PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : OS .50 Hyper / Align .50 Hyper motorun sökülmesi

GuNeSh
11-08-2009, 00:13
Orhanlıda dağılan OS motorları görünce linkteki videoyu paylaşmak istedim.

Motorun sökülmesi,
rapid linki,
http://rapidshare.com/files/265954692/OS50.wmv
orjinali helifreak den,
http://video.helifreak.com/?subpath=mercuriell&filename=OS50.wmv

segman değişim videosu,
http://rapidshare.com/files/265957162/Pistonringreplacement.wmv

stfa
11-08-2009, 00:41
rapid link i bekliyoruzz

emo23
11-08-2009, 00:44
güzel paylaşım...
teşekkürler güneş.

GuNeSh
11-08-2009, 00:51
rapidshare e upload devam ediyor. bitince linki paylaşacağım.

benim align motor en son bu halde idi. hatırlarsanız arızanın olduğu hafta okulda uçuş yapacağım için acil motor almak durumunda kalmıştım. Sağolsun Bahadır abi ile anlaşıp onun os 50 motorunu almıştım. Motor gayet iyi çalışıyor hiç bir sıkıntısı yok. Gelen çıtırtılı bir ses var sadece. Eski motorunda da aynı problem vardı bir ara rulman kırıktı piston dağılması ise kırık rulman ile uçmaktan oldu büyük ihtimal ve tabi egzoz sorunu yaşadığım zaman da büyük zarar verdim motora. Şimdi bende bir söküp bakmak istiyorum motorda sorun var mı diye.

airborne
11-08-2009, 00:55
Güneş ben bugün söktüm nevaleyi debriyaj veya çanla ilgili sorun yoktu motora daldım krank mili oynuyordu söktüm motoru içteki büyük rulman dağılmak üzereymiş yeni sipariş verdim heli bekliyor artık..

GuNeSh
11-08-2009, 00:59
Bakalım benim motorda durum ne. Bende rulmandan şüphe ediyorum. Eski motorun heli yukardaki gibiydi. O motoruda adam edip kullanmak da istiyorum aslında ona da parça piston rulman segmen ve gölmek lazım. soğutucu kafayı değiştirmeeceğim.

GuNeSh
11-08-2009, 01:07
buji parçası mı kalıyor içerde acaba? metali çizen maddenin de metal olduğu ihtimali geliyor aklıma. veya buji takarken, yatağa tam oturtamayınca ufalanan buji yatağının parçaları mı buna sebep oluyor acaba

Valla o tip ufak parçalar egzoz dan atılıyor zaten. Tabi şu da var karb. da hava filtresi yok oradan da toz pislik girme ihtimali var. Ben zaten bir süredir. motoru rodaj gibi çalıştırıp yani 2.5 tur da temizliyorum arada. benim 600 konusunda yazmıştım bir ara. hatta c.tesi günü sen daha gelmeden yarım depo uçtuktan sonra içime kurt düştü yine 2.5 da çalıştırdım. fark olabiliyor bazen. tabi birden kısmadım yavaş yavaş kıstım. sonra 2 turda uçtum 1 depo. 1.5 tur da devam ettim o gün de 1.5 un altına inmedi iğne.

Bu arada align motorumda çok sık buji değiştiriyordum. Bujinin içindeki teline pistondan parça girdiğiniz hatırlıyorum 2-3 defa. yani içinde gri parçalar vardı.

GuNeSh
11-08-2009, 01:29
rapid linkini ve segman değişim videosunu ekledim.

PhnX
11-08-2009, 01:43
Gunes'in arada bir zengin calistirip motoru temizleme fikri cok mantiksiz degil aslinda. Hic bahsedildigini gormedim baska yerde ancak, neden olmasin ? Hem soguk hemde islak calisacak motor, atabilir kiri tozu. Bunu standart'a baglayip, atiyorum her 10 depoda bir yapmaktan bir zarar gelmez yarar gelmese bile.

emo23
11-08-2009, 01:46
güneş zengin. :) yakıtı çiğ atacak kadar para var. yakıtı bitti gider 15dk uzaklıktaki dükkana basar parayı alır. bizim gibi 2 gün kargo beklemez.

GuNeSh
11-08-2009, 01:50
yok valla egzoz çıkışına torba koyup damla damla akan yağı geri kazanıyorum ben :P

GuNeSh
11-08-2009, 02:14
Bu arada videoda adam arka rulmanı çıakrtırken tahta bir yüzeye vuruyor motor bloğunu. Onun yerine bir bezin yada halının üzerinde bu işlen yapılırsa daha az zarar gelir motor bloğuna. Ben direk halıya vurarak çıkarttım eski rulmanı. Tabi halı biraz yanabiliyor dikkat.

salvedor
11-08-2009, 11:48
guzel paylasım gunescım arsıvımıze eklıyelım bir gun ansızın lazım olabılır :) bu arada halı neden yanıyo

airborne
11-08-2009, 12:02
Bu arada videoda adam arka rulmanı çıakrtırken tahta bir yüzeye vuruyor motor bloğunu. Onun yerine bir bezin yada halının üzerinde bu işlen yapılırsa daha az zarar gelir motor bloğuna. Ben direk halıya vurarak çıkarttım eski rulmanı. Tabi halı biraz yanabiliyor dikkat.
Ben tahta üzerine temizlik bezi serip öyle çıkardım... altta halıdan ziyade sert bir yüzey olunca daha iyi oluyor kanımca.. Üstüne de bez koyunca motor bloğu da zarar görmüyor.

airborne
11-08-2009, 12:05
guzel paylasım gunescım arsıvımıze eklıyelım bir gun ansızın lazım olabılır :) bu arada halı neden yanıyo
Motoru ısıtıyoruz rulmanı çıkarmak için. Halının tüyleri sentetik karışımlıysa ondan yanmıştır yani alev alev bir yanma olmamıştır sanırırm. Ha Güneş alev makinasıyla ısıttıysa motoru o zaman alev alev yakmış olabilir:)

GuNeSh
11-08-2009, 14:05
Halı bildiğin halıflex bizim mutfakta Cengiz. Arda abinin dediği gibi sentetik heralde. 1-2 defa vurunca halıda yanık izleri oldu. Tabi sonra annem ocakta bi motor eksiti şeklinde söylendi. Pek tavsiye etmiyorum yani :)

airborne
11-08-2009, 14:11
Halı bildiğin halıflex bizim mutfakta Cengiz. Arda abinin dediği gibi sentetik heralde. 1-2 defa vurunca halıda yanık izleri oldu. Tabi sonra annem ocakta bi motor eksiti şeklinde söylendi. Pek tavsiye etmiyorum yani :)
Aslında ocak değil de fırına koymak daha iyi ve kolay olur videodaki eleman öyle yapıyor.;)

GuNeSh
11-08-2009, 14:16
Mikrodalga kabul mü?? :P

airborne
11-08-2009, 14:27
Isıtsın yeter herşey olur yeterki alev vs olup is yapmasın motoru mesela ben elektrikli ısıtıcıyı yan yatırıp üstüne koydum öyle yaptım...:)

GuNeSh
11-08-2009, 15:08
o zman helikotepri sökelim ufaktan :)

airborne
11-08-2009, 15:20
o zman helikotepri sökelim ufaktan :)

Sök tabi başkasının helilerine 10000 bakımı yapıyosun kendi heline de bak gücenir yoksa ha..:P

GuNeSh
11-08-2009, 16:30
:D kendi modeliminde 10000 bakımı gelmiş demek :)

Motoru söktüm. Back plate hayal kırıklığına uğrattı beni. Çizik içinde alt taraf. Kayda değer deformasyon var. Piston yada heat sink de herhangi bir vuruntu yada çizik deformasyon yok.

Motor belli iyi rodajlanmış yada ona mı yormak lazım bilemiyorum :) İiçinden 1 avuç yağ aktı :). Back plate de deformasyon olmasına aklım ermedi açıkçası. cranck milinde mikronluk oynama yoktu motoru çıkarttığımda. Fan mount ve debriyaj ı da çıkarttım crank mili boşta iken de mikronluk oynama yok. Çok şaşırdım açıkçası. Motoru ilk aldığımda böyle bir sey olabilirmi diye düşündüm kendimce ancak öyle bir sey olsa fan mount takılı değilken oynardı. Alsak mı acaba 1 back plate. Back plate alsak crank mili ve piston arsındaki aktarmıyı da almak gerekir mi acaba?

