yakıtlımı yoksa elektriklimi olduğuna karar verin. karar verdiğiniz bir model üzerinden gerekli ekipmanlar seçilerek (bütceniz açısından) yola çıkabilirsiniz. Büyük bir heli demişsiniz genellikle büyük heliler Profesyonel oldukları için kumandası ve gerekli ekipmanları üzerlerinden çıkmaz. bunları siz nasıl olsun istiyorsanız ona göre karar vermek durumundasınız. bazı satıcı firmalar kendilerinin topladıkları RTF diye adlandırılan (Ready To Fly yani uçuşa hazır) modelleri sitelerinde satışa sunmaktadırlar. buna gerekli bütün ekipmanlar dahil olmaktadır. arkadaşınızın Çin de olması gerçekten büyük bir avantaj sizin adınıza.
heliyi uçar hale getirmek için gereken ekipmanlar şu şekilde olması gerekir (6 ve üzeri Kanal Profesyonel modeller )
Elektrikli bir heli için: Heli kit +Motor + ESC (Motor + ESC genellikle kitten çıkar ) + 3x Cycling Servo (ben metal dişli servo öneririm) + 1 adet Gyro + 1 adet Kuyruk Servosu+1 adet minimum 6 kanal Kumanda + 6 kanal alıcı + modelinize motorunuza ve esc nize göre seçeceğiniz minimum 1x Li-Po batarya + Li-Po balancer şarj aleti. bunları bir araya getirerek helikopterinizi uçar hale getirebilirsiniz.

Yakıtlı için
Heli kiti + Motor + Egzos sistemi + 4x Servo + 1 Gyro + 1 Kuyruk Servosu + 1x bec + Alıcı pili (li-po önerilir) + Starter + Starter shaft + Yakıt pompası + Yakıt + minimum 7 Kanal bir kumanda + 7 kanal alıcı + isteğe ve ihtiyaca bağlı Governor ... (eksiklerimi Nitrocu ustalar tamamlarsa sevinirim yakın zamanda bende birkaç yorum yapar hale gelebilirim bu konuda :) )
saygılar

MCK
10-01-2009, 13:36
Teşekkür ederim Sarper bey :)
Söylediğiniz gibi konunun bir başlık altında toplanması iyi olacak.
ben kısaca tekrardan aldığım model hakkında bilgi veriyim
modeli Taiwan dan Helipross (http://www.helipross.com/trex-600-nitro-super-pro-align-combowith-all-p-994.html) dan aldım. (bu arada fiyat artıyor sanırım talep çoğaldı benim aldığımda aynı set 952 dolar dı)
Align Firmasının en son çıkarttığı 600 Nitro modeli motor egzos ekipman bakımından Nitro modelinden bir farkı bulunmamakta sadece birkaç parçayı CNC aluminyum yapmışlar carbonfibere ağırlık vermişler ve tork tube kullanmışlar. ha birde kit içerisinden servolar ve gyro hariç bütün ekipmanlar çıkıyor.
23 ocakta burada olmanız gerçekten çok güzel havalar da müsait olursa çalışma prensibi nitro için gerekli ayarlar ve rodaj konusunda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

efehan
11-01-2009, 00:22
merhaba arkadaşlar burda olmaktan çok mutluyum :) mustafa kardeş yeni helin hayırlı olsun biey sormak istiyorum taiwandan aldım demiisn dil sorununu nasıl çözüyosun yabancı dilin varmı varsa sorun yok yoksa nasıl hallettin bide bu ürünlerin bulunduğu asıl ülke neresi daha önce bahsetmiştim çinde arkadaşım var diye çinden almamı tavsiye edermisin

MCK
11-01-2009, 01:18
hepimiz çin den alıyoruz efehan bey ingilizce evrensel bir dil :) siteden siparişi veriyoruz bukadar gerekli ödemeyi de paypal aracılığı ile yapınca güvenlik açısından bir problem de kalmıyor. Align Firması Taiwan firması dır Çin de Taiwan a komşu bir ülke olduğu için Avustralya dahil buralardan daha ucuza alabilirsiniz.
bu konu altında size daha önce yazmış olduğum cevabı okuyabilirsiniz.

efehan
11-01-2009, 01:24
bu konuda yeni olduğumu belirtmiştim yardımların çok işime yarayacak birde alıng trex 600 olarak tek bir konu başlığı yokmu burda bir sürü yerde yazışmalara ratslıyorum veya ben burdan sana soru sormaya devam edyim :) daha ben paypal ne bilmiyorum daha öğrenecek çok şey var gibi duruyor anlıycan daha çok yolum var ve birde bu trex 600 tamamının herşeyinin içinde olduğu bir set yokmu ben motorunu kumandasını servosunu ayrımı almak zorundayım bu soruyu daha öncede sormuş olabilirim sana ama kusura bakma acemiliğime var

MCK
11-01-2009, 01:57
Efehan bey merhabalar.öncelikle benim bilgilerim de kısıtlı daha iyi üstadların olduğu bir forumda herkesin bilgilerini paylaşacağından şüpheniz olmasın.
ilk önce nasıl bir heli almak istediğinize daha sonra yakıtlımı yoksa elektriklimi olduğuna karar verin. karar verdiğiniz bir model üzerinden gerekli ekipmanlar seçilerek (bütceniz açısından) yola çıkabilirsiniz. Büyük bir heli demişsiniz genellikle büyük heliler Profesyonel oldukları için kumandası ve gerekli ekipmanları üzerlerinden çıkmaz. bunları siz nasıl olsun istiyorsanız ona göre karar vermek durumundasınız. bazı satıcı firmalar kendilerinin topladıkları RTF diye adlandırılan (Ready To Fly yani uçuşa hazır) modelleri sitelerinde satışa sunmaktadırlar. buna gerekli bütün ekipmanlar dahil olmaktadır. arkadaşınızın Çin de olması gerçekten büyük bir avantaj sizin adınıza.
heliyi uçar hale getirmek için gereken ekipmanlar şu şekilde olması gerekir (6 ve üzeri Kanal Profesyonel modeller )
Elektrikli bir heli için: Heli kit +Motor + ESC (Motor + ESC genellikle kitten çıkar ) + 3x Cycling Servo (ben metal dişli servo öneririm) + 1 adet Gyro + 1 adet Kuyruk Servosu+1 adet minimum 6 kanal Kumanda + 6 kanal alıcı + modelinize motorunuza ve esc nize göre seçeceğiniz minimum 1x Li-Po batarya + Li-Po balancer şarj aleti. bunları bir araya getirerek helikopterinizi uçar hale getirebilirsiniz.

Yakıtlı için
Heli kiti + Motor + Egzos sistemi + 4x Servo + 1 Gyro + 1 Kuyruk Servosu + 1x bec + Alıcı pili (li-po önerilir) + Starter + Starter shaft + Yakıt pompası + Yakıt + minimum 7 Kanal bir kumanda + 7 kanal alıcı + isteğe ve ihtiyaca bağlı Governor ... (eksiklerimi Nitrocu ustalar tamamlarsa sevinirim yakın zamanda bende birkaç yorum yapar hale gelebilirim bu konuda :) )
saygılar

Size daha önce bu yazıyı yazmıştım efehan bey isterseniz bir kez daha gözden geçirin...

Trex 600 konusunu tek başlık altında toplama amaçlı bugün bu konuyu açtım sağolsun moderator arkadaşlar farklı konularda bulunan trex 600 ile ilgili yazışmaları buraya topladılar Tekrardan Teşekkür ediyorum Yönetici arkadaşlara ;oleeea:

Paypal yurt dışı alışverişlerde paranızı güvenli bir şekilde satıcıya yada arkadaşınıza aktarmanıza yarayan dünyanın en güvenilir para aktarma organıdır. ve şu an Türkçe olarak hizmet vermeye başlamıştır.
Saygılarımla

MCK
13-01-2009, 12:28
Arkadaşlar Kargo şu anda Gümrük te yarın öbür gün bir terslik olmazsa çıkar diye umuyorum Saygılar.

MCK
15-01-2009, 09:22
Sanırım Gümrükte biraz problem yaşayacağız halen bir değişiklik yok gümrükten çıkmadı :(

KaanX
15-01-2009, 09:46
Benim 600 geçen sene bu zamanlar yaklaşık 20 günde çıkmıştı gümrükten.

MCK
15-01-2009, 09:51
oy oy oy :( Kaan abi valla iyi beklemişsin Express Shipping ti ama EMS okadar çok mu beklemek gerekecek. Ben şimdi telefon edip sorsam iyimi olur kötü mü olur?

KaanX
15-01-2009, 10:48
Ben priority ile istemiştim, belki EMS daha çabuk geçer. Bir de tabi geçen sene ayrı bu sene ayrı, ama hop oturup hop kalkmıştım o süre boyunca. Telefon da etmiştim tabi ama hep "gümrükte" diye cevap aldım, zaten oradan başka bir cevap aldığın gün tracking'de de çıkıyor.

MCK
15-01-2009, 14:41
Paket ümrükte kâğıt geldi bakalım gidip alıcam gelişmeleri yazarım. :(

Clio172
15-01-2009, 16:47
Haydi hayırlısı...

KaanX
15-01-2009, 17:01
Gazan mübarek olsun :)

Forever79
15-01-2009, 17:58
Paket ümrükte kâğıt geldi bakalım gidip alıcam gelişmeleri yazarım. :(

Kağıt gelme olayı biraz ürküttü beni.
1 sene kadar önce, alışveriş yöntemlerini bilmezken, internetten cep bilgisayarı almıştım. (Eten M700) 800 $ gibi bir fatura ile gelmiş ve 1 aya yakın uğraşmama rağmen alamamıştım ürünümü.

Burdada fatura ile ilgili bir sıkıntı çıkarmazlar inşallah.

ermis
15-01-2009, 18:19
kagıt geldi ise gümrükcüyü ikna olayına kalıyor iş ikna olursa alırsın olmaz ise gümrügünü yatırır alırsın ürünü. iyi şanslar sana

Clio172
15-01-2009, 18:27
kagıt geldi ise gümrükcüyü ikna olayına kalıyor iş ikna olursa alırsın olmaz ise gümrügünü yatırır alırsın ürünü. iyi şanslar sana

Aynen durum bu. Her şeye gülümseyerek mülayim bir tavırla yaklaş. Çok önemli değilmiş havası takın, sert çıkışlara karşılık verme..... Ne bu ya boks maçına mı hazırlıyoruz :).

MCK
15-01-2009, 18:45
Paket sorunsuz bir şekilde elime ulaştı ;oleeea:
2 TL eksik kalmış onun için çağırmışlar :D
http://img292.imageshack.us/img292/7315/15012009131vf3.jpg (http://imageshack.us)
http://img292.imageshack.us/img292/15012009131vf3.jpg/1/w2048.png (http://g.imageshack.us/img292/15012009131vf3.jpg/1/)
hemen çekip koymak için foto biraz kötü oldu :D

MCK
15-01-2009, 18:46
bu arada çok büyükmüş bu yaw. canopy sadece 450 kadar :D

mehmet1846
15-01-2009, 18:56
Gözünüz aydın, güle güle yapın,uçurun...Çok memnun kalacağınız bir model olacak...Uçuş stablitesini görünce tüm masraflarını unutturacak size....

Sevgiler

Mehmet ARCASOY

GuNeSh
15-01-2009, 18:59
o meşhur 2 lirayı parçalar için bende ödemiştim bir kaç kez. topkapıda beklediğinde paket alıyorlar ne yazıkki yok efendim depoyu işgal etmişmişmiş :)

neyse hayırlı olsun Çoşku abi, kırımsız uçuşlar.

MCK
15-01-2009, 19:03
Çok teşekkür ederim :)

emo23
15-01-2009, 19:15
kazasız belasız eline ulaştı coşku, hayrılı olsun.
sorunsuz setuplar, kırımsız uçuşlar dilerim ;)

yellowaircraf
15-01-2009, 19:18
Hayirli olsun Cosku....

MCK
15-01-2009, 19:22
çok teşekkür ederim arkadaşlar :D

emoxy
15-01-2009, 19:31
hayırlı olsun kırımsız ucuşlar. artık ayarları yaparken yardımcım oldu.iyiki gyro ve servolarımız aynıı.kaç günde toplarsınız acaba. elektronik ayarlara ne zaman geçersiniz sabırsızlıkla bekliyorum:D

MCK
15-01-2009, 19:53
şimdi ücretini ödemek için biraz çalışmam lazım daha toplamaya başlayamıyorum ama içim kıpır kıpır belki yarın belki yarından da yakın diyorum toplamak için :D

PhnX
15-01-2009, 20:06
Hayirli olsun,

Kurduktan sonra birgun alir bi fotograf cektiririz beraber artik bizde :D .

KaanX
15-01-2009, 20:06
Hayırlı olsun, demek EMS gerçekten hızlıymış :)

MCK
15-01-2009, 20:12
Teşekkür ederim :D
Ems ile normalde 6 gün içerisinde geliyor Kaan abi

MCK
15-01-2009, 20:26
Teşekkür ederim Muhammet abi toplamak için can atıyorum ama hafta sonu sakin kafayla başlamak istiyorum bakalım hayırlısı :D

ata 1337
15-01-2009, 20:28
Kardeşim hayırlı olsun. Sabahı zor edersin artık. :D

MCK
15-01-2009, 20:37
Sağolasın Mehmet abicim :D evet şu an iş yapmaya çalışıyorum ama aklım orada sürekli :D

onder82
15-01-2009, 21:08
Musatafa hayırlı olsun oh sapa saglim elinede ulaştı keyfine diyecek yoktur
iyi günlerde kullan dostum :)

MCK
15-01-2009, 21:27
eyw kardeşim darısı en kısa zamanda sana :D

Forever79
15-01-2009, 21:33
Geçmiş olsun diyelim sonrada hayırlı olsun.
helipross un ürün fiyatları gibi kargo ücretleride diğerlerinden çok daha ucuzmuş bu arada. ilginç geldi...
Coşku beyin sayesinde ay sonu gibi trex 500 esp almayı düşünüyorum burdan.

