PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Nitro Oranı ve Motor Isısı

wtasarim
22-08-2009, 01:31
Soru basit
%15 nitro oranı ile mi motor ısısı daha yüksek olur yoksa %30 nitro oranı ile mi ?

Bilgili ve tecrübeli arkadaşlardan yorumları bekliyorum.

Sorunun cevabı trex500esp ye mal olacak ona göre yanıtlarsanız sevinirim arkadaşlar

emo23
22-08-2009, 01:38
elbette %30 ile
sıcaklığı arttıran durumlar yakıt içindeki yağ kalitesi ve motor ayarlarıdır.

PhnX
Ayni igne ayarini korursak eger, daha yuksek nitrolu yakit koyunca motor daha cok isinir.

Yuksek nitronun amaci ayni gucu daha zengin motor ile elde etmektir. %15'teki motor sicakligini yakalamak icin igne zenginlestirilir. Eger ayni birakilirsa motor fakir kalir.

%30 nitro icin daha soguk buji (no 8 idealdir) kullanmak ve motora shim eklemek gerekir.

Genel nitrolu motor bilgisi olarak;

Daha cok nitro
Daha az yag (cikarilan her %1 yag, eklenen %1 nitro etkisi yapar)
Daha soguk buji

Bunlar oldugu zaman igne zenginlestirilir.

sozmen
Nitro oranı yükseldikçe motor sıcaklığının artacağını düşünüyorum

mrtrhn
22-08-2009, 01:59
Ben birşey demiyorum Okan ın heligarage.net deki cevabı;

Cevap veriyorum: 30'luk yakıt daha güç verdiğinden iğneyi açarak daha fazla yağlanmasına ve soğumasına yardımcı olursunuz. İğne aynı kalırsa güç de artacağı için motor ısınır dememi bekler gibisin Fatih ama öyle olmuyor. 30'luk da aynı zamanda daha fazla yağ oranı var. O yüzden daha soğuk olur. Neden mi? Daha detaylı açıklamayı zamanında Murat yapmış:

http://www.heligarage.net/phpBB3/viewtopic.php?f=23&t=81

PhnX
22-08-2009, 02:04
Orhon bey, arkadasinizda gayet net bizimle ayni cevabi yazmis.

Soyle bir ornek veriyim. Bir motor ayarladik diyelim %15 nitro ile. Bu motor oyle bir igne ayarinda ki, eger bir tik daha igneyi kisarsak zarar gorup iflas edecek.
Simdi yakittaki yag oranini degistirmeden nitroyu %30'a cikartiyoruz,
Motor sicakligi sizce ne olur ? Motor bu sekilde calisabilir mi ? Igneye dokunmak gerekir mi ?

ALI
22-08-2009, 02:09
heli işinde fark olurmu bilmiyorum ama
%20 nitroya ayarlı 120 derecede çalışan motora %30 yakıt koyduğumuz zaman araba aynı performansla 105 derecelere düşüyor.

ama aradaki farkı kapatıp yine 120 dereceye getirmek istediğinizde motor eskisinden daha devirli çalıştığı için motorun omru azalıyor.

burdan yola çıkarsan aynı ayarlarla %15den %30 a geçildiğinde motor biraz daha soğuk çalışıcaktır. siz kıstıkça devir artarsa o zaman motorun omru olması gerekenden çok az daha kısa omurlu olabilir..

edit: kullandığımız yakıt byron %20 11 yağ --- %30 11 yağ

GuNeSh
22-08-2009, 02:10
%30 luk nitro kullanmadım o yüzden direk şöyle olur diyemiyorum ama mantık yürüterek cevaplıyorum,

wildcat %15 yakıtta %18 yağ var. %30 nitroda ise %23 yağ var. Nitronun sıcaklık değşimine katkısı olmadığını düşünürsek, 30 da daha fazla yağ olduğu ,için daha soğuk çalışması beklenir. Ancak 30 da perormans açısından fark olacaı için ya da daha yüksek bir enerji ile patatma olabileceği için daha fazla sıcakık artışı beklenebilir. Bu durumda durum değikenlik gösterebilir diye düşünüyorum yakıt tan yakıta göre. Yani direk 15 den 30 a geçince iğne ayarı şöyle olmalı gibi yorum yapamıyorum ben.

