PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yakıtlı Helikopterlerin Genel Bakımları

altuu
27-04-2009, 21:47
Arkadaşlar;
Forumdaki sabit başlıklarımız güzel; fakat yakıtlı helikopterler için ortak bazı bakım ve teknik konularını içeren bir başlığımız yok.

Kendi adıma konuşayim; T-Rex 600 NSP toplamamda ve genel problemleri hakkında forumdan çok şey öğrendim; fakat yakıtlı aletler konusunda genel bilgi olarak kendimde bir çok eksik görüyorum.

Sanırım bu konuda sabit bir başlığımız olursa; benim gibiler için çok fazla yardımcı bir başlık olacaktır. Ve sanıyorum ki; bazı konularda da tecrübeli kullanıcıların farklı yöntem ve teknikle aynı sorunun çözümüyle ilgili seviyeli tartışmalardan da çok fazla çıkarım elde edebileceğimizi düşünüyorum.

altuu
27-04-2009, 21:50
Aslında parça parça arattığımda bir çok konuya ulaştım fakat; çok zamanımı aldı.

Kendi adıma ilk sorumu sorayim: "Yakıtlı bir modelin temizliğiyle ilgili satılan bir çok ürün var. Genel olarak bu şeylerin içeriği nedir? İçeriğindeki maddeyi biz kendimiz de temin edebilir miyiz? Ve benimki gibi karbon-fiber bir model için bu temizlik maddelerinin arasında ayrım yapmak gerekir mi? (Aralarında zarar veren olur mu?)

yellowaircraf
27-04-2009, 21:58
Izopropil alkol ve WD 40 i genel temizlik icin kullanabilirsiniz...

altuu
27-04-2009, 22:10
Sanırım wd40'ı daha çok metal parçalar için söylediniz. Gövde için kullanılacağını düşünmüyorum da...¿

izopropil alkol karbon gövdede bir problem yaratır mı? Çünkü karbon-fiberlerde genelde en dış katman reçine gibi bir madde oluyor; uzun vadede bir problem olur mu; bir fikriniz var mı bu konuda?

yellowaircraf
27-04-2009, 22:19
WD40 metaller icin genelde evet.
Izopropil alkolu ben kullaniyorum metalden- plastige ordan karbona. Gayet guzel temizliyor. Karbon govdede benim bugune kadar problemim olmadi. Dikkat etmeniz gereken yagli olmasi gerek yerlerde de bir gram yag birakmiyor izopropil alkol...
Icinize sinmediyse en basiti sivi bulasik deterjani. Butun yag ve kiri cikartiyor ama kullanimi pek pratik degil

GuNeSh
27-04-2009, 22:21
güzel düşünülmüş bir başlık.

kendi adıma konuşayım. her uçuştan sonra herlikopterin her tarafını bir güzel ıslak mandil yada sabunlu mendil ile siliyorum. canopy yi çok fazla sükmemeye çalııyorum. malum canopy tak çıkar deforme oluyor. özellikle alt klips kısmı. bu şekilde helikopterin üzerinde bulunan yağlar gidiyor.

ana rotor ve kuyruk rotorundaki yağları tabiki de silmiyorum :)

motor egzoz bağlantısında yani manifold kısmında ya da depoda yada diğer yakıtla alakalı bölümlerde bir kaçak yoksa zaten model çok yağ olmuyor.

3-4 uçuşta bir motor rulmanlarına starter shaftını cevirerek bakmaya çalışıyorum takılma var mı diye. (tabi en doğrusu motoru yerinden çıkartarak bakmak)

genel olarak yine belli bir periyotta olmasa da sık sık pitch pumplar ile kavramayı kontrol ediyorum.

hava durumuna bağlı olarak motoru bir süre rölantide bekletiyorum ısınması için. bu sırada rölanti durumuna göre güre bujinin değişip değişmemesi durumuna karar veriyorum (rölantide duramıyorsa buji değişmelidir)

her uçuştan sonra motor içindeki yakıtı atmak için starter ile bir kaç sn kadar motoru boş olarak döndürüyorum. içinde kalan yakıt özellikle nitro rulmanlara zarar veriyor.

sık olmasa da 15-20 uçuşta falan motor fanını açıp fan bloğunda biriken pislikleri temizlemek gerekiyor.

elektronikleri de bu gibi (http://www.helikraft.com/Miscellaneous+Items/RCT/RCT0001/RX+WRAP+(RCT0001).html) bir ürün ile koruyorum.

