PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ankara Rc Pistleri ve kullanım ücretleri

bozcan
14-03-2006, 19:33
Arkadaşlar, malum sezon yaklaşıyor, artık pist zamanı gelmeye başladı.

Ankarada 3 tane Rc Model Araba Pisti var.
- YavruPist
- Ahlatlıbel Pisti
- Harikalar Diyarı Pisti (bu pist harika bir pist olmasına rağmen aktif olarak modelci kullanımına acık değil. bu sezon bu pistin de model camiyasına kazandırılması için bir kampanya yurutmeyi planlıyoruz.)

Şimdi konumuza gelelim. Ahlatlı pistinin senelik kullanım ucreti 200 lira. Günlük kullanım ucreti 20 lira. bunun yaında YavruPist fiyatı tam belli değil ama bu sezon için günlük 10 lira gibi bir rakam telafuz ediliyor. 200 lira da 20 lirada benim görüşüm cok pahalı. Önerim: örgütlenip toplu pazarlık yaparak fiyatı modelciler için uygun bir fiyata cekmek.

Bir de pistlerin kendilerine göre artıları ve eksileri var: mesela Ahlatlı pisti kucuk, servis alanı yetersiz ama yakın. Veya YavruPist'in cok guzl bi kulesi var, servis alanı iyi ama cok fazla kırım oluyor sonra uzak.

Bu konu altında Ankaralı modelciler pistleri ve fiyat olayını ayrıntılı olarak tartıssın diyorum. toplu pazarlık olayında tabiyki catlak sesler cıkar ama kalanlarla fiyat kırabiliriz.

NOT: LÜTFEN BU KONUDA GEYİK YAPMAYIN CİDDİ BİR ORTAMDA, SONUÇ ALACAK BİR TARTIŞMA SÜRDÜRELİM.

yigit1905
14-03-2006, 19:46
Ahlatlıbel pistini seviyorum.Yakında fakat kullanıcıları memnun edebilmek için pistlerde yerine getirilmesi gereken ilk şart pistin temizliği.Benim gördüğüm pistlerden hiçbiride videolarda izlediğim pistler gibi cillop değil.

Ahlatlı pistine gelicek olursak,
-Transponder sistemi ve gece ışıklandırması yapılması planlanıyor.Gerektiğinde gece yarışları bile düzenlenebilirdiye duydum.
-Pist yakın
-Go-kart vs. hizmetleride var ortam güzel.
-Benim için en güzel yanı ortamı ve yakınlığı.Pistte gayet güzel ve teknik.

Yavru için,
-Pist temiz diyemem fakat pist yetrince büyük ve düzlüğü baya uzun.
-Kule koccaman istediğiniz kadar insan doluşun.Görüş seviyeside iyi,pistin kör noktasıda yok.
-Bordürler kırıcı diyorlar.Olabilir fakat kıra kıra öğrenirsiniz diye düşünüyorum.Bordürlerin bana bir zararı yok.
-Yiyecek ve içecek geçen sene vardı.Yani orayı işleten abimiz bu işi iyi yaptı.
-Off-road pisti açıldı.Pisti beğenmeyenler olabilir fakat 1-2 ufak oynamayla o pistte gayet güzel hale gelebilir.
-Benim için en güzel yanı pistin şekili ve düzlüğü.

Harikalar diyarı pistine gitmediğim için henüz bir yorum yapamıyorum :)

akin
14-03-2006, 19:55
gittiğim hiç bir pist 4-4 lük değil ahlatlıbel pisti ufak ama çevre güzel yavru pist ise pist olarak güzel çevre yok:) bence bu işleri pist sahiplerine bırakmak yanlış pisti temizlemk iin bizde bişeyler yapabilirz elimize alıp bi fırça süpürsek sonra rahat rahat oynarız ama çok kişi sadece şikayet ediyor yada alıp 3-4 şişe cola piste dökmek o kadar zor ve masraflı bişi olamsa gerek...

ens69
14-03-2006, 19:57
bencede Ankaradaki arkadaşların bu konuya daha çiddi bakmaları lazım, öbür bölgelerdeki arkadaşların bizim kadar pist konusunda şansı yok bizdede iki tane pist var fakat bizler bunu çok iyi bir şekilde değrlendiremiyoruz.
Sebebei, çok fazla dayanışma içinde olmamamız. gecen sezon bakıyorum yavru piste pazar günleri enfazla 4 kişi oluyor ankarada bukadar azmı rc aracı olan var acaba .çok var ama kimse piste gelmiyor 1.000 ytl ve üstü paralara alınan araçlar sokaklarda kullanılıyor, yalnış. bukadar çoğunlukta 10 kişinin piste gitmesi olmuyor birlik içinde olmamız daha iyi olur ,
Bu konuyla ilgili düşüncelerinizi lütfen saygı çercevesi içince tartışalım.......

omer_yildir
14-03-2006, 20:01
Akın burada temızlemek sorun degıl. Pıste bakım yapmak sorun degıl fakat sonrada gelıp pıskın pıskın para ıstıyorlar ya bana koyan o . Ben alır elıme fırcayı temızlerım heryerı ancak baskalarının yapması gereken seylerın bızlerın yapmaması gerek.

Genel olarak benım tercıhım ahlatlıbel olucak. Hem sehre yakın hem aracları yormayan hemde ep ıcı ıdeal bır pıst olması. Istedıgım zaman otobuse dolmusa bınıp pıste gıtme sansım var. Genel olarak 1-2 sey dısında gayet guzel bır pıst. Yavru ıse uzak ve ters bır yerde.araba olmadan kesınlıkle gıdılmez. Hafta ıclerı acık degıl. Istedıgın zaman gıdemıyorsun. pıst cok kırıcı duzlukte catlaklar vs olumsuz yonu cok fazla. Ama oda sonucta guzel bır pıst onada gıdecegım bır kac kısı bulursam gıtmek ısterım Benım dusuncelerım boyle.

akin
14-03-2006, 20:06
abi self-servis bi yerde yemek yiosun gidip yemeğini kendin alıyosun gene pişkin pişkin para istiyolar..

ens69
14-03-2006, 20:06
ömer biz seni alırız sorun etme

akin
14-03-2006, 20:07
ya araç sorun değil herkes herkesi alır...

bozcan
14-03-2006, 20:13
Arkadaşlar polemiğe girmeyelim.

Benim gönlüm de yavrudan yana ama sonucta 2 piste de gidicez. araba ile giden arkadaşlar beni de akkopruden veya bahceliden alsa gayet güzel olur.

akin
14-03-2006, 20:15
burak abi sen merak etme seni alırızz

yigit1905
14-03-2006, 21:17
Ahlatlıya gidecek olursak veya yavruya oran taraflarına gelebilecek birini alabiliriz.
Herneyse,
Üyelik konusuna gelicek olursak bence ahlatlıbel için güzel bi rakam olması gerek ki herkes üye olsun daha fazla üyesi olsun.Bu 200 ytl olayı büyük ihtimalle yapılacak yatırımlardan dolayı "200" oldu tahminimce.

bozcan
14-03-2006, 23:05
Transponder bi derece ama gece isıklandırması benim bir işime yaramaz. ben 200 liranın cok oldugunu dusunuyorum. bence bi grup kuralım, sonra aramızdan tecrübeli birisi ( mesela Enis abi ) gidip grup adına pazarlık yapsın. son fiyat belli olduktan sonra da grup karar versin üye oluyor muyuz yoksa olmuyor muyuz?

ne dersiniz?

ens69
15-03-2006, 00:55
burak biraz daha bekleyelim benide sözcü olarak tavsiye etmene çok teşekkür ederim .
arkadaşlar eğer üyelik için verilen bir para varsa kimse orda temizlik yapma gibi bir durumu olamaz , ama buda şu anlama gelmez geliriz pisti kulanırız ve gideriz tabiki yardım edilmesi gereken yerde yardım ederiz, alışkanlik haline gelmemek şartıyla, gecen sezon ağırlıklı yavru piste gittik biz orakı kendi yerimiz gibi düşübüp yapılmasıgereken yardımı yaptık. ve yapılması gerekiyorsa buyardımı her iki yer içinde yaparız....bu konuyı birde yavru pist yöneticileriyle görüşmek lazım çoğunluk oluşturulduğunda negibi bir yöntem uygulayabilirler açaba.........

Gorkem84
15-03-2006, 12:59
Temizlik konusuyla lafa gireyim hemen.Son pist buluşmamızda 4 kişi ahlatlıya gittik (Akın,Yiğit,Ömer,Ben) ve ahlatlı pistinin her tarafı pislik içindeydi.Gidip aldık süpürgeyi kullanmadan önce pist i temizledik.Yapmadığımız birşey değil yani.Ben her gittğimde pisti silecek değilim.Arabamın ayarıyla mı uğraşayım pist temizlikçiliğimi yapayım.

Sonuçta ne sürekli ahlatlıya gidicez ne de yavruya.İkisinede gidicez.Çünkü insan bir müddet sonra farklı pist dizaynları arıyor.Hatta birgün atlar Harikalar Diyarına gideriz.

Ama pistlerin de bize gerekli koşulları sağlaması gerekiyor.O zaman zaten piste gidişlerimiz azalır yine bundan herkes zarar eder.Bir iş üyelikle yapılmaz.Transponder konacaksa konur,gece ışıklandırılması yapılacaksa yapılır.Seçimler değilki bu.Vaatler üstüne üyelikmi alacaklar bizden.Mart'ı yarıladık.Nisan'da yavaş yavaş açılacak sezon.Kim pistine ne yapıcaksa bizde ona göre kendi seçimimizi yapıcaz.Ben kimseden bir icraat görmüyorum.Görmeden de 5 kuruş para vermem.Vaatler üstünden üyelik beklenmesi kadar saçma bişey yok.

İnsanların niyetleri önemli.Bunları yapmaya niyetleri olduklarını düşünseydik burdaki yazılar çok daha olumlu olurdu.

Tekrar diyorum vaat üstüne üyelik olmaz.Koşullar düzeltilirse bizde kararlarımızı veririz.Zaten biz sürekli görüşen insanların.Ayrı takılacak halimiz yok.

hizir
15-03-2006, 14:37
Ankara pistleri ne güzel bir konu,
Arkadaşlar 3 tane pistimiz var,
Ahlatlıbel pisti, güzel bazılarımız için yakın, ulaşımı kolay, etrafı güzel istenilen birsürü şey de var üstelik. Üyelik aidatı olarak 200 Ytl. yada günlük kullanım ücreti 20 Ytl, bazıları için belki çok bir ücret degil, hatta hegün giden için hiçde bir yekün degil üyelik aidatı. Haftada 1 yada 2 gün giden için helede uzak biryerden geliyorsanız düşünülmesi gereken bir rakam haline geliyor. Örnek olarak ben Ahlatlıbel pisti için günlük 50 Ytl gibi bir masraf çıkarttım kendime. Üye olmadan günlük ödeme yaparsam malesef 50 Ytl her geldigimde çok geliyor bana. Üye olayım dersem de 200 Ytl. hem çok hemde birden vermek mantıklı gelmiyor.
Üyelik aidatının 200 Ytl olmasının sebebi, piste ışıklandırma yada transponder alınacak olması ise buda çok yanlış bir tutum.
Yavru pist fiyatı belli degil, olumlu olumsuz birsürü şey olabilir, ortak bir görüş herkese uzak, bana extra uzak bir yer.
Peki ben piste gitmek istiyorum nereye gideyim, bana yakın bir pist var Harikalar diyarındaki adı Model Araba pisti olan gerçekten kulesi, pist asfaltı güzel olan bir pist var, ama oranında işletmesi, orayı amacı dışında kullanıyor model araba kullanımı imkansız gibi birşey.
Harikalar diyarı pisti için birşeyler yapalım, diyorum, bende bencillik yapayım orasıda bana yakın oraya gitmek istiyorum, Ahlatlı pistine gelebilmek için 50 Km yol gitmek durumunda kalıyorum, yavru pist ise herhalde 80 km dir.
Ahlatlı için bazı arkadaşlar yakın ve ulaşımı kolay diyorlardı ya bende böyle bir bencillik yapayım dedim yanlış anlaşılmasın.
Kaç modelci gider yada gitti bilmiyorum ama gerçekten güzel bir pist, ve rezil oluyor. Birilerinden birşeyler isterkende hakkımız olur, yarın belediyeden Model otomobil pisti istiyoruz birtane daha dersek, yaptık da kullandınız mı demesinler sonra.
Harikalar diyarı pisti için birlik olmayı teklif ediyorum, elden gitmemesi için.

yigit1905
15-03-2006, 16:57
Harikalar diyarı pisti için sonuna kadar katılıyorum.Küçük çocuklara akülü araba kullandırıyorlarmış sanırım.Adı model araba pisti.Gerçekten amacı için kullanılsa bari.Pistin resimlerini gördüm gerçekten çok beğendim.Yani binası dı kulesiydi falan az uğraşılırsa gayet güzel biyer.

RC06
15-03-2006, 18:04
Büyük ihtimal her sene olduğu gibi, bu senede bizden araba satın alanlara pistimiz ücretsiz olacaktır . Günlük üyelik düşünülmüyor onun yerine 50 USD karşılığı yıllık üyelik, çünkü günlük üyelik ücretlerini toplama konusu çok sıkıntılı . Zaten 50 USD gibi düşük bir rakama yıllık üyeliğin çok daha cazip olacağı bir gerçek .

Ulaşım için HRC usülü bir liste hazırlayın :) Ben gereğini yaparım . Minibüs mevcut zaten . Merkezi bir yerden herkesi toplama ve herkesi evinden toplama için ayrı ayrı ücretler çıkartılır . Kızılay falan gibi bir yerden gidiş dönüş 5-6 kişi 5YTL gibi bir ücret olabilir tahmini . Bir şekilde ulaşım sorunuda halledilir .

Offroad pisti için yeteri kadar talep olursa şuanki halini geliştirmeyede açığız . Bir çoğunuz offroad sahibi, talep olursa yarışıda olur veya organizasyonu .

Bekliyorum fikirlerinizi :)

bozcan
15-03-2006, 18:26
hmm 50$ üyelik ücreti benim görüşüme göre ödenebilir bi rakam. yavrupist bana 60km mesafede olmasına ragmen ben yavrupiste üye olmayı bu şartlarda düşünüyorum.

harikalar diyarı pistine gelince. bu pisti kesinlikle model camiyasına kazandırmalıyız arkadaşlar. pistin tek ihtiyacı cevresine cit cekilmesi ve temizlenmesi.bugun piste gittim bi kesif yaptım, araba surdum. kule harika. ışıklandırma mevcut. pist Ahlatlının 3 katı buyukluğunde.Ama pis!! 705 full drift gitti. ilk başlarda noluyoruz dedim ama sonradan alıştım drift ögrendim.

işte fotolar:
http://www.ieee.metu.edu.tr/~burakozcan/eryaman/eryaman.html

yigit1905
15-03-2006, 18:29
Pist temizlenebilir.Sonuçta belediyenin biyeri ve çöpçüler sabahtan 1-2 tozunu alsa bile yeterli.Oda yetmedi biz kendimizde birşeyler yapabiliriz.

Walkman
15-03-2006, 18:40
Yavruoyuncağın pistinede gittim Ahlattlıbele de gittim.
Sadece yavru pistinin yıkılıp yeniden yapılması veya ona yakın bi yenilenmeye girmesi bana kalırsa ''şart'' deyip bir cümlede düşüncemi ortaya koyim.
Ahlatlıbel pisti Türkiye deki günümüzde bence en iyi pist.
Kör noktası var düzeltilir.Asflat kaliteli.Yeşillikler içinde çok hoş bir ortam.Bi kaç rötuş dan sonra mükemmel olur.
Harikalar diyarındaki pist altyapı olarak fotolardan gördüğüm kadarıyla baya iyi.
Çok eksik var düzeltilmesi lazım.Birazcık uğraşılırsa Türkiyenin en iyi pistlerinden olabilir.

