PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : tamamen el yapimi suratteknesi[Yavuz'un Anısına Saygıyla]

pons gliom
29-09-2005, 12:55
Selam arkadaslar bir kac hafta once yeni uye oldugumda size kendi yaptigim boattan soz etmisdim.. fotolari isde burda.. eger yanlis bolume koyduysam fotolari lutfen soyleyin.. eger isteyen olursa daha oyrintili fotolar cekip hangi parcayi neyden nasil yaptigimi anlatabilirim .. cok zevkli olur benim icinde..

pons gliom
29-09-2005, 13:06
bu resim cokbuyuk du sildim......

!Amorfy.BaRoS+
29-09-2005, 13:17
http://www.hobbyrc.com/forum/showthread.php?t=3794&page=1&highlight=resim

pons gliom
29-09-2005, 15:55
resimler tamam ama cokbuyuk olmus bunlari nasi kucultcem ben

baRCo
29-09-2005, 16:50
hemşeriyiz bea :D tebrikler nazar değmesin maaşşşşaaallaaah tüh tüh 41 kere :D :D :D çok güzel olmuş...;oleeea: :ahhahyt:

DeliRc
29-09-2005, 17:08
başka resim yokmu nezaman gelio dewamı ?

pons gliom
29-09-2005, 22:26
Arkadaslar resim olmaz olurmu.. sirf bu meletin resimlerini cekim diye ben 3 hafta digitl makine bekledim.. neyse resim dolu heryerden her acidan .. ama dedimya ayarini yapamadim cok buuk olmus .. daha her parcanin fotosunu cekip koymak istiyorum kismtse.. bekleyin..

platy
29-09-2005, 23:52
platy@ttnet.net.tr ye yollarsanız uygun boyutlarda koyabilirim ben fotoları.

pons gliom
30-09-2005, 01:20
Makine ile pc ye uyarli resimler cektim oldu simdilik bunlarla idare edin daha detayli resimleri de isterseniz koyarim ..

pons gliom
30-09-2005, 01:34
arkadaslar bu fotolar baya dandik.. denemek icin cektimgecenin bi yarisi... daha guzel fotolari koycam nasil resim eklendigini ogrendim:):)
:ahhahyt:

ersin
30-09-2005, 03:19
tebrik ederim gayet güzel görünüyor. nasıl yaptığını anlatır mısın biraz

umitp
30-09-2005, 12:35
evet ya bende merak ettim cok guzel gozukuyor bir plan falan varsa bende ogrenmek istiyorum :)

pons gliom
30-09-2005, 14:33
Arkadaslristerinannin ister inanmayin ama .. sene 1996 veya 97 evde bi model alcaktim pahalliydi gemi daha ucuz diye dusundum oda pahalliydi evde dusunurken birden gozumun onunde bucanlandi .. hemen ertesi gun baslkadik yapmaya.. sanayda babamin dukkani oldugu icin birde hic hakki yenilmez yuksel abi var el isciligi cok iyidir .. onun yardimi ile 8 mm demirden sasi yi yaptik sonra ben fiberglass dan bady yaptimbaya uzun zaman aldi.. sonra sacdan uctunu kapattim motora hava girsin diye o hava kanallarini actim ... sonra motoru koyduk ..motorun altinda takozlar var tekne sallanmasin diye.. daha oncedden teknenin icinde tofaslarin silecek sularinin koyuldugu su depolari var ondan bi tane benzin deposu yapmisdim teknenin icine ama motordan cikan tek kutuplu elektirigi iki kutup yapmak icin kullandigimelektronik devre pahalli idi bende o ustte gordugunuz saribenzin deposunu yaptim.. o da bi arabanin on amortisorunun disi .. o arabanin amortisor milinide pervane safti yaptim... pervane ve dumen i de hallettik .. eksoz tamamen benim urunum .. eksonuzun ucunda ki plastik parca yanmazz su borusu ... .. isde boyleeee daha coooook ince detalar var anlatak.. resimleri ile koycam buraya ... haa unutmadan bi kac plan var bende ama bunlar sadece geminin bodysinin nasi oloaacgi ile ilgili benim cizimlerim.. hoca dersanede ders anlatirken ben onlar cizziyordum.. ani olsun diye de bi kismisi saklamisdim .. onlari da koyarim buraya bu anlattiklarim .. hic bisey cok kisaca ozet gectim.. o parcalarin resimleri ile birlikte koycam buraya nasil yaptigimi anlatirim ole daha iyiolur..

volkan_uzman
30-09-2005, 14:42
ellerine sağlık...

umitp
30-09-2005, 14:57
Arkadaslristerinannin ister inanmayin ama .. sene 1996 veya 97 evde bi model alcaktim pahalliydi gemi daha ucuz diye dusundum oda pahalliydi evde dusunurken birden gozumun onunde bucanlandi .. hemen ertesi gun baslkadik yapmaya.. sanayda babamin dukkani oldugu icin birde hic hakki yenilmez yuksel abi var el isciligi cok iyidir .. onun yardimi ile 8 mm demirden sasi yi yaptik sonra ben fiberglass dan bady yaptimbaya uzun zaman aldi.. sonra sacdan uctunu kapattim motora hava girsin diye o hava kanallarini actim ... sonra motoru koyduk ..motorun altinda takozlar var tekne sallanmasin diye.. daha oncedden teknenin icinde tofaslarin silecek sularinin koyuldugu su depolari var ondan bi tane benzin deposu yapmisdim teknenin icine ama motordan cikan tek kutuplu elektirigi iki kutup yapmak icin kullandigimelektronik devre pahalli idi bende o ustte gordugunuz saribenzin deposunu yaptim.. o da bi arabanin on amortisorunun disi .. o arabanin amortisor milinide pervane safti yaptim... pervane ve dumen i de hallettik .. eksoz tamamen benim urunum .. eksonuzun ucunda ki plastik parca yanmazz su borusu ... .. isde boyleeee daha coooook ince detalar var anlatak.. resimleri ile koycam buraya ... haa unutmadan bi kac plan var bende ama bunlar sadece geminin bodysinin nasi oloaacgi ile ilgili benim cizimlerim.. hoca dersanede ders anlatirken ben onlar cizziyordum.. ani olsun diye de bi kismisi saklamisdim .. onlari da koyarim buraya bu anlattiklarim .. hic bisey cok kisaca ozet gectim.. o parcalarin resimleri ile birlikte koycam buraya nasil yaptigimi anlatirim ole daha iyiolur..

