PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Paragat ve Ka$ık Rc Tekne

ekoim
03-03-2011, 19:09
Selam arkada$lar
bir arkada$in ricasina dayanamayip ,pacalari islamadan ,sahilden bir RC tekne kullarak paragat atma ve ka$ik cekmede kullanilacak bir tekne projesine ba$ladim. tekne her ce$it hava $artlarinda gorevini yerine getirebilecek, hic bir yerinden su almayacak,devrildiginde yeniden normal konumuna gelebilecek. uzunlugu 125cm,geni$ligi 38cm yuksekligide 35cm. agirligida 15kg civarinda olacagini hesapliyorum.
cali$mami sizlerle payla$mak istedim.

ekoim
03-03-2011, 19:13
cali$ma devam etti, balsa'yla kaplandi epoxi'ye hazir...
kullanacagim pervane 75mm capinda 3 palli yada 95mm capinda 4 palli.:):):):)
motor olarakta araba kaloriferlerinde kullanilan buna benzer bir motor du$unuyorum.
Kormas Elektrikli Motor San. ve Tic. Ltd. Şti. (fan motoru, silecek motoru, Kalorifer motoru, Klima Motoru, redüktör motoru, asansör motoru, blower)
pil olarakta UPS'lerde kullanilan kapali akulerden 12v 7Ah. :ahhahyt::ahhahyt::ahhahyt:

ekoim
03-03-2011, 19:16
teknenin di$i epoxi kaplandi denize, suya koyulup ne kadar battigi gordugumde sira fazlaliklari kesmeye geldi. a$agida bebegim annesiyle yan-yana. fazlaliklar kesilirken ve son hali ($i$ko gorunumu gittiiiii ;););) ) bu rc tekneyi proje veya bir planla yapmadim sadece 4.5 metrelik bir tekneye benzetmeye cali$tim.

ekoim
03-03-2011, 19:18
sirada elektrik ve elektronik donanim....
burada esc ve kumandasinda reverse olmayanlara elektromekanik ters devir saglama mekanizmasi,,rudder servosu , teknenin I$IK'larini kumandadan istenildiginde yakip-sondurne elektromekenik sistemi ve UBEC. diger fotodada forward-reverse ESC.
sirada shaft ve motorun montesi var ama cali$malara 1 hafta ara vermek zorundayim.:mad::mad::mad::mad:

tbatuk
03-03-2011, 22:27
Merhaba Ekrem bey,

Çalışmanız çok hoşuma gitti. Doğaçlama çalışmalar herzaman hoşuma gitmiştir. Arkasında güzel bir balık çekerken görme şansımız da olur umarım.

emrebuyukok
04-03-2011, 03:29
Aynı türde bir teknede bende yapımı devam ediyor. Bendekinin ölçüleri aşağı yukarı aynı. 125 cm boy. 34 cm genişlik. 28 cm yükseklik. Motor olarak scooter'dan söktüğüm motor ESC grubunu kullanacağım. Motor devri 2700 D/dk. Pervane 80-90 mm çaplı düşünüyorum. Devrilmeyi engellemek için yelkenli teknelerdeki gibi salma olacak. Kıyıya yaklaşınca salma motorlu olarak yukarı çekilecek. Geri gitmeyi bende röle ile yapmayı düşünüyorum. Balık gelince sinyal verecek ve uzaktan kumanda ile ışıklar yakılabilecek. Güç kaynağı olarak 2 adet 12 V. 32 Ah. araba aküsü ile beslenecek. Akünün tanesi 9100 gram geliyor. Karina 12 mm, postalar 6 mm kontaplak. Kaplama olarak 2 yada 3mm kontraplak kullanmayı düşünüyorum.