Ama 30 u ilk kullanmış olsam. Ne olur ne olmaz diye yarım tur açar (OS 50 için) öyle kullanır sonra sıcaklığa bakar iğne ayarı yapardım. (Türk işi test :))

mrtrhn
22-08-2009, 02:11
Yakıttaki yağ oranını değiştirmeden cümlesini çıkartıp gerçek hayata dönelim. %30 daki yağ oranı ticari olarak bize sunulan yağlarda fazladır , yani yakıtı biz hazırlamıyoruz piyasaki herhangi bir yakıt markasını kullanıyoruz , mesela wildcat de hatırladığım kadarı ile %15 nitroda %18 yağ , %30 nitroda %23 yağ vardır . Soru şu ;aynı iğne ayarı ile hangi wildcat daha fazla motoru ısıtır? deneyin görün derim ben denedim...

PhnX
22-08-2009, 02:12
Ayni marka ve model yakitlar icin konusursak eger,
ornek olarak Byron road rage %15 ve byron road rage %30 verelim.
%15 ile dogru calisan motor %30'a gecildiginde fakir karakteristik gosteriyor. Ozellikle 3 ignelik karburatorlerde cok net hissediliyor bu, ignelerin zenginlestirilmesi gerekiyor ki tekrar 90-100 derece motor sicakligi yakalansin.

Kullandiginiz yakitlar farkli markadir, yaglari farklidir, %30 koyunca daha cok soguyordur bu raslantisal bir durum.

mrtrhn
22-08-2009, 02:13
%30 daha soğuk çalışıyor

PhnX
22-08-2009, 02:15
Soru basit
%15 nitro oranı ile mi motor ısısı daha yüksek olur yoksa %30 nitro oranı ile mi ?

Bilgili ve tecrübeli arkadaşlardan yorumları bekliyorum.

Sorunun cevabı trex500esp ye mal olacak ona göre yanıtlarsanız sevinirim arkadaşlar

Bize sorulan soru sadece nitro oraninin degismesini iceriyor. Soruda yag orani ivir zivir yok. Oncelikle bunu belirtmek isterim.

%30 nitro kullanilan helikopterler daha cabuk bitirirler depolarini, yine motorun daha zengin igne ayarinda ucmasindan dolayidir.

Benim ayni markalar ile deneyimin motoru zenginlesmesi gerektigi oldu. Haftaya haftasonu Ankara'dayim, sizinlede tanismak istiyorum Murat bey, beraber deneriz bir daha, izlenimimizi foruma yazariz.

mrtrhn
22-08-2009, 02:24
Bende tanışmak isterim , beraber uçar deneriz , gelmeden morhon@gmail.com a mail atarsanız sevinirim.

wtasarim
22-08-2009, 02:24
Sarper bence hiç gitme murat abinin yanına. bi girersen çıkmazsın oradan.

PhnX
22-08-2009, 02:27
Bu terlik tam benlik :D .

GuNeSh
22-08-2009, 02:32
Kullandiginiz yakitlar farkli markadir, yaglari farklidir, %30 koyunca daha cok soguyordur bu raslantisal bir durum.

mesela coolpower olabilir. wildcat 15 den coolpower 30 a geçince sıcaklık azalmaı olabilir belki. adı üstünde "cool"power :)

wtasarim
22-08-2009, 02:33
ufak bir not: murat abi ile tanıştıgında kesinlikle okan abide olsun. birlikte olduklarında süper ikililer. okan abi her ne kadar 7 tane helikopteri olup uçmasada... son zamanlarda murat abinin verdigi gazlarla tekrar başladıgı heli hayatına hızlı giriş yaptı.

aozgen
22-08-2009, 10:29
Ben birşey demiyorum Okan ın heligarage.net deki cevabı;

Cevap veriyorum: 30'luk yakıt daha güç verdiğinden iğneyi açarak daha fazla yağlanmasına ve soğumasına yardımcı olursunuz. İğne aynı kalırsa güç de artacağı için motor ısınır dememi bekler gibisin Fatih ama öyle olmuyor. 30'luk da aynı zamanda daha fazla yağ oranı var. O yüzden daha soğuk olur. Neden mi? Daha detaylı açıklamayı zamanında Murat yapmış:

http://www.heligarage.net/phpBB3/viewtopic.php?f=23&t=81
Bu cevap doğru.Fazla nitro oranı demek iğnenin daha fazla açılması demek,bu da daha fazla metanol evaporasyonu ve daha fazla yağ geçmesi demek(yağ oranı söz konusu değil),bu da soğutma demek.Yaniiii nitro oranı arttıkça eğer motor vuruntusuz,düzgün ayarlıysa daha soğuk çalışır.(Unutmayın bizim alkol motorlarında soğutmanın çok büyük kısmı metanolun evaporasyonu ile sağlanır)

aozgen
22-08-2009, 10:31
Orhon bey, arkadasinizda gayet net bizimle ayni cevabi yazmis.