vala cok iyi olur acaip bi emek soz konusu anlasilan motor ne yani ne motoru ben cozemedim :)

pons gliom
30-09-2005, 15:55
motor bildigin 49 cc lik . mopet motoru :):) eskidir biraz ama calisiyor..du yani ben takarken son 3 snedir calistirmadim yurt disindaydim.. herhalde durdugu yerde bozulmamistir .. yaklasik 1.5 beygr gucunde ve 3000 devir ceviriyor olmasi lazim.. eee normal balikci tekneleri de o kadar devirle calsiyor ama ben buna saglam bi pervane yaparsam saniyorum bu 20 30 km yapar su ustunde o da bana yeter...

umitp
30-09-2005, 16:37
:) vay bee bravo valla aslinda ona bi zenoah takilirsa cok sahane olr dusuncesindeyim yada tekne kac kg bilmiorum ama bi v6 nitro motor :D cok fantezi bir sey olur ama super olur

pons gliom
30-09-2005, 17:12
Tekne 20 kg den fazla.. isde tek sorunum bu baslarken "sacdan olmaz abi agir olkur dedik fiberglaqss dan yaplalim dedik yaptim ama salam olsun diey icinden demir iskeleti cikarmadim bide 3 kutuya yakin araba kaporta macunu ile iyilestirme yapinca tekna 20 kg felan.. iddia ediyorum, o hani denizde yuzen yunuslar varya pedalli biniyorsun ustune pedal ceviriyorsun gidiyor .. eger onlardan birine carparsa felan denizde bu alet yuZDE yuz hic sansi yok yunusun deler gecer karsi tarafa bu alet.:):):

Saki
30-09-2005, 21:13
Tekne 20 kg den fazla.. isde tek sorunum bu baslarken "sacdan olmaz abi agir olkur dedik fiberglaqss dan yaplalim dedik yaptim ama salam olsun diey icinden demir iskeleti cikarmadim bide 3 kutuya yakin araba kaporta macunu ile iyilestirme yapinca tekna 20 kg felan.. iddia ediyorum, o hani denizde yuzen yunuslar varya pedalli biniyorsun ustune pedal ceviriyorsun gidiyor .. eger onlardan birine carparsa felan denizde bu alet yuZDE yuz hic sansi yok yunusun deler gecer karsi tarafa bu alet.:):):

:D:D:D

Valla helal olsun cok guzel yapmışşsın ellerine saglık. ;)

pons gliom
30-09-2005, 22:47
Cok sagol saki .. ve diger arkadaslar .. biliyorum baska foto bekliyorsunuz ama buralar biraz yagmurlu disari cikaramiyorum tekneyi resim cekmek icin .. en ksia zamanda detay li fotolari cekip parcalari neyden yaptigimi yazcamm.. dizi film gibi olcak valla.. :eeeeyoo: hatta arkasi yarinyaparimben bunu her bir bolumu bir gunde anlatirim :eeeeyoo: .. neyse tekrar tekrar cok sagolun bu guzel tebrikler .. moral veriyor bana..

ersin
30-09-2005, 23:47
resimleri ve anlatımı merakla bekliyorum. kaporta ustamıza iş çıkacak gibi görünüyor ya hayırlısı :)

DeliRc
01-10-2005, 08:42
valla bende yapıcam karar verdim ama ben testere motoru düşündüm daha ekonomik ve ufak sizce nasıl ?

pons gliom
01-10-2005, 10:34
Testere motoru oolmaz... neden dersen cok buyuk .. onun icin en iyisi tirpanmotur .. biliyormuunsuz ne oldugunu .. su yol kenarlarinda otlari kesmek icin kullanlan makineler omujza veya sirta takiliyor.. hah isde on icin en iyisi o ama o motru bulmak icinde satn almanizlazim oda baya masrafli olur.. o motorlar 12.000 devir ceviriyor...

omer_yildir
01-10-2005, 13:25
evet arkadsın tırpan motoru dedıgı zanoh 26cc motor..gayette gusel ıs goruru...onunla yapabılırsınız..

pons gliom
01-10-2005, 13:30
Bence bu tirpan motoru bu is icin vede 1/5 scale ler icin en uygun motor..( biz bi ara yani bu tekneden once 1/5 lik yapmayi dusunduk ama yemedi:)): benim bu motorlari cokinceleme firsatim oldu .. bu ralarda cok var .. gerek sesi gerekse gucu vede devri (12000 devir ceviriyor fazlasi da var ) gerekse boyutu hafifiligi bakimindan bundanbaska daha iyi bi rmotor bulmaniz imkansiz gibi bisey bence.. ama birz masrafliisde o tirpan motorlarinin fiyati 1 mlyara yakin :):): olmasilazim ...

omer_yildir
01-10-2005, 13:32
evet zaten1\5 de kulanılan motorun aynısı aynı marka aynı model..ama fıyatı sıfır 350 euro felan..yuksek bır fıyat..ama cok uzun omurlu ve tam bu ıs ıcın..

pons gliom
01-10-2005, 14:02
devami

pons gliom
01-10-2005, 14:12
Arkadaslar. tekneyi nasil yaptigimi yazmaya basliyorum..o gordugunuz proje calsimalari 97 yilinda olmasi lazim dersande yapilmistir.. onun gibi daha bir suru vardi.. yok ruzgar nerden girceknasilcikcak motru nasil sogutcak .. bilmem ne..:):) neysee tekne nin icinde 8 mm demirden iskelt var . daha sonra dedgim gibi govdeyi fiberglas ile bizzat ben kendim yaptim ...once sac kullanacktik ama sac agir olur diye dusunduk.. hata yapmisiz daha sonra ikinci yaptigimiz tamamen sacdan iskeletsiuz tekne bundan cokc okhafifi oldu..:) daha sonra yavs yavas motor yerini ayarladik.. ( aradn 7 ay gecmisti govdenin olusmasi ve fberglasin donmasi.. cunku o zaman acemiligme gelmis fiberglass malezmesini biraz eksik koymusum .. 3 tane siviyi karistirarak yapiyorsunuz bu maddeyi..malzeme eksik olunca kurumasi uzun zaman aldi .. e birdekis ayina denk geldi hic kurumadi..)ilk denemyi evde kuvette yapmaya calisdim olmadi kuvete sigmadi tekne.. hani su aliyormu diyebakacaktim..:):) kaportacibi tanidiga macun cektirdik govede cok yamuk yumukdu .. sonra zimpara isleri felan hergun 4 5 saatimi harcadim.. havakanallarini acip boya isi bittikten sonra( unutmadan teknenin ust tarafi yani hava kanallarinin oldugu bolum guverte ve cam bolumu sacdan) motoru yerlestirmek icin yerini ayarladik teknenin icinde .. takozlari kaynak yaptik.. motorun titiresimi tekneyi sallamasin diye..