Gelelim rulmanlara,
Üst rulman sapasağlam gayet iyi dönüyor. Alt rulmanda dönüyor ama üsttekine göre daha takılmalı dönüyor. Acaba değiştirsek mi? Arda abi sizdeki rulman ne durumda idi dönüyormuydu kesikli mi dönüyordu nasıl dı? Yoksa hiç mi dönmüyordu?

PhnX
11-08-2009, 16:44
Benim 90'lik motor backplate'inde hafif cizikler vardi ben geri aynen kapattim kendisini, baskada birsey yoktu. 10 depo sonra tekrar bakacagim, ciziklerde ilerleme varsa ona gore hareket ederim.

Acaba benim 50'likten ne numaralar cikacak.

GuNeSh
11-08-2009, 16:52
Backplate bu şekilde,

Aslında align motorun backplate i çok daha iyi durumda buna göre. Ama onda da çizikler var. Şimdi asıl sorun şu backplate alında piston ve crank mili arasındaki egzantrik kolunu da almak lazım mı? ya da oraya sürten crank milinin alt kısmı olduğu için crank mili almak lazımmıdır? Ben ne olur ne olmaz diye kapatırken 2 tane conta koyacam araya.

Soldaki resim yeni motorun OS 50 nin. Sağdaki resim ise Align motorun. Align dakinin bariz daha iyi olduğu görülüyor değiştireceğim gibi duruyor. Olmadı align motorun crank mili egzantriği ve backplate i set şeklinde değiştiririm.

ADN Trex700
11-08-2009, 17:10
Ya nooluyo arkadaşlar herkez bi motor sökme furyasıdır kaptırdı gidiyo.Benim şahsi görüşüm motoru açtınmı oynanmış motor olur o yenilenen parçaları eski gömlek içinde boşluk yaratır falanda filan işte motor olayını basite alıp herkez kendi açmaya oynamaya başlarsa vay halinize:)topladım zannedip iki günde havada patlatırsınız:)Benim kendi düşüncem bu bilmeden kurcalamayın şu canım motorlarınızı.Motor ustasımısınızki bende bi bakıym benimkinin içine diyosunuz ya anlamıyorum?????

aozgen
11-08-2009, 17:22
Güneş abim,backplate deki çizik önemli değil,değiştirmeye gerek yok.Sebebi,ya krankın rulmana tam girmemiş(zayıf ihtimal) ya da arka rulmanın tam yerine oturtulamamış.Dert etme ,ne krank ne de backplate değiştirmeye hele biyel koluna hiç gerek yok.yalnız arka rulmanda biraz takılma tabir ediyorsun,hazır sökmüşken heriki rulmanı da değiştirmeni tavsiye ederim.Git bir rulmancıya(örnek rulmanları da yanına al) iyi bir marka bir tk. al. (Eğer bulamazsan arka rulmanın kapaklı olmasına gerek yok,haberin olsun).Sakın backplate e extra conta koymaya kalkma.Karter hacminin genişlemesi motor performansına olumsuz etki eder.Millet bilakis karterde boşlukları doldurarak modifiye ediyor sakın sen contayla hacmi arttırma.sadece rulmanlarını takarken iyice yerlerine oturttuğuna dikkat et.gerekirse arka rulmana dış bilezik çapında bir lokma ile hafifce tıklayıp oturduğuna emin olabilirsin.
Ayrıca hepinize güzel bir örnek.Eğer backplate çizik ise belli ki rulman/krank pozisyonunda biraz kayma var demektir.Normalde hafifce çizik olur ama resimdeki gibi kazıma olmamalı.

airborne
11-08-2009, 17:25
Arda abi sizdeki rulman ne durumda idi dönüyormuydu kesikli mi dönüyordu nasıl dı? Yoksa hiç mi dönmüyordu?
Gayet güzel dönüyordu belli belirsiz tekılma denmeyecek kadar pürüz vardı ama rulman içindeki topları tutan zımbırtı deforme olmuş hatta bi yerinden çatlamıştı...

GuNeSh
11-08-2009, 17:31
Adnan abi align motoru yaklaşık 4-5 defa söktüm bunların bazıları meraktan bazıları ise gerktiğindendi. Nitekim en son rulman kırığını görüp birsey olmaz diyip devam ettim piston vuruntu yaptı gerçi rulman kırığından piston vuruntu yaparmı bilmiyorum. motoru söküp takmakta birsey yok. okulda labda neler söküp takıyoruz.

Ahmet abi,
valla içim rahatladı :) şu backplate e kafayı takmıştım. sizce hangisini takayım yukardaki resimlerden. daha çizik görünenü şuan yeni çıkarttığım backplate. rulman değişimi şart gibi görünüyor. şu an üzerindeki rulman açık rulman bu arada.

GuNeSh
11-08-2009, 17:31
Gayet güzel dönüyordu belli belirsiz tekılma denmeyecek kadar pürüz vardı ama rulman içindeki topları tutan zımbırtı deforme olmuş hatta bi yerinden çatlamıştı...

Anladım acaba kapalı rulman mı alsak???

PhnX
11-08-2009, 17:50
Gunes, senin 2 motorda resmen kazimis backplate'i. Bende boyle birsey olmadi hic, sadece cok ufak cizikler var, isik yansiyinca anla belli olacak kadar.

Bizim motorlarimiz o kadar komplike motorlar degil. Sokup takmak performansa etki etmez, en azindan Gunes geri dogru toplayabilecek kadar mekanik bilgiye sahip.

Yemeyen motorunu acmaz tabii :D, sonra motor pisti olunca Gunes'e mi veririz yenisini mi aliriz bilemem.

Bende benim 50'lik motoru actim, yine gomlek elimle ceker cekmez cikti geldi, pistonuda cikarttim elim degmisken, gittim sonra ters taktim, neden donmuyor bu motor diyorum :D . Neyse geri topladim motoru segmanida duzgun oturttum. 2 Motorda saglam duruyor simdilik.

50'lik motorumun pistonu uzerinde (sol orta tarafta) cok hafif kahverengi bir leke var. Hint yagi lekesi diyecegim bizim yakitlarda hint yagi yok. Acaba fakir kullanmak acik kahverengi leke yapar mi piston uzerinde ? Cok hafif bir leke bahsettigim. Motorun kalani normal.

PhnX
11-08-2009, 17:54
Bu arada kisa bir soru, bizim 50'lik motorlarin heatsink'ini takarken dogru bir yon var mi ? 2 yonde oluyor mu ?

90'lik motorda net olarak centik vardi sadece bir sekilde oturuyordu ancak 50'lik motorda hem onde hem arkada centik var 2 turlude oturuyor. Nasil soktuysem oyle taktim ancak merak ettim.

airborne
11-08-2009, 18:12
Bu arada kisa bir soru, bizim 50'lik motorlarin heatsink'ini takarken dogru bir yon var mi ? 2 yonde oluyor mu ?

90'lik motorda net olarak centik vardi sadece bir sekilde oturuyordu ancak 50'lik motorda hem onde hem arkada centik var 2 turlude oturuyor. Nasil soktuysem oyle taktim ancak merak ettim.
Boşver Sarper ne farkeder ha öyle ha böyle...Ha kozmetik bi kusuru alt tarafta bırakmak için soruyorsan bilemem.. Zaten çoğunlukla görünmüyor...Benim heatsink biraz ezik mesela ama belli olmuyor aksine bana kılavuz oluyor o ezik kısım o tarafı hep aynı yere getiriyorum zaten altta :D

PhnX
11-08-2009, 18:34
Motorun calismasina etki edebilir belki. Sonucta adamlar bir mantigi varki 90 'lik motorda sadece bir centik koymuslar. Diger turlu takinca dualari kabul olmuyormus kisinin.

airborne
11-08-2009, 18:53
Motorun calismasina etki edebilir belki. Sonucta adamlar bir mantigi varki 90 'lik motorda sadece bir centik koymuslar. Diger turlu takinca dualari kabul olmuyormus kisinin.
90 lık farklı biraz kafa dizaynı değişik onun bir yönü var ama hyper 50 için her tarafı aynı gibi görünüyor fark edeceğini sanmıyorum ne dersiniz?