zaman zaman frame üzerindeki rulman bloklarını kontrol etmek de fayda var boşlama varmı diye.

tabi bir de olmazsa olmaz framein sol arkasına bir tane nazar boncuğu :D uçak forumundan kruppi sağolsun :)

emo23
27-04-2009, 22:23
wd40 bilindiği üzere rulmanlar için biraz dertli.
hernevi alkolüde kullanmak hoş değil... temizlik olarak en güzeli fırça ve kuru bir bezle ( hafif nemli olabilir) tozu üzerinden atmak. daha sonra ince makine yağı ile rulman, swash, shafta ince bir dokundruma kafi olacaktır.

eğer elinizde bir komprosör var ise. hava basıncı ile toz namına birşey kalmıyor.

GuNeSh
27-04-2009, 22:27
şunu söylemeyi unuttum wd-40 bende kullanıyorum. ama eğerki rulmanlara pislik dolmuşsa. wd-40 ın temizleme ve yağlama özelliği var zaten. ama çok ince bir yağ olduğu için eğer wd 40 ı yağ gibi kullanamk isterseniz sürekli kullanmak lazım.

wd-40 ı 600 de bir kez kullandım. o da bir hava akımı dolayısı ile helikotperin baştan aşağı kum olmuştu. helikopteri tümüyle söktüm. tüm frame i fırça ile fırçaladıktan sonra tüm rulmanları wd-40 ladım içindeki kenarındaki köşesindeki kumlar gitti sonra wd-40 bir şekilde moelime taktım. zaten yakıtlı modelin güzelliği kendi kendini yağlıyor olması . bir inverted hover işte tüm rotor yağlandı :D

Ş@f@k
27-04-2009, 22:32
Bence karbon iyi sıkıştırılmıştır içine bir kimyasal emeceğini sanmıyorum fakat bu meşhur wd 40 bol kimyasallı ve uçucu birşey olduğu için her yere nüfuz edebilir.

altuu
27-04-2009, 22:33
tabi bir de olmazsa olmaz framein sol arkasına bir tane nazar boncuğu :D uçak forumundan kruppi sağolsun :)

:D :D

bu ara çok fazla kişi "oooğoo çok güzelmiş!" dedi. tam olarak bunu düşünüyordum. :D

GuNeSh
27-04-2009, 22:48
Icinize sinmediyse en basiti sivi bulasik deterjani. Butun yag ve kiri cikartiyor ama kullanimi pek pratik degil

ondan sonra carbon fiberi çitile dur :D

yellowaircraf
27-04-2009, 22:51
ondan sonra carbon fiberi çitile dur :D

Gunesh.. Sen de gel de 35-40 yasina. Elini gunde 35 kere yikarken "Cenk diye biri vardi eskiden soylediginde gulmustum" dersin :D :D

GuNeSh
27-04-2009, 23:16
cenk abim öğrenci evinde kalmak demek bulaşık yıkamaya mahkum olmak demektir :D heleki kurumuş yemek artıkları aman aman daha neler neler :D giyerim kırmızı eldivenimi takarım önlüğümü sonra çitile dur :)

yellowaircraf
27-04-2009, 23:28
Daha bekle Gunesh' im. Daha yeni yeni basliyor gercek hayat... Oooof off. Annemizin evinde ne guzeldi yasamak. Ekmek elden su golden inek misali. :D. Ozluyor insan

GuNeSh
27-04-2009, 23:37
vallahi öyle Cenk abi :), neyse konu çok dağılmasın. yaz tatilinde bodruma geleyim ben sizlerle tanışmak istiyorum. ama 600 ü getiremem. 450 ile idare edeceğiz.

PhnX
28-04-2009, 01:09
Sahsen ben 90'i goturecegim, sende bal gibi 600'u goturursun. Belki beraber gideriz daha bi eglence olur.

Yolda bos buldugu her tarlada ucus yapan manyaklar :D .

