PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yat macunu hakkında bir bilgi?

strongmoon
23-04-2012, 16:12
Merhaba arkadaşlar,

İlk ahşap gemimi yapıyorum ve ilk olduğundan karşılacağım bir çok problemi çözümünü öğrenebilmem için teferruatı olmayan forumda bulunan mono planı seçtim. Kontraplaktan parçalarımı kestim poliüretan bazlı yat tutkalı ile bu parçaları birbirine yapıştırdım. Şimdi sıra geldi yat macunu ile boşlukları doldurmaya.

Peki öyleyse yat macunun mantığı sadece boşlukları doldurmak mıdır yada geminin boşluklarını doldurup ayrıca her yerini macunlayıp yarım milim gibi izole malzemesi görevi gördürmek midir?

Forumda vardır bilirim fakat tekrar tekrar sormamak için ayrıca ne tür bir astar boyası kullanılmalıdır ?

Şimdiden teşekkür ederim. İyi modeller

warhead
30-04-2012, 20:19
macunlar genelde 2 amaçla kullanılır
tesfiye ve yoklama

tesfiye de zemin mastarlanır yoklama da zeminde kalan çok ufak pürüzler gideriliz.her iki aşamada dolgu aşamasıdır yani macunun mantığı dolgudur.

ahşap yüzeyler boyayı kolay emerler bunun için mutlaka astar boya kullanılması gerekir.kullanacağın boyanın esasına göre astar boya almalısın yani selülozik boyaya sentetik astar kullanamazsın.buna dikka et.boyadan önce imkanın varsa zemini ince bir zımpara ile zımparala sonra astar boya at 1-2 kat olsun.daha sonra yine zımpara yap (bu aşamada min 220 kum zımpara kullan).macunlanması gereken yerlere macun uygula. sonra yine 1-2 kat astar boya, yine zımpara ve son olarak sonkat boya.astardan önceki zımpara çok önemli parlak yüzey bırakmamaya özen göster.yoksa sonkat boyan zar gibi soyulur.

macun olarak çelik macunu kullanabilirsin çabuk kuruması ve zımparaya kolay gelmesi gibi avantajları vardır ancak kalın uygulamalarda çatlama yapabilir.kalın uygulamadan kasıt 3 mm ve üzeri kalınlıklar.modelde sorun olacağını sanmam.

strongmoon
09-05-2012, 10:28
İlgin için çok teşekkür ederim.

Ben sentetik astar ve boya olarak daha iyi olacağını düşündüm. Siz hangisini tercih ederdiniz?

warhead
14-05-2012, 11:21
İlgin için çok teşekkür ederim.

Ben sentetik astar ve boya olarak daha iyi olacağını düşündüm. Siz hangisini tercih ederdiniz?

boyayı tabancayla atma imkanın varsa selülozik veya akrilik boyalara yönelmeni tavsiye ederim.oto boyacısından istediğin rengi istediğin miktarda açık boya olarak temin edebilirsin.uygulama olarak zordur ama çok daha kaliteli sonuçlar alırsın.zeminin düzgünse cam gibi yüzeyler elde edebilirsin :) bu ugulama tarzı tecrübe ve imkan ister boyayı atacak alandan tut kompresör vb ekipmana kadar.

uygulamayı fırça ile yapacaksan sentetik boyalara yönelmen daha doğru olur.geç kuruduğu için hataların telefisi kolay olur.
işin özeti boya seçimi aslında senin imkanına göre olmalı.tabanca kullanabilirim dersen selülozik veya akrilik,bu imkanlara sahip değilsen su bazlı veya sentetik boyalara yönelmelisin.

tekne tadilat işleriyle uğraşıyorum ve bu söylediklerim gerçek tekneler için geçerli.model işlerinde kullanılan alternatifler de olabilir.araştırmak lazım

strongmoon
21-05-2012, 12:52
Çok iyi anlamadım. Faydalı bilgiler sağladı bana yazdıkların. Paylaşımın için teşekkür ederim.

İyi çalışmalar

kafkaslar
06-03-2013, 22:58
teşekkürler ahmet bey