PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tekne ve Balık

Carioca
03-08-2010, 12:52
Merhabalar,
Radio control lu model araçlara uzun zamandır ilgi duymama rağmen bir türlü somut bir girişim fırsatım olmadı. Ancak kısa süre önce televizyonda itüdeki gölette teknelerle yapılan etkinliğin görüntülerini gördüm ve birden aklımda diğer bir hobim olan balık avcılığıyla ilgili bir fikir geldi. İnternette ve bu forumda şöyle bir dolaştığımda bunu düşünenin ilk ben olmadığımı görebiliyorum:D ama açıkçası tam olarak istediğim verilere ulaşamadım.
Ben yemleme teknesinden çok, direk olarak teknenin arkasına bağlayacağım bir oltayı(yapay veya gerçek yem olacak-genel olarak 200-300 gramı geçmeyecek bir ağırlık) ve olur da yakalanırsa o oltaya takılacak olan balığı da (balığın çekme gücünün dışında salt ağırlığı bile 2-3 kg a varabilir diye varsayabilirsiniz) çekebilecek bir tekne yapmayı düşünüyorum.
Ancak daha önceden hiç bir deneyimim olmadığı için sizlerden yardım bekliyorum. Motorun güçlü olmasını gerektiğini kavrayabiliyorum ama forumdan anladığım kadarıyla bu işte sadece motor seçimi değil her malzemenin seçimi oldukça önemli:)
O yüzden bu başlık altında ya da özel mesaj yoluyla, bilgisi olan ve paylaşmak isteyen her arkadaşın yardımını bekliyorum.
Şimdiden teşekkürler:)

marsina
04-08-2010, 22:32
birtane abimizin yaptığı tekne vardı konular arasında bi onu ara derim yemleme botu du sanırım ismi işine çok yarıcaktır videolar resimler flnda var içinde

HaaKaN
05-08-2010, 10:17
Hocam burada bir abimiz bahsettiginiz konu uzerinde calismisti. Buradan inceleyebilirsiniz

http://www.hobbyrc.com/forum/threads/52113-Yemleme-Botum?highlight=yemleme

Carioca
05-08-2010, 16:59
İlginize teşekkürler arkadaşlar ama ben o başlığı zaten incelemiştim.
Malesef benim yapmak istediğim şey ne yemleme teknesi ne de olta taşıyıp istenilen yere bırakma teknesi.
Benim istediğim oltanın direk tekneye takılı olması ve balık yakalanırsa balığı tekne ile karaya getirmek.
Ayrıca teknemi gölden çok denizde kullanacağım o yüzden yemleme yöntemi benim işime pek yaramıyor.

Yukardaki ilk mesajı yazdığımdan beri internette araştırma yapıyorum. Model tekne ve kullanılan malzemeler konusunda kaba taslak bilgi edindim.
Ama açıkçası deneyimli bir arkadaşın yukarda yazdığım veriler doğrultusunda yapacağı 'senin şu tarz bir tekne yapman, şu malzemeyi kullanman, şu tarz bir motor ve elektronik sistem edinmen gerekir' cinsinden teknik yardımına muhtaç konumdayım.
Çünkü şu anki bilgi birikimim bu seçimleri yapmaya yeterli değil ve başlangıç için çok yüksek bir bütçem yok.
O yüzden yanlış seçimler yapıp bütçemi yoketmek ve rc tekne hobimi daha başlayamadan bitirmek istemiyorum :/
Umarım yardımcı olabilecek birileri çıkar.

MURAK
05-08-2010, 20:04
Benim istediğim oltanın direk tekneye takılı olması ve balık yakalanırsa balığı tekne ile karaya getirmek.
Ayrıca teknemi gölden çok denizde kullanacağım

Öncelikle avlağınızı ve hedef balığınızı veya balıklarınızı yazabilirseniz, size istediğiniz bilgileri verebilirim.

