PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : TT53 Redline motora uygun eksoz nedir???

mpolat
19-06-2009, 00:26
Selam arkadaşlar.
TT50 de kullanılan raptorun kutusundan cıkan standart eksozu redline 53 e kullanabilirmiyim.yada tavsiye edebileceğiniz baska birsey varmı?
saygılar.
Mehmet POLAT

PhnX
19-06-2009, 00:47
Selam,

TT raptor 50'lerin icinden cikan standart egzostu her 50'lik helikopter motoru ile kullanabilirsiniz. Bu egzost tuned pipe olmadigi icin 3D sirasinda daha az perofrmans verecektir ancak igne ayari yapmasi daha kolaydir ve yakit harcamasi daha ekonomiktir.

3D ucuslarla birlikte Thunder Tiger'in Redline 53 icin cikardigi Hi Flow 3D pipe'i alabilirsiniz. Genel ucuslar icin TT 50'lik standart egzost fazlasi ile isinizi gorecektir.

Redline 53'un cok guzel bir motor oldugunu duyuyorum hep. Sizde deneyimlerinizi yazarsaniz sevinirim. Igne ayarlari kolay midir, performans ve yakit harcamasi nasildir vs. gibi.

Kolay gelsin.

mpolat
19-06-2009, 00:58
tabiki.esasında karasız kaldım 50 sx mi tt53 mü?
ama 53 ağır basıyor.yabancı sitelerdeki yorumlar 53 üzerine.büyük ihtimal ile bu alır bu pazara denerim.yorumlarımıda mutlaka paylaşırım.ayar dinamikleri tt50 gibi değildir umarım.karışım ayarı çok dar bir bantta değişim kalanında sağır yada çok hızlı değişimle cevap veriyor.bu konuda os sanırım daha kolaylık sağlıyor(uçak motorlarından esinleniyorum).tek çekincemde bu tt53 hakkında.ama bunada bir geliştirme yapıldığına inanıyorum.

PhnX
19-06-2009, 01:03
Acikcasi OS 50 Hyper'i oneririm Redline 53 yerine. Tamam Redline cok guzel bir motor, acikcasi ben denemekte istiyorum ancak sorunsuz calisan ve parcalari her yerde bulunan OS su an icin daha uygun bir secim. Igne ayarlari konusunda bile pekcok kaynak bulabilirsiniz.

Redline'in igne ayarlari daha farkli.

Ucuz ve etkili bir birlesim olarak OS 50 Hyper ve Klone 50 Muffler oneririm (http://www.helikraft.com/Combo+Offers/KLONE+RC/OSMF+15500+Combo/OS+50+Hyper+Engine15550%25252FKlone+3D+Muffler(KL0 061).html).

Klone 50'm de bu comboyu kullanacagim. Bu haftasonu rodaj ile kullanmaya baslayacagim.

GuNeSh
19-06-2009, 01:26
os yeni 55 lik motor çıkartırken os 50 almazdım ben şahsen. red line 53 ile ilgili güzel yorumları bende okumuştum. ys leri konuşmuştuk bir ara ama malum fiyatlı motorlar.

yine aslına bakarsak fiyat performans açısından os 50 bunlar içinde öne çıkıyor.

benden tavsiye egzoz fazla uzun olmasın. titreşimden etkilenmei daha fazla oluyor.

imkanınız var ise uzun vida ve somun ile egzoz u tutturun. 600 de egzoz vidalarının havada gevşemes gibi durumlar yaşadım bir kaç kere. şimdi uzun vida e somun kullanıyorum sorun yok.

PhnX
19-06-2009, 01:42
OS 55 ciktiginda almak icin bir neden yok. Ilk olarak yakiti cok daha cabuk bitirecek, ikinci olarak bi urun piyasaya ciksin, calissin, insanlar sorunlarini gorsun.

Adam gibi calisan 50 Hyper varken neden baska motor alalim ki? Parca sikintisi baska gelen sorun olur diger motorlar icin.

YS 50 dusunebilirsiniz bir de alternatif olarak.

altuu
19-06-2009, 15:06
OS 55 ciktiginda almak icin bir neden yok. Ilk olarak yakiti cok daha cabuk bitirecek, ikinci olarak bi urun piyasaya ciksin, calissin, insanlar sorunlarini gorsun.

Adam gibi calisan 50 Hyper varken neden baska motor alalim ki? Parca sikintisi baska gelen sorun olur diger motorlar icin.

YS 50 dusunebilirsiniz bir de alternatif olarak.