PhnX
11-08-2009, 18:59
90'ligin heatsink'i super bi dizayn sarilip uyuyabilirim onu biliyorum :D .

airborne
11-08-2009, 19:08
90'ligin heatsink'i super bi dizayn sarilip uyuyabilirim onu biliyorum :D .
Valla doğru ya 90lık helim yok HZ pump alasım var ne kadar güzel yapıyolar bunları ya içini açınca daha da hayran oluyorum...

aozgen
11-08-2009, 19:16
Adnan abi align motoru yaklaşık 4-5 defa söktüm bunların bazıları meraktan bazıları ise gerktiğindendi. Nitekim en son rulman kırığını görüp birsey olmaz diyip devam ettim piston vuruntu yaptı gerçi rulman kırığından piston vuruntu yaparmı bilmiyorum. motoru söküp takmakta birsey yok. okulda labda neler söküp takıyoruz.

Ahmet abi,
valla içim rahatladı :) şu backplate e kafayı takmıştım. sizce hangisini takayım yukardaki resimlerden. daha çizik görünenü şuan yeni çıkarttığım backplate. rulman değişimi şart gibi görünüyor. şu an üzerindeki rulman açık rulman bu arada.

Güneş abim,iki backplate de tıpatıp aynı mı?Öyleyse temizini takmak mantıklı tabii ama diğerini kullanmakta hiçbirmahsur yok.
Heatsink ve altındaki yanma odası tam simetrik ise heriki türlü de takılabilir.
Motoru dağıtmadan biyel in arkaya bakan yüzüne küçük bir işaret koymanızı tavsiye ederim.Biyel in öne bakan tarafı,krank pin bağlantı bölgesi eğiminden dolayı, bronz yatağı hafif konik geçişlidir.
Madem performans sizin için bukadar önemli,size basit bir performans arttırıcı tüyo vereyim.Krank merkezindeki yakıt transfer kanalı(karb den kartere karışımı ileten silindirik kanal) çok ince bir zımpara ile taşlayıp parlatırsanız yakıt transfer hızı ve kalitesi artıyormuş.Bu işin meraklıları böyle yapıyormuş.yalnız dikkat,fazla taşlayıp krank mukavemetini zayıflatmamaya özel dikkat gerek.

airborne
11-08-2009, 20:07
Madem performans sizin için bukadar önemli,size basit bir performans arttırıcı tüyo vereyim.Krank merkezindeki yakıt transfer kanalı(karb den kartere karışımı ileten silindirik kanal) çok ince bir zımpara ile taşlayıp parlatırsanız yakıt transfer hızı ve kalitesi artıyormuş.Bu işin meraklıları böyle yapıyormuş.yalnız dikkat,fazla taşlayıp krank mukavemetini zayıflatmamaya özel dikkat gerek.
Aklıma yattı valla hazır motor sökükken denesem mi acaba:hımm: zaten ZitikBengır eksozumda var performanstan deli olur heli
:eeeeyoo:

PhnX
11-08-2009, 20:11
Geel bir Dunya kurali, performansi arttiran hersey omru kisaltir.

2. Dunya kurali, performans iyidir :D .

GuNeSh
11-08-2009, 20:15
Sarper heatsink için benim ilk mesajdaki videoada adam bir işaret koyuyordu bende o şekilde söktüm bu sefer. öncekilerde direk söküyordum ama piston ve biyel koluna işaret koyuyordum. zaten gömlek tek yönlü. Heatsink e işaret koyarken de "vida yerleri tam otursun" şeklinde bir sey diyordu diye hatırlıyorum. Heatsink zaten 90 derece dönemiyor. hata yapma ihtimali 0.5 :P

airborne
11-08-2009, 20:20
Sarper heatsink için benim ilk mesajdaki videoada adam bir işaret koyuyordu bende o şekilde söktüm bu sefer. öncekilerde direk söküyordum ama piston ve biyel koluna işaret koyuyordum. zaten gömlek tek yönlü. Heatsink e işaret koyarken de "vida yerleri tam otursun" şeklinde bir sey diyordu diye hatırlıyorum. Heatsink zaten 90 derece dönemiyor. hata yapma ihtimali 0.5 :P
Hata yapsan ne olur hyper 50 için?

GuNeSh
11-08-2009, 20:32
Valla ben hata yapmak istemiyorum abi ince ince titiz titiz. Tabi elimden geldiği kadar.

Adamın demek istediği vidalar tam oturuyor kendi yerkerine ona göre davranın ona göre söküp takın. diğer vidalar tam oturmaz ise sorun yaşatabilir diye düşünüyorum.

PhnX
11-08-2009, 20:38
Pİston ve biyel koluda tek sekilde oturuyor.

Ters takana kadar bunun farkinda degildim, oradan biliyorum :D .

airborne
11-08-2009, 20:38
Valla ben hata yapmak istemiyorum abi ince ince titiz titiz. Tabi elimden geldiği kadar.

Adamın demek istediği vidalar tam oturuyor kendi yerkerine ona göre davranın ona göre söküp takın. diğer vidalar tam oturmaz ise sorun yaşatabilir diye düşünüyorum.
Tamamen simetrik bişey bence oturur ama bende de o hastalık var aslında. Hangi vidayı nerden sökmüşsem tekrar oraya takıyorum. Sanki aynı olmasına rağmen diğer vidalar oraya uymayacakmış gibi...:rolleyes:

GuNeSh
11-08-2009, 20:46
bu vida sorunu bende de var vallahi. bu hobi ile uğraşanların garip huyları olabiliyor :)

o zaman motorların parçarlı gelince orhanlıda bir mangal bizi paklar.... :P

GuNeSh
11-08-2009, 20:48
Sarper,

Biyel kolunun piston tarfı ile crank mili tarafı farklı çaptalar zaten. diğer şekilde döndirmek istersen (kolun tamanından geçen eksende) her 2 yönde de oturuyor. Zaten piston tarafında aradan bir mil geçtiği için o kısım tam yuvarlak olmak zorunda.

airborne
11-08-2009, 20:51
bu vida sorunu bende de var vallahi. bu hobi ile uğraşanların garip huyları olabiliyor :)

o zaman motorların parçarlı gelince orhanlıda bir mangal bizi paklar.... :P
Bu işle uğraşanlar (özellikle heli) tamamen normal olmuyo zaten normal insanın uğraşacağı iş değil vallahi :D Bu hafta değil önümüzdeki hafta kar yağsa bile gelicem artık bıktım ertelemekten...

GuNeSh
11-08-2009, 20:59
Bu durumda rulman siparişi verilmiş galba :)

airborne
11-08-2009, 21:08
Bu durumda rulman siparişi verilmiş galba :)
Teşhisi koydum siparişi çaktım napayım rulmansız uçamayacağıma göre... :)

GuNeSh
11-08-2009, 22:05
Ben de az önce çıkarttık arka rulmanı. Rulmanın kenarında bir miktar pas var. Sanırım orası dışta kalan taraf. Rulmanı çıkartıp bakında takılma ve çıtırtılı dönme sesi geliyor bariz bir şekilde. Motorun patlatma sesi oladam geri kalan çıtırtı sesini düşündüğümde gelen sesi aynısı. Bende kk diğer aya geçsin siparişi vereyim. Artık bir de zitik bengır mı alsak ne yapsak?? :P

Bu arada Arda abi bir hatırlatma, büyük ihtimal motoru helikopterin gövdesine bağlayan parçaları çıakrtmadan ısıttın motoru yani öyle tahmin ediyorum. O şekidle yaptı isin sıcak biliyorsun locktite ın kiyasını değiştiriyor o yüzden helikoptere tekrar montaj yaparken o vidaları çıakrtıp yeni baştan locktite yapup tak deirm.

Bu arada Sarper bir soru sen egzoz manifold arasında sıvı conta kullanıyordun. Bu sistem baya verimli diye duydum senden. Elimde sista nın 300 dereceye dayanan sıvı contası var. Onu kullanayımmı acaba sen ne kullanmştın? Bir de direk sıvı contamı yoksa sıvı conta metal conta sıvı conta şeklinde mi uygulamak lazım?

