PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : YARDIM LÜTFEN (Çift motorlu tekne de yönü motorla vermek için escyi nasıl bağlarım

sahin06
10-07-2013, 10:17
Çift motorlu bir tekne yaptım ancak escyi bağlayamadım.Bir esc ile ayrı ayrı iki motora nasıl komut verebilirim.Normal giderken 2 sini aynı anda çalıştıracağım.Dönüşlerde bir motoru kesecem. Lütfen yardım.:rolleyes:

soylu206
12-07-2013, 17:01
Eğer Yanlış Bilmiyorsam böyle birşeyin olabilmesi için 2 adet esc olması gerekiyor. Fakat teknelerde bu dönüş pek kullanılmıyor. Dümen Daha iyi olur 2 motor tam gaz çalışırken birini kestiğin zaman dönüş çok uzun sürüyor ve zahmetli oluyor.
Tecrübeyle Sabit :)

emrebuyukok
13-07-2013, 00:45
Profesyonel RC teknelerde iki motorun birisi durarak diğeri ile yön verme yöntemi pek hatta hiç kullanılmaz. Oyuncak olarak tabir ettiğimiz tarz uygulamalarda bu sistem uygulanır. Amacı maliyeti en aza indirmektir. Eğer kullanışlı bir sistem yapmak istiyorsanız teknenize dümen ve servo ilavesi size daha ucuza çıkacaktır.

sahin06
14-07-2013, 01:32
Öncelikle soruma cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim.Gerçekten artık sitedekilerin bana karşı bir garezi olduğunu düşünmeye başlıyacaktım :) 5 kg civarında catamaran tarzı balık tutma teknesi yaptım sizin dediğiniz gibi dümen sistemi koydum ancak dümenin açısı az geliyor sanırım dönüşleri tam yapamadı.2. olarak 2 esc ile motoru durdurarak dönddürmeyi merak ettiğim için 2 esc bağladım benim için daha işime yaradı bu şekilde çok dar açıda olduğu yerde döndürebiliyorum.Ancak dümenin neden yeterli olmadığı konusunda yardımlarınızı bekliyorum.

kaptannnemo
14-07-2013, 10:07
Yapmış olduğunuz teknenin 2 motorlu olduğunu yazdığınıza göre 2 şaft ve 2 pervaneli bir sistemi olacağını düşünerek, her pervanenin arkasında birer dümen pali olmalı, bu sayede dönüşler daha keskin olacaktır.
Eğer 2 uskura rağmen tek dümen pali var ise ve dönüşler yeterince keskin olmuyor ise yada 2 pal dümen var ise bu durumda dümen pallerinin boyutları yeterli gelemediğinden dönüşlerde aksaklık çıkıyor olabilir.
Kullandığınız 2 esc yi ayrı ayrı kontrol etmek için dümen kullanmadan ve 4 kanal vericinizin sağdaki kanallarından birine 1. esc soldaki kanallardan birine de 2. esc yi bağlarsanız, her iki kanal için ayrı ayrı esc leri kullanabilirsiniz. Budurumda kolların 2 si öne ileri hareket, 2 si geri alınınca geri hareket olacaktır, kolların biri ileri biri geri yapıldığında kolların durumuna göre esc lerden biri öne diğeri geriye çalışacaktır, bu durum dümen olmayan sistemlerde geçerli olur ama kullanımı daha zor ve sistem olarak daha pahallı olduğundan tercih edilmez.( oyuncak teknelerde kullanılan sistemle mukayese etmeyin)
Daha karışık mix sistemlerde kullanmak mümkün olmasına rağmen, sizin dümen olarak kullandığınız dümen palinden kaynaklı bir sorun olduğunu düşünüyorum. Mümkünse fotoğraflayıp paylaşın sorunu daha net anlamış oluruz.

soylu206
14-07-2013, 21:00
Şahin Kardeşim tam olarak anlayamadım ama tek dümen (katamaranlarda teknenin kıç tarafında ortada ) kullanıyorsan ondan dolayı olabilir . Çift dümeni pervanelerin hemen önüne yerleştirerek çok verimli manevralar yapabilirsin. Bu forumda kimsenin kimseye GAREZi yoktur. Alllah Razı olsun Bu işi bilen abilerimiz çok çok yardımcı oluyorlar bizde onlardan ogrendiklerimizi bilmeyen kardeşlerimize aktarıyoruz. Teşekkürler

Cemeteria
28-12-2013, 00:36
benimde oyuncaktan modele cevirmeye calıtıgım bi teknem var dumeni yoktu siparis ettim ama daha montaj
asamasına gecmedim acaba 2. esc yi sadece motor pervaneleri kulllanarak yonlemek icin illede 4 kanal ve uzeri
stick kumandamı gerekiyor 2 veya 3 kanal pistol kumanda kullanarak sadece elektronik takviyesi veya bir hile ile
durumu kurtarmak istesek olmazmı ?