Gozumun onune gelen bir diger sahne ise, arabanin camindan kafasini cikarmis ve arabanin yanindan ucus yapan modelci :D . Dusunsene, yolda normal gidiyorsun, once seni bir 600 solluyor ardindan bir araba :lol: .

yellowaircraf
28-04-2009, 01:13
Sarper desene Bodrum' a helikoptersiz geleceksin :D
Sayin altuu kusura bakmazsin umarim. Konu biraz sulandi. :P Ama helikopteri temizlemek icin de biraz su lazim tabi :D

altuu
28-04-2009, 01:19
Sarper desene Bodrum' a helikoptersiz geleceksin :D
Sayin altuu kusura bakmazsin umarim. Konu biraz sulandi. :P Ama helikopteri temizlemek icin de biraz su lazim tabi :D

Susuz bir hayat; insanlık adına düşünülemez :D

PhnX
28-04-2009, 01:20
Altuu arabada bir 600 ve bir insanlik yerimiz daha var. 90'in kuyrugunu kucagina almayi gozune aliyorsan beraber basabiliriz Cenk abileri :D .

Cenk abi, 3 tane heliyi arabaya baglasak diyorum, havadan gelsek. En azindan feribot parasindan yirtmis oluruz :D .

yellowaircraf
28-04-2009, 01:22
Siz dustugunuz yeri soylersiniz biz sizi toplamaya geliriz Emrah ile :D

PhnX
28-04-2009, 01:22
- Alo, ALOO Emrah abi aLooo

- Sarper hayirdir ne oldu?

-Kirim oldu abi, kirim oldu ...

yellowaircraf
28-04-2009, 01:28
3 tane helikopterden bir tane saglam cikabilir ama senle Gunesh' in parcalarindan ne cikar bilemem :D.. Bu arada konu sulandikca sulandi.. Bitirdikten sonra silelim mesajlari :)

altuu
28-04-2009, 01:40
yok yahu silmeyelim :D

Bazen çok fazla dalıyorum bilgisayar ekranına / konulara. arada bir gülerken; gülme refleksi gereğince, başımı monitörden uzaklaştırmak kaydıyla etrafıma bakıyorum ve bir de ne göreyim ? : duvarlar, eşyalar, insanlar... dışarıda gerçek bir hayat da var! :)

altuu
28-04-2009, 01:42
Altuu arabada bir 600 ve bir insanlik yerimiz daha var. 90'in kuyrugunu kucagina almayi gozune aliyorsan beraber basabiliriz Cenk abileri :D .

Cenk abi, 3 tane heliyi arabaya baglasak diyorum, havadan gelsek. En azindan feribot parasindan yirtmis oluruz :D .

yolculuk ne zaman? tarihe göre düşünebilirim. ya da hemen atlayabilirim :)

bi de siz Kıbrıs'tasınız sanırım. Yani eliniz mahkum feribottan indiğiniz anda benim şehrimdesiniz :)

PhnX
28-04-2009, 02:44
Haziran 20 gibi donerim Istanbul'a, artik ondan sonra ne zaman olursa diyelim. Yazin bi ara yani simdilik :) .

yellowaircraf
28-04-2009, 03:18
Temmuz sonu gelmeyin sinavlarim var..:)

altuu
28-04-2009, 12:25
sınav mı ? ciddi misiniz ? :)

Demek ki; bir tek ben değilmişim :D

yellowaircraf
29-04-2009, 13:18
Evet 40 yas sinavlari :D :D

GuNeSh
29-04-2009, 14:01
Sahsen ben 90'i goturecegim, sende bal gibi 600'u goturursun. Belki beraber gideriz daha bi eglence olur.

Yolda bos buldugu her tarlada ucus yapan manyaklar :D .

Gozumun onune gelen bir diger sahne ise, arabanin camindan kafasini cikarmis ve arabanin yanindan ucus yapan modelci :D . Dusunsene, yolda normal gidiyorsun, once seni bir 600 solluyor ardindan bir araba :lol: .

tabi ben hep uçak seyahatini düşündüğüm için helikopoteri getiremem kanısına varmıştım. arabayla gidiyorsak tüm filoyu alır gelirim :D

20 haziranda finalerim biter. sonra özgür adam modu :)

bu kafayı camdan çıkarıp helikopter kullanma fikrini beğendim :lol:

altuu
12-05-2009, 13:06
Arkadaşlar;
model ile uçuşumuzu tamamladığımızda; depodaki yakıtı boşalttıktan sonra motorun içindeki yakıtı tüketmenin en doğru yolu hangisidir ?