Carioca
09-08-2010, 21:07
Avlağım saros körfezi.Saatlerce çarşaf gibi dümdüz kalabilen bu durgun deniz, rc tekne kullanımına uygun olabilir diye düşündüm.Tuzlu suda kullanımla ilgili gerekli araştırmaları yaptım,önerilen bakımları yapar ve gereken özeni gösterirsem sorun çıkmadan kullanabileceğimi düşünüyorum.
Av için, tekne arkasından yapay yemler ya da ufak kaşık çekmeyi planlıyorum.Bu doğrultuda başlıca hedeflerim levrek ve sinarit.
Büyüklük olarak tahminim 2-3 kiloyu geçmeyecekler, avlağın durumunu aşağı yukarı bildiğimden genellikle 750gram ile 1.5 kilo arasında değişen büyüklüklerde balıklar tutabileceğimi düşünüyorum.

Şu ana kadarki araştırmalarım ve küçük bilgi birikimimle kendimce bir liste oluşturdum:
-Yüksek torque lu bir motor (tam emin değilim ama sanırım kv si düşük olmalı.şöyle bir şey buldum: Turnigy 540S V-Spec Inrunner w/ Impeller 1350kv amacıma ne kadar uyuyor bilemiyorum:/ )
-2 veya 3 tane 1800mah civarlarında lipo pil (sanırım en verimli piller lipo lar )
-en az 30amp lik bir esc
-3 veya 4 palli 4,5-5'lik bir pervane
-sağlam bir dümen (mesela alüminyumdan yapılabilir ama tecrübem olmadığı için kendim yapamayabilirim satın almak daha uygun duruyor)
-güçlü bir servo
-4 kanallı bir kumanda ve alıcı (almışken 2.4ghz ve 4 kanallı almayı düşünüyorum çünkü sonradan rc uçak a da yönelebilirim)
-ve tekne için gerekli malzemeler (balık teknemi rahatça alabora etmesin diye ana malzeme olarak strafor düşünmüyorum.kontra uygun olur mu? daha sonradan teknenin içine, özellikle de üst bölüme bol miktarda köpük koyarak batışı engelleyebilirim sanırım? öte yandan sızdırmazlık malzemesi olarak beyaz tutkaldan başka bir şey bulamadım)

Size çok komik gelebilecek tabirler ya da yaklaşımlar olabilir, lütfen mazur görün:) Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

kaptannnemo
10-08-2010, 13:38
Avlağım saros körfezi.Saatlerce çarşaf gibi dümdüz kalabilen bu durgun deniz, rc tekne kullanımına uygun olabilir diye düşündüm.Tuzlu suda kullanımla ilgili gerekli araştırmaları yaptım,önerilen bakımları yapar ve gereken özeni gösterirsem sorun çıkmadan kullanabileceğimi düşünüyorum.
Av için, tekne arkasından yapay yemler ya da ufak kaşık çekmeyi planlıyorum.Bu doğrultuda başlıca hedeflerim levrek ve sinarit.
Büyüklük olarak tahminim 2-3 kiloyu geçmeyecekler, avlağın durumunu aşağı yukarı bildiğimden genellikle 750gram ile 1.5 kilo arasında değişen büyüklüklerde balıklar tutabileceğimi düşünüyorum.