RC06
15-03-2006, 18:46
Harikalar diyarının tek eksi sayılabilecek yönü çevresi . Uzaktan kumandalı 10km hız yapan bir aracada açık . Şimdi sadece modelciler o pisti kullansa bile, zamanla modelciler eminimki azınlıkta kalacaktır oyuncak araba sahipleri karşısında . Çitle çevrilmesi büyük ihtimal söz konusu olmaz çünkü parkın bir parçası . Kendi başına bir pist olma olasığı yok gibi . Çevrilse bile bir pistin ayakta durabilmesi için işletmesinin olması lazım, emek lazım . Her haftasonu arabayı sürmeden önce kaç kişi temizler veya kaç kişi herhafta sıkılmadan bu işleri yapar o da tartışılır .

Zor ama yapılamaz diyede bir şey yok tabi .

yigit1905
15-03-2006, 18:47
Söz konusu yıkılması gibi şeyler değil.Herşey var o pistte fakat aktif halde değil.Bir eksiği elinde bulunan imkanların değerlendirilememesi.Bana sorarsanızda ben yavru piste bayılırım.O pist temiz olduğunda kullanmak o kadar zevkliki ...

RC06
15-03-2006, 18:52
Talep olduktan sonra herşey yapılır arkadaşlar o konuda şüpheniz olmasın . açık hava mini-z pisti'de olur, 10 numara offroad pistide olur, her hafta sonu transponder'da gelir ...

Düşünün taşının arkadaşlar, ben fikirlerinizi dinlemeye açığım .

yigit1905
15-03-2006, 18:55
Benim istediğim şu,
Elinizde mevcut transponder sistemi varken 2 haftada bir veya onun gibi uygun vakitlerde sürekli yerel yarışlar.Kupada olmasın hiç önemli değil.Önemli olan nasıl daha iyiye gidebileceğimiz.
Gelişmeler çerçevesinde ben yavru piste daha sıcak bakıyorum ...

RC06
15-03-2006, 18:57
Yiğit her hafta sonu transponder'da gelir o da sorun değil, kışın bir organizasyonumuz olmadı yazın artık bunun acısını çıkarırız zaten .

yigit1905
15-03-2006, 18:59
İşte ne güzel organizasyonlar falan olsun.Pist tozlu ise onada temizlemeye varım yani.Off-road pistine yapmak için hep beraber yaz sıcağı altında o borulara az mı kum geçirdik az mı toz yuttuk :)

RC06
15-03-2006, 19:01
Toza çözüm yok maalesef açık hava çünkü . Ama her sabah şekerli su yapılır .

Akın'ın TNX'i az mı sürdüm hehe :D

bozcan
15-03-2006, 19:12
Ben yavrupistin yıkılıp yeniden görüşüne yapılması gerekiyor fikrine katılmıyorum. Bence su an Türkiyenin en iyi pisti Yavrupist. Gerek kulesi,gerek şekli harika.geçiş imkanları cok.en büyük ekşın yavrupistte oluyor. YavruPistin en buyuk dezavantaji uzak olması değil, bordurleri. Bordurler yeniden yapılırsa Avrupa kalitesinde bir pist olma yolunda ilerler.

Harikalar diyarı pistine gelince: yapılamaz diye kestirip atmayın. Bu pisti model camiyasına kazandırabiliriz. Birkere oyuncak surerler demek (cok özür dilerim RC06 ama) komik. Pist Ahlatlı pistinin 3 katı. oyuncak ilk virajda mesafeden cıkar. Nikko ile tur atmayı bırak duzlugu gecmesi bir ömür suruyor. Pistin bir işletmesici de var. pist yanındaki piknik-meşrubat büfesi ile bir. zaten akülü arabaları da onlar kiralıyor. Temizlik işine gelince bugun konuştugum güvenlik görevlileri, pisti 10 dakkada temizleyecek makinelerin parkda mevcut oldugun söylediler ve bir tanesini bana gösterdiler. Güvenlik görevlileri de pistte akülü arabaların gezmesine bi anlam veremiyor. model araba beklerken bunlar cıktı diyor.

yigit1905
15-03-2006, 19:18
Tabiiki bu pist herkes için çok güzel olur.Biraz ilgilenelim.Yapılması gerekenler bence sadece bordür.Görünürde bu var.Birde orayı bizim orada model araba kullanabilme hakkına sahip olmamız gerek.

RC06
15-03-2006, 19:21
Grup olarak pisti görmeye ve araba denemeye gitmiştik . İnanılmaz tozluydu . Toz neyse haledilir sorun değil . Ama sürerken 1-2 çocuk arabalara baya bir yakınlaştı tehlikeli biçimde . Çitle çevrilmediği sürece, mekanında bir park olduğunu düşünürsek, ciddi bir tehlike .

Burak sürerleri şu yüzden dedim . Model arabası olmayan çocuklar modelcilere özenip, arabalarını sürmek isteyecekler . Ne kadar uyarılsada çocuk gene sürmek isteyecek . Çık desen diyemezsin, o yüzden sorun demek bu :)

bozcan
15-03-2006, 19:29
Citle cevrilemeyecegi konusuna katılmıyorum. Sonuçda citle cevirmek için haklı gerekceler var. Ve bu citle cevirme işi yukardaki adamların sadece bir sözüne bakar. Parkın butunlugunu de bozmaz. sonucda dikenli telle cevirmiycez. bel yuksekliğinde dekoratif bir cit kullanılabilir.

zaten pistin 2 sorunu var. temizlik kolay. cit işi karışık.

akin
15-03-2006, 19:30
ahlatlıbel pisti yakın çevresi güzel ama yavrupistin de pisti gzl kulesi güzel sonuçta piste araba oynamaya gidiyoruz yeşillik etrafa bakmaksa amaç ona göre daha ne yerler var...;)

RC06
15-03-2006, 19:31
Citle cevrilemeyecegi konusuna katılmıyorum. Sonuçda citle cevirmek için haklı gerekceler var. Ve bu citle cevirme işi yukardaki adamların sadece bir sözüne bakar. Parkın butunlugunu de bozmaz. sonucda dikenli telle cevirmiycez. bel yuksekliğinde dekoratif bir cit kullanılabilir.

zaten pistin 2 sorunu var. temizlik kolay. cit işi karışık.

Dediğim gibi olmayacak bir şey değil :)

Bir sorun daha aklıma geldi . Otopark ile pistin arası çok uzaktı .

yigit1905
15-03-2006, 19:34
Birde bordür sıkıntısı var harikalar diyarında.

bozcan
15-03-2006, 19:37
bordur cok da dert değil yiğit. otopark daha büyük sorun. bildigim kadarı ile hazelfen'de bordur acısından bu piste benziyor.

omer_yildir
15-03-2006, 19:37
Arman bız grup olarak gelecegımız ıcın ufak bırde ındırmınız olursa super olur :). Fıyat cok ıyı bu fıyata herkez uye olur. Basta ben olmak uzere pıstın bır kac eksıgıde tamamlanırsa bordurler tekrar duzenlenırse super olur. Ben bu fıyatı duyduktan sonra tamamen desteklıyorum..

RC06
15-03-2006, 19:43
Ömer fiyat konusunda eminimki bu son fiyat olur çünkü sırf elektrik faturası bile başlı başına yetiyor . Hizmet verebilmemiz için 50 USD yıllık ücreti almak durumundayız . Diğer pistler ile karşılaştırınca zaten bu rakam çok komik .

Ücretsiz merkezi ulaşım olabilir 7-8 kişi toplanırsanız . Kızılay falan gibi bir yerden ücretsiz ulaşım olabilir . Bir liste hazırlayın, bende size neler yapabilirim bunu söyliyim .

akin
15-03-2006, 19:54
bizde ayrancı tarafından 2 kişi alabilriz

Gorkem84
15-03-2006, 20:09
50 dolarlık yıllık ücretle hep birlikte üye oluruz.Toz işini de sabahları şekerli su kesin yapılmak koşuluyla bayağı bir azaltmış oluruz.

Harikalar diyarı belediyeye ait bir yer olduğu için çit filan falan sorun çıkartır tahminimce.işletmeci yapabilir diyelim adama yıllık ücretle ancak o güveni sağlayabiliriz.Çünkü adamın çit ve border işiyle uraşması lazım.Kim vericek daha oluşmamış bir piste bu ücreti.Biliyorsunuz birliktelik sağlamak zaten güç.

Ben temizlik ve 1-2 ufak tadilatla yavrudan yanayım.

bozcan
15-03-2006, 20:21
Harikalar diyarı pistinin yakın zamanda düzgün bir sekilde modelci kullanımına acmamız zaten olası değil. Harikalar pistini uzun vadede model camiyasına kazandırma calışması yürütmeliyiz.

Ahlatlı bana 50km var. o kadar gitmişken 10 daha giderim.

Ben de yavru diyorum. Vaatler boşa cıkmasın yanlız.

RC06
15-03-2006, 20:30
Harikalar diyarı pistinin yakın zamanda düzgün bir sekilde modelci kullanımına acmamız zaten olası değil. Harikalar pistini uzun vadede model camiyasına kazandırma calışması yürütmeliyiz.

Ahlatlı bana 50km var. o kadar gitmişken 10 daha giderim.

Ben de yavru diyorum. Vaatler boşa cıkmasın yanlız.

Harikalar diyarı eminimki kazandırılır camiaya . Değişik pistlerde araba sürmekten daha eğlenceli bişey yok .

Ben şöyle özetliyim neler olacağını :

Her pazar günü 10-11 gibi pist açılır
Şekerli su ile zemin hazırlanır
2 haftada bir transponder ile antreman veya yerel yarış
Temiz tuvalet temiz mutfak
220v elektrik
Talep olursa offroad daha geliştirilir
Talep olursa mini-z pisti açık ve/veya kapalı yapılır
Ulaşım konusu minibüs ile halledilir detayları konuşuruz

Başka fikirleri veya düşünceleri olan çekinmeden söylesin . Elimizden geleni yaparız maddi anlamda uçuk olmadığı sürece .

Gorkem84
15-03-2006, 20:32
Mini-z anseraya çok güzel olabilir.Katılımcılarda bayağı olur ama artık onunla uğraşıcak vakit kalırmı bilmem.Herkes nitro zamanını bekliyor artık.

omer_yildir
15-03-2006, 20:34
Bırde duzluktekı muhtelıf catlaklar ve bordurler hakkındada bılgı almak ıstyorum

RC06
15-03-2006, 20:37
Mini-z anseraya çok güzel olabilir.Katılımcılarda bayağı olur ama artık onunla uğraşıcak vakit kalırmı bilmem.Herkes nitro zamanını bekliyor artık.

Anserada mümkün değil maalesef yeni yönetim izin vermiyor .

Düzlükteki çatlaklar doldurulacak bir şekilde ama bir miktar eğim olabilir . Pisti henüz görmedim geçen yazdan beri . Büyük ihtimal kabul edilebilir bir eğim olur ama tümsek veya çukur olmaz .

!Amorfy.BaRoS+
15-03-2006, 22:15
İlerde İzmitte 2 tane pistimiz olursa bizde bu ayrımlarda kalırmıyız diye düşünmekten kendimi alamıyorum.Pist var değerini bilin derim.En azından araçlarınız yarım saat kullanmak için doguya 500Km , kuzey batıya 200km batıya 150 km gitmek zorunda değilsiniz :)

ens69
15-03-2006, 23:35
rec06 sizden arac alan kişiler üçretsiz pist kullanımı kampanyasından ben niçin yararlanamadım yazıyı okuyunca gördüm bu gün yavrudaydım bilsaydim konuyu konuşurdum ben 1 adet ntc-3 aldım ama o tarihten sonra pist üçreti ödedim şimdi neyapmamamız lazım bu konu ile ilgili

akin
15-03-2006, 23:53
yavru pist diorum bende :)[/quote]

RC06
16-03-2006, 00:16
Özel mesaj attım teşekkürler .

ens69
16-03-2006, 01:00
rc06 özelden yazdım bakabilirsin

hizir
16-03-2006, 09:39
Yine yavru pist yaptı yapacağını.
Süpper, fiyat makul, biz uzaktan gelecekler için de merkezi bir yerden ulaşım yapılırsa daha da ekonomik olacaktır.
Teşekkürler.

M_tech
16-03-2006, 12:15
mantıklı olanda aslında yavrunun yaptığı. doları 1.400 olduğunu düşünürseniz bile 70 ytl gibi bir fiyat ediyor. 4 haftasonu parasından bile az. herkese hayırlı olsun.

RC06
16-03-2006, 18:45
Arkadaşlar fiyat konusunda bir değişiklik var . Yıllık üyelik yerine günlük 10YTL ücret alınacak . Yıllık üyelikler kaldırılmıştır . Bu haliyle bile bütün pistlerden daha ucuz . Bir çok arkadaşın bir yılda 7-8 kere geldiğini düşünürsek nerdiyse hiçbir fiyat farkı yok . Diğer söylediğim bütün herşey hala geçerli . Anlayışla karşılacağınızı umuyorum, teşekkürler .

Kızılaydan veya başka bir yerden merkezi ulaşım için 7-8 kişi liste hazırlarsa gereğini yapacağım .

bozcan
16-03-2006, 18:52
Arman günlük 10 ytl oldugunu Zafer abiden bu sezon defalarca duymuştum. Ama sen 50$ senelik deyince heralde fiyat politikasını değiştirdiniz dedim.

Ben şöyle özetliyim neler olacağını :

Her pazar günü 10-11 gibi pist açılır
Şekerli su ile zemin hazırlanır
2 haftada bir transponder ile antreman veya yerel yarış
Temiz tuvalet temiz mutfak
220v elektrik
Talep olursa offroad daha geliştirilir
Talep olursa mini-z pisti açık ve/veya kapalı yapılır
Ulaşım konusu minibüs ile halledilir detayları konuşuruz

peki bu konularda Zafer abinin görüşü nedir?
sonucda pistin yıkanması filan ona kalıyor.

omer_yildir
16-03-2006, 18:54
Gunluk 10 ytl ısı zor. Boyle olursa benım fıkrım degısır.

ens69
16-03-2006, 19:02
arman lütfen bundan sonra yavru oyuncak yetkilileriyle görüşmeden buraya mesaj atma .kaç mesajında yıllık üyeliğin 50$ olduğunu yazdın ,ben bunu bu senenin başından beri biliyordum yıllık üyeliğin olmayacağını ,şimdi bukadar insan ne düşünür bu duruma.

(zaferin buk onudaki kesin kararı yıllık üyeliğin olmayacağı ,dün yine konuştuk bu konuyu zaferle)

ens69
16-03-2006, 19:13
birde şöyle bir durum var arman

ben :1 adet ntc-3 aldım.
Hakan :1 adet hpı
:1 adet ntc-3 aldı. ( dün hakanla bu konuyu konuştuk.)
Güngör :1 adet tg-10 aldı ( dün Güngörle bu konuyu konuştuk.)
hakanda , güngörde araç aldık ama aldığımız tarihten sonra sürekli pist üçreti ödedik diyor geçen sezon.....