Bir de Arda abi sendeki egzozda kilitli somun vardı. Bende bir deneyim diyorum bu uygulamayı ilk başta zaten motorun tüm yağı akıp gittiği için biraz zengin çalıştırmak lazım. 2 tur yeter heralde nasıl olsa motor rodajlı. Eğer egzoz sorun yaparsa o dönemde yapar diye düşünüyorum. Bir de sıvı conta ve kilitli somun denemek istiyorum.

Diğer motora da piston rulman segman vs alıp onuda yedeğe çekeceğim. Ne olur ne olmaz helikotper bu arıza riski herzaman var.

Bir de Hakan abideki sorunu hepimiz biliyoruz artık. Motor 190 derecelere çıkmış. Bunun için bir önlem olarak sıcaklık alarmı şeklinde düşüncelerim var. Kuzen ile araştırma içindeyiz. Zaten onunda bitirme projesinin bir kısmı bu sıcaklık analizi şeklinde idi. Uygun ekipmanı alıp yapmak istiyorum. Motor 95 derece ve altında iken yeşil ışık 95-120 sarı 120 üstü kırmızı ışık şeklinde düşündüm. Kırmız yandığında birde alarm olabilir. Aynı zamanda LCD üzerinden anlık sıcaklık ve max sıcaklığıda gösterecek bu devre. Güç olarak direk alıcıdan kullanacak. Regülatör kullandığımız için zaten alıcı çıktılarımız 5V mertebelerinde. Zaten PIC dir vs dir 5V da çalışıyorlar. Gyro kanalına bir Y harness ile iş çözülür. Olmadı direk alıcı pilinden bir BEC devresi yada yine regülatör ile (step down yani oransal reg değil) gerilim düşürülebilir. İşin detayı sonraki iş hele bir aleti ortaya çıakrtalım da. Bir ufak ses vereyim dedim buradan :)

airborne
11-08-2009, 23:24
Bu arada Arda abi bir hatırlatma, büyük ihtimal motoru helikopterin gövdesine bağlayan parçaları çıakrtmadan ısıttın motoru yani öyle tahmin ediyorum. O şekidle yaptı isin sıcak biliyorsun locktite ın kiyasını değiştiriyor o yüzden helikoptere tekrar montaj yaparken o vidaları çıakrtıp yeni baştan locktite yapup tak deirm.

Bir de Hakan abideki sorunu hepimiz biliyoruz artık. Motor 190 derecelere çıkmış. Bunun için bir önlem olarak sıcaklık alarmı şeklinde düşüncelerim var. Kuzen ile araştırma içindeyiz. Zaten onunda bitirme projesinin bir kısmı bu sıcaklık analizi şeklinde idi. Uygun ekipmanı alıp yapmak istiyorum. Motor 95 derece ve altında iken yeşil ışık 95-120 sarı 120 üstü kırmızı ışık şeklinde düşündüm. Kırmız yandığında birde alarm olabilir. Aynı zamanda LCD üzerinden anlık sıcaklık ve max sıcaklığıda gösterecek bu devre. Güç olarak direk alıcıdan kullanacak. Regülatör kullandığımız için zaten alıcı çıktılarımız 5V mertebelerinde. Zaten PIC dir vs dir 5V da çalışıyorlar. Gyro kanalına bir Y harness ile iş çözülür. Olmadı direk alıcı pilinden bir BEC devresi yada yine regülatör ile (step down yani oransal reg değil) gerilim düşürülebilir. İşin detayı sonraki iş hele bir aleti ortaya çıakrtalım da. Bir ufak ses vereyim dedim buradan :)
Hatırlatma için sağol Güneş bu aklıma gelmemişti... Ayrıca projeni de çok faydalı buldum :ahhahyt:hayata geçirmeni bekliyorum artık ilk müşterin olabilirim :D

PhnX
12-08-2009, 01:38
Bu arada sonradan farkettigimiz birseyi soylemek istiyorum.

Hakan abinin motorunun 190 derece olup olmadigini bilmiyoruz. Sensor dogru yerde degilmis motorda. Egzost gazini almis olabilir sensoru. Belki motor yine 120 derece civarlarindaydi aslinda.

GuNeSh
12-08-2009, 01:50
en verimli ölçüm sğutucu kafa ile motor bloğunun birleştriği yerden oluyor değil mi ?

airborne
12-08-2009, 02:06
Bence bikaç yerden ölçüp genel olarak en sıcak çıkan yer neresiyse ordan ölçmek lazım... Bir nevi tedbir maksatlı...

PhnX
12-08-2009, 02:16
Acikcasi tam bilemiyorum. GEnelde gordugum hep o noktadan olculuyor. Olcum yapilirken fanin ufledigi havayi almamaya ve egzost gazindan etkilenmemeye dikkat etmek lazim.

Case 90-120 derece arasi kalsa teoride materyalin dayanmasi lazim. Sumer abide olcum yaptigimiz infrared edevatlarin bizim caselerden dogru olcum yapamadigini soyleyip olayi iyice bulandirmisti. Sumer abi diyorsa dogrudur :) .

Olcun iste gitsin :D .

GuNeSh
12-08-2009, 02:17
parmak metodu iyidir termometreye gerek yok :D

airborne
12-08-2009, 02:19
O zaman Sümer abiye sormak lazım iyi ölçüm yapan hem de ucuz olan bi alet nerde bulunur. :P

GuNeSh
12-08-2009, 02:24
bende ölçü aletinde yani multimtetremde sıcaklık ölçümü var. gelecek olak turnigy infrared var. orhanlıda kullanılanlar zaten orada var. benim yapacağı sistem var. kısacası 4 farklı ölçüm cihazımız olacak hepsini deneriz bakalım ne kadar sapma var:)

aozgen
12-08-2009, 11:48
Yaw Güneş abim,15-18 Tl için kredi kartı mı bekliyorsun?Yapmayın allah aşkına.Alt tarafı bildiğimiz rulman.Bunları da yurtdışı hobi sitelerinden alıp bir de kazık mı yiyorsunuz?
Al eline rulmanlarını,git Karaköy de herhangi bir rulmancıya.Daha geçen hafta Atatürk oto sanayiden 10 TL ye aldım 90 lık motor arka rulmanını(16003 FAG).(Ön rulmanda kazık yedim,3 TL lik rulmana 5 tl verdim)
50 lik motordan bahsediyorsak onun da arka rulmanı 6902 dir.Çin malı olanlar 5 TL civarı.İyi markayı da 7-8 TL ye bulursun.

aozgen
12-08-2009, 19:14
Burak abi,ön rulmanın zz veya eşdeğeri(teflon kapaklı vs) kapalı olması özellikle istenir(dışarı yağ kaçırmasın,içeri hava almasın).
Arka rulmanın açık olması yağlama açısından gerekli. Biz hintyağı kullananlar arka rulmanın kapaklarını özellikle çıkartırız.Yağlama çok daha olumlu olur.Kapakların dağılmaya pek etkisi olacağını sanmıyorum.Genellikle bilya dağılmadan çok önce kafesi dağılır ve iş işten geçmişolur.Kapaklar bu dağılmaya dayanamaz.Şahsi tercihim kapaklardan arkaya bakanı çıkarmak yönünde.Bu yağlamayı çok olumlu etkiler.Kulağınız motor sesinde olacak.Biz uçakçıların size göre bir avantajımız var,krankı elle yoklayabiliyoruz.
Yine de kapak konusunda benim bilemediğim,özel heli ci uygulaması olabilir.En doğrusu,sizin orijinal,fabrika çıkışlı rulmanlar ne tip idi?Aynı şekilde kullanırsanız herhangi bir yanılmaya yol açmamış oluruz.

airborne
12-08-2009, 19:40
Dışta duran küçük rulmanın dış tarafı kapalı iç tarafı açık içte duran büyük rulmanın iki tarafı da açık... Yağlama için çok uygun bir şekil...Tabi bu OS 50 için diğer motorları bilmiyorum...

