PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : hava filtresi

zx6r
27-02-2011, 20:01
Merhaba,
nitro arabalarda hava filtresi kullanıyoruz ve dikkatimi çekti helikopterde yok bu filtre olayı.Aslında ne olursa olsun toz havada bile bile var,sadece kalkış anındaki yerden kalkan toz dışında bilmiyorum yanılıyormuyum.?
http://www.genesishobby.com/Products/AUD0063/Default.aspx
bu linktedi gibi birşeyi acaba elimdeki fazla araba filtrelerinden kullanarak yapsam ne gibi bir artısı veya eksisi olur.
Resimlerde baya abartmışlar toz olayını tabi ayrı bi konu.

nitrocu
27-02-2011, 22:19
heli uçtugu sürece aşagıya hava verir.bu durumda tozların yukarı çıkması gibi bir olay olacagını sanmıyorum.
helide bence hava filtresine gerek yok.tozlu ortamlardada uçuşlar yaptım ama hiç birinde heliyi tozdan dolayı silmem gerekmedi ayrıca çevremdeki gp heli kullanan arkadaşlardanda tozdan dolayı motor yendigini duymadım.

MutluTEKIR
27-02-2011, 23:23
Mert abi, aşırı tozlu topraklı (aşırı ama) yerde uçuyorsan karbüratör girişine filtre koyabilirsin. ama pek gerekmez çünkü hem heli havayı aşağı veriyor hem de karbüratörün hava girişinin olduğu kısımı dolanbaçlı. yani helinin dizaynı gereği oraya toz girmesi çok düşük ihtimal.

sundust
02-03-2011, 22:17
Yaşadığım bir kırım sonrası bu konuyu bende epey bir araştırmıştım. kırımın şekline göre motorun içine toz, toprak hatta sıyrılan ana dişlinin plastik leri girebiliyor. ve motor kırım anında çalışmaya devam etti ise bu problem yaratıyor. Ha motor kırım anında durdu ise sorun yok en kötü ihtimalle tamamen soyup temizlersen buda iyi bir genel bakım olur. ama çalışmaya devam ederse içeri giren parçalar motora zarar verebilir. Bu düşünce ile bende epey bi araştırmıştım ama kayda değer bir filtre bulamadım. Üzerinde çok da durulacak bir konu değil diye düşünüyorum. Ha herhangi bir mod yapmadan üretici firmalar tarafından çıakrtılacak bir filtre olursa o zaman kullanılabilir.

zx6r
02-03-2011, 23:18
motor ayalarını falan oturttuktan sonra elimde fazla araba filtrelerinden düzgün bi adaptör takıp deneyeceğim bakalım performans,boğulma yada hararet yapacakmı eğer sorun olmazsa gasserlerin yandan çıkarttığı şekilde çıkartarak kullanırım heralde.

Ş@f@k
03-03-2011, 00:04
Boğulma hararet yapmaz biraz büyük tipte filtre takarsan.Aşağıya tozu püskürtürken pervaneler tekrar yukarıdan aşağıya çekiyor ama bu gözle pek gözükmüyor ilk yükselişlerde.Linkteki filtrenin süngeri çok sık değil bazı model arabalarınki çok sıkı hatta çift üst üste filtreli olanlarda var bu havayı emişte tutukluk ve geciktirme yapar.

ciroz
04-03-2011, 14:48
verdiginiz linkteki resimlere baktimda sanki biraz abarti gibi geldi, hemde sogutma faninin oldugu yerle sogutma faninin kendisi yada resimdeki heli, en az 5 sene mahsende kalmis bir heli :))

nitrocu
04-03-2011, 19:11
işleyen motor toz tutmaz:D:D

Ş@f@k
04-03-2011, 19:21
verdiginiz linkteki resimlere baktimda sanki biraz abarti gibi geldi, hemde sogutma faninin oldugu yerle sogutma faninin kendisi yada resimdeki heli, en az 5 sene mahsende kalmis bir heli :))

Denize düşmüş gibi :)

GuNeSh
06-03-2011, 00:57
Hava filtresine gerek yok. Arabalardaki gibi bir filtre kullanımı motora giren hava miktarını azaltacağından motor zengin kıvama geçer. İğne ayarları da değişecektir. Yakıtı kısacağımız için giren yakıtda azalacaktır. Çok uygun görmüyorum ben. +yukarıda bahsedildiği gibi fan zaten hava üflüyor ve bu da bir nevi supercharge etkisi yapıyor. Sonuçda bu etkiyi de ortadan kaldırıyor filtre olayı.

Uçakçı abilerimden uçak motorları için izledikleri yöntemi söylemek isterim. İçerik ve montaj çok basit. Bir miktar kadın çorabını karbüratörün girişine koyup yarım parmak (1/2 inch) bahçe hortumu ile sıkıştırıyorlar. Alın size hava filtresi :)

zx6r
06-03-2011, 02:03
oda mantıklı ama zaten genel uygulamada problem yaşayan olmadıysa gerek yoktur ama denemekten zarar gelmez :)