Gorkem84
16-03-2006, 23:33
Arkadaşlar fiyat konusunda bir değişiklik var . Yıllık üyelik yerine günlük 10YTL ücret alınacak . Yıllık üyelikler kaldırılmıştır . Bu haliyle bile bütün pistlerden daha ucuz . Bir çok arkadaşın bir yılda 7-8 kere geldiğini düşünürsek nerdiyse hiçbir fiyat farkı yok . Diğer söylediğim bütün herşey hala geçerli . Anlayışla karşılacağınızı umuyorum, teşekkürler .

Kızılaydan veya başka bir yerden merkezi ulaşım için 7-8 kişi liste hazırlarsa gereğini yapacağım .

Bende sene başında Zafer abi ile konuştuğumda üyelik yok demişti.Şimdi sen kalkıp üyelik var diyorsun hatta fiyatı da söylüyorsun.Ondan sonra gelmiş üyelik yok diyorsun.

Ya insanları adam gibi bilgilendir yada hiçbirşey yazmadan topicden uzak dur.Bir çok arkadaş yılda 7-8 defa geliyor diyorsun.Ben 7-8 defa gelmeyecem.10-15 kere gelicem.Ayrıca bunlara benzin parasını da ekle neyin ucuza geldiğini kendin gör.Mantık çerçevesinde yazı yazın buraya.

İnsanlar bir konu üstünde tartışmaya çalışıyor ama kafadan sallama laflarla topic bir anda saçma sapan birşeye dönüyor.Tekrar söylüyorum burdaki herkes üyeliğin olmayacağını sezon sonundan biliyordu Zafer Abi'den.Ama yetkili ağız gibi konuşarak insanların kafasını karıştırma.

torlak_t
17-03-2006, 01:58
İnsanlar bir konu üstünde tartışmaya çalışıyor ama kafadan sallama laflarla topic bir anda saçma sapan birşeye dönüyor.Tekrar söylüyorum burdaki herkes üyeliğin olmayacağını sezon sonundan biliyordu Zafer Abi'den.Ama yetkili ağız gibi konuşarak insanların kafasını karıştırma.
+1

M_tech
17-03-2006, 02:08
ya şimdi durum pek hoş olmamış,arman ortaya birşey atıyor ve gerisi gelmiyor, e karşıdakilerde haklı tabi koca koca insanlar. yalnız benim kaanatim arman bir anlık gazla karar verdi ve ağzından çıktı sanırım. onun için fazla üstüne gitmeye gerek yok,demek ki konustular ve olmayacağına karar verildi,eminim armanın elinde olsa dediği gibi yapardı.
herkesi güzel güzel anlaşmaya davet ediyorum. mesela pistin günlüğü 10 ytl olur artı ücretsiz servis .

hizir
17-03-2006, 09:20
Ahlatlıdan fark kalmıyor benim için.
Toplanıp birlik olmakta fayda var, en az 10 kişi olursak, hem yavru dan, hemde ahlatlıdan yeni fiyatlar alınabilir diyorum. Uzatmanın da anlamı yok diyorum.
Bir liste hazırlansın, zaten bir sözcümüz de var, bu 10 kişi adına bir görüşme yapılır, sonuca baglanır.

MERT
17-03-2006, 11:03
Yavru Oyuncak pist kullanım şartlarını da kendi sitesinde açıklamış zaten

http://www.rc06.com/uyelik2006.htm

hizir
17-03-2006, 11:51
Daha sabah baktığımda 2005 yılı idi, ne çabuk 2006 oldu :-)

yigit1905
18-03-2006, 08:32
Ee birşeyler düşünmüşünüzdür.Son kararınız nedir ? Açıkçası ben üyelik sistmeini tercih ederim aksi taktirde toplasak feci bir rakam çıkıyor...

bozcan
18-03-2006, 12:24
ben de üyelik işinden yanayım acıkcası. cok daha mantıklı ve cok daha pratik. günlük kullanım ücreti koyucaksanız koyun. Ama üyelik de mutlaka olmalı.

yigit1905
18-03-2006, 18:14
Yarın saat 1 de ahlatlıbelde toplantı varmış.Gelin orada güzelce tartışır konuşuruz ...

bozcan
18-03-2006, 18:33
Yiğit toplantı için coğunluk sağlanabilicek mi?

yoksa tartışma burdan mı devam etsin?

yigit1905
18-03-2006, 18:34
Hobbyrc ye üye olmayan birçok kişi,o piste geçen seneden üye olanlar vs. heralde baya kişi gelebilir ...

ilkerkirmizi
21-03-2006, 16:50
Ankara Ahlatlı Pisti' nin yıllık uyelik ucreti 150 ytl olarak belirlendi. ve bildigim kadarıyla da günlük kullanım yaptırılmayacak.Gayet makul bir fiyat. ayrica cok yakin bir zamanda hafta sonlari ahlatlida gece 22 ye kadar pist kullanilabilecek, yapilacak ışıklandırma sayesinde. bu özelliikle yaz gunu o sicakta kavrulan motorlar ve tabiki arabalar için cok guzel olcak. Akşam serinliğinde araba kullanıcazz :) ;oleeea:

facia
17-04-2006, 19:55
İyi güzel diyo herkesde diğer pister hakkında bir yorumum olmaz ama ahlatlıbel pisti hakkında merak ettiğim bir durum var... Dediğinize göre pistte ne elektrik nede ışıklandırma var... EEE insanlarn gidip o pisti kullanmasının bu kişilere nasıl bir marjinal maliyeti var anlamıyorum... İlla bir yerden para almaya çalışıyorlar... Pist boş dursada biri sürsede hiçbir maliyeti yok sahiplerine... o zmn 20ytl gibi bir rakam çook uçuk bir rakam oluyor...

facia
17-04-2006, 19:57
En azından hafta içleri pistin ücretini düşürebilirler 5ytl gibi bir rakam uygun olur ... Haftasonlarıda 10 ytl yapsnlar... Yani gene çok bu fiyatlari vericeksem 220v de isterim ışıklandırmada yoksa para ödemenin ne anlami var...

Aracımı daha yeni aldm ama Ahlatlıbele sürekli giderim...İzliyordumda sizleri ama pistin ücretli olcağı hiç aklıma gelmemişti :S

omer_yildir
17-04-2006, 19:59
Ahlatlıbel pıstıne ısıklandırma yapılıyor su anda. Teller de cekıldı elektırkde var. Ben hesapladım felan fılan gıttım uye oldum cok daha mantıklı ve ucuz oluyor gunluk kullanımdan. Gayet guzel bır pıst.

facia
17-04-2006, 20:07
150ytl yıllık üyelik değilmi? Ne bilim kulağa çok fazla geliyor :S

facia
17-04-2006, 20:08
Zaten arabayı yeni aldım bayada masraf yaptm 150ytl de pist parası :s

17-04-2006, 20:38
Arabanı pistte degilde sokakta kullanmak sana kısa sürede pistin yıllık üyeliginden daha çok masraf çıkartacak ve seni bu hobiden sogutacaktır.
Bu forumun üyelerinin büyük bir kısmı arabalarını pistte kullanmak yerine sokakta tehlikeli ve bilinçsizce kullanıyorlar.Yaşadıkları şehirde pist olmayanlara lafım yok ancak digerleri malesef arabalarının nasıl viraja girdiginden çok kaç km hıza çıktıgıyla övünüyorlar.
Uzun lafın kısası sana tavsiyem gerçekten arabandan keyif almak,daha tecrübeli insanlarla arkadaşlık kurmak,bilgi birikimini genişletmek,sürüş teknigini geliştirmek ve güvenli bir şekilde model araba kulanmak istiyorsan arabanı pistte kullanmandır.

omer_yildir
17-04-2006, 20:48
Tabıkı pıst olmadan hıcbırsey olmaz. Pıste gıtmedende ogrenılcek seyler sınırlı kalır.Keske bır yarısın vıdeosunu cekebılsekte komple forum uyelerımız ızlese. Yavru pıstın gunluk kullanımı 10 tl Ahlatlının 20 ytl her hafta sonu gıtsem pazr gunu yavruda 15 haftada yanı 3 ayda ahlatlıda ıse 1.5 ayda uyelık parasını cıkartıyorsun. Artı olarak ahatlının uyelıgı 1 yıllk yanı yaz sonuna kadar pıstın uzerınde kar yagmur olmadıgı surece kullanıabılıyor.Vede otoparkın anahtarı verılıyor ıcerı kımse olmasada gırebılıyorsun anahtar ıle Bana gayet mantıklı geldı ve uye oldum.

facia
18-04-2006, 12:17
O zmn siz tecrbeli arkadaşlar onumuzdeki haftasonu için güzel bir organizasyon düzenlesede tanışsak :)

omer_yildir
18-04-2006, 18:34
Yaklasık her hafta sonu pısteyım gelırsenız tanısabılırız. Konusup muhabbet edebılırız.. :)

coskun_tezcan
02-05-2006, 16:29
birde ahlatlıbelin zemini düzeltilse arkadaşlar bazı yerlerde araba zıplıyor zeminin asfaltı iyi değil buralarda:dıdııtt:

Saki
02-05-2006, 16:56
hmm 50$ üyelik ücreti benim görüşüme göre ödenebilir bi rakam. yavrupist bana 60km mesafede olmasına ragmen ben yavrupiste üye olmayı bu şartlarda düşünüyorum.

harikalar diyarı pistine gelince. bu pisti kesinlikle model camiyasına kazandırmalıyız arkadaşlar. pistin tek ihtiyacı cevresine cit cekilmesi ve temizlenmesi.bugun piste gittim bi kesif yaptım, araba surdum. kule harika. ışıklandırma mevcut. pist Ahlatlının 3 katı buyukluğunde.Ama pis!! 705 full drift gitti. ilk başlarda noluyoruz dedim ama sonradan alıştım drift ögrendim.

işte fotolar:
http://www.ieee.metu.edu.tr/~burakozcan/eryaman/eryaman.html

Çok güzel bir yer miş Ahh inşallah boyle bir yerde Çorlu da yapılır :fisdua:

Saki
02-05-2006, 16:58
İstanbul hazerfende de yıllık uyelik 190 ytl 40 ytl havaalanına giriş uyeliği, 150 ytl pist kullanım ucreti .
istanbulda olsam fiyat uygun gibi geliyorda Çorlu/t.dağ dan gidince masraflar bizi aşıyor onn için biz 1/5 leri ofroada cevirdik yarı buggy yarı onroad gibi :) corlu piknişk alanında muthiş dogal yollarında gazlıyoruz :) ama benim gonlüm onroad pistte kullanmak

coskun_tezcan
03-05-2006, 13:54
ben pisti dün akşam üzeri gördüm geçerken uğradım tolga abinin dediği gibi bordur falan yapılması şart temizlikte çok zayıf ama istenildiği takdirde pist düzeltilir hep birlikte el yaparsak neden olmasın????:ahhahyt:

serverumut
03-06-2006, 09:42
walla pistlerden hangisi belli bir noktadan belli bir satde servis kaldırsa ben oraya giderim :)
pederin arabası war, malum zırt pırt alamıyo insan abilerim ve gölbaşına gitmekdense arkadaşlarla gezmeyi tercih ediyorum, arabayıda acıyarakda olsa sırf kullanmak için atatürk kültür merkezinde kullanıyorum...
uzak pistler kim ne derse desin....

atinch
10-07-2006, 16:30
Bu hafta sonu Ahlatlı Pisti'ne bakmaya gittim belki 1-2 kişi vardır tanışır bilgi alışverişinde bulunurum umuduyla ama pazar günü saat 14.00 civarında pistte sadece bir kişi vardı. Onun aracıda Koccaman bir Peugeot 206 idi (1/5 di heralde). Pistin üyeliğini sordum oradaki görevlilere, Yıllık 150 YTL günlük 25 YTL dediler :( Yaw daha araç almadan soğutacaklar beniş bu hobiden.

red_fin
10-07-2006, 17:46
Hızır'ın MCD'sini görmüşsün anlaşılan. :D
Aslında haftasonları Ahlatlı pisti çok keyifli oluyor ama malum yazın ortası, kimi arkadaşlar tatile çıktı, çıkmayanlar da Türkiye şampiyonasının 2. ayağına hazırlanmak için Yavru piste gidiyorlar. Benim gibi birkaç zavallı da kırdığı arabasına parça beklediği için pas geçiyor. :(

Genellikle pazar günleri öğleden sonra kalabalık oluyoruz dediğim gibi. Birdahaki sefere bekleriz.

atinch
14-07-2006, 16:02
Bu C.tesi öğleden sonra geleceğim. 2.el NTC3+ aldım. Ancak Motoru'nu sıfır olarak aldım. Rodajını yapacağız. C.tesi günü gelecek arkadaşlarla görüşmek üzere...

red_fin
14-07-2006, 16:17
Güle güle kullan, kazasız belasız.

ayerten53
22-03-2007, 20:23
ya bu kadar tartısmalardan sonra biraz garip olabilir ama sormak istediğim bişey var.Ahlatlı pistine ulaşım var anlaşılan ,Kızılaydan yada bahçeliden falan nasıl gidebilirim?

red_fin
23-03-2007, 10:51
Ahlatlı pisti kapandı dostum. Konun tarihine bakacak olursan geçen seneden kalma.

omer_yildir
23-03-2007, 11:56
Pist kapalı ancak ahlatlıbele gıtmek ıstıyorsan ulusdan ıncek dolmuslarına bınmelısın. Tam kapısında ınersın.

atinch
23-03-2007, 14:04
Piste yaklaşık 3 hafta önce gittiğimizde girip aracımı kullandım, henüz bir faaliyet başlamamıştı, sanırım onun için birşey diyen olmadı. Hatta pistin sahibi ile birara sohbet bile ettik o da birşey demedi bize.
Ama havalar artık düzeldiği için pistin mini Go-Kart pistine dönüşüm işlemleri başlamış olabilir.

bozcan
01-04-2007, 15:51
bende cok uzun suredir foruma bakmıyordum. ben ortalıkta yokken Ahlatlı pisti kapanmıs. Yavru pist üyeliği yıllık 300 lira olmus. Hatta bir de yavru pistin özel tip üyeliği varmıs, 450 liramiş sanırım :) :) bu sene kac kişi üye olucak bilemiyorum artık. Ahlatlı pistinin model kullanımına kapanmasının da, Eryamandaki harikalar diyarı pistinin model kullanımına kapanması gibi modelciler arasındaki sürtüşmeden kaynaklanması cok acı. Ankaradaki Rc Araba modelciliği cok daha iyi yerlere gidebilecekken su an gördüğüm kadarı ile yerinde saymaktan bile cok uzak. Ben dahil bir cok tanıdıgım artık tekne veya ucak modelciliğine gecti. Buna en buyuk etken teknecilerin cok guzel organize olması belkide.

İnsallah önumuzdeki dönemlerde modelcilik daha iyi yerlere gelir. Hepimizin istegi bu.

atinch
10-05-2007, 21:44
Ahlatlıbel Pisti bu sene de açık ve herhangi bir ücret talep edilmiyormuş.

ens69
11-05-2007, 01:17
Ben dahil bir cok tanıdıgım artık tekne veya ucak modelciliğine gecti. Buna en buyuk etken teknecilerin cok guzel organize olması belkide.
Gördüğüm kadarıyla pist kullanıcıları günden güne azalmaya başladı.

red_fin
11-05-2007, 10:50
Azalıyor Enis. Ben de ensonunda NTC3'ü verdim tekne aldım valla. Onroad olayı ankara da yakında tarihe karışacak böyle giderse.

