PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : OS 55 HZ Yeni motor çıktı...

airborne
21-08-2009, 15:28
...

PhnX
21-08-2009, 15:54
Daha cikmadi yahu, durun sakin :).

Yeni motorda sadece 3 parca degisik bizim hyper'lara gore,
Piston(haliyle segman) karburator ve case. Rulmanlari SFK marka koymuslar ancak olculer ayni.

Fiyatida 300$ :D . 90'lik motorumu 320$'a aldigimi dusunursek (pompali ustelik) bu kadar anlamsiz fiyatli bir motor daha gormedim diyebiliriz.
Hele birde Redline 53 hemen hemen 160$ civarindayken, 2 tane redline alirim yinede 300$ vermem bu motora.

Bekle beni YS56 ben geliyorum.

PhnX
21-08-2009, 15:56
OS'in raporuna gore, arka rulmanin devamli bozulmasinin nedeni on rulmanin tamamen oturtulamamasiymis. Bu yeni motorda dikkat ederseniz on rulmanin oturdugu yer distan bakinca farkli dizaynda. Daha cok destek var. Bu, arka rulman bozulma problemini cozecekmismis.

byahsi
21-08-2009, 16:24
Daha fazla güç isteyenlere...Yeni motor daha büyük soğutma kafası ve 3 adet karbüratör ayar iğnesiyle geliyor; bu sayede daha hassas ayar yapılabiliyor...
http://www.rcheliresource.com/breaking-os-55-hz/

sayın beyefendi benim OS50 aldığımı bile bile niye böyle haberleri sürüyorsun piyasaya? niye üzüyorsun beni?

niye pişmanlık hormonları salgılatıyorsun pankreasıma(çok ciddi salladım da neyse)?

airborne
21-08-2009, 16:32
...

airborne
21-08-2009, 16:37
...

mehmet1846
21-08-2009, 16:59
YS 56 çıktı da satılıyor bile, OS çok geç kaldı,he he he....

Sevgiler

Mehmet ARCASOY

aozgen
21-08-2009, 17:34
Breh breh fiyatlara bak.Size JBA 56 heli motoru getirtelim.110 $ a.
http://es.youtube.com/watch?v=irhU8U4zlIg

airborne
21-08-2009, 17:46
...

PhnX
21-08-2009, 18:26
Ahmet abi, dersen ki ben bu motoru merak ediyorum nedir performansi nasildir test etmek istiyorum. Ben motoru modelime takarimda, test amacli ucus yaparimda. Sonra motoru alirsin isteyen olursa verirsin. Yeni birseyler denemek guzeldir.

Eger OS'in dedigi gibi bizim rulman problemi case'den ileri geliyorsa (hic aklim almiyorda neyse) o zaman yeni motorun case'ini alip duzgun calisan bir 50 hyper elde edebiliriz teorik olarak.

90'lik motoru Ebay'den aldim abi evet.

Redline'i bir raptor 50 uzerinde gordum. Motor isisi 100 derece oldu, motor cok ve cok net olarak bizim 50 hyperlardan iyi calisiyordu, ustelik uzerinde dandik standart TT'in egzostu vardi SB takinca ne olur bilemem.

Redline'in motor ayar mantigi biraz daha farkli. Rolanti ignesi gaz yuzdesinin %70'ine kontrol ediyor hemen hemen, buyuk igne ise sadece %70-%100 arasi aktif oluyor. Bu sayede OS'in 3 igne ile yapmaya calistigi seyide daha basit basarmislar :D .
Benim gordugum Redline cok kolay ayar tuttu acikcasi. 3 ucus izledim simdiye kadar bu motor ile, cok pozitif baktigimi soyleyebilirim. Fiyatida gayet makul, SB ile cok kardes kardes calisiyormus.

YS56'in bu seneki IRCHA'da videosunu izledim Outrage'in nitrolu versiyonu uzerinde. Motor yerinde durmuyordu. Ustelik problem cikarmayan bir motor ise (YS50 motorlar icin bir kere tak ve unut diyor ne kadar kullanan varsa, performansini bilmiyorum ancak 50 hyper'dan kotu olamaz herhalde) hepsi problemsiz diyor. Hic rulman sikayeti gormedim YS'lerde ornek olarak.

