Nasl helikopter toplanr, neler gerekli ve zellikleri ne olmal?

Konu Bilgileri;

•  » Konudaki mesaj says : 23
  •  » u anda 1 kullanc bu konuyu grntlyor. (0 kaytl ve 1 misafir)

Bu Sayfay Paylan :

Toplam 23 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gsteriliyor

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu

Arkadalar bu forumdan baya birey rendim. Emei geenlere, video ve yaz hazrlayanlara batan teekkrlerimi sunarm. Bu hobiye merak saral 1 ay biraz geti. Akamlar iim olmad srelerde forumlar gezerek bilgi edinmeye alyorum. lk olarak 3 kanall bir helikopter aldm sonrasnda zevkli olduunu grnce aratrmaya baladm ve sonunda Solo Pro aldm. u an hakimiyetim baya geliti. Tabi okuduum kadaryla 6 kanall heliler daha farkl ve zormu. nmzdeki aydan itibaren bir helikopter toplamak istiyorum, btem ok fazla olmad iin "ucuz yollu" olacak maalesef. HK450 toplama iin @goldenshadow arkadamz baz linkler vermi saolsun bana baz fikirler verdi. Yalnz o linklerdeki baz paralar (Tail servo gibi) stoklarda kalmam. Alternatifini ve de dier paralarn alternatifini aramak istedim ama motorlarda ve servolarda trl eit var. Dier baz paralarda da ayn durum sz konusu. Servo iin rnek verecek olursak, birok boyut ve zelliklere sahip servolar var. Forumda arama yapyorum ama lokalize sorunlar ve genel bilgiler (r: motor gc, KV deer vs.) haricinde bir bilgi bulamadm. Hazra konmak yerine neyin ne olduunu renirsem ileride tamir etme asndan da yararl olur diye dndm.
    Ksaca konuyu toparlarsam, bir heli toplarken "bu paralar nedir, ne ie yarar" sorusundan ziyade siz usta arkadalardan "hangi paralar hangi zelliklerine gre seeriz, hangi zellikleri bizim iin nemlidir" sorusunun cevabn renmek istiyorum. Tahmin ediyorum ki bu konu bu hobiye merak saran ve benim gibi byk ehirde oturmayan dier birok arkadaa da k tutacaktr. Konumun gereksiz olmadn umarm. imdiden teekkrler.
    Konu Dt.SeRKaN tarafndan (04-07-2010 Saat 01:35 ) deitirilmitir.

Aramza hogeldiniz
    imdi size 6 CH gzel bir kit gerekiyor. HK modeli malzeme kalitesi olarak ahsen tavsiye edemem, yanl anlalmasn
    balang iin sadece copterX
    ve bununla beraber gereken elektronikleri temin ederek T-Rex kalitesine yakn daha salam gzel bir model toplayabilirsiniz.

http://www.ehirobo.com/shop/product_...oducts_id=9062

motor , esc , servo seimlerini coperX uzmanmz ( Keynes ) Onur bey'e brakyorum . kendisi size mutlak yardmc olacaktr.

ayrca: bu ie ciddi ciddi balamak ve ileriye tamak istiyorsanz iyi bir dijital kumanda edinmeniz gerekiyor ( bu nemli )

yada bunlara hi kafa yoramam derseniz hali hazrda satlan T-Rex 450 sport combo kitler var. ( kumanda hari )
    hereyi iinden kyor . size montaj yapmak ve direk umak kalyor

u comboyu dnebilirsiniz fiyat ok uygun ve umak iin iinde hereyi mevcut

http://www.helikraft.com/ALIGN+RC/He...-PreOrder.html

combo kitler sizin iin daha uygun maliyetli olabilir. dilerseniz aratrp karlatrn
    nk hk veya copterx kit alp elektronikleirni vesayre sonradan ayr ayr alp getirtmek astar yznden pahalya gelebilir

son olarak RTF satlan modellerden de uzak durun
    Konu RoguE tarafndan (04-07-2010 Saat 01:53 ) deitirilmitir.
    Zephry 150 FPV & Ardupilot 1 Quad & Spektrum dx7 2.4 + EZ 433 UHF & Lawmate 1.2 FPV & Oracle Diversty & Cyclops gps osd & GoPro
    F-22 Raptor D

