PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ilk helikopterimi aldım raptor 50 titan

ata_06
17-04-2009, 23:47
Selam arkadaslar ilk helikopterimi almıs bulunmaktayım raptor 50 401 gyro var üzerinde futaba 9 kanal kumanda 50 lik os motor karbon pal bildigim parçalar bunlar ankarada ikamet ediyorum ve bu helikopteri ucurmayı bilmiyorum teknik konuda ve pazar gunu bana nasıl ucuracagımı ogreten tecrubeli bir ögretmene ihtiyacım var ank kullanan varsa tanısmak isterim yakıtlı helikopter konusunda tecrubeli arkadasların bilgilerine ihtiyacım var tşk ederim msn adresim musa@kadioglu.gen.tr

yellowaircraf
17-04-2009, 23:52
Hayirli olsun....
PhnX arkadasimiz Kibris' ta ama sizie mutlaka bir sekilde yardimci olacaktir...

PhnX
18-04-2009, 01:29
Cenk abinin bana olan guvenini sarsmak olmaz :) .

Ata, yeni modelin hayirli olsun, keyfini cikarta cikarta ucurman dilegi ile.
Modeli aldiktan sonra (mesajindan anladigim kadari ile 2. el almissin modeli yaniliyor muyum?) kurulumuda bitirdikten sonra internet uzerinden yapabilecegimiz cok fazla bir yardim bulunmuyor. Artik Ankaradaki helikopterci arkadaslar ile bulusup birebir yardimlasmak senin icin daha iyi olacaktir.

Bu sure icerisinde raptor 50'yi iyice incelemeni ve kitapcigindaki diyaframlari anlamaya calismani onerebilirim. R50 cok basit ve anlasilmasi kolay bir model.

Karbon pallerini en kisa zamanda cikart ve bir kenara koy, ilk ucuslarini tahta paller ile yap, tahta pallerin masrafi cok daha dusuktur.

Hayirli olsun, model ile ilgili sorularini sormaktan cekinme, elimizden geldigince yardimci oluruz.

ata_06
18-04-2009, 08:25
cenk abi & phnx ilginiz için ve destekleriniz için tşk ederim

emo23
18-04-2009, 10:27
musa hayırlı uğrulu olsun.
her heli modelcinin hayalinde yatan ekipmanı almışsın.
ilk helin galiba. uçurmak için sakın acele etme. sim. da 3 hafta günde 20 dk vakit geçir. yakıtlı büyük modeller ile ilk 2 hafta çalış son hafta 450 size elektriklileri uçurmaya çalış.
forumu iyice süzerek heli mekaniği, ne ne işe yarar, ne yapar gibi ince detayları notlar alarak kap.
ilk uçuşunu ankarada bir eğitmen eşliğinde trainer kablo ile yapmanda büyük bir fayda olacaktır. sana kolay gelsin.... takıldığın hususlarda bu konu altndan devam et. bizler buradayız.

cenk bu arada yen bir video dizisi hazırlıyalım mı ?
Raptor 50, futaba 9 , os 50 hyper
90 der. mCCPM heli mekanik ve kumanda ayarları gibi

PhnX
18-04-2009, 10:43
3 tane servoya ayri ayri end point ayarliyorsun sadece, onlarda zaten 110 ile 90 arasinda oluyorlar en fazla. Ne kadar video gerekebilir ki ? :) .