KaanX
15-01-2009, 22:09
Benim 500 ile senin 700'ü değiştirelim :)

Forever79
15-01-2009, 22:12
tamam
yanında 600 üde alırım, bide swifti, bide f18 i, bide o kadar

MCK
15-01-2009, 22:35
Teşekkür ederim Oğuzhan bey :) biraz zorlayınca gönderiyorlar hemen :) yurtdışında pek iyi diye bilinmesede bana sorun çıkartmadılar :) ve mesai saatleri dışında bile cevap veriyorlar çok geç saat olmadığı sürece tavsiye ederim

Clio172
15-01-2009, 23:14
Mustafa hayırlı olsun, kırımsız uçuşlar şimdiden. Mutlu son :), yoksa başlangıç mı? :P

MCK
15-01-2009, 23:16
Teşekkür ederim Hakan abi başlangıç desek daha iyi olacak sanırım :)

Clio172
15-01-2009, 23:20
Benim 500 ile senin 700'ü değiştirelim :)

Sen Oğuzhan'dan 700'ü al ben de sana 2 tane 450 + hediye lamalar, walkeralar vereyim :)

V2'in yok diye söylüyorum :P....

zigzag
15-01-2009, 23:50
mck hayırlı olsun darısı tum heli hastalarının basına kırımsız uçuslar.
450yi o rahatlıkla ucuran 600lukde kırım yasamaz zaten.
motor istop falan etmesin bilmedigin yerden mazot alma :D
havalar duzelse de şu orhanlı bulusmasını yapsak.

KaanX
15-01-2009, 23:58
450 v3 çıkıyor v2'nin hükmü kalmadı :)

MCK
16-01-2009, 00:55
Teşekkür ederim Genco abi darısı bütün isteyenlerin başına, yok mazota dikkat edicem hele bi eksikleri de tamalayayım hafta sonu toplamaya başlıycam hava bugün baya iyiydi aslında 2 hafta sonra da böyle olursa bi Orhanlı yaparız, en azından ben yapmayı planlıyorum :D

GuNeSh
16-01-2009, 01:09
ben 600 alayım zaten ilk iş LPG taktıracam nitro çok para. :D

MCK
16-01-2009, 01:16
ehehe ya 3D de çekmez o Güneş be :D

PhnX
16-01-2009, 01:52
Teşekkür ederim Genco abi darısı bütün isteyenlerin başına, yok mazota dikkat edicem hele bi eksikleri de tamalayayım hafta sonu toplamaya başlıycam hava bugün baya iyiydi aslında 2 hafta sonra da böyle olursa bi Orhanlı yaparız, en azından ben yapmayı planlıyorum :D

Yeey, bana haber vermeyenin rodaji yaver gitmesin :D .

onder82
16-01-2009, 02:10
AMİN sensiz rodaja ben rodaj demem sarpercan :)

MCK
16-01-2009, 02:22
Senin de o tarih te burada olacağını hesaba kataraktan söyledim Sarper aaa olurmu sana haber vermemek Kambersiz düğün olurmu :D

GuNeSh
16-01-2009, 02:36
şubatın 2. haftası aranızda olacam 1 şubat itibari ile 600 elimde olur h.içinde montajdır ayardır biter rodaj desek hadi 2 gün parti parti yapalım 3+2 depo olarak. şubatın 2. haftsı inverted t-rex 600N olur benimki ben diyim. :D hele dönem bitsin orhanlıda yatıp kalkacam :D

orhantekkan
16-01-2009, 09:23
Hayırlı olsun kırımsız uçuşlar. Helikopterin rodajıda bayağı zahmetli bir iş mehmet abiden biliyorum. :)

MCK
16-01-2009, 11:40
Teşekkür ederim, Artık ustalardan yardım alıcam o konuda :)

PhnX
16-01-2009, 11:53
5 depo boyunca hover, 2,5-3 tur acik igne. Zaten igne cok acik oldugu icin bir depoyu hemen hemen 3dk'da bitiriyor helikopter. Ne kadar zor olabilir ki :) .

MCK, odev olarak internetten OS 50 hyper rodajini arastirmaya baslayabilirsin. Finless bob'un trex600n yaptigi videolarinda rodajda var. Ayni sekilde www.heliproz.com adresinde de rodaj nasi yapiliyor var.
www.raptortechnique.com'a goz at.

Bunun disinda interneti dolas birazda, herkesin kendine gore ufak tefek farkli yontemleri olsada genelde herkes ayni sekilde yapiyor rodaj isini.

mehmet1846
16-01-2009, 12:32
Arkadaşlar merhaba,

Rodajda sağlıklı olan ve çokça kullandığım yöntem şöyle,

1) İlk depoyu 3-4 tur açık iğne ile paller takılmadan , rolantide çalıştırmak...

2) 2,3 ve 4 .depoyu 2 tur açık iğne ile ,10 sn hover,10-15 sn rolantide yerde soğutarak çalıştırmak,

3) 5,6 ve 7. depoyu 1,5 tur açık iğne ile 15 sn hover, 10 sn yerde rolantide soğutarak çalıştırmak ve bujiyi yenisi ile değiştirmek,

4) 8,9 ve 10. depoları 1.25 tur açık iğne ile meydan turu yaparak rodajı tamamlamak...

5) İğneyi 1,25 turda bırakarak uçmaya başlamak...

Benim 50 Hyper için tavsiyem bu...Bu süreç Orhan bey'in de dediği gibi sıkıntı verici ama sonrası için önemli...

Motor ilk çalıştırmalarda çok stop edebiliyor,boğulabiliyor zengin olduğundan. Eğer böyle bir sorun yaşarsanız helikopteri egzost tarafına doğru yatırın,yakıt giriş borusunu boğun, 1 dakika kadar bekleyip tekrar çalıştırın.Milde kasma var ise bu şekilde iken bujiyi söküp bir bez tutun önüne ve starter basın içindeki yakıtı atsın. Sonra bujiyi takıp tekrar çalıştırın...

Zor bir süreç, size sabırlar dilerim.

Sevgiler

Mehmet ARCASOY

emo23
16-01-2009, 13:18
ben OS 50 hyper ın rodajını şu şekilde yaptım. herkes farklı birşey söylüyor. tamam doğru olanlarda var aralarında, kuralına görede yapmak lazım herşeyi.

1. ilk 4 depoyu hover şeklinde iğne 3.5 tur açık iken yaptım. zaten depo su gibi bitiyor.
2. 4. depo sonunda her depoda iğneyi yarım tur kıstım, hover devam ettim
3. uzun bir süre kaç depo bilmiyorum 2 turda uçurdum. biraz zengin kaldı yinede, meydan turları attım. performanstan uzak bir uçuş idi.
4. en son iğneyi 1.25 turda bıraktım ve şu an geyet memnunum.

ilk 1-2 galonda, gerçi ben uzağım bu işten ama çok sert gaz hareketleri, otoratosyondan ve akrobasi uçuşlarından kaçınmak gerekiyor.

Sonuçta elinizin altındaki motor OS, TT ile alakası yok. Malzeme güzel, kaliteli. Yeterki fakir bırakmayın motoru ilk başlarda.

GuNeSh
16-01-2009, 13:40
rodaj ile ilgili bir sorum olacak,

bir önceki mesajımda 3+2 depo olarak 2 günde yaparım dmeiştim.

rodaj sırasında motorun sıcaklığı ne derece önemlidir? yani tabiki önemlidir de 5 depoyu ard arda koyup mu uçmak lazım yoksa uçuyşlar arasında motor soğusun diye bir kaç dk beklemek mi lazım. yada dediğim gibi gün gün ara ile yapılabilir mi?

orhantekkan
16-01-2009, 14:11
Bence motor sıcaklığını çok düşürmeden devam edin , çok soğuk çalıştırısanız motor ısınmadan çalışır ve aşınma daha hızlı gerçekleşir, bir arkadaşım gerçi o araba motoruydu ama rodajda motor soğukluğundan piston kolu kırdı. Bence eğer çok soğuk oluyorsa motor kafasına bir şeyler sararak sıcaklığı artırmakta fayda var bence. Helikopter motorları içinde geçerlimidir bilmem ama araba motorlarımı hep 100 c lerde rodaj yaptım ve ömür olarakta faydasını gördüm.

wtasarim
16-01-2009, 16:18
güneş zaten rodaj sırasında yakıt ignesi normalden daha fazla açık oldugu için motor fazla ısınmıyor. Ayrıca her depo bittikden sonra tekrar depoyu doldururken falan motor sogumuş oluyor.

PhnX
16-01-2009, 17:42
rodaj ile ilgili bir sorum olacak,

bir önceki mesajımda 3+2 depo olarak 2 günde yaparım dmeiştim.

rodaj sırasında motorun sıcaklığı ne derece önemlidir? yani tabiki önemlidir de 5 depoyu ard arda koyup mu uçmak lazım yoksa uçuyşlar arasında motor soğusun diye bir kaç dk beklemek mi lazım. yada dediğim gibi gün gün ara ile yapılabilir mi?

Fatih abininde dedigi gibi,
Motor ignesi cok acik oldugu icin motor cok soguk calisiyor rodaj sirasinda.
Yakitli motorlar genel olarak maksimum 5dk icinde soguyorlar kendi haline birakinca, rodaji birgun icerisinde ard arda 5 kere hover yaparak bitirebilirsin. Tedbir olarak ilk galon boyunca aleti cok kasmamak lazim ama zaten super hard 3D yapmayacagimiz icin cok onemli degil.

Ayrica sorarim sana, sanane kardesim Kaanx ve ben orada olacagim zaten biz seni kendinden koruruz gerekirse, sen modeli almaya bak :D .

zigzag
16-01-2009, 17:46
ne zaman buluşma?
ben butun minikleri de getiriyorum bu sefer ep100pro ,4g3 ,4#3.
allah 600luklerin ruzgarından korusun :D

PhnX
16-01-2009, 17:51
ne zaman buluşma?
ben butun minikleri de getiriyorum bu sefer ep100pro ,4g3 ,4#3.
allah 600luklerin ruzgarından korusun :D

Airskipper'i getirmeyeceksin yani Genco bey oyle mi? Yok oyle kolay kurtulmak, herkesin bir yakitlisi oluyor bu Subat'ta. Artik tek 450 ile ucan ben olacagim hersey degisecek :D .

zigzag
16-01-2009, 18:09
getiririm airskipperı da ama ucar vaziyette degil.

ne olursa olsun ben trex450imden vazgecmem. bi tur vereyim istersen sana ama sonra titana elini süremezsin moralin bozulur :D

beye gerek yok. genco iyi.

zigzag
16-01-2009, 18:11
elimdeki şu fazla 4#3blerimden almak isteyen yokmu yahu?
walkera çakma dx7 cıkardı, almam lazım ama biraz tuzlu fiyatı :D

http://www.walkera.com/en1/particular.jsp?pn=W2801

PhnX
16-01-2009, 20:20
getiririm airskipperı da ama ucar vaziyette degil.

ne olursa olsun ben trex450imden vazgecmem. bi tur vereyim istersen sana ama sonra titana elini süremezsin moralin bozulur :D

beye gerek yok. genco iyi.

KaanX'in Rex 450 se v1.5 'i uzerine 450 koklamam ben :D .

Airskipper'in ucar vaziyette olmamasi onu ucar hale getiremeyecegimiz anlamina gelmez :cool: . Herkes nitrolarla ucsun, siz ucamayin. Olmaz oyle sey :) .

Walkera dx7 klonunu ne yapacaksiniz guzelim x9303 varken? :) .

zigzag
16-01-2009, 20:58
4#3b ve 4g3 helilerimi tek bir comp tx ile ucuruyor olabilecegim.tüm 2.4ghz walkeraları destekliyor ve sanırım 8 model hafızası var.
ayrıca 4#3 için cok gerekli olmasa da 4g3ün ihtiyac duydugu ayarlar icin bu kumanda şart bence.
gerci dx7 veya x9303 kumanda ile de kullanabiliyorum 4g3ü,o yuzden tereddutteyim su an 260dolar vermek için walkera 2801e.

GuNeSh
16-01-2009, 21:09
Orhan abi Fatih abi ve Sarper abi cevaplarınız için teşekkür ederim. Bu durumda çok takmadan direk uygun iğne ayarnda rodajı yapmak lazım.

Ayrica sorarim sana, sanane kardesim Kaanx ve ben orada olacagim zaten biz seni kendinden koruruz gerekirse, sen modeli almaya bak :D .
Sarper abi rodajı murat hocamın orda hasanpaşada yapacağım diye düşündüm. orhalıya model tam ayarlı rodajlı gelsin di mi ama. :). olmadı KaanX, sen bi ayar veririz modele.

KaanX'in Rex 450 se v1.5 'i uzerine 450 koklamam ben :D .
1.75 olmuştur o :)

PhnX
16-01-2009, 21:21
Gunes bahsettigin Hasanpasa'da cok insan var, daha onemlisi cok velet var. Birde align egzost takacaksin borazan gibi ses cikariyor. Butun mahalle aletin basina dolasir.

Yakitli helikopter sadece ve sadece orhanlida ucacak. Kesin emirdir, bozulamaz.

Kozyataginda insanlardan uzak bir yer var eger cok usenirsen oraya gideriz.

Orhanli'da rodaj yapmanin nesi kotu ki ? Bi gidisimizde rodaji hallederiz 2. de rodajli gitmis olur, en azindan insan kaybi daha az :) .

GuNeSh
16-01-2009, 21:36
Doğru diyorsun velet faktörününü unuttum ben orada ki başıma 450 bir kaç kez geld ibu durum murat hocamla uçarken. özellikle Murat hocamın rap 50 havalandığında ben uçuşu izlileymiyordum, ve Murat hocama hocam şöyle uçun şunu yapın diyemiyordum veletleri uzaklaştırıyordum :) Dert bir durum yani haklısın.

Orhanlıya direk model rodajlı gelsin dedim ama bu durumda dediğin gibi orhanlıda yapacaz rodajı.

Bu arada ben şile de de uçarın abi bizim okulun önü ve çevresi süper alan. Orhanl kadar büyük olmasada yeterinde büyük alan var. Semesterda da şilede olmayacağım şu an ki durum onu gösteriyor yani rodaj orhalıdadır :)

PhnX
16-01-2009, 22:28
Gunes bari siz yapmayin. Yakitli ile mi uctunuz orada?

Insan icinde ucan her helikopterin sonu resimdeki gibidir.

GuNeSh
16-01-2009, 22:37
Şile için diyorsan zaten karışan görüşen olmuyor okul içinde gelenler sadece benim üniversiteden arkadaşlarım oluyor. şiledeki diğer mekanlarda da insan oluyor zaten yol kenarı diye. bir keresinde polis çevirme yapıyordu başkomiser geldi izlemeye o kadar :)

Hasanpaşa için ise Murat hoca ben gitmeyin oraya diyorum zaten çok insan var rahatsızlık veriyor diye. biz zaten 2 kere gittik Murat hocam la yanlış hatırlamıyorsam. Murat hocam uçacağı zaman ben dağıtyordum ortalığı. Ama dediğin gibi orada uçmamak lazım. Zaten gittiğimiz zaman Murat hocamdaa sadece raptor 50 vardı.