Gorkem84
13-05-2007, 12:41
On-road tarihe karışmıyor.Yavrupistte on-road u geliştirmek ve güzelleştirmek adına asfalt atıldı.İnsanlar bu hobilerin azalmaması adına uğraşıyorlar.

Resimlerine sitelerinden bakabilirsiniz.

hkn
13-05-2007, 16:20
Azalıyor Enis. Ben de ensonunda NTC3'ü verdim tekne aldım valla. Onroad olayı ankara da yakında tarihe karışacak böyle giderse.

Neden böyle düşünüyorsunuz red_fin?

red_fin
13-05-2007, 19:05
Neden böyle düşünüyorsunuz red_fin?

Hiss-i Kabl-el Vuku..

Böyle giderse diyorum.

Olayların ivmesine ve yönüne bakacak olursanız zaten işin rengi çıkıyor ortaya. Birkaç yıl öncesine kadar Ankara'da 3 tane açık onroad pisti, bir tane kapalı onroad, bir de kapalı off-road pisti vardı. Sırayla kapandılar. Hemen hemen her sene bir pist azaldı.

On-road ilerlemiyor. Yerinde bile saymıyor, geri geri gidiyor. Böyle giderse pist filan kalmayacak Ankara'da. Haliyle model araba da...

Benim de 10-15 yıllık kadim dostlarımın, modelcilikten sayelerinde kopamadığım arkadaşlarımın hemen hemen tamamı tekneye döndü. Ben de zaten uzun bir süredir iyiden iyiye uçak ile ilgilenmeye başlamıştım. En sonunda kararımı verdim, tüm on-road alet edevatım ile birlikte arabamı verdim.

On-road'ı resmen bıraktım yani. Nufus bir kişi daha azalmış oldu. Böyle giderse kimse kalmayacak demem onun için.

hkn
13-05-2007, 19:27
Hiss-i Kabl-el Vuku..

Böyle giderse diyorum.

Olayların ivmesine ve yönüne bakacak olursanız zaten işin rengi çıkıyor ortaya. Birkaç yıl öncesine kadar Ankara'da 3 tane açık onroad pisti, bir tane kapalı onroad, bir de kapalı off-road pisti vardı. Sırayla kapandılar. Hemen hemen her sene bir pist azaldı.

On-road ilerlemiyor. Yerinde bile saymıyor, geri geri gidiyor. Böyle giderse pist filan kalmayacak Ankara'da. Haliyle model araba da...

Benim de 10-15 yıllık kadim dostlarımın, modelcilikten sayelerinde kopamadığım arkadaşlarımın hemen hemen tamamı tekneye döndü. Ben de zaten uzun bir süredir iyiden iyiye uçak ile ilgilenmeye başlamıştım. En sonunda kararımı verdim, tüm on-road alet edevatım ile birlikte arabamı verdim.

On-road'ı resmen bıraktım yani. Nufus bir kişi daha azalmış oldu. Böyle giderse kimse kalmayacak demem onun için.

Keşke birkaç yıl öncesine yetişebilseydim diyorum. Nüfus konusunda da size katılmıyorum. On-road'ı bırakmış olsanız da en az katılım gösterenler kadar destekliyorsunuz. Henüz sizi kaybetmedik (Gerçi kendimi on-roadculara dahil edecek konumda görmüyorum)
Umarım olan biten ekonomiyle ilgilidir de gelecek farklı olur.

Gorkem84
13-05-2007, 20:34
On-road kullanan kişi sayısı bitecek demek çok yanlış bir varsayım.Biz hala on-road kullanıyoruz ve on-road kullananların yeri belli.Önemli olan niyet.

Pistlerde kişilerin gereksiz tavır ve davranışları dolayısıyla kapatılmıştır.

ens69
13-05-2007, 22:54
On-road kulanan çok ama nerdeler? biz 2005 sezonunda her hafta yavru piste gittik gelen ler hep aynıydı çoğalmadı aksine düştü ANKARA da okadar On-road kullanan var ama kaç kişi piste geldi çok az gelen oldu ve ensonunda bizde 3 arkadaş belli sebeblerden dolayı On-road bıraktık ağırlığımızı tekneye verdik ve ortamıda çok iyi en azından insana açemi gözüyle bakmıyorlar 3 sezon piste gittik ama neden se bazılarının gözünde acemilikten kurtulamadık bizde bıraktım sonuçta biz birşey kaybetmedik aksine tekneye gecerek çok daha iyi kişilerle tanıştık.(çok iyi arkadaşlıklar kuruldu)
Egemen tekne almana çok sevindik artık hafta sonları senide göreceğiz ama şansına suyu boşalttılar biraz bekleyeceğiz.......

Gorkem84
13-05-2007, 23:54
İnsanların niyeti önemli.On-road arabası var piste gelmiyor sokakta oynuyosa bunda kimsenin yapabileceği birşey yok.Pistte daha zevk alacağını oturup kendisi düşünecek.

Bir insan acemi olsun veya olmasın kimse onu horgörmemiştir görmezde pistte.Orada herkes eşittir.Ne kadar iyi kullandığı önemli değil.Piste gelen birisi de diğerlerinden yardım alarakta bazı şeyleri öğrenebilir.Bazı şeyler pistlerde daha kolay öğrenilir kimse bunu unutmasın.

Daha sezon yeni açıldı.Ama her hafta pistte en az 10 araba olacaktır -bu hafta oldu mesela- .Arabasını getirmeyip öylesine izlemeye gelenlerde olacaktır.

red_fin
14-05-2007, 09:42
Muhakkak piste gelen 8-10 kişi olacaktır. Buna hiçbir lafım yok. Ama bu durum on-road'un kan kaybettiği gerçeğini de değiştirmiyor. Bu branşta yıllardan beri süregelen kişisel çatışmalar da henüz bitmedi maalesef. Böyle devam ettiği sürece de on-road pek bir yere gitmeyecektir bence.

En son Türkiye Şampiyonası'nın 1. ayağında ne oldu? Yine bir dünya tatsızlık, küslük, istifalar, kaprisler vs.

Dedim ya zaten bu işi hakkıyla yapanların sayısı iki elin parmakları kadar, onların da yarısı birbiriyle küs.

Bir tarafa gidersin, oradaki insanlar diğerleri hakkında atar tutar. Diğer tarafa gidersin aynı terane. O şöyle yapmış, bu böyle demiş. Falanca şöyle dedi, ben bu pisti kapatırım arkadaş....Falan feşmekan.

Ben bu işi eğlenmek için, stres atmak için yapıyorum. Zaten haftada birkaç saat bir zaman ayırabiliyorum. Bu süre içerisinde de daha beter stres olacaksam niye yapayım.?

Herkes nalıncı keseri. Hep kendine ister. Harikalar diyarındaki büyük pistin niçin modelcilere kullandırılmadığını biliyor musunuz? Ya da hiç merak ettiniz mi? Bu kişisel çatışmalar devam ettiği sürece (ki hiç bitmeyecektir) Ankara'da tek bir pist ve bu pistin müdavimi 10 kişi ile kalır on-road.

Gorkem84
14-05-2007, 11:22
Yarışların pistlerle ne alakası var?Yarışların ortam ve atmosferi farklıdır.Günlük pist ortamından daha ciddi bir ortam vardır ve insanlar yarışmaya gelmiştir.Siz zaten yarışmıyorsunuzki.

Türkiye'deki insanlar bu arabaları sokakta oynamayı sürdürdükleri sürece biz 10 kişiyle kalırız evet.Türk insanı her türlü yarışıda sokakta yapmak peşinde.Gerçek arabadada böyle model arabadada.

Pist mantığını düşünüp insanların kendisi anlaması lazım.Pistte araba sürmenin keyfini gelip insanlar yaşamalı.

red_fin
14-05-2007, 11:58
Yarışların pistle şu alakası var....

ZATEN BU İŞİ HAKKI İLE YAPAN BİR AVUÇ İNSAN VAR ONLARIN DA YARISI BİRBİRİ İLE KÜS...

Bu tespitin yansıması en son Türkiye Şampiyonasının 1. ayağında günyüzüne çıkmıştır...

Olayı saptırmayalım.

Ben millet piste gitmesin, sokakta oynasın mı diyorum...

Ankara'daki pist sayısı 3'ten 1'e düştü ise burada bir hata yapılıyor demektir.

Hatayı kim yapıyor, araba sahipleri mi, pist işletmecileri mi?

Ben sadece kendi hesabıma konuşabilirim. Kimsenin sözcüsü filan değilim.
Ben niye bıraktım on-road'u?

Ben bu işe haftada birkaç saat zaman ayırabiliyorum. Bu süre içerisinde hem ailecek dışarı çıkıp açık havada zaman geçirebileceğimiz, hem de benim hoşlandığım, keyif aldığım aktiviteleri yapabileceğim bir mekana gitmek tercihim olur.

Geçen sene Ahlatlı pisti bu ihtiyaçlarımı karşılıyordu. Hem çoluk çocuk bir arada gidebileceğimiz bir mekandı, hem de güzel araba kullanabiliyordum. Ben araba sürerken eşim ve oğlum çocuk parkında gezinebiliyorlar, acıkınca birşeyler yiyebiliyorlar. Yorulunca çimlerin üzerinde oturabiliyorlardı.

Geçen senenin sonunda Ahlatlı pistinin işletmecisi Erdem Bey tüm üyelere birer e-mail göndererek 2007 yılında bu pistin model arabalara kapalı olacağını, çocuklar için go-kart pisti olarak yeniden düzenleneceğini duyurdu.

Bunun arkasında yatan sebepleri hepimiz gayet iyi biliyoruz, tekrar tekrar konuşmanın bir manası yok. Ama öyle ya da böyle ahlatlı pisti -benim için- bitti.

Geriye kala kala yavru pisti kaldı.

Şimdi, bu pist iyidir-kötüdür bu bir tartışma konusu değil. Ama şurası yadsınamaz:

Yavru pisti, dağın başında. Yukarıda yazdığım hiçbirşeyi burada yapamayız. Ailece gelmemiz söz konusu bile değil. Yani benim için on-road olayı bitmiştir. Bu kadar.

Ahlatlı pistinin kapanmasında emeği geçen herkese de teşekkür ederim(!).

Bu tayfa diğer açık pistin kapanmasında da emeklerini esirgememişlerdir.

Ankara'da kalan tek pist, ne yazık ki benim, ve benim durumumda olan diğer arkadaşların ihtiyaçlarını karşılamaktan uzaktır.

İsteyen gider, isteyen sokakta oynar. Bu da kimseyi ilgilendirmemeli.

ens69
14-05-2007, 14:46
Türkiye'deki insanlar bu arabaları sokakta oynamayı sürdürdükleri sürece biz 10 kişiyle kalırız evet.Türk insanı her türlü yarışıda sokakta yapmak peşinde.Gerçek arabadada böyle model arabadada.

Konuda bu insanlar niye arabalarıyla sokakta oynuyor. neden piste gelmiyor piste nasıl çekilebilir bunun yollarını bulmak önemli olan, görkem siz neden 10 kişiyle kaldığınızı bir düşünün bence 10 kişi de kalmayabilir bu gidişle ,
sen diyelim sabah 9 da piste gelmişin ,herşeyini masaya hazırlmışın ve öğlen birisi gelmiş burası benim siz diğer masaya gidin derse naparsın, bunu gecelim sen piste arabanla oynuyorsun ve senin bir arkadaşın birilerin konuşmasını duyuyor ve konuşmada ,bek le piste şimdi çıkma nasılsa onlar acemi şimdi arabayı çarpar kırarlar deseler ve bu olay birkaç kez tekrarlansa sen birdaha oraya gidip araba kullanabilirmisin .
Bizde yarışlara katıldık rtl sonuçta herkez bizim geçtiğimiz bu yollardan geçti.kimse anasının karnında öğrenmedi bu işi rtl yarışlarında baktım yarış esnasında kimse ortada yoktu rtl yarışlarına verilen önemi ben o yarışta gördüm ve birdaha yarışa girmedim çünkü orda 3. sınıf insan muamelesi görüyordun ...........

Gorkem84
15-05-2007, 00:11
Türkiye Şampiyonasına katılmadan veya yarışın yapıldığı yerde olmadan,olan biteni tam olarak bilmeden yorum yapmak ne kadar kolay.

On-road bitiyormuş.O yüzden yeniden Yavrupist'e asfalt atıldı.Kimse gelmesin,gelenlerde iyice azalsın diye herhalde.Yavrupist uzak deniyor.İstanbul'da oturduğunuzu bir düşünün gideceğiniz en kısa mesafe Yavrupist'e gideceğiniz yoldan daha fazla.İstanbul'dakiler pist olmadığı için şu anda kıvranıyor.Ankara'daki piste yeniden asfalt atılırkende Ankara'da on-road bitiyor oluyor.

Enis abi yazımda en az 10 araba oluyor yazdım(dikkat edersen kişi de demedim).Pistte her hafta birlikte oynayabileceğiniz,birlikte dönüp sürüş tekniğinizi geliştireceğiniz 10 araba oluyor o da en az sayı.Yeni gelenler ve piste yeniden üye olanları şu an için saymıyorum.Nasıl bir rakam bekliyorsunuz bilmiyorum ama esas bildiğim bir şey rakamla filan bunun alakası yok.Senin yaşadığın olayıda tam olarak bilmiyorum.Kimle olduysada mutlaka bir yanlış anlaşılma olmuştur.Kaldıki dediğin gibi o olay bana olsa benim umrumda olmaz çünkü ben oraya günlük kullanım paramı vermişimdir istediğim gibi de oynarım kurallar çerçevesinde.Kimseyi takacak değilim.Hele bir başkası için uğraştığım hobiden de kopacak hiç değilim.

RTR yarışı ile ilgili pistte duracak gönüllü kişilerden bahsediyorsan o Türkiye Şampiyonasındaki yarışlarda bile bizlerin en büyük sıkıntısı oluyor.Kaldıki yerel yarışların kategorisinde olması kaçınılmaz.

İnsan kendisini geliştirmek,bu arabaları daha iyi kullanmak için piste gelir.Ama insan ben arabamı sokakta oynarım toz olmuş,üstünden araba geçmiş,kaldırama çarpmış olmam önemli değil diyorsa,Altlarada neonları takarım yanar dönerli olur derlerse piste yeni gelecek insan sayısı azalır(dikkatinizi çekiyorum biter demiyorum azalır.çünkü yeni pro araç alan arkadaşların sayısı artıyor.artacakta)

Bazı şeyleri bitirmek kolaydır.Onların üstüne gidipte başarılı olmak işin zor tarafı...

red_fin
15-05-2007, 09:05
Görkem sen niye cellallendin böyle yahu...

Neyi tartışıyoruz anlamadım ki ben..

On-road çok iyi gidiyor mu diyorsun? Her geçen gün katılımcı ve pist sayısı artıyor mu diyorsun? Ne diyorsun?

Piste asfalt atılması elbette iyi birşey ama son 2-3 yılın trendine bir bak. Kala kala tek pist kaldı. Şimdi bu durumda on-road herzamankinden daha görkemli bir branş mı demek oluyor?

