PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Evde kalan malzemelerle Hovercraft-anfibik arası model yapımı

hysterious
13-06-2011, 01:01
Selamlar,
Evde eski setup lardan kalan elektronikleri değerlendirmek için epeydir düşünüyordum, sonuçta fırçalı bir model olacak ve 6 kanal kumanda ile kontrol edeceğim. işe gözüme takılan 4 mm bir kontraplak ve evimizin dış cephesinin mantolamasından kalan (Köpük değil ne olduğunu bilmiyorum) malzeme ile başlıyorum.

hysterious
13-06-2011, 01:10
Sıra gövdenin altına gelecektaşıyıcılara karar vermeye geldi birada sizin yardımlarınızı bekliyorum. bir marketten aldığım bir tl lik oyuncakların teknelerini yada aynı malzemeden keserek yaptığım katamaran taşıyıcıları gibi olacak malzemeyi kullanacağım. yorumlarınızı esirgemeyin.

Bu arada modelin su içerisinde bir pervanesi olmayacak, tamamen havayı iterek yada çekerek çalışacak.

hysterious
14-06-2011, 21:57
Ana motorlar, ayaklar ve taşıyıcıları hazır. Motorlar 180 lik 3538/42 mabuchi, redüksiyonla çalışıyorlar. Yalnız pervaneye karar veremedim, 3 palli olanlarımı yoksa 7.4X4, 6.2X4 olanlardan hangisini kullanmalıyım? fikri olan belirtirse memnun olurum.
Bu arada toplam 4 yada 6 motor daha ekleyeceğim. Bunların hepinin itme yönü aynımı olmalı yoksa öndekileri havayı çekmeli konumlandırsam ne gibi bir etki yaratır.
selamlar

hysterious
20-06-2011, 03:06
konu ilgi çekmediği için tamamlamak adına modelin son halini ekliyorum. keşke hazır modellerden
çok el yapımı modellere ilgi daha çok olsaydı, neler neler öğrenirdik, neyse......

setup:

motorlar: 2x3642 mabuchi
4x3538 mabuchi
2x2410/1700 kv turnigy

esc: 2x 30 A brushed
2x30 A brushless

servolar: 4x 9 gr.
2x standart

demirci
20-06-2011, 09:14
İlgi çekmedi yanlış olur sanırım, Eğer öyle olsaydı birkaç günde 100 görüntülenme olmazdı. :) yapılan is farklı oldugundan meraklısı az olur olanlarda, yapılan bu farklı çalısmanın sonucunu bekliyor merak ediyorlar sanırım.
Çalısmanız çok güzel oldu, en önemlisi emek olduğu için benim nazarımda çok daha kıymetli. Elinize saglık..

mcsadrazam
20-06-2011, 09:26
abi ben konunun takipçisiyim
:ahhahyt:

demirci
21-06-2011, 13:44
video seyretmek isterdim :)

mcsadrazam
21-06-2011, 18:48
bende bende:fisdua:

hysterious
22-06-2011, 02:40
Arkadaşlar ilginize çok teşekkür ederim, sizin için projeyi tamamlayana kadar resimleri ekleyeceğim,
ilk deneme yüzüşünüde çekeceğim.
Öndeki dört motor çok uğraştırdı, açıları yakalamak ve pervane döngülerini tutturabilmek için çok uğraştım.
Her motora bir servo eklemeyi düşünüyordum şimdilik vazgeçtim, önce bir bakalım nasıl yüzecek.
Servoları yön tayini için ekleyecektim şimdilik hovercraftlardaki gibi dümen ile yön tayini yapacağım.
Masrafı minimum tutmak için (aslında yer de kalmadı) fırçasız motorları eklemeyeceğim.
Toplamda altı adet motorla çalışacak, hepsi eski uçaklardan kalma motorlar. Yalnız size ilginç bir bilgi
tekne boş olarak 3.3 kg ağırlıkla suda tutunabiliyor. Buda kullandığım malzemenin ne kadar mukavemetli oldunu ispatlıyor.
En azından ben bu kadar ucuza (0.5 m2 si 2 tl) böyle bir mukavemet elde edebileceğimi düşünmemiştim.
Selamlar

hysterious
11-03-2012, 16:09
Selam herkese,

Projeyi tamamlamak istedim, sonuna da geldim sayılır. Sizlerden fikir almak istedim, ön dört motoru direk bağladım ve on/off
swich leri ile güç vereceğim. Çünkü 4 esc yi bağlamayı başaramadım açıkçası. Belkide esc ler farklı olduğundan
sorun çıktı. Ancak proje sadece evde kalan malzemelerle yapıldığından yeni esc almak istemedim.
Arkayada 2 adet rudder ekleyeceğim. 4 adet lipo ile çalışacak. Arka ana motorlara birer öndeki her 2 motora birer pil bağlayacağım. Düşünce ve fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.
Selamlar