A- Karbüratör iğnesini açıp yakıtın yere dökülmesini izlemek. :)
B- Karbüratör iğnesini kapatıp bujiye ısı vermek kaydıyla motoru tekrar start yapıp, son damlasına kadar yakıtı yakmasını beklemek.
C- Karbüratör iğnesini kapatıp bujiye ısı verip, starterle bi süre (belirsiz bir süre) kadar çalıştırmadan sadece start vermek.
D- Bunlardan hiçbiri.
E- Hepsi :)

PhnX
12-05-2009, 16:44
Karburator ignesi ile oyle her 5 dk da bir oynamanin alemi yok, bir kere ayar tuttumu ondan sonra bir 2 tik ince ayar ister her ucusta. Onuda yapmak istemiyorsaniz 2 tik zengin birakirsiniz hergun ayar degismeden ucarsiniz.

Depodaki yakitin tamamini geri yakit bidonuna cektikten sonra, starter ve buji isiticisi ile motor calistirilir, rolantide beklenir. Motor bir sure rolantide calistiktan sonra yakit biterken giderek hizlanacak ve ardindan stop edecektir. Stop ettikten sonra son kalan yakitida yakmak icin buji isiticisini tekrar takip starter ile biraz daha motor cevirmek iyi bir yontem.

Bundan sonra helinin elektrigini kesip bir dahaki ucusa kadar modeli kaldirabiliriz. Motorlarda genelde pistonu en asagi noktada birakiyorlar motor calismayacagi surece. Ben dikkat etmedim buna ancak not etmekte fayda var.

emo23
12-05-2009, 16:50
bu yöntemi benimde her uçuş sonrası tüm patlarlı modellerimde uyguluyorum. şayet modeli uzun süre kullanmayacak isem (gerçi bu belli olmuyor) barelden ve buji deliğinden 1-2 fıs WD40 sıkıp, starter ile 1-2 sn, ateşleyici takılı değilken, motor start ı veriyorum.

Depodaki yakitin tamamini geri yakit bidonuna cektikten sonra, starter ve buji isiticisi ile motor calistirilir, rolantide beklenir. Motor bir sure rolantide calistiktan sonra yakit biterken giderek hizlanacak ve ardindan stop edecektir. Stop ettikten sonra son kalan yakitida yakmak icin buji isiticisini tekrar takip starter ile biraz daha motor cevirmek iyi bir yontem.

GuNeSh
12-05-2009, 17:27
ilk başta ben de bujiyi ateşleyip motoru start edip o şekilde kendi kendine susmasını bekliyordum. bu en garanti metod aslında en son da sarper in dediği gibi bujiyi bir kez daha ısıtıp starter ı ile 1-2 sn kadar kalan çok az miktar yakıtın buharlaşmasını sağlıyordum.

ancak bu metodu kullandığım süreç içersinde 2 kez kadar buji değiştirdim (model daha 2 aylık olduğunu düşünürsek fazla geldi bana) bu metodu da 1 ay kadar kullandım desem 1 ayda 2 buji fazla geldi. bujinin ölmesinde bir çok sebep olabilir ancak bunu ben bujinin boşta ısıtılıp ömrünün yendiğine bağlamıştım. benim hatalı yaptığım belki başka seylerde olabilir zira o zamanlarda egzoz sıkıntısı çekmekteydim yani motor iyiden iyiye fakir di sebebi bu da olabilir %90.

yukardaki metod u tekrar kullanmaya başladım 2 haftadır. şu ana kadar buji de herhangi bir sorun yok. arada bujiyi çıkartıp durumuna bakıyorum. herhangi bir renk değişimi görülmüyor yani sağlam grünüyor. kısa süre içersinde yaşadığım bu deneyimi paylaşmak istedim. bujiyi ısıtıp tekrar start vermek mantıklı geliyor halen. buji olayını önümüzdeki zamanalr gösterecek nedenmiş neden değilmiş.

tüm her iş bittikten sonra bujiyi ısıtmadan yine 2-3 sn kadar start ediyorum garanti olsun diye.

istonun geride kalmasına da dikkat ediyorum. bunu şöyle düşünerek geride kalmasına karar vermiştim. motor içinde yakıt kalırsa bir sekilde buharlaşıp çıkması lazım. piston geride kalırsa motorun egzoz tarafı açıkta kalmış oalcak böylelikle buharlaşan yakıt burdan çıkabilecek. (hatta egzoz burusnun arkasında ki tıpayı uçmayacağım günlerde 1 gün kadar açık bırakıyorum bazen ama) :)

PhnX
12-05-2009, 17:36
Bujinin bozulmasinin, bu yontem ile alakasi yok Gunes. Pekcok modelci var bu yontemi kullanan, bujileri bozulmuyor(Emrah abi mesela). Bende 6 aydan fazla suredir bu yontemi uyguluyorum bende sorun yasamadim.