Neye sinirlendiğini inan anlamış değilim.

ens69
15-05-2007, 09:37
Görkem,
belki senin yaşında olsam dediklerin doğrudur, ama benim yaşımda olan birisi için 3-5 kişinin beni rencide etmesine izin vermem onlarla da kişisel tartışmalara girmem o kişiler senelerdi bu işi yapan ve hobby de belli biryere gelmiş insanlar onlar mutlaka biribirini tutar ve bizi bir şekilde yine ordan uzaklaştırırlar bunun böyle olmasını bizde istmedik ama olan şeyler 2-3 kere tekrarlaınca bizde bıraktık bu konuyu tolgada çok iyi biliyor ve bu nu söyleyen insanlarlada yüzleştik ama sonuç biz söylemedik dediler kestirip attılar ,
önemli olan bizim bırakmamız değil bundan sonra bu işe başlayacak olanların önünü kesmemeleri bütün bu olayların faturası yavru piste çıkıyor. niye kullanıcı sayısı azalıyor ustaların umrunda değil çünkü onların işine geliyor pisti istedikleri gibi kullanıyorlar özgürce ,bizlerin orda olması onlara sıkıntı yaratıyor arabalarını itedikleri gibi kullanamıyorlar. sonuş bu onlar böyle olmasını istediler vede oldu. zararı gören ise yavru pist işletmecisi oldu.....

hizir
15-05-2007, 10:12
Yazmayım yazmayım diyorum ama duramadım.
Görkem evet malesef pist sayısı düşüyor, ve piste giden sayısı ters orantılı olarak artacaktır. 50 tane kullanıcı varsa ve 3 tane pist varsa dagılım farklı olur, 1 tane pist varsa dagılım farklı olur.
Egemen kendi açısından çok haklı ve bende aynı fikirdeyim, o yarışmıyor keyif için yapıyor ve piste gitmek istiyor. Bende öyle, yarışmıyorum ama sokakta da oynamak istemiyorum ve piste gitmek istiyorum.
Geçen yıl elimden geldigince ahlatlıya gittim, çokta keyif aldım, yavruya gitmek zahmetli geliyordu, birde 1/5 gelmesin felan lafları duydum, saygı duyarım sonuçta işletmeci ve bir bildigi vardır dedim gitmedim.Kırgınmıyım hayır en az senin kadar bende Tolga ile arkadaşım ve görüşüyorum. Ahlatlı işletmecisi Erdem le de görüşüyorum benim kimseyle alıp veremedigim yok.Beni strese sokacak bir durum yok, eger olursa da zaten durum farklı olur.
Burada unutulan birşey var, pistleri işleten insanlar var ve bu insanlar ticaretle ugraşıyorlar, babalarının hayrına yapmıyorlar bu işi. İnsanlar para kazanmak zorundalar unutmayın. Erdem geçen sene üyelikten paramı kazandı, yada Tolga pist işletmeciliginden para kazanıp geçimini bununlamı saglıyor, hayır eger geçimlerini bu işle kazanacak olsalardı malesef bugün, aç kalmışlardı.
Şimdi Yavru pist asfaltlandı, bakımı yapılıyor iyi güzel, acaba harcanan para üyelikten mi, yada oraya gelen insanların günlük verecegi ücretten mi karşılanacak, mümkün degil bu parayla olması. Adam kendi cebinden veriyor ve bence para kazanırım ümidi de yok, çok para kazanacağını düşünse Yavrupistin nasıl olabilecegini çok çok iyi tahmin ediyorum.
Şimdi hal böyle olunca, birde araya sebebini bir türlü anlamadığım kişisel sürtüşmeler girince pistler kapanıyor, işletmeci diyor ki ben zaten bu işten para mara kazanmıyorum, birde insanlarla kötü oluyorum, yapmam kardeşim kapatırım, karting yaparım yada başka birşey yaparım hiç degilse para kazanırım diyor. Ahlatlı işletmesi duruma böyle bakıyor. kendi açısından haklı, modelcilik açısından ise üzücü. Yavru işletmecisi ne yapsın yazık degil mi ona, uzakta biryerlerde pisti var, üye sayısı ve giden sayısı sınırlı üstüne bir sürü masraf ediyor işletmeyi ayakta turuyor. Türkiye şampiyonası yapılmayacak olsaydı Yavru piste yatırım yapılırmıydı bu şartlarda, açık konuşalım bence yapılmazdı, yapmasını da bekleyemezdik.Türkiye şampiyonasının yüzü hürmetine piste asfalt döküldü, düzenleme yapıldı, pistin birkaç yıl daha kapanmaması için son bir gayret yapıldı , modelcilik adına bence hep birlikte Tolga ya çok teşekkür edelim. Gitmesem de bir pistin varlığını bilmek bile beni mutlu ediyor.
Umarım en kısa zamanda Ahlatlı da açılır, aslında açık, geçen hafta ben ve 2 arkadaş gittik, 3 tane MCD düşünebiliyormusnuz, keyifliydi, eglenceliydi. Bu yıl ücretsiz ve Erdem bey misafirlerini kabul ediyor, ancak geçen yılkı gibi, otoparkımız malesef yok, hınca hıç dolu olduğunda kartımızı gösterip özel otoparkımıza park ettigimiz yere artık herkes geliyor, böyle olunca tek gitmek pek güvenli degil, araba mı sürekceksiniz, malzemelere mi sahip çıkacaksınız, yoksa piste giren insanlarımı kollayacaksınız. Umarım Erdem bu yazıyı okursun ve benim gibi düşünen insanları modelcilik adına pistini tekrar açarsın, eski haline getirirsin. (Erdem, hala otopark anahtarım ve kartım duruyor, eskisi gibi kullanmak istiyorum, diliyorum)

Gorkem84
15-05-2007, 11:31
Benim sinirlendiğim yok.Sizlerin yaşı bu forumdakilere ve bana oranla yüksek.Ama burada çok genç insanların olduğunu unutuyorsunuz.Siz bunları bu şekilde yazarak piste gelecek insanların da kafasını karıştırıyorsunuz.

İnsanlar piste gelecek oradaki pistin müdavimleri onları yiyecek, bir güzel aşağılayacak sonrada yallah edip gönderecek.Burada 15-16 yaşında olan çocuk bu yazışmalardan bunu anlar sonrada pisti boşver ben arabaya en iyisi neon takayım der olur biter.

Türkiye Şampiyonasına katılmayan ve orada bulunmayan bir insan olarak bununla ilgili yorum yapıyorsunuz.

Siz bazı şeyleri bitirmiş olabilirsiniz kafanızda ama böyle kesin yargılarla "sürekli böyle oluyor" "bunlar bir gram ileri gitmez sürekli geriler" buradaki insanların kafasına bu düşünceler girer.Çocukların elinin altında internet var.Eline şans eseri bir Tamiya elektrikli araba geçiyor ondan sonra hemen en kalabalık forumu buluyor.Pistlerden ve yarışlardan bahsedilmeyen bilgi seviyesinin yüksek olmadığı bir forum zaten.

Bu kadar kesin yargılardan ve yönlendirmelerden kaçalım benim tek derdim bu.

NOT:Tr Şampiyonasına giren araba sayısı bu sezon geçen sezonkinden daha fazla!!! (Bu sadece bir örnek.Anlatıldığı gibi küslüklükler,kavgalar olsaydı herhalde bu sayının azalması gerekiyordu.Herkesin birbirine küs olduğu ortamda kimse yarışmaz.)

ens69
15-05-2007, 12:03
Türkiye Şampiyonasına katılmayan ve orada bulunmayan bir insan olarak bununla ilgili yorum yapıyorsunuz.

Bunu sürekli yazıyorsun yarışlara kaç kişi katılabilir bu işi yapan, maliyetini hiç hesapladınmı? işimden dolayı Türkiye şanpiyonasına katılamam benim gibi çok insan var.Sana bir ara Ankarada yapılan çoğu yarışın videolarını verebilirim katılamasak'da biz hep ordaydık sadece gecen sezon hepsine gidemedik. önemli olan yarışmak değil, bizler için bir hobby bu ama bezılarında görüyorumki hobby işini aşmış hırs olmuş ben onlar gibi 400euro luk motor alıpda motorun i..... oynayamam 2-3 yarış sonrada o motoru atıp yeni motor alamam bu olay hobby likten çıkar benim için .
bizler haftasonu piste gelip faka dinlemek ve arabalarımızla kendi çapımızda oynamak isteriz ama malesef olmadı ......................

red_fin
15-05-2007, 12:06
Görkem,

Elini vicdanına koyda öyle söyle, Ankara'da on-road araba alıp Yavru Pistine düzenli olarak gelecek kaç tane potansiyel genç arkadaşımız vardır ki?

Ben Türkiye Şampiyonası hakkında yorum yapmıyorum. Ama oraya katılan insanların çoğunu doğrudan veya dolaylı olarak tanıyorum. Akabinde insanların konuştuklarını, aktardıklarını, anlattıklarını dinledim. Yıllardan beri yaşananlardan hiç de farklı değil.

Şimdi konuşturacaksınız beni...

Harikalar pisti niye kapandı? Daha doğrusu niye hiç açılamadı?? Kim taş koydu, nerelerden söz sahibi insanlara torpil yaptırdı da bu pistin modelcilerin kullanımına açılmasını engelledi biliyor musun?

Ankara'da model araba işi böyle giderse gelişemez. GELİŞMEYECEKTİR.

Yavru pistine gelen 10-15 kişi onroad'un iyiye gittiğinin göstergesi DEĞİLDİR.

Ankara'da sadece on-road değil genel olarak araba modelciliği KÖTÜYE GİTMEKTEDİR.

3 sene öncesinde 5 tane pist varken şimdi bu sayı 1 (BİR)'e düşmüştür.

Böyle giderse 3-5 sene içerisinde bu işi yapan KİMSE KALMAYACAKTIR.
(Kimse derken, elbetteki kemik tayfa aynen devam edecek, ama hepsi bu)

Bu tespitlerde yanlış olan birşey var mı?

O bunu çekiştirir, bu onu kötüler. Falanca der ki "X" şöyle yaptı onun için bu piste gidilmez bir daha. Filanca der ki asıl "Y" böyle dedi. Hele bir daha gelsin bu piste.

Bu işler böyle gittiği sürece modelcilik filan yürümez.

Heveslenen, Ankara'da on-road yapmak isteyen varsa da bunları aynen böyle bilsin...

DeLLyCeM
15-05-2007, 12:19
Pistlerden ve yarışlardan bahsedilmeyen bilgi seviyesinin yüksek olmadığı bir forum zaten.

NOT:Tr Şampiyonasına giren araba sayısı bu sezon geçen sezonkinden daha fazla!!! (Bu sadece bir örnek.Anlatıldığı gibi küslüklükler,kavgalar olsaydı herhalde bu sayının azalması gerekiyordu.Herkesin birbirine küs olduğu ortamda kimse yarışmaz.)

Türkiye Şampiyonasına katılan çoğu kişinin yaptığı terbiyesizliklerden aralarında ne kadar bilgili şahıslar olduğunu görebiliyoruz. İstisnaların kaideyi bozmayacağı bir durum. İnsanlar bu kadar bilgili, terbiyeli şahısın arasında gerilmektense araçlarıyla orda burda oynamayı tercih ediyorlar, sonuna kadarda haklılar.

Gorkem84
15-05-2007, 12:39
Bunu sürekli yazıyorsun yarışlara kaç kişi katılabilir bu işi yapan, maliyetini hiç hesapladınmı? işimden dolayı Türkiye şanpiyonasına katılamam benim gibi çok insan var.Sana bir ara Ankarada yapılan çoğu yarışın videolarını verebilirim katılamasak'da biz hep ordaydık sadece gecen sezon hepsine gidemedik. önemli olan yarışmak değil, bizler için bir hobby bu ama bezılarında görüyorumki hobby işini aşmış hırs olmuş ben onlar gibi 400euro luk motor alıpda motorun i..... oynayamam 2-3 yarış sonrada o motoru atıp yeni motor alamam bu olay hobby likten çıkar benim için .
bizler haftasonu piste gelip faka dinlemek ve arabalarımızla kendi çapımızda oynamak isteriz ama malesef olmadı ......................

Niye katılmıyorsunuz diye sizleri suçladımmı?Enis abi lütfen yazdıklarımı çarpıtma.Bu 2. oluyor.

Ben TR. Şamp. 1. ayağında perşembeden beri ordaydım.Sizler oradamıydınız?Yoktunuz.Orada olup bitenleri başkasından şöyle olmuşta böyle olmuşta diyerek yorumlayamazsınız ve 2. elden aldığınız bilgileri de olayları bilmediğiniz için yazamazsınız.

Egemen abi, potansiyel genç var.Şu an TR Şamp. katılmasada 2-3 haftada bir piste gelen benden de küçük arkadaşlar var.Gelecek olanlarda var.Bunu piste gelen insanlar gözlemleyebilir, gelmeyenler on-road u bıraktım diyenler değil.

Sürekli laflar pistlerin niye kapandığına geliyor.Benim derdim bu değilki.Diğer pistler kapandı diye bende sevdiğim hobiyi bırakayım,arabaları yok pahasına satayım kurtulayım.Diğer pistler kapandı diye eldeki piste gitmeyelim.

Burada sizin forumdaki insanlara sunmuş olduğunuz tavır önemli.Ben bu foruma bile yazmıyordum sadece Yavrupist yenileniyor onunla ilgili bir bilgi varmı diye daha dün girdim.

"Heveslenen, Ankara'da on-road yapmak isteyen varsa da bunları aynen böyle bilsin..."

İşte belirttiğim tavır bu.Bu başınızdan geçenleri uyarı gibi yazmak ayrı bir şey,insana yapmayın böyle oluyor demek ayrı bişey.Bu dediklerimin arasında büyük fark var ve sizin seçtiğiniz yolunda hangisi olduğunu kolayca görebiliyorum.

On-road araba kullanmayı seviyorum.Onun içinde pisti tercih ediyorum.İmkanım olduğu içinde yarışlara giriyorum.Burada böyle düşünen ve ilerde düşünebilecek genç arkadaşlar var.

Başkasına takıpta hobiyi bırakmam.Paramı veriyorum ,istediğim gibi pistte dönerim, kimsede umurumda olmaz.Biraz bu çerçevede bakalım.Siz bu hobiyi bırakmış olabilirsiniz ama bu şekilde gençleri kesin yargılarla yönlendirmemelisiniz.

red_fin
15-05-2007, 13:57
Görkem,

Konu sapıyor abi.

Sen gidersin elbet. Kim ne karışır. Ben de gitmem, bana da kimse karışamaz. Mevzu bu değil.

Tartışmanın başlangıç noktasına dönelim. Ankara'da on-road geriliyor mu gerilemiyor mu???

Gerilemesinin sebepleri var. Herkesin bildiği sebepler.

İlerlemesi mümkün mü? Bence şu saatten sonra mümkün değil.

Pistleri birer ikişer kaybettik. Bu durum ilerlemenin değil gerilemenin göstergesidir değil mi?

Buna sebep ne? Kişisel çatışmalar. Demek ki bu kişisel çatışmalar devam ettiği sürece bu işten bir yol olmaz...

Benim gündelik hayatımda yeteri kadar adrenalin var abi. Hafta sonu olmasa da olur. Bu yüzden de yarışmayı sevmem. Sadece modelcilikte değil, hiç bir şeyde.

Ben hafta sonu sakin sakin araba oynamak isterim. Yapamıyorsam da yapmam arkadaş.

Modelcilik dediğin hikaye derya deniz. Bir araba ile bitmiyor olay.

Dostum, arkadaşım, dediğim insanlar neredeyse ben de onların yanında takılırım. Bu saatten sonra da o bunu demiş, bu şunu yapmış muhabbetini çekemem hiç.

Size iyi eğlenceler. . Ben modelciliğe dostlarımla beraber başka branşlarda devam ediyorum. Bana da orada iyi eğlenceler.