Sarper, sana bu konuda bir yere kadar katılmıyorum.
Hani deriz ya; "En kısa yol, en iyi bildiğimdir!" diye. Aynı örneği hobi parçaları için de söyleyebiliriz. En iyisi en çok kullanılıp problemsizliği test edilmiş olanıdır. Fakat madem ki bu yaptığımızın adı hobi ise başkalarının denemesini bekleyip yorum yapmalarını bekleyip buna ikna olmayı beklemektense, deneme yanılma yapanın biz olmamız gerektiğini düşünüyorum.
Ha parça bulması sıkıntılıysa - ki hobicilikte herşeyi zaten zor ediniyoruz - ve bu sıkıntıya değmeyeceğini düşünüyorsanız bu ayrı.
Amacınız biran önce sorunsuz uçmaksa, direk os'u alın. Ama yok ben hobiyle uğraşıyorum kardeşim, bu bir iş değil diyorsanız, 53'ü alın ve görüşlerinizi bizimle paylaşın... ;)

PhnX
19-06-2009, 17:12
Eger amac ucmak ise, o zaman calistigini bildigimiz urunu alacagiz. Eger amac yeni birseyler denemek problem cozmek ise o zaman yeni urunler deneyecegiz.
Bende bu yuzden Hxt900'leri takmistim Mini Titan'a, Klone 50'yide bu yuzden deniyorum.
Asil amacim ucmak oldugu icinde Raptor 90 aldim.

Amaca gore degisir sonucta. Senin amacin 2. secenek ise tabii ki farkli birseyler denemek lazim ama o zaman zaten neden 600nsp aldin Knight 50 falan alsaydin.

mpolat
19-06-2009, 19:26
arkadaslar ben çözümümü buldum.ve os50 hyper benim için doğru karar olduğunu anladım.
tt50 çok agresif olmayan,son derece yakıt tüketimi makul olan bir makine.bunlarda bu motorun tek iyi yönleri.7-8 galon uçunca tasarruf yonu ile zaten neredeyse parasını çıkarıyor.ancak bir kere performans alayım dedik,kolu - motoru aldık elimize.hiç bir yerdede yedeği yok.performans alayım dediysekte idle up uçmadığım için motor bayağı zengin çalışıyordu.0.25- 0.40 tur kıstım 2.ucusta kol kopardı.

yani tt50 performanstan yana yeni başlayanlar için ideal derecede uygun bir motor.ama ben ufaktan 3d ye başlamak istediğim anda mal skoy verdi.bunu raptor uçuran bir çok arkadasta soyluyor zaten.

t.tiger firması bu eleştirileri cevaplamak için tt53 ü üretti bence.bakın bende istesem 50h yada ys muadili makine yapabilirim.hatta daha güçlüsünü yapabilirim demek için çıkardı 53 ü.

ama bana uuymaz.zaten helide yeterince usta olmadığım için kulak alışkanlığı ile daha önce hiç sesini duymamış olduğum bir motoru ayarlayamam.heleki tt serisi çok dar bir ayar aralığında tune ediliyor.zaten ağzım yanmış.motora kotu diyemem.eminimki 50h ayarındadır.ama bana uygun değil bence.ben uçakçıyım.heliye baslayalı dah 5-6 ay oldu.ondada 3-4 galon uçtum.
bildik mal benim için iyidir.
ama araştırmak,yeni ürünnler denemek iyidir.dl50 ilk çıktığında hiç tereddüt etmeden aldım.daha rcu da yorum bile yoktu.align servolar hakkında kimsenin yorumu yokken gene aldım uçağa taktım.ama anladığım şeyler bunlar.
heli apayrı.
bende bu yüzden bugün 50h+curtis y. muffler kombinasyonlu bir motor aldım.eminimki doğru karar bu....

PhnX
19-06-2009, 19:46
Yeni motor ve egzostunuz hayirli olsun. 2'sinden de cok memnun kalacaginiza eminim.

altuu
19-06-2009, 20:52
arkadaslar ben çözümümü buldum.ve os50 hyper benim için doğru karar olduğunu anladım.
tt50 çok agresif olmayan,son derece yakıt tüketimi makul olan bir makine.bunlarda bu motorun tek iyi yönleri.7-8 galon uçunca tasarruf yonu ile zaten neredeyse parasını çıkarıyor.ancak bir kere performans alayım dedik,kolu - motoru aldık elimize.hiç bir yerdede yedeği yok.performans alayım dediysekte idle up uçmadığım için motor bayağı zengin çalışıyordu.0.25- 0.40 tur kıstım 2.ucusta kol kopardı.

yani tt50 performanstan yana yeni başlayanlar için ideal derecede uygun bir motor.ama ben ufaktan 3d ye başlamak istediğim anda mal skoy verdi.bunu raptor uçuran bir çok arkadasta soyluyor zaten.

t.tiger firması bu eleştirileri cevaplamak için tt53 ü üretti bence.bakın bende istesem 50h yada ys muadili makine yapabilirim.hatta daha güçlüsünü yapabilirim demek için çıkardı 53 ü.

ama bana uuymaz.zaten helide yeterince usta olmadığım için kulak alışkanlığı ile daha önce hiç sesini duymamış olduğum bir motoru ayarlayamam.heleki tt serisi çok dar bir ayar aralığında tune ediliyor.zaten ağzım yanmış.motora kotu diyemem.eminimki 50h ayarındadır.ama bana uygun değil bence.ben uçakçıyım.heliye baslayalı dah 5-6 ay oldu.ondada 3-4 galon uçtum.
bildik mal benim için iyidir.
ama araştırmak,yeni ürünnler denemek iyidir.dl50 ilk çıktığında hiç tereddüt etmeden aldım.daha rcu da yorum bile yoktu.align servolar hakkında kimsenin yorumu yokken gene aldım uçağa taktım.ama anladığım şeyler bunlar.
heli apayrı.
bende bu yüzden bugün 50h+curtis y. muffler kombinasyonlu bir motor aldım.eminimki doğru karar bu....

