PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kumanda sorunu ?

Tefeci
23-08-2009, 03:27
Arkadaşlar aracımı aldığımdan bu güne kadar daha kulanmak nasip olmadı :) bu gün en azından calıştırmadan kumandasını denemek istedim ancak kumandayı actığım zaman ön düzeni kendiliğinden sağa sola dönüyor ileri geri yapmayacalışyor .Kristal bölümü bana biraz gevşek gibi geldi ama başka bir sorun olabilirmi acaba ?

Araç HPI Baja 5B SS Kumandasıda malum yanında gelen kumanda

Yardım edebilrseniz sevinirim

mcd__mcd
23-08-2009, 04:13
Büyük ihtimalle alıcı aküsü şarj edilmemiş.Eğer stock aküyse yani pil yuvası varsa :) bittiğinden güç kaybı yaşadığı için yapıyodur.Yada normal akü varsada yine pil bitiktir.6 volt akü kullanmalısın yani pil ve birleşik olan pillerden varsa 6 ila 9 saat arası şarj gerektirir

serbez
23-08-2009, 14:03
Aynı sorun benim başımada gelmişti.Aracı çalıştırmadan kumandayı açtığımda servolarda kendi kendine hareket ve tiz bir vınlama sesi vardı,Kumanda etmiyordu.Elektronikten anlamadığımdan aldığım yere aracı gönderdim,söylediklerine göre alıcı arkasındaki pil bağlantısı yerinden çıkmış Tabii sıfır araçta nasıl oluyorsa:)

Neyse halledip geri gönderdiler,şimdi bir sorun yok.Sende etrafında elektronikten anlayan birilerine göster,basit bir şeymiş...

LuCiFeR
23-08-2009, 15:33
Büyük ihtimalle alıcı aküsü şarj edilmemiş.Eğer stock aküyse yani pil yuvası varsa :) bittiğinden güç kaybı yaşadığı için yapıyodur.Yada normal akü varsada yine pil bitiktir.6 volt akü kullanmalısın yani pil ve birleşik olan pillerden varsa 6 ila 9 saat arası şarj gerektirir

bu açıklama biraz garip olmuş anlaşırı biraz zor gibi :D

MSenturk
23-08-2009, 16:42
Arkadaşlar aracımı aldığımdan bu güne kadar daha kulanmak nasip olmadı :) bu gün en azından calıştırmadan kumandasını denemek istedim ancak kumandayı actığım zaman ön düzeni kendiliğinden sağa sola dönüyor ileri geri yapmayacalışyor .Kristal bölümü bana biraz gevşek gibi geldi ama başka bir sorun olabilirmi acaba ?

Araç HPI Baja 5B SS Kumandasıda malum yanında gelen kumanda

Yardım edebilrseniz sevinirim

Pillerini iyice sarz edin... Araci kullanmadan calistirmadan once mesafe / veya sorun varmi diye denemeler yapin...

Ek olarak SS modeli kumanda ile gelmiyor... Sanirim araciniz SS degil 5B versiyonu....

mcd__mcd
23-08-2009, 21:28
bu açıklama biraz garip olmuş anlaşırı biraz zor gibi :D

Evet aslında yeni başlayan biri ise biraz karışık :D

Tefeci
24-08-2009, 01:24
Pillerini iyice sarz edin... Araci kullanmadan calistirmadan once mesafe / veya sorun varmi diye denemeler yapin...

Ek olarak SS modeli kumanda ile gelmiyor... Sanirim araciniz SS degil 5B versiyonu....

Haklı olbilirsin aracı pek tanımıyorum aldıktan 20 gün sonra deneme imkanım oldu
malum bu iştende pek anlamıyorum yava yavaş haledicem bazı durumları
yardımın için teşekür ederim

Tefeci
24-08-2009, 01:25
Bu gün sonunda aracı deneyebildim arkadaşlar kumanda bir sorun cıkarmadı ilk kez rc araç kulandım dışardan görüktüğü kadar kolay değilmiş ama büyük zevk aldım.Kısa süre kulana bildim 20 Dk. kadar aracın deposu yarıdan biraz daha düşük şekilde dolu bıraktım sorun cıkmaz die düşündüm ama yinede bir danışmak istedim.

Kumanda konusunda yardımlarınız için hepinize teşekür ederim

MSenturk
24-08-2009, 01:47
Sorunsuz kullandigina sevindim...
Aracinda eger "fail safe" yoksa halka acik yelerde kullanmamaya ozen goster bi sorun cikarsa kacip etrafindakilere zarar verebilir....!

Petrol kalsa birsey olmaz benimki 3 aydir duruyor oyle... Yeniden kullanmadan araci calkalarsin inceden :D Petrolun tazezi iyi ama beklemiside is gorur...!

mcd__mcd
24-08-2009, 02:41
Dostum aracına rodaj yaptınmı ? Eğer yapmadıysan önce rodaj yapmak zorundasın.(Eğer aracını daha uzun süre ve daha iyi performanslı kullanmak istiyorsan )
Bence rodaj konusunu bir araştır

MSenturk
24-08-2009, 03:17
Dostum aracına rodaj yaptınmı ? Eğer yapmadıysan önce rodaj yapmak zorundasın.(Eğer aracını daha uzun süre ve daha iyi performanslı kullanmak istiyorsan )
Bence rodaj konusunu bir araştır