Yakitli bir modele yakit konulmasidan baslayip, calistirilmasina ve ucus sonrasi deponun bosaltilmasina kadar olan sureyi belki video yapip koyarsaniz, yakitli dusunen arkadaslarin gozundeki korku gitmis olur diye dusunuyorum Emrah abi. Yakitli helikopterlerde hele uzerinde 50 hyper varsa elektrikliler gibi saat gibi isliyorlar.

emo23
18-04-2009, 10:52
sarper ayarları kolay ama dediğin gibi yakıtlı almaya maddi durumu elveren bir kişi sırf yakıtlı - tehlikeli olması nedeniyle uzak duruyor. bu saplantıyı videolar ile atmak iyi olur.
ne bileyim çeşit olsun işte diye aklıma geldi.
R50 nasıl takoz gibi uçar ayaları, d/r, epa, dediğin aldın piste götürdün çalıştırmak için ne yapmak gerekir gibi uzun metraj çıkar bu işten ;)

yellowaircraf
18-04-2009, 14:19
cenk bu arada yen bir video dizisi hazırlıyalım mı ?
Raptor 50, futaba 9 , os 50 hyper
90 der. mCCPM heli mekanik ve kumanda ayarları gibi

Olur hazirlariz.. Ama once Li-Po bolum 2 var :)

ata_06
21-04-2009, 22:15
öncelikli ilginizden dolayı yazan tüm arkadaslara tşk ederim su an simülasyon çalısıyorum ve gayet zor bir işmiş heli.ucurmak 1 ay sonra usta olurum sanırım o zaman ucururum benım aldıgım arkadas tum ayarlarını yapmıs ayarlarrında sıkıntı yoktur diye dusunuyorum

mehmet1846
21-04-2009, 22:31
Ankara'da Özgür Vural var.Eski F3C şampiyonlarındandır,bu işi gayet iyi bilir. Bu forumda üyeliği var yardım istersen geri çevireceğini sanmıyorum. TAI de test pilotu.Bu forumdaki üye ismi "uav-oscar"

Bir yardım iste istersen...

Sevgiler

Mehmet ARCASOY

ata_06
23-04-2009, 21:50
Ankara'da Özgür Vural var.Eski F3C şampiyonlarındandır,bu işi gayet iyi bilir. Bu forumda üyeliği var yardım istersen geri çevireceğini sanmıyorum. TAI de test pilotu.Bu forumdaki üye ismi "uav-oscar"

Bir yardım iste istersen...

Sevgiler

Mehmet ARCASOY

su an simülasyon çalısıyorum kendıme güvenimi sagladıktan sonra irtibata gecerım ilginiz için tşk ederim ayrıca simülasyon çalıstıktan sonra aleti ucurmaktan korkmaya basladım

emo23
23-04-2009, 21:55
:) korkunun kırıma faydası olmaz.
bu arada boş durmayın. heli mekaniği hakkında model üzerinde gözlemler yapın (motoru çalıştırmadan) sanki gaz veriyor gibi, cyclic, pitch komutları ile servo kolları ve ona bağlı mekaniklerin çalışma sistemini gözden geçirin. bir rc heli nasıl uçar olayını kafanızda çözmeye çalışın.

altuu
28-04-2009, 12:35
hayırlı, uğurlu olsun.

Kırımsız uçuşlar diyeyim; ama helikopter için bu sadece bir ütopya olur. :D

Onun yerine düşük maliyetli, ufak kırımlarla çok fazla tecrübe diliyorum ;)

100kmh2sn
28-04-2009, 12:50
Hayırlı olsun helikopteriniz. Kırımsız uçuşlar dilerim.

Saygılar

ata_06
12-05-2009, 00:24
tşk ederim arkadaslar helikopterimi gecen pazar 3 depo kadar kullandım ve hayran kaldım cok stabil ucuyor 4 metre den fazla kaldırmadım sesine asık oldum iyiki almısım diyorum heliyi nerede ucurabilirim ostim araba pazarı civarında bilgisi olan varmı
tşk

salvedor
21-05-2009, 00:02
merhaba arkadsım bendede trex 700 var ankaradayım bende cok pro sekilde bişy bilemem daha rodaj yapıyorum ben ankarada batıkette hipodrum var oranın cok geniş bi otoparkı var orda ucuruyorum gerci pazar gunu ucak ucuranlar işgal ediyo orayı ama bi gun bulusup beraber ucurabiliriz yaa ucurmaya calısrız :) aslında iyi bilen bi kişide olsa cok daha iyi olur