GuNeSh
12-08-2009, 21:45
Yaw Güneş abim,15-18 Tl için kredi kartı mı bekliyorsun?Yapmayın allah aşkına.Alt tarafı bildiğimiz rulman.Bunları da yurtdışı hobi sitelerinden alıp bir de kazık mı yiyorsunuz?
Al eline rulmanlarını,git Karaköy de herhangi bir rulmancıya.Daha geçen hafta Atatürk oto sanayiden 10 TL ye aldım 90 lık motor arka rulmanını(16003 FAG).(Ön rulmanda kazık yedim,3 TL lik rulmana 5 tl verdim)
50 lik motordan bahsediyorsak onun da arka rulmanı 6902 dir.Çin malı olanlar 5 TL civarı.İyi markayı da 7-8 TL ye bulursun.

Ahmet abi başka alacağım sylerdvardı pkete rulmanları da ekliyimdedim tane rulmaniçin hayatta rt dışında sipariş vermem zaten. Bura abi ile konuştuktan sonra biraz TR deki ruman fiyatlarına bakınca bende orj os motor rulmanlarından vageçtim. ama yine de ne olur ne olmaz yedekte bulunsunz uymaz v diye bir çift orj. da buundurmak lazım diye düşünüyorum.3 çift eklemiştim onlaır 1 çifte indiridm zaten.

GuNeSh
12-08-2009, 21:51
Aligin mtorda da OS motor da da aynı rulmanlar var üzerindeki yazılara kadar aynı.

Arka rulanda ki gözlemim, rulmanın bilyaları pas yapmış v oralardan deforme olmuş haliyle çıtırtılı dönüyor. büyük ihtimal içinde yakıt kalmış ve o zarar vermiş.

Benim ilk düşüncem bu paslanmayaönleyici olailir düşüncesi ile kapalı rulman kullanmaktı. Belki i tarafı açık diğer tarafı kaplı olanlardan kullanılabilir.

aozgen
12-08-2009, 23:08
Siz o yakıtı ve yağı kullanmaya devam ettiğiniz sürece pastan korkun.Bir haftada paslanan OS motor duydum.Uçuş günü sonunda muhakkak after run oil kullanmalısınız(veya yakıtınıza hintyağı katın bu pas olayını ebediyyen unutun).

PhnX
12-08-2009, 23:13
Hintyagini bugunde modelci ve helikopter ile uzun suredir ilgilenen birileri ile konustum. Yurt disinda guvendigim 2 kaynagada sordum gelen cevap hep ayni oluyor.

Hint yagi kisa donem kullanimda motoru daha koruyucudur, uzun donemde biraktigi tortu yuzunden motora daha cok zarar verir, temizlenerek cikmaz tortu. Hint yagli hicbir yakit sentetik yagli yakitlar kadar iyi performans veremez, hint yaginin yapisi nedeni ile.

Motor sicakligi dogru olculdugu ve gerekli ozen gosterildigi surece sentetik yaga devam.

After run oil bambaska bir tartisma konusu zaten. Ihtiva ettiklerinin o-ring'lere hic yarar oldugunu dusunmuyorum, bizim motorlarimizin backplate'inde bile o-ring oldugunu dusunursek after run oil kullanmakta cok saglikli degil gibi duruyor.
Motorlari gun sonunda calistirip icindeki yakiti tamamen atmak(asla %100 atilamaz tabii ki) daha mantikli duruyor sanki.

GuNeSh
12-08-2009, 23:24
uçuş günü sonunda bu işlemi hep yapıyorum zaten ben de bildiğiniz gibi. arka rulmanın oradaki yakıt giriş ve tahliye yeri tek o da crank milinin ucundaki delik. 2 tane delik yapsalarmış keşke devirdaim açısından.

aozgen
13-08-2009, 10:24
Phnx Sarper abim,hintyağının motor içinde bıraktığı mumlaşma(kahverengi katman/varnish) zarar değil bilakis faydalı.
Sıcaklıkla karşılaştığında o katı görünen mumlaşma sıvı yağlayıcıya dönüşür.Bu kalın yağlayıcı kompresyona mükemmel bir yardımcıdır.O yağlayıcı,bir sebepten yağlama eksikliğine maruz kalan motor a koruyucu yağlayıcıdır(Molykote gibi).Hintyağının tek negatifi kurumlaşma ve dış yüzeydeki kirliliktir.
Arzederim.

aozgen
13-08-2009, 10:41
Ayrıca,İngilizcesi olan helici yoldaşlar,mesela şu tartışmaya da bir göz atarlarsa farydalı olabilir.Bu tartışan adamların çoğunun,100-400 ad cıvarında motorları var .
http://www.rcuniverse.com/forum/m_9000059/tm.htm

PhnX
13-08-2009, 12:23
Tartismayida okudum, yine ayni konu var, bir kisim hint yagi iyi korur diyor, diger kisim iyi korur ancak biraktigi atiklar yuzunden motorun performansi duser diyor. Ben yine gozumle gordugumu yapip yurt disi yarismalari ornek alacagim, bin tane pilotun bir bildigi vardir.

Bizim motorlari nitrosuz kullansak ne olurdu acab onuda merak ettim :) . Duz ucus yapamayan helikopter ve maceralari.

ince999
13-08-2009, 13:30
Motorlarınızı kullanım sonrası temizlemek amacı ile neden saf metil alkol ile yıkamıyorsunuz?Helimotorunu yıkamak fiziksel olarak zor ise içine bir enjektör veya el pompası ile bir kaç kere doldurup temizliyebilirsiniz diye düşünüyorum

GuNeSh
13-08-2009, 14:32
motorun içinde kalmış olan yağıda atarız böylelikle. en son bujiyi ısıtıp tekrar start verirken zaten motor içinde kalan nitro ve metil alkol yanıyor yağ kalıyor. tabi %100 alkolün ve nitronun tamamı yanmıyordur bir miktar kalıyordur. motorun içindeki yağın durması lazım.

ince999
13-08-2009, 15:50
Bence uzun süre kullanılmıyacak bir madeni cisim (yani içten yanmalı model motor) sıvı madeni yağla degil kupkuru saklanmalıdır.Çünkü madeni yag hava ile temas ederek okside olmakta ve yagın kimyasal yapısı degişerek PH degeri asit ortamına gitmekte yani kısa süreler için kaydırıcı olarak düşünülüp imal edilmiş olan kimyasal madde yani motor yagı uzun süre metal üstünde kalınca motora düşman asit türü aşındırıcı olmaktadır.Sıfır olarak aldıgımız ciddi marka motorlar kutularından kupkuru çıkmaktadır.Ortam nemli kuru kalmıyor deniyorsa o zaman KAYDIRICI DEGİL KORUMA amacı ile yapılmış her ne kadar adları yağ diye anılsada aslında asli görevleri korumak olan maddeleri kullanmalıyız.Bu iş zor nereden bulacagız, pahalı, çalıştırma işleminden evvel bu maddeden kurtulmak zor gibi şikayetler varsa o zaman motorumuzu belirli aralıklarla çalıştıracagız

PhnX
13-08-2009, 15:53
Sifir olarak alinan her motor yag icerisinde cikiyor kutusundan, hatta yag etrafa sacilmasin diye birde yine yaga bulanmis bir poset icinde geliyor motor.

Ancak poset hava almiyor mu acaba diye dusunmedimde degil. Gerci vakumlu degil posetler normal kapatilmis oluyor.

2 tane birisi 8 birisi 5 sene once calismis OS motoru, depoya sadece yakit koyarak calistirdim bu arada bunuda eklemeliyim. Paslanma vs. olmustur tabii ki.

ince999
13-08-2009, 16:12
O yag içinde çıkıyor derken oradaki yag diye bahsettiğimiz madde koruyucu kimyasal yoksa kaydırıcı yag degil.
Zamanında USA dan aldıgımız Amerika birleşik devletleri yapımı (Çinve benzeri çekik göz yapımı degil) motorlar özenli kutularından kupkuru çıkarlardı

airborne
13-08-2009, 16:17
O yag içinde çıkıyor derken oradaki yag diye bahsettiğimiz madde koruyucu kimyasal yoksa kaydırıcı yag degil.
Zamanında USA dan aldıgımız Amerika birleşik devletleri yapımı (Çinve benzeri çekik göz yapımı degil) motorlar özenli kutularından kupkuru çıkarlardı
Bu durumda ya amerikalılar ya japonlardan birisi bu işi bilmiyor, ya motorlarda kullandıkları materyal farklı ya da tek doğru yok bu işte...

PhnX
13-08-2009, 16:19
Demek ki Amerika gec farkina varmis gerceklerin :D .