İnfinity_DREAM®
02-10-2005, 03:45
tek kelimeyle diyecek birşey bulamıyorum arkadaşım gerçekten tam bir emek çalışması ve bunun için sana saygı duyuyorum tamamen yaratıcılık yapmıssın ellerine sağlık

bu benim çok hasır neşir olduğum49cc mobleyte motoruna daha orantılı bir pervane uydurabilseydin eminim çok süratli bir tekne olurdu.

SAYGILARIMLA ellerne sağlık iyi ter dökmüşsün

volkankc
02-10-2005, 10:37
Birader çok iyi bir işçilik tamamen el yapımı helal olsun.Yanlız bunun boyutları merak ettim sanırım baya büyük veya bana öyle geldi

pons gliom
02-10-2005, 10:50
infiniy dream.. cok sagol.. pervane konusunda cokhaklisin .. zaten bu ikici pervane o pervanedenhic umudum yok ... yaprak capi uc kisma dogru daha genis bir pervane yapmam lazim.. bunun icin cok pervane inceledim.. ama oyle biseyki o pervanenin yapraklarinin kivrimi cok basit gibi gorunutyorama olmuyor.. disardan orijinal bisey bulmayi denedim onu da bulamadim ... o pervaneden hic umidim yk zaten .. yapmis buludum oyle ustunde duruyor ..

pons gliom
02-10-2005, 11:00
volkan kardes.. evet baya buyuk .. govdeyiboyu 1.20cm... engenis yeri olcmedim ama 35 cm civarinda.. yukselikgi de sanirim 30cm civarinda..geminin seklini vermek baya zor oldu .. cunku fark edersini ki on tarafdan basliyor kalinlasmaya ortaya yakin bir yerde en genis noktasina ulasiyor arka kic kismina dogru tekrar daraliyor.. isde bu sekli vermek cok zordu ...

ElektroNet
03-10-2005, 15:51
selam.
pons gliom kardeş devasa bişey olmuş bu.bakarmısınız gölgesinde tekir efendi gölgeleniyor :D :D adı neymiş bakalım onun :D :D

tamamen el işi bir tekne.harikasın walla.merak ettim bunu hiç yüzdürdünmü kardeş.eğer yüzdürüyorsan sudaki halini çok merak ediyorum.dalgalar arasında resimlerini görmek isterdim doğrusu.

saygılar.

Squad
03-10-2005, 19:49
Hehe :) kemal abi biraz kasarsan kendini sende yapabilirsin böle bişi walla.hehe
Eline Sağlık kardeş hakikatten güzel olmu$ teknen. İyi günlerde yüzdür.

pons gliom
03-10-2005, 20:18
ARkadaslar sagolun:):):elektronet sen kedinin adini misormustun kedinin adi havuc:)) ama onun adini biz meshuir cocuklar duymasin dizisinde ki havucdan once koymusduk...:):):Evet yuzdurdum.. ilk denemeyi bi derede yaptim baya iyidi ondan cesaret aldim denize gittim.. mafsal kirdim.. yani paracaldim.. cunku o zamanalr mafsal gorevini kalin bi plastik su hortumundan yapmisdim:):) devire dayanamdi denizin ortasinda parcalandi.. sonra demirden olani (3. sayfa 29 nolu mesajimda ki ikinci resimde kirmizi daire icinde) yaptim... o guzel oldu.. bu seferde tekne hizli gitmedi.. pervane yaptim yeni.. dumenkleri de genislettim... iyi donmuyordu cunku.. suya fazla batiyor diye yanlaera gordugunuz o kanatlari yaptim 3 sene once.. daha sonra kullanamdan abd ye gittim.. simdi ugrasamiyorum onunla sagligim pek musade etmiyor.. ondan yani suyunustunde cekilmis fotolari gormek biraz zor gibi ...
haa unutmadann teknenin yapimini anlatmaya kaldigim yerden devam etcem yeni resimlerle... bekleyin

ersin
03-10-2005, 21:22
ben merakla bekliyorum :)

Tweaker
04-10-2005, 01:34
Pons Gliom senin bu projeni izmir ekonomi universitesinin muhendislik fakultesine resimleriyle beraber asmak istiyorum musade edersen , gazatelere falan çıkabilir , zaten çıksın gemi mühendisleri harrrrbi mühendis görsün kardeşim.

Tebrik ediyorum çalışmalarından dolayı yüzmesede bizimdir.

pons gliom
04-10-2005, 02:34
tweaker saggol..Musade senin..bana burda cok teklig ettiler festivalde felan sergileyelim diye ... ya ben cesaret edemedim ya da tekne hazir degildi.. zaten son 2 yildirda yurt disindaydim.. simdi de sahlik sorunlari sebebiyle pek ilgilenemiyorum .. ah bi...... neyseee..musade senindir.. ama keske o kaybettigim cizimlerde olsaydi.. onume gelen yere cizim yapardim..motoru nereye koycan, pervane kac kanat olcakk.. dumenin sekli .. geminin govdesi.. guvertesi .. arkadan gorunusu .. hele hele o hava girisleri icin yaptigim cizimler.. hava nerden girecek nerden cikacak felan..:):): ulan sanki f16 yapiyorum.. sana ne hava girsin motoru sogutsunda nerden cikarsa ciksin oyle degilmi :):) isde keske o kagitlari bulabilsem.. onlarca vardi.. bilmiyorum nerde herhalde o okul defterleri ile gitti sadece bunlar kalmis elimde..resim istersen daha cok var .. bu formu takip et istersen ..tekneyi nasil yaptigimi kaldigim yerden resimleri ile birlikte anlatmaya devam etcem bir iki gun icinde ..... haa unutmadan.. tekne yuzuyor.. yani suyun ustunde barmitor.. sadece benim istedigim gibi hizli gitmedi onunda sebebi o dandik pervane .. yani pervane felan donuyor ama isde bosa atiyor suyu.. bide donusleri cok zayifti.. onun icinde dumen genisligini iki katina cikardim herhalde ise yarar :):):

emin_emin
04-10-2005, 09:42
Gerçektende muhteşem bir iş çıkarmışsın kardeşim eline sağlık.
Ve bir an önce sağlığına kavuşup gemini yüzdürmeni dilerim.

emin_emin
04-10-2005, 09:43
Bence bu tirpan motoru bu is icin vede 1/5 scale ler icin en uygun motor..( biz bi ara yani bu tekneden once 1/5 lik yapmayi dusunduk ama yemedi:)): benim bu motorlari cokinceleme firsatim oldu .. bu ralarda cok var .. gerek sesi gerekse gucu vede devri (12000 devir ceviriyor fazlasi da var ) gerekse boyutu hafifiligi bakimindan bundanbaska daha iyi bi rmotor bulmaniz imkansiz gibi bisey bence.. ama birz masrafliisde o tirpan motorlarinin fiyati 1 mlyara yakin :):): olmasilazim ...

