PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Metil alkollü motorların avantajları...

kenansatir
12-02-2010, 01:56
Metil alkollü motorlar diğerlerine göre titreşim ve egzos bakımından daha olumlu diye söylüyorlar... bilen var mı?

GuNeSh
12-02-2010, 02:27
glow motor diye tabir edilen ve çok sıklıkta kullanılan gerek 3D gerekse normal uçuşlarda kullanılan bir motordu bu motorlar. yakıt olarak metanol + nitro + yağ karışımı kullanır.

diğerleri olarak zaten sadece benzin motoru var o da yakıt olarak yüksek oktanlı benzin + yağ karışımı kulanır.

piyasadaki dağılımı tahminimce %95 glow, %5 benzin motor lu modellerdir.

işin özü zaten kullandığımız bir motor yani. 2 tip motorunda uygulama alanı farklı. enzin motorları büyük modellerde hava çekimi amaçlı kullanılır genellikle uzun uçuş süresi vs. glow motorlarda gerek 3D genek genel uçuş vs kullanılır uçuş süresi ortalama 10-12dk.

red_fin
12-02-2010, 05:01
...
diğerleri olarak zaten sadece benzin motoru var o da yakıt olarak yüksek oktanlı benzin + yağ karışımı kulanır.

..

Bir düzeltme yapmak istiyorum. Benzin motorlardında yüksek oktanlı benzin kullanılmaz. Normal 95 oktan kurşunsuz benzin kullanılır. Oktan yükseldikçe benzinin yanıcılığı azaldığı için 2 zamanlı yüksek devirli motorlarda tercih edilen birşey değildir.

PhnX
12-02-2010, 12:33
Glow motorlarin avantaji su oluyor, alkollu yakit cok daha yanici oldugu icin (sanirim 6 kat daha fazla yanici benzine gore) ayni kuvvetteki motor hacim olarak cok daha kucuk ve hafif oluyor.

Mesela 90'lik helikopterlerdeki 90'lik motorlar 14cc olur ve yaklasik 800gr'dir. Bu motorlar 3 kusur beygir gucte olurlar ve su an icin helikopterlere takilan en guclu motorlardir.
Ayni sekilde bu boyuttaki bir helikoptere takilacak benzinli motor 26cc oluyor, bu motor hem hacim olarak hemde agirlik olarak en az 2 kat buyuk oluyor, buna ragmen glow motorun peformansini tutturamiyor.

Glow motorlar benzin motorlara gore cok daha yuksek devirde calisirlar. Benzin motorlar daha dusuk frekansta titresimli calisirken glow motorlar cok daha yuksek frekansta titresim yaparlar. Goz secmeyebilir ancak kesinlikle 2 motorda titresimli calisir.

Son olarakta benzin motorlari az, glow motorlar cok duman atarlar.

Oceans09
12-02-2010, 15:16
Hatırlıyorumda bunun tartışmasını daha öncede yapılmıştı ve sonuçta hava çekimleri için benzin motorlarının ideal oldugu kanaatine varılmıştı. Ama her ne olursa olsun bu konuda elektrikli motorların çok daha titreşimsiz oldugu ve iyi iş çıkarttığı belirtilmişti Kenan tanışma bölümüne açtığın konudada yanlış hatırlamıyorsam söylenilen oydu.

Sana şu şekilde söyleyeyim bende aynı işi yapacağım herşeyin tasarımını ve parçaları yapabileceğim iş kapasitesinde aldım ve bunları sadece bana bunları bizim için sen yap diyen 1-2 firma için aldım :) tabiykide aldıgım Raptor 90 a olan hayranlıgım farklı bi konuydu...

Ben şu şekilde yaptım Raptor 90 Kite Os 91 Hz Motor aldım ilerleyen zamanlarda iyice alıştıktan sonra Zenoahın 26cc yada fabrika çıkışlı modiffiyeli 32cc motorlarından ve

http://cgi.ebay.com/AE000140-Raptor-60-90-Gasser-conversion-kit_W0QQitemZ250573320995QQcmdZViewItemQQptZRadio_ Control_Parts_Accessories?hash=item3a57557323

kiti alacagım ve hem uzun uçuş süresi hemde dumanın daha az olması sebebiyle bu yöne doğru tekrar düzenleme yapacagım

GuNeSh
13-02-2010, 03:03
Bir düzeltme yapmak istiyorum. Benzin motorlardında yüksek oktanlı benzin kullanılmaz. Normal 95 oktan kurşunsuz benzin kullanılır. Oktan yükseldikçe benzinin yanıcılığı azaldığı için 2 zamanlı yüksek devirli motorlarda tercih edilen birşey değildir.
Ben de bu bilgiyi arabacıarkadaslardan almıstım. Yüksek oktanlı benzin kullandıklarını söylemişlerdi. En az 98 olfuğunu hatırlıyorum hatta o ara shell de 100 oktanlı benzin vardı onu tercih ediyorlardı. Kullanmadığım için detayı cok bilmiyorum.

red_fin
13-02-2010, 07:16
Yanlış yakıt kullanıyorlarmış arabalarında :)

Oktan, yakıtın yanmak için ne kadar enerjiye ihtiyacı olduğunu gösteren bir tanımla. Oktan yükseldikçe yakının yanmak için ihtiyacı olan enerji miktarı artar.Yüksek oktanlı benzin, iki zamanlı motorlarda hiç bir işe yaramadığı gibi, motorun verimini de epeyce düşürür.