Soyle bir ornek veriyim. Bir motor ayarladik diyelim %15 nitro ile. Bu motor oyle bir igne ayarinda ki, eger bir tik daha igneyi kisarsak zarar gorup iflas edecek.
Simdi yakittaki yag oranini degistirmeden nitroyu %30'a cikartiyoruz,
Motor sicakligi sizce ne olur ? Motor bu sekilde calisabilir mi ? Igneye dokunmak gerekir mi ?
Motor bu şekilde çalışmaz.Nitro yu neden arttırdın? Süperşarj yapabilmek için.Nedir süperşarj?Aynı yanma odasında daha fazla yakıt yakarak daha fazla güc elde edebilmek.Yaniiii nitro oranı arttıkça iğneni daha fazla açarak daha fazla yakıtla beslemelisin ki eklediğin nitroyla(oksijenle) yakabilecek extra metanol sağlansın..

byahsi
22-08-2009, 10:40
mesela coolpower olabilir. wildcat 15 den coolpower 30 a geçince sıcaklık azalmaı olabilir belki. adı üstünde "cool"power :)

coolpower %30, bir gün benim olacaksın!

PhnX
22-08-2009, 10:54
Motor bu şekilde çalışmaz.Nitro yu neden arttırdın? Süperşarj yapabilmek için.Nedir süperşarj?Aynı yanma odasında daha fazla yakıt yakarak daha fazla güc elde edebilmek.Yaniiii nitro oranı arttıkça iğneni daha fazla açarak daha fazla yakıtla beslemelisin ki eklediğin nitroyla(oksijenle) yakabilecek extra metanol sağlansın..

Ahmet abi ayni seyi soyluyoruz.

%15'ten %30 nitroya gecince ignenin zenginlestirilmesi gerekir. Eger zenginlestilirmez ise motor hararet yapar ve dogru calismaz.

ince999
22-08-2009, 11:42
Diyelimki %5 nitrolu yakıt için ayarlanmış ve düzgün çalışan motorumuzda sadece nitro oranını yükseltir ama karışım oranınan yani iğne ayarına dokunmazsak motor daha soguk çalışır bunun sebebi yanma esnasında nitrometanın artması sebebi ile degişen kimyasal olaylardır.(motor bu yeni yakıt ile eski yakıt oranlarında çalışırken verim kaybetmiş olarak çalışır)Bu durumda motoru daha serin çalıştırmak dışında hiç bir olumlu bir şey olmaz.Şimdi yüksek nitro ile daha serin ayarda çalışan motorumuzun ayarını degiştirir zenginleştirirsek ilave nitronun nimetlerinden faydalanır motorumuzu daha güç verecek şekilde çalıştırmış oluruz.Çünkü nitro fazladan oksijen vericidir piston içindeki bu fazladan oksijen fazladan metil alkolu yakar ve fazladan güç saglarız.Sonuçta daha yüksek nitro lu yakıtla ayarlanmış aynı motor aynı depoyu daha çabuk bitirir.Eh daha cabuk biten yakıt daha çok sıcaklık demektir
Bu kadar izahattan sonra:Nitroyu cogaltıp iğne ayarını degiştirmezsek motor daha serin,Nitroyu Yükseltip iğne ayarınıda bu nitroya göre tam performans olarak tekrar ayarlarsak motor az nitrolu durumundan daha çok sıcak olur.