Ben geçen hafta aldım bu motorlardan 300YTL' ye (kullanılmış). 1/5 i nasıl götürür bilmem ama ot biçmek için ideal :D

pons gliom
04-10-2005, 12:20
Arkadaslar kusura bakmayin ama resimlerini sildim cok ayrintili olanlari sildim.. sebeb ne derseniz.. ben bu teknenin govdesini yapmak icin 7 ay harcadim.. lise 3 de herkes okuldan cikip eve giderken ben dolmusa bindim direk sanayiye gittim 7 ay boyunca. daha sonra ki senelerde butun yaz tatillerimi de motoru ayarlamakla calistirmaskla gecirdim...hoca ders anlatirken ben o goredugunuz cizimleri yapiyordum gizli gizli.. saayi de cok kisi dalga gecti benmle .. babam bile guluyordu..buna ne kadar masraf yaptin bari biraz buyugunu yapdabinersin lan diyen cok oldu.. ee bu simdi uzaktan kumanda ile gitcekde ne olcak diyende cok oldu... bu sadece cok kucuk bir kismi ben sadece motorun takozlarindan birine uydurmak icin 1.5 sast sanayide uygun vida aradigim zamani biliyorum.. isde buna boyle bir emek harcadim.. bunda ne var mi diyeceksiniz.. dun gece Tweaker in yazdiklarini okuduktan sonra baya memnun oldum.. sonra yattam uyumak icin ama uyuyamadim.. ben bunlari guzel guzel resimleri ile nasil yaptigimi en ince ayrintisina kadar anlatiyorum... en kucuk bir ayarlamanin saatler surdugunu , govedeye yapilan zimparanin 1 haftadan fazla surdugunu.. govdeyi zaman ve hava kosullarfi uygun olmadigi icin 7 ayda yaptigimi ben bir cirpida anlattim..sanki o kadar kisa surmus gibi...dusunuyorumda kisa bir zaman sonra tvlerde gazetelerde inanilmaz cocuk .. muhendis olacak adam ( tv lere cikmak felan degil onemli olan ..meseleyi anlayan anladi)) gibi haberler cikipda benim tekneye benzeyen bir sey gorursem diye dusundum.. kafami duvalrara vurup patlatirim herhalde.. diye bilirsiniz ki "e kardesim sen yaptin diye kimse yapmicakmi simdi oolamazmi yani baskasi tekne yapamazmi yaparsa illa seninkini mi taklit etmis olur"diye dusunebilirsiniz...biliyorsunuz kici kirik sarkilar icin bile millet ayagi kaldiriyor.. bu sarki benimdi ayni benim kine benziyor benim sarkimi calmis bilmem ne olmus diye.. en basitinden son eurovision sarki yarismasina katilan dallama kizin soyledigii o salak sarki bile cok konusuldu, calinti bilmem ne diye.. resmenbelliydi taklit oldugu.. bir iki yerini degistirmislerdi sadece ben yazdm bu sarkiyi diye birisi cikmisdi piyasaya..herhalde ne demek istedigimi anlayan anladi..mesele boyle bir seyibi baskasinin yapmasi degil.. bu fikirleri kullanip ayni seyleri kisa yoldan yaparak piyasaya surmesi bana cok koyar... belki beni anlamiyorunuz.. "ulan amma kasdin haa sende "diye dusunuyorsunuz.. ama bu tekne icinneler yasadigimi neler yaptigimi ne kadar cokugrastigimi ben ve bana yardim eden abiler biliyor.. biz herseyi deneme yanilma yontemi ile uydurarak yaptik.. bizim elimizde boyle benim gosterdigim gibi resimler anlatimlar cizimler yok du. sadece gidip sahildeki balikci teknelerinin parvanelerine ve govdesinin altina bakiyordum.. umarm beni anlarrsiniz.. ben dun gece bunlari dusunurken uyumusum .. bide ruyamda bunu gordum.. yani birii ayni bu teknenin anisini yapmis kasila kasila anlatiyor tv de.. delioldum.. sabah kalktim hala moralim cok bozuksanki gercekmis gibi etkiledi beni ... arkadaslar kusura bakmayin ama ben bu haldeyken bana yapilacak en kotu kallesliklerden biri olurdu boyle biseyin piyasaya cikmasi.. gemiyi anlatmaya ayrintili bir sekilde devam etmicem kusura bakmayin cok uzgunum.. o ayrintili resimleri de sildim.. ama bi kac tane daha yeni resim koycam... umqrim beni anlayisla karsilarsiniz...

emin_emin
04-10-2005, 13:15
Kendi adıma emeğe ve herkesin düşüncesine saygı duyarım.

pons gliom
04-10-2005, 23:35
Cok sagoll emin kardes.. ama dun gece valla gozuma uyku girmedi bunun dusuncesi bile cokkotu yapiyor insani.. bide basina gelirse varyaa.. dusunsenize kabuslarin gercek olmasi gibi birsey olur....

ferdinand
05-10-2005, 00:15
Ellerine sağlık,umarım herşey gönlünce olur.Hayırlı olsun,

pons gliom
05-10-2005, 11:56
yeni fotograflar bunlar ...yorumlalarinizi bekliyorum....

Tweaker
05-10-2005, 17:13
Pervane konusunda yardımcı olabilirim eger teknik bilgisi iyi olan arkadaşlar senin için ideal pervanenin boyutunu söylerlerse ben elimdekilerden birer tane gönderebilirim yüzlerce pervanesi olan tanıdıklarım var aralarında senin için uygun birtane mutlaka vardır , madem sen bu kadar emek ettin geriye bir tek pervane kaldı işi çözelim ki teknenin yüzerkenki resimlerini de görebilelim.

Bunun gibi baştan sona el yapımı ve kalıbı hazır bir plana dayanılmadan çıkarılmış başka bir tekne oldugunu sanmıyorum , başkası da sahiplenmeye kalkmaz o konuda endişen olmasın.