Mantığınız güzel.
İhtiyaçlarınız doğrultusunda doğru seçim yaptığınızı düşünüyorum.
Hayırlı olsun.

Ayar yapılabilecek ses aralığının düşük olduğunu bilmiyordum.
Hmm bu durumda Sarper'in niye TT'de ısrar ettiğini anladım. (Ses konusunda uzmanlığı var kendisinin.)
Sarper; hani birçok alet edevatın gereksiz olduğunu ve senin kullanmadığını söylemiştin ya; ozaman elinde sadece frekansa duyarlı bir kaç alet var ve motor problemlerini bununla ölçüyosun :D

Şaka bir yana, OS50 hyper'ın TT50'den daha performanslı olduğu kesin. Fakat bu performans farkını biraz olsun azaltabilmek için performans egsozu da kullanılabilirdi.
Gerçi kendim bizzat testetmedim; o yüzden sadece tahmini yönlendirmelerdir bunlar...

GuNeSh
19-06-2009, 20:58
motor ve egzoz hayırlı olsun. bence de güzel bir kombinasyon gibi duruyor bu.

ben de align egzoz var set içersinden çıkan. Hatori kopyası bir egzoz ama hatoriye göre daha sesli çalışıyor. helikopterin os 50 ve align 50 muffler ile performansından gayet memnunum aslında ama bir kaç gündür aklımı CY mp5 50 yani sizin aldığınız egzoz kafamı kurcalıyordu. align egzoz a bir sey olursa ilk alacağım egzoz bu olacak. yada gaza gelir alırım :D ama sonra.

os 50 nin mp5 ile performansını payaşırsanız sevinirim. bence gayet iyi bir kombinasyon olmuş.

altuu
19-06-2009, 21:04
...
Amaca gore degisir sonucta. Senin amacin 2. secenek ise tabii ki farkli birseyler denemek lazim ama o zaman zaten neden 600nsp aldin Knight 50 falan alsaydin.

Ufak bir ayrıntıya dikkatini çekmek istiyorum; şu anda bahsedilen alternatif denemeler daha performanslı bir ürün arayışından ileri geliyor. 600 NSP'nin muadili olarak aynı fiyat aralığında bir tek raptor vardı. Fakat seçimimi Rex'ten yana kullandım. doğru bir seçim yapıp yapmadığımdan ancak ileride emin olabilirim. Knight 50 incelediğim kadarıyla mühendislik olarak bilemem ama parça kalitesi olarak daha düşük duruyor. Düşük parça kalitesi konusunda daha önce dilim yanmıştı. (Cebim de yanmıştı). Daha önce deneme yapmıştım bu konuda yani. Ve çok O yüzden beni cezbeden Rex olmuştu...
Ben 600 NSP'yi daha hard kullanmaya başladıkça alternatif parçalar üstüne deneme yapacağımdan emin olabilirsin ;)
Ben böyle seviyorum. Malesef hiç mazbut biri olamadım. Çoğu kişiden daha fazla yara izim vardır ama yine de deneme yanılma yapmak herzaman bana birşeyler katıyor.
Gerçi sen de ürünlerde kendin deneyip, kendi yorumunu ortaya koymayı seviyorsun; niye sanki karşı taraflardaymışız gibi bir konuşma oldu bilmem...

mpolat
22-06-2009, 01:06
merhabalar tekrar.
motorum elime ulastı ctesi günü.bende pazar sabahı hezarfene gidip yeni motorumu raptor 50 mi taktım.egzosta bir yanlıs anlasma oldu.curtis değil tt nin performans egzosu takılı suan.
tt 50 ye gore çok ciddi bir cekiş gücü , kafa devri.inanılmaz bir değişim oldu herkezin tahmin ettiği gibi.yalnız align muffler çok daha performans verdiğini anladım(tt mufler a göre.)
gayet güzel basladı pazar sabahı.ilk deneme uçuşu yapıldı.hava ve iğne ayarları.sonra idle up ayarlarını yaptım helinin.ilk defa idle up uçtum.tono ve looplar denedim.kısa süreli ters uçuşlar.
bu noktada mutsuzluk basladı.bi kere baktım governor şart.full pitch değişimlerimde çok ciddi devir değişimleri olmaya başladı.peş peşe olduğu noktada seri looplar atarken baktım 2,3 den sonra kafa devri iyice düşüyor.anlaşıldı governor eksiği.
bu eksiği telöre debilmek için ve kayıpları min. tutabilmek için pitch curve min ve max açıları çok az azalttım. t.curve dende " V " eğrisinin %50 noktasını biraz yüksettip " V " nin dip noktasını biraz yumuşattım.durum biraz güzelleşti.ama governor şart hala.ve kafa turu istediğim kadar yüksek değil...neye göre ???? trex 600 e göre.
aynı motor , aynı boyutlar...ama şunu fark ettimki ne yaparsan yap (ki yaptığıma inanıyorum) raptor maalesef bir Trex 600 le başa çıkamıyor.yani dişli oranı farklarından olsa gerek maalesef istediğim performansı alamadım.ve gözüm gün boyu yanımda uçan arkadaşımın Trex inde kaldı.

