PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : boya hakkında.

zx6r
16-11-2011, 21:11
Merhaba
sormak istediğim birşey var
Daha önceden sentetik sprey boya uygulanmış bir yüzeye airbrush ile boya yapacağım.
Kullanacağım boya su bazlı.Su bazlı olduğu için sıkıntı çıkacağını sanmıyorum,ama burda
başka bir sorun devreye giriyor.Yüzeye astar uygulaması yapmam gerek.Spray astarları
incelediğimde hepsi ya akrilik yada selilozik,bu ikisinide benim sentetik boyalı yüzeyime
uygulayamıyorum.Sonuç olarak su bazlı bir astar uygulamam gerekli,bana bu durumda
tavsiye edeceğiniz ürün veya fikir ne olabilir.Teşekkürler.

maviadam
16-11-2011, 21:30
airbrush boyaların lexan olanından denedinizmi?yanı tam olarak bahsettiğiniz boya lexan olupta su bazlı boya ise bilemiyorum.yanlış yonlendirmeyeyım sizi

zx6r
16-11-2011, 22:49
lexan boyalar bildiğik kadarıyla kep için kullanılıyor ben kep için kullanmayacağım .

Roadrunner
17-11-2011, 00:35
Yanlış bilmiyorsam akrilik boyalarda sentetik veya selülozik bazlı oluyor.
Aklıma gelen diğer yol ise yüzeyi iyice zımparalayıp ince katlar şeklinde 2-3 kat uygulamak olabilir.

red_fin
17-11-2011, 12:10
Akrilik boyalar su bazlı olur. Ya da en azından suyla inceltilir.

Sentetik üzerine akrilik her türlü (astar, boya vs) uygulamayı yapabilirsiniz.

zx6r
17-11-2011, 17:06
Okumadığım boya sitesi kalmadı akrilik iki çeşit boya var biri seliloz bazlı diğeri su bazlı,su bazlılar genelde model işleri ile uğraşan firmaların ürettikleri ürünler fakat malesef bulamıyorum Türkiye'de uygun boya.

red_fin
21-11-2011, 19:33
Selülozik bazlı akrilik boya diye birşey hiç duymadım açıkcası.

Akrilik diye "su bazlı" boyalara denir. Zaten selülozik bazlı ise akrilik değildir. Selülozik bazlı akrilik boya demek "memeli kertenkele" demek gibi birşey oluyor.

"Su bazlı" akrilik boya da nalburlardan model mağazalarına her yerde kolaylıkla bulunur.

Bu "selülozik bazlı akrilik boya" için bir kaynak verebilir misiniz? Belki bilmediğimiz bir husus vardır bu konuda?

scoutbd
23-11-2011, 23:50
selülozik bazlı akrilik boyalar oto boyalarıdır ve sanayii gibi yerlerde genelde kilo ile satılır, su bazlı akrilik boyalarda hemen hemen her hobbyshop ta çeşitli markalarda 10-20ml olarak satılıyor.
ama en doğru cözüm ise boya yada asterdan sonra çift kompenandlı yani sertleştiricili selülozik bazlı mat vernik atıp 24 saat kuruduktan sonra istediğin boyayı atabilrsin üstüne ve tabi airbrush işi bittikten sonra tekrardan parlak vernik.

scoutbd
23-11-2011, 23:53
[QUOTE=red_fin;936034]Selülozik bazlı akrilik boya diye birşey hiç duymadım açıkcası.

ego memeli kertenkeleyi atölyede kullanıyoruz....

:)

red_fin
24-11-2011, 17:11
Hadi ya. Su bazlı değildir o abi, selülozik ise. Nasıl hem akrilik hem selülozik oluyor anlayamadım hala. Atölyeye geldiğimde bakıcam. Anladığım kadarıyla şu bizim tekne boyadığımız oto boyaları bu hikaye ama arada bir kavram kargaşası var. En azından benim kafamda. :)

scoutbd
26-11-2011, 21:27
O boyalar akrilik oto boyasi ve aslinda akrilik yada universal tinerle incelmesi gerekiyor ama selulozikle de inceltebiliyrsun

ince999
30-11-2011, 18:12
akrilik boya nın piyasa adı plastik badanadır.İster en ucuzu olan toz halinde alıp arzu ettiğiniz koyulukta hazırlayın,yada gidip hazır daha pahalılarını alın hepsi ayni şeydir

red_fin
01-12-2011, 15:56
Onlar da akrilik bazlı olabilirler ama bazı dışında kalan pigment kimyası, model boyaları ile badana boyaları arasında çok ciddi fark gösteriyor. Akrilik bazlı ressam boyaları da var. Ama bunlarla model boyanmaz. Bazı aynı olsa da üstyapıları farklı.

ince999
03-12-2011, 08:20
Bence bir boya kendinden istenen görevi " BAZ" ı dediğimiz kaplayıcı,örtücü kimyasalı ile yerine getirir.Çoğunlukla estetik amaçla seçtiğimiz rengi meydana getiren pigment katkısı asli göreve etkide bulunmaz.
Model boyası gereksiniminde özel bir durum var.Boyanacak model genellikle metil alkol yakıtı kullandığından ve bu alkol iyi bir eritken oldugundan boyanın etil alkole karşı bir koruyucusu,zırhı olması gerekmektedir.Zaten bu tür boyalarda akrilik esaslı yani bazlı boya degildir.Egerki etil alkol olmayan model kullanıyorsak yine diyorumki Plastik badana boyasını rahatça kullanırsınız zaten hobi boyası kutusundada bu boya var

BaatilRhym3
20-01-2012, 18:12
Merhaba Arkadaşlar Öncelikle Kendimi Tanitim Adım Okan 2. olarak Sizlere Birşey Sormak İstiyorum Bu konuyla alakalı değil Gibi Gelebilir Ama benim Düşüncelerime Göre tamda Bu konuyla alakalı Şimdi Alacağım Araç [Maverick Strada TC EVO Rtr 1/10]
Eveet Gelelim Aracıma Takacağım Kep'e Şimdi Sizden yardım İstiyeceğim Alacağım kep [mazda rx-7 boyasız kep] Yanlız Boyasız Deselerde Ana Rengi Kırmızı Görünüyor.. Benim Almak İstediğim Renksiz. Bulamadım Yardımcı Olursanız Sevinirim 3. Olarakda Diyelimki Boyasız Bir şekilde Elime geçti Boya Kısmını Soracağım Boyaları Sipariş Edeceğim 1 hafta İçinde Şimdi Boya yaparken Bagaj tarafını Boyarken Kırmızı Renk Dikkatsizliğimden Dolayı Cam'a gitti Bunun Olmaması İçin ne yapmalıyım Dedim Rc'Modifiyesiyle İlgilenen Arkadaşlarımın Çoğu Senin Spreyin Çok püskürtüyordur. Dedi Ama Birde Öneri sundular Spreyin Ucu Dar Olursa İnce Şekilde Ufak Yerlere Sıkabilir Renkleri Biribirine Bulaştırmassın Dediler Dikkate Aldım Yanlız Onun Söylediğini Bulamadım Bilgisizliğimden Olabilir. Aranızdan Bu işte İyi Olup Bana Yardım Ederseniz Çok makbule geçer .. Ve son Olarak Birşey diyeceğim Bana Önerebileceğiniz Bir Boya Sprey Olursa Nitelikli Ve Eksiksiz Bir Şekilde İsmini Yazarsanız Çok iyi olur

İyi Forumlar Dilerim..