Internette okudugum kadari ile de motorlar yagli olarak geliyorlar, hatta finless bob abim bir videosunda "engine comes in full of oil out of the box, which makes sense..." tarzi bir cumle kuruyordu.

Ben bilmem tabii beyim bilir. Su rulmanlari paslanmaz celik olanlar ile degismek lazim anladigim. %15 nitro 110 derece motor ayarina devam simdilik.

ince999
13-08-2009, 17:11
Tek dogru yok en iyi cevap.Koruma kavramı malzemenin özellikleri degişmeden saklanması denilebilir.Malzemede zaman içinde degişti.Malzemeye etki eden ortam ise zaten her kesenin saklama ortamına göre farklı.Böyle olunca koruma usulleride tek bir dogru ile bitmiyor.Metal malzemeyi genel anlamda korumak için onu havadaki oksijenden korumamız gerekir.Bunu saglamak için üstüne uygun bir kaplayıcı (izole edici) tatbik ederiz.Tatbik edilen malzeme kısa süreler için çok iyi koruma yapsa bile zaman içinde havaya temas edip bozulacaksa koruma yerine malzemeyi harap edecekse bu malzeme uzun süreli saklamaya uygun degildir.Tıpkı SIVI MADENİ YAĞLAMA YAĞLARININ kısa süreli korumada çok iyi olmalarına ragmen süre uzayınca olumsuz oldukları gibi.BU KONUDA TEK VE SÜREKLİ DOGRU YOK

airborne
13-08-2009, 17:22
O zaman herkes kullandığı ekipman, kullanım şekli, kullanım sıklığı ve imkanlarına göre tedbirini ve koruma önlemini almalıdır diyebiliriz kısaca... :hımm:

GuNeSh
14-08-2009, 19:44
Benim motoru en son çalıştırıp öyle bırakma şeklinde bahsettiğim sey kısa süreli bekleme de yani en fazla 2-3 hafta falan. atıyorum 2-3 sene bekleyecek bir motorun içindeki yağ kalan zımbırtılar boşaltırlmamı diye düşünüyorum. Zaten eskli align motorumu tamamen temizlemiştim kutusuna koyaken.

PhnX
14-08-2009, 22:35
Peki, eger sorun havaysa, bu supurge ile icindeki hava emilip vakum yapilabilen posetler var. Onlarda saklasak motorlari guzel bir davranis olur mu ?

ince999
14-08-2009, 23:03
Peki, eger sorun havaysa, bu supurge ile icindeki hava emilip vakum yapilabilen posetler var. Onlarda saklasak motorlari guzel bir davranis olur mu ?
Elbette havasız yani genel olarak oksijensiz ortamda saklamak pratik acıdan en iyisi.Zaten ticari olarakta çok spesiyal bir durum yoksa ortamı azot gazı dolduruyorlar metaller kimyasal olarak bir etkiye girip paslanmasın veya özellik degiştirmesin diye.Örnek: Kaliteli kol saatlerinin içinde tazyikli azot gazı vardır koruma amacı ile eh bizler ortamı azot gazı ile dolduramıyacagımıza göre yüksek vakumlu bir kap içinde saklamak makul bir korumadır

PhnX
14-08-2009, 23:08
Peki isin ekstrem noktasina gidip, tum modeli bu tip bir posete koyup vakumlamakta bir sakinca olmasa gerek degil mi ?

Hayir su yuzden soruyorum, Kibris'in havasi cok nemli, vidalar resmen durduklari yerde paslaniyorlar. Belki biraz korurum modellerimi bu tip birsey yapsam.

ince999
14-08-2009, 23:16
Elbette uygun olur.Ayrıca paketin içine hazırda olan nem cekici küçük paketlerden koyarsan daha da iyi olur.(Hani kutusunla satın aldıgımız elektronik aletlerin kutusunun içinden çıkan ufak paketler varya onlar)

GuNeSh
14-08-2009, 23:54
Peki isin ekstrem noktasina gidip, tum modeli bu tip bir posete koyup vakumlamakta bir sakinca olmasa gerek degil mi ?

Hayir su yuzden soruyorum, Kibris'in havasi cok nemli, vidalar resmen durduklari yerde paslaniyorlar. Belki biraz korurum modellerimi bu tip birsey yapsam.

şile de de aynı problem var. 600ün tail shaftında ve flybarında ufak ufak paslekeleri oluştu mesela. 450 ye o yüzden pazlamnaz flybar aldım. vakumlu peşet bende gayet mantıklı sarper.

ince abi bize azot gazı bulur bi şekilde. :)

PhnX
15-08-2009, 00:26
Valla bulursa, ceker ceker ucariz modeller posette kalir :ıggcck::D:cilgin:

aozgen
15-08-2009, 00:52
Abiler siz nitrometan kullandığınız sürece size hiçbir vakum poşeti,azot gazı para etmez.Nitrometan ı niye katıyorsunuz,bir düşünün? Yakıtınıza oksijen sağlasın diye....
Siz istediğiniz kadar havanın oksijeninden uzak tutun,motoru,içindeki nitro yu ve alkol u uzaklaştıracak bir çare bulamadığınız veya paslanacak yüzeyleri(burada sadece rulmanlar) bu oksijen ve su çekmiş alkolden izole etmediğiniz(en güzel izolan,hintyağı) sürece pastan kurtulamazsınız,nokta....

PhnX
15-08-2009, 00:54
Ahmet abi, ben seni cok seviyorum birtanesin :D .

PhnX
15-08-2009, 00:55
Simdi gidip hintyagi aliyorum 2 bidon, motorlari helikopterleri hatta kumandayi falan aynen batiriyorum icine 1 hafta bekletiyorum. :) .

airborne
15-08-2009, 01:03
Simdi gidip hintyagi aliyorum 2 bidon, motorlari helikopterleri hatta kumandayi falan aynen batiriyorum icine 1 hafta bekletiyorum. :) .
:lol::lol::lol:

GuNeSh
15-08-2009, 01:30
En iyisi Ahmet abiye bir tane 50 lik model toplayalım biz. :) helikopter motoru çok sıkıntılı iş. ya motor ömrü y performasn gibi uç seçenekler var :)

ince999
15-08-2009, 02:00
En başta yazdım saf metil alkol ile yıkıyacaksın ne nitro metan kalır nede sonradan aside dönecek yaglama yagı, tertemiz edip kurukuruya posete, poşetide vakum yapıp gölge ve serin bir yere koyacaksın.Yani uzun süreli saklama aslında bayagı zahmetli ve tecrübe gerektiren bir konu ama malımızı korumak içinde hem gerekli hemde buna deger.Aslında azot gazı sanayide çok kullanıldıgı için her zaman gaz satanlarda bol miktarda bulunur ve ucuzdurda (piyasa adı ile NİTROJEN).Bütün sorun ufak yangın söndürme boyutunda bir tüpü vana kısmından azota uygun hale getirmek.bu halledilirse 1.5-2 kilo kadar azot gazı Orhanlıya gelen bütün helicilere koruma amacı ile yeter artar.

aozgen
15-08-2009, 10:08
Abiler ben de sizleri seviyorum.
Bunca zahmete hala biriki çay kaşığı hintyağı kullanmamak için katlanmaya değer mi? Benim toplam 5,5 modelim var(0,5 i elektrikli,köpük)Bir tane segmanlı 0,80 lik motorlu modelim var.İri olduğu için çok sık uçmaz.Kış sezoununda 8-9 ay kullanılmadan yatar.Emin olun uçuş günü sonunda sadece depodaki yakıt çekilir,motor içindeki yakıt,yağ yaktırma çalışması hiç yapılmaz bende.Bu motor aylarca yatar(hem de yer yokluğundan en olumsuz pozisyon olan burun üstü) ama sahaya çıktığında tek parmakla çalışır,pas filan hiç derdi değildir.
Şimdi, size yakıtınıza hintyağı katın da demiyorum.Azotlar,full yıkamalarla uğraşacağınıza
ara verme zamanlarında karb den bir çay kaşığı kadar hintyağı koymanızı ve bunu after run oil olarak kullanmanızı tavsiye ediyorum.Bu yağ sonsuz sıvanma ve sıvandığı yerden sıyrılmama gibi güzel bir özelliğe sahip.Aylar sonra motor çalıştırdığınızda da bir kaşık yağ ın büyük kısmı yanmadan egzosttan atılacak,sadece çok az bir kısmı ilk birkaç saniyede yanıp gidecek.Bundan niye bukadar tırsıyorsunuz anlamıyorum.Benim diyeceklerim bukadar.Siz düşünün,taşının deneyin..