marsina
04-03-2011, 14:57
ekrem abiiiii :) benim ufaklık seninkinden daha önce yüzcek hadi hızlan biraz :) akşam boyadıktan sonra yüzmeye hazır :) gerçi testini yaptımda şöyle birkaç tur gezdirip yüzdüremedim :)

ekoim
06-03-2011, 15:19
Aynı türde bir teknede bende yapımı devam ediyor. Bendekinin ölçüleri aşağı yukarı aynı. 125 cm boy. 34 cm genişlik. 28 cm yükseklik. Motor olarak scooter'dan söktüğüm motor ESC grubunu kullanacağım. Motor devri 2700 D/dk. Pervane 80-90 mm çaplı düşünüyorum. Devrilmeyi engellemek için yelkenli teknelerdeki gibi salma olacak. Kıyıya yaklaşınca salma motorlu olarak yukarı çekilecek. Geri gitmeyi bende röle ile yapmayı düşünüyorum. Balık gelince sinyal verecek ve uzaktan kumanda ile ışıklar yakılabilecek. Güç kaynağı olarak 2 adet 12 V. 32 Ah. araba aküsü ile beslenecek. Akünün tanesi 9100 gram geliyor. Karina 12 mm, postalar 6 mm kontaplak. Kaplama olarak 2 yada 3mm kontraplak kullanmayı düşünüyorum.

guzel olacaktir mutlaka ama biraz AGIR olmuyormu???? kaldirip koparmasi??? neredeyse toplam 30 kg civari olacak...;););)

ekoim
06-03-2011, 15:21
ekrem abiiiii :) benim ufaklık seninkinden daha önce yüzcek hadi hızlan biraz :) akşam boyadıktan sonra yüzmeye hazır :) gerçi testini yaptımda şöyle birkaç tur gezdirip yüzdüremedim :)

once senin video eklemen lazim zaten airboat'ta beni aldattin!!! bana yaptirttin , oysa seninkini gormedik....???

ekoim
06-03-2011, 15:24
Merhaba Ekrem bey,

Çalışmanız çok hoşuma gitti. Doğaçlama çalışmalar herzaman hoşuma gitmiştir. Arkasında güzel bir balık çekerken görme şansımız da olur umarım.

tabiki olacak ama biraz havalarin ISINMASINI beklemek lazim. ben $ahsen hazirandan sonra , havalar ISININCA baliga cikarim. daha once dalgalarla sava$irken teknenin videolari olacak..

emrebuyukok
07-03-2011, 00:55
guzel olacaktir mutlaka ama biraz AGIR olmuyormu???? kaldirip koparmasi??? neredeyse toplam 30 kg civari olacak...;););)

Benim tahminlerime göre 25-30 kg civarı olacak. Mazallah 15-20 kg akya gelirse tekneden olmayalım. :D

marsina
09-03-2011, 11:37
havalar güzel olsa video çekecem abide kar yağıyo :(

tbatuk
31-03-2011, 00:39
Ekrem bey , son durum nedir?

dexigner
01-04-2011, 16:57
Merhaba Arkadaşlar bende 85 cm uzunluğunda 40 cm genişliğinde bi tekne yaptım ancak yalıtım malzemesi olan sert köpükten yaklaşık üstüste 15 kat fln var dışınıda pamuk macunu ile kaplayığ su bazlı yağlı boya ve su bazlı vernik ile kapladım..

sorum şu fırçalı motorlar esc ye bağlı ancak hep tek yönde çalışıyor haliyle tekne sürekli ileri gitmekte. geri gitmesini nasıl sağlayabilirim.

tbatuk
01-04-2011, 17:06
hem ileri hem de gerisi olan esclerden kullanarak sağlayabilirsiniz.

ekoim
02-04-2011, 11:24
Merhaba Arkadaşlar bende 85 cm uzunluğunda 40 cm genişliğinde bi tekne yaptım ancak yalıtım malzemesi olan sert köpükten yaklaşık üstüste 15 kat fln var dışınıda pamuk macunu ile kaplayığ su bazlı yağlı boya ve su bazlı vernik ile kapladım..

sorum şu fırçalı motorlar esc ye bağlı ancak hep tek yönde çalışıyor haliyle tekne sürekli ileri gitmekte. geri gitmesini nasıl sağlayabilirim.

tbatuk arkada$in dedigi gibi geri giden ESC kullanirsiniz ,yada iki mikro switch kullanarak mototra giden kablolarin kutuplarini degi$tirerek geride gidebilirsiniz. ikinci $ikta dikkat etmen gereken iki husus ,,switchlerin motorun cektigi AKIMA dayanmasi ve baglantida KISA devre yaptirmaman lazim.

ekoim
02-04-2011, 11:35
Ekrem bey , son durum nedir?