Forever79
17-01-2009, 00:52
Gençler bu haftasonu bişiyler olurmu dersiniz

GuNeSh
17-01-2009, 02:25
Oğuzhan abi,

Havayı takip ediyorum baya güzel hava olacak ama soğuk. ben gelemeyeceğim 19 ocak 31 ocak arası final haftası. şubat da orhanlıda olacağım :)

MCK
17-01-2009, 02:41
cumartesi yağmurlu pazar iyi gibi dedi bugün Sinan bey ama belli olmuyor bu istanbul un havası hoş olsa da ben gelemem ki :(

PhnX
17-01-2009, 11:29
Bu haftasonu icin birsey diyemiyorum ancak haftaya cok agir basarim Orhanli'yi akli hayali durur demedi demeyin :D .

Clio172
17-01-2009, 12:20
Gunes bari siz yapmayin. Yakitli ile mi uctunuz orada?

Insan icinde ucan her helikopterin sonu resimdeki gibidir.

Paldeki lekeler kan izleri mi Sarper :eek:?

Forever79
17-01-2009, 13:14
Güneş başarılar, kazasız belasız atlatırsın finallerini inşallah.
Yarın ya Orhanlı yada Kazlıçeşmeye giderim.
Haftaya hava güzel olursa daha büyük katılımlı uçuşlar olacak sanırım. Tek sorun Coşku Bey in 600 ü toplaması olur herhalde.

MCK
17-01-2009, 13:31
ben başladım bile toplamaya :D kitapçıktaki gibi haftaya rodajı yapmaya hazır hale gelir :)

PhnX
17-01-2009, 14:09
Paldeki lekeler kan izleri mi Sarper :eek:?

Evet,
Brazilyadaki bir cocugun olumu diger cocugunda sakat kalmasi ile sonuclanan kazadaki raptor 90 bu. Helikopter kontrolden cikiyor ve agaca carpiyor, palin teki agaca carptigi sirada kopuyor zaten, sonra yere dusuyor helikopter, 2 tane cocuk var dustugu yerde.

Dusunun bu helikopterin motoru calismiyor bile cocuklara carptigi zaman.
Masaustumde tutuyorum bu fotografi her daim, neyle ugrastigimi bana hatirlatmasi icin.

zigzag
17-01-2009, 15:26
az evvel itude trex450 ve 4g3 ile ucus yaptim.
t450 ile flip ve rolllari rahat yapabiliyorum fakat en guzeli
dun gece dx7 ile kullandigim 4g3un ana motorunu losi 10250 ile degistirmistim bugun disarda deneme firsatim oldu.
4g3 ile flip yaptim :D

GuNeSh
17-01-2009, 15:38
Güneş başarılar, kazasız belasız atlatırsın finallerini inşallah.
Yarın ya Orhanlı yada Kazlıçeşmeye giderim.
Haftaya hava güzel olursa daha büyük katılımlı uçuşlar olacak sanırım. Tek sorun Coşku Bey in 600 ü toplaması olur herhalde.

Teşekkür ederim Oğuzhan abi. Dönem bitsin bende Sarper abi gibi çok pis geleceğim :). Dönüşüm muhteşem olacak.

emoxy
17-01-2009, 21:52
helipross dan verdiğim sipariş bu sabah elimde oldu.5 günde evime kadar geldi.ambalaj ve kutu korumalarıda güzeldi. artık helipross u tavsiye edebiliriz.(bu gp750 koskoca trexin kuyruğunu nasıl tutacak anlamadım)

PhnX
17-01-2009, 22:10
Hayirli olsun,

Canavar gibi gyro GP750, sen hic dert etme Emoxy :) .

Bende cok merak ediyorum Ds620 ile nasil bir performansi olacak.

emoxy
18-01-2009, 21:40
teşekkür ederim.artıık performansını buradan paylaşırız.

GuNeSh
18-01-2009, 22:27
teşekkür ederim.artıık performansını buradan paylaşırız.

Başlığı genişletim burada tartışın konuyu değilk mi ama :D
http://www.hobbyrc.com/forum/showthread.php?t=35380

PhnX
18-01-2009, 22:57
Konu GP750'nin Ds620 ile nasil performans verdigi, hatta Rex600'de nasil performans verdigi. Burada tartisilmasi daha uygun diye dusunuyorum.

onder82
19-01-2009, 13:51
Olur emrecim oraya geçelim :)
Bu arada douphinle bir video at artık
trex ide yavaş yavaş gazla artık dostum

MCK
19-01-2009, 14:03
Montaj hemen hemen bitti sayılır gerçekten çok uğraştırdı beni hele motoru ve depoyu monte etmek bir ölümdü...
Mekanik bölüm halloldu şimdi sıra elektroniğe geldi :)
ayarlar için de gerekli videoları indirdim hafta sonu Rodaja hazır Sarper bey ellerinizden öper :D
http://img253.imageshack.us/img253/2086/19012009137pi4.jpg (http://imageshack.us)
http://img253.imageshack.us/img253/19012009137pi4.jpg/1/w2048.png (http://g.imageshack.us/img253/19012009137pi4.jpg/1/)
http://img297.imageshack.us/img297/8318/19012009133uc4.jpg (http://imageshack.us)
http://img253.imageshack.us/img253/1627/19012009135ov8.jpg (http://imageshack.us)

emo23
19-01-2009, 14:11
çok şık :)
fazla lafa gerek yok. bir nazar boncuğu sticker ı eksik etme lütfen.

PhnX
19-01-2009, 14:18
Ay ay, inis takimlari plastik mi onun, ucmaz o simdi ay :P .

Hayirli olsun, Cuma aksami oradayim efendim hepberaber rodajlariz artik :) .

Tahta pal bulabiliyorsaniz bir yerlerden ilk birkac ucusu tahta palle yapmak iyi olabilir. Hatta simdi dikkat ettim, kuyruk pallerini bosa heba etmeyelim. Bende fazladan bir cift rex600 plastik kuyruk pali vardi, getiriyim.

MCK
19-01-2009, 14:35
teşekkür ederim Emrah en kısa zamanda parmağım gözünüze tarzı bir nazar boncuğu takıcam (sözüm meclisten dışarı büyüklerine öyle bir tabir kullanılıyor ya o yüzden yanlış anlaşılmasın :) ) hatta aşağıya doğru sallandırsam mı diyorum işlemeli bir tane :D :D ha bu nazar boncuğunun da CNC metal i varmıdır acep :D
Sarper plastik baya yeri var öyle deme :D
ahşap pal e gerek varmı ki? plastik arka palleri de temin edebilirim eğer şart ise ama bana baya masraf oldu bu ay için. starter yakıt pompa shaft kuru akü header tank falan derken bi 370 de onlara bayıldım, ESP mi alsaydım diye çok aklıma geldi alışveriş ve montaj esnasında :) yani bu böyle uçmazmı :( :D

PhnX
19-01-2009, 14:50
Ucar canim, canavar gibi ucar.

Bu benim genel olarak aldigim bir onlem. Bu model ilk defa ucacak, diyelim ki montaj sirasinda farketmediginiz bir hata oldu veya diyelim ki motor durdu kurtaramadiniz modeli. Karbon palleride heba etmek yerine ahsap palleri kirmak daha ucuz olacaktir. Zaten yedekte mutlaka bir cift tahta pal bulunsun yaninizda.

Kuyruk palleride ayni sekilde, yere surter vs, yazik olur karbonlara. Plastiklerle ucun bir sure(nasil governor'u takmadik ilk basta).

En azindan modelin "uctugundan" emin olduktan sonra karbonlari takmak daha mantikli gibi geliyor bana.

MCK
19-01-2009, 14:55
haklısın Sarper ben ozaman iş çıkışı bir daha gideyim de alayım şu ahşap pallerden ve plastik kuyruk pallerinden

PhnX
19-01-2009, 14:57
Kuyruk pali bende var, yeni helikopter hediyesi olarak getiririm :) . Tahta pal alin siz yeter :) .

emo23
19-01-2009, 15:06
şu spider iniş takımları ne gider ama buna :)

PhnX
19-01-2009, 15:07
Trex o403 :D .

onder82
19-01-2009, 15:36
Dostum süper olmuş eline saglık

MCK
19-01-2009, 15:40
teşekkür ederim şimdiden Sarper ozaman :)
Spider benimde aklıma geldi ama Turk tube var şimdi bunda ya pal yere sürterse dişliler sıyırırmı acep?

Clio172
19-01-2009, 15:50
Eline sağlık Mustafa, orjinal paller kalsın bir kenarda şimdilik. Spiderı falan da boşver, böyle güzel. Eğitim ayağı olabilir :).

Clio172
19-01-2009, 15:53
Emrah futboldan anlamam, takım tutmam ama çocuğa yazık yahu, zoraki forma giydirilmiş, istemiyor işte :P

MCK
19-01-2009, 16:03
Hakan abi teşekkür ederim :) evet sanırım bir kenarda kalsa iyi olacak ta eğitim ayağına gerek varmıki?

PhnX
19-01-2009, 16:16
Trainer kablosu aldim, KaanX'te su an, evime postalayacak.

Bu durumda ilk birkac ucusu benimle beraber yaparsiniz, eger rahat hissetmezseniz ayak alirsiniz yada baktiniz gozunuz kesiyor hic ayak almazsiniz. Sanirim daha rahat bir yontem olacaktir.

MCK
19-01-2009, 16:32
trainer kablosu ile nasıl olacak onu anlamadım ama, ne işe yarar nasıl birşeydir? neyse bakarız ozaman bi gelsinde hele :) training kit kullanmam yaa bir iki kaldırıp indirmeye alışırım gibi geliyor, pratiğin var sonuçta öncesinden...

PhnX
19-01-2009, 16:39
Sizdeki 10C'yi ben aliyorum, master kumanda bu oluyor. Bendeki 9C'yi siz aliyorsunuz bu slave kumanda oluyor. Bu iki kumanda trainer kablosu ile birbirine baglilar.

Ben modeli kaldiriyorum havada size veriyorum hover'a alisiyorsunuz, herhangi bir ters durumda ben geri aliyorum kontrolu. Daha sonra inis kalkis calisiyoruz beraber. Bundan sonra figure 8'e kadar yolu var.
En azindan ilk birkac ucusta boyle ucmak yararli olabilir.

Trainer ayaklari Orhanli gibi tamamen toprak ve cali bir yerde yarardan cok zarar getirecektir diye dusunuyorum. Trainer ayagi takili helikopteri mermer veya asfalt gibi ayaklarin kayabilecegi bir yerde kullanmak lazim.

Forever79
19-01-2009, 17:04
Hızlı toplamışın valla.
Yada ben çok yavaştım. 700 ü 2 ayda topladım.
Eline sağlık, hadi kırımsız uçuşlar...

GuNeSh
19-01-2009, 17:16
Çoşku abi eline koluna sağlık model süper görünüyor. çok ters zamanda aldın modeli valla. acaip gaza getirdin beni vallahi. :)

Trainer kiti bence de bosver luzum yok.

tahta pal ve plastik kuyruk pali konusunda katılıyorum alınabilir. kuyruk palini şiddetle alın derim ama ana pal için luzum yok gibi geldi bana ilk basta ama ne olur ne olmaz. gerçi rodej sırasında hoverdan baska bir sey yapmayacaksın yani motor stop etse bile otorotasonbu rahat olur çok yükselmez isen diye düşünüyorum.

Sarper abi kızacan sen bana ama trainer kablosununa ne gerek var yahu Coşku abim 450 de ters uçmuş biridir 600 ü de direrk kaldırır uçururu diyorum ben. :) Kendine güven meselesi gerçi ama ben direk modlein uçacağına eminim.

Hayırlı olsun tekrar kazasız kırımsız uçuşlar Coşku abi. Şubatın 2. haftası 2 tane 600 NSP rodajı daha yapalıacak orhanlıda demedi demeyin ona göre dönüşüm muhteşem olacak demiştim ben :D

zigzag
19-01-2009, 17:40
600ün yanında 450 minicik 4g3 gibi durmuş :D
eline saglık mck temiz iş yapmıssın kısa zamanda, darısı rodaja diyelim.
orhanlıda gorusuruz bende brushless 4g3ümle geliyorum güneş, nspleri çig çig yerim haa :D

MCK
19-01-2009, 17:43
Teşekkürler Güneş :) ben kaç aydır gaz bir şekildeydim bilemezsin videoları izleyip izleyip fiyat araştırıyordum, sonra da hesap kitap işleri muhasebeci çıkıyordum az kalsın :D hayırlısıyla olsun geç olsun da güç olmasın Güneş, birde ben bu hafta sonu ev taşıdım vakit buldukça toplamaya çalıştım baya yorgunluk oldu anlayacağın :) ama motor ve benzin deposunu yerine oturtucam diye canım çıktı :) 2.5 numara alyanımın tekini kırdım motorun somununu takıcam sıkıcam derken :) umarım bi zarar vermemişimdir hiçbir parçaya :)
uçuş konusuna gerekince kaldırır indiririm gibi geliyor bana da önce simple bi ayar çekmek lazım kumandaya sonradan hardlaştırırız yavaş yavaş rodaj bitince, ama ahşap palleri alıcam bugün inşallah, en kısa zamanda hayırlısı ile al da diğer nitrocularla duman altı yapalım şu Orhanlıyı :D
not: bu arada Güneşcim Çoşku değil Coşku :D

MCK
19-01-2009, 17:44
Teşekkür ederim Genco abi artık Orhanlı,da ne var ne yok dökelim bütün modelleri :D
bu arada Güneş neden 2 tane NSP?

MCK
19-01-2009, 17:51
Oğuzhan bey teşekkür ederim, evet biraz hızlı oldu dayanamadım napiyim :D

PhnX
19-01-2009, 18:09
Niye kiziyim canim :) .

Bazen 450 sinifindan yakitliya gecen kisiler helikopterin kocaman olmasi ve cok ses cikarmasi(hele bide align egzost kullaniyorsunuz simdi aman aman :) ) yuzunden heyecan yapiyorlar. Genelde bu heyecan 2. hover denemesinden sonra gidiyor. O ilk 2 ucus sirasinda bir sakatlik olmasin diye yardim edebilirim dedim ben. Insanin yaninda birisinin olmasi bile heyecani atmasina yardimci oluyor.

Bence kesinlikle rodajida ilk ucusuda MCK yapmali zaten. Ben donup dusundugum zaman korkumdan dolayi yaklasik 5 gun erteledim rodaji. Su an bakiyorum ve iyiki ben yapmisim kimseden yardim almamisim diyorum.
Eger istenirse (ve gerek gorursem :P ) yardim edebilirim, ne guzel trainer kablomuzda var artik :) .