Ben yine Sarper'ligimi gosterip (SE) ucuz ama etkili motor olarak Redline diyorum. YS56'in fiyatini bilmiyorum. OS 55'e 290$ verecek varsa hayattan beklentisi kalmamis demektir.

airborne
21-08-2009, 19:02
...

PhnX
04-09-2009, 18:06
Vatana millete hayirli olsuuunnn :

http://www.helikraft.com/All+Engines/OS/15630/O.S.+55HZ-H+Hyper+Ringed+40L+%2815630%29.html

fiyata gel. OS resmen dalga geciyor ayni fiyata 90'lik motor aldim.

airborne
04-09-2009, 20:36
...

GuNeSh
05-09-2009, 01:24
Sarper'in söylediğinden hatırladığım kadarıile,

şasi rulmanlar ve karb farklı. bunları değiştrebiliriz. özellikle şasi, anti rulam kırıcı imiş. :)

olmadı fantaaaazi yapılık karb değiştirirz :)

ama ben mutluyorum os50 + zitik ile :D

PhnX
05-09-2009, 01:27
Hemen hemen her parca degisik yeni motorda. Karburatorde bizim 90 HZ'ler ile ayni zaten.

OS 50'leri kullancez, onlar bitince redline alcez gul gibi ucup gidicez. OS 55 yerine YS 56 alabileriz belkim, fiyatini bilmiyorum. 220$ civarinda ise alinabilir.

SB sen bizim herseyimizsin.

PhnX
07-09-2009, 23:17
Trex 600 - OS 55 HZ

Öh be abi bu nedir ya, bogulamaz motor yapmis adamlar. 90'lari 3D icin kullanmaz insanlar artik, herkes 50'lere doner.

Rex 600, OS 55 HZ, Byron %30

4HtVrobTfTo

Link (http://www.youtube.com/watch?v=4HtVrobTfTo&eurl=http%3A%2F%2Fwww.helifreak.com%2Fshowthread.p hp%3Ft%3D160981&feature=player_embedded)

salvedor
07-09-2009, 23:38
:D dıycek bişy yok motor cok iyyimiş cidden, artık içimizden biri alırda daha ayrıntılı inceleriz :)

PhnX
07-09-2009, 23:39
270$'i ilk bastirana benden bir OS 55 HZ. Daha birbucuk ay sonra cikacak motor :) . Hobbyrc farkiyla hemen sunuyoruz :D .

cemerez
08-09-2009, 00:28
Bir şeyi merak ettim bu videoya bakarak nasıl motorun iyi olduğuna karar verebiliyorsunuz.Bu tip videolardan paylaşım sitelerinde yığınla var bunun farkı ne?

PhnX
08-09-2009, 00:36
Anlayabilmek icin helikopter ile akrobasi yapiyor olmaniz gerekiyor diyelim. Disaridan bakan birisi icin cok anlam ifade etmeyebilir.

Detay olarak merak ediyorsaniz aciklama yaziyim ?

cemerez
08-09-2009, 00:39
Aradığım cevabı bulamadım daha çok teknik bir cevap bekliyordum helikopterin ivmelenmesinden mi anlıyorsunuz nedir?

airborne
08-09-2009, 00:46
...

PhnX
08-09-2009, 00:54
Helikopter pallerin hatvesini degistirerek ucan bir arac. Amac, motor devrini dusurmemek, hep sabit tutmak. Bu yuzden governor denilen elektronik devreleride kullaniyoruz modellerimizde.

Pal acisi +5 iken %70 throttle degerinde 1800 devir pal hizimiz olsun mesela. Pal acilarimizi +10 yaptigimiz zaman %100 throttle bile olsa 1800 devri tutamiyoruz, Motorun gucu yetmiyor.
Ustelik bizim modellerimizin saga sola, ileri geri yatmasi ve gitmesi icinde biz yine pal acisi kullaniyoruz. Modeli ileri yatiracak isek cyclic komut veriyoruz, bu komut pallere +5 hover acisi uzerine +3-5 aci daha bindiriyor.
3D modellerde +15 kollektif + 9 cyclic aciya kadar bindirebilirsiniz bir anda pallere. Motor devri o kadar duser ki kuyruk devri modelin burnunu tutmaya yetmez ve kuyruk kontrolu bile gider.

