PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Topuzlu motor test palleri ?

altuu
12-10-2009, 02:10
Arkadaşlar selamlar.

Elimdeki bir heli motorunda ayarsızlık var ve ayar yapmam gerekiyor.

Fakat model, motorun testi için hiç de uygun değil. (Scale bir model ve iniş takımları retract'lı.)

Aklıma önce helikopter motor test sehpası yapmak geldi. Fakat Ahmet Özgen Bey daha kolay bir çözüm önerdi.

Altuu abi,benim tavsiyem,heli motorunun rodajını sehpada değil,heli nin üzerinde yapman.Palleri çıkarıp yerine özel olarak bu tip ayar ve rodaj için satılan, uçları yükleyici toplarla mücehhez,bir çift özel pal sistemi alıp onlarla motor çalıştırıp(onlar aynen normal pal gibi motoru yüklüyor fakat boyları kısa olduğu için ayar amacıyla motora erişebiliyorsun ve istediğin gibi motoru gazlayıp rodajı da açabiliyorsun.Sanırım Tower da satılıyor.

Bu meretin ismini bilmediğimden ve birçok alâkalı kelimeyle aratmama rağmen yabancı kaynaklarda ya da mağazalarda bulamadığımdan dolayı size danışmak istedim.

Özetle bu meretin İngilizce terimsel karşılığını ilk bildirene benden sınırsız teşekkür. :P

emo23
12-10-2009, 02:58
evet güzel birşeye benziyor bu alet. resmini diğer konuda görmüştüm. her hobby shopta olması gereken bir pal takımı

peki bu scale modeldeki fuselage i çıkarıp rodaj şansın yokmu ?

GuNeSh
12-10-2009, 03:41
Altuu bana sorarasan, uçakçıların 90lık motorlarda kullandığı proplardan al ve Emrah abinin uçak formundaki gibi bir sehpa ile rodaj yap. Hatta motoru daha fazla zorlamak için yüksek açı kullan derim. Atıyorum 13x7 yerine 13x9 kullan. Verdiğim prop değerleri tamamen atmasyondur. :)

Yada hiç üşenme modeli dağıt ayar + rodaj yap topla yani rodajı model üzerinde yap en sağlıklısı bu bana sorarsan.

altuu
12-10-2009, 16:44
Güneş; sorun rodaj değil.

Motor rolantide çalışırken belli bir devirden sonra stop ediyordu.
Motoru yıllar önce kaldırırken gresleyip kaldırmıştık. Yarım gaza yakın yerlerde stop etme olayının da içinde kalan gresin karbüratörlerdeki iğnelerin uçlarını tıkamasından kaynaklandığını farkettik.
Şimdi motoru komple söküp saf alkole yatırdım. Tekrar toplandığında bir sürü ayar yapılması gerekiyor. :)

Model bizimkiler gibi hafif ve iniş takımı olan bir model değil. Fuselage var ve iniş takımları retract'lı. Dolayısıyla motor ve paller modele takılıyken motoru stop ettirme gibi bir lüksümüz yok. :)

Benim de ilk aklıma gelen Emrah Bey'in uçak motoru rodajı için yaptığı sehpaya benzer birşey yapmaktı. Proplar yerine, motoru aynen helideki gibi masaya konumlandırıp pallerle ayar yapmaktı. Böyle bir masa da birsürü zaman ve emek gerektiriyor. Onun yerine Ahmet Özgen Bey'in tavsiye ettiği şey çok daha pratik.

Ben de aynı fikirdeyim. Fakat helikopter satan her hobbyshop'ta olması gerektiğini düşündüğüm o mereti bulamıyorum ve ismini bilmiyorum. :eek:

alport
12-10-2009, 16:57
Sanırım doğru terim "break-in propeller" Aşağıdaki linkte bir örneği var."break-in" rodaj demek.
Mutlaka daha çok seçenek de vardır. .Ben Helikopter işinden anlamam ama belki bir yardımım dokunur dedim. :)
http://www3.towerhobbies.com/cgi-bin/wti0001p?&I=LXUSR3&P=7

altuu
12-10-2009, 17:14
Ben break-in blades diye aratmıştım. :)

Bu propeller. Uçaklar için. Benim aradığım şöyle bişey:

alport
12-10-2009, 17:16
Tamam benimki yanlış olmuş. Zaten benim söylediğim motoru yüklemeye yaramıyormuş rodaj esnasında çok ısınmaması için kullanılıyormuş:)