altuu
16-08-2009, 22:06
Bi süredir uğrayamıyordum foruma, çok konu kaçırmışım :)

Bu konuya da dahil olmak hoşuma gider diye düşündüm, baktım konular ilerlemiş. Bir şeyi en iyi şekilde muhafaza etme konusunda bir sürü şey söylenmiş. Bu söylenenlerin üstüne bir şeyler söyleyebilmek için an itibariyle Mısırlılar'ın mumyalama teknikleri hakkında bir araştırma yapıyorum. :D Zira, gelmiş geçmiş en iyi muhafaza teknikleri onlarda ;) Araştırmamı bitirip yazacağım buraya, bekleyin :D

emo23
16-08-2009, 22:08
altuu özledik seni ;) motorları mumyalamak hoş olur. :)

byahsi
16-08-2009, 22:22
haftada 1 kez de olsa motorları çalıştırmakta fayda var, balkon falan müsaitse biraz yakıt yakabilirsiniz. kış olması çok bişey değiştirmez.

GuNeSh
16-08-2009, 23:06
OS 50 hyper ın laneti şeklinde bir mumya dizisi çekeleim o zman :lol:

GuNeSh
17-08-2009, 02:46
Aklıma bir soru geldi. Buradan soramak doğru olur heralde.

Motoru ilk çalıştırırken yani rodaja başlarken. Motorun içini full yakıtla doldurup yani motoru boğup, sonra da bujiyi çıkartıp içerdeki yakıtı çıkarttıktan sonra start vermenin yağlama ve ilk sürtünmeleri azaltma bakımından faydası olur mu? Gerçi motor ilk geldiğinde piston gömlek arasında yağlayıcı/koruyucu bir madde de geliyordur diye düşünüyorum.

Yada,

Soruda ufak bir değişklik yapıp şöyle sorayım.
Şimdi birçoğumuz motoru söktüm rulman vs parça değiştirdik yada değiştirmeden taktık. Bu motoru boğup sonra boşatıp çalıştırmayı uygulasak ne gibi bir avandajı yada dezavantajı olur? Haliyle biz söküp taktığımız için araya bir sey sürmedik bu ilk başta motoru boğma işlemi yağlamaya yardımcı olur mu ?

PhnX
17-08-2009, 03:27
Motor ilk 2-3 piston hareketi itibariyle yeterince yaglaniyordur, ozellikle de zengin igne ayarindayken diye dusunuyorum.

RoCCo
18-08-2009, 01:50
Oldukça ilginç şeyler yazılmış. Okurken şaşırdım doğrusu.

En tuhaf olanı da hint yağı kullanılmadığı zaman paslanma olacağından söz edilmesi.

Bu durum ile ilgili söyleyeceğim tek şey Temmuz 2006'dan beri sırf sentetik yağ ile çalışan ve 35 galon bitirip ömrünü dolduran O.S. 91 SZ-H motorumun 3 sene en ufak paslanma sorunu yaşamadan çalışmış olmasıdır. Bu motor Vibe 90'da takılıydı ve sökülmeden önce hala 3D yapabilecek performansa da sahipti.

PhnX
18-08-2009, 02:05
Bana Ahmet abinin avukatligini yapmak dusmez tabii ki ancak Ahmet abi aslinda tam olarak hint yagi kullanilmaz ise paslanma olur demiyor, hint yagi paslanmaya karsi motoru korur diyor. Sadece bunu biraz kendi uslubu ile yazdigi icin farkli anlasilabilir :) . En azindan ben oyle anladim yazdiklarindan.

Yoksa sentetik yag ile motora iyi bakilirsa da motorun saglikli kalmasi olagandir muhakkak. Zaten paslanan parcalar rulmanlar, kalan parcalar uzerindeki kaplama cikmadigi surece paslanmiyor.

Asil soru, bu motor ureticileri neden paslanmaz celik rulmanlar kullanmiyorlar motorlarda acaba ?

RoCCo
18-08-2009, 02:18
Şimdi burada öncelikli amacımız örneklerle söylenenleri çürütmek falan değil tabi ki. Hint yağı - sentetik yağ tartışmasına hiç girmeden söyleyeceğim tek şey hint yağı paslanmaya karşı da korumaz.

Bana sorarsanız hangisi daha iyidir ??....Kesinlikle hint yağı derim.

O.S. 50 Hyper motorlarda orjinal rulman dışında (NTN) daha ucuz veya daha düşük kaliteli alternatif seçilmesinin muhtemel sonucu çalışma esnasında rulman bilyelerinin dağılarak motorun oldukça pahalı bir şekilde tamir edilmesine yol açmasıdır

5-10 Lira kazık yemeyeceğim derken 150-200 Lira masraf açarsınız başınıza.

(DENENMİŞTİR)

Görüşmek üzere.

ince999
18-08-2009, 02:31
Sevgili Rocco konu uzun süreli kullanmadan saklamak.Siz motorunuzu paslanmasına fırsat vermeden sık sık kullanırsanız elbette motor ömrünün sonuna kadar pırılpırıl gözükür.Ama Kıbrıs gibi hem sıcak hemde çok nemli tuzlu bir ortamda önleyici tedbirler almadan motorunuzu bir kenara kaldırırsanız tatsız görüntülerle karşılaşırsınız.İşte buradaki konu bu ne yapalım hem etkili olsun korusun hemde işlemi zahmetli olmasın.Umarım önerileriniz vardır

PhnX
18-08-2009, 02:38
Birde "uzun sureyi" tanimlayabilir misiniz ?

Ornek olarak 1 ay uzun bir sure midir yada 2 ay ? Yoksa 4-6 ay arasi bir sure uculmayacaksa mi uzun sure kavramina giriyoruz ?

Motorlarim ne olursa olsun en kotu ihtimalle her ay calisiyorlar cunku, su ana kadarda gozle gorulur bir paslanma vs. gormedim bilemiyorum calismasi ile mi alakalidir.

RoCCo
18-08-2009, 02:40
Uzun süre koruyacaksanız tek çözüm "After Run Oil".

Bunun için zahmetsiz bir çözüm ne yazık ki bulunmamakta.

Uzun süre = 1 aydan fazla zaman zarfı.

ince999
18-08-2009, 02:52
Evet bir kaç ay yerinde duracak çalışmıyacaksa buna uzun süre diyebiliriz.Çalışma sonrası yagı (After run oil) dogru uygulanırsa iyi bir korumadır.Ama öyle bir kaç damla ile olmaz.Motor bu sıvının içinde bogulmuş olacak.
Bir ip ucu eğer biliyorsanız bana gülebilirsiniz ama bilmiyorsanız işinize yarıyacak.Bu sıvı aslında dogrudan dogruya arabaların otamatik vites ve pover direksiyon yagıdır.Hani genelde kırmız renkte olan ve ATF diye adlandırılıp satılan.Hobicilerden penisilin iğnesi şisesi kadarını dünya paraya alacagınıza bunu benzinliklerden çok ucuza litre ile alırsınız.Sadece motoru çalıştırmadan evvel içini yakıtla veya yakıtın maddesi olan metil alkol ile yıkayıp çalkalamak lazım.
İçinde bol miktarda yag diye adlandırılan çıkmıyan lekeler yapan böyle saklama evde epey huzursuzluk yaratabilir.Yer dar ise çarpılıp dökülebilir

PhnX
18-08-2009, 03:21
Motoru, ucmuyor olsak bile calistirsak mesela ? Ornek olarak her 3 haftada bir rolantide 2-3dk gecirsek en azindan icerideki yagi degismis olmaz miyiz taze yag ile ?

After run oil'i helikopter icerisine monte edilmis bir motora koymak cok zor. Karburator acik degil, ya bir hortum sistemi yapilacak yada motor sokulecek.

byahsi
18-08-2009, 09:09
Şimdi burada öncelikli amacımız örneklerle söylenenleri çürütmek falan değil tabi ki. Hint yağı - sentetik yağ tartışmasına hiç girmeden söyleyeceğim tek şey hint yağı paslanmaya karşı da korumaz.