Arkadaşlar kulaktan dolma bilgilerle "100 oktan daha güçlü" yanılgısı içinde kullanıyorlarmış demekti. Halbuki biraz araştırsalarmış, arabalarını çok daha verimli kullanabilirlermiş.

ince999
13-02-2010, 12:09
Arkadaşlar Benzin denen akaryakıta içindeki oktan sayısına göre daha güçlü gibi ne oldugu net olmayan sınıflandırma yapmak yanlıştır.Benzinin yandıgı zaman verdiği kalori bellidir bu deger oktan sayısı ile degişmez.Bir benzinin oktan sayısı yükseldikçe tutuşma derecesi yükselir yani genel kanının aksine araba benzini uçak benzininden çok daha kolay tutuşur.
Ama geç tutuşmak İçten yanmalı 4 zamanlı benzinli motorlar için olumlu bir özelliktir.Kısaca aynı hacimdeki içten yanmalı 4 zamanlı benzinli motorda yüksek oktanlı benzin kullanarak düşük oktanlıya göre ana milden daha fazla güç alınabilir.Bu aynı hacimden daha fazla güç alabilmeyi sadece yakıtın oktan sayısı degil motorun fiziksel ve dinamik özellikleri verir

aozgen
13-02-2010, 13:44
Bir ekleme de ben yapayım; motorun güç formülünde,kompresyon oranı formüle direkt doğru orantılı olarak girer.Yani bir motoru dizayn ederken kompresyon oranını ne kadar yüksek tutarsanız o kadar güçlü motor yapmış olursunuz."EE,arttır istediğin kadar" diyemiyorsunuz.Kompresyon oranını sınırlayan bir faktör var,dizel etkisi.Yani benzini(yakıtı) bir yere kadar problemsiz sıkıştırabiliyorsunuz,sonra sıkışmanın yükselttiği sıcaklık,küt diye, yakıtı daha buji çakmadan tutuşturuveriyor(vuruntu).Demekki benzin ne kadar zor tutuşur cinsten olursa(oktan miyarı) o kadar kompresyon oranını arttırıp aynı motordan daha fazla güç elde edebiliyormuşuz.Eh demekki benzinin oktan miyarına motorunuzun dizayn k.o karar verir.Bizim metanol motorlarında da aynı kısıtlama var.Nitrometan daha kolay tutuşan bir eleman(oktan miyarı düşük).Dolayısıyla yalnız metanolle çalışan bir motor,nitrometan ilave edilmiş yakıt kullanandan daha fazla k.o. sahip olabilir.İşte kafa shimleriyle o yüzden oynuyoruz.Ben nitrosuz yakıt yaptığım için genelde uçak motorlarımdaki bütün shimleri çıkartırım.Ama günün birinde nitro katkılı yakıta geçeceksem muhakkak bir hatta iki,üç shim eklemem gerekir.Yoksa motorum vuruntulu çalışır ve hemen piston eritir.

ince999
13-02-2010, 14:44
Sevgili makinistim oktan ile ilgili yazarken motorun dinamik özellikleri filan diye bahsedip sıkıştırma oranının yüksekliğinden üstü kapalı geçmiştim sen üşenmemişsin yazmışsın eh banada eline saglık teşekkür ederim demek düşüyor.
Nitro katkısında yazdıklarına ilave olarak:Nitro katkısı karışım yakıtın yanma derecesini düşürüp daha düşük sıkıştırma oranlı motorda bile (aşınmış motor ister duruma yaklaşmış) rahatça çalışmanın yanındabir farklı özellik daha katar.Türboşarj uygulanmış etkiside vardır.Nitro yakıtla beraber yanınca ortama bolca miktarda oksijen saldıgı için, uygun ayar yapıp silindirin her sıkışmasında nitrosuz yakıtla yakacagı yakıttan daha fazlasını yakarsın ve motorundan daha fazla güç elde edersin. Buyur işte Türbo şarj etkisi

aozgen
13-02-2010, 15:30
Buyur işte Türbo şarj etkisi
Bir küçük düzeltme, türbo değil süperşarj etkisi.Burada fazla oksijeni sağlayan turbokompresör değil nitrometan.:(:(;);)

red_fin
13-02-2010, 16:53
...Nitrometan daha kolay tutuşan bir eleman(oktan miyarı düşük).Dolayısıyla yalnız metanolle çalışan bir motor,nitrometan ilave edilmiş yakıt kullanandan daha fazla k.o. sahip olabilir...r.