Pal hizi dusunce model sagirlasiyor, komutlara tepki vermez oluyor.

Ilk olarak olay elde bitiyor. Kullanan pilot sadec gerektigi kadar aci veriyor pallere, daha fazla vermiyor. Motorun gucunu yeteri kadar kullaniyor. DAha sonrasinda ise motor, egozst ve yakitta oluyor olay.
Biz net olarak tek bir devir kullandigimiz icin tuned egozstlar en cok helikopterlere yariyor. Motorun 10000 devirdeki performansi bize birsey ifade etmiyor, onemli olan 15000 devirdeki performans, bu yuzden tuned egzost kullaniyoruz, bu egozstlar motorun powerband'inda daha cok kompresyon vererek beygiri biraz daha arttiriyorlar.

Bu videoda ne var mesela ilgimizi ceken ?
Ilk olarak Trex 600 ve standart OS 50 motor ile %30 nitroda bu kadar seri, ard arda manevra yapamazsiniz. Motorun tekrar devirlenmesi enerjisini tekrar toplamasi gerekir. Bu yeni cikan motorda pilot modeli bir saniye bile sabit birakmiyor ve model kafa hizini sorunsuz tutabiliyor.

En guzel ornekleri pilotun zaman zaman yaptigi tictoclar. Bu manevra motora en cok guc bindiren manevra. Bu videoda cok hizli ve kafa hizi cok sabit bir sekilde yapiliyor. Bu motorun farkini en cok buradan anliyoruz.

Ucak ile helikopterin ucus dinamikleri farkli oldugu icin bilemiyorum tam anlatabildim mi, kafaniza takilan bir yer varsa elimden geldigince cevaplamaya calisayim yine.

GuNeSh
08-09-2009, 01:18
Resmen hhayvani gü. var motorda.

İğne ayarı dert olabiliri lk başta 3 iğneli motor. Geri sorun değil halledir bir sekilde.

Uçuş motoru göstermek için yapılmış bir uçuş. Açıkçası bu uçuş 3D masters yada IRCHA tarzı yarışmalarda derece almaz bana göre. Hareketler tam değil. Açıkçası uçuşu çok beğenmedim ben.

Dediğim gibi motor denemek için yapılmış uçuş. Freesytle bir uçuş adam resmen motoru alatıyor. Bu uçuşta bahsedildiği gibi OS50 Hype olsamesela bu şekilde tepki lınması imkansız olurdu. Bir çoğumuz zaten kullanıyoruz 50 hyper ı.

Bu arada klasik align egzoz cızırısı kulak tırmalaması yine ve ve kafa devri bana biraz fazla gibi geldi. zitik lazım her eve bert abi ye de :D

PhnX
08-09-2009, 11:36
Hatori var o motorda. Align motorlada duzgun calisiyormus ama Bert abimin dedigine gore.

PhnX
09-09-2009, 01:34
Koylum Bert diyor ki :

On this particular setup I am running rediculous amounts of pitch/cyclic. I modified the heli to support more than what you can get out of it in stock form. This one has 14.5 collective and 11 or so of cyclic, maybe 11.5. Governor is revmax (built into the 7100R receiver), head speed is about 2150, maybe a little less.

14.5 kollektif, +11 cyclic. Motor yine en kotu noktada bile zar zor boguluyor. Yuh :D .

Ayni baslik altinda bir 2 kiside redline 53'un ayni performansi daha ucuza verdigini yazmis.

KaanX
09-09-2009, 01:48
Gücünü mücünü bırakın da motordan mıdır, egzostan mıdır, yoksa video codecten midir nedir ben helikopterin sesine hasta oldum... Böyle dış uzaydan gelen eliyın cihazı gibi bir sesi var vozivv vüzüvv diye .:D

GuNeSh
10-09-2009, 01:12
+14.5 collective ve 11 lik cyclic e acaba omekanik ne kadar dayanır? :) yaklaşık bir 10-20 uçuş sonra boşluklar kendini hissettirir.