GuNeSh
22-06-2009, 01:18
sarper duy duy bunları rex 600 - 1 rap 50 - 0 :P

alig muffler takılı bende. gayet iyi bir egzoz. hatori kopyası bir egzoz ama çok gürültülü bence.

bende idle 2 deki th curve V şeklinde tabiki bendeki değerler 2. ve 4. noktalarda yüksek biraz. 100-92-70-92-100 şeklinde kullanıyorum. motor çok fakir değil yaklaşık 95-100 derece gibi oluyor uçuş sonunda.

governor olarak alin gov var bende. çok iyi bir gov değil arada kaçırıyor aslında. bu kaçırma iyi olabilir deniyor birden yükendiğimizde pallerde yeterli güç olsun diye. ben yaklaşık 1900-2000 RPM kafa hızında uçuyorum. gov aslıdna idle up da 0 pitch noktalarana geldiğimizde an devirlenme olmasın diye de işe yarıyor. motorun boğulacağı varsa yine boğulur neticede gücü belli %100 thr da gibi geliyor. bana sorarsanız kafa hızı sabitleme açısından idleup uçuşlarda gov gerekli.

PhnX
22-06-2009, 01:19
MPolat,

Governor 3D ucus icin zorunlu gerekli bir ekipman degildir. Olursa guzel olur.

Egerki invert ucarken ve duz ucarken motorda devir farki varsa (ve throttle curve'unuz V seklinde simetrik ise) demek ki link boylariniz dogru ayarli degil. Ozellikle Raptor 50 +11 aci alabilir en fazla, motoru bogmak gibi bir sansiniz olamaz.

Motorun bogulmasinin diger nedenide motor ayarinin yeteri kadar performansa yonelik olmamasidir. Redline 53, Trex 600 uzerinde takili OS 50 Hyper'dan dogal olarak daha fazla performans vermesi gereken bir motor.

Sizin Raptor 50'nizde hafif flybar, sert dampener, karbon stabilizer gibi 3D icin olmasi gereken modifikasyonlar var mi? Eger bunlar yoksa yine performans farki gorursunuz.

Ayni sekilde eger model ile daha once kirim yasadiysaniz ana shaft rulmanlarinizi kontrol ettiniz mi ? Rulmanlarin bozuk olmasi (ki sert bir kirimda mutlaka bozulurlar) motorun performansini cok dusuruyor.

Eger yolunuz Anadolu yakasina duserse birgun beraber ayar yapalim modelinize, eminim performansida buyuk bir artis olacaktir.

Trex 600 daha hafif bir model ancak Raptor 50 ile arasinda 3D performansi acisindan bir fark genel olarak yoktur.

Aldiginiz egzost TT'nin siyah renkli yeni perofrmans egzostumu yoksa eski aluminyum renkli kit icerisinden cikan standart egzost mu? Eger eski egzost var ise Align egzost daha cok guc uretir ancak yeni performans egzostunu aldiysaniz en az Align'in egzostu kadar guc uretmesi gerekir.

GuNeSh
22-06-2009, 01:28
sarper,

motor olarak mpolat da os 50 vardı diye hatırlıyorum ben. en son öyle karar vermişti diye aklımda kalmıştı. yanlış mı htırlıyorum ?

PhnX
22-06-2009, 01:30
Evet ya, Ben sanki Redline alindi gibi hatirliyorum.

O zaman zaten TT'nin kit icerisinden cikan standart egzostu vardir. O egzost ekonomiktir ancak performans acisindan cok birsey beklemeyin. Tuned pipe gerekiyor helikopterlere. Egzostu degistirmenizde performansi etkileyecektir.

mpolat
22-06-2009, 01:39
evet 50hyper var.
yardım almaktan seve seve mennun olurum.çünkü ihtiyacımda var.evet link boyları farklı olma ihtimali yüksek.modelde ki sıkıntım kafa turunun düşük olması.motor ayarları fena değil.rulmanlarda falan sıkıntı olacağanı sanmıyorum yeni kntrol etmiştim.
her ne sebebse düzden invert uçuşlara geçme anında ciddi devir kaybı oluşuyor.o an çokta iyi tahlil edemiyorum ama düz uçuştada trex in kafa devrini yakalıyamadım.trex in setup larını yapan arkadasta uğraştı biraz ama tuturamadık maalesef.
deminki yazımı tekrar okudumda ,acemei halimle raptoru da biraz fazla haksız eleştirmişim galiba :)
Mehmet POLAT

PhnX
22-06-2009, 01:41
Mehmet Bey,

Her haftasonu Orhanli'da olacagiz gibi duruyor bundan sonra. Bos bir haftasonunuzda modeliniz ile gelirseniz ayarina bakariz veya bir problemi varsa beraber buluruz gerekeni yapariz.