wtasarim
22-08-2009, 12:23
konuyu bir bilene soralım dedik. biraz önce sinan beyle telefonda görüştüm. verdigi cevap nettir. "%15 den %30 a geçiş yaptıgınızda motorunuz kavrulmaya başlar :)"

emo23
22-08-2009, 12:33
motorda hiç bir ayar yapmaz isen :) (zenginleştirme)

konuyu bir bilene soralım dedik. biraz önce sinan beyle telefonda görüştüm. verdigi cevap nettir. "%15 den %30 a geçiş yaptıgınızda motorunuz kavrulmaya başlar :)"

wtasarim
22-08-2009, 12:56
motorda hiç bir ayar yapmaz isen :) (zenginleştirme)
evet emrah aynen öyle eksik yazmışım. motorda hiçbir ayar yapmazsak %15 den sonra %30 kavurur :D

emo23
22-08-2009, 12:57
bu iddia yatar ;) taraflar anlaşamaz.

ince999
22-08-2009, 16:56
Neden kavrulmaya başladıgını Lütfen izah edermi acaba dogrusunu ögrenelim.

PhnX
22-08-2009, 23:50
Sadece nitro oranini degistirince, daha cok yanma oluyor, motor asiri guc uretiyor ancak haliyle de cok isiniyor, hatta hararet yapip bir sure sonra yanma gerceklesmiyor.

Nitro orani artinca iceri giden yakiti arttirmak gerekiyor ki yag ile birlikte gelen soguma saglansin, icerideki hacimdeki hava azalsin. Bu sayede motor sicakligi ayni degere geldiginde artik daha guclu bir motor oluyor.

Nedenini formuller ve kurallar ile bilmiyorum. Boyle oluyor, bu zaten genel bir nitro motor kurali, nitro orani yukseldikce daha zengin ayarda calistirilir motor, zaten nitro oranini yukseltmenin amaci budur, igneyi daha cok acip yine ayni performansi elde edebilmek, daha serin calisan bir motor elde etmek.
Veya ayni sicaklik icin daha cok guc elde etmek.

mrtrhn
23-08-2009, 00:28
Beyler,
Ben makina mühendisiyim ama bu konuda gerçekden teorik fikir yürütmek için kimya mühendiside olmak gerekiyor belki daha fazlası yani super modelci , ben bunları geçip gerçek tecrübelerimi paylaşmak istiyorum , Yakıt Tornado %15 ile uçuyorum inince motor sıcaklığını ölçüyorum defalarca 103-109 derece arasında okuyorum , yakıt bitiyor ertesi gün %30 nitrometan ile iğne ayarını değiştirmeyi unuturak uçuyorum , 5-6 dakika sonra unuttuğumu hatırlayıp iniyorum ve okuduğum sıcaklık 97 derece , ayarı değiştirmeyip tekrar havalanıyorum motoru iyice zorluyorum iniyorum 99 derece okuyorum , motoru önce 1 sonra 3 tık kısıyorum ve bir kaç uçuş sonrasında 102-105 derece arasında ısılar ölçüyorum . Bu kimyasal formullerine göre diğer marka yakıtlarda değişkenlik gösterebilir hatta wildcat de bir seferlik (%15-%30) aynı ısıyı ölçtüğümü hatırlıyorum , benim tek kavrulan motorum ise %30 tornado ile ayarladığım motora sadece 3 tık açarak yerli üretim turkuaz %30 yakıt koyduğum ve 170 derecede kavurduğumdur. Burdada hata ilk zamanlar söylediğim gibi Turkuaz da değil bendeymiş yeni anladım. yakıtın iğne ayarı sadece nitro oranına göre yapılmıyor yağ oranı çok önemli hatta sentetik ve hint yağı oranıda , her yeni yakıtta iğne ayarları bence sil baştan motorların kullanma kitaplarında anlatıldığı gibi yapılmalı...

wtasarim
23-08-2009, 00:35
murat abi bilgi ve tecrübeleriniz tartışlılmaz bizzat şahit olmuş birisiyim. siz sinan abiyi baz aldınız :) dedigin gibi sinan abiyi aradım ve sordum verdigi yanıt net. isterseniz. isterseniz yarın bi arayıp sorarsanız teknik olarak anlatacaktır. siz bu kadar ısrar edince bende kullandıgım byron yakıtla mı alakalı bir mevzu diye düşündüm fakat wilcat malum sinan abilerin satış yaptıgı bir yakıt. aynı şey wilcatde de öyleymiş :)

PhnX
23-08-2009, 00:40
500 esp hayirli olsun Fatih :D .

wtasarim
23-08-2009, 00:42
500 esp hayirli olsun Fatih :D .
teşekkür ederim sarpercim. daha iyileri sana nasip olur inşallah. murat abi sen bir tanesin. forum geneli olarak ems takip nolarını bekliyoruz buradan :D