Bide, rodaj sirasinda sadece hover diyorsun Gunes'te, hover sirasinda heyecandan dolayi bir anda modeli yere indirirsen dengesi bozulup saga veya sola yatabilir. Tahta pal iyidir tahta pal, nede olsa 4. element.

mehmet1846
19-01-2009, 18:58
TREX 600 de ağaç pal kullanmanızı tavsiye etmem...Çünkü bu 600 serisinde motor devri yüksek olmaz ise helide sallanma oluyor...Yani kafa turu yüksek olmalı...Gaz eğrisinde hover noktasını biraz yüksek tutmanız lazım...Ağaç pallerin buna dayanması çok mühim...TREX 450 ile uçmuş bir pilotun bunu yere vurması imkansız...Bu alet zaten kendisi uçuyor,aşırı stabil olduğu bile söylenebilir...

Böyle işte...:)

Sevgiler

Mehmet ARCASOY

PhnX
19-01-2009, 19:10
1500 devir civarlarinda da normal dampenerlar ilede bu sarsinti oluyor mu Mehmet bey?

Hayir KaanX'in Trex600'u dampener sertligi olarak yapilabilecek her modifiyeye sahipti, ona ragmen herhangi bir sarsinti olmuyordu devir dusukkende. Genelde 1800-2000 arasinda gordum ben o modeli hep belki gozumuzden mi kacti acaba diyorum.

MCK, kit icinden sadece sert dampenerlar mi cikti acaba?

GuNeSh
19-01-2009, 19:15
bu arada Güneş neden 2 tane NSP?
Coşku abi, galbe sen ilk orhanlı buluşmalarında yoktun. o zamandan ve daha önceden tanıdığım forumda da tanıştığım Ozan abim vardı onun ile beraber alacağız modelleri. o yüzden aynı zamanda bitirebiliriz ve aynı anda havada 3 tane NSP :D olmadı uçakçılar gibi kol uçuşu yaparız :D tabi karıştırmazisek bende Ozan abi de siyak kep istiyor.

not: bu arada Güneşcim Çoşku değil Coşku :D
Nedense "Ç" ye basmış elim enteresen Sarper abinin "i" sendromundan olsa gerek :D

orhanlıda gorusuruz bende brushless 4g3ümle geliyorum güneş, nspleri çig çig yerim haa :D
Kapışalım :)

Niye kiziyim canim :) .

Bazen 450 sinifindan yakitliya gecen kisiler helikopterin kocaman olmasi ve cok ses cikarmasi(hele bide align egzost kullaniyorsunuz simdi aman aman :) ) yuzunden heyecan yapiyorlar. Genelde bu heyecan 2. hover denemesinden sonra gidiyor. O ilk 2 ucus sirasinda bir sakatlik olmasin diye yardim edebilirim dedim ben. Insanin yaninda birisinin olmasi bile heyecani atmasina yardimci oluyor.

Bence kesinlikle rodajida ilk ucusuda MCK yapmali zaten. Ben donup dusundugum zaman korkumdan dolayi yaklasik 5 gun erteledim rodaji. Su an bakiyorum ve iyiki ben yapmisim kimseden yardim almamisim diyorum.
Eger istenirse (ve gerek gorursem :P ) yardim edebilirim, ne guzel trainer kablomuzda var artik :) .

Bide, rodaj sirasinda sadece hover diyorsun Gunes'te, hover sirasinda heyecandan dolayi bir anda modeli yere indirirsen dengesi bozulup saga veya sola yatabilir. Tahta pal iyidir tahta pal, nede olsa 4. element.

Sarper abi doğru diyorsun. Ses iyidir aslında ama boş ses olmasın da :) olmadı alırız bir tane outrage egzoz :). kontroller konusunda doğru diyorsun aslında. buradaki temel kişinin kendine güveni ile alakalı. bir de bu ani iniş falan ile ilgili ben bir uyarı yapayım Coşku abiye. malum toque tube var modelde. orhanlı zeminde kuyruk pali takılırsa diş sıyırmasın diye büyükçe bir kauçuk minibüs paspası yada benze bir sey kullanabilirsin. benim 600 ü almayı planladığım şu sıralarda ilke aklıma gelen seylerden birisi idi bu.

TREX 600 de ağaç pal kullanmanızı tavsiye etmem...Çünkü bu 600 serisinde motor devri yüksek olmaz ise helide sallanma oluyor...Yani kafa turu yüksek olmalı...Gaz eğrisinde hover noktasını biraz yüksek tutmanız lazım...Ağaç pallerin buna dayanması çok mühim...TREX 450 ile uçmuş bir pilotun bunu yere vurması imkansız...Bu alet zaten kendisi uçuyor,aşırı stabil olduğu bile söylenebilir...

Böyle işte...:)

Sevgiler

Mehmet ARCASOY

Mehmet bey,

Sadece hover sırasında bir sey olmaz diye düşünüyorum ben ahsap pal ile. mesela raptor 50 nin standart versiyonu falan da ahşap pal ile geliyor ilk olarak. o paller ile OS motoru ile uçan kaza görmemiş raptorlar biliyorum.

mehmet1846
19-01-2009, 19:24
Denemek lazım...Benim motor 1.25 turda iğne ile hoverda ciddi sallanma yapıyordu, hover noktasını gaz eğrisinden biraz yükseltince problem kalmadı...Birkaç arkadaşımın daha modellerinde bu oldu,onlar da aynı şekilde çözdü...

Ahşap pal işi ilk defa başlayan modelcilere göre bir iş ama ne kadar sağlamlar inanın bilmiyorum...Hezarfen'de Raptor 50 nin birinde havada patladığını gördüm ve o defteri kapattım...Yalnız bu heli okadar stabil ki devirmek,rotoru yere vurmak imkansız gibi...

Benim modelin rodaj uçuş videolarını ekleyip burada paylaşmaya çalışacağım...

Sevgiler

Mehmet ARCASOY

PhnX
19-01-2009, 19:32
Denemek lazım...Benim motor 1.25 turda iğne ile hoverda ciddi sallanma yapıyordu, hover noktasını gaz eğrisinden biraz yükseltince problem kalmadı...Birkaç arkadaşımın daha modellerinde bu oldu,onlar da aynı şekilde çözdü...

Ahşap pal işi ilk defa başlayan modelcilere göre bir iş ama ne kadar sağlamlar inanın bilmiyorum...Hezarfen'de Raptor 50 nin birinde havada patladığını gördüm ve o defteri kapattım...Yalnız bu heli okadar stabil ki devirmek,rotoru yere vurmak imkansız gibi...

Benim modelin rodaj uçuş videolarını ekleyip burada paylaşmaya çalışacağım...

Sevgiler

Mehmet ARCASOY

Standart sert dampener sendromu iste, 1500-1600 devir arasi bir yerlerde tum modellerde bu oluyor (benim mini titanimda var mesela :) ).

Tahta pal ile akrobasi yapan kullanicilar bile gordum 50'lik helikopterde. Ancak bence bu kadar buyuk bir helikopterde hover ve ilk duz ucuslar sonrasi karbonfiber pale gecmek lazim. 3D pali olmak zorunda degil paller ancak en azindan Mavrikk G4'ler gibi daha ucuz ama yinede yuke gelecek paller lazim.

Tahta pal 50'lik bir helikopterin 90'liga gore en buyuk avantaji bence. Tahta pal olayi helikopteri cok guzel bir trainer platformu haline getiriyor. 16 dolar bir cift tahta pal ne guzel. En gec duz ucus itibariyle karbonlara gecmek lazim ne olur, ne olmaz.

KaanX
19-01-2009, 19:56
1500 devir civarlarinda da normal dampenerlar ilede bu sarsinti oluyor mu Mehmet bey?

Hayir KaanX'in Trex600'u dampener sertligi olarak yapilabilecek her modifiyeye sahipti, ona ragmen herhangi bir sarsinti olmuyordu devir dusukkende. Genelde 1800-2000 arasinda gordum ben o modeli hep belki gozumuzden mi kacti acaba diyorum.

Benim 600'de sert dampener'lar ve feathering shaft sleeve kit var, Otorotasyonun son anlarında bahsedilen sallanma oluyor. herhalde göz kararı 1600 rpm altı diye tahmin ediyorum. Ama sleeve set yokken olmuyordu, sleeve dampener'dan daha fazla değiştiriyor cihazın karakterini.
500'ümde de sert dampener+sleeve set var mesela onda %90 throttle altında öne arkaya sallanma hep oluyor :) %100 throttle altını sevmiyor pek. O da 500'ün karakteri(ymiş). Mümkün mertebe yüksek headspeed istiyor.

KaanX
19-01-2009, 20:05
Şurada 24. saniyede kafa sallama olayı görülüyor
http://www.vimeo.com/2275453
gerçi kalkarken ama olsun. Daha paller tam hızını alamadan ver pitchi cihaza, kendine gelemiyor tabi :)
Bu arada bir ağaç pal lafı duydum sanki. Cık cık cık....

mehmet1846
19-01-2009, 20:19
Kaan bey haklısınız, 500 de de oluyor sallanma...Ama Futura helikopterde de oluyordu,kafa turu düşünce oluyor bu vaziyet...Otorotasyonda çok hissediliyor ,bir sıkıntı olmuyor ama oluyor bu...

Sevgiler

Mehmet ARCASOY

GuNeSh
19-01-2009, 20:20
o sallanma durumu çok pitch az kafa hızından oluyor diye biliyorum kuzenin helikopterinde o sorunu çok yaşamıştım bir ara thr curve ü yükselttik pitchleri mekanik olarak kıstık canavar oldu.model copterx 450. t-rex 450 ile 1-1 ayı bir model. yani 450 kasa modellerde de olabiliyor.

mehmet1846
19-01-2009, 20:21
Benim helide de sert damperlar var ama sallıyor ,devir ölçmedim....

Sevgiler

Mehmet ARCASOY

GuNeSh
19-01-2009, 20:35
Mehmet bey sizin kullandığınız egzoz align egzoz mudur acaba ?

Align ise sesi konusunda ne düşünüyorsunuz? Video varsa sizin modelin izleyebilirmiyiz acaba fikir vermesi açsından.

PhnX
19-01-2009, 20:58
Gunes, bir referans olarak KaanX'in hatori egzost'u ornek al. Bendeki mavrikk egzost'a gore ne kadar gurultulu calisiyordu herkes kovaliyordu hatirla(hatta turbinli mi bu diye bir konusma gecmisti hatirliyorumda :) ) .
Align egzost, hatoriden daha gurultulu, hatta Db olarak en yuksek deger align'da su an icin. Ha, ne olur? Kafa utulersin biraz, sehir icinde ucamazsin(yok bide ucsaydin :P ) .

Performans egzostlarinin ince bir ses karakteristigi oluyor ona gicik oluyorum birtek, sanki motora iskence yapiyorlarmis gibi bagiriyor motor. Orjinal TT veya kullandigim mavrikk egzostta ses cok daha tok.

mehmet1846
19-01-2009, 20:59
Align egzost,çok sessiz ve başarılı bir pipe bence...Lazım gelen işini yapıyor...

Videoları yükleyemedim...Herbiri 395 MB ve Videoturc müsade etmedi...Vimeo da kitleniyor...

Yarın editing software ile ufaltmam gerekecek...

Sevgiler

Mehmet ARCASOY

GuNeSh
19-01-2009, 21:08
Bilgiler için teşekkürler. align egzoz ile uçalım ilk başta o zaman ilerde sesten çok şikayetçi olursam değiştiririm. il düşüncem outrage gerçi şu an. ama sonra alacağım.

Mehmet bey cideo ları rapidshare e upload edebilirsiniz. orada da indirebiliriz problem olmaz hem tam çözünürlükte izlemiş de oluruz.

PhnX
19-01-2009, 21:20
Align'in egzostu olculmus en yuksek sese sahip egzost 50'likler arasinda. Mehmet Bey sessiz diyorsa diger egzostlarin dahada sessiz oldugunu var sayabiliriz demek ki.

Sahsen ben(ve KaanX kendisi) KaanX'teki hatorinin sesinden rahatsiz oluyordum. Kendim ucururken daha zevk veriyordu orasi ayri birsey :D .

mehmet1846
19-01-2009, 23:54
Çok ses çıkardığınız düşündüğünüz egzostlar tuned pipe aslında ve daha sağlıklı...Eski helilerde hep tuned pipe kullanılırdı...Motor tune edildiğinde en constant şekilde çalışır...Videoları yüklemeye çalışıyorum halen...

Sevgiler

Mehmet ARCASOY

PhnX
20-01-2009, 00:17
Helikopter kullanimi icin tuned pipe daha dogru bir cozum oluyor evet, piyasadaki tum tuned pipelar 3D amacli, yuksek devire gore ayarli. Turkiye'deki cogu kullanici icin gereksiz yakit sarfiyati ve kullanim zorlugu oluyor haliyle.

Daha dusuk devirlere gore ayarli egzostlar tercih edilmeli ancak TT'nin orjinal egzostu disinda boyle bir egzostta bilmiyorum ben satilan. Belki eski hatori ve muscle pipe serileri bulunabilir 2. el.

MCK
20-01-2009, 12:52
Sarper kitten 2 adet dampener çıktı birisi yumuşak gri renkte diğeri sert siyah renkte ben siyah olanları taktım.

GuNeSh
20-01-2009, 13:55
Benim bir ricam var KaanX, Sarper abi ve Mehmet beyden,

Hem Coşku abi için hem de benim gibi kısa süre içinde 600 alacaklar için kullandıkları normal, idle1 ve idle2 thr ve pitch curve lerini yazabilirlermi acaba?

Clio172
20-01-2009, 14:29
Coşku 600'ü kaldırıp turlayabilmenden şüphem yok ancak sonuçta nitro. Stop eder, tekler, şeytan girer vs :P. Eğitim ayağı ve/veya trainer cord + Sarper motorun kritik olan rodaj dönemi için iyidir bence :).

PhnX
20-01-2009, 15:03
Benim bir ricam var KaanX, Sarper abi ve Mehmet beyden,

Hem Coşku abi için hem de benim gibi kısa süre içinde 600 alacaklar için kullandıkları normal, idle1 ve idle2 thr ve pitch curve lerini yazabilirlermi acaba?

Yazamayiz cunku ozellikle nitro motorda throttle curve degerleri egzosttan yakita, igne ayarindan gunun sicakligina gore degisiyor. Hover throttle ve hover pitch diye 2 ayar var bu yuzden kumandada.

Pitch curve her zaman 0 25 50 75 100 . Her daim otorotasyon yapabilmelisin.
Bunun disinda throttle curve genelde %20'den basliyor 50 hyper icin(link geometrisinin dogru oldugunu varsayiyorum). Rolanti %20 civarlarinda yani.

Kalan throttle curve vs degerlerini 2 headspeed kullanacak sekilde ayarlamak lazim. Birisi 1600 civarlarinda sakin sakin ucmak icin digeride 1800-2100 arasinda keyfe gore 3D ayari tarzi.
Zaten governor kullanmayada baslarsin artik devamli 1800-2100 devirlerde ucmaya basladiginda.