Kolay gelsin.

mpolat
22-06-2009, 01:44
egzos da dediğiniz kitten çıkan al. renkli egzos...3d için gerekli tüm upgrade ler var.komple al. rotor ,pal tutucular vs...sadece light paddle yok.std siyahlar.ama zaten hareketliliği bana fazla bile .tek deret devir değişimi.idle1 de t.curve 100 85 70 85 100
sizce normalmi???

mpolat
mutlaka uğrarım.
teşekkürler.

GuNeSh
pal olarak ne kullanıyorsunuz?

PhnX
22-06-2009, 01:46
Siyah paddle'larda guc kaybi yasatirlar. Hafif paddle'lara gecerseniz biraz daha guc kazanirsiniz.

Idle noktalari iyi gibi, ucus sirasinda bakmak lazim bundan sonrasina.

GuNeSh
22-06-2009, 01:48
bu arada idle 1-2 ayaralrını havada iken görmek daha doğru bence. yani şimdi burdan helikopterin karakteristiğini bilmeden sizin nasıl sertlikte uçmakistediğimizi bilmeden thr curve söylemek çok doğru olmaz gibi geliyor bana. ben kendi kullandığımı yazmıştım idle 2 için gerçi gov var bende ama tabi ilk başta ayarın gov deaktifken de tam oturması lazım. ben kendi thrdeğerimi 2. ve 4. noktalarda yüksek olduğunu söylemek için yazdım genel olarak bu curve de (100-92-70-92-100) bende helikopterin motor sesi düzgün geliyormuş gibi geliyor. tabi yapılan harekete bağlı bu aslında.

mehmet1846
22-06-2009, 09:35
Mehmet merhaba,

Sen de mi bulaştın bu işe ? Ne yapalım hayırlısı diyelim. Senin bahsettiğin mevzu biraz rodaj eksikliği gibi görünüyor. Tam rodaj bitmeden zorluyormuşsunuz gibi geldi bana...

Erol ile beraber mi baktınız ? TT 50 öyle masum bir alet değildir. Ayar sorunu olmalı.Ters uçuşta devir kaybı olamaz. Var ise pitch eğrinde ve th eğrinde hata vardır.Veya rodaj tamam olmadan deniyorsundur.

Ben Cengiz ağabeyin TT 50 SE helikopteri ile herşeyi denemiştim,canavar gibi çıkarıyordu. Governor elzem değil,gaz eğrin tamam ise mesele olmaması lazım.

Sarper ve Güneş anlatmışlar,beraber ayarlarına bakmak lazım...

Sevgiler

Mehmet ARCASOY

mpolat
22-06-2009, 09:51
ooo selam mehmet abi.nerelerdesin yahu.görüsemedik bayadır.
abi uçak bi yere kadar.insan biliyorsun farklı bişeyler bakıyor bi süre sonra.50 lik yak topladım bitane bide heliye başladım görüşmeyeli.ancak problemler var bahsettiğimiz gibi.erol trex aldı.aadm 3. uçuruşunda tik tak falan başladı.benim 4 ay oldu daha yeni loop atabildik.ama motorda problemler var.motor henüz 5-6 depo uçtu.yeterince devir almıyor.kafa turu düşük heleki hızlı şekilde peş peşe ters düzz yapınca iyice devir kaybediyor.
motor idle up ta değilkende bazen birden ani devir kaybı oluyor.1-2 sn ye kalmadan devirleniyor tekrar.trex in yanında valla pancar motoru gibi kalıyor alet.bütün ayarları erolla yaptık.ama zaten pitch te de problem var.mekanik ayar yapmam lazım.negatihte max. -4 falan ddeğer alıyorçnötürdeyken s.plate tam olması gfereken yerde değil.motor devrini etkilermi bilmiyorum bu.sadece invert duramıyor çok fazla buyuzden.
sevgiler...

mehmet1846
22-06-2009, 10:09
Merhaba,

Helikopter daha rahat uçaktan,daha huzurlu...Senin motor rodajın bitmemiş ve zengin çalışıyor anlaşılan...Ayar ihtiyacı olduğu kesin.3D için kullanacağın İdle-up da pitch eğrinde ,orta nokta sıfır derece,max açı +11 ve minimum açı -11 derece olacak şekilde mekanik ve elektronik ayar yapmalısın önce. Sonra th curve ayarlamalısın,orta nokta %65 ,max nokta %100 ve minimum nokta yine %100 olacak. Bunu bir yapmaya çalış ,mekaniğin müsade ettiği kadar dene...