Yapılan hataları görün, elinizde kalan son pistin kıymetini bilin. Umarım kalan bu tek pisti de kaybetmezsiniz.

ens69
15-05-2007, 14:43
Görkem ben senin yazdıklarını çarpıtma gibi bir düşüncem yok.
benim sadece ve sadece dmek aitediğim bize yavru piste yapılmaması gereken şeyler yapıldı ve biz bunu ozamanda gündeme getirdik ve biz bundan sonra bu pist olayını bitiriyoruz dedik ve bitirdik. Bu işe yeni başlayan bir insanın yarışlara girebilmesi bilirsinizki zaman isteyen bir iştir, arabayı al hemen yarışa katıl böyle birşey yok önce pistde o kişilerin iyibir antraman yapması lazım ve an az 2 sezon düzeli olarak piste gidip ortamı görmesi gerekir ama pistegelen egemenin dediği gibi kalıplaşmış kişilerin içindede bu işi öğrenmesi bira zor. Biz yapamadık. biz lafa söze gelemeyiz biraz da biz üstelesydik oralarda hiç de hoş olmayan olaylar olabilirdi. TR. Şamp. 1. ayağında biz yoktuk ama ben sana şimdi olmuş bir olayı anlatmıyorum ki ben 2 sezondur tekne kullanıyorum ve tekneye geçme sebebimde bu olayların olmasıdır .ama yarışlara gitmemem olanlardan da haberdar ollmamam anlamına gelmez.........

!Amorfy.BaRoS+
16-05-2007, 14:32
Türkiye Şampiyonasına katılan çoğu kişinin yaptığı terbiyesizliklerden aralarında ne kadar bilgili şahıslar olduğunu görebiliyoruz. İstisnaların kaideyi bozmayacağı bir durum. İnsanlar bu kadar bilgili, terbiyeli şahısın arasında gerilmektense araçlarıyla orda burda oynamayı tercih ediyorlar, sonuna kadarda haklılar.

Böyle bir genelleme tamamen yanlış.Şayet bu tür laflar söyleniyorsa arkasında durmak ve şu şu kişiler şunu yapmıştır şu yüzden soyledir demek lazım.Aksini söyleyemiyorsak hedefinin başka birşey oldugunu anlamak hiçte zor değil.

ens69

Sana yapılan çok büyük bir terbiyesizliktir.Fakat malesef keşke bırakmak zorunda kalmasan.Çünkü biz yeni abilerimizi özellikle sizin gibi yaşları çol olgun insanları pistte görmekten büyük mutluluk duyuyoruz.Bülent TOGRUL bunun en büyük örneği.Herkezin size aynı mantıkla yaklaştıgını sanmıyorum hatta büyük bir kısmı bu mantıgı kabul etmez.Acemilik profesyonellik diye bir olay gözetmemeliyiz.

red_fin

Sadece ankarada değil her konuda baltalanıyoruz malesef.Dediğiniz gibi bu tür kargaşalar herkezin keyfini kaçırmakta fakat yinede büyük bir çoğunluk birbirine çok çok fazla yakın.Bardağın ne tarafını görmek lazım ?

Görkem abi 1 senede nasıl iyi bir yarışcı olmuşsave tr şamp 3. sü olmuşsa her yeni başlıyan aynı atılımı gösterebilir.

Saygılar sevgiler.

DeLLyCeM
16-05-2007, 14:52
Böyle bir genelleme tamamen yanlış.Şayet bu tür laflar söyleniyorsa arkasında durmak ve şu şu kişiler şunu yapmıştır şu yüzden soyledir demek lazım.Aksini söyleyemiyorsak hedefinin başka birşey oldugunu anlamak hiçte zor değil.

ens69

Sana yapılan çok büyük bir terbiyesizliktir.Fakat malesef keşke bırakmak zorunda kalmasan.Çünkü biz yeni abilerimizi özellikle sizin gibi yaşları çol olgun insanları pistte görmekten büyük mutluluk duyuyoruz.Bülent TOGRUL bunun en büyük örneği.Herkezin size aynı mantıkla yaklaştıgını sanmıyorum hatta büyük bir kısmı bu mantıgı kabul etmez.Acemilik profesyonellik diye bir olay gözetmemeliyiz.

red_fin

Sadece ankarada değil her konuda baltalanıyoruz malesef.Dediğiniz gibi bu tür kargaşalar herkezin keyfini kaçırmakta fakat yinede büyük bir çoğunluk birbirine çok çok fazla yakın.Bardağın ne tarafını görmek lazım ?

Görkem abi 1 senede nasıl iyi bir yarışcı olmuşsave tr şamp 3. sü olmuşsa her yeni başlıyan aynı atılımı gösterebilir.

Saygılar sevgiler.

Örnekler ortada, istisnalar kaideyi bozmaz. Böyle devam ettiği sürecede dediğin gibi baltalanmaya devam edilcek.

ens69
18-05-2007, 16:59
Saygılar sevgiler.
Görkem 1 senede bu hale gelmedi ben görkemi pistelerde çok gördüm. Görkemde bir şekilde bizleri tanıyor.,
Lütfen bu hobby işini çok kolay bir iş olarak göstermeyelim ,yeni başlayacak arkadaşlar yazıları bir şekilde okuyorlar ve bu hobby işine girince bazı zorluklarla karşılaşınca hevesleri kırılıyor ve bırakıyorlar bu işin zorluklarını hepimiz çok iyi biliyoruz burda açıklamaya gerek yok çünkü bende bu hataya düştüm ve bir heli aldım. baktım ki heli işi öyle hiçde görüldüğü gibi kolay değil helial pilini şarz et ve kullan yok araba, tekne, uçakhepsinin kendine göre zorlukları var.,
başlayacak arkadaşlar bunları bilsinler ve ona göre başlasınlar.,
vakit, sabır, para ve emek istyen çok güzel bir hobby.

!Amorfy.BaRoS+
19-05-2007, 10:25
Pardon ama sanırım anlamıyorsunuz.Görkemi ilk aldıgı andan beri biliyorum.İlk aldığı arabayı hangi pistte kullanmalıyım diye olaya giren nadir insanlardan birisidir.Pistlerde çok görmüşsünüzdür çok gitti adam 1 sene boyunca nesi yanlış anlamadım ? Siz görkemin 10 senelik modelci oldugunu mu sanıyorsunuz ? '1 senede bu hale gelmedi ben onu çok pistlerde gördüm demişsiniz ' nasıl bir mantık.1 sene boyunca piste gidemez mi adam ?

İddaa ediyorum çok kolay bir hobby.İsteyen herkez başa yarışabilir.Tabi vakit sabır para ve emek harcayan herkez.Çok zor bir hobby olarak söylemeyin.
Hangi hobby ucuz ki ? Kim hobbyler hakkında sabretmek ve vakit harcamadan daha fazla keyif alabilirki bu her hobby de olan şeyler.

Sonuç olarak pistte giden adam yapar.Geliştirir kendini.Çünkü olay sadece gazlamak değil aracı hissedebilmektir.Bu mu zor hiç de değil.

red_fin
28-05-2007, 13:56
Görkem,

Türkiye şampiyonası'nın 2. ayağında yavru pistte neler oldu? Bunu okursan ve cevap yazarsan çok sevineceğim.

Sorum Görkem'e ama gören-bilen başka kim varsa, cevaplarsa memnun olurum.

Gorkem84
28-05-2007, 20:21
2 ölü 1 yaralı.Kimse gelmesin piste.

Hadi eyvallah....

red_fin
29-05-2007, 15:29

Hadi eyvallah....

:rolleyes: :rolleyes:

ens69
31-05-2007, 12:45

Hadi eyvallah....
:bad: :bad: :bad: :bad: :bad:

red_fin
31-05-2007, 13:22
Budur yani.

Gorkem84
31-05-2007, 14:13
Budur olan ne?

Senin yukardaki soruları ne niyetle yazdığını bildiğim için böyle bir cevap verdim.Ama tezatlığı anlayamıyorsanız benim yapacağım birşey yok.

red_fin
31-05-2007, 14:33
Nedir niyetim?

Ben orada değildim, ne olduğunu bilmiyorum, bu yüzden de "şöyle olmuş böyle olmuş sen ne diyorsun" gibi birşey yazmadım. Senin orada olduğunu biliyorum, ne olmuş diye sordum. Ama görüyorum ki şu tavrın bile pek çok cevabı içeriyor zaten.

Teşekkürler yine de.

Gorkem84
31-05-2007, 15:17
Yavru yarışının sonuçları ne oldu,yarışlar nasıl geçti,organizasyon nasıldı gibi sorular sorsan bende içtenliğimle cevaplarım.Ama senin sorunun esas içeriğinin ne olduğunu sende çok iyi biliyorsun bende.

Sonuçlarla ilgilenmediğini şurdan da çıkartabiliyorum en azından tebrik bile etmedin.(Yanlış anlaşılmasın tebrik beklediğimden değil.Tebrik etmen önemli değil benim için.Niyetinin farklı olduğunu göstermek için belirtiyorum)

Yaşım küçük olabilir size göre ama aradaki anlam farklılıklarını ve kimin ne demek istediğini anlayabiliyorum.Yukardaki cevabıda o yüzden yazdım.

red_fin
31-05-2007, 15:32
Neyse,

Sanıyorum önceki tespitlerimde pek bir hata yapmamışım. Zaten epi topu bu işi yapan 20-30 kişi var onların da hepsi bir araya gelmeye görsün. 2 ölü bir yaralı çıkıyor.

Bu arada seni elbetteki tebrik ederim. Yarış sonuçlarını sana sormaya ihtiyacım yok. Model.org'da zaten yayınlanıyor. Benim sorumu yanıtlamaya ise senin dilin varmıyor anlaşılan.

Kapattık.

Gorkem84
31-05-2007, 15:44
Ben senin sorunu tabikide yanıtlarım sen yeterki direk sor.Gördüğün gibi niyetinin ne olduğunu hemen anlamışım.Daha doğrusu ne sormak istediğini.Direk sorsaydın ben o cevabı yazmazdım.

Açıklayayım da yeri gelmişken;modelcilikle alakası olmayan birilerinin Bünyamin Güler'e yapmış olduğu terbiyesizlikten dolayı olaylar olmuştur.Zaten sen model forumunda detayları okumuşsundur.

Ayrıca herkes için yarışlar ve organizasyon çok güzel geçti.Bu cevabı orada bulunan herkesten alabilirsin.

!Amorfy.BaRoS+
31-05-2007, 21:03
Süper bir yarıştı.İnanılmaz eğlendik.Yeni bir pist inanılmaz emek harcanmış.Hepsinin eline sağlık.

Evet katılıyorum egemen bey bu işi yapmayı beceren epi tepi işte o kadar kişi var.

Benim dilim biraz daha gelişmiştir ben sorunuzu yanıtlayabilirim.Umarım beğenirsiniz.

Yarışın sonunda bütün herkez kupa alanları alkışladık.Rakibimiz olsa da bize çarpıp diskalifiye etsede.Ayrılırken sözleştik bir sonraki bosch cup için.Abilerimiz kardeşlerimiz ablalarımız annelerimiz ve agır abilerimiz pistten ayrılmak için hazırlandı.Tabi bu ortamı bir an önce tekrar yaşabilmek için.Bir aile sanırım böyle olunuyor.Küçük ama seviyeli.Her ailenin bir yaramaz çocugu vardır elbette.Bunu aileye mal etmeyelim.Bardagın ne tarafını görmek lazım gereksiz bir olayı mı yeni katılan 10 a yakın arkadaşımızı mı ?

Egemen bey ; ne yazıkki görkemle aynı fikirleri paylaşıyorum.Amacınız net.12 den de vurdunuz emin olun.Biz kötü bir aileyiz.Bütün yarışan camiası kaka pis kavgacı terbiyesiz ne söylerseniz söyleyin.(Yarışan yarışmayan ayrımı yapmak istemem ama anlaşılması lazım.) Fakat bu kesinlikle imalı olmasın.Net olun.Ben herzaman net olmaya çalıştım.Faydasını gördüm zararını bu küçük yaşımda görmedim.Ve kesinlikle saygı hakedenlere saygısızlık yapmayın.hee birde okumanız var fakat yazmanız yok model.org.tr ye sanırım.

Umarım anlatabilmişimdir.

red_fin
01-06-2007, 11:31
Öncelikle konuyu yine buraya çekmeyi başardığınız için tebrik ediyorum.

Demek ki kendimi ifade etmekte ne kadar aciz kalmışım ki bu kadar yanlış anlaşılmış. Kendimi de bu beceriksizliğim yüzünden esefle kınıyorum.

Mesele yarışan-yarışmayan olayı değil.

Ankara'da on-road modelciliğini tartışıyorduk en son. Yine koptuk.

Hem yanlış anlaşılmaları düzeltmek hem de konuyu toparlamak adına ben ne düşündüğümü son bir kez daha yazayım:

- Ankara'da on-road modelciliği kötüye gidiyor.

- Ankara'da bu işin tüm yükü, Safa Toral, Alpaslan Ozansoy, Tolga Şengül gibi birkaç kişinin omuzlarına yüklenmiş vaziyette. Ankara'da onroad tamamen bu kişilerin şahsi gayretleri ve inanılmaz özverileri sayesinde ayakta duruyor. Bu insanlar bırak bu işten para kazanmayı, maddi, manevi tüm varlıklarını adamış durumdalar ancak yarın birgün sabırlarının sonuna geldiklerinde, Ankara'da on-road olayı da yolun sonuna gelmiş olacak. Varını yoğunu bu işe adayabilecek kaç kişi daha çıkacak. Hele ki bu kadar fazla kişisel çekişme varken.

-Mallesef bu durumda müspet bir gelişmeden söz etmek mümkün değil. Yeni pistler açılmıyor, yeni imkanlar doğmuyor, aksine varolanlar kapanıyor, yokoluyor.

-"Herşey güllük gülistanlık, on-road almış başını gidiyor, tutabilene aşkolsun" gibi bir yaklaşım insanları kandırmak olur. Böyle bir argümana katılmam mümkün değil. Görünen köy kılavuz istemez.

-Bu iş bir hobi. İsteyen yarışır, isteyen yarışmaz. İsteyen arabasını pistte kullanır, isteyen banyosunun küvetinde. Kimsenin kimseye "sen niye böyle yapıyorsun" demeye de hakkı yoktur.

Gelelim bana:

-Ben isterim ki yaşadığım şehirde 1-2, 3-5 değil 20-30 tane pist olsun. Her hafta sonu her kategoride yarış düzenlensin. Canımızın istediğine girelim, istediğimizi seyredelim. Alternatiflerimiz sayısız olsun.

-Benim piste gelememem, ve on-road işini (şimdilik) bırakmış olmam tamamen kişisel tercihlerden kaynaklanmaktadır. Birkaç kere izah ettim. Daha fazla açıklamayı doğru bulmuyorum, kimseyi de ilgilendirmez açıkçası.

-Bu işi yapan zaten 20 bilemedin 30 kişi var Ankara'da onların da yarısı birbiri ile hırlaşıyor argümanımda ısrar ediyorum. Şu son tartışmalarımızla biz de bu gruba dahil olduk, hayırlı uğurlu olsun.

-Hep konuşuyoruz, hep konuşuyoruz, yukarıda bahsettiğim birkaç kişi hariç bu işin gelişmesi adına doğru dürüst birşey yapmıyoruz. (Sadece gidip yarışıyor veya pistten faydalanıyor olmayı saymıyorum) Ben kendi adıma doğru dürüst birşeyler yapamıyor olmaktan utanıyorum. Bu konudaki birkaç naçizane girişimim de anında kontra hareketler ile kesildi. Daha fazlasını yapmaya zamanım da yok, enerjim de.

