PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : nitro tekne yapımı!!

captainsmith
16-02-2010, 21:13
merhaba dostlar ben normalde arabacıyımda eski arabamın nitro motorunu söküp bi tekneye takayım diorum çok heveslendim gidip boş bi uygun ebat kasa alıp onun içinede takabilirim endüstriel tasarım okuduğum için atölye mevcut e elimizdende gelir az çok bişeler ama varsa plan kendim balsadan yada herne ise malzeme kullanarak yapayım diorum belli bi plan olmasa bile basit hesaplarını bilen bi abimiz yazarsa ben ordan hesap kitap yaparak kendi tasarımım tekneyide yapabilirim :)

can88
16-02-2010, 21:35
Valla ben 4-5 senedir balsadan tekne yapıyorum ama hiç plan kullanmadım. Sadece aklımdaki şekli önce kabaca kağıda çizdim sonra da üstünde düşünerek değişik açılardan çizimlerini yaptım. Yükseklik en boy hepsini kafama göre yaptım ve güzel de oldu birçoğu. Sadece ağırlık merkezinin teknenin ortasında olmasına dikkat et okadar. Nitro motora da gelirsek,motoru kullanabilirsin ama soğtma kafasını su soğutmalı bir kafayla değiştirmen gerekir.

ceb76
16-02-2010, 22:04
Nette bir çok plan mevcut. Ama açıkcası ilk tekne için hazır gövde almanızı tavsiye ederim. Böylece ilk acemilikler çok daha rahat atlatırsınız. Çünkü işe sadece tekne olarak bakmayın, pervane açısını bile ayarlamak zorunda kalacaksınız. Hazır daha az yoracaktır:)

Bu arada can88, CG (denge noktası) hemen hemen 2/3 arkada olmalı ki tekne plane durumuna gelince, burnunu suya gömmesin;)

can88
17-02-2010, 01:07
Evet ama benim bahsettiğim sağ-sol dengesiydi onu belirtmemişim. Yanlış bilgi için özür dilerim. Çünkü bende öyle yapıyorum 1 m lik teknede motoru kıçtan 33. cm ye yerleştiriyorum.

can88
17-02-2010, 01:29
Buarada yaptığım teknelerden birini foruma eklemiştim,biraz gözünüzde canlanması açısından linkdeki en alt cevapta resimler var bakmanızı tavsiye ederim.

http://www.hobbyrc.com/forum/threads/48400-acil-yardm-lfen/page2