Birde detay olarak soyle; os 50 hyper'in en yuksek tork degeri 17000 devirde, bu durumda ideal 3D HS'i bulmak icin 17000 devri disli oranina boluyoruz:
Raptor'da 8.5 mesela bu disli orani:
17000 \ 8.5 = 2000

Bunun disinda ben hafif 3d paddle'lara gectigimde 2000 devirde cok oynak geldi model bana bir sure, 1600 devirde kullandim alisana kadar. Agir paddle'lar varken 2000 de kullaniyordum.

Kisaca sunu anlatmaya calisiyorum, nitro motorda(aslinda hicbir helikopterde) klavuz olsun diye bile throttle curve paylasmamak gerekiyor, nitro motorda overspeed birde motora zarar verir, bunun yerine throttle curve'un nasil ayarlanacagini ogrenip ona gore kendi kendine ayar yapmak lazim. Birde otorotasyonu ogrendikten sonra(ki kisa zamanda ogrenmek lazim) butun pitch curveleri en azindan asagi stickte -6 veya -7 olacak sekilde ayarlamak lazim.

Her daim pitch curve'un 0 25 50 75 100 simetrik olmasi gerektigini dusunuyorum ben. nasil olsa artik heyecan yapip bir anda stick'i asagi cekicek pilotlar degilsiniz, Sim'de de zaten oyle ucuyoruz di mi :) .

MCK
20-01-2009, 15:44
ee ozaman benim rodajı yapmaya kimler geliyor hafta sonu cumartesi mi pazar mı yoksa hem cumartesi hem pazar mı ? :)

MCK
20-01-2009, 16:09
kimse yokmu yaw :(
Sarper, Kaan abi Hakan abi , Oğuzhan abi, Mehmet bey, Güneş ismini sayamadığım diğer arkadaşlar?

Forever79
20-01-2009, 16:15
Ben Banko
istersen ayrı bi konu açalım, hatta öncesinde kahvaltı organizasyonuda olabilir

zigzag
20-01-2009, 16:18
ben rodajdan anlamam ve bu ctesi gelemem fakat haftaya ctesi veya pazar hava iyi olursa gelebilirim.

haftaya olursa imzamdaki tum helileri getirebilirim. ha bir de 50lik airskipperı :)

KaanX
20-01-2009, 16:45
Ben bu aralar hiçbir yere gelemem, haftasonu 2 gün kendimi bilmez halde yattım gripten. Mart ayı gibi beni yeşil sahalarda görürsünüz. Gelir bahar ayları, gevşer keman yayları :)

GuNeSh
20-01-2009, 16:58
Benim bu hafta ve diğer hafta final haftam. dolayısı ile gelemeyeceğim. bu sene şanslı sayılırım c.tesi ne sınav koymamışlar :). pzt ve salı öenmli sınavlar var alan derslerinin sınavları o yüzden h.sonu yokum.

amaaa şubat ayı gelir 600 ümü alırım o zaman orhanlıya çadırımı alır gelirim semester tatilimi orada geçirirm demedi demeyin :)

MCK
20-01-2009, 17:12
Ben Banko
istersen ayrı bi konu açalım, hatta öncesinde kahvaltı organizasyonuda olabilir
Haklısın Oğuzhan abi yeni konu açalım bu buluşma ile ilgili
ozaman hemen açıyorum...

MCK
20-01-2009, 17:29
http://www.hobbyrc.com/forum/showthread.php?p=344487#post344487

emoxy
20-01-2009, 18:19
cosku helin gerçekten çok şık görünüyor. eline sağlık iyi toplamışsın.ben istanbulda olsam 1 dakka durmaz gelirdim:D

MCK
21-01-2009, 10:03
Teşekkürler Emrah inşallah uçar duruma da gelecek bi halledebilirsem şu ayarları :)

PhnX
21-01-2009, 10:36
MCK,

bilmiyorum ayarlari nasil yapiyorsunuz ama, bir odev daha verelim;

Modelin %50 pitch degerinde 0 derece collective pitch almasini saglayiniz
Ayni sekilde cyclic pitch degerlerini 8 derece olacak sekilde ayarlayin(elevator-alerion)
Linklerin hepsini sub-trim kullanarak 90 derece kuralina gore yapiyorsunuz degil mi ?
Motorun karburatorunun ne tarafta kapali olduguna emin olun, throttle kanalini bir daha kontrol edin(reverse yada normal)
Gyro ayarlari tam mi ? (Rev-nor, limit, delay, dijital ve 1520)

10C'de parameter menusune girip 5. kanali (hatta kalan tum kanallari) null'a getirin.

MCK
21-01-2009, 10:49
Sarper pitch ayarlarına henüz gelmedim dün servo kollarını klitapçıktaki gibi ince bir ayar yaptım. kaba taslak kumanda dan gerekli yönleri seçmeyi denedim bugün daha detaylı bir şekilde inceleme yapıp ayarlayacağım. gyro yu ayarlamayı denedim fakat gelen kağıtta çince yazıyordu baktım baktım ama birşey çıkartamadım :) bugün internetten renkli örneğini bulup çıktısını alıp iyice yapıcam ayarını inşallah :)

mehmet1846
21-01-2009, 11:20
Önemli hatırlatma; Helikopterde sub-trim kullanmayın, servolara enerji verin,centre larına gelsinler,sonra yuvarlak servo hornu kullanın ve tam 90 derece olacak şekilde ball ları vidalayın...Bizim helikoptercilikte cyclic te hiç kullanmamamız gereken bir özellik bu sub-trim...Eğer sub trim yaparsanız servonun o tarafındaki skalanın bölüntüsünü değiştirirsiniz ve hem hassasiyet hem de lineer liği bozarsınız...

Bu çok önemli....

Sevgiler

Mehmet ARCASOY

PhnX
21-01-2009, 11:32
Sub trim kullaninca servonun lineerligi degisir ancak biz servonun hareket edebilecegi araligin (end point 140 - 140) sadece belli bir kismini kullaniyoruz (end point 100 - 100 gibi) bu yuzden servodaki lineerlik eger 90 dereceye en yakin mekanik ayardan sonra kullanilirsa kaybolmaz, herhalde Mehmet bey bunu unutmus. Sub trim kullanimi ozellikle eccpm helikopterlerde cok onemli bir ozellik.

mehmet1846
21-01-2009, 11:34
Tam 90 derece olmuyor ise ince ayar kısmını balllink ler ile yapmak gerekir...Sub-trim servonun merkez noktasını değiştirir...Bu istediğimiz birşey değildir...Swash plate levelling tool ile swash plate i askıya alıp(sabit tutup) rod boyları ile yapılmalı...

Sevgiler

Mehmet ARCASOY

mehmet1846
21-01-2009, 11:40
Muhammet bey siz artı şeklinde horn kullanıyorsunuz herhalde...Ben daire şeklinde horn kullanın diye bu sebepten yazdım...Daire şeklinde horn da ball deliklerini siz deleceksiniz,vidalayacaksınız...Bunda 90 derece kayması olmaz...Swash plate ve mekanik kendi içinde tam dik olacak ve bunu levelling tool ile yapacaksınız..Sonra rodların boyları ile oynayarak son ayarı yapacaksınız...

Sarper bey,yanlış biliyorsunuz,CCPM heli de Sub-Trim aksine hiç istenmez...Tüm merkezleme ayarları mekanik olarak kusursuz yapılmalıdır...

Sevgiler

Mehmet ARCASOY

PhnX
21-01-2009, 11:48
Ben yanlis biliyorsam Finless'te yanlis biliyor o zaman, rays helicopter dvd'lerine gorede yanlis bir bilgi hatta internette ne kadar eccpm helikopter ayar yazisi\videosu varsa hepsi yanlis biliyorlar, bir siz dogru biliyorsunuz.
Mesela yuvarlak horn kullanilamayacak pekcok yerde sub trim kullanmamamiz gerektigi icin servonun lineer hareketini kaybedecegiz soylediginizede gore.

Zaten align egzost baya sessiz calisan bir egzost oldugu icin ben cok birsey soylemiyorum, isteyen kullanmaz :) .

mehmet1846
21-01-2009, 11:58
Sarper bey,

Yazdıklarınız anlamlı değil...Helikopterde ve tüm helikopterlerde cyclic te daire horn kullanımı bir temel prensiptir...Bunu finless ten bilmem neden öğrenecek değilim...Ben yıllardır bu biçimde yapılması gerektiğini öğrendim ve tüm ciddi adamlar böyle yapar...Siz hala inatlaşmaya devam edebilirsiniz ama benim vaktim yok üzgünüm...O heli ayar videosu çekenlerin doğruyu yaptığını size kim söyledi ? Evet ben doğruyu biliyorum, aklı başında bu işi yapan her helikopterci dünyada böyle yapıyor...

Helikopterde yuvarlak horn kullanılamaycak yer yoktur, doğru planlandığında tüm yüzeyler için kullanılabilir,fazlası kesilir v.s.

Align egzost a gelince...Ben sesini öçlmedim, subjektif olarak size fikrimi yazdım.Daha sessizi var ise onu kullanın o sizin zevkinize hitap eder,ama benimle dalga geçme hakkını size vermez...Saygısızlık ile seviyeli tartışma boyutunu ayırın ,size tavsiyem bu....

Mehmet ARCASOY

KaanX
21-01-2009, 12:04
Subtrim, servo hareketinin lineerliğini değiştirmez. Tek sakıncası eğer fazla subtrim verirseniz bir uçta servo kendi iç mekanik limitine dayanabilir, o da bench test sırasında vızıldama şeklinde kendini belli eder. Subtrim güzeldir, iyidir, çok faydalı birşeydir. :)
Yuvarlak horn kullanmak, tam 90 derecede kendi deliklerini delmek te iyidir. İki yöntem de kullanılabilir.

mehmet1846
21-01-2009, 12:06
Muhammet bey,

Hangi tip servo (marka) kullanıyorsunuz ?

O servoya göre daire horn bulabilirseniz çok kolaylaşır işiniz...Diğer artı şekilli hornların en kötü tarafı bırakın merkezleme işini zora binince kırılabiliyorlar...Eğer Futaba kullanırsanız içinden çıkıyor daire horn...Align servo kullanırsanız ,Futaba'nın daire hornları Align'e direk uyumlu...Benim TREX 600 de de Align servo ve Futaba daire horn var...

Sevgiler

Mehmet ARCASOY

PhnX
21-01-2009, 12:22
Mehmet bey,

Bir suredir foruma yazi yaziyorsunuz, biz zaten sizin "her seyin en iyisi ben bilirim" tavrinizi goruyoruz. Forumdaki herkes arkadasimizdir bu yuzden tepkide vermiyoruz. Her seferinde ne kadar F3C, F3A deneyimleriniz oldugunu, ne kadar buyuk ve pahali modelleriniz oldugunuda cekinmeden soyluyorsunuz.

Isin gercegi oyledir ki, Turkiye'de egitimi olmayan tum dallar ilginc deneme yanilma yontemleri ile bulunmus. Ornek olarak canli ses isi yapan firmalari verebiliriz mesela. Benim yurt disindan ogrendigim olmasi gereken tekniklerin cok disinda calisan pekcok buyuk firma var Turkiye'de. Bu firmalar son donemlerde Line Array sistemlerin ses isine girmesi ve bu sistemlerin muhendislik bilgisi olmadan duzgun ses verememesi nedeni ile gercegi gorup gercek diplomali ses muhendislerini firma bunyelerine katmaya basladilar.

Ayni sekilde gecen programlarin birisinde Turk Halk Oyunlari ile ilgili bir gorevli bana "ben 30 senedir bu isi yapiyorum" diyerek power amp.lerim uzerinde peak isiginin yanmasinin bir sorun teskil etmeyecegini soylemisti mesela. Bu sirada salonda olctugum ses 105 Db'di zaten. Arkadas daha fazla ses istemis.
Tabii siz simdi uzun suredir ses sistemleri ile olan calismalarinizida bizimle paylasirsiniz, bu yuzden daha fazla yazmak istemiyorum, bir ornek verdim sadece.

Trex450 veya Mini Titan'da daire horn kullanamayacagimiz gercegi ile bir kere yuzleselim(kullandigimiz zaman kanopi ve frame'e carpiyor hornlar). Ardindan, bu modellerde servo hornlarin direkt hicbir aktarma organi olmadan swashplate'e bagli olmasi nedeni ile takili hornlarin hepsinin 90 derece olmasinin esit servo throw elde etmek icin gerekli oldugunu ve bunun ancak sub-trim ile elde edilebileceginide kabul edelim.
Bunun disinda dairesel horn kulanmak guzel bir yontem olsada bazi modelciler metal arm kullanmak isteyeceklerdir. Metal armlarda delik delmek bana gore zor bir is. 90 derecenin elde edilemedigi zamanlarda yine sub trim kullanmamiz gerektigi ilede yuzleselim.

Bir kere daha forumda soylediginiz ve yanlis olan bir bilgiyi duzeltiyorsam lutfen kusuruma bakmayin, yakin gelecekte boyle pekcok konu oldu farkindayim, mesela vibe 50'nin pal tutuculari icin "...adonize metal" demistiniz halbuki benim dedigim gibi plastiklerdi vs vs.

Ben soylenen herseyi dinliyorum ve mutlaka acaba hatalimiyim diye kendime soruyorum. Siz yas olarak benden buyuk oldugunuz icin bu tutuma girmek zorunda degilsiniz tabii ki ancak yinede benim soylediklerime karsi ufakta olsa biraz saygi gostermeniz gerektigini dusunuyorum. Hatta forum icerisinde yazdigim ve kesinlikle yanlis olan en ufak bir yazi bulamazsiniz. Bunun nedeni yazdigim herseyi yazarken bile en az 1 kere kontrol etmemdir. Bu cabamdan oturu biraz saygi hakettigimi dusunuyorum.

Ben align egzost icin en sesli calisan egzost yazdim, siz ardindan sessiz bir egzosttur dediniz. Bu egzost disindaki tum egzostlari duymus oldugunuz varsayiyorum uzun donem helikopter modelciligi deneyiminizde, bu yuzden 50'lik modeller arasinda kiyaslandiginda bu egzosta sessiz demenizin nedeninide anlamiyorum. Orjinal TT egzost veya hatori\muscle pipe'a gore bile daha sesli calisan bir egzost sonucta.

Ben size saygisizlik etmedim, dalgada gecmedim. Hos bir sohbettir aramizdaki, sizi saygisizlik edilecek birisi olarak gormuyorum, o kadar ciddi okumuyorum.