-Almadığın hayvanın kuyruğunu da tutmayacaksın. Bu yüzden şimdilik on-road hevesim bir köşede dursun daha iyi.

Son söz olarak:
Benim sezdiğim, on-road'un son birkaç yılını yaşıyoruz Ankara'da. Umarım aranızdan azimli olan, birşeyler yapma gayretinde olan birileri çıkar da bu gidişi tersine çevirir. Akan su çukurunu kendi kazarmış . Azimle devam eden birileri oldukça elbet yolunu bulacaktır. Ama ne yalan söyliyeyim, pek bir umudum yok.

ens69
01-06-2007, 11:49
Egemen bu konuyu dahada uzatmaya gerek yok bizi bilen biliyor biz kendimizi birilerine kanıtlamak zorunda değiliz. bu hafta sonu ben belki teknede olmaya bilirim teknedeki sorunu çözemedim yinede yetiştirmeye çalışırım bu ardada teknen hayırlı olsun çok güzel güle güle kullan.........

Gorkem84
01-06-2007, 12:28
Öncelikle konuyu yine buraya çekmeyi başardığınız için tebrik ediyorum.

Demek ki kendimi ifade etmekte ne kadar aciz kalmışım ki bu kadar yanlış anlaşılmış. Kendimi de bu beceriksizliğim yüzünden esefle kınıyorum.

Konuyu kimsenin başka yerlere çektiği yok egemen abi.

Sen soracağın şeyi direk sormadın, bende senin aslında ne sormak istediğini burada belirttim.Sende bununla ilgili hiç birşey söyleyemedin.O yüzden konuları başka yere çekiyorsunuz diye kimseyi suçlama.

Diğer konularla ilgili birşey yazmıyorum artık.Daha önceki sayfalarda yazıldı.Yazdıklarım bu son yavru yarışı ile ilgili kısımdır.

Bülent
04-06-2007, 18:33
Yarışların pistle şu alakası var....

Ankara'daki pist sayısı 3'ten 1'e düştü ise burada bir hata yapılıyor demektir.

Hatayı kim yapıyor, araba sahipleri mi, pist işletmecileri mi?

Ben sadece kendi hesabıma konuşabilirim. Kimsenin sözcüsü filan değilim.
Ben niye bıraktım on-road'u?

Ben bu işe haftada birkaç saat zaman ayırabiliyorum. Bu süre içerisinde hem ailecek dışarı çıkıp açık havada zaman geçirebileceğimiz, hem de benim hoşlandığım, keyif aldığım aktiviteleri yapabileceğim bir mekana gitmek tercihim olur.

Geçen sene Ahlatlı pisti bu ihtiyaçlarımı karşılıyordu. Hem çoluk çocuk bir arada gidebileceğimiz bir mekandı, hem de güzel araba kullanabiliyordum. Ben araba sürerken eşim ve oğlum çocuk parkında gezinebiliyorlar, acıkınca birşeyler yiyebiliyorlar. Yorulunca çimlerin üzerinde oturabiliyorlardı.

Geçen senenin sonunda Ahlatlı pistinin işletmecisi Erdem Bey tüm üyelere birer e-mail göndererek 2007 yılında bu pistin model arabalara kapalı olacağını, çocuklar için go-kart pisti olarak yeniden düzenleneceğini duyurdu.

Bunun arkasında yatan sebepleri hepimiz gayet iyi biliyoruz, tekrar tekrar konuşmanın bir manası yok. Ama öyle ya da böyle ahlatlı pisti -benim için- bitti.

Geriye kala kala yavru pisti kaldı.

Şimdi, bu pist iyidir-kötüdür bu bir tartışma konusu değil. Ama şurası yadsınamaz:

Yavru pisti, dağın başında. Yukarıda yazdığım hiçbirşeyi burada yapamayız. Ailece gelmemiz söz konusu bile değil. Yani benim için on-road olayı bitmiştir. Bu kadar.

Ahlatlı pistinin kapanmasında emeği geçen herkese de teşekkür ederim(!).

Bu tayfa diğer açık pistin kapanmasında da emeklerini esirgememişlerdir.

Ankara'da kalan tek pist, ne yazık ki benim, ve benim durumumda olan diğer arkadaşların ihtiyaçlarını karşılamaktan uzaktır.

İsteyen gider, isteyen sokakta oynar. Bu da kimseyi ilgilendirmemeli.

Sevgili Egemen,
Her ne kadar bu başlık altındaki yazıların artık son bulmasını istesem de, bilinmeyenlerin daha net bir şekilde ortaya koyulması fikrinin ağır basması nedeniyle, çorbaya bir miktar tuz eklemek durumunda kalıyorum.

Öncelikle Ahlatlı pistini gerçeklerini ortaya koyalım. Birçok arkadaşımızın malumu, pistin Türkiye Şampiyonasında yer almaması, sonun bir başlangıcı olmuştu. Türkiye Şampiyonasına neden alınmadığını, alınmadığı için ne tür talihsiz olayların yaşandığını tekrarlamayı gereksiz görüyorum. Ancak, iyimser bir bakışla, sevgili Erdem’in aklını çelmek için çok uğraştım. Herşeyin yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini, pistin şu andaki durumu itibariyle 1/8 araçlar için uygun olmadığını, bu araç sahiplerinin sadece oynamak için bile bu pisti kullanmak istemeyeceğini, yakın zamanda 1/8 araçların sayılarının 1/10 araçlara yaklaşacağını, bütün araçlar için bir çekim merkezi olması için pistin uzatılması, pist tasarımının yeniden yapılması, kulenin genişletilerek yerinin yeni tasarıma göre değiştirilmesini önerdim. Bunun yapılabilmesi için Çankaya Belediye’sinden destek alabileceğini (sadece modelcilerin otoparkı bile asfalt ile döşenmişti), geri kalan kısımlar için 2 senelik üyelik olabileceğini, hatta bazı üyelerin bile ek ödeme yapabileceğine inandığımı ilettim.

Tartışmalarımızı daha fazla detaylandırmak niyetinde değilim ve sevgili Erdem’ den aldığım kısa ve öz cevap şu oldu; “mal bu kardeşim, yerse”. Halbuki, bu öneriler değerlendirilse ve gerçekleştirilebilse, belki de Türkiye’nin en güzel, en sosyal, en, en, en, en, en, en ve en doğal seyirciye sahip olan pisti olacaktı.

Üzülerek ifade edeyim ki, bu konuşmaların, tartışmaların, sevgili Erdem’in yazmış olduğu zehir zemberek yazıya temel oluşturmaması, sevgili Erdem’in bakış açısıyla aktarılmış olması, sizlerin konudan oldukça uzak kalmanıza sebep olduğu inancını taşıyorum.

Şimdi, sevgili Egemen, senin bilgilerin ışığında, bu pistin kapanmasında emeği geçenlerin kim olduklarını, bu tayfanın kimlerden oluştuğunu bizlere aktarmanı rica ediyorum.

Gelelim Yavrupist inşaasına. Yavrupist, hiçte sanıldığı gibi Türkiye Şampiyonası’na ev sahipliği yapacağı için yeniden tasarlanmış ve asfaltlanmamıştır. Bu pist için yapılacaklar, şampiyona ile ilgili hiçbirşeyin bilinmediği (hatta yapılacağı veya yapılmayacağı) tarihlerde, tamamen daha iyi şartlarda oynayabilmek veya yarışabilmek, borderlar kaldırılarak daha az kaza ve daha az kırım yaşanması için bir plan olarak konuşulmuş, bu hobiye gönül vermiş 20 kişiye yakın gönüllüden, VIP üyelik adı altında alınan ücretler ile finanse edilmesi kararlaştırılmış ve Tolga arkadaşımızın babası Sayın Zekai Şengül’ün yüksek katkılarıyla gerçekleştirilmiştir.

İnşaat sırasında sevgili Ozantürk bütün gün kullandığı ve eline yapışan mala ile uyumuş, uykusunda beton işçiliği yapmış, gece gündüz, sıcak yağmur dememiş, bazen de tek başına pistin inşaasında en ağır işçi olarak çalışmış, sevgili Gökmen pistin tasarımını yapmış, sevgili Safa ile birlikte ve Safa’nın icadı ilginç aparatlarla yerlerde sürünerek pistin çizgilerini ve maskeleme işlemlerini gerçekleştirmiş, Hamsi (Görkem), Günal, Baybars (güneşten enteresan yerlerinde 3. derece yanık yaşamış), Çağlar, Ömer, Özgür, Akın, Tolga, Sinan, bendeniz ve yaşıma verin, şu anda unuttuğum, unuttuğum için özür dilediğim kişiler de süpürme, boyama, mangal yakma, pişirme, sohbet, fıkra anlatma, getir-götür işleriyle katkı sağlamıştır. Eksiklerine rağmen şampiyonadaki tüm katılımcıların da takdirlerini kazanmıştır.

Sevgili Egemen ve konu ile ilgili diğer arkadaşlar, gerçekler yukarıda yazanlardır, yaşanmıştır. Bütün bunları yazmamın nedeni, işimin gücümün olmaması veya yan gelip yatmam değildir. Yaşananları ilk ağızdan sizlere aktarmaktır. Sizlerde, lütfen, çok uzaktan gördüğünüz penguen sürüsünü, balo katılımcıları olarak algılamayın.

Sevgiler, saygılar.
Bülent Toğrul

denizfeneri
31-10-2007, 12:38
Uzunca bir süre uzak kaldım çok sevdiğim bu hobiden. Ömer'in de desteğiyle yeniden dönüş kararı aldım gecenlerde. Foruma'da girmiyordum uzun süredir. 14 sayfa yazı okudum bu sabah. Açıkçası üzüldüm. Tartışmalar suçlamalar... Hiç hoşlanmadım. Ankara'da adeta bir aile ortamı vardı bıraktığımda. Umarım hala bıraktığım gibidir. Bir tane pist kalmış Ankara'da. Hiç olmazsa ona sahip çıkalım. Birlik olalım. Bu hobi'den aldığım keyif bambaşka. Umarım on road denilenlerin aksine gelişir...

CmrHun
05-01-2008, 23:08
Bu hobiye yeni başladım 1 hafta oldu,daha önce hiç piste gitmedim,görmedim:)
Umarım güzel ortamlarda siz abilerimle güzel anılarım olur.

CaesaR365
08-01-2008, 15:29
bukadar gergin bi ortama bu işin ustaları ve emekçileri olarak iyi dayanmışsınız. şahsen ben aynı ortamda olsam. pistin ortasına arabamı koyup üstünede nitrosunu döker yakardım.

Off Road alıp dag bayır dolaşmak tek başına sürmek daha eylenceli şu durumda. Parçalarıda Towerdan Spariş Ederim. Böylelikle sakin bi ortamda hobimi icra ederim. Kimseyede Bulaşmam.

Benim içinde şu okuduklarımdan sonra ankarada on road başlamadan bitmiş durumdadır.
Forever Offroad.

d@bbe
31-01-2008, 14:32
arkadaşlar yakında bende sizinle beraber olacam şu anda bir araba alıyorum...yakında sizlerle pistlere gitmek isterim......

nemesis
05-02-2008, 14:32
Arkadaslar gecen hafta sonu Etimesgut Belediyesi'nde yuksek pozisyondaki bir agabeyimle konusurken bu fikri ortaya attim ve kendisinin ilgisini cok cektigini ve belediye meclisinin de ilgileneceginden emin oldugunu soyledi. Fikir suydu, Etimesgut Belediyesi hizmet sinirlari icinde yine belediye tarafindan insaa edilecek olan bir RC piste Etimesgut/Eryaman/Elvankent'tekilerin ihtiyaci olduguydu. Ben de Eryaman'li biri olarak evimin yakinlarinda boyle bir yer olsun isterim.

Simdi is biraz ciddiye bindi ve benden pist icin detayli bilgiler istiyorlar, daha sonra alanin buyuklugune gore de ellerindeki arsalardan uygun olani sececeklermis. Ben sadece helikopterle ilgilendigim icin pistlerle ilgili hicbir bilgim yok. Bu konuyla ilgili bilgisi olan arkadaslar ayri ayri ya da topluca bana bu bilgileri ulastirabilirlerse ben de yetkililere sunarim, tanidigim insanlar araciligiyla da elimden gelen baskiyi yaptiririm, ayrica toplanip yetkililerle de gorusebiliriz. Ben bu isin yapilabilecegine inaniyorum o yuzden sizden daha cok "nasil bir pist olmali" bilgisinde yardim bekliyorum.

Eryamanda yer bulmak zormus ama en azindan belediye sinirlarinda olmasi bile yeterince yakin olacak. Pistin teknigi icin bir ekip mi kurulmasi gerekir onu bilemiyorum ama bu isi organize edelim ve hem semtimize hem de sehrimize kendi istedigimiz ozelliklerde ya da buna yakin ozelliklerde bir pist yapilsin.

Tum Ankarali RC'cilerin hatta cevre illerden hatta tum Turkiye'deki arkadaslarin yardimlarini bekliyorum.

viaconme
05-02-2008, 15:35
Pistler hakkında Ertan beyden bilgi alabilirsiniz.. Kısaca pistte olması gerekenler, yapılması şart olan şeyler var. Ayrıca pistin on-road yada offroad heli gibi seçeneklere uygunluğu önemli.. Yine belediye meclisine tanıtılması için sunulması gereken resim video yapılabilecek etkinlikler için forumdan bir arşiv hazırlanabilir.

Orada bir pistin olabilmesi için maddi manevi her türlü katkıda HRC adına varız.

Eğerki konu hakknda yardımcı olabileceksem msn ye ekleyin tibbiye@hotmail.com

denizfeneri
05-02-2008, 15:37
Çok güzel bir haber. Elimden gelen ne ise yardıma hazırım. Yeterki böyle bir şey gerçekleşsin...

ayerten53
05-02-2008, 15:39
ankarada bir onroad pisti şart oldu yoksa onroadcu kalmayacak .Ben pist konusunda pek bilgili değilim yardımcı olamam ama her zaman desteklerim...

drachon100
05-03-2008, 13:57
öncelikle herkese merhabalar foruma yeni katıldım bu ilk mesajım olucak :) henüz tam olarak başlamasamda araçlar kullanım pistler turnuvalar ile ilgili herşeyi inceleyip araştırdıktan sonra kendime uygun bir araçla başlamak istiyorum şu an basit bir 1 / 10 rc araç aldım pro bir araç değil o yüzden dışarıda kurdugum basit parkurlarla antrenman yapıyorum kumanda basit araç kontrolu gibi konularda fakat en kısa sürede pro bir araçla bu işe başlamak istiyorum tabiki o zmn bu pist olayına başlamak gerekicek konuları okurken bu konu dikkatimi çekti ben bağlıcada oturuyorum yeni duyan arkadaşlar için :) kısaca anlatıyım konutkentle etimesgut arasında yeni bir yerleşim alanı etimesguta uzaklıgı 5dk etimesgutan bu istikamete gelirken çevrede oldukca boş olan var belki bu tarz bi olay için değerlendirilebilir diye düşündüm sonuçta alan büyüklüğü önemli sadece ufak bir pistle kalınmaması gerekli fazla yeni oldugum için şimdilik yer dışında tavsiyede bulunamicam ama iyi bir şekilde araştırıyorum bilgi edinmeye çalışıyorum pist konusundada bilgi edindikçe sizlerle paylaşıcam... herkese saygılar...

atinch
01-04-2008, 12:34
Ahlatlıbel pisti bu sezon şimdilik kullanıma açık. Ancak Belediye'nin bazı plan-programları nedeniyle sezon ortasında kapanma/yıkılma ihtimali var. Bize katılmak isteyen arkadalar onroad/offroad, modifiye/RTR kısacası her türlü araç sahiplerini bekliyoruz.
Adres ve buluşma bilgilerine Forumda "Toplantılar" başlığı altında "Ankara" sayfalarında "Ahlatlıbel Pisti Buluşması"ndan ulaşabilirsiniz.
Pistin kullanım ücreti bu sezon günlük 20 YTL olarak belirlenmiştir.

rcjuven
16-09-2009, 14:21
Arkadaşlar Ankara bahçelievler'deki yeni rc mağazası pist yapacakmış diye duydum vatana millete duyurulur..profesyonel bir pist olacakmış turnuvaların düzenlenebileceği.hadi inşallah.