Motor olarak tavsiyem misinalı çim biçme makinalarının motoru olurdu bana sorsan , bunların çin mallı olanları komple 150 milyon zaten sen sadece motorunu 100 milyona bulabilirsin belki , ben bulmuştum.

Teknenin çizgisi güzel ama çok çok fazla ve gereksiz ağır , kalıbı olduktan sonra fiberden dökmek çok basit zaten mesela bende 2-3 tane kalıp var bu kış 0'dan bir tekne yapmayı düşünüyorum yavaş yavaş ucuza da mal edicem uygun fiyatlı zenoah bulursam almayı düşünüyorum veya misinalı çim biçme makinası motoru kullanacağım bulamazsam.:hımm:

pons gliom
06-10-2005, 01:07
:):) cok sagol tweaker.. umarim en bastan bugune kadaer butun yazdiklarimi okumus ,, derdimi anlamissindir.. pervane konusuna gelince cok sagol aslinda hic fena olmaz.. neden dersen uygun boyutlari ogrenebilmek icin coooooook arastirdim balikcilara sordum, gemiden anlayanlara sordum, hatta sanayide pervane yapan bi yer varmsi sari demirden dokuyorlarmis. oraya gittim kendim yaptiracaktim ozel.. ama olmadi.. kendimiz uydurduk yaptik.. ztane o senin gordugun 4. jenerasyon pervane.. ilk yapilan dandik biseydi sadece emaneten yapmisdik.. ikinci yapilan 4 kanatli idi..:):) sonra ben onun iki kanadini kirdim bu hale geldi :):):):

keske keske senin bu resimlerin o zaman olsaydi elimizde.. yada bi dergi olsaydi.. bi kac resim olsaydi.. yaa show tv hulk hoganin bi dizisi vardi .. karasimsek in surat teknesi versiyonu bi tekne vardi onu felan incelerdim ben dusunun o kadar cahiliz isde 17 yasindayim daha ..:):) bu siteyi o zaman bilseydim.. bilmiyorum bu site 97 98 de varmiydi.. o zaman internet olsaydi keske.. simdi su senin koydugun resimleri nasil inceliyorum ben bi biolsen .. o zaman elimizde sadece robbe firmasinin almanca katologu var onda da iki uc tane 70 cm lik teknelerin uzaktan cekilmis resimleri var .. canimiz cikiyordu bisey gorecez onlardan diyee..:):): dedigin cok dogru kalip felan hic bir sey yok.. dedim ya sene 97 felan bole gozumun onunde bi teknenin denizde yarim daire cizerek sulari havaya fiskirttigi geldi gozumun onune hemen ertesi gun oyle tatilinde tam 1 saatte dukkanda ki ustta ile yaptik 8 mm demirden iskeleti.. sonra ben fiberglassdan yaptim govdeyii.. hic kalip felan hic bisey yok.. zaten is bittikten sonraa.. cooook hata buldum.. mesela sen fark etmemissin .. teknenin alti cok sivri duz degil yani suya ondan da fazla batiyor.. ben suya fazla batmasin birde hizlandikca biraz su ustune cikar diye sonradan gordugunuz o kanatlari yaptim yan tarafa onlar yokdu aslinda...... hani sen kalip dan felan bahsetmiisin ya.. sanirim 99 yili idi bizim buraya yeni atanmis bir ogretmenin model arabsi oldugunu ogrendim .. onunla konusurken anlattim biz boyle boyle birsey yaptik diye.. adam baya bi guldu "ya siz amerikayi yeniden kesfetmissinuiz dedi " :):): daha sonra biraz bilgi sahibi olunca anladim ne demek istedigini .. benim 7 ayda yapptigim govdeyi herhalkde siz kalip la bi kac saatte yapiyorsunuz..:):)

ikinci olarakda tavsiye motorun icin coook sagol.. :):) ama biz onlari ccooook inceledik 8 yil once .. o zamnalr param buna yetti .. ona biz tirpan motoru diyoruz burda.. acayip devirli 12.000 devir ceviriytordu o zaman:):) simdi 13 14 bin cevirenleri cikmis.. minnacik motor sessiz hafifi.. icim gidiyordu o zamanlar ona.. alacaktin cup koyacaktin teknenin icine.. ole yerini hazirla takozlari koy bilmem nbe yok du sikinti.. ama taaa o zamanin parasi 300 milyoin felandi .. sanjrim simdi 1 milyar civarindaymis.. bizim burda cok satilir onlar ondan pahallidir biraz.. ikinci elleride pek ise yaramaz diye dusunuyorum.. cunku surekli yuksek devirde saatlerce calisir o makineler..

teknenin cok fazla e gereksiz ldugu kesin hemde cok .. dusunsene 20 kilodan fazla o yerinden kalkmiyor:):): ama batmiyorda suya haa:):): onu enbstan bi daha baslasam cok rahat 10 kilo azaltirim..hemde cok daha suya uygun hale getiririm yani alt govdesi felan bole gercegine uygun olur suya da batmaz fazla.. dedimya biraz saglik sorunlarim var yoksa.. alt tarafi kesip o keskin sivri yerini biraz duzlstirmek istiyorum .. ama zore bu gidisle....
ayrica ofotolari ege unisineasma fikrine gelince ozele yazabilrisin.. konusurz gerekli resimleri gonderirim..

Tweaker
06-10-2005, 01:37
Pons Gliom yazdıklarını en başından sonuna kadar okudum hatta bu işlerle ugrasan arkadaşlarıma da yolladım onlar da okudu şu anda azmini öven bir sürü insan var burdakilerin de haricinde emin olabilirsin.

Ben biraz daha kolay bişey önericem sana eger bu kış uğraşabileceksen , kendime dökerken (resimde gördüğün teknenin kalıbı bende var onun aynısından bi tane daha dökücez benzin motorlusunu yapıcaz) sana da bitane dökebilirim çünkü ben bunu çok masrafsız bi şekilde yapabiliyorum.Hatta elimde hazır kalıbı dökülmüş boyanmış değişik tipli bir tekne daha var boş halde duruma göre onu da direk sana yollayabilirim üstünde çalışabilirsin çünkü şu anda bi depoda çürümekle meşgul , onun resimleride var yollarım.

Yelkenli istersen o da hazır dökülmüş halde aynı yerde 2 yıldır çürümekle meşgul kimse ilgilenmiyor onu da konuşuruz onunda resimleri var.