kr abi birey yanl.Bu trex 450 combo 400$ .Hk veya copterx toplamak ise 150$ maximum.Elektronii motoru align almyoruz hk ya da copterx topladmzda Eer elektronii yle alrsak pahalya gelir.Ancak en ucuz yollusu HK.Ardndan copterx geliyor.Bence copterx almak daha mantkl nk daha salam bir helikopter.
    Copterx 450 -align motor 3x hitec hs65 - Gp750Gyro -
    Arising Star Os 46 Ax
    Deli Zagi
    1/5 benzinli tekne

Arkadamza ucuz yollu bir model toplatp da sonradan ban artmasn istemem
    hali hazrda copterX veya trex 450 sport combo kitler var bence en uygunu bu ekilde
    eer bu ii ileriye tamak ve her gn sorunsuz umak istiyorsa tabiki..

ama arkadamzn bte belirli ve bu seviyelere kamyorsa dediinde haklsn 100 - 150 $ fiyat aralndada model toplayabilir
    Zephry 150 FPV & Ardupilot 1 Quad & Spektrum dx7 2.4 + EZ 433 UHF & Lawmate 1.2 FPV & Oracle Diversty & Cyclops gps osd & GoPro
    F-22 Raptor D

kr abiye katlyorum, hk model toplamaktansa gzel bir heli toplayp sadece uua gemeniz tavsiye edilir... sizin getiiniz su yollardan gemi biri olarak bunu soyluyorum.. ha bu butce meselesidir bi yerde ama kr abininde dedigi gibi ucuz parcalarla alnan heliler inann uzun vadede kaliteli ve iyi donanml bir helinin maliyetini cok rahat buluyor... alyosunuz ve 3 ay sonra ben neden bu heliye bu kadar para harcadm diyosunuz ve diceksiniz emin olun.. bakn balangc iin guzel bir model semiiniz ve ilerletmiiniz.. benm tavsiyem en ucuz yollusu copterx pro ve ae toplamanz.. copterxin kendi elektronik seti var birazdan linklerini atarm..elinizde kumanda yoksa eger hobbyking'in kumandalarndan imdilik alabilirsiniz...

bide donanmlar neye gore seilir diye sormusunuz, elektronik donanmlar, esc,motor,cycle servolar,kuyruk servosu,gyro ve pilden olusur (kumanday katmyorum tabi ) esc,motor ve pil arasnda iliki vardr ve motor burda belirleyividir, alrken motorun max guc verildiinde ne kadar amper cektigine baklr ve esc ile pil buna gore secilir... ornegin bir motor 25a cekiyorsa esc niz minumum 25a olmal, pilinizde 25-30c gibi bir deeri olmaldr...pillerin mah 450 snfnda 2200mahlardr..pil iinde tavsiyede buluncam birazdan... gelelim cycle servolarna, cycle servolarnda nemli olan ilev "tork"tur.. 2. onemli etmen ise hzdr... tork olmasnn sebebi, helinin butun yukunu ceken pallere yon veren servolardr ve ani manevralarda yeterli tork uretilmezse dili syrrlar ve krma sebebiyet verirler.. copterx gibi 450 snf helilerde 1.2 ila 2kg arasnda tork ureten servolar genellikle kullanlmaktadr... kuyruk servosundaki onemli kriter ise tamamen hzdan ibarettir.. hzl servolar kuyrukta kullanrz.. servo zelliklerinde 60dereceddeki hzlar yazar ve 4,5v da 0.07 gibi degerler kuyruk servosu iin ideal degerlerdi.. gyro ise bambaska bir durumdur ve butcenn el verdigi en iyi headlock zellikli gyrolar alnmaldr diye dusunuyorum.. bunlara ornek olarak gp750 ve futaba gy-401 i rnek gsterebilirim.. alndgnda mrlk gyrolardr...umarm yardmc olmusumdur
    HK-450 CopterX 450 ae T-Rex 500ESP T-Rex 600NSP LE FBL |Sukhoi Su-31 Durafly Cessna 182|JR DSX7dsm-j |JR XP7202 72mhz |HITEC AURORA 9

