PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yeni sarışınım

byahsi
28-04-2009, 00:08
..

altuu
28-04-2009, 00:37
Burak Bey hayırlı olsun;

Nazar boncuğu güzel olmuş

mükerrer fotolar çok fazla ve özellikle bitmiş halinin resimleri çok fazla. belki dışarıdan bakan biri buna laf edebilir ama bu olay tam olarak sizin heyecanınızı yansıtıyor. ;)
bu duyguyu bir hafta önce ben de yaşadığım için çok iyi anlıyorum! Tebessümle inceledim fotoğrafları :)

Tekrardan hayırlı olsun diyorum ve umarım gönlünüzce uçuşlar yaşar, ciddi deneyimler elde eder ve hoş zamanlar geçirirsiniz... ;)

PhnX
28-04-2009, 01:02
Mesela ilk yakaladigim detaylar palsiz calisan model ve gy611 oldu :) .

altuu
28-04-2009, 01:14

Ki bunlardan biri; gy 611 olanı, forumdaki deneyimli t-rex 600 kullanıcıları tarafından gereksiz bir masraf olarak, "palsiz yapılan rodaj" olanı da yanlış bir uygulama olarak pek de tasvip edilmemektedir :D

GuNeSh
28-04-2009, 03:23

aynı detayı bende kendisine söylemiştim palsiz çlıştırma konusu ayrı palsiz rodaj konusu da var. netice itibari ile motorun adam gibi bir kez daha rodajlanması taraftarıyım ben.

Neyse burak abi tekrar hayırlı olsun modelin.

rodaj konusunu şöyle açayım. rodaj da amaç motorun yağlanması pistonun, segmanın ve piston yatağının (gömlek) ve de diper tüm hareketleri parçaların (crank mili egzantrik vs) alışması için yapılır. aynı zamanda patlamanın maxsimum sıkıştırmada olması amaçlanır. bu yüzden de motora motora yük binmesi gerekir.

burda pallerin ağırlığının f=mg yani bildiğimiz yrere doru olan ağırlığı ile alakası yoktur. burda pallerin (hatta her seferinde) taıkılmasındaki amaç pallerin momentumundan doğan kuvvetler dir. bu yuvvetler yataydadır. motorun zorlanması için dikey kuvvet lazımdır. bu dikey kuvvetde dönem cisimlerde meydana gelen açısal momentum olsun eylemsizlik kuvveti olsun gibi faktörlarden doğan kuvvetlerin bileşenlerinin bir kaçı düşey doğrultuda motoru zorlama etkisinde bulunur. asıl önemli konu açısal ve çizgisel momentumdur yani pallerin hızı x kütlesi.

rodaj sırasında helikopter hoverda olmalıdır. helikopter hoverda olunca zaten otomatik olarak 3.2kg lık bir kütleyi motora taşıtmış oluyoruz. sonuç itibari ile motora yük bünmüş oluyor. ama motoru çok zorlamıyoruz tabi.

çok daha önemli bir husus da şu elinizdeki motor o helikopteri hard 3D yapmak için dizayn edildi. yani çok fazla negatif etkiye karşı gösterebilecek kapasitede bir gücü var. siz bunu 0 güçte kullanırsanız motor overrev olur.

fineless kim?? :D sadece bizim gibi biri. kimse onu tanrılatırmadı. adam sadece doğru bildiklerini bizler ile paylaşıyor. netice itivari ile de helifreak de adamın yazdıklarına olumsuz yönde çok fazla eleştri gelmiyor.

align 50 hyper ın manual inde rodaj ile ilgili bir kısmı aktarmak isterim
".... This allows the working parts to mate together under load at operating temperature."
"this" ten kastı rodaj işlemi. diyorki; rodaj, hareketli parçaların yük altında uygulama sıcaklığında birbirine tutunmasını sağlar.

netice itibari ile helikopoter rodaj sırasında palsiz çalıştrılmamalıdır. normal kullanımda da palsiz çalıştrılmamalıdır.

çok net bir örnek vereyim. arabanızda vites boşta iken gaza tam basarsanız motor devri biren 7000 lere kadar gelir devam ederseniz bu şekilde gaza basmaya motor da arızalar meydana gelir. ama araba 5. viteste 90 km/h hızla giderken gaz tam basarsanız araba uygun bir şekilde hızlanır motor yavaş yavaş devir alır. bir kaç dk içinde yüksek devirlere ulaşır.

yani yük altında iken gücünü gösterir. yük yokken gücünü veremezç ki zaten gücü kullanmıyorsunuz vites boşta iken.

elektrik motorunda durum çok farklıdır. motorden aldığınız güç motordan çektiğiniz akıma bağlı olduğu için ve bunun da bir limiti vardır. veyahut motora uyguladığınız gerilim sabittir bu durumda motor istesenizde devrini aşamaz sabit gücünü vermeye devam eder.

