Çakma Cayro

Konu Bilgileri;

•  » Konudaki mesaj sayısı : 9
  •  » Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Sayfayı Paylaşın :

Toplam 9 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 9 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Uçaklarımızı yaparken dihedral açısı vermemizin sebebi daha stabil uçuş sağlamaktır.Dihedral açı sayesinde (Ahmet hocamızın 6 nolu mesajındaki gibi) kumandayı bıraktığımızda uçak kendisini toparlamaya çalışır ve düz uçuşa geçer.Ancak bu durum uçağın roll hareketlerini kısıtlar.

Gyrolar ise dihedral açısı bulunmayan uçaklarda elektronik olarak servoya sinyal gönderme vasıtasıyla aynı amaca hizmet ederler.Böylece dihedral açıdan kaybımız olan seri roll hareketlerini de uçağımız yapabilir..

Bu sebeplerden dolayı Elektronik siparişi verirken gyro'da isteyecektim ancak yine unuttum
    Elektronikleri beklerken de canım sıkılınca eski uçağımın arızalı servosunu basitçe gyrolu sistem gibi çalışacak şekle çevirmeye karar verdim.

Yapım aşamasında 2 adet (birisi az arızalı.zaten videodaki tırrrrr sesi bu yüzden var) servoyu , silikon tabancasını , havyayı ve servo kablosunu kullandım.

Amaç servolardan birinin içerisini boşaltıp sadece pot kalacak şekilde ayarlamak,potansiyometre uçlarından diğer servonun potansiyometre uçlarına paralel bağlantı yapmak.
    http://video.frmtr.com/video/104058/Çakma-Gyro
    Konu Joker73 tarafından (03-10-2009 Saat 05:14 ) değiştirilmiştir. Sebep: Ahmet hocamızın uyarısı sebebiyle

Öncelikle servoların içini açarak birisinin potansiyometresini tamamen çıkardım (buna hissedici diyelim),diğer servoyu potansiyometre uçlarına kadar açtım.Bu uçlardan servonun dışına çıkacak şekilde bir servo kablosu daha bağladım.Potun orta ucuna özellikle beyaz kabloyu lehimledim.Diğer pota da ortaya beyaz kablo gelecek şekilde bağlantı yaptım.
    Eklenen Resim Ön İzlemesi

Hissedici pota servo kutusu içerisindeki son dişliyi takıp,pot bacaklarını da düzeltip dişlisini yağlayarak servo kutusuna yerleştirdim ve sıcak silikonla sabitledim.Dikkat edilmesi gereken nokta ise hareketli kısımların rahat hareket etmesi.Videoda hissedici kısıma ağırlık bağlamadım ancak testlerde 25gr balık kurşunu yeterli geldi.Sistem ne kadar rahat hareket ederse o kadar hassas olur.
    http://video.frmtr.com/video/104058/Çakma-Gyro
    Eklenen Resim Ön İzlemesi

Çakma Gayro nerede?

Anladığım kadarı ile bu sistem çakma gyronun kendisi oluyor. Ama en dandik ve ucuz gyro bie bu sistmden daha efektif çalışacağı için bunu kullanmak pek mümkün olmayacak gibi görünüyor.

Dihedral in çalışma prensibi yukardakinden biraz farklı.Kanatlar bir tarafa meylettiğinde düzelmesi gereken kanadın kaldırma kuvveti,diğerine göre fazla kalır ve döndürme momenti doğar.
    Down With VW
    Anti VW klanı.

Temel düşünce güzel. Ancak uçağa uçuşta etki eden kuvetleri düşünürseniz bu sistemin birçok durumda çalışmayacağını ya da hatalı çalışacağını farkedeceksiniz.
    Bağladığınız ağırlık uçağa etki eden kuvvetlere bağlı olarak her pozisyonda dikeye etki etmeyecek. Zaten o nedenle bu iş için gyro kullanılıyor! Belki önce basit bir helikopter gyrosu ile deneme yapılabilir.

Ahmet Bey uyarınız için teşekkür ederim.Hemen mesajı düzeltiyorum.

Şu anda satıştaki basit gyroların (head-lock olanları bilmiyorum) temeldeki prensibi de yer çekimini kullanarak yere olan açının düzeltmesini servoya göndermektir.Hissedici (!) dediğim kısıma basit balık kurşunu bağlanırsa Sümer beyin dediği gibi uçuşta çalışmaz.Basit gyrolarda bu surunu mekanik düzenler sayesinde ağırlığın sadece 1 eksende hareket edecek şekilde dizayn edilmesiyle çözülüyor.

Burada zaten can sıkıntısından yapılmış ucibik bir çalışma var. Ne Gyro nede sinkro-servo denebilecek bu sistemdeki tek amacım gyroların karmaşık elektronik (kulağı ters elle gösteriyorlar) devreleri yerine basit bir potansiyometre ile aynı işin (servoyu hareket ettirme) yapılıp yapılamayacağı idi.

selam kardeş,ya burda ne güzel yazışıyorsunuz siz yazışırken bizde bişiler ögrenmeye çalışıyoruz. ve bunun için öncelikle sana ve diğer arkdaşlara teşekkür ederim..benim senden ve bu yazıyı okuyan diger arkdaşlardan da yardım istiyorum..ben end. elektronık yüksek okulu bitirdim normalde uçaklarla hiçbir alakam yoktu ama şekilde işin içine girdim ve hava ıkmal komutanlıgnı kazandım sanırım yapacagım işte cayrocu olacak ki bende çok ıstıyorum bu ısı yapmayı..fakat dedigim gibi hiç bir bilgim yok sizler yardımcı olursanız çok sevinirim en azından nerden ve hangi kaynaklardan başlamalıyım bu bile bana yeter..kendınıze çok ıyı bakınız teşekkürler.....

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)