Sevgiler

Mehmet ARCASOY

GuNeSh
22-06-2009, 13:12
aklıma gelen bir seyi söylemek isterim,

ters uçuş esnasında güç kaybı oluyorsa acaba depo basıncı ile alakalı bir sorunu olabilirmi modelin? mesela yakıt çıktısı ile karb. hizası gibi (gerçi bu durumda düz uçuştada sorun yartatabilir) yada egzozun depoya giden borusunda bir sorun olabilir gibi geliyor aklıma.

altuu
22-06-2009, 14:14
Elimdeki kumandada; swash-throttle, rudder-throttle, gibi mixler mevcut.
Tahminimce buradaki düşüklük elektronik ayarların eksikliğinden; ama yine de governorsuz da yaklaşık performanslara ulaşılabilir diye düşünüyorum.
Burada bir sorum olacak; elimdeki kumandaya göre swash-throttle mix gibi bir ayar yapıldığında, swashın cyclic komutları dahil bir çok devir düşürücü harekette gazı artırıyor.
Bu ya da buna benzer bir mix gerekli midir?

Güneş; senin dediğin gp gyro'nun kaçırmasının iyiye yorumlanması olayına da gelince; onu da rudder-throttle mix gibi bir ayarla düzeltebilirsin sanıyorum.

PhnX
22-06-2009, 15:57
Arkadaslar,

problem direkt link boylarinin dogru ayarlanmamis olmasindan kaynaklaniyor. Mesaji ve sikayeti dikkatli okuyun, negatif en fazla -4 derece geliyor deniyor. -4 derece stick en asagi pozisyondayken oldugundan Throttle degeride %100 oluyor ve bu sefer kafa hizi cok artiyor ki zaten Polay bey bunuda belirtmis.

Oturup mekanik ayarin bir daha duzgun sekilde yapilmasi lazim.

mpolat
23-06-2009, 22:39
evet ve suan link boylar ile uğraşıyorum.ciddi mekanik problem var.ama ters uçuşta full throttle da pitch de -4 yani çok devir almazmı.sanki devir tersken iyice düşüyor gibi.ama ters düz gecisi takla halinde hızlı yaptığım için belki geçişler belli olmuyordur.şu link boylarını ayarlayıp bu pazar tekrar deniyeceğim.

PhnX
23-06-2009, 22:48
Polat bey,
Raptor 50 icin basitce kumanda ve servo ayari :

Kumandanizin normal pitch curve'unu 0-50-50-50-100 seklinde ayarlayin. Bundan sonra end point menusune girip pitch servonuzun en asagi ve en yukari kasmadan gittigine emin olun. Gerekirse degerleri arttirin, servo kasiyorsa azaltin.

Bu ayardan sonra kumanda stick'inizi ortalarda bir yere getirin(bu yuzden 3 noktayida 50 yaptik). Burada link boylarinizi ayarlayin;

Pitch kolunuz tam ortada olacak. Plastik uzerindeki isaretli pitch noktalarina guvenmeyin, yukari ve asagi gidebilecegi noktanin tam ortasinda olsun.
Simdi swashplate'inizin yere paralel ve duz olduguna emin olun.
Simdi washout kollarinizin birbiri ile simetrik ve duz olduguna emin olun, asagi yada yukarida degil yere tam paralel olacaklar.
Simdi Seesaw uzerindeki miksaj kollarinizin uzun taraflarinin yere tam paralel olduguna emin olun. Bu ayar icin kafadaki uzun link boylari ile oynayacaksiniz.
Simdi son olarakta pal tutucularin 0 derecede durduguna emin olun. Double linlkler ile bu ayari saglayin.

Bu ayarlari yaparken flybar'in yere tam paralel ve mumkunse kilitli olmasina dikkat edin.

Bu ayarlari dogru yaptiysaniz artik helikopterinizin sorunsuz +11\-11 aci aliyor olmasi gerekir. Bundan sonra normal ve idle up icin pitch ve throttle curve'lerinizi tekrar ayarlayin.

Normal curve'de tercihen -6 dan baslayip orta stickte 0 en ustte +11 yapin
Idle up icin -11 - 0 + 11 yapin.

GuNeSh
23-06-2009, 22:50
+ - 11 şeklinde ayarlarsanız sorun olmaz. Th curve değerlerniz zaten uygun V şeklinde.

gaz kolu tam ortada iken 0 derece pitch almalı model. bu mekanik sorun hallolunca bhsedildiği gibi sorun hallolacaktır.

ama şöyle bir terslik vr eğerki full negatif throttle da -4 derece pitch varsa motor devrinde azalama olmaması lazım çünkü motora yüklenmiyoruz. -4 de model yüksek thr ile ancak hover yapabiliyor olması lazım. bu durumda da motor devrinde azalma olması garip geliyor bana.

mpolat
23-06-2009, 23:04
günes bey çok sağolun.gayet açıklayıcı olmuş.bu bilgiler ile yarın akşam bunu hallederim ben.çok teşekkürler.