Aslinda bunlarin hepsini yazmak yerine "evet ben doğruyu biliyorum" dediginiz cümleyi quote edip hicbirseyde yazmayabilirdim. Hayattaki hicbirseyi tam dogru bilemeyecegimiz gibi helikopter gibi komplike bir konuda asla tam bilgi sahibi olamayiz, zaten bir kere bu modelcilik zaman icerisinde hizla degisen ve devamli ogrenilen bir konu.

Kisaca sormak isterim, madem dogru biliyorsunuz ve bu kadar deneyiminiz var, F3C yarismasinda dereceleriniz nedir ? Orada da bu isi "dogru" bilen pekcok pilot var sonucta.

Sizi kirmak gibi bir niyetim yoktu ancak bana "Sarper Bey yanlis biliyorsunuz" gibi bir cumleyi kurmamaniz gerektigini dusunuyorum, en azindan rica ediyorum.

MCK
21-01-2009, 12:37
arkadaşlar birbirimizi kıracak bir durum yok allah aşkına kırılmasın kimse kimseye, ustaların atışması gayet normal bir olay bu konuda herkes bir şekilde birşeyleri gerek deneme yanılma gerek mantık gerekse araştırma sonucu elde ediyor hangisi insanın kafasına yatarsa onu yapmakta özgürdür. kim ne söylerse söylesin bunu ilk etapta mantığını insanın kendisinin çözmesi gerekmektedir.
Sub trim olayına gelince dairesel horn kullanarak 90 a en yakın açıyı yakalayıp aradaki farkı subtrim ile düzeltme olayını mantıklı buluyorum zaten servonun maximumlarını kullanmıyoruz. çok aşırı zorlayacak ve yanlışlık oluşacak bir durum söz konusu değil bence.

GuNeSh
21-01-2009, 12:37
Mehmet beyin demek istediğini ben çok net anladım aslında bir yerde doğru söylüyor yadıklarını iyi okumak lazım. servo horn takılı değilken servonun bir hareket aralığı vardır atıyorum servonun horn takıldığı dişli 200 derece hareket edebiliyor. siz artı şeklinde servo horn kullanırsanız bu artı şeklini tam olarak 100 dereceye getirmek zorundasınızdır. aksi takdirde ayar olmaz. bunu ister sub trim ile ister mekanik olarka yaparsınız. (sub trim meselesinine geleceğim) eğerki yuvarlak horn kullanırsanız (deliksiz) hornu nereye oturtursanız oturtun orta nokta gibi bir problem olmaz. servo 0 konumunda iken yani +100 ve -100 olarak toplam 200 de iken tam 90 dereceye bir delik açarsınız (Mehmet beyin dediği gibi) bu durumda ne sub trim ne trim ne de baska bir sey kullanmış olursunuz.

Sub-trimler ise şu,
KaanX in de dediği gibi sub trim servonun lineerliğini bozmaz bu lineerlik bozlulma durumu expo ayarında olur. sub trim servonun 0 notasını kaydırır. mesela yine 200 derece hareket edebilen servomusu göz önüne alırsak, sarper abinin de dediği gibi servonun belli bir miktarını kullanıyoruz zaten. mesela bu 200 derecenin sadece 150 derecesini kullanıyoruz varsayalım. sizin kullandığınız artı şeklindeki servo horn ya da delikleri açılmış yuvarlan bir servo horn da tam 75 derece sınırında seryoyu 90 derece komunuma koyamaya biliyoruz. atıyorum 5 derece sapmamız var. servonun 0 noktasını sub trim ile 5 derece kaydırıp tam 0 noktasında 90 derece elde ediyoruz böylelikle 75 derece saat yönünde 75 derece saat yönünün tersinde hareket etmiş oluyor servouz. ancak servonun kendi diyagramını çıkartacak olursak, 0 noktası 5 derece kaydığı için servonun 0 noktası 5 derecede olacaktır aynı şekilde üst ve alt limitleri de 70 dereceye 80 derece olacaktır. ama 0 noktası tam 5 derecede olduğu için servo yine 75 sağa ve 75 sola hareket etmiş olur. bu durumda da zaten istenen durum elde edilmiş olur.

sub trim gerekli bie ayardır özellikle 120 derece swashplate li modeller için. aksi halde deliksiz yuvarlak servo horn kullanmıyorsanız ayar yapmak imkansızdır. amaç swashplatei yere paralel yapmak bunun için ball link uzunlukları değiştrilebilir ancak servonun 90 derece olması daha önemli bir durumdur.

MCK
21-01-2009, 12:39
egzos konusunda da zaten geniş evlerden uzak kimseye rahatsızlık vermeyecek yerde uçuyoruz arasındaki db farkı nedir ki allah aşkına sesli olsun sessiz olsun ses i minimum a indirmek için EP kulanmamız gerekli sadece pallerin rüzgarı kesiş sesi duyulur ki en güzel ses te budur bence helide

GuNeSh
21-01-2009, 12:43
En öz yazıyı KaanX yazmış helal derim :)

MCK
21-01-2009, 12:44
mesela ben heli için neler gerekir diye sorduğumda taş filitre önerilmişti bana bende gerekli ekipmanları almaya gittiğimde sinan bey bana header tank kullanıyorsan eğer buna gerek yok dedi bende almadım. bakın herkesin tavsiyeleri farkı herkesin yaşadığı şeyler farklı yani bu konuda biraz daha saygı gösterelim nolur arkadaşlar. TR de gelişmekte olan bu hobi işini birbirimize karşı olarak kırarak değil daha teşvik ederek yapalım hepimizin birbirimize ihtiyacı var. hele ki forumdaki helicilerin Sarper bey size ve Mehmet bey size çok ihtiyaçları var.
Saygılarımla

GuNeSh
21-01-2009, 12:56
taş fitre ile header tank ın görevi aynı diye biliyorum 2si de yakıtın köpüğünü engellemek için olması lazım.

MCK
21-01-2009, 12:57
evet Sinan bey de aynısını söyledi zaten Güneş

mehmet1846
21-01-2009, 13:16
Arkadaşlar ben kimseye bu güne kadar alylı ve imalı bir cümle yazmadım,tecrübelerimi,bildiklerimi , denenmiş ve bunların sonucunda kabul görüp standard olmuş şeyleri yazdım...Benim hiçbir modelci arkadaşımı yanlış bilgilendirmek gibi bir niyetim ve lüksüm olamaz...

Mekaniki setup da 90 derece işini sağlamaz iseniz diğer ayarlarda çok uğraşırsınız...Dünyada eCCPM in ayarları zordur söylemi bu sebeplerden çıktı...Halbuki gayet basit bir şekilde baştan herşeyi mekaniki olarak 90 derece yaparsanız ayar çok kolaylaşır...Eğer sub-trim ile yaparsanız maksimum cyclic açıları ayarlarken farklar çıkar, hatta bazen mekaniki vuruntular,sürtmeler dahi olabilir...Bu anda da maksimum noktaları da değiştirmek gerekir ,lüzumsuz birçok ayar ve zaman geçecektir...

Align'ın egzostu Hatori zaten...Hatori'ye yaptırıyorlar...Belli standardı var , sesini ölçmedim ama içim rahat...

Ben elimdeki modelleri söylerken kimseye nispet yapmak için yazmadım. Kullandığım ve denediğim durumları anlatmak için yazdım...Benim kime nasıl yardımcı olduğumu Kazlıçeşme ve Hezarfen'deki arkadaşlarım bilirler, ben elimden gelen herşeyi yapmaya gayret ederim, o nispet yapmak için yazdığımı sandığınız modelleri ben orada birçok arkadaşıma uçurtuyorum, kırılabileceği pahasına....

Ben sizleri atölyeme davet etmiştim, bu mevzuları konuşuruz , tartışırız diye sonra konu sulandı , bambaşka yerlere gitti...Ben buna da anlam veremedim....

Ben Türkiye'de hiçbir yarışmaya girmedim,girmek niyetim de yok...Ancak benim organizasyon komitesinde olmak niyetim var en azından birkaç yıl..Esnetile esnetile canı çıkmış kurallardan oluşmuş laf olsun diye yapılan yarışmalar yerine FAI kurallarından oluşan ve esnekliği FAI bultenlerinde tanımlı yarışmalar organize edilene kadar...

Sevgiler

Mehmet ARCASOY

mehmet1846
21-01-2009, 13:18
Mustafa bey,

Header tank'ın ana vazifesi karbüratöre sabit basınçta ve her an kesintisiz yakıt verebilmek...Köpük oluşumunu bertaraf etmek falan sonraki tabii sonuç...

Helikopterde header tank kullanmak aslında lazım...Hele pompasız motorlarda daha da önemli...Yine bana itiraz eden olacaktır ama bu böyle.

Sevgiler

Mehmet ARCASOY

PhnX
21-01-2009, 18:09
...Ben sizleri atölyeme davet etmiştim, bu mevzuları konuşuruz , tartışırız diye sonra konu sulandı , bambaşka yerlere gitti...Ben buna da anlam veremedim....

Bildiginiz gibi ben Kibristaydim konusulan tarihlerde. Arkadaslar yaniniza gittiler diye biliyorum hatta. Eger bu ziyaret olmadi ise hepberaber bir gun geliriz.

www.raptortechnique.com'a gore header tank'in baslica gorevi helikopter gibi cok calkantili calisan bir sistemde yakit icerisinde olusan kopukleri almak. Dediginiz gibi motora gelen yakit basincini daha sabit tutmak gibi bir gorevide olabilir(karburator ile ayni yukseklige takilmasinin bir nedenide budur belki) ancak ana tank bittiginde(sadece header tank) motor zarar gorecek kadar fakirlesiyor.

Modellerinde header tank kullanmadan ucan cok kisi var, yani buyuk bir ihtimalle bir zorunluluk degil.Ayni sekilde header tank kullandigi icin motor ayarinda sorun yasayan kullanicilarda var(clunk line veya yukseklik ayari yuzunden mesela).
Eger kontrol edilmesi gereken bir sistem daha az olsun denirse header tank cikartilabilir, kafam rahat olsun zamani gelince bakariz denirse header tank takilabilir.

Mehmet Bey, bahsettiginiz F3C organizasyonu FAI tarafindan taninacak mi(mesela kazanan bu seneki F3C'ye gidecek mi) yoksa Turkiye icerisinde mi olacak?

ten_don
21-01-2009, 18:42
keşke bu hobi ile iştigal eden olgun bünye sayısı daha fazla olsa bazen anlamadan(teknik bilgi eksikligimden) da zevkle okudugum birisi mehmet bey,marifet iltifata tabidir.

gençlerin reaksiyon eşiği düşük oluyor kendimden biliyorum(;

emo23
21-01-2009, 18:43
Sevgili Sarper & Mehmet Abi
Bugün içinde olduğu gibi daha öncede atışmalarınızı çok görüyorum. Ara sıra konuyu dağıtmak için bir kaç arkadaş ile sizlere alakasız konularla takılıyoruz. Bu takılmalarda kesinlikle bir ard niyet hissetmeyin.

Forum içinde tartışma, eleştiri elbette olacak. Buna kimsenin itirazı yok. Ama konuyu kişileştirme hatta birbirine saygı kuralları dışında dalaşmalar olursa bizlerinde hoşuna gitmeyecektir. Oldu mu böyle bir durum ? Hayır, şu ana kadar olmadı. Sizleri şahsen olmasada, yazıklarınızdan tanıdığım için bu duruma gelineceğinide sanmıyorum.

Bu tatlı takışmalardan inanın ben dahil birçok kişi yeni bilgiler öğreniyor. Bu hobinin temelindeki dostluğu, kardeşiliği, paylaşımı, yardımseverliği he zaman ön planda tutmaya çalışalım. Bu yazıyı zaman darlığı içinde yazıyorum. Aklımda bir çok ifade var ama evde bekleyen bir ailem var :) Cümlelerim sırf size hitap etmiyor, darılmayın, alınmayın. Ben dahil tüm HRC üyelerininde ayni düşünce içinde olduğunu düşünüyorum.

Umarım kafamdakileri kısada olsa ifade etmeye çalışmışımdır ve sizlerde anlamışınızdır.

Bu hobinin içinde olan, ucundan azda olsa tutan herkesi çok seviyorum :)
Kendinize iyi bakın.;)

yellowaircraf
21-01-2009, 19:07
Sevgili Mehmet Bey,
Genelde yazdiginiz tum mesajlari okuyorum. Konulara hakim ve bilgili oldugunuz tartismasiz. Sizden ogrendigim cok sey oldugu bugune kadar yazdiklarinizdan. Ama bu konu altinda yazdiginiz "...Bunu finless ten bilmem neden öğrenecek değilim...O heli ayar videosu çekenlerin doğruyu yaptığını size kim söyledi ? Evet ben doğruyu biliyorum...."
cumleleri cok iddiali cumleler. RC dunyasinin tanidigi ve bilgilerinden surekli faydalandigi ve yaptiklarinin kanitlandigi insanlari boyle bir kalemde silip atmak dogru degil....
Siz boyle soylediginizde benim aklima "sizin dogru bildiginiz nereden belli?" sorusu gelmiyor degil isin acikcasi. Tamam tecrubeleriniz engin olabilir ama bu dunyada sizden baskalari da var. El elden ustundur. Mutlaka sizden ustun ve daha bilgili insanlar mevcuttur. Bu insanlarin bilgilerine acik olunmasi gerekir ve bilgilerin dagarciga eklenmesi gerekir. Tipki bizim sizden ogrendigimiz bilgiler gibi. Icimden geleni soyledim.Umarin alinmamissinizdir.

Sarper,
Senin bilgilerin de gercekten cok, arastirmaci kisiliginle insanlara yon veriyorsun. Ama uslupta bana gore biraz eksikligin var. Umarim sen de alinmamissindir..

Selamlar
Cenk

PhnX
21-01-2009, 19:27
Emrah & Cenk abi

Eger dediginiz gibi uslubumda bir eksik varsa duzeltmek icin gayret gosteririm. Benim kimseyi kirmak gibi bir niyetim yok, sadece benim gayretlerime ragmen beni kiracak cumleler duyunca dislerimi gosteriyorum haliyle. Eger hatam olduysa ozur dilerim.

Dedigin gibi Cenk abi, bende ayni seyi dusunuyorum. Mehmet Bey'inde pekcok konuda deneyimi ve bilgisi oldugu asikar ancak internetten veya benzeri kaynaklardan aldigimiz bilgilerde en az bu kadar dogrudur.
Rays Dvd serilerine(konuyu tam hatirlamiyorum sanirim esc'ler ile ilgiliydi) mesela Finless'in bir sozu vardi " Ben Ray gibi yapmiyorum ancak 2 turlude olabilir".
Dogru olanda bu zaten diye dusunuyorum. Bir isi yapmanin "dogru" birkac yontemi olabilir. Ancak bu yontemleri kullanan kisiler diger yontemleri uygulayanlari "sen yanlissin" diye elestirmemeli.
Sub-trim orneginde ise Gunes, KaanX veya diger arkadaslarinda yazdigi gibi mekanik ayar olabilecek en dogru 90 derecede olduktan sonra sub-trim kullanmak servolarin lineerligini bozmaz. Mehmet Bey'in dedikleri cok dogru, mekanik ayar mukemmel olmali ancak mekanik ayarin en son asamasida Sub-trim ozelligidir, buda bir gercek. Sarper yanlis biliyorsun gibi bir cikisi haketmedigimi dusunuyorum en azindan.