Egzost problemin ile yasadigin fakirlesme en mantikli neden gibi gozukuyor. Hemen hemen 1 senedir bende R50, sadece 1 kere buji degistirdim. Biraz zengin birakildigi surece buji genel olarak olmuyor.

GuNeSh
22-07-2009, 02:45
motorun içini mi dışını mı ?

emo23
22-07-2009, 11:00
ayni spreyi bende kullanıyorum ve çok memnunum.
yanlız motor montajlı iken karb. ü bezle tıkıyorum. bu sıvının motor içine kaçması pek mantıklı gelmiyor. sanki azda olsa bıraktığı su zerreleri ile paslanmaya yol açar gibi geliyor.

Arkadaşlar motoru temizlemek için Würth fren, balata ve parça temizleyici kullanıyorum. Basınçlı ve uçucu olduğu için motorun en küçük noktalarına kadar temizliyor. Sadece püskürtmek yeterli. Motor hep pırıl pırıl...:ahhahyt: Orhanlı'daki bazı arkadaşlar görmüştü...

metal üzerinde yağ atma etkisi muhteşem. plastiklere önermiyorum. anında soğuma yapıyor ve plastiiğin rengi değişiyor.

motor dağıttıktan sonra güzelce bu sprey ile temizliyorum en ufak parçasına kadar ve ardından bir wd40 duşu yaptırıp motoru topluyorum.

motorun içini mi dışını mı ?

altuu
23-07-2009, 02:54
Würth fren ve balata temizleyicisini bisikletimin balatalarında kullanıyordum ve çok memnundum. Fakat yakın zaman önce bitti ve bi gün dalgınlıkla 3M in temizleyicisinden sıktım ve balatalarım artık çalışmıyor :D

Bu da o meretin hakikaten balata gibi üstünde asbest olan parçalarda çok farklı olduğunu kanıtlıyor. ( Sanki ben söylemeden önce kanıtlanmamıştı... :D ) Sırf bilim için feda ettim balatalarımı.

Gelgelelim; motorda kullanılmasını tavsiye etmişsiniz; fakat motorda özellikle würth gerektirecek bir yerin olup olmadığı konusunda fikirlerinizi bekliyorum.
Bunun haricinde de motora WD40 banyosu yaptırıp kenara kaldırdığımızda, bir sonraki haftasonu uçuşunda ilk işlem olarak yapılması gereken ekstra bir şeyin olup olmadığını ya da direk yakıt koyup motoru çalıştırmanın ne kadar doğru bir uygulama olacağı ile ilgili de görüşlerinizi bekliyorum...

emo23
23-07-2009, 11:10
banyo şart değil elbette. bu sadece benim batıl inancım :)
banyo motoru uzun süre kullanmayacaksanız şart oluyor.

pek fazla ayarada gerek olmuyor. motor zaten rodajlı. sadece iğne ayarları sil baştan ayarlanıyor o kadar.

dış yüzeydeki würth ün bıraktığı soğuk rengi wd40 atıyor, motor içi zaten yakıtı alınca güzelce bir yağlanıyor.

salvedor
23-07-2009, 11:33
bende helımı yaklasık 2 hadtadır kullnamıyorum en son yaptıgım yakıtı komple cektıkten sonra starterla 5-6 sn basmak oldu sonra egsoz tıpasını tıkadım kaldırdım 2 haftadır boyle inş bişy olmamıstır bundan sonra dediğiniz gibi starter ve ısıtıcıyla basıyım

airborne
24-07-2009, 00:28
Gelgelelim; motorda kullanılmasını tavsiye etmişsiniz; fakat motorda özellikle würth gerektirecek bir yerin olup olmadığı konusunda fikirlerinizi bekliyorum.
Bunun haricinde de motora WD40 banyosu yaptırıp kenara kaldırdığımızda, bir sonraki haftasonu uçuşunda ilk işlem olarak yapılması gereken ekstra bir şeyin olup olmadığını ya da direk yakıt koyup motoru çalıştırmanın ne kadar doğru bir uygulama olacağı ile ilgili de görüşlerinizi bekliyorum...
Motorun dışındaki bölümlere yakıt ve toz yapışıyor uçuştan sonra özellikle 3d uçuyorsanız. Ve buralar el girmesi ve dolayısıyla temizlemesi zor yerler özellikle de soğutucu kafanın ızgaraları. Motorun içine kesinlikle tavsiye etmiyorum zaten daha önceki yazımda da dışına kullandığımı belirtmiştim. Motorun üzerine wd40 sıkıp bırakırsanız bir süre sonra bütün toz üstüne yapışır. Emrah'ın da belirttiği gibi motoru uzun müddet kullanmayacaksanız olabilir. Şahsi tercihim ise bu iş için özel üretilmiş olan After run oil dir.