iki hatfa once suya bir havuzda suya koydum,, belliki i$ciligi cooook guzel yapmi$im SU ALDI !!!! Kismetse bugun (havada berbat) denize gidip ilk yuzmesini denemek istiyorum.. artik yarin cevap veririm. birde sectigim motor rulmansiz (yuzuklu) meret azda olsa vibrazyon yapiyor , onuda gidermek lazim . gerci lastik ustunde sabitlenik amaaaa..... belkide gozumden kacan yamukluk vardir monte sirasinda .... bilemiyorum.herseyi yeniden gozdengecirmek lazim.
buna ragmen genede tum agirligiyla yuzdurup nasil gittigini , motor AKIMI falan her$eyi gormek istiyorum. bilirsiniz bu i$ler denemeden olmuyor.

tbatuk
09-04-2011, 03:18
iki hatfa once suya bir havuzda suya koydum,, belliki i$ciligi cooook guzel yapmi$im SU ALDI !!!! Kismetse bugun (havada berbat) denize gidip ilk yuzmesini denemek istiyorum.. artik yarin cevap veririm. birde sectigim motor rulmansiz (yuzuklu) meret azda olsa vibrazyon yapiyor , onuda gidermek lazim . gerci lastik ustunde sabitlenik amaaaa..... belkide gozumden kacan yamukluk vardir monte sirasinda .... bilemiyorum.herseyi yeniden gozdengecirmek lazim.
buna ragmen genede tum agirligiyla yuzdurup nasil gittigini , motor AKIMI falan her$eyi gormek istiyorum. bilirsiniz bu i$ler denemeden olmuyor.

bu su alma olayı çok ince bir detay. Şöyle bir durum var; ben forkliftlerimi yeri gelince soğuk hava depolarında çalıştırıyorum. Deponun içinde kaldığı sürece sorun yok. - 26 derecede sorunsuz çalışıyor meretler. ama ; ..... ne zaman gün ışığına çıkıp bular çözülüyor.... ac sistemler kurtatıryor (aslında sıkıntının burda çıkması lazım) ama dc makinalar azıcık nemden rahatsız olup saçmalıyor. Ben bu işi profesyonel yapıyorum ama çözemiyorum. Kimse de çözemiyor aslında. Kaldı ki birde kimyasal depolar da çalıştırıyoruz bu makinaları ve exproof dediğimiz bir sistem var. yani özetle yanıcı gazların olduğu ortamlarda çalıştırma...

kontaktörlü sistemleri geçiyorum, brushleslarda bile. (nerde ark oluyor bilemiyoruz.) testleri geçemediğimiz oluyor.

Son olarak; işin içinde su varsa; ben şunu anladım bir miktar girecek (bir yerden) Tuzlu su ise aman aman (o her türlü girecek.) hele sabah saatleri ise buharı yeter.

Ama mantığına gelirsek; hata kesinlikle bizde, yalıtım yetrersiz demek ki... :)

ekoim
13-04-2011, 23:19
teknenin ustununun kapanma zamani geldi.... malum havalar ISINIYOR , enginlere acilmak lazim :D

ekoim
15-05-2011, 14:29
teknenin ustu kapandi, boyandi veee son hali..:cool::cool::cool:

Pasific
23-05-2011, 14:19
nezaman sırtıya gidiyoruz abi :)

ekoim
29-05-2011, 22:55
nezaman sırtıya gidiyoruz abi :)
biraz bo$ zaman bulunca...:cool::cool::cool:

bountr
30-09-2011, 20:03
Merhaba, son durum nedir acaba teknede?

ekoim
09-04-2012, 20:51
Selam arkadaslar
birinci tekneyi bitirmeden ayni zamanda bir ikincisinide yaptim. fotolari daha sonra eklerim. ikincisi 95 cm boyunda pilsiz 7 kg agirliginda. bunu yaparken dusuncem kolay tasinabilmesiydi. bu arada birazda hizli gitsin istedim ama videoda goreceginiz gibi ,,hizi biraz fazla geldi. denemelerde ne yaptimsa ters cevirtemedim yani batma tehlikesi YOK!!! kullandigim motor turnigy 3548 outrunner 900KV. pervane 75mm 3 lu. eve gelince tabiki motoru tekneden cirardim ve yerine johnson HC 970 monte ettim .izleyeceginiz video turnigy ile. iyi seyirler...
http://www.youtube.com/watch?v=e0OKa5_PZ0Q