Yapmadiysa bile yapmis sayilir artik mcd__mcd... :)

mcd__mcd
24-08-2009, 13:06
20 dakika kullanmış murat abi. Bi depo rolantide bi depoda yavaş kullanması gerekmiyor mu ?

berkaykurtara
24-08-2009, 15:16
murat abinin de dediği gibi "fail safe" işine ozen goster bildiğim kadarıyla 5b nin içinden çıkan kumandada failsafe var mutlaka devreye sok allah korusun birine zarar verirsin hiç olmadı arabanı tehlikeye atmış olursun

Tefeci
25-08-2009, 01:09
rodaj yapıl olarak aldım satın aldığım arkadaş öyle söylemişti eğer yapılmadıysa nasıl anlayabilirim calışmasında bir sorun görmedim anladığım kadarıyla

"fail safe" dikkat etmedim ama yarın iş yerine gidince ilk işim o olucak

Bu gün biraz daha kulanayım dedim ve ilk hasarımı aldım :) kepim kırıldı ama sağlık olsun diyorum en azından can alıcı bir parca kırılmadı :D

Resmin Daha cekemedim ama Aynısı kumandasıda

Önerileriniz için teşekürler

mcd__mcd
25-08-2009, 01:23
Çalışmasında bi problem olmaz zaten de araba gibi işte aracı açmak için rodaj yaparsın içindeki tüm malzemeler birbirine alışsın diye yaparsın daha performanslı olsun diye yaparsın.Ama eğer aldıığınız kişi yapıldı diyorsa yapılmıştır yalan söyleme olasılığı pek yok :)

mustafayonet
25-08-2009, 09:21
fail safe olup olmadığını yada devrede olup olmadığını şöyle anlayabilirsiniz
aracı çalıştırmadan sadece kumnda ve alıcıyı açın
daha sonra kumandayı kapattığınızda gaz servosu kendini fren konumuna alıyorsa fail safe var ve devrede demektir
eğer bunu yapmıyorsa ya fail safe yoktur yada devrede değildir
bunu devreye sokmak için (tabi varsa) kullanma kılavuzuna bakabilirisiniz
fail safe harika bir şeydir
sadece pilin aniden güç kesmesinde yani pil kablosunun çıkmaıs yada pil yatağı kullanıyorsanız birden pil yatağının kırılıp içindeki pillerin birbirine temasızlığından dolayı fail safe devreye girmez
test edildi onaylandı
tecrübe konuşuyor :)
acı tecrübe :)

Tefeci
25-08-2009, 20:34
fail safe Konusu gercekten önemli oldunu bu acı bir şekilde öğrendim
Her hangi bir sorun cımaması için boş bir arazide kulanmak istedim ama daha sadece biraz gaz verdikten sonra araç son gazla ilerisimde bulunan kaldırım taşına captı alt şase yön servo kadar yukarı doğru büküldü, sağ süspansiyon kırılmadı ama iki parça halinde.kepin kac parca oldunu saymadım :)

Bana pahalıya patlıyan bir ders oldu ama allahtan birilerine carpmadı gercekten kötü olurdu galiba.

Bu parcaları bulmak bir dert değiştirmek başka bir dert olucak

Gercekten kulanmak nasip olmadı şöyle doya doya

mustafayonet
26-08-2009, 01:06
geçmiş olsun
verilmiş sakadanız varmış
araç bir canlıyada zarar verebilirdi
unutmamak gerekir bunlar oyuncak değil
can acıtıyor :)

Tefeci
26-08-2009, 01:20
Gercekten tehlikelik

Bu parca teymin ediceğim hiç bir yer yok bu konu biraz canımı sıktı komik bir durum türkiyede bulunan yetkili satıcıda aradığım parcalar yok bu nasıl iştir ya elinde fazladan olupta satan bile yok.Bu araçları resmen bişey olmasın diye düm düz bir arazide kulanıcak yoksa ayvayı yiyorsun benim gibi

serbez
26-08-2009, 11:32
Gerçekten büyük geçmiş olsun!Allah'tan kimseye bir zarar gelmemiş.

Dediğiniz gibi yetkili satıcılar bu tür parçaları stoklarında bulundurmuyorlar,istenirse yurt dışından getirtiyorlar.Fakat, bu iş biraz tuzlu oluyor:)

Ama, sizde bizim gibi bu ihtiyaç olan parçaları yurt dışından getirtirseniz daha ekonomik olur.Yurtdışında baja yedek parçaları satan bir çok güvenli site var.Sipariş verirsiniz max.15 günde malzemeleriniz elinizde olur.

Tefeci
26-08-2009, 23:52
Gerçekten büyük geçmiş olsun!Allah'tan kimseye bir zarar gelmemiş.

Dediğiniz gibi yetkili satıcılar bu tür parçaları stoklarında bulundurmuyorlar,istenirse yurt dışından getirtiyorlar.Fakat, bu iş biraz tuzlu oluyor:)

Ama, sizde bizim gibi bu ihtiyaç olan parçaları yurt dışından getirtirseniz daha ekonomik olur.Yurtdışında baja yedek parçaları satan bir çok güvenli site var.Sipariş verirsiniz max.15 günde malzemeleriniz elinizde olur.

sizin kuladığınız ve güvendiğiniz sitelerin adreslerini özel mesaj olarak ata bilirseniz sevinirim