Ahmet abi,

Yine küçük bir düzeltme yapmam gerekiyor. Nitrometan, metanole göre daha zor tutuşan bir elemandır bildiğim kadarı ile.

Nitrometanolün kaynama derecesi 100-103 santigrad, Metanolün kaynama derecesi ise 64 santigrad.

Nitrometanolün parlama derecesi 35 santigrad, Metanolün parlama derecesi ise 12 santigrad.

Nitrometanolün yakıt içerisindeki işlevi yanma derecesini düşürmek değil, yakıtı oksitlemek.

ince999
13-02-2010, 18:35
Ahmet bey sizin şarj ile benim isimlendirdiğim şarj aynı şarj

aozgen
13-02-2010, 19:44
Ahmet abi,

Yine küçük bir düzeltme yapmam gerekiyor. Nitrometan, metanole göre daha zor tutuşan bir elemandır bildiğim kadarı ile.

Nitrometanolün kaynama derecesi 100-103 santigrad, Metanolün kaynama derecesi ise 64 santigrad.

Nitrometanolün parlama derecesi 35 santigrad, Metanolün parlama derecesi ise 12 santigrad.

Nitrometanolün yakıt içerisindeki işlevi yanma derecesini düşürmek değil, yakıtı oksitlemek.

Ben de hiçbirzaman nitronun amacı ateşlemek demedim.Tabii ki amacı oksijen vermek.Bizim konu kompresyon oranı/oktan miyarı olduğu için işin o tarafını yazmadım.
Abi nitrometan herzaman erken tutuşmaya,vuruntuya meyillidir.O yüzden nitrolu yakıtlarda nitro oranına bağlı olarak daha ,daha soğuk buji kullanılır,o yüzden nitro oranına bağlı olarak kafaya shim eklenir.Erken tutuşmaya meyillidir.

Ahmet bey sizin şarj ile benim isimlendirdiğim şarj aynı şarj
Iııhhh, diil.Seninki de süperşarj ama her süperşarj türboşarj diil.Turboşarj olması için türbokompresör olması lazım.

ince999
13-02-2010, 20:47
Bende etkisi yaratır dedim.Ayrıca süperşarj nedir peki, lütfen yazarsan farkı ögrenirim

PhnX
14-02-2010, 00:01
Bir motorda turbo olunca, motor blogu icine hafa ufleyen sistem egzost gazlarindan guc aliyor diye biliyorum (pervane tipi bir parca var burada, egzost gazi cikisi arttikca iceriye hava emiste artiyor). Turbo sisteminin dezavantaji gecikme problemi ve kendisini ozellikle yuksek devirde gosterebilmesi.

Supersarj ise motor miline (veya bi yerlerine) bagli bir sistem ile emis sagliyor. Bu sistemde motora bagli parca motor ile birlikte devir arttirip azalttigi icin turbodaki gecikme problemi yok ancak bu seferde motorun kendi urettigi gucun bir kismini kullaniyoruz ve motoru zorluyoruz. Supersarj her devirde etkili bir sistem oluyor haliyle.

2 sisteminde birbiri ustune bir ustunlugu yokta, motor dizayni ve kullanim amacina gore secim yapiliyor diye biliyorum.

Acaba yanlis mi biliyorum ?

aozgen
14-02-2010, 07:16
Estağfurullah.Burada aslında doğru terimi kullanmaya dikkat amacıyla yazmıştım.
Süperşarj motora daha fazla oksijen temin ederek,aynı hacımda daha fazla yakıtı yakabilme(yani daha fazla güç) genel prensibidir.
Yukarda Sarper abimin de değindiği gibi çeşitli yolları vardır.Hangi yolla denerseniz deneyin neticede süperşarj lı motor olur.(Nitrometan metodu da süperşarj dır).Dizaynerler en optimum metodu ararken boşa giden sıcak egzost gazlarının enerjisini kullanmayı düşünmüşler(kranktan tahrikle kompresör çalıştırınca bayağı bir güç israf oluyor), ve egzost türbini tahrikli bir türbokompresör kullanarak havayı basmışlar,ve bu metod yaygınlaşınca(güç kaybetmeden güç ekleyen en ucuz yol) türboşarj lafı süperşarj lafı yerine yaygınlaşmış.Ama bizim nitro süperşarjımız türboşarj değil.Bunu kastetmiştim.Yanlış anlamayın lütfen,hani gençler glow motor yerine "benzinli motor " diyorlar ya,benzeri bir müdahale idi.

ince999
14-02-2010, 11:48
Ahmet bey izahatlar için teşekkürler sonuçta 100cm3 lük silindirin içine 120cm3 hava yı doldurmanın adı ve usulü ne olursa olsun kendisinin ne oldugu hakkında hem fikiriz ya önemli olan bu.Bu arada bu meret işlemin Türkçeside galiba AŞIRI DOLDURMA yada AŞIRI BESLEMELİ MOTORLAR