altuu
24-07-2009, 14:40
Açıklama için teşekkürler.

Bu After Run Oil ile ilgili 'sitesine' (http://www.afterrunoil.com/) baktım. WD40'tan farklı olduğunu söylüyor. Fısfıs şeklinde olmadığını, yakıt ve alkolle karışabildiğini söylüyor.
Benim anladığım kadarıyla; yakıtın içine karıştırıp motorun içini motor çalışırken temizliyor. Doğru mudur?
Eğer böyleyse performansta bir değişikliğe yol açmaz mı?
Bunu kullananların yorumları ve tavsiyeleri; sanırım daha aydınlatıcı olacaktır.

airborne
24-07-2009, 19:57
Açıklama için teşekkürler.

Bu After Run Oil ile ilgili 'sitesine' (http://www.afterrunoil.com/) baktım. WD40'tan farklı olduğunu söylüyor. Fısfıs şeklinde olmadığını, yakıt ve alkolle karışabildiğini söylüyor.
Benim anladığım kadarıyla; yakıtın içine karıştırıp motorun içini motor çalışırken temizliyor. Doğru mudur?
Eğer böyleyse performansta bir değişikliğe yol açmaz mı?
Bunu kullananların yorumları ve tavsiyeleri; sanırım daha aydınlatıcı olacaktır.
Fıs fıs şeklinde değil. Motorun içindeki yakıt tamamen tüketildikten sonra karbüratörün içine 3-4 damla damlatıp sonra starter ile 3-4 saniye marş basıp motorun içine dağılmasını sağlıyorsunuz. Maksadı temizlikten ziyade motorun iç yüzeyini kaplayarak krozyon vb. kötü etkilerden korumak. Hergün uçan birisi için çok gerekli değil ancak hafta sonları uçuyorsanız pazar günü son uçuştan sonra uygulayabilirsiniz.

altuu
27-08-2009, 13:28
Sevgili arkadaşlar;

Benim yanlış yaptığım ve doğrusunu henüz öğrendiğim bir uygulamayı sizlerle paylaşmak istiyorum:

Yakıtımızı tekrar doldurmamız gerektiğinde, eğer filtre kullanıyorsak; kesinlikle filtrenin motora giden kısmından doldurmayın.

Eğer böyle yapıyorsak olaylar aynen şöyle gelişir:
1- Yakıtı depoya pompalarken, filtre depoya temiz yakıt verecektir fakat filtreden geçmeyen pislikler, filtrenin dışında kalacaktır.
2- Sonra da hortumu tekrar motora taktığımızda, pislikler direk motora gidecektir.

Bunun yerine filtre ile tank arasından doldurun. Ya da benim gibi 3 yollu filtre (3 Way Filter) kullanıyorsanız, 3. çıkıştan doldursanız da doğru bir iş yapmış olursunuz.

http://i693.photobucket.com/albums/vv297/west_style/personal/DSCF8528.jpg

Belki çok basit bir bilgi olabilir; ama benim gibi çok fazla desteği olmayıp da herşeyi kendi kendine deneye yanıla öğrenenler için ufak bir dipnot.

altuu
27-08-2009, 13:31
Bu arada after-run oil'in uzun vadeler için tahmin ettiğimden daha çok yararı olabileceğini öğrendim. Ve cüzi bir meblağa bir tane edindim. Tavsiye ederim.

emo23
27-08-2009, 13:40
after-run ı karb. ağzından nasıl damlatıyorsun ? kolay erişebiliniyor mu karb. ağzına ?
yoksa buji sök-tak ile mi hallediyorsun ?