YİĞİTCAN
16-09-2009, 14:29
hangi mağaza bura özelden mesaj atar mısınız?

denizfeneri
16-09-2009, 14:36
Bahçelide rc mağzası mı var?

YİĞİTCAN
16-09-2009, 15:05
var.bende şimdi farkettim.traxxas hpi felan satıyor.yedekleride varmış traxxasın:)özelden atıyorum adını...

rcjuven
18-09-2009, 16:10
Arkadaşlar isteyenlere özelden mesaj atabilirim bahçelideki mağazanın adresini.Bence Ankara'daki en iyi yer.Ücretsiz rodaj, teknik servis hizmeti veriyorlar.Herkese kesinlikle tavsiye ederim.

denizfeneri
18-09-2009, 16:27
Arkadaşlar isteyenlere özelden mesaj atabilirim bahçelideki mağazanın adresini.Bence Ankara'daki en iyi yer.Ücretsiz rodaj, teknik servis hizmeti veriyorlar.Herkese kesinlikle tavsiye ederim.

Bir yerin en iyi olabilmesi için sattığı malın yedek parçasını da bulundurması gerekir. Teknik servis ve rodajı zaten herkez yapıyor...

rcjuven
18-09-2009, 18:47
Yedek parça da satıyorlar..Teknik servis ve rodajı herkes yapmıyor, yapan da ücretli yapıyor.Ben zamanında rodaj için 50 euro vermiştim panoradaki mağazaya.

rcengiz
19-09-2009, 13:55
aaa kesinlikle pahalı arbam yokken bi kaç kez gittim,adam çok bilgili bi havalara girdi herşeyi biliomuş gibi araba alınca gittim yardımcı olamam bilmiom falan dedi :P rodaj yapamam yardımcı olamam bu malı ondan almadık diye hiç yardımcı olmadi ii de sen ne biçim hpi nin bayisisin americadan alınca senin malın olmuo mu ?.........:P

gmby
28-11-2009, 23:50
Bahçelievlerdeki shop gerçektem güleryüzlü insanların olduğu nezih bir yer. Nerdeyse geçen hafta hergün oraya gittim yardım almak için son derece sıcak kanlı karşıladılar her gittigimde.

Planları arasında hem onroad ve hemde ofroad pistler yapmak var .. Umarım hayata geçirebilirler..

hakan10x
26-01-2010, 02:50
bahçelide ki shop daki arkadaşı tanırım sağ olsun her konuda yardımcı olur yada olmaya çalışır arabayı ondan alıp almaman önemli değil tezcan arkadaşımız bu işe gönül koymuş bence helal olsun

GonzaleS
26-01-2010, 12:20
tezcan hakikaten iyi bir modelci modelcilik bilgisinin yetmediği yerde çözümler arayan birisi yeride gayet kuul biryerde fakat bilmem bu işe yeni girdiğindenmidir ama fiyatlarında anormal artışlar oldu ve sorduğumda distribütör bu fiyatların yanlış olduğunu ve daha yükseltmemiz gerekti demişti bilemem durumları ama her ne olursa olsun panoradaki (ordan bir kişi hariç) turan güneşteki malum yer dikmen ve kızılaydaki malum yerlerden kat kat iyidir en başta güler yüz var para alırken düşünüyor hakkettimmi diye ve güleryüzü eksik etmiyor diğer yerlerde ben senin paranı alıyorum ama buna ihtiyacım yok ve çok bilmiş egoist tavırlar sergiliyorlar aslında bu konunun türkiyedeki modelcilik bölümüne açılsa daha uygun olurdu tr de modelcilik tezcan gibilerle devam eder..

YİĞİTCAN
26-01-2010, 12:32
.

GonzaleS
26-01-2010, 12:41
yiğit panoradaki yer çok bilgilide ne oluyor insanlık yok orda bitek tolga iyi ümitle konuşmuyorum zaten apo abi demek içimden gelmiyor ama yinede büyüğüm adam çok cins ya ben çok takıyordum o adama :D öğrendim şeker hastasıymış bide kayserili sanırım :D uyanık olduğu için kimseyle ilgilenmiyor para alacağı zamanda keyfi iyiyse aracı halledip 70 i takıyor kızılaydaki yerle aslında yeni tanıştım sayılır bu arada fiyatları aldım özelden msn adresin varsa mesaj at konuşalım

YİĞİTCAN
26-01-2010, 12:43
msne girdiğim zaman imzandaki adresten eklerim abi.

hakan10x
26-01-2010, 13:08
sonuçta ankara da bu işi severek yapan sadece tezcan sonucunu çıkarttım bu mevzular neticesinde...:)

hakan10x
26-01-2010, 13:10
valla bahçelideki hobbyshop a gittim.:)aslında güzel bir yer yapmış ama teknik servis iyi değil bence.en basitinden revom için amortisör yağı almak istediğim söyledim ve kaçlık kullanmam gerektiğini sormak istedim teknik servislerine bağladılar..teknik servis bana amortisör yağı yerine makine yağı kullan dedi:Dbunu duyduktan sonra zaten teknik servisle ilgli oraya gidilmeyeceğini anladım.dediğniz gibi tezcan bey gerçekten güleryüzlü ve iyimser biri.ama geçenlerde, geçenlerde dediğim ağustos ayının 17sinde 70 lira para aktardım hesaplarına.revo için arka kanat takımı almıştım.yurtdışından sipariş verdiklerini ve en geç 2haftaya elimde olacağını söyledi.bence bekledim fakat 2hafta sonra aradığımda gümrükte sorunlar olduğunu ve başka bahanaler söyledi.yaklaşım bir 2,5 aylık beklemeden sonra kasım aylarının sonlarında yanlarına gittim ve paramı geri almak istediğimi söyledim.o da sağolsun hiç birşey demeden özür dileyerek paramı geri verdi.açıkçası bir daha da alışveriş yapmak istemedim.ama gayet iyi bir insan olduğunu söyleyebilirim tezcan abinin.pist konusunda da artık kusura bakmayın saygısızlı olmasın ama kimseye inanmıyorum.neredeyse 5 kişi 2009 da konu açtı.pist yaptırıcam diye ama sonuç fos.somut bir adım görebilsek bütün modelci arkadaşların elinden geleni yapacağını biliyorum ama adım yok işte.son olarak teknik servis konusunda panoradaki yer gerçekten bilgili.zaten alparslan abiyi çoğu kişi tanıyordur.fakat aşırı pahalılar bu bir gerçek.bu hobiye ilk başladığımda chaosumda bir sorun vardı.parça değişimi motor ayarı felan filan 70liraya patladı.ama araba uzun bir süre sorun çıkarmadı bu bir gerçek.birdaha arabanı yaptırırmısın diye sorarsanız tabiiki yaptırmam.çünkü artık kendim halledebiliyorum çoğu şeyi.kızılaydaki yerde teknik servis olarak 0 araba konusunda.heli için birşe diyemem.fakat fiyat ve esnaflıkları bence çok iyi.

bence 90 lık kullan uzun ömürlü olur deniyor bi arkaşaım tavsiye ettmişti yanlış hatırlamıyorsam 90 WT olması lazım yanılıyorsam kusura bakma
ve kesinlikle makine yağı kullanma amortisör yağları slikon yağ makine yağı ile alakası yok...

efhee
18-02-2010, 01:46
konu pist ama herkez aldığı yerı yazmıs abi aracı alıosun ıcınden en kucuk vıdasına kadar sökme takma kılavuzu çıkıo madem bozuldumu parcayı adama taktırcaksın ne anlamı kaldı hobi edinmenin ? ilginç geliyor bana dikmen lisesinin karşısında bi hobby magazası var çok iyi insanlar karı koca işletiyorlar aracı baya ucuza verdıler setlerıyle fılan rodaj ıcın fılanda ücret almadılar

egzantirik
03-03-2010, 18:04
arkadaşlar merhaba bende bir ay önce cen matrix tr arena aldım ve ankaradaki arkadaşlar ile tanışmak isterim. Zannedersem pist konusun da epey sorun yaşanıyor. Ben aracımı henuz pist denilecek bir mekanda kullanmadım, bir kaç kere merkeze 35 km uzaklıkta kazan yolu uzerinde keresteciler sitesi var yenı yapıldığı için henüz oturanı felan yok duz yol orda test ettim ve mahalle aralarında tabi.Aklımda bir yer var kullanıp kullandırmadıklarını bilmiyorum ama hipodrumun yanındaki kartingin yanındaki arazi boş orda belki kullanıla bilir diye düşünüyorum bu hafta sonu bi şansımı deniyeceğim gelişmelerden haberdar ederim. Bu arada buluşma olursa scaglayan_eka@hotmail.com adresine mail atarsanız muhakkak gelirim.

R3IDER
27-05-2010, 15:11
arkadaşlar ben de yeni başladım aranıza alın benide gidp tozu dumana katalım :D adım can buarada çayyolu konutkentte / oturuyorum msn eklersenz sewinrm can_obm@hotmail.com şimdiden teşekkrler =)))

bullet st
27-01-2011, 16:34
ben yavru piste gittim ve gercekten cok iyi para harcanmış. iyi bir pist bence orayada geleblirsiz size öneririm.

qwertyasd
20-04-2012, 08:17
Arkadaşlar bu konu güncelliğini kaybetmiş. Pistler konusunda bilgi sahibi olan birisi güncelleyebilirse yeni başlayanlar olarak mutlu oluruz :)

neutrion
26-08-2012, 16:37
Arkadaşlar bu konu güncelliğini kaybetmiş. Pistler konusunda bilgi sahibi olan birisi güncelleyebilirse yeni başlayanlar olarak mutlu oluruz :)

Evet arkadaslar, guncel pist bilgilerini 4 gozle bekliyoruz :)

Juzam
18-04-2013, 09:54
1 sene geç te olsa şu anki durumu yazmak istedim; Ankara'da onroad pist yok. Hepsi kapandı. Şu an aktif olarak faaliyet gösteren offroad + drift + crawler 1 tane pist var. O da Gölbaşında. Tam yerini ve ücretlerini söyleyemiyoruz malesef.

rcerdemrc
30-04-2013, 19:55
göl başında rcpark 312 mi öyle bişey var http://www.facebook.com/pages/312-RC-Park/261190977225719

selev
30-04-2013, 20:05
göl başında rcpark 312 mi öyle bişey var http://www.facebook.com/pages/312-RC-Park/261190977225719
bu daha yararlı olur, grup bu:https://www.facebook.com/groups/312rcpark/

zkn06
26-06-2013, 22:31
şuan aktif olan pist varmı ansera avmde rc06 yeri vardı kapalı rc312 internet sitesi çalışmıyor kendileri duruyormu bilmiyorum konular hep eski bir kaç yıllık bir tek yavru pist var herhalde faal olan ankaradaa drift için önerisi olan varmı keyifli bir yer bilen

selev
26-06-2013, 23:23
şuan aktif olan pist varmı ansera avmde rc06 yeri vardı kapalı rc312 internet sitesi çalışmıyor kendileri duruyormu bilmiyorum konular hep eski bir kaç yıllık bir tek yavru pist var herhalde faal olan ankaradaa drift için önerisi olan varmı keyifli bir yer bilen

Facebooktan ben takip ediyorum,daha once gitmedim daha cok profesyoneller gidiyor benim gibi mavercik veya hsp marka araci olanlar pek takilmiyor 312rc ye ama her hafta sonu bulusmalari oluyor.hatta bu hafta sonu truggy yarisi duzenlediler diye gordum. Ama nedense bu forumda 312rc parkin pek adi gecmiyor hatta forumdan dislanmislar gibi gozukuyor.gecmis bi konuda okumustum bu pistele ilgili bi konu kapanmisti admine sordugumda neden kaandi diye hic bir bilgi vermemisti(konuyu kapatmislar ve altina neden kandigiyla ilgili bilgi alabilirsiniz yazilmis bu yuzden bunu yazdim.)

zkn06
27-06-2013, 00:33
Facebooktan ben takip ediyorum,daha once gitmedim daha cok profesyoneller gidiyor benim gibi mavercik veya hsp marka araci olanlar pek takilmiyor 312rc ye ama her hafta sonu bulusmalari oluyor.hatta bu hafta sonu truggy yarisi duzenlediler diye gordum. Ama nedense bu forumda 312rc parkin pek adi gecmiyor hatta forumdan dislanmislar gibi gozukuyor.gecmis bi konuda okumustum bu pistele ilgili bi konu kapanmisti admine sordugumda neden kaandi diye hic bir bilgi vermemisti(konuyu kapatmislar ve altina neden kandigiyla ilgili bilgi alabilirsiniz yazilmis bu yuzden bunu yazdim.)

anladm sağolasın bende rc 312 facebookdan bakıyorm güncel gözküyor

bozcan
11-09-2016, 16:47
Waow! Konuyu açmamın üzerinden 10 yıldan fazla geçmiş. Tekrar model arabaya dönüyorum.

Konu ile alakalı güncel bilgisi olan var mı? Onroad - Offroad?

beyazzenci
11-10-2016, 20:41
Waow! Konuyu açmamın üzerinden 10 yıldan fazla geçmiş. Tekrar model arabaya dönüyorum.

Konu ile alakalı güncel bilgisi olan var mı? Onroad - Offroad?

Özel mesaj atıyorum. Burak

Kubiilay
03-01-2017, 18:06
Ankara pist konusunda bitik bir memleket.

Samsung Note 4 Telefonumdan Gönderildi

Juzam
30-07-2018, 06:58
5 yıl sonra konuyu tekrar güncelliyorum.

Yavrupist hala duruyor fakat kapalı ve bir daha açılmayacak. Gölbaşındaki diğer pist ile ilgili bilgiye sahip değilim.

MODEL derneği hala aktif. Yurt dışına yarışçı gönderiyor. Diğer derneklerle ve İstanbul/İzmir/Bursa yarış organizasyonlarıyla iletişim halinde. Çankaya belediyesinin pist projesi ile epey bir uğraşıldı. İlk söz verilen yer (Mühye) uçakçılara kaldı. İkinci yer (Birlik mah. Lozan Park) hiç gerçekleşmedi, üçüncü yere (Ahlatlıbel) asfaltı attılar gittiler başka bir çivi bile çakmadılar. Bütün emeklerimiz boşa gitti.

Offroad yarış takımı İstanbul'dan sonra Kıbrıs'taki pistin de kapanmasıyla dağıldı.

Onroad yarış takımından Türkiye Onroad Şampiyonasına giden 2-3 kişi var. Seneye ben de yarışlara geri dönmeyi düşünüyorum.

Bunların dışında crawlercılar buluşuyorlar genelde Seğmenler parkında oluyor. Crawler topladım daha gitmedim buluşmalarına.

Driftçiler offroad takılanlar nerede ne yaparlar hiç bir fikrim yok. Arabalarımız öylece yatıyor.