Fakat dediğim gibi bunlar için 1,5-2 ay sabretmen gerekicek benim okul işlerimi falan halledip rahatlamam lazım , bütün kış tek model üstünde çalışıcam kendime güzel bi tekne yapıcam.Derdim de uygun fiyatla bunu yapmak.

Yani şu anda satılık olarak gördügün 600-700 milyonluk tekneler benim elimdekilerle 300-400 milyona (Zenoah motorlu vs.) şekilde mal edilebiliyor.Zaten zevkide hazır almakta değil kendin yapmakta.Benzinlide en büyük sorun hızın tatmin etmemesi ben motora biraz fazla bütçe ayırarak onu çözücem çünkü zaten tekne vs. bedavaya gelicek nerdeyse.

Sana yollarım falan diyorum aklına yanlış bişey gelmesin satmaktan falan bahsetmiyorum elimden ne gelirse yardımcı olurum motoru ve diğer donanımları kendin ayarlarsın , belki beraber de yüzdürürüz belli mi olur dünya küçük =)

Msn adresin falan varsa yaz bendeki diğer modelleri falan gönderirim çizgilerine vs. bakarsın sana bi fikir verebilir , geri kalan herşeyi de konusuruz işte.

Kolay gelsin tekrar.

pons gliom
06-10-2005, 11:47
cok sagol tweaker..

Tweaker
06-10-2005, 16:18
Bahsettiğim diğer iki model ;:rolleyes:

savagegarden
06-10-2005, 18:19
selam arkadaşlar, konunuzla ilgili bi video gördüm sizlerle paylaşayım dedim, tıklayın ve indirin:

http://www.beatyourtruck.com/videos/beatyourboat.zip

NaRkoZ
12-10-2005, 00:38
ellerinize saglık harcanan emegın hesabı yok...konuyu yenı gordum yoksa dun bıraderın teknelerı ıle basbasaydım bırer foto cekerdım... bundan 10 sene kadar once bırader alçıdan model yapıp bunu kalıp olarak kullanıyodu sonra fiberden dokuyoduk.. şimdi 2 tane ahsap 1-2 tanede fiber war onlarla zaman buldukca kendısı ugrasıo su alçı olayını düsünün işiniz cok kolaylasır dıye dusunuom... tekne mi yapalım ne????

pons gliom
12-10-2005, 03:41
narkoz cok sagol.. evet simdi lerde kalip ile yapiyorlarmiss..:):): yani ben bunu yaparkende varmiso is ama o zamanlar bizim bundan hiccccccccccccc mi hic haberimiz yokdu.. hatta bizim elimizde dogru duzgun resim bile yokdu model alacagimiz dusunun isde..:):):o kadar cahildik.. simdi olsam alcidan degil sacdan yaparim hem daha dayanikli oluyor.. bitmis agirligi 10 kg olur ama icinde koacam motor ile :) ole kucuk model motoru degil.. benim kinde 49 cm kupluk motor var .. 50 cm kup olsa ehliyet istiyorlar zaten:):):)

pons gliom
12-10-2005, 15:12
yeni fotolar...

Squad
12-10-2005, 23:34
hoca sen bunu yüzdürmüyormusun daha ya ? bi yüzdürde videolarini at. merak ettik walla.

oooguz
13-10-2005, 07:39
Abi peki bu botu kim kullanıyo o resimdeki kedi mi :DD:D:D:D:D:D

pons gliom
16-10-2005, 13:34
simdi buna cevap vermem laazim mi bilmuyorum.. yani pekde espri ayilmaqz yaptigin.. neyse o kedi ile bas edemedim ..benne kadar itiklediysemde kovduysamda gitmedi yanimda.. hatta az kalsin dusuyordumonun yuzunden ayaklarima dolasdi cunku.. ..

pons gliom
25-10-2005, 01:33
yani fotolar arkadaslar.. o kucuk kutu emekli bir jole kutusu .. :)

pons gliom
25-10-2005, 01:37
nasi iyi olmus mu ? video larini isteyen olmusdu ... biraz zor yani arkadas bilmior sanirim ugrasamiyorum fazla rahatsizligim yuzunden.. ama cok biseyi yok aslinda once bi karburator yikanacak, benzin koyup calistircam sonra.. ama isde ugrsamiyorum fazla.. ama gaza gelmiyor degilim sizin icin calistirim belkkide:)

pons gliom
30-10-2005, 03:44
vıdeolaeı dusunuyorum ama havaların duzelmesı lazım bıraz.. bıde su tweaker rumuzlu arkadasa nasıl ulasabılırım bılen var mı ?? ozel mesajlara yada msn ye cevap vermiyor..

platy
30-10-2005, 08:12
benim bildiğim tweaker'sa haber ederim bakar buraya.

pons gliom
30-10-2005, 12:29
Cok sagol tesskuuer ederim platy.cok makbule gecer..

pons gliom
15-11-2005, 01:04
yorumlara devam arkadaslar....

M_tech
15-11-2005, 07:27
şaftın girdiği yerde 2. bir şaft girecek kadar boşluk var- su almıyormu ordan

pons gliom
15-11-2005, 16:16
Mert .. icin rahat olsun bencok denedim hiz bir yerden su almiyor.. o gordugun yerde su gecirmez kece var .. plastik .. yuvasi metal ben yaptim.. kenarlarinada silikon cekmistim her ihtimalae karsi.. o gordugunuz beyaz sey de silikon.. 4 sene once oylesine surmustumgecici olarak.. hala duruyor..cok cirkon duruyor farkindayim..

aydinve
18-11-2005, 17:50
arkadasım çok uğraşmışın belli tüm yazdıklarını okudum umarım eski sağlığına kavuşursun ve nice modeller yaparsın hayatında başarılar...

efresy
01-12-2005, 14:14
öncelikle geçmiş olsun..en kısa zamanda sağlığına kavuşursun inşallah...
ben tekneni biraz teknik olarak değerlendirmek istiyorum..ama öncelikle azmin ve çıkardığın iş için tebrik ederim...
söyliyeceğim herşey benim fikirlerim...öncelikle sevk sistemi yani pervane dümen sistemin biraz farklı olmuş...dümenlerin pervanenin ön kısmında değilde...tek bir dümenin pervanenin arka kısmında olması bence daha iyi olurdu...bunuda şu şekil yapabilirdin...şaftı teknenin altından çıkarıp, dümeni ayna ya yapıştırabilirdin...çünkü pervane suyu önden alıp arkaya iter..şu anki sisteminde bu itilen suya tam olarak yön vermen biraz zor...bu şekilde önden gelen suyun izinide bozacağın için sevk veriminide düşürüyorsun bence...
tekne çok batıyor demişsin...sanırsam biraz ağırlık çıkarman gerekiyor...eğer mümkünse tabi...fazla batmaması için koyduğun kanatlar bana göre sadece ağırlık katar tekneye...kanatlar bu şekilde yalpa omurgası olarak çalışırlar...benim sana önerim tekneye ayak monte etmen..tekne hızlandıkça daha az batar...daha az batınca ıslak yüzey alanı azalıcağı içinde teknenin sudan gördüğü direnç azalacak ve bu şekilde teknen daha hızlı gidecek...