Şu rotorları tungsten yada tornada kullanılan elmas diye tabir edilen yüksek karbonlu materyallerden yapsalar ne güzel olur :D

altuu
13-09-2009, 12:27
Bence mu motorda dikkat edilmesi gereken bir husus da; böylesine performanslı 55lik bir motorun kronik arızalarının olup olmayacağı.
Siz yine 50hyper'larınızı kullanmaya devam edin. ( Zaten fiyatından dolayı bir sürü bahane bulup; ya da en önemlisi almayı şimdilik gereksiz bulacağız. :D )
Bırakın bunu sponsor firmalardan kullananlar 3D şampiyonalarında falan kullansın. Şöyle 1 sene sonra hem fiyatları düşmüş olur hem de motorla ilgili genel problemleri dinlemiş - öğrenmiş oluruz. ;)

altuu
13-09-2009, 12:29
Yalnız benim merak ettiğim bir şey var.

Yarışmalarda 50'lik kategorisinde bu motorun yeri olur mu; yoksa modifiyeli 50'likler olarak ayrı bir kategoride mi toplanır? Zira bu meretle yarışan birinin 50'lik hyper'la yarışan biriyle eşit değerlendirilmesi pek de eşit olmayacaktır. :D

PhnX
13-09-2009, 13:16
Yarisma kurallarinda 690-710 pal kullanan modeller icin net olarak
max. displacement 91 gibi bir kisitlama var. Bizim 90'lik motorlarda yarisma icin olabilecek en buyuk hacim olan 91'e sahip. Zaten OS 91 motorlar.

Ayni sey 50'ler icin mutlaka vardir. normal 50'ler durur. Simdi bir suru 55'lik motorun cikmasi ile big bore 50'lik klasmanida acilir veya firmalar gosteri ucuslarini bu motorlar ile yapar.

OS 50'nin tek gicik tarafi arka rulmani devamli dagitiyor olmasi. OS 55'te bunu asabildilerse eger ne mutlu. Zaman gosterecek tabii ki. 3 igneli karburatorde herkesin harci degil o da bir gercek.

altuu
13-09-2009, 14:17
Ben de öyle tahmin ediyorum Sarper.
3 iğneli karbüratörün herkesin harcı olmadığına katılıyorum. Fakat kendi adıma konuşmam gerekirse; ne kadar çok ayar varsa ve bir şeye ne kadar çok müdahale edilebiliyorsa kendimi o kadar rahat ve güvende hissediyorum. ;)

byahsi
13-09-2009, 14:23
altuucum senin motoru bozalım biz, sana OS 55 alalım, şu motor 1 ay önce çıkmış olsa tercih edebilirdim belki 70-80 dolara kıyıp. o yüzden motorundan abuk metal sesleri gelmeye başlayınca direk OS 55 al, eski motorunun bozulan parçaları takıp kenarda yedek bekletirsin. Bu videoyu gördükten sonra 700 falan da alınmayacağını anlıyor insan. herif resmen 600ü 250 ayarında uçurmuş ardanın da belirttiği gibi.

ben ve güneş yeniledik motorları, arda da yeni rulman vs taktı dolayısıyla tek aday sen kaldın:).

p.s. %15 nitro ile performansı acaba buna yakın olur mu ona da bakmak lazım tabi.

altuu
13-09-2009, 15:02
Motorumla ilgili yakın vadede deneyeceğim ilk şey elimdeki %30'luk yakıt olacak.
Şimdilik bana yeter :D

GuNeSh
26-09-2009, 23:11
flaş flaş flaş. os un yeni egzozunu çıkarttı artık.

bert amca os 55 ve yeni egzoz buyrunuz afiyet olsun. gerçi video ilk os 55 çıktığındak video demekki egzoz da os muş orada.

http://www.rcheliresource.com/new-pictures-of-the-power-boost-pipe-from-os/

altuu
27-09-2009, 02:48
Bi de sesini duyaydık... :hmmm: