PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : yemleme botu

akif06eren
29-06-2012, 02:23
arkadaşlar işte tamamen homemade bir yemleme teknesi yüzdürme videosu biraz bozuk çünkü bizim oğlan çekti birde kameradan videoyu bilgisayara aktaramadım bende kameradan lcd televizyon telefon kamerası bilgisayar olayı yaptım . sadece yüzdüğünüde görün dedim Allah izin verirse ileride daha güzel yüzdürme videolarını atarım .

yapımda kullanılan malzemeler
el aletleri
maket bıçağı
demir testere ucu
şarjlı matkap
dremel tipi el motoru
pense yankeski havya sıcak silikon tabancası tornavida seti v.b.
iskelet için 10mm kalınlıkta çita
ağaç tutkalı ve ağaç vidası
kaporta için malzeme
3mm dekota
yapıştırıcılar
deniz tutkalı ,derby , sıcak silikon
ağaç vidası
motorlar
12 v oto kompresörün motorları ve dişlileri
şaft için bakır boru 8mm rulman cd sürücü içindeki 3mm çaplı mil ve silkonlu gress yağı
akü
2 adet 6v 12AH akü seri bağlandı
uzaktan kumanda
6 kanal artech alıcı ve vericisi
motor sürücüleri (ESC)
30 A fırçalı motor sürücüsü
dikkat ESC leri alıcıya bağlarken kırmızı kabloyu kesin bağlamayın (+5 V olan ucu) çünkü esc'ler ısınıyor alıcıyı ayrı 5-6 voltluk bir güç kaynağından besleyin
ben akülerin birisinin 6 v ucuna 3 diyodu seri bağlayarak yani gerilimi 5,6 V'a yakın bir değere düşürerek alıcıyı ve dolayısıyla servoları besledim.
servolar
1 adet doğrusal hareket servosu
3 adet mini servo
boya
sadece ek yerlerine çelik macun
ilk başta sprey boya sonra sprey boya kazılarak 2 kat dolgu verniği ve üstüne 3 kat bayrak kırmızısı sentetik boya

kumanda menzili 150 metreye kadar test edebildim sorunsuz çalıştı ama kamandanın etkili menzili havada 600 m hadi suda da 300 metre olsun bana kat kat 300 metre yeter ama suda da en az 450-500 metre yapar diyorum.
hızı
gayet hızlı tabi bir sürat teknesi kadar değil ama çok tatmin edici bir hızı var
ağırlığı
tartmadım ama 2 adet tanesi 1.8 kg gelen akü eder 3.6 kg artı motorlara 1 kg versek etti 4.6 kg servolar elektronik elemanlar 500 gr ver kaporta da 2.4 kg olsa 7,5 kilosu rahat var

kullanım süresi yaklaşık 2 saat
arkadaşlar bu tekne katamaran tipi olup yüksekliği 28cm uzunluğu 58cm ve genişliği 42 cm dir
yapımında kesinlikle bir atölye kulanılmamıştır .yapım yerleri cam balkon oturma odası ve salondur
hatta salonun halısına tam 3 yerine deniz tutkalı dökülmüş .Allahtan hanım halıyı sevmiyor da dayaktan kurtulduk :)

http://www.youtube.com/watch?v=_pUN7c6pw2g&feature=plcp

free19800
15-07-2012, 23:36
slmlar üstad gayet başarılı bir çalışma olmuş ben de yemleme botunun strafor üzerine elyaf kaplısını yapıyorum her şey bitti sayılır e eksiğim var birisi kumanda o da 2 güne elimde olur önemli olan ikinci eksik servolar sayesine yem bırakma olayı ortada gördüğüm kadarıyla alta doğru açılır iki kapak var o sistemi nasıl yaptığını anlatırsan çok memnun olurum bunuda yaptım mı benim teknede suya inmeye hazır olacak yardımlarını bekliyorum selamlar..!

akif06eren
17-07-2012, 02:57
slmlar üstad gayet başarılı bir çalışma olmuş ben de yemleme botunun strafor üzerine elyaf kaplısını yapıyorum her şey bitti sayılır e eksiğim var birisi kumanda o da 2 güne elimde olur önemli olan ikinci eksik servolar sayesine yem bırakma olayı ortada gördüğüm kadarıyla alta doğru açılır iki kapak var o sistemi nasıl yaptığını anlatırsan çok memnun olurum bunuda yaptım mı benim teknede suya inmeye hazır olacak yardımlarını bekliyorum selamlar..!

Aleyküm selam yapması kolay oldu da size bunu anlatması baya zor olacak

106620

kaba taslak şekildeki gibi kapaklar menteşe ile değilde pimli olarak tutturdum
kapağın bir tarafına düz çelik pim diğer tarafına L şeklinde pim yaptım . zaten iş L pimde bitiyor bir nevi hani dümen L demiri gibi iş yapıyor kapaklara yük binince yaylı dil L pimi tutuyor ve kapağın açılmasını engelliyor yaylı pimi lineer servo ile çekerek L pimi serbest bırakınca kapak üstüne binen yükün ağırlığı ile açılıyor
yaylı dil ile L pim arasındaki durum aynı apartman dairesi kapısı veya banyo pencerelerindeki dil kilitlemesi durumu gibi
İnşeallah anlatabilmişimdir
selamlar

free19800
17-07-2012, 09:53
çok teşekkür ederim yardımlarınız için hemen yapmaya başlıyorum takıldığımız yerde bilgilerinize baş vurmamızda sakınca yoktur inşallah allah razı olsun iyi günler..!

free19800
17-07-2012, 09:58
bir de son bir soru sorsam kaç kanallı kumanda işinizi gördü acaba, ben 4 kanallı spariş verdim işimi görürmü sizce biz bu işlere yeni başladıkta yanlış anlamayın şimdiden teşekkürler..!

akif06eren
23-07-2012, 19:13
bir de son bir soru sorsam kaç kanallı kumanda işinizi gördü acaba, ben 4 kanallı spariş verdim işimi görürmü sizce biz bu işlere yeni başladıkta yanlış anlamayın şimdiden teşekkürler..!

elimden geldiği kadar yardımcı olurum kusurluk bir durum yok :) ama geç olur siz kusura bakmayın
6 kanal kumanda kullandım ama 5 tanesini kullanıyorum
1. kanal yan kapak ve olta bırakma aparatını yani 2 servo yu kontrol ediyor
2. kanal sol esc yani sol motoru 4. kanal sağ esc yani sağ motoru (2. kanal ve 4. kanal birbirine mix edildi )
3. kanal ışıkları açıp kapıyor mini servo ile sivich anahtar kontrolu
5. kanal ise orta yem bölme kapaklarını açıyor

akif06eren
31-08-2012, 03:52
yemleme gemisi yüzme video

http://www.youtube.com/watch?v=B_BFZ75XFw0&feature=youtu.be

MagnetO
04-09-2012, 11:07
akif bey elinize saglık , mesaj attım ama sanırım vaktiniz yok , bu üstteki videoda yüzdürdügünüz yer neresi ? suda sanki kar var , ama tarih daha yeni videoda , belki benim gözler yanlış görüyor su üstündekileri )

akif06eren
11-09-2012, 19:32
akif bey elinize saglık , mesaj attım ama sanırım vaktiniz yok , bu üstteki videoda yüzdürdügünüz yer neresi ? suda sanki kar var , ama tarih daha yeni videoda , belki benim gözler yanlış görüyor su üstündekileri )
teşekkür ederim kıyıya yakın olanlar kar değil kara parçası daha doğrusu suyun içinde kalan tepelerin en üst yerleri ama hala az miktarda su altındalar suyun ortasındakiler ise herhalde su köpüğü

soylu206
15-12-2012, 23:46
akif bey cok özür dileyerek birşey rica etcem benimle irtibata geçermisiniz sorularım olacak bait bot yapmak istiyorum ve sizin yaptığınız botu cok beğendim bende kendime 1 tane yapmak istiyorum cok amatörüm lütfen yardımcı olun bana

tansucaglar
05-06-2013, 02:19
Merhaba. maliyeti nekadar tuttu? bende yapmayı düşünüyorum ama Konyada Parça temin edebileceğim yer yok. parça temini ile ilgili yardımcı olabilirmisiniz? teşekkürler.

sahin06
03-07-2013, 21:30
Hocam size bir sorum olacaktı elimden 12 v 2 kablo çıkışlı bir motor var,birde 40 A 2-4s lipo esc var 3 kablo çıkışlı bunların ikisini kullanamaz mıyım? tek kabloyu boşa çıkartıp bağlamak istemedim belki zarar veririm diye.Bu arada 12 v 7 ah akü kullanacağım.

necdet41
03-07-2013, 23:10
Elinizdeki 2 kablo çıkışlı motor fırçalı tip , Esc niz ise 3 kablo çıkışlı fırçasız tip. Bunları bir birine bağlayamazsınız. Fırçalı motorunuza uygun esc almalı veya motorunuzu servo + mikro switch kombinesi yaparak kontrol edebilirsiniz.