Bunun disinda eskiden sub-trim olmayan kumandalarda trim ozelligi ile 90 derece yakalandiginda Mehmet Bey'in soyledigi lineerlik problemi ortaya cikiyor mesela. Bu konuya ilk deginen kumanda ureticiside RDS8000 serisi ile (bu seride trim ayari yapildigi zaman servonun center noktasi degisiyor direkt sub-trim gibi) Airtronics. Belki diyorum Mehmet Bey bu sistemler ilemi karistiriyor acaba. Gunumuzdeki kumandalarda sub-trim servonun sagdan veya soldan hareketini kisitlamaz, servoya giden sinyali oldugu gibi kaydirir (Gunes'te anlatmis zaten).

Sevgili Ten_don, helikopter forumlari altinda sizinde yazilarinizi gormek isteriz, genelde Mehmet Bey'in bir yazisi uzerine yazi yaziyorsunuz(belkide ben yanlis gormus olabilirim).

mehmet1846
21-01-2009, 19:33
Arkadaşlar eğer kırgınlığa sebep olduysam özür dilerim...Benim modelciliğe devam etmekte tek bir sebebim var....Bizden sonra gelecek nesiller "temiz" bir platformda bu işi yapabilsinler...Benim modelcilik geçmişim çok eski ve belki de bu yüzden artık bayrağı yavaş yavaş devretmek lazım gibi geliyor...Çünkü belli bir zamandan sonra bu iş için istek ve heyecan kayboluyor...Bunu samimiyetle söylüyorum. Yeni başlayan modelcilerin gözlerinde gördüğüm ışığı ben unuttum, ama onlara biraz olsun yol gösterebilirsem bu bana uçmaktan daha hoş geliyor....Ben R/C ye başladığımda o zamanlar model uçuranlara bu hareketi nasıl yapıyorsun diye soruyorduk,ellerine bakmak istediğimizde sırtlarını dönüyorlardı...Ellerini görmeyelim,tek tabanca kalsınlar diye...Bunun sıkıntısını çok yaşadım. Deneyerek çok para ve zaman harcadım..Şimdi istiyorum ki bizden sonrakiler bunları yaşamasın. Ben bildiğimi aktarayım onlar üstüne eklesin. Hem parasal hem de manen en az hasarla acemiliklerini atlatsınlar...Benim yazdığım her yazıda önerdiklerim ,riski en aza indiren, atölyede ter döktürmekten uzaklaştıran optimum ve bazen de ileri seviye bilgiler.(İleri seviye = En az sorun çıkartacak)

Demek istediğim, benim kimseye ustalık,üstatlık yapmak niyetim yok.Denediğim, arazide sorunlarını gördüğüm şeyleri bertaraf edecek şeyleri söyleyebilmek.Ben biliyorum diyorum evet, çünkü ben hiç yapmadıysam 70 adet scratchbuild uçak, en az 20 adet helikopter yaptım...Finless dediğiniz adamın yazdığı çok şeyi okudum gördüm içlerinde yanlış olan çok şey de var...Ben helikopterde usta değilim ama mühendislikte bazı temel kaideleri bilmek için helikopterde usta olmak da gerekli değil...Hiç kullanmadıysam 20-30 tane tuned -pipe kullandım ve akord ettim...F3A da yıllarca bunların ses seviyeleri ile ilgili etüdler yaptım.

Benim doğru bildiğim şeklinde ifade ettiklerim hep tecrübe ile sabit , riski en az olan ve uygulanabilirliği en avantajlı olan bilgilerdir. Ben bunlardan dolayı kimseyi üzmek,kırmak istemezdim...Bu sebepten kırgın arkadaşım var ise özür dilerim tekrar...

Sevgiler

Mehmet ARCASOY

Nitromaniac
21-01-2009, 19:35
Hayirli olsun!

Bende ilk hoverlerimi cfk paller ile yapdim. Ne oldu? düsürdüm ! Sonrada niye ahsap palleri takmadim diye kizdim kendi kendime :-)

GuNeSh
21-01-2009, 19:45
Ben helikopterde usta değilim ama mühendislikte bazı temel kaideleri bilmek için helikopterde usta olmak da gerekli değil...

Bu cümlenize kesinlikle katılmaktayım. helikopterdeki bir çok kafama takılan sorunu kendi fizik ve az da olsa mühendislik bilgimle çözdüm. olabilecek durumların şekillerini direk kağıt üzerinde çizerek verilenlerden bir akım sonuçlar elde etmeye çalıştım. sonuç olarak bir çok hesap da yaptım ve de bunun faydasını hala görmekteyim hem modelcilikte hemde üniversite hayatımda.

bu arada sub-trim meselesi ile aklıma gelen bir noktayı da aktarmak isterim. Bu sub trim mantığı robotic'de çok ça kullanılmaktadır. Bir fabrikada iş yapan bir robot mesela bir yükü bir yere götürürken alması gereken yerden ve bırakması gereken yerden daha daha uzağa götürüyor ise bunu sub-trim mantığı ile çözüyorlar. 0 noktasını geri çekiyorlar yani. burada servo motorların kullanıldığı gibi egzantrikler de kullanılabiliyor. egzantriklerde durum biraz daha farklı orada dairesel hareketi doğrusal periyodik harekete çevirme mantığı var. misal eski tip trenler ya da dikiş makineleri.

mehmet1846
21-01-2009, 19:45
Sarper bey arada atlamışım , bu sene yapılacak müsabaka entry level F3C sınıfı ve dünyada pekçok ülkede böyle uygulanıyor...Bizde böyle biraz kolaydan başlayıp ileri seviyeye doğru taşımak niyetindeyiz...Dünyadaki uygulamalar, birkaç sınıfta şöyle ki:

1) Entry level
2) Intermediate level
3) Advanced level
4) Expert level
5) FAI level

Şimdi zamanla bu sınıflarda modelciler yetiştikçe iş daha keyifli hale gelecek...Çünkü bugünkü F3C programı çok çok zor...Türkiyede kaç kişi çıkar bilmiyorum...Bunun en yakın ve kolay yolu yavaş yavaş ısındırmak....Bu pilotaj olarak da pilotları yavaş ama emin adımlarla ileri taşıyacak...

Niyetimiz bu ama kısmet ....

Sevgiler

Mehmet ARCASOY

PhnX
21-01-2009, 20:01
Peki bu yarismayi entrly level olsa bile FAI cercevesinde resmilestirip kazanan pilot\takimlari yurt disina yollayamaz miyiz? Orada dayak yiye yiye ogrensin onlarda bir yandan ? :)

mehmet1846
21-01-2009, 20:12
Uluslararası yarışmalarda malesef sadece FAI programı uçuluyor...Buna pilot yetişebilmesi lazım...Pekçok pilot F3C yi sıkıcı buluyor bizde halbuki o bir gökyüzü balesidir...Tıpkı F3A gibi...Dışarda çok önemseniyor, çünkü ellerin hassas gelişmesini ,stres kontrolunu ve F3N deki müzikal uçuş öncesi senkronize estetik yeteneğini kazandırıyor...Bu özellikle Avrupa'da çok üstünde durulan bir dal.Aslına bakarsanız F3A da öyle...Amerika artık bu kurallı dallarda uçmuyor, freestyle(3D) uçmaya başladılar,dünya şampiyonları hep Avrupadan çıkıyor . Ben bunu Amerika'nın yerleşik bir estetik ve tarih kültürü olmamasına bağlıyorum. Avrupa'nın kültür,estetik ve müzik konularında hayata bakışı çok farklı...Aynı şekilde uzak doğuda da yerleşik bir kültür olması sebebiyle bu pattern uçuşlarında başarılı olduklarını düşünüyorum...

Sevgiler

Mehmet ARCASOY

mehmet1846
21-01-2009, 21:22
38 oldu, ama çok erken başlamanın bıkkınlığı var...Ben geçen sene mart ayında tamamen bu işleri bırakma kararı almıştım. Çok eski bir ağabeyimizin dükkanına gittim. Kararımı konuştuk...Bırakma dedi,Kazlıçeşme uçuşlarını söyledi ve beni o cemaatle tanıştırdı...Onlara faydam olacağını söyledi, düzenli onlara katıldım ve birkaç arkadaşa pilotaj için yardım ettim.Şimdi çok ilerlediler ve bu beni çok mutlu etti...Atölyenin bazı fotolarını ekledim...Masada görülen model bu baharda Kazlıçeşme'de pilotaj dersi vermeyi planladığım trainer..Hemen söyleyeyim, saat ücreti olmayacak,tamamen yeni pilotların ilerlemesi, pilot yetişmesi ,maddi gücü yetmeyen modelci adaylarına yol açmak, patlar motor sesinden korkan modelci dostların korkularını yenmeye yardımcı olmak...

Sevgiler

Mehmet ARCASOY

GuNeSh
21-01-2009, 21:56
Mehmet bey sizi en kısa zamanda orhanlı tayfası ile buluşturalım. ben şubat ayında geleceğim şu an okul dolayısı ile istanbulda değilim. (daha doğrusu istanbuldayım merkeze 65km :)) zaten vakit olmuyor okul zamanı. neyse semester tatilinde kadıköydeki evimde olacağım. orhanlıya vakit oldukça gideceğim. vaktiniz olursa bekleriz buyrun gelin uçalım :). özellikle helikopter olarak değil de uçak olarak eğitim almak isterim. helikopter pilotluğum biraz da olsa var. :) daha zor F3N hareketlerini (3D demek doğru değil onu analdım) yaparız.

RoCCo
21-01-2009, 21:56
Kyosho Calmato çok güzel bir trainer. Yalnız benim bu model ile şansım pek iyi gitmedi :) . Eğitim amaçlı olarak iki kez aldım. İkisi de kumandadan çıkarak düştü. Neyse ki iniş-kalkış yapmayı öğrendikten sonra oldu bu olay..

mehmet1846
21-01-2009, 22:01
Serkancığım, bu modelden önce bir adet daha yapmıştım,bizim hanım onunla uçmayı öğrendi, sonra Hezarfen'de dört arkadaş daha öğrendi, en sonunda havada dağıldı model ama 3 yaşındaydı ve garibimin motoru köfte ızgarasına dönmüştü...

Güneş bey ,ben de Orhanlı'ya gitmek istedim birkaç defa ,bir defa tel kontrol model uçak şenliği yaptık ama o zaman çok otlar vardı zemin fenaydı,bir de oranın yerini şimdi gitsem bulabilir miyim bilmiyorum...Ama kısmet olursa gelmeye çalışırım...

Sevgiler

Mehmet ARCASOY

PhnX
21-01-2009, 22:06
Mehmet Bey, atolyenin ilk resminde orta yukarida gorunen arkasi bize donuk depron (sanirim) bir model var. Daha once ucak forumunda bu modeli anlattiginizi hatirliyorum hayal meyal.

Bu model 12A esc ve 800mah 3s pil + 9x4.7 prop ile ucar mi ? Bu gelisimde bir ucak yapmak istiyorum ben. Hobbycity'den bu urunlerin siparisini verdim. Eger model bu ekipmana uygunsa bende bir tane yapmak istiyorum, planlari var mi?

mehmet1846
21-01-2009, 22:13
Bu modeli yerli bir firma kit olarak yapıyor . Dizaynı ben ve 3 arkadaşıma ait..Ben şu setup ı kullanıyorum :

ESC : 10 A.
Motor : Bunu bilemedim bulup yazacağım...
PİL : 2 Cell 500mAh 20C Zippy Li-Po
Pervane : 8x6 high speed...
Servo : 4 gr BB digital mikro 3 adet...

Uçuş ağırlığı : 170 gr.RTF

Sizin ekipman biraz ağır kalır ama uçmaya uçar...Bu bir F3P modeli ve çok iyi uçuyor...Salon yarışmaları için yaptım. Bizde uygulanmıyor ancak gelecek seneki hedeflerimden biri de FAI F3P sınıfında yarışma düzenlemek...

Sevgiler

Mehmet ARCASOY

PhnX
21-01-2009, 22:17
Ozelden firma ve model ismi alabilir miyim?

3S lipo ve aldigim bu motor http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=4701 agir gelicek modele sanirim.

Model cok kararsiz ve kotu mu ucar yoksa sorun teskil etmez mi ? Oyle muhtesem ucsun gibi bir niyetim yok, daha cok hover, torque roll gibi manevralar, knife edge ve ters\duz ucus yapmak istiyorum.

Ayni zamanda modeli acik havada kullanmak istiyorum, bu modeller ruzgarsiz havada olsa ucmaz mi acik havada?

mehmet1846
21-01-2009, 22:27
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=6547&Product_Name=TURNIGY_2204-14T_19g_Outrunner

Benim kullandığım motor bu...Ancak bu modeli açık havada uçurmak zor...Çok hafif olduğu için sıkıntı verir...Salon olursa çok keyifli olur...Size özelden numaraları yazacağım...

Sevgiler

Mehmet ARCASOY

PhnX
21-01-2009, 22:33
Simdi elektrik motorlarindan cok anlamiyorum ancak benim verdigim linkteki motor 43 gr, sizin kullandiginiz motor 19gr.

Bunun yaninda sizin kullandiginiz motor 1450kv(7x3.5 prop), benim motor ise 1050kv(9x4.7prop).

Yani benim yaptigim model 3s pilinde getirdigi ekstra agirlik ile biraz daha agir olacak ancak yinede ucacak. Kullanilabilir gibi duruyor, zaten dedigim gibi cok muhtesem ucmasina gerek yok daha cok ucsun yeter gibi dusunuyorum.

Flatout Cap 580 dusunuyordum aslinda ben bu motor + esc icin. 2 model arasinda secim yapmak lazim :hımm: .

mehmet1846
21-01-2009, 22:38
Sizin motora uygun aynı firmanın TROLL isminde bir çift kanatlı modeli var...O model sizin ekipmanla uçar ,açık havada da uçar....Modelci.net de" Kazlıçeşme günlükleri 2 " başlığında var...F3P modelinin prototip test uçuş videosu da modelci.net portal sayfasında var...O uçuşta motor kifayet etmiyordu yani daha ufak bir motordu sonra değiştirdik...Bir de yüzey oynama açıları problemliydi...En son modelde bunları düzelttik şimdi daha yavaş ama çok oturaklı oldu....