GuNeSh
23-06-2009, 23:36
mpolat,

rica ederim. ben genel olarak yazdım yazımı. raptor 50 nin mekaniğini sahibi olan PhnX çok daha iyi bilir. ben mesajı yazdığımda onun mesajı daha yazılmamıştı. tabi genel ayar mantığı tüm modelelrde aynıdır. ama hangi link boyları ile oynanacağı hengi linkin cyclic açısını yada collective açısını nasıl değiştireceğini PhnX biliyor.

ben hala motorun -4 pitch de yüksek thr değerinde nasıl boğuldğunu düşünüyorum :)

mpolat
23-06-2009, 23:46
zaten yanlış oldu mesajım.phnx içindi teşekkürüm sizinki o arada gelmiş.sizede teşekkür ederim ama.
belkide max + pitch te boğulma oluyordur ama hemen ardından invert pozisyona geçtiğim için boğulma o an başlıyordur.ben bu pazar bu işi net saptıyacağım.
ve trex almaktan vazgeçtim.çünkü sırf ayarlarını yapamamaktan dolayı elimdeki modeli bırakıp yeni model almak modelcilik anlayışıma ters düşüyor.
heleki ayarları doğru yapılmış raptorun trex ile aynı performansı verdiğini duymam bana bu kararı vermemi sağladı.

PhnX
23-06-2009, 23:54
Trex biraz daha hafiftir, arada ufak bir ucus farki var, acikcasi ben hissediyorum 2 modelide ucururken. Ancak aradaki fark aman aman degil. Raptor 50'de cilginlar gibi akrobasi yapabiliyor.

Siyah paddle'lari Yesil olanlar ile degistirmenizide oneririm. Helikopterin takla atma hizi cok farkediyor. Kafadaki dampenerlarin kirmizi(sert) olanlar olduguna emin olun. Hatta mumkunse yeni cikan Raptor 50 Titan SE'nin kafasindaki 2'li dampener sistemine gecin.

Mavi olan yumusak dampenerlar ile akrobasi yapmak biraz sakat, paller cok esneyip kuyruk borusuna carpabiliyor. Basima geldi, helikopterim havada inflak etti, oradan biliyorum :) .

mpolat
26-06-2009, 00:48
benimkiler siyah sanırım.aliminyum (htr) pal tutucu ve rotor var.problem olurmu?
birde align governer aldım.ancak monte edecek yer bulamıyorm.kimsede gov. sensörünün monte edilmiş bir resmi olan varmı acaba??

PhnX
26-06-2009, 01:21
Benim Raptor 50'mde de HTR metal kafa var. Sorun olmaz. Aksine biraz daha sert bir karakteristigi oluyor helikopterin.

Once pitch ve throttle curve ayarini tutturalim. Eger hala memnun kalmazsaniz bu sefer paddle degisiriz. Dedigim gibi, rotor kafasindaki dampenerlarin mavi degilde kirmizilar oldugundan emin olun.

mpolat
28-06-2009, 23:35
selamlar herkeze.
ctesi verdiğiniz bilgiler doğrultusunda ve biraz daha bilgili bir arkadaşımın yardımıyla pitch ayarlarını olabildiğince yaptım.son halde değerler malesef -9 , +11.5 olabildi.
governorumu bağladım.tüm linklere dediğiniz gibi elimden geldiği kadar ayarları yaptım.kuyruk bomu gövdeden dönüyordu , 2 vida ile sabitledim.birde onboard temp ölçer taktım.(min ve max hafızalı)
Pazar sabah doğru hezarfen yaptım.eskisine göre baya iyi oldu.ama genede istediğim serilikte değil( trex 600 kadar).taklalarda daha yavaş.tono yu çok yavaş atıyor(ki rate ler ve end pointler yüksek - mekanik olarakta).
bir tek motor düzeldi.devir düşmesi yok gibii.motor max 91.8 derece sıcaklığa çıktı zaten.

ama trex teki agresiflik,sert belirgin hareketler yok.anlamadım gitti.trex yerde idle up tayken.birden max gaz verince sanki heliyi mancınıkla atmış gibi fırlıyor ben havada stick i hızlıca max - min yapınca çok sert alçalıp yükselme yapmıyor.tüm hareket ağır çekimde ve tahakatsizce oluyor.

3. uçuşta heli havada sapıttı.ileri geri sola sağa istem dışı kaçmaya başladı.zaptetmek mümkün deil.zar zor pist üzerine getirdim.tam indirdim birden coştu.kuyruk yere değdi.ve bişey olmadı derken ana pallerde yere vurdu.ne oluyor dedim.ve cut off a bastım.helinin yanına gittim ve gördümki bomun ucundaki kuyruk grubu bom üzerinde gevşeyip dönmüş ve kırık olan kuyruk palleri yere dik değil yer paralel duruyor.sinirden kafayı sıyıracaktım.heliyi yerden kaldırıkende boş bulundum ve egzostan tuttum.elimin içi komple su topladı.2-3 saat buza koydum.

en iyisi 2 tur uçak uçurayım dedim.spor pylon sınıfı uçağımı hazırladım.kalktım 90-100 mt gitti tam 180 dönüp gelmek için yan yatım elevatör çektim pil yerinden fırladı ve uçakta çakıldı.atv kiralayıp göl kenarında sazlıklar arasında 2 saat aradım bulamadım.topair e rica ettim ,eğitim uçağı kaldırıp havadan aradılar saolsunlar ama yok.sonra araba ile tekrar aramaya çıktım şansa buldum.ama tabi model bitik.

anlayacağınız tam bir kara pazar idi.ben bu heli ile musait olduğunuz bir pazar sizin uçuş yaptığınız yere gelmek isterim.yoksa bu boyle olmayacak :)))

saygılarımla....
Mehmet POLAT

PhnX
28-06-2009, 23:46
Mehmet bey gecmis olsun cok. Biraz talihsiz bir gun olmus sizin icin.