PhnX
23-08-2009, 00:43
Murat abi beni haftaya gorustumuzde raptor 90'la dovecek herhalde :) .

wtasarim
23-08-2009, 00:44
eger o zamana kadar benim 500esp gelirse bende gelirim bizzat teslim alırım. sarpercim sende murat abi trex500 esp yi bana teslim ederken resimlerimizi çekersin forumda yayınlarız

bbbozca
23-08-2009, 00:46
ben konunun yabancısıyım.ama,
en ağır yükte çalışanlar araba motorları,sonra heli motorları,sonra uçak.......
kullanılan nitro oranlarıda gitgide azalıyor....
bu durumda mantığımı kullanarak diyorumki nitro oranı düştükçe motorların dayanıksızlığı artıyor..... dolayısıyla yüksek nitro dahada soğutur....
zor şartlarda çalışanların nitroları daha yüksek........... bence daha koruyucu(soğutucu)
tamamen mantık yürüterek yapılmış yorumdur.ancak nitro oranının yüksek olması artık ürünleri nedeniyle motora daha fazla zarar verir ama iyi soğutur......

PhnX
23-08-2009, 00:58
Bozca abim, tespitinde kesinlikle haklisin. Daha yuksek nitrolu motor daha serin calisirken ayni gucu uretebilir. Ayni gucu %5 nitrolu motordan almak icin atiyorum motoru 170 derecede calistirip kavurmak gerekirken %30 nitroda calisirken 90 derecede elde edebiliyoruz.

Ancak buradaki soru biraz daha farkliydi, igne ayarina dokulunmadan %5 nitroya ayarli bir motora %30 nitrolu yakit konulursa ne olur gibi, nitro performansi arttiran bir katki oldugundan motor daha performansli calisir ve hararet yapar, bu yuzden igne ayarlarinin tekrar yapilmas gerekir, igneler zenginlestirirlir seklinde bir durum oluyor.

aozgen
23-08-2009, 11:51
Sarperrrrrr abimmmmm,iğneyi zenginleştirmeden daha performanslı çalışmazzzzzz.sadece ayar tutmaz doğru dürüst çalışmazzzzzz.Motora sadece oksijen vermekle nereden performans alıyorsun????:hımm::hııııııı:

ince999
23-08-2009, 12:26
Hay allah bu konu niye açıldıki? merak eden yakıtında nitroyu çogaltır ve çalıştırır sonrada motorunun sıcaklıgını ölçer sonucu bulur.Dertlerde biter.
Soruyu biraz degiştirerek bir daha soralım.Düzgün çalışan bir motorda karışım oranı çalışma sınırları içinde degiştirdiğimizde yakıt aynı yakıt olmasına ragmen neden motorun sıcaklıgı degişir.Bu sorunun dogru cevabı nitroyu degiştirince sıcaklık ne olur cevabında anahtar olarak kullanılır

mrtrhn
23-08-2009, 14:14
Hay allah bu konu niye açıldıki? merak eden yakıtında nitroyu çogaltır ve çalıştırır sonrada motorunun sıcaklıgını ölçer sonucu bulur.
Doğru isteyen denesin görsün , ben denedim gördüm bu konudada artık başka birşey söylemeyeceğim , bugün pazar ben uçuşa gidiyorum herkese zevkli uçuşlar dilerim.

wtasarim
23-08-2009, 18:26
Murat abi aynen dediginiz gibi bekir avcı abimizi aradım ve sordum. %30 nitro ile daha fazla ısınacagını söyledi. teknik olarak sebeplerinide anlattı fakat hepsi aklımda kalmadı. merak eden arkadaşlar turkuaz yakıtın sitesinde bulabilirler telefon numarasını...

mrtrhn
29-08-2009, 23:07
Neyse Sarper Ankara ya geldi , bugün çok zevkli uçuşlar yaptık acayip bir kalabalık vardı (uçan uçmayan meraklısı seyircisi dilencisi vs.) yarın 13:00 gibi aynı yerde buluşacağız.

zekixxx
11-10-2009, 23:46
slm merak ettiğim konu bende savage 3.5 var 160cc depo ile normal kullanımda kaç dakika dayanır....

Enewwss
11-10-2009, 23:56
15 dakika