Bu arada after-run oil'in uzun vadeler için tahmin ettiğimden daha çok yararı olabileceğini öğrendim. Ve cüzi bir meblağa bir tane edindim. Tavsiye ederim.

airborne
27-08-2009, 13:49
after-run ı karb. ağzından nasıl damlatıyorsun ? kolay erişebiliniyor mu karb. ağzına ?
Ben bir parça yakıt hortumuyla karbüratörden döküyorum...yalnız karbüratör ağzının açık olması gerek malum..Buji sökmeye gıcık oluyorum...:kütküt:

altuu
27-08-2009, 15:03

Aslında henüz elime ulaşmadı. Sipariş veriyordum da sitenin kargo ücretlerinin fahiş olduğunu farkettim. O yüzden iptal ettim. ( Benim eksik yazmamdan kaynaklanmış. Henüz gelmediğini yazmamışım.)
Fakat ürünün yanında uygulama şırıngası ve ağzını da yolluyorlar. Uygulaması çok da zor olmasa gerek diye düşünüyorum.

Almayı düşündüğüm ürün buydu. (http://www.amainhobbies.com/product_info.php/products_id/12719/n/GMK-Supply-Afterlife-After-Run-Oil)

swat11
27-08-2009, 15:21
Thk'nın sitesinde after run oil var 6 lira.ben ondan kullanıyorum.

altuu
27-08-2009, 16:21
Thk'nın sitesinde after run oil var 6 lira.ben ondan kullanıyorum.

Tam olarak nereden döküyorsun?

emo23
27-08-2009, 16:26
karb. ağzından uzatma hortum ile dahi dökmesi zordur. helide motoru sökmedikten sonra oraya ulaşmak zor. en kolayı buji sök, 2-3 damla after-oil damlat ve buji tak.

airborne
27-08-2009, 16:28
Tam olarak nereden döküyorsun?

Arkadaş uçakçı sanırım. Uçak motorları açıkta olduğu için daha kolay olur dökmek...

airborne
27-08-2009, 16:29
karb. ağzından uzatma hortum ile dahi dökmesi zordur. helide motoru sökmedikten sonra oraya ulaşmak zor. en kolayı buji sök, 2-3 damla after-oil damlat ve buji tak.

İnat edince oluyor :D

byahsi
27-08-2009, 16:30
emrahın dediği buji sökme olayı en basiti olsa gerek. buji deliğinden dök, pistonu hareket ettir startör şaftıyla olur herhalde o zaman.

swat11
27-08-2009, 16:33
evet uçakta rahat ama buji sök tak yalama olmasın yuvası sonra.

airborne
27-08-2009, 16:49
evet uçakta rahat ama buji sök tak yalama olmasın yuvası sonra.

Doğru buji dişleri biraz hassas güzel oturtmak lazım dişleri...

altuu
02-09-2009, 20:56
Arkadaşlar; heliyi uçuş sonrası temizlemek için kozmetik ve bujiteri ürünleri satan bir dükkandan berberlerin kullandığı temizlik amaçlı alkol diye sorduğunuzda 1,5lt'si 8YTL olan bir şişe alkol temin edilebiliyor.
Medikalcilerden de zar zor da olsa saf alkol temin edilebiliyor; fakat 1lt'sine 13-15 YTL civarında fiyat çekiyorlar. O yüzden tavsiye etmiyorum.
Bunun haricinde bazı süpermarketlerde ucuzundan yağ çözücüleri camsil şişesine doldurup fısfıs yaptığınızda da gövdeyi genel olarak temizleyebiliyorsunuz. ;)

airborne
02-09-2009, 21:48
Bi de bu var modelin dış temizliği için:

GuNeSh
02-09-2009, 22:05
En iyisi 80 derece limon kolonyası :D

Sponsorum Sarper :P

altuu
03-09-2009, 20:10
Ben de şimdiye kadar limonlu traş kolonyası kullandığımı itiraf ediyorum. :)
Güzel de kokuyordu model limonlu limonlu... :D

byahsi
25-09-2009, 15:41
altucum nerelerdesin, sesin soluğun çıkmıyor

altuu
25-09-2009, 16:29
Sağolasın sorduğun için.
Evet; maalesef bu aralar RC hobime hiç zaman ayırmıyorum.
İşlerim pek istediğim gibi gitmiyordu. Ben de hobiye hiç zaman ayırmayarak, eksik parçalarımı bir türlü istemeyerek, sanırım kendimi cezalandırdım!..

Dün itibariyle de sanırım battım :D

Ama siparişimi bugün ya da yarın vereceğim. Yoksa depresyona girerim herhalde. :)