Bana sorarsanız hangisi daha iyidir ??....Kesinlikle hint yağı derim.

O.S. 50 Hyper motorlarda orjinal rulman dışında (NTN) daha ucuz veya daha düşük kaliteli alternatif seçilmesinin muhtemel sonucu çalışma esnasında rulman bilyelerinin dağılarak motorun oldukça pahalı bir şekilde tamir edilmesine yol açmasıdır

5-10 Lira kazık yemeyeceğim derken 150-200 Lira masraf açarsınız başınıza.

(DENENMİŞTİR)

Görüşmek üzere.

OS arka rulmanı paslanmaz normalinde, ben oldukça dandik son derece ucuz bir ZZ tip(normalde çift tarafı açık rulman orjinal hali) çift tarafı kapalı rulman aldım, bu çin malı rulmanlardan 600 nsp nin ana şaftında 3-4 aydır deniyorduk ve sıkıntı yok şimdiye kadar.

bu rulmanın en büyük derdi saniyede 300 devir çevirmesi ve 130 derecelerde çalışması.

senin rulman problemi arka rulmanda mı çıktı?

ince999
18-08-2009, 10:15
Haklısın Phnx Heli üstündeki bir motoru koruma amaçlı bir şeylerin içine batırmak sonrada onları silmek epey eziyetli bir iş.Bence senin için yapılacak en uygun koruma metodu kenara bıraktıgın helinin bujisini çıkarıp pistonun içine biraz koruyucu yag enjekte edip bujisiz olarak bir kaç tur cevirip motorun içini arada sırada yeniden koruyucu yagla yaglamak.Uçmayı düşündüğün zaman bu işlemi yakıtla yapıp motorun içindeki koruyucu yaglarıda yıkarsın.
Bir şey daha var Uzun süreli durmak amacı ile uygun bir yere koydugun helini,gözüne iliştiği veya aklına geldiği zaman pozisyonunu degiştir yani arada bir paller aşagıya gelsin yada bir tarafına yatır.Böyle yaparak motor içindeki koruyucu yagın bir yere birikmesine mani olursun

aozgen
18-08-2009, 12:31

Görüşmek üzere.
Bunu da nereden çıkardınız?gayet basit testler yapılıyor.Bir çelik parçayı bir hintyağına batırın,bir eşini de sizin sentetik yağınıza ve ortaya bırakın.6 ay sonra bakın bakalım hintyağlı da en ufak bir pas izi var mı?Buna mukabil sentetik ne durumda?Hintyağı molekülleri polarizedir metale yapışır.Buna mukabil en kaliteli sentetikler sıyrılır akar,metale tutunmaz.
Benim .80 lik motorum,.50 lik motorlarım yaklaşık 8-9 ay uçmadan yatar,en ufak bir pas problemim yoktur.Çünkü hintyağlı yakıt kullanırım.

byahsi
18-08-2009, 12:39
turkuazda hintyağı mı var?

GuNeSh
18-08-2009, 15:09
Burdaki paslanma soru hint yağı yada senetetik yağdan değil ki. ' side yağlayıcı bir madde olduğuna göre zaten pas yapması beklenmez. Burada pas yapmayı sağlayan sey yakıtının yanıcı maddelerinden birisi olan nitro. Alkol de aynı etkiyi yapar diye tahmin ediyorum. Çok fazla bilgim yok gerçi bu konuda. Ancak hiç bir tip yağ rulmana yada metale zarar vermez. Ancak hangisi daha iyi korur. Verilen bilgilere göre hint yağı metale tutunduğu için.

Geçen sene almıştım ben 600NSP yi ocak ayında. Rodajı yapıldı, o aylarda uçtu. Sonra 1 aydan fazla kullanmadım yaklaşık 2 y kadar. Ancek ne olur ne olmaz diye motoru çalıştırmıştım arada bir. Ama modelimi 1-2 sene kadar kullanmayacak olursam ilk düşündüğüm sey motoru söküp bir güzelce temizleyip vakumlu bir torba içince muvafaza etmek olurdu. Şimdi bu after run oil diye tabir edilen seyden alıp denemek lazım uzun süreli beklemede.

O zaman Ahmet abime bir soru. :)
Sentetik yağ içeren bir yakıta hint yağı da koyarsak ne olur? Bir de 1 gallon için ne kadar koymak lazımdır. Şahsen bir kaç gallon luk yakıt için hint yağı koyup deneme yapmak istiyorum hem performans hem de motor temizliği ve bakımı açısından.

wildcat için %15 nitro %18 yağ var. bilgilerinize.

ince999
18-08-2009, 16:28
Güneş ufak bir detay yakıtın içindeki nitro dediğimiz kimyasal madde yanıcı degil ortama O2 saglıyarak yanmaya yardım edici maddedir amma her iyi şeyin yan etkileri oldugu gibi nitrometanda yanınca ortama oksijen sagladıgı gibi yan ürün olarak azot oksitleride çıkarır bu azot oksitleri ortam sıcak oldugundan ve su buharıda bulundugundan, eksoz gazının içinde anında nitrik asit (kezzap) ve türevlerine dönüşüp motoru aşındırmaya ve paslandırmaya başlar. Ayrıca organik yaglar (burada hint yagı ) ve madeni yaglar zaman içinde kimyasal yapısını bozarak asit durumuna gecerler.yani metalleri aşındırıp paslandırırlar.Şimdi bir açıklama yapayım Ahmet bey kullanmıyacagınız motorunuzu taze hint yagı ile yaglayın derse bana göre bu yanlış,yok hint yaglı yakıtla çalıştırın içinde koruyucu tabaka oluşuyor öyle koruyun derse buna olumsuz yorum yapamam.Hep bir kaç ay kullanılmıyacak motorun saklanılmasından konuşuyoruz bunu göz önünde bulundurmalıyız.Kısa süreli korumalarda koruyucu yagı içinde biraz dolaştırmak yeterde artar bile.

PhnX
18-08-2009, 18:56
Evet, artik nihai cozumu biliyorum:

Ne yapiyoruz ? Uzun sure kullanmayacagimiz motorumuzu satiyoruz, ileride kullanacagimiz zaman yeni bir motor aliyoruz boylece en az zarari goruyor "motorumuz".

Kesin cozum.

ADN Trex700
18-08-2009, 19:01
Tebrik ediyorum sarperim çok iyi laftı :)Bu kadar yazının sonunda bu acaip oturdu valla:)

ince999
18-08-2009, 19:06
Evet en kesin cözüm önerisi Sarperden geldi.

aozgen
18-08-2009, 20:32
Güneş abi,en yaygın yol dediğin gibi hazır,ful sentetik yağlı bir yakıta yağ oranının %3 ü gibi hintyağı katıyorlar.Ben de daha ilk paragrafımda bunu demiştim,üstüme yürüdünüz...

GuNeSh
22-08-2009, 01:17
Bu gün motorun rulmanlarını değiştirdim. balkonda rölantide bir çalıştırdım motoru çok temiz bir sesi var şu an. yarın bakalm uçuşta nasıl olacak.

aozgen
22-08-2009, 10:35
Size bir tüyo.Molykote diye bir ürün var.Bunu inceleyin ve rulmanlarınızda çok az kullanın(belki bir bujiye malolabilir size ama koruyucu olarak çok iş göreceğine eminim.

mpmallianz
01-09-2009, 06:15
Komple heliyi uzun sureli saklamak icin VCI adi verilen teknoloji ise yarayabilir. Vakumlu torba onerisine gore daha pratik. Metal sanayinde oldukca yaygin kullanilir.
http://www.desikimya.com/koroz.html

byahsi
15-09-2009, 00:27
sevgili arkadaşlar,

yüksek oranlı nitro hakkında bir yazı buldum, yazıda yüksek oranlı nitronun her zaman sıcaklığı arttırmayacağı yazmış. byron dan alıntıdır.

http://img182.imageshack.us/img182/6182/nitro.png

altuu
15-09-2009, 01:36
Evet; bunu şu başlık altında (http://www.hobbyrc.com/forum/showthread.php?t=43628) tartışmıştık zaten. ;)