bunlar sonuçta benim düşüncelerim...
kolay gelsin...

pons gliom
01-12-2005, 20:42
efresy cok cok sagol.. pervane ve dumen hakkinda soyledigin herseye katilyiorum.. ama bunlari keske birisi bana 8 sene once ben tekneyi yaparken birisi soyleseydi:) o zaman i cahilligimizle bu kadar oldu.. hic bir bilgimiz yoktu o zaman .. kendi hesaplarimizla bunu boyle yaptik..pervaneyi govdenin altindan cikartmayi o zaman bende dusunmustum .. ama o zaman da motorun acisini diklestirmem gerekiyordu ki saft govdenin altindan ciksin.. "...bu şekilde önden gelen suyun izinide bozacağın için sevk veriminide düşürüyorsun " bak bu konu ustunde cok dusunduk op zaman ama olmadi iste bu kadarini becerebilmistim o zaman ..:(:(

tekne nin agirlighina gelince.. malesef agirlik cikarack hic bir sey yok .. yani nasil azaltabilriim bilmiyorum .. icinde ki 8 mm demir iskeleti cikarayim diyorum en az 3 kg gider ama o zamanda govde yi yeniden yaosam daha iyi olur :):) daha kolay olur yani :) teknayui biraz kaldirmasi icin ekledigim o kanatlar ise en fazla yarim kilodur .. yani deve de ku;lak diyebilirim :).. su senin ayak dedigin seyler ne arlka tarafa takilan seyler mi onlarda tekne hizlandikca tekneyi kaldiriyor sanirimoylemi ?
keske bunlari bana 8 sene once birisi soyleseydi :) birde eger tweaker la gorusebilirsem yeni bir tekne yapcam.. ama ulasamadimhala ona..

efresy
01-12-2005, 23:39
sanırsam artık bu tekneye pek bir mudahale şansın kalmamış...sadece tek ekliyebileceğin şey teknenin altına bir ayak koymak...bu ayak dediğimiz şey çok hızlı teknelerde kullanılıyor..ayağın ucunda uçak kanadı şeklinde bir kanat var...ve tekne hızlandıkça bu kanat uçak kanadı prensibiyle çalışıyor ve tekneyi kaldrıyor...tabi bunun nereye konacağı filan bunlardan emin değilim...bu anlattıklarımda yat ve tekne dizaynı dersinden aklımda kalanlar...detaylı olarak kitapları karıştırmam lazım...sana tavsiyem eğer ikinci bir tekne yapacaksan, sevk sistemleri ile ilgili bir kitap bulman..biraz yardımı olacağını düşünüyorum....tabi iyide bir tekne endazesi bulman gerekiyor...benim düşüncelerim böyle...

hadi kolay gelsin....

pons gliom
01-12-2005, 23:53
Evet mudehala hakkinda haklisin.. o ayak dedigin seyin ne oldugunu anladim daha once bi kac yat modelinde gormustrum.. ama diyorsunyaa cok huizli tekneler icindir diye .. iste o zamanbenimkine uymaz bu cunku cok hizli deil :)ikinci bir tekneyi eger tweaker nicki arkadasla gorusebilirsem olacak.. elinde bir iki tane fazlalik kalibi dokulmus teknesi olduugnu bana verebilecegini soyledi .. eger o gelirse motoru ve sevk sisitemleri cok daha iyi olacak.. o kesin:) cok sagol tavsiyelerin icin..

erhanzeynel
02-12-2005, 22:09
öncelikle geçmiş olsun hocam benim tekneyle ilgili bi sorum olacak

o benzin deposu biraz ufak değil mi? Yani ne kadar yüzdürür kü o seni?
bi de alıcıyı koyduğun emekli jöle kutusunda su yalıtımı yapmamışın fotoda,
ayrıca ufak bir teknik detay, eğer şanssız bir gününe denk gelir de alabora olursan,
elekronik malzemekerin pilini dehal sök ve cihazları saf alkol ile durula. Hasarı minimuma indirirsin.

Tekrar sağlığına kavuşman dileğiyle...

pons gliom
06-12-2005, 12:20
öncelikle geçmiş olsun hocam benim tekneyle ilgili bi sorum olacak

o benzin deposu biraz ufak değil mi? Yani ne kadar yüzdürür kü o seni?
bi de alıcıyı koyduğun emekli jöle kutusunda su yalıtımı yapmamışın fotoda,
ayrıca ufak bir teknik detay, eğer şanssız bir gününe denk gelir de alabora olursan,
elekronik malzemekerin pilini dehal sök ve cihazları saf alkol ile durula. Hasarı minimuma indirirsin.

Tekrar sağlığına kavuşman dileğiyle...

Cok cok sagol.. insallah kavususurm eski sagligima.. . benzin deposunddan baslayayaim.. o deponun aldigi benzinle ben cok sahat 10 dakkikadan fazla motoru calistiriyoroum .. yanni depoyu tamdoldursamda su ustunde 10 dakika dan fazla yetiyor bana .. ve buda yeterli zaten.. ben bilerek buyuk yapmadim depuyo.. ilk yaptigim depo teknenin icinde - renault 12 lerin on camina su puskurten su depusuydu- ona ben elektreonikm birde devre yaptirmistim motordan cikan tek kutuplu elektrigi arti eksi kutuplu yapip su motorunu calistirim diye .. ama o devre kuck su sicramalar sebebi ile bozuldu vede pahalli biseydi bu yolu sectik cok daha iyi oldu ..
jole kutusuna gelince ..su yalitimi yok evet ama o kutuya su girmesi icin teknenin ya batmasi yada alabora olmasi lazim.... alabora olmasi yada batmasi icin firtina li bi havada yuzdurmem lazim.. denizde ki ilk denememde deniz cok sakindi ama kiyida dalga vardi kiyidan ileri dogru acilirken kiyidaki dalgalarin ikisine takildi aha batti aha batti derken o koca dalgalardan sahlandi sahlandi pattt diye suya kondu tekrar.. yani o daglada batmadi ya daha da batmaz..kesinlikle teknenin icine sicrayan sudan or kutuya su girmesi imkansiz.. cunku kutunun ustunde ki delik arka tarafa geliuyor .. o kutudan once ki dandik bolumde ki o kutu degil di su gelmisti aliciya.. fakat onun sebebide tekneyi sudan cikaririken yukariya dogru cekmistik kayalarin ustunde o zaman yan taraindan cu girdi iceri ye tam alicinin oldugu bolumden ..
o zaman alkok ile temizleyio guneste kuruttum.. daha sonra baya bi kullanmistim o aliciyi ve servoyu ..tavsiyelerin icin sagol..