Iyi tarafindan bakmaya calisin, kolay kolay bu kadar kotu bir gun yasamazsiniz bundan sonra.

Helikopterin daha hizli takla atmasi icin flybar paddle'lari hafif hatta tercihen karbon tipi paddle'lar ile degistirmeniz gerekli.
Pal olarak ne kullaniyorsunuz bilemiyorum ancak yukari asagi pitch pump hareketlerinde farki yaratan en onemli parca pallerdir.
Helikopter uzerinde kullandiginiz servolar hizli ve torklu degilse bu tip ani hareketleri yapamazlar. Raptor 50, Trex600 gibi eCCPm olmadigi icin servolarin daha da hizli olmasi gerekir. eCCPM sistem kullanan Trex'lerde 3 servo birlikte calistigi icin servolar hemen hemen 2 kati hizli tepki veriyorlar.

Bu tip sorunlar probleminiz olabilir.

Hpdm4hK5BDk

Bu tip problemleri astiktan sonra raptor 50 canavar gibi hareket eder.

mpolat
28-06-2009, 23:57
çok teşekkürler.umarım kimse yaşamaz.

paller jp karbon pal idi.sevolar ise elev. ve ailrn 3010 pitch ise 3305.paddle ise trex in siyah plastik paddle leri.ama raptorun ultra light paddle da var.trex in standart paddle ları daha hafif gibi geldi göz kararı bende onu taktım.
hızdan kastım ise trex harektelri sert ve kemikli takır takır yapıyor.her stick hareketinde sanki gerili oktan fırlamış mızrak gibi yapıyor ve stick bırakılınca o hızda geri duruyor.benimki ise sanki yolunda akan su gibi.
yani diyeceksinizki madem okadar trexi met ediyorsun,neden gidip almıyorsun???
benim amacım raptor da boyle uçabiliyorsa benimki neden olmuyor.hırs oldu.

GuNeSh
29-06-2009, 00:27
Mehmet bey raptor da gayet iyi model 3D de aksini söylemek zor bence.

T-rex in birkaç avantajı var. bahsedildiği gibi eCCPM olması mesela, yada +- 14 derece pitch alması (gerçi raptorları bilmiyorum) aynı şekilde cyclic açılarda fazla. tabi bu pitchleri sürekli uygularsak motor boğuluyor. ani kullanınca çok güzel pal sesi geliyor ve model dediğiniz gibi ok gibi hareket ediyor.

siz raptorun orj egzozunu değiştirdiniz mi? bildiğim kadari ile aluminum standart egzoz vardı.

pal olarak align ın pallerini kullandım ve SWE diye bir markanın pallerini kullandım. 2 si ile de memnun kaldım. SWE paller align lara göre daha cevik geldi bana.

pal linkleri,
SWE,
http://www.helidirect.com/swe-symmetrical-carbon-fiber-600mm-main-blade-p-7494.hdx
align,
http://www.helidirect.com/align-600mm-600d-carbon-fiber-blades-h60184-p-10216.hdx

SWE için uçuş videosu,
http://www.youtube.com/watch?v=4zA1ahQJChI

Bu arada geçmiş olsun çok. Modeller bir kenara elinize çok bir sey olmamıştır inşallah.

mpolat
29-06-2009, 23:56
evet güneş bey.
al. egzos var.tt nin performans egzostu diye geçiyor güya.
çok fark edermi pipe tan?
avuç içim su topladı ama artık iyi.teşekkür ederim.buda işin tuzu biberi olsa gerek.
3 sen öncede sol elinde 2 parmak kopuyordu.8-10 dikişle atlattık.dalgınlığa hiç gelmiyor maalesef.

http://www.rcpano.net/ilanlar/200951800068255/600-ve-680mm-lik-Karbon-Fiber-ve-Glass-Fiber-Ana-Paller.aspx

sizce bu paller nasıl.iş görürmü.? fiyatları makul gibi.

GuNeSh
30-06-2009, 00:25
Pal konusu helikotper de ciddi önem taşıyan bir parça. İlan sahibi bizim forumdan Hakan abi galba. Paller ile ilgili detayları ondan öğrenebilirsiniz gerekirse.

Bence karbon olsun esnek olmasın hafif olsun dayanıklı olsun (yani durduk yere fırlamasın) yterlidir. Ters uçuş yaparken sert damper ve karbon pal 2 lisi serilik açısından ciddi anlamda önemli.

TT nin siyah olan egzozu performas egzozu değilmiydi.

Bu iş te ciddi anlamda güvenlik önlemi almak lazım. Sonra ciddi yaralanmalar gerçekleşebiliyor. Neyse inşallah çabuk iyileşir eliniz.