HK-450 CopterX 450 ae T-Rex 500ESP T-Rex 600NSP LE FBL |Sukhoi Su-31 Durafly Cessna 182|JR DSX7dsm-j |JR XP7202 72mhz |HITEC AURORA 9

Teekkrler cevaplayan herkese. Hepsini bir rpda sipari etmeyeceim maalesef, mali nedenlerden tr.
    Onur bey yanl anlamayn ben tam vakf olmadmdan bu konulara 450'si olan bir arkadaa yukarda verdiiniz elektronik paralar sorduumda pek kaliteli deilller demiti. Ben de o yzden pek yanamamtm bunlar listeme almaya. Siz referans ediyorsanz bunlar alrm elektronik olarak o zaman.
    Ayrca mesela renmek istediim ve kafam kartran baka eyler de mesela
    -servolarda micro, mini, park ve sdt. gibi farklar da var. Bunlar seimimizi nasl etkiliyor. Her boyut her amaca olmuyor heralde ya da standart m bu boyutlar?
    -Motorlarda da birok boyut var. Bunlar alrken helimize boyutunun uygun olduunu nereden anlarz? Motor seiminde nceden okuduum kadaryla KV deerleri yksek olanlar daha ok kk palli helilere uygunmu. Yani soracam motor seimi yaparken KV deerini neye gre belirleriz?
    -ESC seerken de programlanabilir ya da programlanamaz seenekleri var, bunlar seimimizde ne gibi rol oynar ve BEC alacamz ESC'de olmazsa olmaz mdr?
    Tekrar teekkr ederim.
    Konu Dt.SeRKaN tarafndan (04-07-2010 Saat 20:08 ) deitirilmitir.

Alnt Dt.SeRKaN Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    Teekkrler cevaplayan herkese. Hepsini bir rpda sipari etmeyeceim maalesef, mali nedenlerden tr.
    Onur bey yanl anlamayn ben tam vakf olmadmdan bu konulara 450'si olan bir arkadaa yukarda verdiiniz elektronik paralar sorduumda pek kaliteli deilller demiti. Ben de o yzden pek yanamamtm bunlar listeme almaya. Siz referans ediyorsanz bunlar alrm elektronik olarak o zaman.
    -servolarda micro, mini, park ve sdt. gibi farklar da var. Bunlar seimimizi nasl etkiliyor. Her boyut her amaca olmuyor heralde ya da standart m bu boyutlar?
    -Motorlarda da birok boyut var. Bunlar alrken helimize boyutunun uygun olduunu nereden anlarz? Motor seiminde nceden okuduum kadaryla KV deerleri yksek olanlar daha ok kk palli helilere uygunmu. Yani soracam motor seimi yaparken KV deerini neye gre belirleriz?
    -ESC seerken de programlanabilir ya da programlanamaz seenekleri var, bunlar seimimizde ne gibi rol oynar ve BEC alacamz ESC'de olmazsa olmaz mdr?
    Tekrar teekkr ederim.
    Bir de kumanda olarak unu dnmtm. Kullanannz varsa ve nerirse bunu almak isterim. Nihayetinde hemen hemen ayn fiyat ve kullananlar en az 4 yldz vermiler.
    Konu Dt.SeRKaN tarafndan (04-07-2010 Saat 20:16 ) deitirilmitir.