pons gliom
20-12-2005, 19:51
dun gece aklima geldi ve bu konuyu bastan asagi tekrara okudum.. ve gordumki deejay ve roadrunner hic bisey yazmammis..Ben ozellikle de deejay in ve roadrunner in yorumlarini beklyordum bu tekne hakkinda ama hic ses cikmamis onlardan gormediler mi acaba.. tekne isinde usta olduklari icin acaba onlar ne dusunuyor diye merak ediyorum..

erhanzeynel
22-01-2006, 07:21
Hocam suda nasıl gitti bi videosu falan varmı? Benim bildiğim kadarıyla o motorlar düşük torklu, Yüksek devirlidir. Yani pervane sudayken stop temesi gerekir. Ayrıca nasıl çalıştırıyorsun motoru? Motoru çalıştırmak için motora hateket vermen gerekiyor. Bu sorunları nasıl çözdün bi açıklayabilirmisin?

pons gliom
22-01-2006, 15:04
erhan videosu yokmalasef.. ama yakinda havalar iyi olunca bi denemek ca;istirip en azindan suyunustunde b i kac foto yada video cekmek istiyorum.. bahsetitgin motor dedigin yani benim bahsetigim 23 cc lik cim bicme motorlari 12000 devirlik 1. hp fel;an ama torkundan haberim yok.. ama dedigin gibi torku az olabilir cunku kullanim alanlarinda yuksek torka gerek yok. benim kullandigim suanda tekenin ustunden ki motorun ise malesef devri az ama torku yuksek .. cunku 49 cc lik mopet motor motosiklet sasesi ustunde 100 kg ye cok rahat 50 km hiz yaptiriyordu motoru nasil calistirdigimsa gelince onlar sir:).. motoru pull start yaptim cok basit bir sisitemle.. ipi sariiyorum ve cekiuyorum :)

pons gliom
29-01-2006, 21:24
yeni bir resim buldum bilgisayatimda

ceyhun34
26-06-2006, 00:20
söyleyecek bir söz bulamıyorum.mükemmel olmuş gerçekten..yeni projelerinide
merakla bekliyoruz.tekrar tebrikler.........

erhanzeynel
11-09-2006, 20:40
Yavuz abinin emeğine ve anısına saygıyla.

Değerli moderatörler bu konuyu sabitler arasına taşırsanız sevinirim. Gerçekten çok değerli bir çalışmaydı.

_S_R_
07-11-2009, 01:47
gerçekten çok emek harcanmış güzel bir tekne olmuş...

cumaltunay
05-04-2010, 04:12
Yavuz abinin emeğine ve anısına saygıyla.

Değerli moderatörler bu konuyu sabitler arasına taşırsanız sevinirim. Gerçekten çok değerli bir çalışmaydı.

bu şaheseri yapan arkadaşa birşey mi oldu:( ??

demirci
05-04-2010, 15:05
bu şaheseri yapan arkadaşa birşey mi oldu:( ??

yeni bir resim buldum bilgisayatimda

bu forumdaki son mesajıdır, kendisi "pons gliom" adıyla bilinen bir hastalıkla savaş vermekteydi ve yenik düştü. ALLAH rahmet eylesin..

cumaltunay
05-05-2010, 06:04
bu forumdaki son mesajıdır, kendisi "pons gliom" adıyla bilinen bir hastalıkla savaş vermekteydi ve yenik düştü. ALLAH rahmet eylesin..

mekanı cennet olsun abimizin :( üzüldüm gerçekten ...

IRONMAIDEN
05-05-2010, 09:42
Baştan sona okudum daha önce nasıl denk gelmemişim bu post a çok değerli bir kardeşimizin çok değerli bir çalışması olarak forumumuzda sabitlenmesi iyi olmuş .
Yavuz arkadaşımızın mekanı cennet olsun.

100kmh2sn
05-05-2010, 09:49
Rahmetli Yavuz'un forumda aktifliğini dün gibi hatırlarım. Hastalığını yenmek adına kendini bu hobiye vermişti, modellerle uğraşırken aklıma birşey gelmiyor kendimi mutlu hissediyorum demişti :(

Konu madem güncellendi bizde Yavuz'a Allah'tan rahmet dileyelim..

Saygılar

suskunkral_21
24-11-2010, 16:20
kimse bu emeğin üstesinden gelemez bunu diyim :D

dr_ortho
20-02-2011, 23:33
Allah rahmet eylesin. Beyin sapi gliomlari oldukca mortal oluyor...

DeepVision
09-04-2011, 18:36
Kendisini tanımasamda gerçekten çok çok üzüldüm. Mekanı cennet olsun.

Roadrunner
15-05-2011, 23:37
Kendisi ile epeyce yazışmıştım, bu tekneden sonra başladığı tekneye yardımcı olmuştum. Derken üzücü haber geldi. Kendisini bu forumda çok aktifti, model ve maket sevgisi inanılmazdı. Nur içinde yatsın, mekanı cennet olsun.

fondox
12-06-2011, 21:25
Allah rahmet eylesin

usnn
02-11-2011, 22:50
Muhteşemmiş internette öyle bişeyler araştırırken buldum konuyu elinize sağlık

mustafa9979
18-09-2013, 15:25
Allah rahmet eylesin. tee 2006 da rahmetli olmuş bir abinin yazılarını şimdi okuyorum büyük adammış kimbilir yaşasaydı şimdi neler yapardı. Şimdi kimbilir o tekne nerde kimlerin elindedir.

Phenomenon
19-09-2013, 00:53
Konuyu habersizce baştan okudum ama sona gelince çok kötü oldum mekanı cennet olsun. Harbi çok kötü hissediyorum...

Sent from my iPad using Tapatalk HD

deadlydesire
19-09-2013, 10:59
vallahi billahi... yazısmaları okuduktan gözümden yaş geldi... Mekanı cennet olsun...