Bu da Troll'un ilk uçuş videosu :

http://www.vimeo.com/2295176

Sevgiler

Mehmet ARCASOY

onder82
22-01-2009, 00:13
Sizin atışmalarınızı yorumlarınız okumak bile ayrı keyif veriyor keşke her platformdada böyle seviyeli konuşmlar olsa özür dilemişsiniz beni pas geçin ben üzerime almıyorum :)
Mehmet bey uçuş sahanızdaki arkadaşlar çok şanslılar kırım pahasına uçuş ögretmek belkide durumu olmayan ama küçüklügünden bu yana hayalini kurdugu modelcilik olayını bir kez bile tatmak maddi durumu el vermeyen kardeşlerimize arkadaşlarımıza kullandırmaznız çok ince bir davranış kutluyorum sizi..
Birde benim anlamadıgım bir nokta var kumanda sitiklerini bile saklıyacak zavallı insanları kınıyorum acaba uçuş hakkında bilgi verseniz ne kaybedersiniz zaten modelcilik anlamında sıkıntılı olan ülkemizde neyi kimden saklıyoruz neden paylaşmıyoruz ben tek uçuşu sevmedim keyif alamıyorum illa yanımda modelci bir arkadaşım olmalı bence insanları kaybetmektense kazanmalıyız küstürmemeliyiz..
Sarperim seninde araştırmacı hırslı olman fikirlerini bizlerle paylaşman hatta burda sizin atışmalrınızdan bile biz pay çıkarabiliyoruz :)
Bana kalırsa herkezin dogrusu kendini baglar
Fikirlere dogrulara saygı duyarım fakat uygulayıp uygulamamak kişileri baglar diyorum hepinize sevgi ve saygılarımı sunarım ....

PhnX
24-01-2009, 17:48
Cosku modelin hayirli olsun :ahhahyt: .

Forever79
24-01-2009, 19:44
Hayırlı olsun Coşku, kırımsız uçuşlar.
Resimlerini eklediğinde görülecek olan yedek depon benimki gibi yapıştırma ile bağlı ana depoya. Bunlar için bir aparat var. En kısa zamanda onu kullanmak lazım diye düşünüyorum.

MCK
25-01-2009, 01:31
teşekkürler arkadaşlar Sarper yardımların için ayrıyetten çok teşekkür ederim sayende Nitro motor hakkında baya bilgi sahibi oldum :) yarın dersin 2. bölümüne devam ederiz :) nitronun kokusu halen burnumda bu nasıl birşeydir yaw :D ilk nargile içtiğimde de aynı şey başıma gelmişti her yediğim şeyde aynı kokuyu alıyorum :D su içerken bile nitro yakıt içiyormuşum gibi geliyor :D

GuNeSh
25-01-2009, 01:45
o zman naneli, limonlu, sakızlı, kavunlu yakıt örnekleri isteyelim :D

MCK
25-01-2009, 01:50
hakikaten olabilir aslında hee :) benimki yeşil elmalı olsun :D

PhnX
25-01-2009, 22:23
Bugun motoru calistiramadan 55 kere falan hydralock ettigimiz icin kendimizi kutluyorum MCK :D .

emo23
25-01-2009, 22:51
yan tutarak çalıştırsaydınız :)

GuNeSh
25-01-2009, 23:10
günün sorusu hydralock nedir ?

emo23
25-01-2009, 23:22
ep motorda yaşanmayan bir dert güneşim :) şanslısın...
yakıt sıkışması ile pistonun hareket etmemesi

günün sorusu hydralock nedir ?

PhnX
25-01-2009, 23:32
Motorun icini oldugu gibi yakit dolduruyorsun, kilitleniyor. Bujiyi cikarip aynen geri dokmen lazim yakiti, biraz illet bir durum eger olursa. Ep'de elektronlarin motor icinde birikip motoru sikistirdigini dusun :D .

GuNeSh
25-01-2009, 23:56
asd tamam patlar motor çok öğreneceğiz sizlerde hadi hayırlısı. motor bilgisi çok öenmli bu işte zaten.

MCK
02-02-2009, 16:12
Güneş ne aşamadasın az gönder resimleri yaw :D

PhnX
02-02-2009, 17:34
Rodaj tamam, idle up'lara ince ayar cekiyor Gunes bence :D .

Forever79
02-02-2009, 21:31
Hayırlı olsun Güneşcim. Kırımsız uçuşlar.
Yeni bir konu altında gözlemlerini paylaşmanı bekliyoruz.
Bu arada herşeyini topladın mı ? ( saha ekipmanı vs. ... )

MCK
03-02-2009, 01:27
ühüüüüü Güneş'ten ses soluk yok :) Son Finalinde kardeşimiz başarıyla çıkacağından şüphemiz yok :D

Clio172
03-02-2009, 02:20
Güneş hayırlı olsun, aldın mı, topladın mı? :)

PhnX
03-02-2009, 02:23
En son aldigim bilgiler isiginda govde, rotor ve kuyruk rotorunu tamamlamis, govdeye servolari monte etmisti. Birtek kuyruk borusu , torque tube(basa bela iste goruyorsunuz :P ) ve kuyruk rotorunun govdeye montaji kalmisti. Sonra ver elini kumanda ayari.

Sanirim bu gece bitirecek Gunes modeli :) . Kronometre falan baslatirdik boyle calisacagini bilseydik :) .

Forever79
03-02-2009, 20:30
torque tube en basiti ki :)

Forever79
03-02-2009, 21:08
Bu haftasonuna yetiştirmek için çalıştığından foruma bile giremiyor herhalde

PhnX
03-02-2009, 21:33
Carsamba ve Persembe okula gidip 2. bir bolume basvuracakmis Gunes (forum inegi ne olacak :P :D ) . O yuzden bugun bitirmeye calisiyordu en son.

Sizde Gunes'in haberleri benden aliyorsunuz bu yuzden :D . Tahminen haftasonuna rodaji bitiremeyecegiz biz, cumartesi gunu "Gunes'in" rodaji ile gececek :) .

Orhanli'da adim atsan 600 nsp oldugu icin artik birini rodajlarken digerinide ucururuz :P .

KaanX
03-02-2009, 21:41
Ben mesela öğrenci olsam ve 600n' almış olsam okula falan gitmezdim. (Netekim o sebepten 8 senede bitirdik üniversiteyi, tabi o zamanlar helikopter daha icat edilmemişti, bilgisayarla falan uğraşıyorduk. Peheeyyyy)...

Forever79
03-02-2009, 22:05
Seninde rüyalarına giriyor mu uni. yılları Kaan hocam

SwTaArRs
03-02-2009, 22:23
benim 500ün uçuşunu gördükten sonra bende yavaştan bir 600nsp ilerde ne güzel olur diye içimden gerçirmiyor değilim.
hatta 849$a neredeyse full set olması: http://www.helipross.com/align-t-rex-600-nitro-super-pro-kit-with-servo-.html ayrı bir gaz konusu.
güneşe hak vermiyor değilim doğrusu.
benim de tez danışmanım bana modellerle uğraşmayı yasakladı ama dinleyee kim.

KaanX
03-02-2009, 22:24
Olmaz olur mu hala gecenin bir yarısı kan ter içinde uyanıyorum, meğerse mezun olamamışım. Bazı derslerim kalmış. Ama hangi derslerin kaldığını bir türlü öğrenemiyorum, okula gitmeye çalışıyorum olmuyor, öğrenci işleri değişmiş falan...

Forever79
03-02-2009, 22:47
Olmaz olur mu hala gecenin bir yarısı kan ter içinde uyanıyorum, meğerse mezun olamamışım. Bazı derslerim kalmış. Ama hangi derslerin kaldığını bir türlü öğrenemiyorum, okula gitmeye çalışıyorum olmuyor, öğrenci işleri değişmiş falan...

Bire bir aynı rüyayı görüyoruz. Bide o kadar gerçekciki, olamaz böyle bişi.

Duydun mu Güneş. Okulu uzatırsan tek tip kabus bekliyo seni.

GuNeSh
03-02-2009, 23:03
amanın o ne kadar mesaj öyle. hepinize teşekkür ederim.

model ile ilgisi son bilgileri vereyim;
montaj tamanen bitti. elektronikleirn yerleşimindeyim şu an. dün sabahladım sayılır. 5 te yattım dolayısı ile bu gün geç kalkıp öyle başladım helikoptere. 1 saat kadar ana shaft ile one way bearing shaftın deliklerini denkleştimek ile uğraştım. statik modelcilikten rc işine geçtiğim için toplarken çok keyif aldım açıkçası. montajı adım adım fotoğrafladım bir sürü fotoğraf var elimde. her sey tamamen bitsin öyle paylaşacağım forumda bilgileri.

yarın okula gitmem lazım Sarper abi yazmış zaten :). o yüzden rodaj cumaya ya da h.sonuna kalacak. cuma rodajı yapar h.sonu da orhalıya gidelim diye düşündüm kafamda ama bakacağız artık.

modeli genel olarak beğendim. hoşuma gitmeyen 1-2 ufak pürüz var mesela torque tube deki rulman sabitlenmiş gelse iyi olurdu zira CA yı fazla kaçırıp rulmanı kökten sabitleme olsaılığınız var. o yüzden çok dikkat ettim ben. diğer pürüz ise debriyaj sisteminde bir tane daha rulman olmalı diye düşünüyorum. motoru sabitlemek için kullanılan somunun hemen üstüne konmalı. aksi halda tüm balansı debriyajı tutan plastik parça yapıyor.

model genel oalrak güzel.

Clio172
03-02-2009, 23:19
kolay gelsin Güneş, 450 hatırına deprondan dummy bir pil de koy bence :P....

GuNeSh
03-02-2009, 23:45
Sağolun Hakan abi. pil var voltage rebulator un :). kabul olur mu ?

Bu arada Kaan abiye hemen bir soru? Kaan abi alıcınız nedir sizin 600 deki? ben de 617FS var 7kanal alıcı ancak 7. kanal batarye ile ortak kullanılıyor bu yüzden governor ı bağlıyamıyorum.

KaanX
03-02-2009, 23:54
r617fs. Bataryayı iki şekilde bağlayabilirsin
1-herhangi bir kanala (tercihan 7) y-konnektör ile
2-regülatörden toprak ve pozitif uç geliyor. Bize bunları sokacak bir yer lazım. aaa ne tesadüf ki gyro gain kablomuzda da sadece sinyal kablosu var, oraya soksak? (Ben böyle yaptım).

Clio172
03-02-2009, 23:58
regülatörden toprak ve pozitif uç geliyor. Bize bunları sokacak bir yer lazım. aaa ne tesadüf ki gyro gain kablomuzda da sadece sinyal kablosu var, oraya soksak? (Ben böyle yaptım).

İşte Kaan'ın sırrı ortaya çıktı. Olay buymuş meğerse :).

GuNeSh
04-02-2009, 00:12
gyro kanalı mantıklı geldi. elimde benim alıcı alıcıya giren kablolardan ve soketten var onu kendim Y leklinde çoğaltırım ama sonra zaten governorun mıknatıslarına gittka etmedim kutuplarına governor işi sonraki iş.

birde coşku abinin paketten 2 tane damper çıkmıştı siyah ve gri. gri sert demişti bende sadece siyah çktı. sert damper alıp öyle inverted olmak lazım. sonra sarper abi gibi boomstrike olmak var. sert damper ları alayım governor ı o zaman halledeceğim.

PhnX
04-02-2009, 00:25
Gunes ben dandiri 620 pal ile bin kere takla attim o alet ile boomstrike olmadi. Hafif flybar takip ilk defa tic toc denedigimde oldu olan (ki ana shafti tutan yuzun bollasmisti havada).

Senin align 600 paller ile boomstrik yeme olasiligin cok dusuk. Unutma F3C helikopterleri yumusak dampenerlar ile yapiyorlar tum manevralari.

Sadece guvende olmak icin elevator pitch'i simdilik 7 derece ayarla.

Ayrica simdi aklima geldi eklemek istiyorum, NSP dedigin model tamamen 3D amacli yapilmis bir model, Align gidipte o kitin icine hafif dampener koymaz, koyuyorsada yeterince serttir o dampenerlar 3D icin. O modelin amaci sert 3D zaten.

MCK
04-02-2009, 10:38
gyro kanalı mantıklı geldi. elimde benim alıcı alıcıya giren kablolardan ve soketten var onu kendim Y leklinde çoğaltırım ama sonra zaten governorun mıknatıslarına gittka etmedim kutuplarına governor işi sonraki iş.

birde coşku abinin paketten 2 tane damper çıkmıştı siyah ve gri. gri sert demişti bende sadece siyah çktı. sert damper alıp öyle inverted olmak lazım. sonra sarper abi gibi boomstrike olmak var. sert damper ları alayım governor ı o zaman halledeceğim.

Güneş Sert dampener Siyah olan bende onu taktım zaten, yani sendeki sert dampener.

GuNeSh
05-02-2009, 00:35
yağlayınca yumuşakmış gibi geldi o zaman :)

bu arada model tamamen bitti ayarlar dahil. yarın için rodaj yapalım dedik sarper ile. hayırlısı bakalım motor çalışacak mı ? :D

GuNeSh
06-02-2009, 21:26
bu ügn sağolsun Sarper ile rodajı yaptık. model ile haliyle hover yaptım sadece. son depo da biraz gezindim. alet hiç kıpırdamiyor taş gibi havada kalıyor çok sabil geldi 450 den sonra. biraz tepkiler aırmış gibi geldi swash mixlerden biraz arttırmak gerekebilir değerleri ince ayar sonra yapacağım. rolanti ayarını yapmamız lazım motorda. güzel bir modelmiş 600N yada NSP :D tavsiye ederim gayet memun kaldım bu günkü uçuştan.

mehmet1846
06-02-2009, 21:41
TREX 600 NSP dediğim kadar varmış değil mi? Ben çok memnunum. Tek derdim havaların bir türlü iyi gitmemesi...

Sevgiler

Mehmet ARCASOY

PhnX
06-02-2009, 22:04
Gunes sakin yahu, daha sadece hover yaptin, oyle helikopter mi anlasilir saga sola cok sakin gidiyor super model diye :D .

MCK
07-02-2009, 02:34
Güzel Güzel bende birkaç alan turu attım en son buluşmada canavar o rüzgarda bile banamısın demedi. bıraktığın yerde çakılı kalıyor elini bırak kalsın havada. Mehmet bey biz havaları ek aldırmıyoruz hele 600 gibi bir modelle o soğukta ayazda tam gaz devam sizi de bekleriz hem tanışmış oluruz hem engin bilgileriz ve tecrübenizle bize daha iyi tüyolar verirsiniz.