Dndnz Kumanda iinize ok ksa vadede yarayabilir.
    ama bu ie bizler gibi sizde uzun vadeli giriip ileriye gtrdnzde yetersiz gelecek ve boa para vermi olacaksnz
    nk
    kendinizi bu alanda gelitirdike yeni modeller ile tanp uacaksnz ve modelinizi havada daha kararl stabil tutmak iin ince ayarlara ihtiya duyacaksnz mutlaka
    hem salam olsun hem evladiyelik ileriye dnk olsun, bir kez alaym yllarca kullanym dersen size sadece spektrum dx7 veya Futaba 7ch tavsiye ederiz
    F-22 Raptor D

Alnt Dt.SeRKaN Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    Tekrar teekkr ederim.
    copterx in elektronik kitin ben kullanmadm,ama hk servolarndan kalitelidir yada en az hk servolar kadar kalitelidir diyebilirim.. bunuda su sebebten soyluyorum hk servolardan 6 tane kadar kullandm.. ama copterx in kit olarak kalitesine baktgmda hk helilerin kalitesinden cok ama cok stnler, bu tezle copterx elektronik kitini fiyat/kalite asndan uygun buldugum iin nerdim.. ancak siz gercekten kaliteli bir donanm istiyorsanz ve bir defa para vereyim diyorsanz en uygun ve her kime sorarsanz sorun ok diyecei servolar hitec 65mg servo,align motor&esc,align gyro yada futaba gyro gibi bileenlere yonelmenizdir.. tabi burda paray odeyecek sizsiniz o yuzden burdaki tercih tamamen sizin kumanda iinse idare etmek iin iyidir, ilerde iyi bir kumanda mutlaka alrm diyosanz hk nn kumandalarnda kullanailbirsiniz aslnda ama aradaki fiyat fark onemli deil diyorsanz tabi hk yerine bende 9x i tercih ederdim...

servolarn boyutlar iin kriter helikopterin snfdr, 450 snf heliler 9gr lk micro servolardan kullanyor, agrlk bazen deiebilir metal gearlardan dolay 12-13gr olaiblir nemli olan micro boy olmas..
    motorlarn helilerde secimleride kv deeri n planda 3000-5000kv ye kadar olan motorlar 450 snf helilere uyuyor, size onerim 3000-3500kv deerindeki motorlara bakmanz...kv deeri (kilovat) volt bana dusen devir saysn gsterir, 4-5 volt verdiginiz motor size 4*3500kv=14000dk/devir olarak doner.. tabi bu main gear ile kafa hz 2300devirlere duser.motorlarn kv degeri arttkca deviri artar torku duser, kv degeri azaldkca devir duser tork artar.. 450lerde solediim gibi 3000ila 3500kv degerleri iyi sonuclar verir...

esc alrken onceki mesajmdada soledigim gibi motorun cekecegi akma bakmak gerekir.. bec olay escde butunleik olmas bu snf iin iyidir.. 60,90,100a lk esclerde genelde bec bulunmaz harici bec alnp alcnn batt yazan giriine taklr alc burdan beslenir.. ama 25-30 yada 40a lik esc alrken bec olmasna dikkat edin..programlanabilmesi esc nin ek bir zellikltir olursa iyi olur,zaten bircok esc artk programlanyor(kumanda ile oluyor) esc deki programlama motorun nasl davranacagndan tutun servolarn kac voltla alcagnda belirler...

Onur bey ok teekkrler tam aradm cevaplard bunlar. yi geceler dilerim.

Turnigy'nin o kumandas kullandmz pahal kumandalarla ayn zelliklere sahip.Alcsnn eki gcn mesafesini bilemem.Ancak zellik bakmndan ayn.Kullanlabilir.
    Copterx 450 -align motor 3x hitec hs65 - Gp750Gyro -
    Arising Star Os 46 Ax
    Deli Zagi
    1/5 benzinli tekne

Kumanda olarak Turnigy 9x sipari verdim ama backorder bakalm ne zaman gelirse. Bir ey daha sormak istiyordum, baz kumandalarn yannda servo da veriliyor da sebebini anlayamadm. Gyro iin uygun servo olayn biliyorum da kumanda iin de mi uygun servolar oluyor acaba?

linkleri veren kisi benim .

arkadaslar yanlis anlamayin sakin o linkler ucuza kurtarmanin yolu bu isi sonucta hk dan cokta bir performans beklememek lazim.

ilk helim hk450 idi . su an chopterx 450se v2 kullaniyorum. ayni zamanda jr90 lik yakitlisi var elimde.