altuu
28-04-2009, 11:22
Güneş verdiğin bilgiler güzel. benim de mantığım aynı yönde işliyor.
Yalnız bizim kullandığımız motorlar çift zamanlı ve çok komplike sistemlere sahip değiller. En basitinden yağlamayı bile yakıtla gerçekleştiriyoruz. Benim tahminim ileride, bilindik yöntemlere göre rodaj yapılmış bir motor ile kıyasla; performansındaki farkın gözle görülür olmayacağını ama hissedilebilir olacağını düşünüyorum.;)

Ama sevgili Burak Yahşi de diyor ki; "bir deneyelim, görelim!".
Bence modelcilik adına hiç de yanlış bir uygulama değil!
Sonuçta hepimiz deneye-yanıla öğreniyoruz.
Bazı insanlar da aksine; risk almayı hiç sevmez, yanılmayı hiç göze alamaz!
Ben de sanırım bu konuda Burak Bey ile aynı kafadayım. Bir şeyin, ister 10 kişi yanlış olduğunu söylesin ister 100 kişi; benim mantığıma uygun olan o şey hakkında "doğru" ya da "yanlış" diyebilmem için illâ ki onu kendim test edip bir sonuca ulaşmam gerek.;) (Tabi sonucu çok tehlikeli olabilecek, kendim haricindeki insanlara zarar verebilecek uygulamaları tenzih ederek söylüyorum!)

Bu arada motor rodajı konusu da kendini uzun vadede gösterebilecek bir şey.

Siz İstanbul'da daha çok kişi bir araya gelebiliyorsunuz ve sizdeki bir çok helikopterin aynısından bir başka kişide de oluyor. Bu da kısa-uzun vadeli testleriniz, kıyaslamalarınız, uygulama farklarından doğan sonuçları değerlendirmek açısından çok büyük bir avantaj.

Gözlemlerinizi bekliyoruz...

Seyit TEKİRDA
29-04-2009, 22:44
Burak yeni modelin hayırlı olsun. Hafta sonu havada müsait olursa orhanlıda buluşuruz inşallah. Gerçi cuma günü de tatil ama bakalım hava müsade ederse cuma günü de buluşma olur sanırım. Model çok güzel duruyor nazar boncuğuda çok yakışmış ellerine sağlık.

GuNeSh
30-04-2009, 00:39
cuma günkü hava durumuna göre orhanlıda olacağım. h.sonu yokum

onder82
30-04-2009, 15:19
Resimler ile yorumlar aynı yerde olmuyor bence bir türlü okuyamadım aşagı yukarı hareket ediyor konu :)

ADN Trex700
30-04-2009, 15:48
Burakcım yeni helin hayırlı olsun.Gerçekten çok şık alet.Orhanlıya artık çok güzel makineler gelmeye başladı :) Cuma,Cumartesi,Pazar bu günleri değerlendirmek lazım.Görüşmek üzere.

altuu
30-04-2009, 21:08
sesi kulağa hoş geliyor; uzaktan :)

zigzag
30-04-2009, 21:38
hayırlı olsun.
kuyrukta az bi titreme var gibi...
gyro gain mi yüksek yoksa governerla mı alakalı acaba? ben pek anlamam yakıtlı helilerden :)

PhnX
01-05-2009, 00:51
Buyuk ihtimalle torque tube'un rulmanlari tam esit araliklarla oturmamis kuyruga, titresim yapiyor kuyruk. Kuyruk sistemini bir kere daha sokup takmak lazim tekrar. Gy611'in oyle anlamsiz kuyruk salladigini 4. defadir goruyorum ben.

Bizim buradaki bir pilotumuz bu dertten yakiniyordu, raptor 90'inda da trex700'unde de gyrolarini logictech6100 ile degisti oyle cozdu. Acikcasi nedenini bende tam bilmiyorum, Tahmin ediyorum kuyruk komple bir kere daha sokulup takilsa cozulur sorun.

GuNeSh
01-05-2009, 02:39
sarperin dediği mantıklı. rulman ortalanmamışsa dişliler çok daha titreşimli ilertir kuyuruğa hareketi kontrol etmek lazım.

yarın ben de bir orhanlı yapayım diyorum. yarın bakarız burak abinin helikopterine.

altuu
04-05-2009, 00:31
Baktınız mı?
Problemin çözümü ile ilgili de yazı yazarsanız sevinirim...
Yok öyle sorunu burda yazıp; çözümünü pistte beraber yapmak :D
İstanbul'a mı gelsem ne yapsam yahu? Çok fazla modelci var; dolayısıyla çok fazla çözüm...
Ama Mersin'deki kadar serbest uçuş alanı ve bu alanlara ulaşımın kolay olmayışı da benim tesellim :D

GuNeSh
04-05-2009, 02:53
cuma günü orhanlı uçuşunda halleettik. biraz gaini arttırdık. ama sorun gain den dolayı değil.

motoru daha doğru düzgün rodajladık. sorun heralde motor ayarları ile ilgili idi. motorun rölantisini rölanti iğne ayarını ana iğne ayarını yaptıktan sonra gyro da bir sorun yoktu.

altuu
04-05-2009, 03:18
"Daha düzgün rodajladık" derken; yoksa palli mi rodajladınız ? :)

Rölanti ve iğne ayarından sonra mı kuyruk problemini hallettiniz ?