Şu ana kadarki araştırmalarım ve küçük bilgi birikimimle kendimce bir liste oluşturdum:
-Yüksek torque lu bir motor (tam emin değilim ama sanırım kv si düşük olmalı.şöyle bir şey buldum: Turnigy 540S V-Spec Inrunner w/ Impeller 1350kv amacıma ne kadar uyuyor bilemiyorum:/ )
-2 veya 3 tane 1800mah civarlarında lipo pil (sanırım en verimli piller lipo lar )
-en az 30amp lik bir esc
-3 veya 4 palli 4,5-5'lik bir pervane
-sağlam bir dümen (mesela alüminyumdan yapılabilir ama tecrübem olmadığı için kendim yapamayabilirim satın almak daha uygun duruyor)
-güçlü bir servo
-4 kanallı bir kumanda ve alıcı (almışken 2.4ghz ve 4 kanallı almayı düşünüyorum çünkü sonradan rc uçak a da yönelebilirim)
-ve tekne için gerekli malzemeler (balık teknemi rahatça alabora etmesin diye ana malzeme olarak strafor düşünmüyorum.kontra uygun olur mu? daha sonradan teknenin içine, özellikle de üst bölüme bol miktarda köpük koyarak batışı engelleyebilirim sanırım? öte yandan sızdırmazlık malzemesi olarak beyaz tutkaldan başka bir şey bulamadım)

Size çok komik gelebilecek tabirler ya da yaklaşımlar olabilir, lütfen mazur görün:) Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Selam, öncelikle düşünceniz güzel, çerşaf gibi denizde gerekli bakımlar ile gayet randımanlı yüzdürebilirsiniz teknenizi.Hedef balıklar levrek ve sinarit palazı olacağına göre, muhtemelen taşıma kapasitesi minimum 5kg olmalı düşüncesindeyim.beslemede kullanacağınız akü yada pil yada batarya ve ekipmanın haricinde bazen iri bir levrek için aklımdan geçen taşıma kapasitesidir bu.
motorun seçiminde sürrat degil itiş gücü önemli olacağından redüktörlü bir motor hayli işinizi görecektir, keza balık yakalandığında teknenin motoru sadece tekneyi yüzdürmeyecek aynı zamanda balıkla mücadele edip onuda karaya çekecektir.
amaç burada balık tutmak olduğuna göre, 2 amaç tutulan balığı karaya almaktır.bu nedenlede tekne gövdenizin ağırlık merkezi olabildiğince su içinde kalabilecek ve geniş olmasında yarar var ki tekne devrilmesin.bu amaçla hazırlamış olduğum bir tekne boyutları 79cm boy 22 cm en ve omurgadan 11 cm yüksekliğinde olup, dümen yataklarının iç yüksekliği 8,5 cm dir. taşıma kapasitesi yayılmış halde 9,5 kg dır. bu teknenin halen yapımı devam etmekte olup, başlangıç safhasının foto ve yazısı, oyuncak tekneden kalıp alarak .... başlığı altında marina bölümünde mevcuttur.siz strafor ve köpükten imal etmeyi düşünmüşsünüz, yazıyı okursanız bir fikir verebilir size.ben 2 adet 540 motor kullandım elimde vardı ve deneme olarak başladım. mevcut olan hazır takım olarak alıcı servo verici vs 4 kanal olarak vardı, esc yi kendim yaptım fakat 12 voltta yeterli olmadı, pervanelerim 4 cm çapında 3 palli çok fazla geldi, küvet su sızdırma vs testinde küveti jakuziye döndürüyor ama esc yi ve motorları zorluyor.6v ile deneme yapacağım.
uzaktan kumanda için bende 4 kanal tavsiye ederim, takım olarak satılanlardan alırsanız uygun alıcı verici kombinasyonu sıkıntı yaşatmaz.
ben normalde sırtı için gerçek teknemde hızı 2 ila 3,6 mil süratte seyrediyorum. bu hıza görede maket teknenin hızı ayarlanmalı, rapalaya su kayağı yaptırmak gerekmez,redüktörlü motorlar hem hız hemde çekiş olarak ideal bu durumda. ancak denemeden de bulunacak bir standart yok malesef.matematiksel hesaplamalar ile önce yaklaşık değerleri tesbit edip daha sonra test etmek gerek.
birde benim düşüncem rapala yada kaşık belli bir yerden tekneye tutturulup, balık yakalandığında serbest kalarak kıyıdaki olta aracılığıyla çekilmesi yönünde. yani bir nevi uzun olta düşünüyorum.