450 serisi istiyor isen kit olarak chopterx oneririm. ama chopterx in elektronikleri gercekten cok kotu hk nin elektronigi daha kaliteli bu konuda.

chopter alicaksanda pro pahali oldugu kadar parcalarida zor bulunan bir model. 450 se alman siddetle onerilir bu konuda kimsenin karsi cikacagini sanmiyorum.

hk da bazi parcalr stoklarda olmuor on siparis ile aliyosun geldiginde stoga direk gonderiyolar sana .

simdiden hayirli olsun

Alnt goldenshadow Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    linkleri veren kisi benim .

arkadaslar yanlis anlamayin sakin o linkler ucuza kurtarmanin yolu bu isi sonucta hk dan cokta bir performans beklememek lazim.

ilk helim hk450 idi . su an chopterx 450se v2 kullaniyorum. ayni zamanda jr90 lik yakitlisi var elimde.

450 serisi istiyor isen kit olarak chopterx oneririm. ama chopterx in elektronikleri gercekten cok kotu hk nin elektronigi daha kaliteli bu konuda.

chopter alicaksanda pro pahali oldugu kadar parcalarida zor bulunan bir model. 450 se alman siddetle onerilir bu konuda kimsenin karsi cikacagini sanmiyorum.

hk da bazi parcalr stoklarda olmuor on siparis ile aliyosun geldiginde stoga direk gonderiyolar sana .

simdiden hayirli olsun
    Teekkrler bilgiler iin. Ben 2 hafta nce bu kumandadan sipari vermitim ama backorder idi. Dn gece 04:00'te stoklara girmi ve 100 ksr tane 7 saatte bitmi. Dn benimki de gnderilmi. nmzdeki ay kiti alacam, dediiniz zere 450se alabilirim o zaman. Elektronik olarak da kendime bir konfigrasyon oluturuyorum, onlar sonraki ay alacam artk. Almadan nce burada siz ustalara danrm alacam elektronik paralar. Bir de Flymentor 3D helicopter stabilisation System adnda bir elektronik paradan hobbyrc dahil dier forumlarda da vgyle bahsetmiler. zellikle yeni balayanlar iin. Bir bilgisi olan var m, deneyen ve kesinlikle tavsiyemdir diyen?

stabilizasyon sistemi olarak http://www.hobbyking.com/hobbyking/s...zation_System_ bu rn de dnebilirsin. fiyat biraz yksek ama kullananlar grdm. tavsiye edilen bir rn.

Furkan_?
    aman sakn deyim, kimseyi Align gyro combosuna bulatrmayn!

uan heliprossda uygun fiyata gy401+s9257 varken hemde
    F-22 Raptor D

Kampanya bitmi :S,
    Align gyro ve kuyruk servosundan memnun deil misin kr abi?

Alnt furkanhasim Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    Kampanya bitmi :S,
    Align gyro ve kuyruk servosundan memnun deil misin kr abi?
    evet 1 gn iinde kampanyay kardk
    ayrca 550 modele has olan beyaz mavi olan kanoppy 500 iinde sadece heliprrosda vard onuda kardk :S

gp750 gyro sorunlu deil sadece ds520 yi sevmiyor bunu s9257 ile ispatladm.
    idle atmda gp750 nin bir sorunu 780 de olduu gibi pich pumplarda kuyruu saa karmas
    onun dnda bu gyro ile 7 ay sorunsuz alan turlar attm.

servo deimiken maden gyroda deissin dedim
    ayrca M motordan L motora geri dn yaptm
    herkes scorpion al dedi ama uzak durdum.
    bu dtan dnen motorlarn scorpionda dahil align M motorun 3- 5 ayda bir anan miliyle rulman hastal ile uraamam
    geen deitirdim mili rulman dzen tutmad gibi , motorun d dnen kazannda saa sola hala yalpa var
    hali ile bu ok az duyulmayacak kadar model havada iken vn vn vnn ses yapyor..o ses taknt oldu bende
    ama uuda M motor ile gyro ile herhangi bir problem yok.
    F-22 Raptor D

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gzatan Kullanclar

u anda 1 kullanc bu konuyu grntlyor. (0 kaytl ve 1 misafir)