Dikey sarsıntının gyroyla ilgili olmasını zaten mantıksız bulmuştum; o yüzden merak ettim çözümü.
O halde durum şöyle miydi? : motor dengeli çalışmıyordu ve patlamalardaki anlık güç değişimlerinden dolayı helikopterde dikey sarsıntılara sebep oluyordu... ¿

PhnX
04-05-2009, 03:48
Yakitli modellerde motorun dogru igne ayari kuyruk performansini direkt etkiler, yanlis igne ayarli motor kuyrukta tutma problemleri olarakta kendisini gosterir.

altuu
04-05-2009, 03:52
Yakitli modellerde motorun dogru igne ayari kuyruk performansini direkt etkiler, yanlis igne ayarli motor kuyrukta tutma problemleri olarakta kendisini gosterir.

Böyle bir problem yaşamamış, çok fazla yakıtlı tecrübesi olmayan biri olarak; mantığım beni yanıltmamış demek ki... :)

srknwrx
04-05-2009, 10:18
Çok güzel ellerinize sağlık.

badokan
04-05-2009, 15:37
harika olmuş ya, askerliğim arada olmicaktı varya :)

GuNeSh
04-05-2009, 19:44
"Daha düzgün rodajladık" derken; yoksa palli mi rodajladınız ? :)

Rölanti ve iğne ayarından sonra mı kuyruk problemini hallettiniz ?

Dikey sarsıntının gyroyla ilgili olmasını zaten mantıksız bulmuştum; o yüzden merak ettim çözümü.
O halde durum şöyle miydi? : motor dengeli çalışmıyordu ve patlamalardaki anlık güç değişimlerinden dolayı helikopterde dikey sarsıntılara sebep oluyordu... ¿

valla rodaj dediğimiz sey zaten os ya da align 50 hyper için 2.5 tur iğne de zengin bir şekilde hover yapmak. detayları montaj konusunda bahsetmiştim. sağolsun Sarper rodaj konusunda çok yardımcı oldu bana. onun dediklerini uyguladım bir sıkıntı yok motorda şu ana kadar.

açıkçası tahmin ettiğim gibi benim de sorun motor ayarları ile ilgili idi. motorun iğne ayarını daha iyi yaptık rodajı da daha iyi (yine de tam istediğğim gibi değildi :)) yaptıktan sonra gyro ya ait bir problem kalmamıştı. pitch pumplar da kuyrukta kçam eskisi gibi yoktu. ama yine de çok çok çok az vardı.

açıkçası bu şekikde sorunları ben de duydum ama nedenini düşünüyorum bir kanıya ulaşamyorum kendi kafamda. büyük olasılıkla sıkıştırma ve patlatma arasında geçen süreler eişt olmadığı için bu şekilde bir sorun başgösteriyor olabilir.

PhnX
04-05-2009, 19:49
Zengin motor, calismasi gerektigi kadar devirli calismayacaktir ancak cok fazla tork uretecektir. HS az olunca kuyruk palleri olmasi gerekenden daha yavas dondugu icin kuyrukta sorunlar baslayacaktir.

Nasi ozetledim ama? :D .

GuNeSh
04-05-2009, 19:54
:D

şimdi şöyle bir ek yapmazsam dayanamam :)

şimdi HS az olduğu için pitch pump sırıasında yükleniyoruz gyro vermesi gereken max inputu veriyor kuyruğa ama HS az olduğu için haliyle kuyruk devri de az olduğu için bu verilen kuyruk pitch girdisi yetmiyor kuyruk kaçmaya devam ediyor.

bu şekilde anlayıp farklı bir yorum getirdim Sarper :D

PhnX
04-05-2009, 20:35
Simdi hemen bende duzeltmez isem dayanamam,

Pitch pump yaptigimiz zaman kuyrugun HS'i dusuk oldugu icin, rudder servosunun cok daha fazla hareket etmesi gerekiyor. Bu hareket sirasinda da kuyrukta bir "kacma" oluyor. Eger HS yetersiz gelseydi model sonlanmayan bir piroya girerdi. HS yetersiz gelmiyor yani, az geliyor :) .

GuNeSh
04-05-2009, 23:49
hadi bakalım "az" gelmiş olsun :P

GuNeSh
05-05-2009, 00:50
Burak abi altuu nun mersinden gelmesi biraz zor olur orhnlıya ama sabihe gökçene insin ordan sonrası kolay :D

altuu
07-05-2009, 15:14
Reximle mi ineyim sabiha gökçene :D